Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy

    CHUSTA CZY NOSIDŁO – co wybrać na start?

    chusta czy nosidło

    „Nie noś po przyzwyczaisz” – która mama nie usłyszała tego zdania chociaż raz? Ale nie dajcie się wpuścić w poczucie winy, że nosicie swoje maluszki. Przede wszystkim jest już minimum 9 miesięcy za późno. Przecież noworodek nie zna absolutnie nic innego niż noszenie! Teraz stopniowo musi się od niego odzwyczaić i nauczyć żyć w świecie „samodzielnie”. Po drugie noszenie jest jedną z najnaturalniejszych i najpotrzebniejszych rzeczy dla człowieka w pierwszych latach życia. Daje mu wielkie poczucie bezpieczeństwa, a tym samym wspiera rozwój na wszystkich płaszczyznach. Więcej o korzyściach płynących z chustonoszenia możecie przeczytać w moim wcześniejszym wpisie „Noszenie w chuście – od czego zacząć?” >>>ZOBACZ<<<.

    Ponieważ wiemy już, że noszenie maluszków jest bezpieczne i potrzebne, zobaczmy W CZYM NOSIĆ swoje dziecko.

    Jak odciążyć swój kręgosłup, uwolnić ręce, a jednocześnie zadbać o zdrowie malucha?

    Do wyboru mamy kilka opcji, zależnych od naszej indywidualnej sytuacji, m.in. wieku dziecka, ograniczeń ruchowych rodzica czy potrzebnego czasu noszenia.

    CHUSTA TKANA

    Chusta tkana to zazwyczaj najbezpieczniejszy wybór dla dzieci, które nie siadają samodzielnie. Sposobów jej wiązania jest wiele, a więc dla każdego duetu rodzic + maluszek możemy wybrać idealne rozwiązanie. Dla niektórych będzie to kangurek (dla mam świeżo po porodzie i z nieustabilizowaną laktacją), dla innych kieszonka czy 2X (np. dla dzieci o nierównomiernie rozłożonym napięciu mięśniowym). Jeśli nie macie pewności, które wiązanie będzie dla was najlepsze, warto skonsultować się z doradcą noszenia i wspólnie je dobrać.

    Drugą zaletą chusty jest to, że każdy jej centymetr dociąga się osobno. Dzięki temu możemy dopasować chustę dokładnie pod naszą oraz dziecka budowę ciała, a tym samym w tej samej chuście może być wygodnie rodzicom o zupełnie innych budowach.

    Na co zwrócić uwagę przy wyborze chusty?

    1. SPLOT – wybierz splot skośno-krzyżowy, żakardowy lub bazujący na skośnym (np. jodełkowy, diamentowy, serduszkowy). Osobiście najbardziej lubię te ostatnie, ponieważ dzięki strukturze chusty jej prawidłowe dociągnięcie jest łatwiejsze;
    2. DŁUGOŚĆ – długość chusty zależna jest od kilku czynników, ale najważniejsze z nich to rodzaj wiązania oraz rozmiar koszulki, jaką nosi rodzic. Czym większy rozmiar nosimy, tym więcej centymetrów chusty przyda nam się na wiązanie. Chusta jest dobrej długości, jeśli pod koniec motania jesteśmy w stanie zawiązać podwójny węzeł, a całe krótsze krawędzie chusty znajdują się poniżej węzła;
    3. SKŁAD – chusty występują w przeróżnych składach. Możecie znaleźć w nich domieszki lnu, bambusa, wełny, jedwabiu i wiele, wiele innych. Jednak na początek wystarczy zwykła 100% bawełna. Jest ona tańsza, a jej dodatkową zaletą jest możliwość prania w pralce (szczególnie ważne, jeśli wasze dziecko ulewa);
    4. GRAMATURA – gramatura chusty to dla mnie sprawa drugorzędna, dlatego umieszczam ją na końcu listy. Nie kupuj tylko zbyt grubej chusty na początek, ponieważ może trudniej się dociągać. Jeśli Twoje dziecko jest malutkie wystarczy Ci gramatura do 230 gsm, jeśli już troszkę podrosło możesz kupić coś w granicach 250-270 gsm.

    Chusta tkana występuje w dwóch wariantach – CHUSTA DŁUGA LUB KÓŁKOWA. Jeśli potrzebujecie noszenia więcej niż 15-20 minut zdecydowanie zdrowszym wyborem (zarówno dla waszych pleców, jak i dla maluszka) będzie chusta długa. Jeśli natomiast potrzebujecie chusty na tzw. „szybkie akcje”, np. krótkie wyjście z psem, powrót z parku, kiedy wózek się znudzi czy wyskoczenie do osiedlowego sklepiku, możecie zdecydować się na chustę kółkową. Jest ona bardzo szybka w zakładaniu, jednak obciąża nas jednostronnie, a dziecku daje nierównomierny bodziec.

    NOSIDŁO ERGONOMICZNE

    W świecie chustowym krąży mit, że w nosidłach można nosić wyłącznie dzieci samodzielnie siadające. Nie jest to do końca prawdą, choć rzeczywiście czym dziecko będzie sprawniejsze motorycznie, tym łatwiejszy będzie dobór odpowiedniego nosidła. Mięśnie przy jego kręgosłupie będą się wzmacniać, a miednica pomału kierować w stronę ułożenia pośredniego (ale o tym za moment). Czym dziecko jest młodsze (mniej rozwinięte ruchowo), tym ważniejsze jest wybranie nosidła pod okiem doradcy noszenia oraz przymierzenie kilku produktów!

    W odróżnieniu od chusty, którą dopasowujemy dokładnie do dziecka, w nosidle sytuacja jest odwrotna – to maluszek musi dopasować się do kształtu gotowego produktu. Nie w każdym dziecko ułoży się równie zdrowo. To troszkę jak z butami – każda stopa jest inna i to, że naszej koleżance jest wygodnie w danym modelu, nie oznacza, że i dla nas będzie on wygodny.

    Dużym ograniczeniem, związanym z budową wszystkich nosideł ergonomicznych, jest szeroki rozstaw nóżek dziecka, na który nie każdy maluszek jest gotów. Zbyt szerokie odwiedzenie w stawach biodrowych może powodować przodopochylenie miednicy, tymczasem naturalniejszym dla dziecka jest jej tyłopochylenie. Mówiąc bardziej „po naszemu” – czym szerzej ustawimy nóżki dziecka, tym trudniej nam zadbać o zaokrąglenie jego plecków (a na tym nam zależy, szczególnie w pierwszych miesiącach życia).

    Piszę tu o nosidłach ergonomicznych. Ale po czym poznać czy dany model jest ergonomiczny, czyli bezpieczny dla dziecka?

    1. podstawa panelu (część przykrywająca plecki dziecka) powinna wspierać uda dziecka od kolanka do kolanka. Nóżki malucha nie mogą opadać w dół, a jego kolana powinny utrzymywać się na wysokości bioderek.
    2. panel na wysokość powinien sięgać do karczku dziecka. Jeśli dziecko samodzielnie siada może sięgać ciut niżej (minimum do łopatek), ale nigdy nie wyżej. Nie kupuj nosidła, w którym materiał zachodzi na główkę malucha.
    3. materiał, z którego wykonane jest nosidło powinien być miękki, np. z tkaniny chustowej, ale nie elastyczny. W sztywnym nosidle prawidłowe ułożenie dziecka jest w zasadzie niewykonalne.

    Czerwona lampka w naszej głowie powinna zapalić się, jeśli producent nosidła pozwala na noszenie dziecka przodem do świata, a pleckami do rodzica. Nie jest to zdrowe dla dziecka, niezależnie od jego etapu rozwoju. Jeśli zależy ci na tym, żeby maluch miał dobry widok na świat, możesz założyć nosidło na plecy, a dziecko będzie wyglądać zza twojego ramienia.

    CHUSTA ELASTYCZNA I „CHUSTONOSIDŁA”

    Oprócz chusty tkanej oraz nosideł ergonomicznych na rynku mamy również chusty elastyczne i nosidła szyte z elastycznego materiału. Części rodzicom wydają się one łatwiejsze w użyciu, jednak jest to mit. O ile samo założenie chustonosidła lub zawiązanie chusty elastycznej rzeczywiście może być łatwe, tak uzyskanie w nich zdrowej pozycji maluszka takie oczywiste już nie jest. Dzianina elastyczna nie daje tak stabilnego podparcia jak chusta tkana. Dodatkowo materiał przy nawet niewielkiej wadze dziecka może sprężynować i zamiast odciążyć nasze plecy – dodatkowo je obciążyć.

    „WISIADŁA” – NOSIDŁA NIEERGONOMICZNE

    Opisując nosidła ergonomiczne wspomniałam o ich trzech najważniejszych cechach. Szerokość, wysokość i miękkość. Jeśli którykolwiek z tych punktów nie jest spełniony, być może mamy do czynienia z tzw. „wisiadłem”. Jest to niebezpieczny rodzaj nosidła, w którym kręgosłup maluszka oraz jego nóżki nie są prawidłowo ułożone. Tym samym noszenie w „wisiadle” może niekorzystnie wpływać na rozwój motoryczny dziecka oraz powodować dalekosiężne negatywne skutki dla zdrowia.

    *Powyższy wpis ma charakter informacyjny i ogólny. Pamiętajcie, że każdy rodzic i każdy maluszek jest inny, a więc i najlepsze rozwiązania dla każdego duetu mogą być inne. Jeśli nie macie pewności, którą z opcji wybrać, skonsultujcie się z doradcą noszenia.

    Tekst napisała dla nas Hanna Łasica – doradczyni noszenia dzieci w chustach i nosidłach miękkich (Akademia Noszenia Dzieci), członkini Stowarzyszenia Edukatorów i Doradców Noszenia SEDNO, założycielka warszawskiej grupy dla rodziców noszących „Chusty w centrum – Warszawa”. Oprócz nauki chustonoszenia, oferuje również wsparcie w przypadku problemów ze snem dzieci w wieku 0-6 lat. Prywatnie mama ponad 3-letniego chuściocha Rysia.

    Koniecznie wskocz na profil Hani:

    HANNA ŁASICA BLOG: >>>ZOBACZ<<<

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET

    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18


    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    3 komentarze
    chustachusta czy nosidłonosidłonosidło ergonomiczne
    • KROK PO KROKU: Jak zmienia się pozycja na brzuszku w pierwszym półroczu życia?

    • 3 proste sposoby na zadbanie o zdrowy kręgosłup Malucha.

    3 komentarze

  • Reply Początkująca at

    Dziękuję za ten wpis! Z Twoich postów można czerpać niesamowitą ilość wiedzy. Mam pytanie odnośnie nosidła. Dostałam w prezencie nosidło Tula Free to Grow (nosidło ergonomiczne). Szukałam wiarygodnych opinii fizjo o tym nosidle jednak poległam. Czy mogłabyś wyrazić swoją opinię o nim? Tula to dość znany producent i chust i nosideł, nosidło też nie jest ogólnie tanie…polecano tę firmę na kilku stronach, ale byłabym wdzięczna za Twoją opinię. Nosidło raczej używałabym przy już starszym dziecku, które samo siedzi, na wcześniejszy okres zaopatrzyłam się w chustę.

    • Reply Gosia Paleczny at

      Dziękuję! <3 Jeśli chodzi o Tulę, to miałam okazję korzystać i jestem bardzo na tak! 🙂 Życzę Wam wiele radości z noszenia! <3

      • Reply Początkująca at

        Dziękuję Gosiu za odpowiedź, tak podejrzewałam 🙂 Ale z Twoim potwierdzeniem jestem teraz spokojna 🙂

    Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności