Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • FIZJO-BABY-GIMNASTYKA
  • BLOG
  • SKLEP
  • rozwojoweLOVE
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • FIZJO-BABY-GIMNASTYKA
  • BLOG
  • SKLEP
  • rozwojoweLOVE
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy Leżenie na brzuszku Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe

    „Wzmożone” napięcie mięśniowe- czego unikać

    Nieprawidłowości związane z napięciem mięśniowym w większości przypadków są stosunkowo łatwe do zauważenia. Oczywiście szczegółową diagnozę ZAWSZE powinien postawić specjalista po dokładnym zbadaniu dziecka, ale rodzice, którzy na co dzień znają swoje maleństwo i mają szansę obserwować je w naprawdę każdej życiowej sytuacji, mogą bardzo wcześnie zauważyć problem i dzięki temu odpowiednio szybko zareagować.

    Podobnie działa to w drugą stronę, kiedy np. podczas wizyty lekarskiej dziecko jest napięte (bo. np. jest mu zimno, jest głodne, coś mu dokucza lub po prostu – badanie odbywa się dość szybko…), a w domu takiego zachowania nie obserwujemy, to wielce prawdopodobne, że nasz Maluch nie ma kłopotów z „napięciem mięśniowym”, a jedynie zareagował on w ten sposób, ponieważ była to reakcja obronna na stresującą, nie do końca przyjemną sytuację… 

    Kłopoty z napięciem mięśniowym mogą mieć bardzo różne przyczyny. Od historii okołoporodowych poprzez kwestie związane z niedojrzałością układu nerwowego, aż na niezbyt korzystnych sposobach pielęgnacji kończąc.

    Zawsze warto podchodzić do tematu bardzo indywidualnie i tak, jak wspomniałam już we wcześniejszych wpisach, kwestia „wzmożonego napięcia mięśniowego” nie od razu musi przyprawiać o zawał serca 😉 Często problem nie leży w samej wielkości napięcia mięśniowego, ale w jego  dystrybucji, czyli rozkładzie lub tym, że poszczególne grupy mięśniowe jeszcze nie „nauczyły się” dobrze ze sobą współpracować.

    JAK ZMIENIA SIĘ ROZKŁAD NAPIĘCIA MIĘŚNIOWEGO U DZIECKA?

    W przebiegu typowego rozwoju dziecka rozkład napięcia powinien przedstawiać się następująco: tułów jest stabilny i silny, dzięki czemu rączki i nóżki dziecka mają szansę swobodnie poruszać się w przestrzeni.

    W idealnych warunkach dziecko wkracza na taki poziom rozwoju w okolicach 3-4 miesiąca życia, kiedy to tułów osiąga symetrię, rączki zaczynają łączyć się ze sobą w linii środkowej ciała, a złączone stópkami nóżki unoszą się nad podłoże. Wcześniej nie ma takiej możliwości, ponieważ tułów, który jest bazą do ruchu, pozostaje niestabilny.

    CO POWINNO ZASTANOWIĆ?

    Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na zachowanie dziecka zarówno w leżeniu na pleckach, jak i na brzuszku.

    Dzieci ze „wzmożonym napięciem mięśniowym” zazwyczaj nie czują się komfortowo, prężą się, wyginają ciało w łuk, odchylają główkę do tyłu, nie potrafią swobodnie bawić się rączkami, mocno zaciskają piąstki.

    W leżeniu na brzuszku zazwyczaj mocno unoszą do góry główkę, ale w sposób nieprawidłowy. >>>ZOBACZ<<<

    Zdarza się, że przechylają się na którąś ze stron i po tej stronie plecków możemy zauważyć charakterystyczne fałdki. Często potrafią też, nawet w pierwszym miesiącu życia, obrócić się z brzuszka na plecki (jeśli zdarza się to sporadycznie, wcale nie musi to zwiastować nieprawidłowości, ale warto wiedzieć, że w typowym rozwoju w pełni kontrolowany obrót z brzuszka na plecki pojawia się zdecydowanie później).

    O mocnym odginaniu główki podczas leżenia na brzuszku przeczytasz tutaj >>>PRZEJDŹ<<<

    Dzieci z kłopotami związanymi z napięciem mięśniowym mogą też mieć np. kłopoty ze snem.

    WZMOŻONE NAPIĘCIE MIĘŚNIOWE – czego unikać?

    Tak, jak wspomniałam wcześniej, „wzmożone napięcie mięśniowe” nie musi być wcale kwestią jego wielkości („wielkością”napięcia steruje układ nerwowy, więc doskonale rozumiem Rodziców, którzy z tego powodu baaardzo się stresują :/), ale może wiązać się z nie do końca jeszcze „zgraną” współpracą poszczególnych grup mięśniowych lub być wynikać z dystrybucji, czyli jego ROZKŁADU w ciele- a to zależy również od tego, czego maluch doświadcza na co dzień 😉

    Dlatego można zaoszczędzić sobie stresu i naprawdę sporo zyskać dbając o podstawy. 😉

    Czasami szukamy daleko, a rozwiązanie jest tuż, tuż. 😉

    Dlatego w pierwszej kolejności zwróciłabym uwagę na:

    • PIELĘGNACJĘ- unikanie gwałtownych zmian pozycji, silnego bujania i wszystkiego, co mogłoby sprawić, że Twoje dziecko zareaguje napięciem – silny dźwięk, ostre światło, dotykanie go zimnymi rękami, pośpiech…
    • NOSZENIE- wyeliminowałabym noszenie przodem do siebie w pionie oraz „na siedząco” przodem do świata tak, że miednica Malucha układa się w dużym przodopochyleniu (pupka i brzuszek dziecka są wypięte- zobacz pod hasłem: pośrednie ustawienie miednicy tutaj: >>>ZOBACZ<<<) a także noszenia na biodrze przynajmniej do momentu, w którym maluszek będzie potrafił samodzielnie usiąść. W zamian za to zaproponowałabym dziecku np. taki sposób noszenia:

    Pamiętaj, aby w czasie noszenia pupka dziecka była lekko zaokrąglona.

    O noszeniu przeczytasz również tutaj:

    • 7 powodów, dlaczego nie warto nosić dziecka w ten sposób >>>ZOBACZ<<<
    • Noszenie przodem do siebie- czy to zawsze samo zło? >>>ZOBACZ<<<
    • „Nie noś, bo przyzwyczaisz!- niech się… wypłacze!”?!?!? >>>PRZEJDŹ<<<
    • KARMIENIE- bardzo często zdarza się, że karmiąc dziecko trzymamy je w taki sposób, że nieświadomie nasilamy problem- dzieje się tak np. wtedy, kiedy jedna z jego rączek zwisa sobie gdzieś w przestrzeni zamiast być ułożona z przodu przy tułowiu.
    • LEŻENIE NA BRZUSZKU- zdecydowana większość dzieci, które mają kłopot ze „wzmożonym” napięciem mięśniowym nie radzi sobie zbyt dobrze z pozycją na brzuszku.

    Dzieciaczki często mocno się prężą, przechylają na jedną ze stron, a nawet w wieku miesiąca czy dwóch często obracają się z brzuszka na plecki. Niektóre Maluchy już od pierwszych dni życia bardzo mocno unoszą główkę >>>ZOBACZ<<<, co często budzi ogólny zachwyt, ale niestety ma niewiele wspólnego z fizjologią, ponieważ podnoszeniu główki towarzyszy zazwyczaj bardzo duże napięcie mięśni grzbietu. Dzieci te zazwyczaj mają spory kłopot z podporem na przedramionach i prawidłowym „pchaniem w podłoże” >>> ZOBACZ <<<, co jest przecież kluczowe dla dalszego rozwoju.

    Dlatego nigdy nie zostawiałabym „prężącego się” dziecka w pozycji na brzuszku bez kontroli – w przeciwnym wypadku Maluch będzie utrwalał sobie nieprawidłowe wzorce. Bardzo ważne jest to, aby pokazać dziecku jak można się z tą pozycją zaprzyjaźnić – na przykład w taki sposób: >>> ZOBACZ <<<

    Nie ma też sensu walka z dzieckiem, które wyraźnie buntuje się w tej pozycji. Oczywiście warto Maluszka do leżenia na brzuszku przyzwyczajać, ale w spokoju i komforcie. Grunt, do dobre doświadczenia!

    Dlatego… lepiej kłaść maluszka w tej pozycji częściej i na krótko, niż raz dziennie na okres czasu, którego dziecko nie jest w stanie wytrzymać.

    O Leżeniu na brzuszku przeczytasz m.in. tutaj >>>ZOBACZ<<<, a garść UPORZĄDKOWANEJ wiedzy wraz z konkretnymi propozycjami zabaw znajdziesz w moim e-booku >>>ZOBACZ<<<

    • NIE KORZYSTAŁABYM z akcesoriów, które rozleniwiają tułów maluszka i w szczególny sposób dbałabym o to, aby podłoże, na którym mały człowiek spędza czas było odpowiednio twarde. >>>ZOBACZ<<< Bujaczki, chodziki, skoczki odpadają. Przy kłopotach z rozkładem napięcia mięśniowego tego typu akcesoria mogą naprawdę być strzałem w kolano. :/

    Z fotelikami samochodowymi jest podobnie, dlatego najlepiej wykorzystywać je jedynie do przewożenia dziecka w samochodzie, na dłuższe spacery i zakupy wybierając gondolę.

    • Zobacz też: Bujaczek- jak rozpoznać czy nie szkodzi >>> ZOBACZ <<<
    • 3 powody, dla których leżaczki, bujaczki i foteliki samochodowe NIE Są najszczęśliwszym miejscem do snu dla niemowlaka >>>ZOBACZ<<<
    • SADZANIE DZIECKA- przy kłopotach z napięciem mięśniowym ważne jest, aby nie przyspieszać na siłę żadnego etapu (o przedziałach czasowych, w których kolejne umiejętności powinny się pojawić, przeczytasz tutaj: >>>PRZEJDŹ<<<). Szczególnie mam tu na myśli sadzanie dziecka wcześniej, niż samodzielnie będzie potrafiło przejść do tej pozycji. W przeciwnym wypadku jest duża szansa, że problem się nasili, a motywacja do samodzielnego działania drastycznie spadnie. Nie muszę chyba pisać jaki wpływ będzie to miało na ilość naszych zmartwień.

    Optymistyczny akcent na koniec jest taki, że szybka reakcja i odpowiednio dobrana terapia potrafią czynić cuda. 🙂

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    Potrzebujesz gotowych pomysłów na proste, wspierające zabawy z maluszkiem? Sprawdź mój Przewodnik!

    SPRAWDŹ

    Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwoju, przyjaznej pielęgnacji i zabaw powoli i… KROK PO KROKU? Sprawdź moje kursy on-line!

    Kurs, w którym opowiem Ci o wszystkim tym, co najważniejsze w rozwoju maluszka od narodzin do końca trzeciego miesiąca życia.

    Dowiesz się czego się spodziewać i co powinno zapalić pomarańczową lampkę.

    Nauczysz się jak wspierać naturalny rozwój maluszka podczas codziennych zabaw i pielęgnacji – wszystko bez pośpiechu i presji.

    SPRAWDŹ KURS 0-3

    Kurs, dzięki któremu dowiesz się jak przebiega rozwój maluszka od początku czwartego do końca siódmego miesiąca życia i co powinno zapalić pomarańczową lampkę.

    Nauczysz się jak podczas codziennej pielęgnacji i zabaw dbać o rozwój psychoruchowy dziecka, które staje się już coraz bardziej ciekawe świata.

    Wszystko w przystępnej formie i krok po kroku – tak, aby wdrożenie tych wskazówek w życie było czystą przyjemnością.

    SPRAWDŹ KURS 4-7

    Kurs, w którym opowiem Ci o najważniejszych umiejętnościach, które powinien osiągnąć maluszek w tym wieku.

    Dowiesz się jakie są czerwone flagi fizjoterapeutyczne i nauczysz, na co zwracać uwagę podczas codziennych zabaw i pielęgnacji.

    SPRAWDŹ KURS 8-18

    Moje kursy i e-booki możesz zakupić również w formie VOUCHERA i podarować w prezencie przyszłym lub świeżo upieczonym Rodzicom!

    Wystarczy, że po dodaniu produktu do koszyka, zaznaczysz opcję „KUPUJĘ NA PREZENT”

    CHCĘ KUPIĆ NA PREZENT
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    7 komentarzy
    dziecko się prężynapięcie mięśniowe u niemowlakaniemowlę się prężyrozwój dzieckaWNMwzmożone napięcie mięśniowe
    • 3 proste sposoby na rozluźnienie rączek podczas ubierania

    • Obroty Krok po Kroku

    7 komentarzy

  • Reply Kasia at

    Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie WNM. Syn bardzo szybko zaczął trzymać główkę – w 5 tygodniu życia fizjoterapeuta nie stwierdził nieprawidłowości, skomentował to tak, że dziecko jest „typem sportowca”, rozwojowo 1,5 msca do przodu. W wieku 4 mscy znowu mieliśmy kontakt z fizjoterapeutą, który powiedział, że ma większe napięcie – szczególnie jeżeli chodzi o prostownik grzbietu, ale nie jest to wielka nieprawidłowość – zaleciła ćwiczenia na rozluźnianie tych obszarów, odpowiednie noszenie dziecka. Syn skończył 6 mscy – aktualnie zaczął raczkować – to dopiero początek, ale radzi sobie nieźle, Potrafi łapać zabawki, przekraczać rękoma linie środka ciała. Nie ma się do czego przyczepić. A jednak jest coś, co mnie martwi, zastanawia. Dopóki syn robi coś sam od siebie – jest ok, ale na przykład, kiedy leży na plecach i ja chcę wziąć jego ręce rozłożyć na boki i z powrotem do ciała – napotykam na opór. Czasami nawet się denerwuje. Widać to również przy karmieniu: zaczęliśmy rozszerzać dietę, więc aby mógł jeść na ten czas siedzi u mnie na kolanach: wtedy jego ręce są jak gdyby zgięte w łokciach i ciągnie je do tułowia. Jak tylko poczuje coś za sobą, przy noszeniu, karmieniu – próbuje się tymi łokciami odpychać. Czy możliwe, że ma WNM w obrębie obręczy barkowej? Lub może jest to jeszcze coś innego?

    • Reply gosia paleczny at

      Bez zobaczenia dziecka ciężko mi precyzyjnie powiedzieć…Na pewno ta, mogą być jakieś pozostałości kłopotów z napięciem mięśniowym, ale też warto zastanowić się czy synek np. lubi dotyk. Są dzieci, które na dotyk reagują właśnie w ten sposób- bardzo często są to dzieci, które urodziły się poprzez CC lub kiedy poród był bardzo szybki. Wtedy zachęcam do stymulowania dziecka, pokazywania mu, że dotyk może być fajny ;)Co do cofania łokci i odpychania się nimi, być może zakodował sobie tego typy wzorzec, ale na pewno sprawdziłabym napięcie mięśni brzucha i ułożenie miednicy. Jeśli czworakuje, oczywiście wzmacnia sobie te mięśnie, ale proszę np zerknąć czy w pozycji czworaczej tułów ustawiony jest w linii prostej czy np. na wysokości lędźwi nie widać zagłębienia, a pupka nie jest wypięta do góry. Jeśli pojawiacie się u fizjoterapeuty, na pewno warto zapytać o to przy kolejnej wizycie- jak zobaczy malucha, z pewnością wypowie się bardziej precyzyjnie niż ja 😉

  • Reply Anna at

    Dzień dobry! Mam pytanie. Mój Syn sześcioletni ma zdiagnozowane wzmożone napięcie mięśniowe i co za tym idzie lewa strona tułowia jest znacznie mocniejsza i na tą stronę jest krywy. Jest rehabilitowany, ale rezultaty są marne. Od dwóch lat gra w piłkę nożną, treningi trzy razy w tygodniu. Piłkę kopie właśnie lewą nogą. Czy może to być przyczyna braku rezultatów w rehabilitacji?

  • Reply Joanna at

    Ech… To ja chyba właśnie zupełnie nieświadomie mogłam zaszkodzić synkowi… Synek ma też refluks. Usłyszałam, ze mam go jak najdłużej nosić w pozycji pionowej, przodem do siebie. 🙁 Potrafil tak chlustac, ze przedpokój plywal i to wiele godzin po karmieniu, a także odbiciu… :'( Nie wiem czy pupka była w prawidłowej pozycji…. Jakie metody na takich „ulewaczy”, czy da się pogodzić jedno z drugim?

  • Reply Justyna at

    Witam,
    Czytałam, że diagnozę można wystawić dopiero około 3 miesiąca zycia malucha, czy to prawda? Pytam bo niektóre z objawów opisanych w poscie zgadza się z tym co robi moja mała a ma dopiero 5 tygodni.
    Pozdrawiam 🙂

  • Reply Patrycja at

    Moja córka skończyła 7 miesięcy. Od miesiąca strasznie się pręży i odcina do tyłu. Byłam z nią u pediatry, ale ta nie zauważyła żadnych nieprawidłowości. Niestety, ale problem się nasila, bo córka zaczyna oddychać się głową o podłoże oraz kiszoną twarzą do ciała rodzica strasznie się obkręca do świata. Robi tak tylko kiedy jest bardzo zmęczona. Na brzuszku uwielbia leżeć, zaczęła przewraca się z brzucha na plecy pod koniec 6 miesiąca. Ale co mnie dodatkowo martwi, to to, że córka sporadycznie przywracając się z brzucha na plecy, pozostawia jedna rękę z tylu, po czym wraca na brzuch. Czy może być to wzmożone napięcie ? Czy rehabilitacja tak późno zniweluje je całkowicie, czy córka do końca życia będzie odczuwać konsekwencje ?
    Oczywiście, zamierzam wybrać się po raz drugi do pediatry- tym razem po skierowanie do neurologa. Bardzo się martwię.

  • Reply Angelika at

    Witam serdecznie
    Jaka jest odpowiednia pozycja do snu dla 6 miesięcznego dziecka z wzmożonym napięciem lub w jakiej pozycji na rękach usypiać dziecko??
    Pozdrawiam

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

KAWA :)

Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, możesz postawić mi kawę. Dzięki temu będzie mi łatwiej rozwijać tego bloga.

WSPIERAJĄCE ZABAWY KROK PO KROKU I W JEDNYM MIEJSCU? SPRAWDŹ FIZJO-BABY-GIMNASTYKA!

ZOBACZ

FizjoMAX – najlepszy materacyk dla niemowlaka

ZOBACZ MATERAC

DOŁĄCZ DO MOJEGO ROZWOJOWEGO NEWSLETTERA!

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

mama_fizjoterapeuta

👉żona👰🏻‍♀️mama x5🥰fizjoterapeuta👶❤️
➡️Spokój w rodzicielstwie🙌
➡️Harmonijny rozwój👶
➡️Fizjo-Baby-Gimnastyka🔥👇

Małgorzata Paleczny
Dzisiaj rozruszamy trochę małe brzuszki! Gotowi? Dzisiaj rozruszamy trochę małe brzuszki! Gotowi? 😉🔥❤️
👉 Dajcie znać czy lubicie takie posty - teoria ze szczyptą praktyki! 🙂
Zajrzyjcie do relacji po więcej ciekawych wpisów. 
Brzuszkowe inspiracje dla starszych dzieci też czekają na Was na blogu! 
___
Wspierające zabawy z niemowlakiem
Jak wzmocnić mięśnie brzuszka u niemowlaka?
Słaba kontrola główki u niemowlaka.
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#jestembojestes
#rodzew2023
#rodzew2024
#zabawazniemowlakiem
Macie w domu lustro zawieszone na wysokości wzrok Macie w domu lustro zawieszone na wysokości wzroku dziecka?
Jeśli nie, to polecamy takie rozwiązanie! 🔥
Zabawy przed lustrem to nie tylko mnóstwo radości, ale też niesamowita okazja do doskonalenia świadomości własnego ciała i wspaniała motywacja. 🥰
👉 Twój maluszek lubi zabawy przed lustrem?
Podziel się w komentarzu! 💬
📥 Zapisz na później
↗️ Poślij znajomym
✅ Pobierz kartę zabaw, zanim zniknie (link znajdziesz w relacji oraz w bio #rozwojoweLOVE
#rozwojoweLOVE - tydzień zabaw z wykorzystaniem lustra
___
W co się bawić z niemowlakiem
Jak wspierać rozwój niemowlaka
Pomysły na zabawy z niemowlakiem
#mamafizjoterapeuta
#rozwojoweLOVE
#noworodek
#rodzew2023
#rodzew2024
#mojewszystko
#babyonboard
👉 Czytacie już ze swoimi maluszkami? 👉 Jaki 👉 Czytacie już ze swoimi maluszkami?
👉 Jakie są Wasze ulubione książeczki?
💬 Dajcie znać w komentarzu! Jestem bardzo ciekawa Waszych polecajek!
Po więcej inspiracji zajrzyjcie do wyróżnionej relacji: Książeczki.
📥 Zapisz, żeby nie zgubić.
↗️ Poślij innym rodzicom.
——
Jakie książeczki dla niemowlaka?
Jak czytać z dzieckiem?
Książeczki sensoryczne
Od kiedy czytać z niemowlakiem?
#mamafizjoterapeuta 
#rozwojowelove 
#noworodek
#niemowle
#babyonboard 
#książeczkidlaniemowląt
Którą z tych wskazówek najbardziej zapamiętasz Którą z tych wskazówek najbardziej zapamiętasz?
💬 Daj znać w komentarzu! 
To proste rzeczy, które mają moc! 🔥🙂
Małe elementy układają się w wielką, piękną całość. ❤️
Jeśli chcesz o tym poczytać i nauczyć się więcej, zajrzyj do wpisu o przyjaznej pielęgnacji.
Czeka na Ciebie na moim blogu:
👉 https://mamafizjoterapeuta.pl
Pamiętaj, rozwój, to nie wyścig, ale wspaniała przygoda! 🥰
📥 Zapisz na później.
↗️ Poślij innym Rodzicom.
____
Jak wspierać rozwój niemowlaka
Czym jest przyjazna pielęgnacja
W jakiej pozycji karmić dziecko
Jak nosić niemowlę
#mamafizjoterapeuta
#przyjaznapielegnacja
#babyonboard
#noszeniemaznaczenie
#noworodek
#rodzew2023
#rodzew2024
‼️[EDIT]*‼️ Kochani, Instagram chyba nie s ‼️[EDIT]*‼️
Kochani, Instagram chyba nie spodziewał się takiego zainteresowania i nie chce mi przepuścić wiadomości do Was. 
Dlatego już nie komentujcie, wszystkie potrzebne informacje znajdziecie w wyróżnionej relacji: Książeczki.
Przepraszam 🙈 
W czwartek szykujcie się na nasze książeczkowe TOP 5 dla maluszka.
#rozwojoweLOVE ogłasza ten tydzień tygodniem z książką! 📚❤️👶
Przez cały tydzień, w relacjach, będę opowiadać o czytaniu z maluchem.
Pokażę nasze ulubione książki - te dla małych i trochę większych. 🥰
Obserwuj! 🧐
👉 Chcesz otrzymać ode mnie wskazówki i listę książkowych polecajek dla maluszka?👇
💬 Napisz: CZYTAM w komentarzu, a ja wszystko Ci podeślę! 🔥
📥 Zapisz na później, żeby nie zgubić.
↗️ Poślij dalej i zaproś do zabawy innych Rodziców. 
Po więcej rozwojowych inspiracji obserwuj @mama_fizjoterapeuta 
* „Co tam się dzieje? Jak rozwija się mózg i umysł w pierwszych pięciu latach życia”. Lise Eliot.
—-
Jakie książeczki dla niemowlaka
Co czytać niemowlęciu
Książeczki dla niemowląt
Od kiedy czytać dziecku
Jak wspierać rozwój niemowlaka
#mamafizjoterapeuta
#książkidlaniemowląt 
#niemowle 
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#jestemmama
#mojewszystko
W zasadzie… żadne z moich dzieci nie upomniało W zasadzie… żadne z moich dzieci nie upomniało się o własną poduszkę wcześniej, niż w okolicach drugiego roku życia… 😉
👉 A jak było u Was?
Proponowaliście poduszkę czy maluch sam się o nią upomniał?
Dajcie znać w komentarzu! 💬
📥 Zapisz na później, żeby nie zgubić.
↗️ Poślij dalej, żeby inni Rodzice też mogli skorzystać.
👉 Po przykładowe modele zajrzyj do wyróżnionej relacji: Poduszki.
—
Pierwsza poduszka
Poduszka dla dziecka - od kiedy?
Jaka pierwsza poduszka?
#mamafizjoterapeuta
#sendziecka
#poduszka
#zdrowyrozwójdziecka 
#poscieldladzieci 
#niemowle
Piłka może być świetną motywacją do otwarcia Piłka może być świetną motywacją do otwarcia dłoni! 🔥
Oczywiście to nie jedyny element „układanki”, ale z pewnością bardzo ważny! 💪
Jeśli chcesz o tym poczytać, napisz „chcę” w komentarzu.
📥 Zapisz na później.
↗️ Poślij dalej.
Lubicie zabawy z piłką? 
—
Jak wspierać rozwój niemowlaka
Dlaczego niemowlę zaciska piąstki
Rozwojowe zabawy z niemowlakiem
#mamafizjoterapeuta
#przyjaznapielegnacja
#noworodek
#zabawazniemowlakiem
Tego nagrania nie można przegapić.🔥 Ogromnie Tego nagrania nie można przegapić.🔥
Ogromnie ważny temat!⬇️
Napisz „chcę” w komentarzu, a otrzymasz ode mnie link do powtórki webinaru o tym, jak „przetrwać” pierwsze miesiące z niemowlakiem i nie zwariować. 
Nagranie będzie dostępne przez 48h od chwili, kiedy wyślę do Ciebie wiadomość z linkiem.
📥 Zapisz na później, a jeśli uważasz, że to ważny temat, ↗️ poślij dalej! 
——
Noworodek
Wypalenie rodzicielskie
Wsparcie dla mam
#mamafizjoterapeuta
#rozwojowelove
#noworodekwdomu
#bedemama
#jestemmama
#jestembojestes 
#rodzew2023
#rodzew2024
Wczytaj więcej... Obserwuj na Instagramie

BLOG

KURSY O ROZWOJU

FIZJO-BABY-GIMNASTYKA

KUP NA PREZENT

WSPÓŁPRACA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

2023 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.