Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • KORZYSTAMY
    • Polityka prywatności
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA

  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • KORZYSTAMY
    • Polityka prywatności
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy Leżenie na brzuszku Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe

    „POZYCJA ŻABKI”- 5 rzeczy, które warto wiedzieć.

    12 października 2020

    Idziesz z dzieckiem do ortopedy na kontrolne badanie bioderek. W najbardziej optymistycznej wersji otrzymujesz informację, że bioderka Twojego maluszka rozwijają się prawidłowo i poza zwykłą profilaktyką, w zasadzie nie jest im potrzebne nic więcej.

    Lekarz informuje Cię o tym, aby dać nóżkom malucha maksimum swobody, unikać ruchów, które mogłyby prowokować wysuwanie się głowy kości udowej z panewki stawu biodrowego (pisałam o tym w tym wpisie: >>>PRZEJDŹ<<<) oraz nosić/ układać dziecko z nóżkami w pozycji żabki.

    Za kilka tygodni postanawiasz, że udasz się do fizjoterapeuty, aby ocenił rozwój Twojego maluszka. Dziecko skończyło już 3 miesiące, więc jest to przecież idealny czas na taką profilaktyczną wizytę.

    Fizjoterapeuta przygląda się aktywności maluszka, a kiedy kładzie go w pozycji na brzuszku widzisz, że nie do końca podoba mu się to, że Twoje dziecko tak szeroko rozstawia kolanka.

    Zauważasz, że przysuwa je bliżej siebie i prostuje jego nóżki. Myślisz sobie…- jak to?! Przecież mieliśmy tak nie robić!!! Czy ten fizjoterapeuta jest nienormalny!?

    Zanim jednak postanowisz wydrapać mu oczy, przeczytaj proszę ten wpis. 😊

    O CO CHODZI Z TĄ POZYCJĄ ŻABKI?

    Mówiąc w dużym skrócie pozycja żabki to pozycja, w której nóżki niemowlaka są zgięte, a kolanka rozstawione na zewnątrz.

    Gdybyśmy mieli możliwość zobaczenia jak w takiej pozycji od wewnątrz układają się elementy budujące staw biodrowy… szybko zauważylibyśmy, że głowa kości udowej znajduje się wtedy centralnie w panewce stawu biodrowego. I to właśnie główny powód, dla którego ortopeda o tej pozycji w ogóle wspominał. 🙂

    Jak doskonale wiemy, stawy biodrowe maluszka są bardzo delikatne i niestabilne. Panewka stawu biodrowego nie osiągnęła jeszcze swojego ostatecznego kształtu – jest stosunkowo płytka, a w kształtowaniu się pomaga jej właśnie m.in. dobrze przylegająca do jej wnętrza głowa kości udowej.

    Dlaczego więc, kiedy kilka tygodni później poszliśmy do fizjoterapeuty, ten niemal kręcił nosem i sprawdzał jak maluszek radzi sobie z nieco bardziej wyprostowanymi nóżkami?

    Odpowiedź jest prosta – o ile rzeczywiście, w pierwszych tygodniach życia nóżki maluszka podczas leżenia na brzuszku pozostają ugięte, tak w końcówce trzeciego miesiąca powinny być już one swobodnie wyprostowane (oczywiście mówię o sytuacji, w której dziecko nie śpi, ale jest aktywne).

    PO CO?

    Jeśli chcesz się przekonać, zachęcam Cię do wykonania krótkiego testu:

    Połóż się na brzuchu i podeprzyj na przedramionach. Niech nogi będą swobodne, a Twoje łokcie ułożone dokładnie pod barkami. Poleż w tej pozycji przez chwilę. Całkiem przyjemnie, prawda?
    Teraz spróbuj ugiąć nogi ułożyć kolana tak szeroko, jak tylko potrafisz. Podpieraj się na przedramionach tak samo, jak poprzednio.

    – Czujesz napięcie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa?
    – Jak długo jesteś w stanie wytrzymać w tej pozycji?
    – A gdyby teraz… trzeba było przejść do podporu na wyprostowanych rękach???

    Ja nawet nie chcę próbować.

    Jak widzicie, pozycja nóg ma bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o zdobywanie przez maluszka kolejnych umiejętności.
    O ile noworodek, położony na brzuszku utrzymuje nóżki w zgięciu, tak w końcówce trzeciego miesiąca życia powinny być już one SWOBODNIE wyprostowane.


    Dzięki temu, że nóżki prostują się, ciężar ciała maluszka może przesunąć się niżej, w kierunku miednicy, a leżenie na brzuszku zaczyna stawać się coraz bardziej znośne. (O leżeniu na brzuszku pisałam m.in. w tym wpisie: >>>PRZEJDŹ<<<)


    Oczywiście nie oznacza to, że mamy na siłę układać je w takiej pozycji, ale warto wiedzieć, że po 3. miesiącu życia, fizjologicznie, nóżki powinny stopniowo się prostować. Kolanka rozstawione są wtedy na boki tylko nieznacznie szerzej niż bioderka.
    W przeciwnym wypadku dziecko może mieć trudność z dobrym jakościowo leżeniem na brzuszku, podporem na przedramionach czy wyprostowanych rączkach, a także… przechodzeniem do coraz to wyższych pozycji.

    A CO Z LEŻENIEM NA PLECKACH?

    Jeśli chodzi o pozycję na pleckach, nóżki Malucha pracują w globalnym wzorcu zgięcia, odwiedzenia i rotacji zewnętrznej.

    Kiedy popatrzymy na trzymiesięczniaka, jego pozycja przypomina pozycję siedzącą, tyle, że w leżeniu.

    W kolejnych miesiącach, nóżki nadal bardzo często są aktywne, dziecko chętnie unosi je nad podłoże, sięga zarówno do obydwóch naraz, jak i do każdej z nich z osobna. Patrzy w ich kierunku, wysuwa do nich rączki, a także potrafi chwytać przedmioty stópkami. W końcówce 6. miesiąca życia palce stopy lądują w buzi.

    NO DOBRZE, ALE CO JEŚLI DZIECKO „SAMO Z SIEBIE” NIE UKŁADA NÓŻEK BARDZIEJ WĄSKO? O CZYM TO MOŻE ŚWIADCZYĆ?

    U części dzieci rzeczywiście można zauważyć, że szerokie układanie nóżek wydłuża się w czasie. Maluszki te, po 3. miesiącu życia, położone na brzuszku nadal szeroko rozstawiają kolanka, a w leżeniu na pleckach albo bardzo rzadko unoszą je nad podłoże, albo robią to nie poprzez aktywne uniesienie miednicy, ale „zarzucenie” nóżek na siebie.

    Taki wzorzec często zaobserwować można u dzieci z obniżonym podstawowym napięciem posturalnym, które jako formę kompensacji wybierają właśnie poszerzanie płaszczyzny podparcia.

    Takie maluchy mogą wydawać nam się mało ruchliwe, mało zainteresowane nowymi wyzwaniami, mogą szybko się zniechęcać, a patrząc na ich aktywność możemy odnieść wrażenie, że siła grawitacji działa na nie mocniej, niż na statystycznego Kowalskiego. (więcej na ten temat pisałam w tym wpisie >>>PRZEJDŹ<<<).

    U dużej części tych maluszków zaobserwować możemy również zwiększoną mobilność w obrębie stawów – zakresy ruchu są u nich większe niż przeciętna, a co za tym idzie, w przyszłości mogą mieć trudność z utrzymaniem poszczególnych części ciała w liniowości (np. kolana na szerokość bioder). Mogą mieć trudności z przejściem i utrzymaniem pozycji czworaczej, pionizując się mogą koślawić stópki i korzystać z dużej płaszczyzny podparcia…

    CO MOŻEMY ZROBIĆ?

    Jeśli udało nam się zauważyć, że nasz maluszek bardzo często ustawia nóżki szeroko, w pozycji żabki i jest to dla niego sposób na poprawę kontroli swojej postawy, to połowa sukcesu już za nami!

    Jeśli pediatra uzna, że będzie wymagało to konsultacji u fizjoterapeuty lub innego specjalisty, to z pewnością odpowiednio nas pokieruje.

    Fizjoterapeuta, badając maluszka i obserwując jego aktywność, będzie w stanie ustalić indywidualny plan terapii lub podpowie kilka ćwiczeń do wykonywania w domu.

    A CO NA CO DZIEŃ?

    Jeśli regularnie czytacie mojego bloga, to nie będzie tutaj dzisiaj żadnych nowości. 😉 „Przyjazna pielęgnacja” >>>PRZEJDŹ<<<, dbanie o różnorodne podłoże, danie Maluchowi szansy, by samodzielnie osiągał kolejne etapy rozwoju i wysilił się trochę przy ich zdobywaniu oraz wspólne zabawy, które będą dopasowane do wieku i możliwości maluszka, a przy tym będą sporym wyzwaniem dla mięśni brzuszka powinny sprawdzić się doskonale.

    • O wspierających zabawach z dzieckiem w pierwszym półroczu życia przeczytasz tutaj: >>>PRZEJDŹ<<<
    • W drugim półroczu tutaj: >>>PRZEJDŹ<<<
    • O zabawach dla wzmocnienia brzuszka pisałam w tym wpisie: >>>PRZEJDŹ<<<
    • Najlepsze pomysły na wspierającą zabawę znajdziesz w moich e-bookach >>>ZOBACZ<<<

    PODSUMOWUJĄC:

    1. Nóżki w pozycji żabki sprawiają, że głowa kości udowej centralizuje się w panewce stawu biodrowego, co korzystnie wpływa na jego rozwój.
    2. O ile noworodek rzeczywiście, w leżeniu na brzuszku ustawia kolanka szerzej niż bioderka, o tyle w przebiegu typowego rozwoju, w końcówce 3. miesiąca życia nóżki powinny układać się już w swobodnym wyproście.
    3. Podczas leżenia na pleckach – zgięcie, odwiedzenie i rotacja zewnętrzna to wzorzec, w którym pracuje maluch. Dziecko powinno chętnie unosić nóżki nad podłoże, od okolic 4. miesiąca życia sięgać do swoich ud, a następnie kolanek, podudzi i stópek.
    4. Przedłużające się utrzymywanie przez dziecko nóżek w pozycji żabki może utrudniać uzyskanie dobrego jakościowo symetrycznego podporu na przedramionach i przechodzenia do coraz to wyższych pozycji.
    5. U części Maluchów szerokie rozstawianie nóżek może być związane z obniżonym podstawowym napięciem posturalnym i/lub hipermobilnością w obrębie stawów. Taką sytuację warto skonsultować.

    *Ciekawostka- to, jak ułożone są nóżki u noworodka w pozycji na brzuszku pozwala nam z dużym prawdopodobieństwem oszacować poziom jego podstawowego napięcia posturalnego. Im bardziej ugięte kolanka, tym najprawdopodobniej to napięcie jest niższe.

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Źródła:

    1. “Edukacja Sensomotoryczna niemowląt” Małgorzata Matyja, Anna Gogola; Katowice 2011
    2. Bly Lois: „Motor Skills Acquisition in the First Year”; Therapy Skill Builders, 1995

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    leżenie na brzuszkunóżki w pozycji żabkipozycja żabkiprzyjazna pielęgnacja
    • Różne powody zaciskania piąstek i… 4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, kiedy dziecko to robi.

    • WZROK U NIEMOWLAKA… KONKRETNA DAWKA WIEDZY, KTÓRĄ Z ŁATWOŚCIĄ WYKORZYSTASZ!

    Zobacz również

    3 powody, dla których nie warto sadzać dziecka zbyt wcześnie…

    27 maja 2020

    Bioderkowy zawrót głowy :)

    20 kwietnia 2020

    Mocne odginanie główki podczas snu

    5 czerwca 2018

    Brak komentarzy

    Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

KOMPLETUJESZ WYPRAWKĘ? ZOBACZ O CZYM WARTO POMYŚLEĆ!

TWÓJ MALUSZEK JEST JUŻ NA ŚWIECIE? SPRAWDŹ CO DLA CIEBIE MAM!

Jesteś w ciąży? Sprawdź PAKIET OD 8 SPECJALISTÓW!

ZOBACZ PAKIET

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

KUP KURS 0-3

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

KUP KURS 8 - 18

E-BOOKI O NAJFAJNIEJSZYCH ZABAWACH!

E-book o zabawach z dzieckiem :)

ZOBACZ E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

ZOBACZ E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

ZOBACZ E-BOOK

Q&S czyli… pytania i podpowiedzi

ZOBACZ Q&S

JEŚLI TO, CO ROBIĘ JEST DLA CIEBIE WARTOŚCIOWE, MOŻESZ POSTAWIĆ MI KAWĘ! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dołącz do naszej wyjątkowej Społeczności!

List od M

NOWOŚĆ! AUDIOBOOK Z ZABAWAMI!

ZOBACZ AUDIOBOOK

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
TYDZIEŃ NIESPODZIANEK DZIEŃ #5 Dzisiaj mam dla TYDZIEŃ NIESPODZIANEK DZIEŃ #5
Dzisiaj mam dla Was coś, na co wiem, że wiele osób czekało! 😍
Powtórka webinaru o tym, jak "przetrwać" pierwsze miesiące z niemowlakiem i "nie zwariować".
Wskakujcie!
👉 https://youtu.be/lqA-5NEiDao
(Aktywny link w mojej dzisiejszej relacji)
Powtórka dostępna będzie tylko do końca niedzieli!
Tym optymistycznym akcentem kończymy TYDZIEŃ NIESPODZIANEK.
🔥 Jak się Wam podobało?
🔥 Chcecie więcej?
Koniecznie dajcie znać! ❤️⬇
#mamafizjoterapeuta #webinar #noworodek #niemowlę
To kto czeka ze mną na jutro? 😉😍 #mamafizj To kto czeka ze mną na jutro? 😉😍
#mamafizjoterapeuta #dzienojca #dzientaty #dzieńojca #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #zabawyzniemowlakiem
🎉 Kochani, oto nowa, starsza ja. 🙂 Taką bę 🎉 Kochani, oto nowa, starsza ja. 🙂
Taką będziecie widywać mnie teraz częściej. 😉
Zapraszam Was dzisiaj do wspólnego świętowania moich urodzin! 🎂
TRZYDZIESTYCH DZIEWIĄTYCH!😱🤔🙈❤️
Z tej okazji przygotowałam dla Was specjalne rabaty w moim Sklepie! 
👉 https://sklepmamafizjoterapeuta.pl/
🔥-20% na wszystko! 🔥
💥💥💥Jednocześnie ogłaszam, że... TYDZIEŃ SUPER NIESPODZIANEK właśnie wystartował!
Ktoś pamięta poprzedni? 😉🤰🙃
Obserwujcie, aby niczego nie przegapić! 🧐
Będzie się działo!💪
Dobrego dnia dla Was! ❤️
Ps. Nadaję dzisiaj do Was z Chorwacji, gdzie mój mąż porwał nas urodzinowo, więc... będzie w tym tygodniu też pewnie trochę wakacyjnego spamu w relacjach.😉
#mamafizjoterapeuta #urodziny #promocja #mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #spłaszczonagłówka #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #zabawyzniemowlakiem
Puk, puk!
Czy są z nami Rodzice wcześniaków?💜
Jeśli tak, to zachęcam do zerknięcia do mojego wpisu na blogu!
👉 https://mamafizjoterapeuta.pl/2022/04/05/jak-rozwija-sie-wczesniak/
A jeśli macie ochotę, podzielcie się proszę swoją historią! 🥰🔥
👉 Jak żyjecie?
👉 Z czym się borykacie?
Dobrego dnia dla wszystkich!❤️
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #wczesniak #zabawyzniemowlakiem
Zdarzyło Ci się kiedyś myśleć o tym, że stó Zdarzyło Ci się kiedyś myśleć o tym, że stópki takiego Maluszka JUŻ przygotowują się do chodu? 🤔
Tak... brzmi jakby było "na wyrost", ale rzeczywiście tak jest! 💪🔥
Każde doświadczenie jest ważne dla ich rozwoju. ❤️
Jak to wygląda konkretnie?🤔
Pisałam o tym na blogu. Sprawdź!👉
https://mamafizjoterapeuta.pl/2020/08/31/jak-stopy-przygotowuja-sie-do-chodu/
Jestem ciekawa na jakim etapie jest teraz Twoje Maleństwo!
Daj znać! 🥰
🔥 Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, wiesz co robić.😉
💬📝✈❤️
Dziękuję!
Ps. Aktywne linki do wpisów, które mogą Cię zainteresować, znajdziesz w mojej dzisiejszej relacji.
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
6 dni
Zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć, aby dziecko Zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć, aby dziecko nie patrzyło w górę? 🤔
Jeśli tak, to jak to argumentowano? 🤔
👉 Daj znać! Jestem bardzo ciekawa!😊
A na blogu... znajdziesz dokładne wyjaśnienie ważnych kwestii;
Wskakuj!
💥 WPIS O PATRZENIU W GÓRĘ:
https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/02/18/niemowle-patrzy-w-gore/
💥 WPIS O PALUSZKACH STÓP W BUZI:
https://mamafizjoterapeuta.pl/2020/06/25/czy-niemowle-musi-wkladac-palce-stop-do-buzi/
🔥 Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, wiesz co robić.😉
💬📝✈❤️
Dziękuję!
Ps. Aktywne linki do wpisów, które mogą Cię zainteresować, znajdziesz w mojej dzisiejszej relacji.
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
👉 Kto już opanował podnoszenie bokiem do podłoża?
👉 Czy początki były łatwe?
👉 Czy z czasem "weszło to w krew"?
💥💥💥 Daj znać! 
Więcej na temat przyjaznej pielęgnacji znajdziesz na blogu:
✅https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/09/12/przyjazna-pielegnacja-czyli-co/
A o tym, jak do tego podejść i nie zwariować pisałam tutaj:
✅https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/07/20/handling/
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Kochani, dzisiaj podsyłam coś, co chyba najlepie Kochani, dzisiaj podsyłam coś, co chyba najlepiej podsumuje nasz tydzień...
Czy też czasami macie wrażenie, że Wasze dziecko posiada wbudowany... CZUJNIK WYSOKOŚCI? 😉
O ironio... pisałam o tym kiedyś na blogu:😅🙈🙃
Aktywny link w moim dzisiejszym stories. :) 
👉https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/07/11/czy-tez-czasami-masz-wrazenie-ze-twoje-dziecko-jest-wyposazone-w-czujnik-wysokosci/
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Load More... Follow on Instagram

2021 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.Zgoda