Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • Blog
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • Korzystamy
    • Polityka prywatności

  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • Blog
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • Korzystamy
    • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy

    Bioderkowy zawrót głowy :)

    20 kwietnia 2020

    Kiedy byłam w pierwszej ciąży, w zasadzie cała moja uwaga skoncentrowana była na tym, aby nasz synek bezpiecznie się urodził.

    Myślałam sobie, że teraz trzeba skupić się na porodzie, a później będzie już z górki.

    Dzisiaj już wiem, jak bardzo się myliłam, dlatego, że po porodzie tak naprawdę dopiero się zaczęło 😉

    Co prawda stawy biodrowe naszego pierwszego dziecka nie przysporzyły nam zbyt wielu zmartwień, ale przy drugim, córeczce, dały o sobie znać ze zdwojoną siłą. Już w zasadzie drugiego dnia po porodzie otrzymaliśmy informację, że trzeba będzie mieć je na oku…

    O CO CHODZI Z TYMI BIODERKAMI?

    Temat dziecięcych bioderek jest rzeczywiście jednym z tych, który z pewnością nie ominie nas w momencie, kiedy Maluszek znajdzie się po tej stronie brzucha…

    Już na oddziale noworodkowym, lekarz będzie badał bioderka naszego dziecka i najprawdopodobniej, podczas wypisu ze szpitala, zostaniemy poinformowani o tym, aby wykonać profilaktyczne badanie ultrasonograficzne stawów biodrowych pomiędzy 4 a 8 tygodniem życia (są źródła, które mówią, że pierwsza wiarygodna ocena możliwa jest dopiero po 6 tygodniu). Pediatra podczas wizyt również będzie się im bacznie przyglądał…

    Co prawda nie ma obowiązku wykonania badania USG w sytuacji, kiedy nie występują realne przesłanki do tego, aby z bioderkami mogło być coś nie tak, jednak badanie to daje nam możliwość zobrazowania jak poszczególne elementy budujące staw biodrowy układają się względem siebie i w jakich są relacjach 😊

    >>>ZOBACZ KURSY<<<

    DLACZEGO?

    Elementy budujące staw biodrowy małego człowieka są bardzo delikatne i bez trudu mogą tracić ze sobą właściwy kontakt. Dopiero z biegiem czasu dojrzewają, a staw biodrowy staje się coraz bardziej stabilny.

    W baaardzo dużym uproszczeniu, staw biodrowy składa się z panewki oraz głowy kości udowej, która powinna znajdować się centralnie w jej wnętrzu. Nacisk, jaki wywiera wtedy głowa kości udowej na panewkę sprawia, że może się ona kształtować i ostatecznie te 2 elementy dopasowują się do siebie tak, że praktycznie stają się nierozłączne 😉 Strażnikiem ich zażyłej więzi staje się stopniowo torebka stawowa oraz inne elementy budujące staw biodrowy- ale w takie szczegóły nie musimy już wchodzić 😊

    Kiedy dziecko jest małe, te struktury są delikatne i nie do końca jeszcze ukształtowane. Czasami zdarza się, że głowa kości udowej, zamiast „siedzieć sobie” spokojnie w panewce i kształtować ją, postanawia, że pozwiedza okolicę. Dzieje się tak szczególnie wtedy, kiedy panewka jest płytka lub ma strome brzegi- wówczas, każdorazowe wysunięcie głowy kości udowej poza jej obręb może uszkadzać staw biodrowy.

    W ekstremalnych przypadkach, głowa kości udowej nie wraca na swoje miejsce, ale znajduje sobie nowe, w którym się zadamawia- mówimy wtedy o zwichnięciu biodra– ale to na szczęście rzadkość.

    WARTO WIEDZIEĆ:

    CZYM INNYM JEST DYSPLAZJA, A CZYM INNYM FIZJOLOGICZNA NIEDOJRZAŁOŚĆ BIODEREK

    Mówiąc w dużym uproszczeniu, dysplazja biodra to sytuacja, w której głowa kości udowej robi „skok w bok” i na stałe wysuwa się z panewki stawu.

    Niedojrzałość fizjologiczna oznacza, że miłość pomiędzy panewką, a głową kości udowej dopiero dojrzewa, ale jest na bardzo dobrej drodze w kierunku stworzenia trwałego związku 😉

    Wg Skali Grafa, u dzieci do ukończenia 12 tygodnia życia, typ IIa i IIb uznaje się za niedojrzałość fizjologiczną (choć IIb jest już na cienkiej granicy), która oprócz profilaktyki nie wymaga jeszcze specjalistycznego leczenia.

    Począwszy od typu IIc, poprzez typ III i IV- biodro nadaje się do terapii. Typ I oznacza sytuację, w której staw biodrowy ukształtowany jest prawidłowo 😊

    Po 12 tygodniu życia do leczenia kwalifikują się bioderka IIa, IIb, IIc; III; IV.

    JAKIE SĄ CZYNNIKI RYZYKA?

    Dysplazja stawów biodrowych częściej dotyka dziewczynek niż chłopców (patrz- moje dzieci 😉. Wiązane jest to z tym, że relaksyna, która pełni istotną rolę podczas ciąży, a także porodu, przyczyniając się do „rozluźnienia” połączeń stawowych, działa również na rodzącą się małą kobietę 😊) Dysplazja u dziewczynek zdarza się nawet 6-8x częściej niż u chłopców.

    Dysplazja rozwija się częściej u dzieci z pierwszych ciąż, u dzieci, u których dysplazja wystąpiła już w rodzinie, u dzieci z dużą masą ciała…

    Do czynników ryzyka zalicza się również ciążę mnogą, małowodzie, przedwczesny poród, ciąże bliźniaczą czy położenie pośladkowe.

    Co ciekawe, zdecydowanie częściej problem dotyczy lewego bioderka, co z kolei wiązane jest z ułożeniem dziecka w brzuchu mamy. W zdecydowanej większości przypadków Maluszek ułożony jest w ten sposób, że jego lewe bioderko „dotyka” od wewnątrz kręgosłupa mamy, co stanowi istotne ograniczenie odwiedzenia lewej nóżki. A przecież… doskonale wiemy, że właśnie w zgięciu i odwiedzeniu elementy budujące staw biodrowy pasują do siebie najlepiej 😊

    JAK WYGLĄDA BADANIE ?

    Podczas badania stawów biodrowych lekarz zwraca uwagę na aktywność nóżek, ich długość, symetrię fałdków (choć asymetryczne fałdki nie muszą świadczyć o istnieniu dysplazji), sprawdza zakres ruchu w stawach biodrowych, a także wykonuje specjalne testy, które pomogą mu ocenić z jaką łatwością głowa kości udowej wysuwa się z panewki stawu.

    Z pewnością lekarz wykona testy: Barlowa oraz Ortolaniego, które najwyższą wartość diagnostyczną mają w pierwszych tygodniach życia Maluszka.

    Objaw Barlowa polega na tym, że lekarz, będzie próbował sprowokować wysunięcie się głowy kości udowej z panewki stawu biodrowego i tym samym oceni, jak przedstawia się stabilność małego bioderka.

    Test Ortolaniego polega na tym, że lekarz, odwodząc odpowiednio ustawione bioderka będzie starał się wyczuć charakterystyczne „kliknięcie”, które towarzyszy powrotowi głowy kości udowej do panewki stawu biodrowego.

    Jeśli podczas wizyty odbędzie się również badanie USG, Maluszek zostanie położony na boczku, a Ty poproszona o przytrzymanie jego nóżek.  Lekarz nałoży trochę żelu na okolicę stawu biodrowego i przyłoży głowicę aparatu po to, aby wykonać potrzebne pomiary.

    Po badaniu zaleci ewentualną kontrolę i odpowiednie postępowanie.

    CO POWINNO ZAPALIĆ POMARAŃCZOWĄ LAMPKĘ?


    Choć w obecnych czasach, wykrywalność nieprawidłowości związanych z budową stawu biodrowego jest naprawdę na wysokim poziomie, warto obserwować Maluszka i w razie wątpliwości poinformować o swoich obawach pediatrę.

    Pomarańczowa lampka powinna zapalić się wtedy, kiedy zauważasz wyraźną dysproporcję w ruchach nóżkami, kiedy jedna z nóżek wydaje się być krótsza, kiedy fałdki na pośladkach/ udach są asymetryczne, kiedy pomimo upływu czasu słyszysz lub wyczuwasz przeskakiwanie w biodrze (zdecydowana większość „przeskakiwań” mija samoistnie po 2 tygodniu życia), kiedy jedna z nóżek nie odwodzi się z taką łatwością, jak przeciwna…

    Warto pamiętać, że w niektórych przypadkach możemy mieć do czynienia z obustronną dysplazją bioderek, przez co wychwycenie asymetrii w ich budowie czy ruchach może nie być takie oczywiste. W takim przypadku, badanie wspomnianymi wcześniej testami oraz wykonanie kontrolnego USG powinno rozwiać nasze obawy.

    >>>ZOBACZ E-BOOKI<<<

    CO OZNACZA PROFILAKTYKA?

    No właśnie- tutaj mój ulubiony punkt 😊

    Moje stanowisko jest następujące- jeśli bioderko wymaga leczenia, nie kombinujemy, ale korzystamy z zaopatrzenia ortopedycznego zaleconego przez lekarza.

    Jeśli mamy do czynienia z niedojrzałością fizjologiczną, dajemy bioderkom święty spokój, który jest dla nich niczym innym jak:

    – zapewnieniem maksimum swobody (więc wyrzucamy zbyt małe śpioszki, unikamy opinających rajstop, getrów, zbyt ciasno zapiętej pieluszki…)

    – dbamy o różnorodność doświadczeń, unikamy zbyt miękkich materacy/ miękkich bujaczków, długotrwałego utrzymywania Maluszka w pozycji półleżącej na pleckach;

    – kładziemy Maluszka na brzuszku ALE NIE DOCISKAMY JEGO PUPKI DO PODŁOŻA!– jeśli mamy informację o tym, że „w stawie biodrowym jest przykurcz”, polecam wizytę u fizjoterapeuty pracującego np. metodą trójpłaszczyznowej manualnej terapii wad stóp, którą z powodzeniem można stosować już od pierwszych dni życia dziecka 😊

    – unikamy ruchów, które mogłyby prowokować wysuwanie się głowy kości udowej z panewki stawu- czyli… mówiąc najprościej- nie wchodzimy w drogę temu związkowi 😊: podczas zmiany pieluchy nie ciągniemy Maluszka za nóżki, ale podtrzymujemy go pod pupką lub wykorzystujemy elementy obrotu >>>PRZYJAZNA PIELĘGNACJA<<<, unikamy sytuacji, w których kolanka dziecka są razem, a jego stópki oddalone są od siebie, nie zawijamy dziecka w becik, w którym jego nóżki są wyprostowane…

    – możemy układać Maluszka przodem do siebie tak, aby jego nóżki były odwiedzone, a pupka „przewieszona” przez nasze przedramię, ale jeśli podczas takiego noszenia dziecko zaczyna się „odginać”, warto zastąpić noszenie, siedzeniem z Maluszkiem w takiej pozycji tak, aby jego plecki nie były ułożone pionowo, ale pod kątem w stosunku do podłoża 😊

    Co z chustami?

    Jeśli chodzi o pozycję nóżek dziecka w chuście, to rzeczywiście jest ona zbliżona do tej, którą stosuje się w leczeniu dysplazji stawów biodrowych.

    Należy jednak pamiętać, że nie powinna ona zastąpić właściwego leczenia w przypadku, kiedy bioderko się do takiego kwalifikuje.

    Warunek jest jednak jeden- chusta powinna być naprawdę dobrze związana, dlatego zachęcam, aby uczyć się zawsze pod okiem doradcy, który zawodowo zajmuje się tym tematem i zwróci uwagę na sytuacje, w których wymagana jest korekta wiązania.

    Warto pamiętać, że nie bez znaczenia jest pozycja nóżek dziecka w chuście- oczywiście powinny być one zgięte tak, aby kolanka znajdowały się poniżej pępuszka dziecka, ale stopień ich odwiedzenia nie powinien być zbyt duży (u najmłodszych do 60 stopni), ponieważ utrzymujące się zbyt duże odwiedzenie stawów biodrowych może przyczyniać się do zaburzeń ukrwienia głowy kości udowej i jej jałowej martwicy, czego oczywiście nie chcemy. Stopy powinny być skierowane na zewnątrz (fizjologiczny wzorzec zgięcia, odwiedzenia i rotacji zewnętrznej w biodrze).

    Z ciekawostek mogę dodać, że nasze bioderko, o typie IIb fantastycznie poradziło sobie w chuście 😉

    Szerokie pieluchowanie?

    Choć jest to dość powszechnie zalecana praktyka, tak naprawdę nie ma ona uzasadnienia z kilku powodów.

    Pierwszym z nich jest fakt, że w przypadku stwierdzenia dysplazji bioderek, najbardziej pożądanym postępowaniem jest wdrożenie odpowiedniego leczenia w postaci zaopatrzenia ortopedycznego. Szerokie pieluchowanie, nad którym tak naprawdę nie mamy kontroli, bo przecież pieluszka może się przemieszczać i zsuwać, w żadnym wypadku nie zagwarantuje nam sukcesu.

    W przypadku, kiedy mamy do czynienia z niedojrzałością fizjologiczną (do 12 tygodnia życia typ IIa i IIb wg Skali Grafa) szerokie pieluchowanie, ani żadne specjalne ćwiczenia nie są potrzebne.

    Ponadto, założenie dziecku kilku warstw pieluch nie pozostaje bez wpływu chociażby na ułożenie miednicy maluszka, co z kolei może wpływać na całokształt jego aktywności.

    OPTYMISTYCZNY AKCENT NA KONIEC 😊

    Wiem, że wielu Rodziców, których dzieci muszą zostać poddane leczeniu martwi się o ich dalszy rozwój. Doskonale to rozumiem, ponieważ czasami przez wiele tygodni pracują one w zupełnie innych warunkach, niż dzieci, których bioderka rozwijają się prawidłowo.

    Jednak warto pamiętać, że biodro w takim wypadku jest priorytetem, a o leczeniu prawdopodobnie bardzo szybko zapomnimy.

    W badaniu, w którym oceniano wpływ leczenia dysplazji stawu biodrowego na rozwój dziecka (średni czas leczenia wynosił 13 tygodni) wykazano, że dzieci poddane leczeniu zaczęły siedzieć w 7 miesiącu życia (o tydzień później niż dzieci z grupy kontrolnej), a chodzić, w wieku 12 miesięcy i 2 tygodni (czyli 3 tygodnie później niż dzieci z grupy kontrolnej). Nie jest to więc istotna różnica 😊

    Z własnych doświadczeń mogę dodać, że naprawdę, zdecydowana większość dzieci błyskawicznie nadrabia ewentualne zaległości (uff- jak to dobrze, że istnieje naturalny pęd do rozwoju 😉), choć czasem warto poprosić o wskazówki fizjoterapeutę. Dlatego… jeśli macie Maluszka, którego bioderka wymagają leczenia, ze spokojem rozprawcie się z tematem bioderek, a ewentualne wątpliwości rozwiejcie u pediatry lub wybierzcie się na wizytę do fizjoterapeuty. Wasz Maluszek z pewnością jeszcze nie raz Was zaskoczy! 😊

    Z pewnością wrócę jeszcze do tego tematu z kilkoma propozycjami rzeczy, na które warto zwrócić szczególną uwagę u dzieci, które poddane były leczeniu.

    Dobrnęliście do końca??? 😉

    Pomysły na zabawy z dzieckiem od narodzin do pierwszych samodzielnych kroczków znajdziesz w E-booku:

    E-book: GARŚĆ POMYSŁÓW NA NAJFAJNIEJSZE ZABAWY Z DZIECKIEM :

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    >>> ZOBACZ KURS 0-3 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 4- 7 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 8- 18 <<<

    —

    E- BOOK O NOSZENIU MALUSZKA:

    #noszenieMAznaczenie czyli fajny e-book o noszeniu Maluszka

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    Źródła:

    Kotlarsky P.; Haber R.; Bialik V.; Eidelman M.: Developmental dysplasia of the hip: what has changed in the last 20 years? World J. Orthop., 2015; 6 (11): 886–901

    „PIERWSZE 2 LATA ŻYCIA DZIECKA” Medycyna Praktyczna, Kraków 2012

    Zgoda M; Wasilewski P; Wasilewska I; Golicki D: Influence of the treatment of developmental dysplasia of the hip by the abduction brace on locomotor development in children; Journal of Children Orthopaedics 2010 Feb; 4(1): 9–12.

    AMERICAN ACADEMY OF PEDIATRICS: Clinical Practice Guideline: Early Detection of Developmental Dysplasia of the Hip; Pediatrics April 2000, 105 (4) 896-905;

    2 komentarze
    • Starszakowe rączki w ruch- czyli kilka słów o chwycie, precyzji i… motywacji :)

    • Materacyk dla dziecka- na co zwrócić uwagę?

    Zobacz również

    3 rzeczy, o których warto wiedzieć zanim dziecko zacznie chodzić

    15 lutego 2018

    Za późno? Za wcześnie? A może… W SAM RAZ???

    30 grudnia 2019

    Bujaczek- jak rozpoznać… czy nie szkodzi?

    22 lipca 2018

    2 komentarze

  • Reply Alicja 25 stycznia 2021 at 12:22

    Dzień dobry, bardzo dziękuję za ogromnie wartościowy artykuł zarówno powyższy jak wiele innych. Zastanawiam się od jakiego wieku niemowlę może leżeć w pozycji bocznej bez negatywnego wpływu na rozwój bioderek (i ewentualnie stawów barkowych). Mój syn skończył 5 miesięcy i od około 2 tygodni bardzo chętnie spontanicznie przyjmuje taką pozycję w zabawie, przy karmieniu w pozycji leżącej na boku i przy zasypianiu. Samodzielnie układa się na boczku – raz na lewym, raz na prawym ze zgiętymi obiema nożkami i stabilnie utrzymuje tę pozycję. Będę wdzięczna za podpowiedź czy można mu już na to pozwolić czy w tym wieku powinien jeszcze unikać pozycji bocznej. Badanie USG w 6 t.ż. nie wykazało żadnych cech dysplazji bioderek (wyniki IA). Serdecznie pozdrawiam!

    • Reply Gosia Paleczny 25 stycznia 2021 at 22:44

      Pani Alicjo oczywiście, że można! 🙂 Dzieci doskonale wiedzą czego im potrzeba. 🙂 Chyba ktoś tutaj przygotowuje się do obrotów! 😉

    Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej sześcioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

Jeśli podoba Ci się to. co robię, możesz postawić mi kawę. :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

PROMOCJA

ZAPISZ SIĘ

Q&S czyli… pytania i podpowiedzi

ZOBACZ Q&S

NOWOŚĆ! AUDIOBOOK Z ZABAWAMI!

ZOBACZ AUDIOBOOK

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

E-book o zabawach z dzieckiem :)

KUP E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

KUP E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

KUP E-BOOK

Najnowszy filmik z mojego kanału na YouTube.

https://youtu.be/lwgTp-T9TSU

MEDIA I JA

W programie DDTVN rozmawialiśmy o wyborze fotelika do karmienia i o tym, kiedy dziecko jest gotowe, aby w nim usiąść. W Programie MammaMia Polsat Rodzina rozmawialiśmy o akcesoriach dla malucha oraz o tym jak wspierać dziecko w nauce chodzenia
Podczas kolejnego nagrania programu Mamma Mia rozmawialiśmy o bioderkach, pieluchowaniu oraz profilaktyce dysplazji. Na kanele WP kobieta dostępne są nagrania, w których rozmawiamy o popularnych akcesoriach dla Malucha i o tym, czy dziecko rzeczywiście tego wszystkiego potrzebuje. Byłam również jedną z prelegentek na Urodzinach Blue City w Warszawie, gdzie opowiadałam o rozwoju dziecka i o tym, w jaki sposób możemy go wspierać.

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

Dzień dobry! 😍 Bardzo pracowicie u nas, ale po Dzień dobry! 😍
Bardzo pracowicie u nas, ale podsyłamy dzisiaj krótki filmik. 🙂
Rysowanie rysowaniem, ale... czy zwróciliście uwagę na to, że do tak precyzyjnych ruchów małą rączką potrzebna jest naprawdę dobra stabilność obręczy barkowej i tułowia?
U Tadzia nie od początku była to tak oczywista sprawa...
Kilkukrotnie poruszałam ten temat na blogu, dlatego jeśli Wasz maluszek ma trudność z leżeniem na brzuszku, wysokim podporem, unoszeniem zgiętych nóżek nad podłoże czy np. kontrolą główki... wpadnijcie:
✅ www.mamafizjoterapeuta.pl

Kilka wpisów, które mogą Was zainteresować znajdziecie w moim dzisiejszym stories.

Dobrego dnia!❤️

#mamafizjoterapeuta #wspieranieprzezzabawe #noszeniemaznaczenie #rozwojdziecka #mama #mamąbyć #jestemwciąży #będęmamą #rodzew2021 #rodzew2021 #niemowle #dzidziuś #instamama
Wracamy po Świętach z czymś prostym, ale... maj Wracamy po Świętach z czymś prostym, ale... mającym ogromne znaczenie! 💪
Jak to wygląda u Was? Udaje się Wam zwracać uwagę na te rzeczy podczas codziennych aktywności?
Czy coś to u Was zmienia?

Piszcie! ❤️

Teksty, które mogą Was zainteresować, znajdziecie w moim dzisiejszym stories.

O roli doświadczeń:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/05/08/czy-mozemy-wplynac-na-budowe-mozgu-dziecka/

O noszeniu:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2017/07/05/noszenie-dziecka/

O przyjaznej pielęgnacji:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/09/12/przyjazna-pielegnacja-czyli-co/ 

Link do e-booków w moim bio. 

Dobrego dnia! ❤️ 

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #wspieranierozwojudzieci #wspieranieprzezzabawe #wspieramniewymuszam #noszeniemaznaczenie #rozwojdziecka #instamama #instamateczki #bedemama #jestemwciazy #rodzew2021 #rodzew2020
Kochani, znikamy na kilka dni do naszej ciszy, bo. Kochani, znikamy na kilka dni do naszej ciszy, bo... w ciszy wszystko słychać lepiej. 🙂
Minął rok, a we mnie nadal pracują te słowa:
"Mogę być bardzo wściekła na to, czego nie mam, albo wdzięczna za to, co mam" 
Można iść po najniższej linii oporu i nastawić się na krytykanctwo negując wszystko i wszystkich wokoło, albo... nauczyć się dostrzegać DOBRO- nawet najmniejszą rzecz i dziękować za nią! ❤
➡ Pierwsza postawa - prosta, bo przecież krytykować każdy potrafi, jednak... na dłuższą metę destrukcyjna tak naprawdę dla nas samych...
➡ Druga z kolei... nie jest łatwa.
Dostrzeżenie tego, co jest "normalne" i "przecież nam się należy" czy... danie czegoś od siebie- trudniejsze...

I... oczywiście, że mogłabym chcieć więcej! Ale... mam to, co mam. Jestem tu i teraz...

Dzisiaj wspominamy dzień, w którym Pan Jezus został przybity do krzyża. I tak sobie myślę... chciałabym, aby nikt nigdy przeze mnie nie został do krzyża przybity... Abym swoim postępowaniem, swoimi słowami nie podcięła mu skrzydeł, nie sprawiła, że przestanie w siebie wierzyć...
Każdy jest ważny i WARTOŚCIOWY! ❤

Dziękuję za to, że tutaj jesteście! Za to, że czytacie moje wpisy, komentujecie, udostępniacie...
Dziękuję, że wspieracie akcje charytatywne, które organizuję...
To naprawdę WIELKA SPRAWA!
Więc uśmiechnij się w te Święta! 🙂
Każdego dnia robisz MASĘ WSPANIAŁYCH RZECZY! ❤

Życzymy Wam dużo radości i nadziei, jaką niesie zmartwychwstanie.
Dobrego czasu! ❤

*Jeśli nie znacie Nicka Vujicica, warto wygooglować...

Kalwaria Tokarska. ❤️

#mamafizjoterapeuta #swietawielkanocne #wielkanoc2021  #rodzina #kalwariatokarska #wielkipiątek
Chyba nigdy nie zliczę nieprzespanych nocy, momen Chyba nigdy nie zliczę nieprzespanych nocy, momentów, kiedy czułam się bezradna i kiedy zwyczajnie nie ogarniałam... 
Ale... patrząc z perspektywy czasu wiem, że weszłabym kolejny raz do tej samej rzeki. 😉💪
I w zasadzie... nic się nie zmieniło - nadal często czuję zmęczenie, nadal są chwile zwątpienia, a „ogarnianie”nie jest moją najsilniejszą stroną, ale... zwyczajnie kocham te dzieciaki! ❤️

Nie szukam szczęścia gdzieś daleko, bo... mam je na wyciągnięcie ręki! ❤️

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #rodzina #rodzinatojestsiła #mama
Kto już czytał nowy wpis na blogu? Czy myśląc Kto już czytał nowy wpis na blogu? 
Czy myśląc o rozpoczęciu przygody z noszeniem też mieliście spory dylemat co w Waszym przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem? 🤔
Nie ukrywam, że w pierwszych miesiącach życia chusta wypadła u nas bezkonkurencyjnie, ale nosidła mogą być w dzisiejszych czasach bardzo dobrą alternatywą pod warunkiem, że zrobimy to z głową.
➡️ O tym jak to zrobić i co wziąć pod uwagę podejmując decyzję o tym- w czym nosić, przeczytacie na blogu:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/03/30/chusta-czy-nosidlo/

Wpis to idealna lektura dla wszystkich tych, którzy nadal czują się zagubieni w tym temacie.

Przygotowała go dla nas doradczyni noszenia, Hanna Łasica. @hannalasica 
➡️ Koniecznie zerknijcie na profil Hani, gdzie znajdziecie mnóstwo praktycznych wskazówek, noszeniowy e-book, a także wywiad ze mną o tym, co najczęściej nurtuje młodych Rodziców. 

A... uprzedzając pytania o nosidło ze zdjęcia, pisałam o nim tutaj: 
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/korzystamy/

Miłej lektury! ❤️

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #noszeniemaznaczenie #noszeniewchuscie #wspieramniewymuszam #przyjaznapielegnacja #chustaczynosidło #rozwojniemowlaka #rodzew2021 #rodzew2020 #bedemama #jestemwciąży
Czy wiecie, że przekładanie kartek w książce m Czy wiecie, że przekładanie kartek w książce może być całkiem fajnym treningiem związanym z przekraczaniem linii środkowej ciała? 😉 
I... wbrew pozorom... taka umiejętność przydaje się nie tylko starszakom!
Przekraczanie linii środkowej pojawia się np. podczas nauki obrotów czy... zabaw własnymi stópkami już w wielu kilku miesięcy! 👶
➡️ Wszystko, co warto na ten temat wiedzieć, znajdziecie na moim blogu w tym wpisie: 
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/02/10/przekraczanie-linii-srodkowej/

Aktywny link znajdziecie również w moim dzisiejszym stories. 

Pamiętacie o przekraczaniu linii środka podczas codziennych zabaw? 😉

Ps. U nas ostatnio moda na przebieranki.😉 

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #zabawazdzieckiem #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielęgnacja #wspieranieprzezzabawe #rodzew2021 #rodzew2020 #bedemama #ciąża #niemowlak
Czy są tutaj Maluszki, które właśnie rozpoczyn Czy są tutaj Maluszki, które właśnie rozpoczynają przygodę z pionizacją?
Jeśli tak, to dzisiaj mam coś specjalnie dla nich! 😍

*** Czy przedmiot musi być lekki? Nie, nie musi 🙂 cięższe przedmioty są okazja do świetnej stymulacji dla maluszka, do lepszego odczuwania własnego ciała... 💪
Nasza ulubiona piłeczka była lekka, ale równie chętnie tego lata Tadzio przenosił na podwórku cegły.🙈

Zerknijcie też na mojego bloga. Oprócz wpisu o pionizacji znajdziecie tam teksty o pierwszych bucikach, pchaczach, chodzikach...
Wystarczy, że wybierzecie kategorię ➡️ pionizacja i chód.

Dobrego dnia! 😍

Ps. Pakiet w promocyjnej cenie znajdziecie tutaj: 
✅ https://sklepmamafizjoterapeuta.pl/kolekcja/frontpage/pakiet-wspierajace-zabawy-z-dzieckiem-od-narodzin-do-2-roku-zycia (link w bio oraz stories).

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #rodzew2019 #rodzew2020 #rodzew2021 #jestemma #instamateczki #infantdevelopment #instamatki #mamaidziecko
Kochani, to był dla mnie bardzo intensywny tydzie Kochani, to był dla mnie bardzo intensywny tydzień. Mam nadzieję, że kolejne będą choć trochę luźniejsze...
Biegnę ładować akumulatory, a Wam życzę cudownej niedzieli! 😍

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #przyjaznapielegnacja #jestembojestes #rodzew2021 #rodzew2020 #niedziela #rodzina #rodzinatojestsiła
Load More... Follow on Instagram

2021 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.