Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy Leżenie na brzuszku Wysoki podpór

    KROK PO KROKU: Jak zmienia się pozycja na brzuszku w pierwszym półroczu życia?

    leżenie na brzuszku KROK PO KROKU

    Kiedy na świecie w końcu pojawi się już nasze długo wyczekiwane Maleństwo, a my zdążymy trochę ochłonąć po porodzie… możemy ulec chwilowemu złudzeniu, że… teraz to będzie już z górki. 😉

    Że… nie czeka nas już niemal nic innego, jak tylko sielanka i słodki, różowiutki, uśmiechnięty bobasek, który… tylko je i śpi… (Taaaa…. Z tego miejsca pozdrawiam i zazdroszczę wszystkim Mamom, dla których życie jest nieco łaskawsze i rzeczywiście tak mają. 😊)

    Często jednak konfrontacja z poporodową rzeczywistością wygląda nieco mniej bajkowo… I… nie piszę tego po to, aby kogoś straszyć. 😊 Uważam po prostu, że to, co czasami kreują media… może wpędzać młodą Mamę w poczucie winy, że… nie ogarnia.

    Dzisiaj nie będziemy zajmować się wszystkimi aspektami tego, z czym przychodzi nam zmierzyć się po narodzinach dziecka…(ciekawy wpis na ten temat znajdziecie np. tutaj: >>>ZOBACZ<<<).

    Zajmiemy się za to aktywnością, która bardzo często jako pierwsza zaczyna budzić wątpliwości wśród świeżo upieczonych Rodziców.

    Tą aktywnością jest… LEŻENIE NA BRZUSZKU.

    • Od kiedy kłaść niemowlę na brzuszku?
    • Jak długo powinno przebywać w tej pozycji?
    • Czy to normalne, że miesięczny niemowlak „trzyma” już główkę?
    • Dlaczego moje dziecko nie lubi leżenia na brzuszku?
    • Jak pomóc Maluszkowi polubić brzuszkowe zabawy?…

    To tylko niektóre z pytań, które często zadają sobie Rodzice postawieni w zupełnie nowej rzeczywistości…

    Dzisiaj postaram się na te pytania odpowiedzieć, ale zanim to zrobimy… przyjrzyjmy się temu jak zmienia się leżenie na brzuszku w pierwszych 6. miesiącach życia. Myślę, że taka wiedza sporo nam już wyjaśni. 😊

    Zaczynajmy!

    NOWORODEK.

    Kiedy przyjrzymy się pozycji noworodka zauważymy, że Maluch położony na brzuszku nie utrzymuje jeszcze główki uniesionej nad podłoże, ale spoczywa ona oparta raz na jednym, raz na drugim policzku.

    Nóżki dziecka są zgięte, a miednica uniesiona nad podłoże, przez co ciężar ciała przesunięty jest wysoko, w stronę obręczy barkowej i głowy.

    Maluch co prawda  potrafi obrócić główkę z jednego boku na drugi, ale utrzymywanie jej nad podłożem nie jest jeszcze możliwe. Obrotowi główki towarzyszy mocne wciskanie rączek w kierunku podłoża.

    Dziecko dość intensywnie porusza nóżkami. Może nawet odpychać się nimi od podłoża i… pełzać.

    POD KONIEC PIERWSZEGO MIESIĄCA ŻYCIA pozycja ciała Maluszka jest podobna, chociaż możemy zauważyć, że rączki stopniowo oddalają się od tułowia, a bioderka są coraz bardziej wyprostowane.

    Unosząc główkę, Maluch równocześnie ugina bioderka, co z kolei sprawia, że ciężar ciała nadal znajduje się wysoko i utrzymanie główki nad podłożem nadal jest trudne.

    DRUGI MIESIĄC ŻYCIA.

    W drugim miesiącu życia dziecko potrafi utrzymać przez chwilę główkę nad podłożem- swobodnie obraca ją zarówno w jednym, jak i w drugim kierunku, ale potrafi również utrzymać ją uniesioną na wprost.

    Ciężar ciała przesuwa się niżej, nóżki są nieco bardziej wyprostowane, rączki stopniowo wysuwają się spod tułowia.

    Coraz bardziej aktywne stają się mięśnie prostowniki bioder (m.in. mięśnie pośladkowe), dzięki czemu podczas unoszenia głowy nad podłoże miednica Maluszka jest stabilizowana.

    Pomimo tego, że Maluch potrafi unieść główkę, w 2. miesiącu życia dziecko często opuszcza ją, aby włożyć piąstki do buzi.

    TRZECI MIESIĄC ŻYCIA.

    W końcówce 3. miesiąca życia dziecko osiąga symetryczny podpór na przedramionach. Nóżki są swobodnie wyprostowane, kolanka  rozstawione tylko nieznacznie szerzej niż bioderka. Łokcie znajdują się dokładnie pod barkami, a górna część klatki piersiowej unosi się nad podłoże.

    Maluch przez dłuższy czas jest w stanie utrzymać główkę w górze, a linia wzroku przebiega równolegle do płaszczyzny podparcia.

    Możemy zauważyć, że dziecko, które do tej pory mogło nie przepadać za pozycją na brzuszku, stopniowo zaczyna ją akceptować.

    Dzieje się tak dlatego, że m.in. dzięki wyprostowi w biodrze, aktywności mięśni prostujących staw biodrowy a także kształtującej się stabilności obręczy barkowej, ciężar ciała zostaje przesunięty w kierunku miednicy. Dzięki temu utrzymanie główki nad podłożem wymaga coraz mniej wysiłku.

    W tym okresie, podczas unoszenia główki nad podłoże, bioderka nie powinny się już uginać. Mięśnie pośladkowe, które utrzymują miednicę przy macie są w tym czasie już bardzo aktywne. Łatwo możemy zaobserwować to patrząc na dziecko leżące na macie… bez pieluszki. Jego pupka będzie wtedy mocno napięta.

    Dziecko stopniowo zaczyna dostrzegać plusy przebywania na brzuszku- może nie jest to jeszcze pozycja w pełni funkcjonalna, ale poznawanie świata z tej perspektywy staje się fajnym doświadczeniem.

    To, co ciekawe, możemy zauważyć „drapiące” ruchy paluszkami szczególnie wtedy, kiedy w zasięgu wzroku dziecka pojawi się interesująca zabawka.

    CZWARTY MIESIĄC ŻYCIA.

    W czwartym miesiącu życia łokcie wysuwają się przed linię barków, nóżki są swobodnie wyprostowane. Maluch zaczyna eksperymentować z przenoszeniem ciężaru ciała na boki, ale początkowo przenosi ciężar ciała na stronę, w którą patrzy, dlatego nie jest jeszcze w stanie wysunąć rączki w kierunku przedmiotu, po który chciałby sięgnąć.

    Patrząc na dziecko od góry widzimy pełną symetrię ciała:

    • tułów układa się prosto,
    • obręcz barkowa i biodrowa ustawione są względem siebie równolegle,
    • uszy znajdują się w jednakowej odległości od barków.

    Nową umiejętnością jest to, że Maluch potrafi już kontrolować ruch zgięcia główki w tej pozycji- dzieje się to m.in. dzięki nadal poprawiającej się kontroli w obrębie obręczy barkowej i stanowi pierwszy krok do tego, aby w przyszłości Maluch był w stanie „zaglądać” pod swój brzuszek.

    W 4. Miesiącu życia zabawa na brzuszku najczęściej staje się samą przyjemnością.

    PIĄTY MIESIĄC ŻYCIA.

    W 5. miesiącu życia dziecko podpiera się na przedramionach, ale zdarza się również się, że Maluch prostuje łokcie i przyjmuje pozycję wysokiego podporu. Dziecko leży swobodnie, rozgląda się, przenosi ciężar ciała raz na jedną, raz na drugą stronę, buja się stymulując dodatkowo układ przedsionkowy.

    Przenoszenie ciężaru ciała na boki odbywa się już w sposób bardziej dojrzały- strona, w którą Maluch patrzy jest stroną ODciążoną, dzięki czemu dziecko jest już w stanie podejmować próby wysuwania rączki w kierunku zabawki.

    Może również pojawić się tzw. „pływanie”, podczas którego Maluch odrywa rączki od podłoża i prostuje nóżki. Pływanie powinno zakończyć się symetrycznym podporem. (Więcej na temat pływania znajdziesz tutaj >>>ZOBACZ<<<)

    W tym okresie bardzo ważną umiejętnością jest patrzenie w dół. Dzięki niemu poprawia się stabilność obręczy barkowej i współpraca pomiędzy grupami mięśniowymi.

    Istotne jest również zgięcie boczne głowy i tułowia, które pojawia się w celu utrzymania równowagi w sytuacji, kiedy ciężar ciała zostanie przeniesiony na jedną ze stron.

    Zgięcie boczne tułowia i reakcja głowy ma ogromne znaczenie dla rozdzielenia pracy nóg i kształtowania się ruchów naprzemiennych, które będą bardzo istotne podczas pełzania, czworaków, pionizacji czy chodu.

    SZÓSTY MIESIĄC ŻYCIA.

    W szóstym miesiącu życia dziecko spędza na brzuszku dużo czasu. Podpiera się coraz wyżej i w końcówce tego miesiąca osiąga podpór na wyprostowanych rączkach.

    Podczas pierwszych prób podporu dłonie mogą być jeszcze lekko zamknięte, ale stopniowo powinny się otwierać.

    Ciężar ciała spoczywa na nasadzie dłoni i kłębiku małego palca. Klatka piersiowa i brzuszek uniesione są nad podłoże.

    Dziecko zaczyna eksperymentować z pivotami, czyli obrotami wokół osi pępka. Może przesuwać się w tył, a niekiedy nawet – przyjmować pozycję czworaczą.

    Przenosi ciężar ciała coraz pewniej w bok i stopniowo opanowuje również zabawę na boczku.

    Nadal bardzo istotne jest zgięcie boczne tułowia i głowy i „rozdzielenie” pracy nóg.

    Dziecko może (choć nie zawsze robi to chętnie) obracać się z brzuszka na plecki. Kontrola głowy jest pełna, więc… nie pozostaje nic innego, jak nadal doskonalić swoje umiejętności i… ruszać na podbój świata! 😊

    Po lekturze nasuwa się jeden prosty wniosek:

    W miarę upływu czasu pozycja leżenia na brzuszku zmienia się w taki sposób, że ciężar ciała Maluszka „schodzi” w kierunku miednicy, rączki wysuwają się spod tułowia, nóżki prostują, a dziecko zdobywa coraz lepszą kontrolę mięśniową. Dzięki temu unoszenie i utrzymywanie główki nad podłożem wymaga z każdym tygodniem coraz mniej wysiłku.

    Poza tym… wizja poznawania otaczającej przestrzeni z takiej perspektywy jest nieporównywalnie ciekawsza niż obserwowanie sufitu, który… już dawno zdążył się znudzić… Kto by nie skorzystał? 😉

    No dobrze, ale przejdźmy do pytań, do których w początku wpisu obiecałam się odnieść.

    Od kiedy można kłaść niemowlę na brzuszku?

    Jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwwskazań, można układać Maluszka na brzuszku już od pierwszych dni życia pamiętając jednak, że nie jest to rekomendowana pozycja do snu dla Malucha szczególnie wtedy, kiedy nie mamy kontroli wzrokowej nad śpiącym bobasem. >>>ZOBACZ DLACZEGO<<<

    Jak długo dziecko powinno przebywać w pozycji na brzuszku?

    Nie istnieją żadne ścisłe reguły. Myślę, ż tę kwestię powinien rozstrzygnąć nasz zdrowy rozsądek. Osobiście nie jestem zwolenniczką układania dzieci na brzuszku na siłę w sytuacji, kiedy dają one wyraźnie do zrozumienia, że taka pozycja wcale im się nie podoba. W mojej ocenie korzystniej byłoby stopniowo Maluszka z tą pozycją zaprzyjaźnić, bo… czy nie chętniej podchodzimy do jakiejś aktywności, kiedy mamy z nią pozytywne skojarzenia? O tym jak można to zrobić pisałam np. tutaj: >>>ZOBACZ<<<

    Warto wiedzieć natomiast, że badania pokazują, iż dwumiesięczne Maluchy, które spędzają na brzuszku przynajmniej 15 minut dziennie wykazują lepszą kontrolę główki niż ich rówieśnicy, którzy tej pozycji nie doświadczają.

    Czy to normalne, że miesięczny niemowlak „trzyma już główkę”?

    W typowym rozwoju dziecka mocne zadzieranie główki podczas leżenia na brzuszku w tym wieku nie powinno wystąpić. W pierwszym miesiącu życia dziecko jedynie obraca główkę z jednego boku na drugi, a unoszenie i utrzymywanie główki nad podłożem zaczyna się w okolicach drugiego miesiąca życia. Warto zwrócić uwagę czy główka nie jest wtedy zbyt mocno zadarta >>>ZOBACZ<<<

    Dlaczego niektóre dzieci początkowo nie lubią pozycji na brzuszku?

    Myślę, że na to pytanie pokrótce już odpowiedzieliśmy, ale… usystematyzujmy to.

    Początkowo, głównie ze względu na to, że ciężar ciała dziecka zlokalizowany jest wysoko, utrzymanie tej pozycji i unoszenie nad podłoże ciężkiej główki kosztuje Malucha sporo wysiłku. (a… kto lubi się męczyć?). Poza tym… w pierwszych miesiącach życia nie jest to dla dziecka pozycja funkcjonalna… Po prostu nie jest on w stanie jej dobrze wykorzystać. Z biegiem czasu, kiedy mały człowiek zdobywa coraz lepszą kontrolę… staje się zdecydowanie bardziej atrakcyjna niż leżenie na pleckach.

    *Warto pamiętać, że czasami niechęć do leżenia na brzuszku może wynikać również z innych przyczyn- np. refluksu. >>>ZOBACZ<<<

    Jak pomóc Maluszkowi zaprzyjaźnić się z leżeniem na brzuszku?

    Z pewnością stopniowo. Jeśli dziecko wszem i wobec manifestuje swoje niezadowolenie, to trudno na siłę układać je w tej pozycji, bo… może to przynieść więcej szkody niż pożytku.

    Ciekawym sposobem na zaprzyjaźnienie Maluszka z leżeniem na brzuszku może być układanie go na swojej klatce piersiowej, w poprzek swoich ud czy na niewielkiej poduszce klin tak, aby klatka piersiowa była nieznacznie uniesiona, a ciężar ciała przesunięty w kierunku miednicy. O innych sposobach pisałam m.in. tutaj: >>>ZOBACZ<<<

    CIEKAWOSTKI.

    • Ułożenie miednicy noworodka podczas leżenia na brzuszku może powiedzieć nam co nieco o jego napięciu mięśniowym. W typowym rozwoju miednica nowo narodzonego Maluszka uniesiona jest nieznacznie nad podłoże. U dzieci z nieco niższym poziomem napięcia może ona płasko do niego przylegać.
    • W trzecim miesiącu życia nóżki dziecka powinny być już swobodnie wyprostowane, a kolanka Malucha powinny być rozsunięte na boki tylko nieznacznie szerzej niż bioderka. Zbyt długie układanie nóżek w pozycji żabki może utrudnić unoszenie główki i pchanie w podłoże we właściwym wzorcu. >>>PRZECZYTAJ WIECEJ<<<
    • badania pokazują, że zabawa na brzuszku wpływa pozytywnie na szybkość osiągania umiejętności takich jak samodzielny siad, siad z podparciem, przyjmowanie pozycji czworaczej i czworakowanie czy podciąganie się do stania. Hmm… w zasadzie… nic w tym dziwnego- zważając na to jak wiele mięśni- w tym mięśni tułowia bierze udział w utrzymaniu pozycji na brzuszku- można się tego spodziewać.

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Źródła:

    1. The Effects of Prone Positioning on the Quality and Acquisition of Developmental Milestones in Four-Month-Old Infants Dudek-Shriber, Linda EdD, OTR/L; Zelazny, Susan MS, OTR/L Pediatric Physical Therapy: April 2007 – Volume 19 – Issue 1 – p 48-55,
    2. Bly Lois: „Motor Skills Acquisition in the First Year”; Therapy Skill Builders, 1995.
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    dziecko nie lubi leżeć na brzuszkuleżenie na brzuszkuod kiedy kłaść dziecko na brzuszku
    • Czy niemowlę można układać na boczku? A może… lepiej się powstrzymać?

    • CHUSTA CZY NOSIDŁO – co wybrać na start?

    Brak komentarzy

    Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności