Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy Leżenie na brzuszku Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe

    „POZYCJA ŻABKI”- 5 rzeczy, które warto wiedzieć.

    Idziesz z dzieckiem do ortopedy na kontrolne badanie bioderek. W najbardziej optymistycznej wersji otrzymujesz informację, że bioderka Twojego maluszka rozwijają się prawidłowo i poza zwykłą profilaktyką, w zasadzie nie jest im potrzebne nic więcej.

    Lekarz informuje Cię o tym, aby dać nóżkom malucha maksimum swobody, unikać ruchów, które mogłyby prowokować wysuwanie się głowy kości udowej z panewki stawu biodrowego (pisałam o tym w tym wpisie: >>>PRZEJDŹ<<<) oraz nosić/ układać dziecko z nóżkami w pozycji żabki.

    Za kilka tygodni postanawiasz, że udasz się do fizjoterapeuty, aby ocenił rozwój Twojego maluszka. Dziecko skończyło już 3 miesiące, więc jest to przecież idealny czas na taką profilaktyczną wizytę.

    Fizjoterapeuta przygląda się aktywności maluszka, a kiedy kładzie go w pozycji na brzuszku widzisz, że nie do końca podoba mu się to, że Twoje dziecko tak szeroko rozstawia kolanka.

    Zauważasz, że przysuwa je bliżej siebie i prostuje jego nóżki. Myślisz sobie…- jak to?! Przecież mieliśmy tak nie robić!!! Czy ten fizjoterapeuta jest nienormalny!?

    Zanim jednak postanowisz wydrapać mu oczy, przeczytaj proszę ten wpis. 😊

    O CO CHODZI Z TĄ POZYCJĄ ŻABKI?

    Mówiąc w dużym skrócie pozycja żabki to pozycja, w której nóżki niemowlaka są zgięte, a kolanka rozstawione na zewnątrz.

    Gdybyśmy mieli możliwość zobaczenia jak w takiej pozycji od wewnątrz układają się elementy budujące staw biodrowy… szybko zauważylibyśmy, że głowa kości udowej znajduje się wtedy centralnie w panewce stawu biodrowego. I to właśnie główny powód, dla którego ortopeda o tej pozycji w ogóle wspominał. 🙂

    Jak doskonale wiemy, stawy biodrowe maluszka są bardzo delikatne i niestabilne. Panewka stawu biodrowego nie osiągnęła jeszcze swojego ostatecznego kształtu – jest stosunkowo płytka, a w kształtowaniu się pomaga jej właśnie m.in. dobrze przylegająca do jej wnętrza głowa kości udowej.

    Dlaczego więc, kiedy kilka tygodni później poszliśmy do fizjoterapeuty, ten niemal kręcił nosem i sprawdzał jak maluszek radzi sobie z nieco bardziej wyprostowanymi nóżkami?

    Odpowiedź jest prosta – o ile rzeczywiście, w pierwszych tygodniach życia nóżki maluszka podczas leżenia na brzuszku pozostają ugięte, tak w końcówce trzeciego miesiąca powinny być już one swobodnie wyprostowane (oczywiście mówię o sytuacji, w której dziecko nie śpi, ale jest aktywne).

    PO CO?

    Jeśli chcesz się przekonać, zachęcam Cię do wykonania krótkiego testu:

    Połóż się na brzuchu i podeprzyj na przedramionach. Niech nogi będą swobodne, a Twoje łokcie ułożone dokładnie pod barkami. Poleż w tej pozycji przez chwilę. Całkiem przyjemnie, prawda?
    Teraz spróbuj ugiąć nogi ułożyć kolana tak szeroko, jak tylko potrafisz. Podpieraj się na przedramionach tak samo, jak poprzednio.

    – Czujesz napięcie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa?
    – Jak długo jesteś w stanie wytrzymać w tej pozycji?
    – A gdyby teraz… trzeba było przejść do podporu na wyprostowanych rękach???

    Ja nawet nie chcę próbować.

    Jak widzicie, pozycja nóg ma bardzo duże znaczenie jeśli chodzi o zdobywanie przez maluszka kolejnych umiejętności.
    O ile noworodek, położony na brzuszku utrzymuje nóżki w zgięciu, tak w końcówce trzeciego miesiąca życia powinny być już one SWOBODNIE wyprostowane.


    Dzięki temu, że nóżki prostują się, ciężar ciała maluszka może przesunąć się niżej, w kierunku miednicy, a leżenie na brzuszku zaczyna stawać się coraz bardziej znośne. (O leżeniu na brzuszku pisałam m.in. w tym wpisie: >>>PRZEJDŹ<<<)


    Oczywiście nie oznacza to, że mamy na siłę układać je w takiej pozycji, ale warto wiedzieć, że po 3. miesiącu życia, fizjologicznie, nóżki powinny stopniowo się prostować. Kolanka rozstawione są wtedy na boki tylko nieznacznie szerzej niż bioderka.
    W przeciwnym wypadku dziecko może mieć trudność z dobrym jakościowo leżeniem na brzuszku, podporem na przedramionach czy wyprostowanych rączkach, a także… przechodzeniem do coraz to wyższych pozycji.

    A CO Z LEŻENIEM NA PLECKACH?

    Jeśli chodzi o pozycję na pleckach, nóżki Malucha pracują w globalnym wzorcu zgięcia, odwiedzenia i rotacji zewnętrznej.

    Kiedy popatrzymy na trzymiesięczniaka, jego pozycja przypomina pozycję siedzącą, tyle, że w leżeniu.

    W kolejnych miesiącach, nóżki nadal bardzo często są aktywne, dziecko chętnie unosi je nad podłoże, sięga zarówno do obydwóch naraz, jak i do każdej z nich z osobna. Patrzy w ich kierunku, wysuwa do nich rączki, a także potrafi chwytać przedmioty stópkami. W końcówce 6. miesiąca życia palce stopy lądują w buzi.

    NO DOBRZE, ALE CO JEŚLI DZIECKO „SAMO Z SIEBIE” NIE UKŁADA NÓŻEK BARDZIEJ WĄSKO? O CZYM TO MOŻE ŚWIADCZYĆ?

    U części dzieci rzeczywiście można zauważyć, że szerokie układanie nóżek wydłuża się w czasie. Maluszki te, po 3. miesiącu życia, położone na brzuszku nadal szeroko rozstawiają kolanka, a w leżeniu na pleckach albo bardzo rzadko unoszą je nad podłoże, albo robią to nie poprzez aktywne uniesienie miednicy, ale „zarzucenie” nóżek na siebie.

    Taki wzorzec często zaobserwować można u dzieci z obniżonym podstawowym napięciem posturalnym, które jako formę kompensacji wybierają właśnie poszerzanie płaszczyzny podparcia.

    Takie maluchy mogą wydawać nam się mało ruchliwe, mało zainteresowane nowymi wyzwaniami, mogą szybko się zniechęcać, a patrząc na ich aktywność możemy odnieść wrażenie, że siła grawitacji działa na nie mocniej, niż na statystycznego Kowalskiego. (więcej na ten temat pisałam w tym wpisie >>>PRZEJDŹ<<<).

    U dużej części tych maluszków zaobserwować możemy również zwiększoną mobilność w obrębie stawów – zakresy ruchu są u nich większe niż przeciętna, a co za tym idzie, w przyszłości mogą mieć trudność z utrzymaniem poszczególnych części ciała w liniowości (np. kolana na szerokość bioder). Mogą mieć trudności z przejściem i utrzymaniem pozycji czworaczej, pionizując się mogą koślawić stópki i korzystać z dużej płaszczyzny podparcia…

    CO MOŻEMY ZROBIĆ?

    Jeśli udało nam się zauważyć, że nasz maluszek bardzo często ustawia nóżki szeroko, w pozycji żabki i jest to dla niego sposób na poprawę kontroli swojej postawy, to połowa sukcesu już za nami!

    Jeśli pediatra uzna, że będzie wymagało to konsultacji u fizjoterapeuty lub innego specjalisty, to z pewnością odpowiednio nas pokieruje.

    Fizjoterapeuta, badając maluszka i obserwując jego aktywność, będzie w stanie ustalić indywidualny plan terapii lub podpowie kilka ćwiczeń do wykonywania w domu.

    A CO NA CO DZIEŃ?

    Jeśli regularnie czytacie mojego bloga, to nie będzie tutaj dzisiaj żadnych nowości. 😉 „Przyjazna pielęgnacja” >>>PRZEJDŹ<<<, dbanie o różnorodne podłoże, danie Maluchowi szansy, by samodzielnie osiągał kolejne etapy rozwoju i wysilił się trochę przy ich zdobywaniu oraz wspólne zabawy, które będą dopasowane do wieku i możliwości maluszka, a przy tym będą sporym wyzwaniem dla mięśni brzuszka powinny sprawdzić się doskonale.

    • O wspierających zabawach z dzieckiem w pierwszym półroczu życia przeczytasz tutaj: >>>PRZEJDŹ<<<
    • W drugim półroczu tutaj: >>>PRZEJDŹ<<<
    • O zabawach dla wzmocnienia brzuszka pisałam w tym wpisie: >>>PRZEJDŹ<<<
    • Najlepsze pomysły na wspierającą zabawę znajdziesz w moich e-bookach >>>ZOBACZ<<<

    PODSUMOWUJĄC:

    1. Nóżki w pozycji żabki sprawiają, że głowa kości udowej centralizuje się w panewce stawu biodrowego, co korzystnie wpływa na jego rozwój.
    2. O ile noworodek rzeczywiście, w leżeniu na brzuszku ustawia kolanka szerzej niż bioderka, o tyle w przebiegu typowego rozwoju, w końcówce 3. miesiąca życia nóżki powinny układać się już w swobodnym wyproście.
    3. Podczas leżenia na pleckach – zgięcie, odwiedzenie i rotacja zewnętrzna to wzorzec, w którym pracuje maluch. Dziecko powinno chętnie unosić nóżki nad podłoże, od okolic 4. miesiąca życia sięgać do swoich ud, a następnie kolanek, podudzi i stópek.
    4. Przedłużające się utrzymywanie przez dziecko nóżek w pozycji żabki może utrudniać uzyskanie dobrego jakościowo symetrycznego podporu na przedramionach i przechodzenia do coraz to wyższych pozycji.
    5. U części Maluchów szerokie rozstawianie nóżek może być związane z obniżonym podstawowym napięciem posturalnym i/lub hipermobilnością w obrębie stawów. Taką sytuację warto skonsultować.

    *Ciekawostka- to, jak ułożone są nóżki u noworodka w pozycji na brzuszku pozwala nam z dużym prawdopodobieństwem oszacować poziom jego podstawowego napięcia posturalnego. Im bardziej ugięte kolanka, tym najprawdopodobniej to napięcie jest niższe.

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Źródła:

    1. “Edukacja Sensomotoryczna niemowląt” Małgorzata Matyja, Anna Gogola; Katowice 2011
    2. Bly Lois: „Motor Skills Acquisition in the First Year”; Therapy Skill Builders, 1995

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    leżenie na brzuszkunóżki w pozycji żabkipozycja żabkiprzyjazna pielęgnacja
    • Różne powody zaciskania piąstek i… 4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, kiedy dziecko to robi.

    • WZROK U NIEMOWLAKA… KONKRETNA DAWKA WIEDZY, KTÓRĄ Z ŁATWOŚCIĄ WYKORZYSTASZ!

    Brak komentarzy

    Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności