Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • Blog
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • Korzystamy
    • Polityka prywatności

  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • Blog
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • Korzystamy
    • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy

    “POZYCJA ŻABKI”- 5 rzeczy, które warto wiedzieć.

    12 października 2020

    Idziesz z dzieckiem do ortopedy na kontrolne badanie bioderek. W najbardziej optymistycznej wersji otrzymujesz informację, że bioderka Twojego maluszka rozwijają się prawidłowo i poza zwykłą profilaktyką, w zasadzie nie jest im potrzebne nic więcej.

    Lekarz informuje Cię o tym, aby dać nóżkom malucha maksimum swobody, unikać ruchów, które mogłyby prowokować wysuwanie się głowy kości udowej z panewki stawu biodrowego (pisałam o tym w tym wpisie: >>>PRZEJDŹ<<<) oraz nosić/ układać dziecko z nóżkami w pozycji żabki.

    Za kilka tygodni postanawiasz, że udasz się do fizjoterapeuty, aby ocenił rozwój Twojego maluszka. Dziecko skończyło już 3 miesiące, więc jest to przecież idealny czas na taką profilaktyczną wizytę.

    Fizjoterapeuta przygląda się aktywności maluszka, a kiedy kładzie go w pozycji na brzuszku widzisz, że nie do końca podoba mu się to, że Twoje dziecko tak szeroko rozstawia kolanka.

    Zauważasz, że przysuwa je bliżej siebie i prostuje jego nóżki. Myślisz sobie…- jak to?! Przecież mieliśmy tak nie robić!!! Czy ten fizjoterapeuta jest nienormalny!?

    Zanim jednak postanowisz wydrapać mu oczy, przeczytaj proszę ten wpis. 😊

    O CO CHODZI Z TĄ POZYCJĄ ŻABKI?

    Mówiąc w dużym skrócie pozycja żabki to pozycja, w której nóżki niemowlaka są zgięte, a kolanka rozstawione na zewnątrz.

    Gdybyśmy mieli możliwość zobaczenia jak w takiej pozycji od wewnątrz układają się elementy budujące staw biodrowy… szybko zauważylibyśmy, że głowa kości udowej znajduje się wtedy centralnie w panewce stawu biodrowego. I to właśnie główny powód, dla którego ortopeda o tej pozycji w ogóle wspominał. 🙂

    Jak doskonale wiemy, stawy biodrowe maluszka są bardzo delikatne i niestabilne. Panewka stawu biodrowego nie osiągnęła jeszcze swojego ostatecznego kształtu- jest stosunkowo płytka, a w kształtowaniu się pomaga jej właśnie m.in. dobrze przylegająca do jej wnętrza głowa kości udowej.

    Dlaczego więc, kiedy kilka tygodni później poszliśmy do fizjoterapeuty, ten niemal kręcił nosem i sprawdzał jak maluszek radzi sobie z nieco bardziej wyprostowanymi nóżkami?

    Odpowiedź jest prosta- o ile rzeczywiście, w pierwszych tygodniach życia nóżki maluszka podczas leżenia na brzuszku pozostają ugięte, tak w końcówce trzeciego miesiąca powinny być już one swobodnie wyprostowane (oczywiście mówię o sytuacji, w której dziecko nie śpi, ale jest aktywne).

    Po co?

    Jeśli chcesz się przekonać, zachęcam Cię do wykonania krótkiego testu:

    Połóż się na brzuchu i podeprzyj na przedramionach. Niech nogi będą swobodne, a Twoje łokcie ułożone dokładnie pod barkami. Poleż w tej pozycji przez chwilę. Całkiem przyjemnie, prawda?
    Teraz spróbuj ugiąć nogi ułożyć kolana tak szeroko, jak tylko potrafisz. Podpieraj się na przedramionach tak samo, jak poprzednio.

    – Czujesz napięcie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa?
    – Jak długo jesteś w stanie wytrzymać w tej pozycji?
    – A gdyby teraz… trzeba było przejść do podporu na wyprostowanych rękach???

    Ja nawet nie chcę próbować.

    Jak widzicie, pozycja nóg ma bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o zdobywanie przez maluszka kolejnych umiejętności.
    O ile noworodek, położony na brzuszku, utrzymuje nóżki w zgięciu, tak w końcówce trzeciego miesiąca życia powinny być już one SWOBODNIE wyprostowane.


    Dzięki temu, że nóżki prostują się, ciężar ciała maluszka może przesunąć się niżej, w kierunku miednicy, a leżenie na brzuszku zaczyna stawać się coraz bardziej znośne. (O leżeniu na brzuszku pisałam m.in. w tym wpisie: >>>PRZEJDŹ<<<)


    Oczywiście nie oznacza to, że mamy na siłę układać je w takiej pozycji, ale warto wiedzieć, że po 3. miesiącu życia, fizjologicznie, nóżki powinny stopniowo się prostować. Kolanka rozstawione są wtedy na boki tylko nieznacznie szerzej niż bioderka.
    W przeciwnym wypadku dziecko może mieć trudność z dobrym jakościowo leżeniem na brzuszku, podporem na przedramionach czy wyprostowanych rączkach, a także… przechodzeniem do coraz to wyższych pozycji.

    A CO Z LEŻENIEM NA PLECKACH?

    Jeśli chodzi o pozycję na pleckach, nóżki Malucha pracują w globalnym wzorcu zgięcia, odwiedzenia i rotacji zewnętrznej.

    Kiedy popatrzymy na trzymiesięczniaka, jego pozycja przypomina pozycję siedzącą, tyle, że w leżeniu.

    W kolejnych miesiącach, nóżki nadal bardzo często są aktywne, dziecko chętnie unosi je nad podłoże, sięga zarówno do obydwóch naraz, jak i do każdej z nich z osobna. Patrzy w ich kierunku, wysuwa do nich rączki, a także potrafi chwytać przedmioty stópkami. W końcówce 6. miesiąca życia palce stopy lądują w buzi.

    NO DOBRZE, ALE CO JEŚLI DZIECKO „SAMO Z SIEBIE” NIE UKŁADA NÓŻEK BARDZIEJ WĄSKO? O CZYM TO MOŻE ŚWIADCZYĆ?

    U części dzieci rzeczywiście można zauważyć, że szerokie układanie nóżek wydłuża się w czasie. Maluszki te, po 3. miesiącu życia, położone na brzuszku nadal szeroko rozstawiają kolanka, a w leżeniu na pleckach albo bardzo rzadko unoszą je nad podłoże, albo robią to nie poprzez aktywne uniesienie miednicy, ale „zarzucenie” nóżek na siebie.

    Taki wzorzec często zaobserwować można u dzieci z obniżonym podstawowym napięciem posturalnym, które jako formę kompensacji wybierają właśnie poszerzanie płaszczyzny podparcia.

    Takie maluchy mogą wydawać nam się mało ruchliwe, mało zainteresowane nowymi wyzwaniami, mogą szybko się zniechęcać, a patrząc na ich aktywność możemy odnieść wrażenie, że siła grawitacji działa na nie mocniej, niż na statystycznego Kowalskiego. (więcej na ten temat pisałam w tym wpisie >>>PRZEJDŹ<<<).

    U dużej części tych maluszków zaobserwować możemy również zwiększoną mobilność w obrębie stawów– zakresy ruchu są u nich większe niż przeciętna, a co za tym idzie, w przyszłości mogą mieć trudność z utrzymaniem poszczególnych części ciała w liniowości (np. kolana na szerokość bioder)- mogą mieć trudności z przejściem i utrzymaniem pozycji czworaczej, pionizując się mogą koślawić stópki i korzystać z dużej płaszczyzny podparcia…

    CO MOŻEMY ZROBIĆ?

    Jeśli udało nam się zauważyć, że nasz maluszek bardzo często ustawia nóżki szeroko, w pozycji żabki i jest to dla niego sposób na poprawę kontroli swojej postawy, to połowa sukcesu już za nami!

    Jeśli pediatra uzna, że będzie wymagało to konsultacji u fizjoterapeuty lub innego specjalisty, to z pewnością odpowiednio nas pokieruje.

    Fizjoterapeuta, badając maluszka i obserwując jego aktywność, będzie w stanie ustalić indywidualny plan terapii lub podpowie kilka ćwiczeń do wykonywania w domu.

    A co na co dzień?

    Jeśli regularnie czytacie mojego bloga, to nie będzie tutaj dzisiaj żadnych nowości. 😉 „Przyjazna pielęgnacja” >>>PRZEJDŹ<<<, dbanie o różnorodne podłoże, danie Maluchowi szansy, by samodzielnie osiągał kolejne etapy rozwoju i wysilił się trochę przy ich zdobywaniu oraz wspólne zabawy, które będą dopasowane do wieku i możliwości maluszka, a przy tym będą sporym wyzwaniem dla mięśni brzuszka powinny sprawdzić się doskonale.

    O wspierających zabawach z dzieckiem w pierwszym półroczu życia przeczytasz tutaj: >>>PRZEJDŹ<<<

    W drugim półroczu tutaj: >>>PRZEJDŹ<<<

    O zabawach dla wzmocnienia brzuszka pisałam w tym wpisie: >>>PRZEJDŹ<<<

    PODSUMOWUJĄC:

    1. Nóżki w pozycji żabki sprawiają, że głowa kości udowej centralizuje się w panewce stawu biodrowego, co korzystnie wpływa na jego rozwój.
    2. O ile noworodek rzeczywiście, w leżeniu na brzuszku ustawia kolanka szerzej niż bioderka, o tyle w przebiegu typowego rozwoju, w końcówce 3. miesiąca życia nóżki powinny układać się już w swobodnym wyproście.
    3. Podczas leżenia na pleckach- zgięcie, odwiedzenie i rotacja zewnętrzna to wzorzec, w którym pracuje maluch. Dziecko powinno chętnie unosić nóżki nad podłoże, od okolic 4. miesiąca życia sięgać do swoich ud, a następnie kolanek, podudzi i stópek.
    4. Przedłużające się utrzymywanie przez dziecko nóżek w pozycji żabki może utrudniać uzyskanie dobrego jakościowo symetrycznego podporu na przedramionach i przechodzenia do coraz to wyższych pozycji.
    5. U części Maluchów szerokie rozstawianie nóżek może być związane z obniżonym podstawowym napięciem posturalnym i/lub hipermobilnością w obrębie stawów. Taką sytuację warto skonsultować.

    *Ciekawostka- to, jak ułożone są nóżki u noworodka w pozycji na brzuszku pozwala nam z dużym prawdopodobieństwem oszacować poziom jego podstawowego napięcia posturalnego. Im bardziej ugięte kolanka, tym najprawdopodobniej to napięcie jest niższe.

    Pomysły na zabawy z dzieckiem od narodzin do pierwszych samodzielnych kroczków znajdziesz w E-booku:

    E-book: GARŚĆ POMYSŁÓW NA NAJFAJNIEJSZE ZABAWY Z DZIECKIEM :

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    >>> ZOBACZ KURS 0-3 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 4- 7 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 8- 18 <<<

    Źródła:

    1. “Edukacja Sensomotoryczna niemowląt” Małgorzata Matyja, Anna Gogola; Katowice 2011
    2. Bly Lois: „Motor Skills Acquisition in the First Year”; Therapy Skill Builders, 1995

    • Różne powody zaciskania piąstek i… 4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, kiedy dziecko to robi.

    • WZROK U NIEMOWLAKA… KONKRETNA DAWKA WIEDZY, KTÓRĄ Z ŁATWOŚCIĄ WYKORZYSTASZ!

    Zobacz również

    7 powodów dla których nie noszę dziecka w ten sposób.

    7 marca 2019

    4 powody, dlaczego nie kupuję dzieciom… ZABAWEK ;)

    28 marca 2019

    Podciąganie za rączki do siadu- próba trakcyjna

    21 grudnia 2017

    Brak komentarzy

    Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej sześcioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

Jeśli podoba Ci się to. co robię, możesz postawić mi kawę. :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

PROMOCJA

ZAPISZ SIĘ

Q&S czyli… pytania i podpowiedzi

ZOBACZ Q&S

NOWOŚĆ! AUDIOBOOK Z ZABAWAMI!

ZOBACZ AUDIOBOOK

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

E-book o zabawach z dzieckiem :)

KUP E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

KUP E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

KUP E-BOOK

Najnowszy filmik z mojego kanału na YouTube.

https://youtu.be/lwgTp-T9TSU

MEDIA I JA

W programie DDTVN rozmawialiśmy o wyborze fotelika do karmienia i o tym, kiedy dziecko jest gotowe, aby w nim usiąść. W Programie MammaMia Polsat Rodzina rozmawialiśmy o akcesoriach dla malucha oraz o tym jak wspierać dziecko w nauce chodzenia
Podczas kolejnego nagrania programu Mamma Mia rozmawialiśmy o bioderkach, pieluchowaniu oraz profilaktyce dysplazji. Na kanele WP kobieta dostępne są nagrania, w których rozmawiamy o popularnych akcesoriach dla Malucha i o tym, czy dziecko rzeczywiście tego wszystkiego potrzebuje. Byłam również jedną z prelegentek na Urodzinach Blue City w Warszawie, gdzie opowiadałam o rozwoju dziecka i o tym, w jaki sposób możemy go wspierać.

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

A Wy? Jak sobie radziliście z ulewającym Maluszk A Wy? Jak sobie radziliście z ulewającym Maluszkiem? 👶
➡️ Ciekawy wpis o ulewaniu znajdziecie na blogu:

https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/04/04/ulewanie-a-rozwoj/

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #noszeniemaznaczenie #dzidziuś #niemowlę #dziecko #bedemama #jestemmama #instamama #rodzew2020 #rodzew2021 #przyjaznapielęgnacja #jestembojestes
Dobrej niedzieli kochani! 😍 #mamafizjoterapeut Dobrej niedzieli kochani! 😍

#mamafizjoterapeuta #rodzina #rodzinatojestsiła #niedziela #rodzinnaniedziela
Dzień dobry! 😍 Bardzo pracowicie u nas, ale po Dzień dobry! 😍
Bardzo pracowicie u nas, ale podsyłamy dzisiaj krótki filmik. 🙂
Rysowanie rysowaniem, ale... czy zwróciliście uwagę na to, że do tak precyzyjnych ruchów małą rączką potrzebna jest naprawdę dobra stabilność obręczy barkowej i tułowia?
U Tadzia nie od początku była to tak oczywista sprawa...
Kilkukrotnie poruszałam ten temat na blogu, dlatego jeśli Wasz maluszek ma trudność z leżeniem na brzuszku, wysokim podporem, unoszeniem zgiętych nóżek nad podłoże czy np. kontrolą główki... wpadnijcie:
✅ www.mamafizjoterapeuta.pl

Kilka wpisów, które mogą Was zainteresować znajdziecie w moim dzisiejszym stories.

Dobrego dnia!❤️

#mamafizjoterapeuta #wspieranieprzezzabawe #noszeniemaznaczenie #rozwojdziecka #mama #mamąbyć #jestemwciąży #będęmamą #rodzew2021 #rodzew2021 #niemowle #dzidziuś #instamama
Wracamy po Świętach z czymś prostym, ale... maj Wracamy po Świętach z czymś prostym, ale... mającym ogromne znaczenie! 💪
Jak to wygląda u Was? Udaje się Wam zwracać uwagę na te rzeczy podczas codziennych aktywności?
Czy coś to u Was zmienia?

Piszcie! ❤️

Teksty, które mogą Was zainteresować, znajdziecie w moim dzisiejszym stories.

O roli doświadczeń:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/05/08/czy-mozemy-wplynac-na-budowe-mozgu-dziecka/

O noszeniu:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2017/07/05/noszenie-dziecka/

O przyjaznej pielęgnacji:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/09/12/przyjazna-pielegnacja-czyli-co/ 

Link do e-booków w moim bio. 

Dobrego dnia! ❤️ 

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #wspieranierozwojudzieci #wspieranieprzezzabawe #wspieramniewymuszam #noszeniemaznaczenie #rozwojdziecka #instamama #instamateczki #bedemama #jestemwciazy #rodzew2021 #rodzew2020
Kochani, znikamy na kilka dni do naszej ciszy, bo. Kochani, znikamy na kilka dni do naszej ciszy, bo... w ciszy wszystko słychać lepiej. 🙂
Minął rok, a we mnie nadal pracują te słowa:
"Mogę być bardzo wściekła na to, czego nie mam, albo wdzięczna za to, co mam" 
Można iść po najniższej linii oporu i nastawić się na krytykanctwo negując wszystko i wszystkich wokoło, albo... nauczyć się dostrzegać DOBRO- nawet najmniejszą rzecz i dziękować za nią! ❤
➡ Pierwsza postawa - prosta, bo przecież krytykować każdy potrafi, jednak... na dłuższą metę destrukcyjna tak naprawdę dla nas samych...
➡ Druga z kolei... nie jest łatwa.
Dostrzeżenie tego, co jest "normalne" i "przecież nam się należy" czy... danie czegoś od siebie- trudniejsze...

I... oczywiście, że mogłabym chcieć więcej! Ale... mam to, co mam. Jestem tu i teraz...

Dzisiaj wspominamy dzień, w którym Pan Jezus został przybity do krzyża. I tak sobie myślę... chciałabym, aby nikt nigdy przeze mnie nie został do krzyża przybity... Abym swoim postępowaniem, swoimi słowami nie podcięła mu skrzydeł, nie sprawiła, że przestanie w siebie wierzyć...
Każdy jest ważny i WARTOŚCIOWY! ❤

Dziękuję za to, że tutaj jesteście! Za to, że czytacie moje wpisy, komentujecie, udostępniacie...
Dziękuję, że wspieracie akcje charytatywne, które organizuję...
To naprawdę WIELKA SPRAWA!
Więc uśmiechnij się w te Święta! 🙂
Każdego dnia robisz MASĘ WSPANIAŁYCH RZECZY! ❤

Życzymy Wam dużo radości i nadziei, jaką niesie zmartwychwstanie.
Dobrego czasu! ❤

*Jeśli nie znacie Nicka Vujicica, warto wygooglować...

Kalwaria Tokarska. ❤️

#mamafizjoterapeuta #swietawielkanocne #wielkanoc2021  #rodzina #kalwariatokarska #wielkipiątek
Chyba nigdy nie zliczę nieprzespanych nocy, momen Chyba nigdy nie zliczę nieprzespanych nocy, momentów, kiedy czułam się bezradna i kiedy zwyczajnie nie ogarniałam... 
Ale... patrząc z perspektywy czasu wiem, że weszłabym kolejny raz do tej samej rzeki. 😉💪
I w zasadzie... nic się nie zmieniło - nadal często czuję zmęczenie, nadal są chwile zwątpienia, a „ogarnianie”nie jest moją najsilniejszą stroną, ale... zwyczajnie kocham te dzieciaki! ❤️

Nie szukam szczęścia gdzieś daleko, bo... mam je na wyciągnięcie ręki! ❤️

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #rodzina #rodzinatojestsiła #mama
Kto już czytał nowy wpis na blogu? Czy myśląc Kto już czytał nowy wpis na blogu? 
Czy myśląc o rozpoczęciu przygody z noszeniem też mieliście spory dylemat co w Waszym przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem? 🤔
Nie ukrywam, że w pierwszych miesiącach życia chusta wypadła u nas bezkonkurencyjnie, ale nosidła mogą być w dzisiejszych czasach bardzo dobrą alternatywą pod warunkiem, że zrobimy to z głową.
➡️ O tym jak to zrobić i co wziąć pod uwagę podejmując decyzję o tym- w czym nosić, przeczytacie na blogu:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/03/30/chusta-czy-nosidlo/

Wpis to idealna lektura dla wszystkich tych, którzy nadal czują się zagubieni w tym temacie.

Przygotowała go dla nas doradczyni noszenia, Hanna Łasica. @hannalasica 
➡️ Koniecznie zerknijcie na profil Hani, gdzie znajdziecie mnóstwo praktycznych wskazówek, noszeniowy e-book, a także wywiad ze mną o tym, co najczęściej nurtuje młodych Rodziców. 

A... uprzedzając pytania o nosidło ze zdjęcia, pisałam o nim tutaj: 
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/korzystamy/

Miłej lektury! ❤️

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #noszeniemaznaczenie #noszeniewchuscie #wspieramniewymuszam #przyjaznapielegnacja #chustaczynosidło #rozwojniemowlaka #rodzew2021 #rodzew2020 #bedemama #jestemwciąży
Czy wiecie, że przekładanie kartek w książce m Czy wiecie, że przekładanie kartek w książce może być całkiem fajnym treningiem związanym z przekraczaniem linii środkowej ciała? 😉 
I... wbrew pozorom... taka umiejętność przydaje się nie tylko starszakom!
Przekraczanie linii środkowej pojawia się np. podczas nauki obrotów czy... zabaw własnymi stópkami już w wielu kilku miesięcy! 👶
➡️ Wszystko, co warto na ten temat wiedzieć, znajdziecie na moim blogu w tym wpisie: 
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/02/10/przekraczanie-linii-srodkowej/

Aktywny link znajdziecie również w moim dzisiejszym stories. 

Pamiętacie o przekraczaniu linii środka podczas codziennych zabaw? 😉

Ps. U nas ostatnio moda na przebieranki.😉 

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #zabawazdzieckiem #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielęgnacja #wspieranieprzezzabawe #rodzew2021 #rodzew2020 #bedemama #ciąża #niemowlak
Load More... Follow on Instagram

2021 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.