Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy Leżenie na brzuszku Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe Wysoki podpór

    LEŻENIE NA BRZUSZKU w 3. prostych krokach

    W jednym z postów wspominałam jak ważna dla rozwoju dziecka jest pozycja leżenia na brzuszku >>>ZOBACZ<<<. Jest to jedna z tych umiejętności, którą maluch po prostu MUSI posiadać, aby dalszy rozwój mógł przebiegać w sposób harmonijny. W rozwoju małego dziecka bardzo ważną rolę odgrywa umiejętność odpychania się od podłoża- pchania rękami w podłoże, którą to maluch ma okazję ćwiczyć właśnie podczas leżenia na brzuszku. Pozycja ta jest również kluczowa dla uzyskania wyprostu kręgosłupa i późniejszej pionizacji.

    POZYCJA CIAŁA NOWORODKA

    Noworodek leży na brzuszku dosyć niestabilnie. Rączki i nóżki malucha są zgięte, miednica uniesiona w górę, a ciężar ciała spoczywa na przedramionach, okolicy mostka i policzku. Takie ustawienie sprawia, że dźwiganie główki jest dość trudne. Maluch co prawda jest w stanie podnieść ją na tyle, by obrót w jedną i drugą stronę był możliwy, ale jest to dla dziecka naprawdę ciężka praca.

    LEŻENIE NA BRZUSZKU POD KONIEC 3. MIESIĄCA ŻYCIA

    W prawidłowych warunkach, w miarę upływu czasu, kiedy rączki coraz bardziej wysuwają się do przodu, nóżki prostują, a miednica schodzi na podłoże, maluchowi łatwiej jest odpychać się i podnosić główkę. Dzieje się tak dlatego, ponieważ ciężar ciała nie spoczywa już wysoko, w okolicy mostka, ale schodzi niżej- w kierunku miednicy. Poprzez aktywny podpór na przedramionach dziecko może swobodnie unosić główkę i czerpać dużo frajdy z przebywania w tej właśnie pozycji.

    Niestety duża część dzieci ma spory problem z opanowaniem leżenia na brzuszku. Niektóre maluchy świetnie sobie radzą, ale część dzieci nie potrafi zaakceptować i polubić tej pozycji, bo jest dla nich po prostu trudna. Bardzo często wynika to z tego, że leżąc na brzuszku nie wykorzystują do podporu rąk. Zamiast tego dźwigają główkę pracując tylko prostownikami grzbietu. Jest to wtedy bardzo chwiejna, niewygodna i męcząca pozycja, więc nic dziwnego, że pojawia się widoczny i słyszalny bunt. 🙂

    Niektóre maluchy tak mocno próbują unieść główkę nad podłoże, że mając zaledwie kilka tygodni przewracają się z brzuszka na plecki. >>>ZOBACZ<<< Nie jest to „umiejętność” pożądana w tym wieku- to raczej sygnał do tego, że maluszkowi potrzebna jest podpowiedź jak powinna wyglądać prawidłowa pozycja leżenia na brzuszku. Świadoma, w pełni kontrolowana umiejętność obrotu z brzuszka na plecy pojawia się najczęściej dopiero w OKOLICACH 7. miesiąca życia.

    Aktywny podpór na przedramionach jest bardzo ważny. I choć nie wszystkie dzieci od razu kochają tę pozycję, z biegiem czasu zaczynają ją akceptować. 😉

    CZY TRZEBA POMAGAĆ DZIECKU?

    I tak i nie- większość dzieci zupełnie naturalnie zaakceptuje tę pozycję i z biegiem czasu będzie radziło sobie w niej coraz lepiej.

    Jeśli natomiast nasz Maluszek krzyczy wniebogłosy, kiedy tylko próbujemy położyć go na brzuszku, można wypróbować te 3 proste kroki:

    KROK 1. Wysunięcie łokci przed linię barków.

    Dopóki łokcie będą cofnięte w stosunku do linii barków, dziecku może być bardzo trudno polubić leżenie na brzuszku, ponieważ utrzymanie tej pozycji wymaga wtedy bardzo dużo wysiłku. Dlatego możemy pomóc maluchowi wysunąć rączki w przód tak, aby łokcie znalazły się pod barkami, albo nieznacznie przed nimi. Dzięki temu podpór będzie łatwiejszy, a ciężar ciała zacznie przesuwać się niżej, w kierunku miednicy (u noworodka łokcie naturalnie znajdują się za linią barków- dopiero w 3 miesiącu życia widzimy, że ustawiają się dokładnie pod barkami, a w kolejnych miesiącach wysuwają jeszcze bardziej w przód).

    Aby utrzymać łokcie przed linią barków możemy posłużyć się wałeczkiem ze zwiniętego ręcznika. 

    KROK 2. Przytrzymanie pupy przy podłożu.

    Czasami samo ustawienie rączek nie wystarczy. Maluch może w dalszym ciągu mieć trudność z prawidłowym utrzymaniem pozycji na brzuszku. Pupka dziecka może w dalszym ciągu unosić się w górę. Dlatego można tę pupkę „sprowadzić na ziemię”. Jak to zrobić? Nic prostszego- układamy rękę na pupie dziecka i z wyczuciem przytrzymujemy ją przy podłożu lub układamy Maluszka w poprzek swoich ud w taki sposób, aby jego miednica znalazła się nićej niż obręcz barkowa.

     

    KROK 3. Noszenie dziecka.

    Fantastycznym sposobem na stymulację leżenia na brzuszku jest noszenie maluszka brzuszkiem do podłoża tak, że jedną ręką podtrzymujemy jego klatkę piersiową- OBYDWIE rączki są wysunięte w przód, a drugą podtrzymujemy miednicę. W ten sposób możemy też układać dziecko na swoich kolanach.

    Oczywiście pamiętajcie też, że kładąc malucha na brzuszku dobrze jest zwrócić uwagę na to, żeby podłoże, na którym leży było odpowiednio twarde >>>ZOBACZ DLACZEGO<<<. Odpadają wszystkie miękkie materace, miękkie kanapy itp. Najlepsza jest średnio twarda, płaska powierzchnia.

    Więcej UPORZĄDKOWANYCH informacji i pomysłów na to, jak spróbować pomóc dziecku pokochać leżenie na brzuszku, znajdziesz w moim e- booku: >>>ZOBACZ<<<

    I to byłoby na tyle. Mam nadzieję, że wpis będzie pomocny. Koniecznie zobaczcie jeszcze filmik i… dajcie znać jak sobie radzicie! 🙂

    • Pamiętaj, że dziecko może nie lubić leżenia na brzuszku również z takich powodów jak np. refluks. Dlatego nie ma takiej potrzeby, aby na siłę forsować daną umiejętność… Leżenie na brzuszku jest ważne, dlatego oczywiście dążymy do tego, aby Maluszek ją zaakceptował, ale łagodnie i stopniowo.
    • Wszelkie wątpliwości rozwiewamy u specjalisty.

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET

    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    13 komentarzy
    leżenie na brzuszkunapięcie mięśniowe
    • Napięcie mięśniowe

    • Materac dla dziecka

    13 komentarzy

  • Reply Monika at

    Bardzo fajny blog ? i też świetnie się go czyta☺ brakuje mi informacji od jakiego wieku mozna z dzieckiem wykonywać prezentowane ćwiczenia i pozycję do noszenia , tak zeby nie miec obawy ze mize za wczesnie czy cos… pozdrowienia

    • Reply gosia paleczny at

      Dziękuję! Bardzo się cieszę, że dobrze się go czyta 😉 Tak, rzeczywiście nie zamieściłam takich informacji… nie pomyślałam o tym, bo mam to na co dzień, ale poprawię się, dziękuję za zwrócenie uwagi 😉 Wszystko co do tej pory było można wykonywać już u najmłodszych maluszków, nie ma ram czasowych 😉 Pozdrawiam!!!

    • Reply Andzia at

      A co jeśli maluszek podczas leżenia na brzuszku, które bardzo lubi czasem podnosi oba ramiona podań podłoże i cały ciężar leży na klatce piersiowej?

  • Reply Anna at

    Bardzo fajny, wartościowy blog:)
    2 miesięczny maluch leżąc w pozycji na brzuchu, raczki ustawione prawidłowo, ładnie utrzymuje głowę, pupa tez przytwierdzona do podłoża, odrywa w tej pozycj stopy unosząc je do góry. Czy to jeat prawidłowe? Z góry dziękuje za odpowiedz.

    • Reply gosia paleczny at

      Zgina podudzia i unosi stópki?

      • Reply Anna at

        Tak zginą. Teraz ma prawie trzy miesiące. I dłużej wytrzymuje w tej pozycji ale nogi cały czas pracują. Nie trzyma swobodnie wyprostowanych.

  • Reply Leżene na brzuszku- quiz – mamafizjoterapeuta at

    […] Jak przekonać dziecko do leżenia na brzuszku>>>KLIK<<< […]

  • Reply WSZYSTKIE dzieci czworakują, tylko Twoje nie chce??? – mamafizjoterapeuta at

    […] >>>Zobacz jak pomóc maluchowi polubić leżenie na brzuszku!<<< […]

  • Reply Karolina at

    Witam! Czy te 3 kroki stymulujące leżenie na brzuszku można stosować u dzieci od pierwszych miesięcy życia?

  • Reply Sylwia at

    Czy ta pozycja noszenia na brzuszku dzieci jest odpowiednia tez kiedy maluch ma wzmożone napięcie mięśniowe? Synek strasznie się pręży w większości pozycji, już nie wiem jak mu pomoc

  • Reply Julia at

    Czy można nosić też noworodka brzuszek do brzucha mamy?Mojej tak wygodnie i szybko się uspokaja.

  • Reply novikalook at

    Witam. Bardzo ciekawa strona. Szkoda, że nie trafiłam na nią wcześniej🙂 Mam pytanie, które już padło, ale nie widzę na nie odpowiedzi. Córeczka ( skończone 4 miesiące ) leżąc na brzuszku unosi podudzia, a co za tym idzie stopy. Czy to normalne? Czy może sobie coś tym ułatwia? I jak mogę pomóc jej w pełzaniu, ostatnio samo leżenie jej nie wystarcza, wystawia rączki w przód, robi dziwne ruchy nogami, ale nie posuwa się do przodu, co bardzo ją denerwuje. Można jakoś ułatwić to dziecku?

  • Reply Donia93 at

    Hejka 😉 trafiłam na ten artykuł bo mój już teraz prawie pięcio miesięczny synek ma do perfekcji opanowane kulanie się. Zaczął po ukończeniu 3msc życia. Zastanawiam się czy może to mieć negatywny wpływ na jego rozwój… teraz zaczął nawet podpierać się na wyprostowanych raczkach i pełzać po macie.
    Ogólnie on praktycznie od 6 tygodnia życia śpi tylko i wyłącznie na brzuchu. Nie ma opcji żeby zasnął na plecach to też pewnie przez to ma mocniejsze mięśnie. Na prawdę niesmoeite było na początku obserwowanie kiedy jednego dnia z plecków przekulał sie na brzuch a na drugi dzień na odwrót. Wiedział jak ułożyć rączkę pod siebie zeby go nie blokowała i podkurczyć pod siebuie nóżki i odepchnąć się. Martwi mnie to trochę, że organizm nie nadąży za nim czy słusznie? Pozdrawiam:)

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

E-BOOKI O NAJFAJNIEJSZYCH ZABAWACH!

<
SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
Mam nadzieję, że dzięki temu będzie Ci łatwie Mam nadzieję, że dzięki temu będzie Ci łatwiej się odnaleźć! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta #rozwojniemowlaka #lekkootozwokudziecka #jestemmama #bedemama
Widzimy się dziś na wspólnej kawie ☕️- pami Widzimy się dziś na wspólnej kawie ☕️- pamiętasz?
Jeśli jeszcze nie udało Ci się dołączyć, to wskakuj i koniecznie daj znać jakie tematy zza kulis najbardziej Cię interesują!
👉 Link w bio.
#mamafizjoterapeuta #listodm
Przeglądaliśmy dzisiaj rodzinne zdjęcia… Ale Przeglądaliśmy dzisiaj rodzinne zdjęcia…
Ale to jakieś takie niekompletne, prawda? 😉
Pozdrawiamy niedzielne! ❤️
#mamafizjoterapeuta #family #rodzina #rodzinatojestsiła #niedziela #sunday
Dasz się zaprosić na kawę w poniedziałek? 👉 Dasz się zaprosić na kawę w poniedziałek?
👉 Jeśli tak, to zajrzyj do bio.
Zostaw kawę ☕️ w komentarzu, żebym wiedziała, że jesteś!❤️
Dzięki tym poniedziałkowym ☕️ będziesz mieć okazję poznać Mamę Fizjoterapeutę zza kulis. 😉 Będzie trochę prywaty, ciekawe opowieści, inspiracje i wyzwania. Coś, czego nie publikuję nigdzie indziej! 🥰💪
Chodź! ❤️
#mamafizjoterapeuta #listodm #niemowle #rozwojdziecka #kawa #lifestyle
Co prawda jestem minimalistką i stawiam przede ws Co prawda jestem minimalistką i stawiam przede wszystkim na wspólną zabawę z maluchem, ale dzisiaj podsyłam kilka zabawkowych inspiracji dla Poszukiwacza. ❤️
Zapisz ten post na później, żeby pomysły były zawsze pod ręką.👌
👉 A po inspiracje wspólnych zabaw zajrzyj na bloga. Link do wpisów w bio.
#mamafizjoterapeuta #zabawkidlaniemowląt #zabawkidladzieci #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka @janod_polska
🔥 ZAPISZ ten post na później, żeby zawsze by 🔥 ZAPISZ ten post na później, żeby zawsze był pod ręką! ❤️
Najpierw nie możemy się doczekać, kiedy nasz Maluszek zacznie siadać… 
A kiedy już to zrobi… najczęściej w naszej głowie pojawia się milion pytań. 😳🙃🙈
Na dużą część z nich starałam się odpowiedzieć na blogu ❤️
Link do ważnych wpisów w bio.
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #rodzew2023 #siadw
Bardzo często dobra motywacja to podstawa. ❤️ Bardzo często dobra motywacja to podstawa. ❤️💪
👉Więcej ciekawych inspiracji znajdziesz w moich Kursach i e-bookach.
Wszystkie potrzebne linki, wraz z linkami do ważnych wpisów czekają na Ciebie w bio. 🔥
Po więcej obserwuj @mama_fizjoterapeuta 👈😉
#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem  #rodzew2023 #czaszdzieckiem #markawlasna
Kupno materacyka dla mojego pierwszego dziecka, ki Kupno materacyka dla mojego pierwszego dziecka, kiedy dopiero się go spodziewałam, było chyba największą głupotą, jaką popełniłam… 🙈
To znaczy… nie wiem czy to można nazwać głupotą…
Raczej była to nieświadomość tego, że mój synek niekoniecznie od razu zapała wielką miłością do swojego łóżeczka i że przez pierwsze miesiące będzie ono pełniło jedynie funkcję magazynu… 😅🙈
Gdybym wiedziała o tym wcześniej, z pewnością tak bardzo by mnie to wtedy nie zjadło… 😉
👉Wybór materaca dla noworodka to chyba jedna z trudniejszych decyzji, z jaką przyszło mi się zmierzyć w wyprawkowej rzeczywistości…
👉 Czujesz podobnie?
Jeśli tak, to zajrzyj na bloga! 
✅ dowiesz się na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla maluszka i...
✅ poznasz modele, na które zdecydowałam się już jako doświadczona mama x5 😉
🔥 Aktywny link do wpisu znajdziesz w 
bio. 
SPRAWDŹ! ➡ https://mamafizjoterapeuta.pl/2023/01/20/materacyk-dla-dziecka/
.
.
.
#mamafizjoterapeuta #materacdlaniemowlaka #rozwojdziecka #noworodek #wyprawka #rodzew2023
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności