Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe

    Noszenie przodem do siebie – czy to zawsze SAMO ZŁO?

    Jeden z moich ostatnich wpisów dotyczących noszenia dziecka wzbudził naprawdę spore zainteresowanie. Opisywałam w nim 7 powodów, dla których nie noszę dziecka pionowo, przodem do siebie:

    Jeśli jeszcze nie czytaliście tego wpisu, zapraszam tutaj: >>>ZOBACZ<<<

    Bardzo duża część Rodziców nosi dzieci przodem do siebie. Po noszeniu w pozycji „fasolki” >>>ZOBACZ<<< jest to chyba jeden z najpopularniejszych sposobów. Poniekąd jest to naturalne – dziecko zwrócone jest wtedy w stronę rodzica i zamiast otwartej przestrzeni ma bliskość, której przecież mały człowiek tak bardzo potrzebuje… Maluch może wtulić się w mamę lub tatę, może na nas popatrzeć… To cudowne uczucie, któremu trudno się oprzeć…

    Tych, którzy w tym momencie mają ochotę zakończyć lekturę, zachęcam, aby jednak zostali, bo… diabeł tkwi w szczegółach… 🙂

    KONTROWERSJE

    Z jednej strony często słyszymy, że noszenie przodem do siebie nie jest dobrym pomysłem… z drugiej… kiedy idziemy np. na kontrolne USG stawów biodrowych, zewsząd docierają do nas informacje, jakie to korzystne nosić malucha przodem do siebie z szeroko rozstawionymi nóżkami… Taki sposób noszenia jest chyba jednym z najczęstszych zaleceń, jeśli chodzi o profilaktykę dysplazji stawów biodrowych…

    Wtedy najczęściej pojawia się dylemat… Jak to w końcu jest? Można nosić dziecko w pionie, przodem do siebie czy raczej nie jest to zalecane?

    Przyjrzyjmy się temu bliżej, bo… rzeczywiście – kiedy ułożymy nóżki malucha tak, że będą one zgięte w bioderkach i kolankach, a równocześnie rozstawione na boki – głowa kości udowej znajdzie się centralnie w panewce stawu biodrowego przyczyniając się tym samym do prawidłowego jego rozwoju. Trudno się z tym nie zgodzić, bo to czysta anatomia.

    Źródło obrazka: International Hip Dysplasia Institute
    Źródło grafiki: International Hip Dysplasia Institute

    JEDNAK… DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH!

    Co więc z tym noszeniem? Kogo słuchać? Nosić przodem czy nie? Fizjoterapeuta często mówi – nie nosić. Ortopeda – nosić… Można oszaleć, a to przecież dopiero początki naszej rodzicielskiej drogi, aaaa!!! 😉

    Tak naprawdę… wszystko zależy od tego, JAK nosimy. Jeśli dziecko w tej pozycji odgina się, pręży, jego tułów jest mało stabilny i np. widzimy, że Maluszek stale wybiera jedną ze stron, to rzeczywiście zastanowiłabym się nad tym, jak tę pozycję poprawić.

    Ale jeśli maluszek jest w nas wtulony, jego tułów przylega do naszej klatki piersiowej i dziecko uspokaja się podczas takiego noszenia, to… dlaczego nie? 😉

    A… jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości czy nasze dziecko układa się w tej pozycji prawidłowo, możemy spróbować usiąść na kanapie i położyć maluszka na własnej klatce piersiowej tak, aby jego kręgosłup nie był obciążany osiowo. Nam będzie troszkę lżej, a maluszek, słysząc znajome bicie naszego serca i kołysząc się w rytm oddechu, być może będzie spokojniejszy?

    Jeśli zależy nam na noszeniu przodem do siebie, bardzo dobrym pomysłem będzie również np. noszenie w chuście, podczas którego kręgosłup naszego dziecka będzie podparty na całej długości. Jeśli uczymy się wiązać chustę pod okiem Doradcy Noszenia, najprawdopodobniej o technikę możemy być zupełnie spokojni.

    CO WARTO WIEDZIEĆ?

    • Kolanka maluszka powinny znajdować się na wysokości bioderek lub tylko nieznacznie wyżej. Nie powinny być jednak rozstawione zbyt szeroko – kąt pomiędzy nóżkami powinien wynosić około 60 stopni u najmłodszych i nie przekraczać 90 stopni u nieco starszych maluszków.
    • Aby uniknąć tworzenia się u dziecka nieprawidłowego schematu ciała, w szczególny sposób warto dbać o to, aby dziecko zwracało główkę raz w jedną, raz w drugą stronę.

    Oczywiście dziecku potrzebna jest RÓŻNORODNOŚĆ, dlatego proponujemy maluchowi też inne sposoby noszenia. 😉

    „NIE SAMYM CHLEBEM ŻYJE CZŁOWIEK”

    Oczywiście noszenie dziecka rzeczywiście może być elementem profilaktyki dysplazji stawu biodrowego, ale warto pamiętać, że… nie jedynym.

    Na co jeszcze zwrócić uwagę w profilaktyce dysplazji?

    • Swoboda, swoboda i jeszcze raz swoboda!- dziecko musi mieć możliwość poruszania nóżkami swobodnie we wszystkich płaszczyznach, dlatego odpadają zbyt ciasne ubranka i wszystko, co ogranicza możliwości ruchowe małego człowieka…
    • SPOWIJANIE? O spowijaniu bardzo fajnie pisała Magdalena Komsta z Wymagające.pl (>>>ZOBACZ<<<) , natomiast JEŚLI się na nie zdecydujecie, koniecznie z uwzględnieniem „luzu” dla bioderek.

    A tak NIE spowijamy:

    • Nie stosujemy szerokiego pieluchowania. Założenie maluchowi dodatkowej pieluchy po pierwsze może ograniczać jego możliwości ruchowe, a po drugie – przyczynia się do ustawienia miednicy w większym przodopochyleniu, czego przecież nie chcemy! >>>ZOBACZ<<<
    • podczas leżenia na brzuszku nie dociskamy pupki dziecka do podłoża- w razie występowania przykurczów, są inne, bardziej skuteczne metody na poradzenie sobie z nimi (np. metodą Trójpłaszczyznowej, Manualnej Terapii Wad Stóp wg Barbary Zukunft – Huber)
    • podczas codziennej pielęgnacji, ubierania, zmian pieluchy unikamy ruchów, które mogłyby prowokować wysuwanie się głowy kości udowej z panewki stawu biodrowego (podczas zmiany pieluchy nie pociągamy za nóżki, unikamy prostowania nóżek malucha oraz wszelkich ruchów, w których kolanka dziecka zbliżone są do siebie, a stópki się od siebie oddalają).

    CO ZE STARSZAKAMI? OD KIEDY MOŻNA KOSIĆ DZIECKO PRZODEM DO SIEBIE W PIONIE?

    Żeby nie było tak, że piszę tylko o maluchach (ale wiecie… czym skorupka za młodu nasiąknie…)… czy „starszaki” można nosić przodem do siebie? A jeśli tak, to od kiedy?

    Pewnie, że tak! Najbezpieczniej będzie, kiedy zaczniemy nosić w ten sposób od chwili, kiedy dziecko nauczy się samodzielnie siadać. Zwracajmy jednak uwagę na elementy takie jak:

    • prawidłowe ułożenie miednicy (zbliżone do pozycji pośredniej, miednica lekko podwinięta),
    • zmiana stron,
    • dbanie o to, aby maluch miał okazję łączyć rączki w linii środkowej ciała.

    Może to wyglądać np. tak:

    Dlaczego ustawienie rączki jest ważne? Chodzi przede wszystkim o schemat ciała dziecka, minimalizację prężenia się oraz unikanie utrwalania układu ATOS-u. Poczytacie o tym tutaj: >>>ZOBACZ<<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    E- BOOK O NOSZENIU MALUSZKA:

    #noszenieMAznaczenie czyli fajny e-book o noszeniu Maluszka

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    5 komentarzy
    czy można nosić dziecko przodem do siebiejak nosić niemowlęnoszenie dziecka
    • Cofnięta rączka w leżeniu na brzuszku? Zobacz co może pomóc!

    • 4 powody, dlaczego nie kupuję dzieciom… ZABAWEK ;)

    5 komentarzy

  • Reply Iwona at

    Witam serdecznie, a co z chustami i nosidelkami ergonomicznymi? Niby dziecko jest w prawidłowej pozycji, ale słyszałam, że to i tak za duże obciążenie dla kręgosłupa

  • Reply Kamila at

    A co zrobić, jeśli dziecko nosiłam nieprawidłowo i faktycznie ma problem z leżeniem na brzuchu? Iść do fizjoterapeuty czy można to wyrównać samodzielnie?? Córka ma 14 tygodnie.

  • Reply owieczka at

    Piszesz tu, że nie dociskamy pupy do podłoża w leżeniu na brzuszku, ale w artykule o leżeniu na brzuszku piszesz też, że jeśli dziecko podnosi pupę to należy ją przytrzymać przy podłożu. Rozumiem, że przytrzymanie jest ok, tylko chodzi o to, żeby nie dociskać mocno?

    • Reply Kamila at

      Dokładnie nad tym samym się zastanawiam….

  • Reply anna at

    No i ja nie wiem co o tym myśleć.

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

E-BOOKI O NAJFAJNIEJSZYCH ZABAWACH!

<
SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
Mam nadzieję, że dzięki temu będzie Ci łatwie Mam nadzieję, że dzięki temu będzie Ci łatwiej się odnaleźć! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta #rozwojniemowlaka #lekkootozwokudziecka #jestemmama #bedemama
Widzimy się dziś na wspólnej kawie ☕️- pami Widzimy się dziś na wspólnej kawie ☕️- pamiętasz?
Jeśli jeszcze nie udało Ci się dołączyć, to wskakuj i koniecznie daj znać jakie tematy zza kulis najbardziej Cię interesują!
👉 Link w bio.
#mamafizjoterapeuta #listodm
Przeglądaliśmy dzisiaj rodzinne zdjęcia… Ale Przeglądaliśmy dzisiaj rodzinne zdjęcia…
Ale to jakieś takie niekompletne, prawda? 😉
Pozdrawiamy niedzielne! ❤️
#mamafizjoterapeuta #family #rodzina #rodzinatojestsiła #niedziela #sunday
Dasz się zaprosić na kawę w poniedziałek? 👉 Dasz się zaprosić na kawę w poniedziałek?
👉 Jeśli tak, to zajrzyj do bio.
Zostaw kawę ☕️ w komentarzu, żebym wiedziała, że jesteś!❤️
Dzięki tym poniedziałkowym ☕️ będziesz mieć okazję poznać Mamę Fizjoterapeutę zza kulis. 😉 Będzie trochę prywaty, ciekawe opowieści, inspiracje i wyzwania. Coś, czego nie publikuję nigdzie indziej! 🥰💪
Chodź! ❤️
#mamafizjoterapeuta #listodm #niemowle #rozwojdziecka #kawa #lifestyle
Co prawda jestem minimalistką i stawiam przede ws Co prawda jestem minimalistką i stawiam przede wszystkim na wspólną zabawę z maluchem, ale dzisiaj podsyłam kilka zabawkowych inspiracji dla Poszukiwacza. ❤️
Zapisz ten post na później, żeby pomysły były zawsze pod ręką.👌
👉 A po inspiracje wspólnych zabaw zajrzyj na bloga. Link do wpisów w bio.
#mamafizjoterapeuta #zabawkidlaniemowląt #zabawkidladzieci #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka @janod_polska
🔥 ZAPISZ ten post na później, żeby zawsze by 🔥 ZAPISZ ten post na później, żeby zawsze był pod ręką! ❤️
Najpierw nie możemy się doczekać, kiedy nasz Maluszek zacznie siadać… 
A kiedy już to zrobi… najczęściej w naszej głowie pojawia się milion pytań. 😳🙃🙈
Na dużą część z nich starałam się odpowiedzieć na blogu ❤️
Link do ważnych wpisów w bio.
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #rodzew2023 #siadw
Bardzo często dobra motywacja to podstawa. ❤️ Bardzo często dobra motywacja to podstawa. ❤️💪
👉Więcej ciekawych inspiracji znajdziesz w moich Kursach i e-bookach.
Wszystkie potrzebne linki, wraz z linkami do ważnych wpisów czekają na Ciebie w bio. 🔥
Po więcej obserwuj @mama_fizjoterapeuta 👈😉
#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem  #rodzew2023 #czaszdzieckiem #markawlasna
Kupno materacyka dla mojego pierwszego dziecka, ki Kupno materacyka dla mojego pierwszego dziecka, kiedy dopiero się go spodziewałam, było chyba największą głupotą, jaką popełniłam… 🙈
To znaczy… nie wiem czy to można nazwać głupotą…
Raczej była to nieświadomość tego, że mój synek niekoniecznie od razu zapała wielką miłością do swojego łóżeczka i że przez pierwsze miesiące będzie ono pełniło jedynie funkcję magazynu… 😅🙈
Gdybym wiedziała o tym wcześniej, z pewnością tak bardzo by mnie to wtedy nie zjadło… 😉
👉Wybór materaca dla noworodka to chyba jedna z trudniejszych decyzji, z jaką przyszło mi się zmierzyć w wyprawkowej rzeczywistości…
👉 Czujesz podobnie?
Jeśli tak, to zajrzyj na bloga! 
✅ dowiesz się na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla maluszka i...
✅ poznasz modele, na które zdecydowałam się już jako doświadczona mama x5 😉
🔥 Aktywny link do wpisu znajdziesz w 
bio. 
SPRAWDŹ! ➡ https://mamafizjoterapeuta.pl/2023/01/20/materacyk-dla-dziecka/
.
.
.
#mamafizjoterapeuta #materacdlaniemowlaka #rozwojdziecka #noworodek #wyprawka #rodzew2023
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności