Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy Leżenie na brzuszku Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe Obroty Wysoki podpór

    JAKI SILNY! Trzyma główkę już od urodzenia!- Czyli co nieco o zadzieraniu główki ;)

    „Wooow, ale silny! Świetnie sobie radzi!”, „Taki mały, a już tak wysoko trzyma główkę!!!”

    Czy to na pewno powód do radości? Czy mocne zadzieranie główki do góry przez nowo narodzone dziecko rzeczywiście powinno budzić nasz zachwyt? Czy to raczej powód, dla którego warto przyjrzeć się maluchowi dokładniej???

    No właśnie…

    Co prawda pewnie domyślacie się, że skoro powstaje ten post, to coś jest na rzeczy, ale… przeanalizujmy to. 🙂

    W przebiegu typowego rozwoju dziecka, kontrola główki, która pozwala maluchowi na utrzymanie jej przez dłuższą chwilę nad podłożem, w symetrii, pojawia się dopiero pod koniec 3. miesiąca życia. Wcześniej, dziecko oczywiście podejmuje próby unoszenia i utrzymania główki nad podłożem (z każdym dniem radzi sobie coraz lepiej), ale dopiero w trzecim miesiącu możemy mówić o takiej współpracy grup mięśniowych, która pozwala na długotrwałe utrzymanie tej pozycji bez konieczności spożywania na ten cel ogromnej ilości energii.

    OD POCZĄTKU

    Kiedy dziecko przychodzi na świat, dominuje u niego pozycja zgięciowa – bez względu na to czy położymy malucha na pleckach, czy na brzuszku, jego rączki i nóżki są ugięte.

    Gdybyśmy przyjrzeli się bliżej „wielkości” napięcia mięśniowego, to szybko przekonamy się, że „na obwodzie” jest go zdecydowanie więcej niż w „centrum ciała”, czyli w tułowiu.

    Dopiero z biegiem czasu, w miarę dojrzewania układu nerwowego, zmieniających się warunków fizycznych, a także… w miarę treningu, dziecko zaczyna coraz lepiej radzić sobie ze swoim ciałem w warunkach działania siły grawitacji. Stopniowo uczy się „zależności” panujących po tej stronie brzucha, a także (to już baaardziej zaawansowana sprawa) zaczyna dążyć do osiągnięcia własnych korzyści (np. sięgnąć w stronę zabawki, włożyć mamusi palec do oka, nosa…) , a także… uczy się przewidywać. 🙂

    Wróćmy jednak do tematu

    DLACZEGO TO TAKIE TRUDNE?

    Nie wszystkie nowo narodzone dzieci kochają leżenie na brzuszku. Co więcej – są też takie, które w już w momencie próby położenia ich w tej pozycji… z prędkością światła alarmują całą okolicę o tym, że wcale im się to nie podoba… 😉

    Chcecie się przekonać dlaczego? Proszę bardzo! Kładziemy się na podłodze w takiej oto pozycji:

    A następnie… próbujemy unieść na chwilę głowę nad podłoże, utrzymać ją tak przez 10 sekund i obrócić ją w drugą stronę.

    Naprawdę, spróbujcie to wykonać, proooszę… 😉

    Jestem ciekawa Waszych odczuć, ale jak dla mnie… koszmar…

    Dlaczego było to takie trudne? Odpowiedź jest prosta! Chodzi przede wszystkim o środek ciężkości ciała, który przez to, że nóżki pozostają zgięte, przesuwa się wysoko.

    Ciężar ciała noworodka, który leży na brzuszku spoczywa przede wszystkim na policzku, kłębach kciuków, górnej części mostka i po wewnętrznej stronie kolan. No i jak tu w takich warunkach unieść główkę?

    A gdybym powiedziała Wam, że dla noworodka jest to jeszcze bardziej wymagające niż było dla nas? Przecież głowa dorosłego człowieka to 1/8 długości całego ciała, a u dziecka… te proporcje są inne – głowa jest cięęężka i stanowi aż ¼ jego długości!

    Teraz zobaczcie co się stanie, kiedy „przesuniemy” środek ciężkości w kierunku miednicy. (od 46 sekundy, a 1.01 to już mistrzostwo świata ;))

    Dużo łatwiej, prawda?

    DO CZEGO DĄŻYMY?

    Pod koniec 3. i w 4. miesiącu życia oczekujemy od malucha właśnie takiej aktywności.

    W związku z tym, że nóżki zaczynają się prostować, ciężar ciała przesuwa się niżej. Ułatwia to dziecku wysunięcie rączek tak, aby łokcie znalazły się w linii barków – wtedy unoszenie główki nad podłoże staje się łatwiejsze.

    O dobrym JAKOŚCIOWO leżeniu na brzuszku świadczy fakt, że dziecko, w 3. miesiącu życia ustawia wzrok horyzontalnie, czyli równolegle do podłoża, a szczyt główki stanowi najwyższy punkt w ciele. Łokcie znajdują się w linii barków, a górna część tułowia unosi się nieznacznie nad podłoże.

    I tutaj zbliżamy się do sedna, czyli do… zadzierania główki. Zobaczcie sami:

    Pisałam już wcześniej, że po to, aby maluch mógł harmonijnie się rozwijać, potrzebna jest dobra współpraca grup mięśniowych. Dobra współpraca to taka, która umożliwia osiągnięcie dobrych jakościowo wzorców ruchowych, a dobry jakościowo wzorzec zawsze wiąże się z niewielkim wydatkiem energetycznym.

    Dzięki temu dziecko jest w stanie utrzymywać daną pozycję przez dłuższy czas, bo po prostu się tak nie męczy. 😉

    Co więcej, dziecko zdobywa kolejne umiejętności na bazie wcześniejszych doświadczeń, dlatego tak ważne jest to, aby już na samym początku zwrócić uwagę na JAKOŚĆ togo, co w swoim rozwoju prezentuje – w przeciwnym wypadku, zmiana utrwalonych wzorców będzie już dużo trudniejsza.

    O CZYM MOŻE ŚWIADCZYĆ „ZADZIERANIE GŁÓWKI” I JAK TO ROZPOZNAĆ?

    Mocne zadzieranie główki podczas leżenia na brzuszku NIE JEST „TYPOWYM” elementem rozwoju. Typowe jest aktywne unoszenie jej nad podłoże w dobrym jakościowo wzorcu.

    To, czy dziecko mocno zadziera główkę można bardzo łatwo sprawdzić. Najłatwiej zrobić to na dwa sposoby.

    • patrząc na Malucha z boku widzimy, że linia wzroku ustawiona jest pod kątem ostrym w stosunku do podłoża (oczywiście nie mówimy tutaj o chwili, kiedy dziecko chce zobaczyć coś, co znajduje się wyżej, tylko mamy na myśli utrwaloną tendencję),
    • patrząc od tyłu, ciężko nam zauważyć szyję…

    CZY MOŻE TO PRZESZKODZIĆ W OSIĄGANIU PRZEZ DZIECKO KOLEJNYCH ETAPÓW ROZWOJU?

    Tak. Mocne zadzieranie przez noworodka główki w leżeniu na brzuszku świadczy o tym, że bardziej zaangażowane w pracę przeciwko sile grawitacji są mięśnie prostowniki szyi i grzbietu.

    Oczywiście, aby uniesienie główki było możliwe, te mięśnie muszą pracować, ale to nie może być monopol! 🙂

    W tym ruchu uczestniczyć też powinny mięśnie znajdujące się z przodu – tylko wtedy, pod koniec 3. miesiąca życia powiemy… wow – jest pięknie! 🙂

    Ponadto, dziecko, które mocno zadziera główkę, oprócz silnej aktywności mięśni grzbietu może mieć trudności z prawidłowym pchaniem w podłoże >>>ZOBACZ<<<, może wysoko ustawiać barki, mieć tendencję do rotacji wewnętrznej i zaciskania piątek… Jednym słowem… spodziewam się, że oczywiście, dziecko będzie się rozwijać, ale wypracuje sobie różnego rodzaju kompensacje, które sprawią, że rozwój nie będzie tak harmonijny, jaki mógłby być…

    Bardzo często też, kiedy położymy takiego malucha na brzuszku widzimy, że obraca się on z powrotem na plecki. Oczywiście taka sytuacja może się zdarzyć, bo przecież dziecko dopiero eksperymentuje, ale my, dorośli musimy wiedzieć, że świadomy, w pełni kontrolowany obrót pojawia się najczęściej dopiero w okolicach 6./7./8. miesiąca życia.

    Jeśli zdarza się u noworodka sporadycznie, to prawdopodobnie nie mamy powodów do obaw (najczęściej dzieje się tak, kiedy dziecko zbyt mocno i gwałtownie wyprostuje główkę). Jeśli natomiast widzimy, że dzieje się to często i np. odbywa się to ciągle na tę samą stronę, warto to skonsultować.

    CZY MAM OSIWIEĆ W TEJ CHWILI CZY DOPIERO PÓŹNIEJ?

    Spokojnie! 😉 Takie rzeczy się zdarzają i pomimo tego, że nie są one typowe dla rozwoju niemowlęcia, można nad nimi pracować, a im szybciej wychwycimy nieprawidłowość, tym większa szansa na to, że maluch nie przeniesie jej na inne aktywności.

    NA CO ZWRÓCIĆ SZCZEGÓLNĄ UWAGĘ?

    Oczywiście jeśli coś nas niepokoi, najlepszym rozwiązaniem będzie indywidualna konsultacja z fizjoterapeutą, ale jeśli mamy maluszka, który ewidentnie bardzo mocno pracuje prostownikami grzbietu, warto zwrócić szczególną uwagę na sposoby pielęgnacji i noszenia >>>ZOBACZ<<<, a także na to, aby leżenie na brzuszku odbywało się w dobry jakościowo sposób >>>ZOBACZ TUTAJ<<<.

    Nie wszystkie dzieci są w stanie od razu pokochać tę pozycję, dlatego u takich maluchów szczególnie ważne jest to, aby przyzwyczajać je do niej stopniowo – np. układając dziecko na swojej klatce piersiowej, w poprzek ud czy nosząc je brzuszkiem skierowanym w stronę podłoża. Pomocne mogą okazać się też te sposoby: >>>ZOBACZ<<<

    (O tym, czy leżenie na brzuszku jest AŻ tak ważne, przeczytasz tutaj >>>ZOBACZ<<<)

    Można również zaproponować Maluchowi zabawę podobną do tej z filmiku. Oczywiście trudno oczekiwać, że cztero- czy ośmiotygodniowe dziecko wysunie rączki w stronę naszej twarzy, ale już samo położenie ręki na klatce piersiowej malucha powinno dać mu informację, że aktywność przedniej ściany tułowia też jest potrzebna. 😉

    Pamiętajcie, aby starać się zachęcić Malucha do SKUPIENIA WZROKU na Waszej twarzy lub zabawce, bo to absolutna podstawa do tego, by w przyszłości możliwe było osiągnięcie linii środkowej ciała, zabawa rączkami przed klatką piersiową i… symetria! 🙂

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    dziecko nie chce leżeć na brzuszkuniemowlę nie lubi leżeć na brzuszkuniemowlę zadziera główkęnoworodeknoworodek unosi wysoko główkęobroty na pleckiod kiedy układać na brzuszku
    • Czy spłaszczona główka się wyrówna?

    • Co to znaczy, że rozwój jest… TYPOWY?

    Brak komentarzy

    Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności