Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy Leżenie na brzuszku Napięcie mięśniowe

    Różne powody zaciskania piąstek i… 4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, kiedy dziecko to robi.

    Kiedy dziecko przychodzi na świat, wyposażone jest w szereg odruchów umożliwiających mu przetrwanie. Funkcjonuje odruch szukania, odruch ssania, odruch Moro czy odruch chwytny, który u naszych pra… pra przodków był potrzebny, aby „wczepić się” w ciało mamy i tym samym zapewnić sobie bezpieczeństwo.

    Odruch chwytny pojawia się już w 16. tygodniu życia płodowego, a u wcześniaków można go wywołać nawet w 25. tygodniu po poczęciu.

    JAK WYGLĄDA ODRUCH CHWYTNY?

    Kiedy swoim palcem drażnimy wewnętrzną część dłoni noworodka, ten jest w stanie zacisnąć paluszki tak mocno, że możliwe byłoby uniesienie dziecka nad podłoże (taaak, aż tak mocno, choć… nie polecam próbować 😉).

    Rozluźnienie chwytu można uzyskać głaszcząc grzbietową stronę dłoni dziecka.

    Odpowiedź noworodka i małego niemowlęcia na taki bodziec jest automatyczna i zupełnie nie zależy od jego woli.

    W miarę upływu czasu, kiedy kontrolę zaczynają przejmować wyższe piętra ośrodkowego układu nerwowego, odruch ulega integracji. Około 4. miesiąca życia (a najpóźniej w szóstym) drażnienie wewnętrznej strony dłoni maluszka nie powinno wywoływać już odruchowej reakcji.

    Sytuacja, w której odruch jest słaby, asymetryczny, nad wyraz silny lub nie ulega integracji w określonym czasie, powinna sprawić, że zjawimy się z dzieckiem na konsultacji.

    W pierwszej kolejności warto oczywiście powiedzieć o swoich obawach pediatrze, który najprawdopodobniej zaleci w takiej sytuacji wizytę u neurologa dziecięcego.

    Chociaż odruch chwytny dla przetrwania gatunku w tym momencie nie ma już znaczenia, to bardzo przydaje się podczas diagnozowania uszkodzeń w obrębie układu nerwowego takich jak porażenie mózgowe lub uszkodzenie nerwów obwodowych.

    Warto pamiętać, że odruch chwytny może być przejściowo silniejszy, kiedy np. dziecko jest głodne.

    RĄCZKI CORAZ BARDZIEJ SWOBODNE

    W miarę upływu czasu, wraz z dojrzewaniem układu nerwowego i przejmowaniem kontroli nad aktywnością maluszka przez coraz wyższe piętra ośrodkowego układu nerwowego, odruch chwytny zanika i dziecko zaczyna coraz bardziej swobodnie posługiwać się dłońmi. Doskonali się chwyt i koordynacja, a maluszek zaczyna w sposób świadomy nie tylko chwytać, ale też upuszczać trzymane w dłoniach przedmioty. Umiejętność kontrolowanego rozluźnienia chwytu będzie potrzebna do sprawnego manipulowania przedmiotami, do przekładania ich z rączki do rączki, przyda się podczas wrzucania klocków do miseczki, czy w czasie rozszerzania diety, kiedy to mały człowiek, trzymając w dłoni kawałek pożywienia, będzie musiał rozluźnić chwyt, aby pokarm mógł ostatecznie wylądować w żołądku…

    O tym jak rozwija się umiejętność sięgania rączkami w kierunku zabawki pisałam w tym poście: >>>ZOBACZ<<<

    WIĘC… O CO TAK NAPRAWDĘ CHODZI Z ZACIŚNIĘTYMI PIĄSTKAMI? PRZECIEŻ NIE WSZYSTKIE DZIECI, KTÓRE ZACISKAJĄ PIĄSTKI CIERPIĄ NA POWAŻNE SCHORZENIA NEUROLOGICZNE!

    Dokładnie tak! 😊

    Warto pamiętać, że o ile nieprawidłowości związane z samym odruchem chwytnym rzeczywiście od razu powinny zapalić czerwoną lampkę, o tyle… musimy wiedzieć, że zaciskanie piąstek u maluszka  może być spowodowane czymś zupełnie innym.

    Dlatego zanim zaczniemy panikować i przypisywać naszemu dziecku po kolei wszystkie schorzenia, które tylko dr Google nam podpowie, warto wziąć głęboki wdech i uświadomić sobie, że u zdecydowanej większości maluszków zaciskanie piąstek wiąże się z potrzebą zapewnienia sobie dodatkowej formy stabilizacji swojego ciała.

    Co prawda nie jest to forma prawidłowa, ale z pewnością nie jest powodem, aby od razu snuć czarne wizje co do przyszłości naszego dziecka.

    Oczywiście daleka jestem od bagatelizowania niepokojących objawów, ale z pewnością stres nie jest tutaj najlepszym doradcą. Odróżnienie zaciskania piąstek będącego wynikiem nieprawidłowości związanych z odruchem chwytnym od tego, dzięki któremu mały człowiek próbuje poczuć się po tej stronie brzucha bardziej stabilnie, ma tutaj kluczowe znaczenie.

    Przyjrzyjmy się temu bliżej.

    Kiedy przychodzimy na świat, nasze „centrum”- czyli tułów, jest stosunkowo słaby, a wszystko to, co znajduje się bardziej „na obwodzie”- mocniej napięte. Mamy zaciśnięte piąstki, nasze ruchy są nieskoordynowane i nie jesteśmy w stanie wykonać żadnego izolowanego ruchu (np. sięgnąć ręką w stronę zabawki bez pojawienia się współreakcji ze strony reszty ciała).

    W miarę upływu czasu dochodzi jednak do tzw. centralizacji napięcia mięśniowego – tułów staje się bardziej stabilny, a rączki i nóżki coraz bardziej swobodne. Od okolic 3. / 4. miesiąca życia jesteśmy w stanie stabilnie leżeć na podłożu w symetrii i stopniowo wykonywać coraz bardziej izolowane ruchy.

    Nasz podstawowy poziom napięcia posturalnego sprawia, że mamy solidną bazę do tego, aby swobodnie się rozwijać – testować swoje możliwości i ograniczenia, prezentować różnorodne i dobre jakościowo wzorce ruchowe.

    Wspaniale, prawda? 😊

    Jednak zastanówmy się co by się stało, gdyby podstawowy poziom naszego napięcia posturalnego nie był wystarczający.

    Chcąc się nadal rozwijać, szukalibyśmy z pewnością sposobów na jego podniesienie lub przynajmniej zapewnienie sobie dodatkowej formy kontroli.

    Tak właśnie dzieje się u maluszków. Jeśli poziom podstawowego napięcia posturalnego nie jest wystarczający, dziecko korzysta z kompensacji. Jedne maluchy poszerzają płaszczyznę podparcia, inne- napinają części ciała znajdujące się na obwodzie – w tym piąstki.

    I to właśnie druga z przyczyn, dla których dziecko może mieć trudność z rozluźnieniem rączek, może wydawać się spięte, może stawiać opór podczas czynności pielęgnacyjnych…

    Jeśli mamy do czynienia z taką sytuacją, praca nad stabilnym centrum powinna przynieść oczekiwane efekty w postaci dobrych jakościowo, płynnych i różnorodnych wzorców ruchowych, które nie są bez znaczenia dla kształtowania się prawidłowej postawy ciała maluszka.

    Oczywiście jeśli zachodzi potrzeba terapii, program terapeutyczny powinien być indywidualnie dopasowany dla każdego dziecka, ponieważ nie istnieją żadne uniwersalne „ćwiczenia”, które sprawdzą się w każdym przypadku.

    Jako rodzice nie musimy jednak stać z założonymi rękami. To przecież my mamy z naszym dzieckiem do czynienia najczęściej i to my fundujemy mu ogromną ilość doświadczeń. Jeśli będziemy dbać o codzienne, drobne rzeczy, może się okazać, że efekt nas zaskoczy! 😊

    NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ NA CO DZIEŃ?

    • W pierwszej kolejności upewnijmy się, że maluch ma wystarczająco dużo doświadczeń związanych z różnorodnym podłożem – leży nie tylko na miękkim materacu czy w bujaczku, ale ma okazję trenować również na macie. Zbyt miękkie podłoże może sprawiać, że mięśnie, które powinny być odpowiedzialne za stabilność nie będą musiały się wysilać, bo miękki materacyk otuli plecki i dodatkowe „wsparcie” nie będzie potrzebne.

    O tym dlaczego warto zwracać uwagę na pozycję dziecka w bujaczku pisałam tutaj: >>>PRZEJDŹ<<<

    • Zwróćmy uwagę na sposoby podnoszenia i noszenia dziecka – czy dbamy o to, by tempo wykonywanych przy dziecku czynności było dla niego przyjemne i nie wywoływało napięcia, upewnijmy się czy pozycja noszenia jest dostosowana do wieku i możliwości małego człowieka, że podczas podnoszenia czy odkładania wykorzystujemy element obrotu…

    O noszeniu pisałam m.in. tutaj: >>>PRZEJDŹ<<<. Przyjazną pielęgnację KROK PO KROKU możesz poznać również w moich kursach on-line: >>>ZOBACZ<<<

    • Zastanówmy się czy w czasie, kiedy funkcjonuje jeszcze odruch chwytny dodatkowo nie prowokujemy zaciskania piąstek – zdarza się np., że zbyt długie rękawki drażnią wewnętrzną część dłoni i nie ułatwiają jej otwarcia.
    • Dbajmy o to, by podczas codziennych zabaw wybierać takie, które będą ułatwiały otwarcie dłoni. Świetnie może sprawdzić się tutaj klaskanie rączkami w linii środkowej, pocieranie rączką o rączkę, dotykanie prawą rączką lewej stópki i odwrotnie, przesuwanie rączek po twarzy i brzuszku, położenie własnej dłoni na tułowiu dziecka czy zachęcanie do chwytania dużego, lekkiego przedmiotu, który sprowokuje maluszka do otwarcia dłoni.

    PODSUMOWANIE

    • zaciskanie piąstek nie musi być związane z przetrwałym odruchem chwytnym, ale może mieć związek z chęcią zapewnienia sobie przez dziecko dodatkowej formy stabilizacji swojego ciała,
    • z zaciskaniem piąstek często można spotkać się u dzieci z nieco niższym podstawowym napięciem posturalnym oraz takich, które:

    – często leżą na zbyt miękkim podłożu,

    — odczuwają dyskomfort (np. ból/ pieczenie związane z cofaniem się kwaśnej treści pokarmowej z powrotem do przełyku >>>ZOBACZ WPIS<<<)

    — często doświadczają zbyt gwałtownych zmian pozycji (wówczas, w reakcji obronnej mogą napinać swoje ciało) (>>>PRZECZYTAJ WPIS O PRZYJAZNEJ PIELĘGNACJI<<<),

    — pozycja, w której nosimy maluszka jest dla niego zbyt trudna – np. noszenie w pionie, przodem do siebie z podparciem główki i stymulacją strefy międzyłopatkowej…

    Jeśli zauważymy, że nasz maluszek często zaciska piąstki, wysoko ustawia obręcz barkową, a podczas codziennej pielęgnacji wyczuwamy opór, warto powiedzieć o tym swojemu pediatrze. Jeśli przyczyną jest nieco obniżone napięcie posturalne, fizjoterapeuta dziecięcy będzie doskonałym wyborem. 😊

    I… nie zdziwcie się, że… przychodząc z „problemem” zaciśniętych piąstek nie będzie się on w swojej pracy skupiał wyłącznie na nich. Po lekturze dzisiejszego wpisu myślę, że doskonale wiecie już dlaczego! 😊

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    WIĘCEJ FAJNYCH ZABAW ZNAJDZIESZ TUTAJ:

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET

    Źródła:

    1. Aabha A. Anekar ; Bruno Bordoni: Palmar Grasp Reflex; 2020,
    2. “Edukacja Sensomotoryczna niemowląt” Małgorzata Matyja, Anna Gogola; Katowice 2011
    3. Bly Lois: „Motor Skills Acquisition in the First Year”; Therapy Skill Builders, 1995

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    dlaczego niemowlę zaciska piąstkiniemowlę zaciska piąstkiodruch chwytnyzaciskanie piąstek
    • Czy „szybki rozwój” maluszka powinien martwić?

    • „POZYCJA ŻABKI”- 5 rzeczy, które warto wiedzieć.

    Brak komentarzy

    Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.