Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy

  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Obroty Pionizacja i chód Siad

    Rzecz, o której zwykle nawet nie myślimy, a jest KLUCZOWA dla prawidłowego rozwoju Maluszka ;)

    28 listopada 2019

    Rozwój dziecka jest procesem. Czymś, co jest w pewien sposób „zaprogramowane” i mały człowiek, stopniowo, krok po kroku dąży do tego, aby uzyskać pionową postawę ciała i ruszyć w świat na własnych nogach.

    Teoretycznie więc, zdrowo rozwijający się Maluch powinien bez naszej pomocy przejść przez wszystkie etapy rozwoju i osiągnąć swój cel.

    Jednak nie zawsze tak się dzieje… Dlaczego zdrowe neurologicznie dzieci również miewają kłopoty z osiąganiem kolejnych etapów w dobry jakościowo sposób?

    Jedną z odpowiedzi na to pytanie mogą być… DOŚWIADCZENIA, na które my, rodzice, mamy realny, bezpośredni wpływ! 🙂

    Chyba wszyscy wiemy, że dla harmonijnego rozwoju dziecko potrzebuje RÓŻNORODNYCH doświadczeń. Ale… czym ta różnorodność właściwie jest? Jak ją wdrożyć i na co zwracać szczególną uwagę?

    Kiedy przyjrzymy się bliżej rozwojowi Maluszka, szybko zorientujemy się, że najpierw osiąga on kontrolę główki, później stabilizuje się obręcz barkowa, tułów, obręcz biodrowa i nóżki, a części ciała położone bliżej jego „linii środkowej” uzyskują kontrolę szybciej niż te, położone w dalszej odległości (np. Maluch najpierw porusza całymi rączkami, ale precyzyjne ruchy w obrębie dłoni pojawiają się później)

    To tzw. kierunek rozwoju.

    Jednak rzeczą,  której nie można pominąć myśląc o wspomnianej różnorodności, są… PŁASZCZYZNY, w jakich pracuje dziecko.

    Wiem! Słowo „PŁASZCZYZNY” może nie zachęcać do dalszej lektury, ale spokojnie! Zrobię co w mojej mocy, żeby było ciekawie 😉

    >>>ZOBACZ KURSY<<<

    Kiedy mały człowiek przychodzi na świat, dominuje u niego pozycja zgięciowa. Zgięcie i wyprost (np. unoszenie główki podczas leżenia na brzuszku), to praca w najprostszej z płaszczyzn, czyli tzw. płaszczyźnie STRZAŁKOWEJ.

    PŁASZCZYZNA STRZAŁKOWA

    Płaszczyzna strzałkowa, to niewidzialna płaszczyzna, przebiegająca przez linię środkową ciała. Pracując w niej, dziecko przede wszystkim wykonuje ruchy zgięcia i wyprostu.

    Jednak jak się zapewne domyślacie, sama praca w płaszczyźnie strzałkowej nie wystarczy, jeśli chcemy mówić o rozwoju dziecka, który ma cechować się płynnością, różnorodnością i złożonością prezentowanych reakcji.

    Musi w tym być coś więcej! I jest 🙂

    W momencie, kiedy dziecko zaczyna eksperymentować z przetaczaniem na boczek, a później brzuszek, pojawia się praca w kolejnej płaszczyźnie. Jest nią płaszczyzna CZOŁOWA.

    PŁASZCZYZNA CZOŁOWA

    Możemy wyobrazić ją sobie jako niewidzialną szybę, przebiega centralnie przez środek naszego ciała od prawej, do lewej strony. Poruszając się w tej płaszczyźnie wykonujemy ruchy zgięcia bocznego tułowia- u Malucha doskonale widać tą pracę np. wtedy, kiedy z plecków próbuje on obrócić się na boczek lub przetoczyć na brzuch.

    Widzimy wtedy nie tylko zgięcie boczne tułowia, ale tzw. reakcję prostowania- czubek głowy „chce” być najwyższym punktem w ciele, a wzrok dąży do tego, by ustawić się równolegle do podłoża.

    Ale… czy to już wszystko? Czy te 2 płaszczyzny wystarczą, aby dziecko mogło w przyszłości sprawnie się przemieszczać i bez wysiłku zmieniać pozycje?

    Oczywiście, że nie! Do pełni szczęścia brakuje jeszcze jednej płaszczyzny- płaszczyzny POPRZECZNEJ, którą Maluch włącza do pracy najczęściej około 6 miesiąca życia.

    PŁASZCZYZNA POPRZECZNA

    W tej płaszczyźnie odbywają się rotacje. Rotacje, dzięki którym ruchy mogą być złożone i różnorodne. Dzięki rotacjom dziecko jest w stanie bez kłopotu wykonywać transfery- czyli zmieniać pozycje swojego ciała z niższych na wyższe i odwrotnie, a także w przyszłości sprawnie się przemieszczać. Dzięki rotacjom Maluch przekracza linię środkową ciała, dysocjuje pracę obręczy barkowej i biodrowej względem siebie.

    Zobrazujmy to na przykładzie chodu. Chód, podczas którego rotacje tułowia nie występują jest dość „sztywny”, a przenoszenie środka ciężkości ciała odbywa się na zasadzie zgięcia bocznego tułowia.

    >>>ZOBACZ E-BOOKI<<<

    Natomiast chód, w którym obecne są rotacje jest płynny i elegancki 🙂

    CO NAM DO TEGO?- PRZECIEŻ TO CHYBA DZIEJE SIĘ SAMO Z SIEBIE?

    Oczywiście, że tak! To powinno zadziać się SAMOISTNIE. Jednak warto pamiętać, że czasami nasze działania… łagodnie mówiąc… nie sprzyjają temu, aby Maluch mógł w pełni swobodnie eksplorować świat i testować możliwości, jakie daje mu jego własne ciało.

    O CZYM MYŚLĘ?

    Pierwsza rzecz, jaka mi się nasuwa to wszystko to, co ogranicza możliwości ruchowe dziecka i sprawia, że pozycja jego ciała jest w jakiś sposób wymuszona. To trochę tak, jak w przypadku bioderek- nie bez powodu ważnym aspektem profilaktyki dysplazji jest właśnie danie bioderkom pełnej swobody ruchów, bo tylko wtedy mają możliwość zdrowo się rozwijać 🙂

    (>>> Więcej o bioderkach tutaj: “DBAMY O BIODERKA” >>>KLIK<<<)

    Co może ograniczać możliwości ruchowe dziecka? Myślę tutaj przede wszystkim o sprzętach, które sprawiają, że Maluch, leżąc, nie może swobodnie zmieniać pozycji.

    Dla niemowlęcia długotrwałe unieruchomienie, pomimo tego, że wygląda dość niewinnie, może nieść za sobą niekorzystne skutki. Maluch, przebywając zbyt długo w foteliku samochodowym czy bujaczku nie ma żadnej możliwości zmiany, a siła grawitacji sprawia, że zazwyczaj osuwa się w dół, obciążając jedną ze stron ciała. Kiedy popatrzymy wtedy na dziecko, zauważymy, że jego główka opada na boczek, a tułów jest wygięty, co z pewnością nie sprzyja osiągnięciu symetrii ciała czy budowaniu stabilności tułowia. Co więcej, taka sytuacja może sprzyjać pojawieniu się spłaszczenia główki- plagiocefalia ułożeniowa ( >>>KLIK<<<)

    (Więcej o tym pisałam np. tutaj: „JAK ROZPOZNAĆ CZY BUJACZEK NIE SZKODZI” >>>KLIK<<<)

    Oczywiście, jeśli wybieramy się w podróż samochodem lub gdy korzystamy z bujaczka sporadycznie (np. 15- 20 minut dziennie), a resztę czasu dziecko ma okazję spędzać swobodnie eksplorując świat, to nie musimy popadać w panikę- zdrowo rozwijający się Maluch weźmie to na klatę 😉

    Jeśli natomiast dziecko boryka się z jakiegoś rodzaju trudnościami, w foteliku warto zadbać o zapewnienie mu jak najlepszej pozycji (czasami zwinięty w rulon i położony po bokach tułowia, nieduży ręcznik/ kocyk może dobrze zabezpieczać przed osuwaniem się), a bujaczek… wynieść na strych i zapomnieć.

    JAKIE PODŁOŻE JEST NAJLEPSZE?

    Oczywiście różnorodne. Dziecko powinno mieć okazję do testowania swoich możliwości na powierzchniach różniących się pomiędzy sobą zarówno stopniem twardości, jak i fakturą, ale na dłuższą metę polecam stosunkowo twarde, niezbyt śliskie podłoże, które łatwo utrzymać w czystości (dobrze sprawdzają się maty piankowe).

    Podczas noszenia, podnoszenia i zabaw z dzieckiem, warto pamiętać również o naprzemienności ruchów. Podnosząc Malucha- robimy to przetaczając go raz na jeden, raz na drugi boczek. Będzie to sprzyjało budowaniu schematu i świadomości swojego ciała 🙂

    (Więcej na temat pielęgnacji pisałam tutaj: PRZYJAZNA PIELĘGNACJA…CZYLI CO? >>>KLIK<<<)

    Podczas zabaw, zawsze najpierw zastanówmy się nad tym, na jakim etapie rozwoju jest nasz Maluszek, czego aktualnie się uczy i nad czym pracuje. Dzięki takiej wiedzy, z łatwością zaplanujemy wspólne, wspierające zabawy!

    (>>> Więcej o planowaniu zabaw z dzieckiem pisałam tutaj: 6 PROSTYCH ZASAD PLANOWANIA NAJLEPSZYCH ZABAW Z DZIECKIEM >>>KLIK<<<)

    Dzięki różnorodności doświadczeń, Maluch dostaje różnorodny feedback, a jego mózg analizuje i przetwarza wszystkie informacje tworząc z nich piękną całość.

    Brzmi sensownie, prawda?

    LEPIEJ PÓŹNO NIŻ… PÓŹNIEJ

    Czasami piszą do mnie zestresowani Rodzice, którzy rzeczywiście zauważają, że nieświadomie mogli przyczynić się jeśli nie do powstania, to do utrwalenia nieprawidłowych nawyków u swojego dziecka…

    Czy z tym można coś zrobić?

    Oczywiście, że tak 🙂 Nie sądzę, aby którykolwiek Rodzic celowo działał na niekorzyść Malucha. Nasze „błędy” wynikają najczęściej z tego, że nie do końca mamy świadomość, że to, jakie doświadczenia fundujemy naszemu dziecku mają realny wpływ na Jego rozwój. Dlatego na dobrą zmianę nigdy nie jest za późno! Przecież przed nami cała reszta życia! 😉

    OPTYMISTYCZNY AKCENT NA ZAKOŃCZENIE:

    Zanim zaczniemy dopatrywać się u naszego Malucha głębokich patologii, upewnijmy się, że nie pominęliśmy podstaw– pamiętajmy o różnorodności, poczuciu bezpieczeństwa, “płaszczyznach” i o tym, aby pozwolić dziecku na swobodę w poznawaniu świata i… swojego ciała– jego możliwości, ale też ograniczeń 🙂

    So… let’s get moving! <3

    Pomysły na zabawy z dzieckiem od narodzin do pierwszych samodzielnych kroczków znajdziesz w E-booku:

    E-book: GARŚĆ POMYSŁÓW NA NAJFAJNIEJSZE ZABAWY Z DZIECKIEM :

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    >>> ZOBACZ KURS 0-3 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 4- 7 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 8- 18 <<<

    —

    E- BOOK O NOSZENIU MALUSZKA:

    #noszenieMAznaczenie czyli fajny e-book o noszeniu Maluszka

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    Źródła:

    1.National Scientific Council on the Developing Child, Perspectives: Early Influences on Brain Architecture. (2006). http://www.developingchild.net.

    2. Hawley T.; Gunner M.; Starting Smart. (2000) How early experiences affect brain development. Ounce of Prevention Fund and ZERO TO THREE

    3. Bialocerkowski AE; Vladusic SL; Wei Ng C.: Prevalence, risk factors, and natural history of positional plagiocephaly- a systematic review. Developmental Medicine & Child Neurology. 2008;50(8):577-86

    1 Comment
    rehabilitacja niemowlątrotacja tułowiarozwój dziecka
    • DAJCIE WY MI WSZYSCY ŚWIĘTY SPOKÓJ- czyli co nieco o pierwszych 3 miesiącach życia dziecka… i mamy ;)

    • Nasz dzień z bujakiem GOOD WOOD

    Zobacz również

    Zabawy dla ptaszków, czyli jak się bawić z dziećmi prezentującymi… chód gołębi ☺

    10 marca 2020

    Noszenie przodem do siebie- czy to zawsze SAMO ZŁO?

    20 marca 2019

    SCHODY- wyzwanie dla maluszka.

    4 listopada 2020

    1 Comment

  • Reply CZY „CHODZENIE NA POŚLADKACH” JEST OK? – mamafizjoterapeuta 14 września 2020 at 16:51

    […] Z przemieszczaniem się na pośladkach stosunkowo często można spotkać się u dzieci, które zostały posadzone biernie zanim wystarczająco udoskonaliły kontrolę obręczy barkowej i biodrowej czy umiejętność samodzielnej zmiany pozycji. Bardziej szczegółowo pisałam o tym w tym wpisie: >>>PRZEJDŹ<<< […]

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej sześcioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

ZAPISZ SIĘ

Już wkrótce….

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Najnowszy filmik z mojego kanału na YouTube.

https://youtu.be/lwgTp-T9TSU

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

PAMIĘTNIK DLA CIEBIE I MALUSZKA

KUP PAMIĘTNIK

Rozwojowe Karty do zdjęć. :)

KUP KARTY

LOGOWANIE DO POPRZEDNIEJ WERSJI KURSÓW I E- BOOKÓW :)

E-book o zabawach z dzieckiem :)

KUP E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

KUP E-BOOK

Fajny E-book o noszeniu :)

KUP E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

KUP E-BOOK

MEDIA I JA

W programie DDTVN rozmawialiśmy o wyborze fotelika do karmienia i o tym, kiedy dziecko jest gotowe, aby w nim usiąść. W Programie MammaMia Polsat Rodzina rozmawialiśmy o akcesoriach dla malucha oraz o tym jak wspierać dziecko w nauce chodzenia
Podczas kolejnego nagrania programu Mamma Mia rozmawialiśmy o bioderkach, pieluchowaniu oraz profilaktyce dysplazji. Na kanele WP kobieta dostępne są nagrania, w których rozmawiamy o popularnych akcesoriach dla Malucha i o tym, czy dziecko rzeczywiście tego wszystkiego potrzebuje. Byłam również jedną z prelegentek na Urodzinach Blue City w Warszawie, gdzie opowiadałam o rozwoju dziecka i o tym, w jaki sposób możemy go wspierać.

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

Zapowiada się bardzo pracowity dzień, więc tylk Zapowiada się bardzo pracowity dzień, więc tylko się przywitamy. 🙂
Dobrego dnia dla Was! ❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #szanujczas #mojewszystko #jestemmama #rodzina #rodzinatojestsiła
Czy Wasze Maluchy też kochają dźwigać/ przepyc Czy Wasze Maluchy też kochają dźwigać/ przepychać ciężkie przedmioty?
Tadzio uwielbia nawet wtedy, kiedy podrzucając piłkę... podrzuca sam siebie. 😅
Często nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, ale to niesłychanie ważny element rozwoju!- I to nie tylko w przypadku "Starszaków"!
O tym, dlaczego pchanie jest dla rozwoju niemowlaka tak istotne... przeczytacie na blogu.
Link do wpisów w dzisiejszym stories. 🙂

Dobrego popołudnia! ❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #noszeniemaznaczenie #wspieranieprzezzabawe #rodzew2021 #rodzew2020 #instamama #instadziecko #wcosiebawiczdzieckiem #nieidealnamama #jestemmama #przyjaznapielegnacja
Dzień dobry w środę!🙂 Poznajcie Tulisię Dzień dobry w środę!🙂
Poznajcie Tulisię i Tulisia! 🙊 
To od dzisiaj oficjalnie nowi członkowie załogi MamaFizjoterapeuta, więc... przygotowałam z tej okazji małą zabawę!
Rzecz zdecydowanie warta uwagi, bo do zdobycia... coś znacznie cenniejszego niż Audiobook!
Tym czymś jest... naprawdę dobry, wspierający czas i mnóstwo frajdy, jaką daje wspólna zabawa. 🙃
👉 Co trzeba zrobić?
👉Zaproponuj tytuł naszego Audiobooka, a spośród osób, które zostawią tutaj swój komentarz, w poniedziałek, 1. lutego wybiorę jedną, do której on poleci! ❤️

Aby ułatwić Ci zadanie, zostawiam 3 podpowiedzi.
W zabawach z Tulisiem:
✅ stawiamy na RELACJĘ rodzica z dzieckiem,
✅ wspieramy kluczowe aspekty rozwoju (poznawanie granic własnego ciała, jego schematu, zabawy z naśladowaniem, nazywaniem jego części, zabawy stymulujące zmysł równowagi, "czucie własnego ciała" w przestrzeni...)
✅unikamy nadmiernej ilości bodźców- łagodne, rytmiczne dźwięki, tempo dostosowane do możliwości małego człowieka i piękna, skomponowana specjalnie na tę okazję muzyka... 

👉Dla kogo?
Dla wszystkich tych, którzy czasami nie mają pomysłu... którzy chcieliby spędzić wspólnie dobry czas, a łapią się na tym, że kolejny raz... bez większego zastanowienia przekładają te same klocki... Dla tych, którzy mają w sobie jeszcze chociaż odrobinę szaleństwa! ❤️ 🙃

🙊 7 gotowych scenariuszy na 7 dni w tygodniu,
🙊 15 minut każdego dnia, ale... 100% uwagi, 
🙊 wspieranie i świetna zabawa od 1. do 4. roku życia.

👉 Jeśli chcesz być na bieżąco i w pierwszej kolejności dowiedzieć się kiedy startuje przedsprzedaż, wskocz na listę zainteresowanych!
Zabierzemy Cię wtedy również za kulisy! :)
✔Więcej szczegółów w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

My już się bawimy! 😍
Ps. Zabawa opublikowana również na moim koncie na fb. 🙂 a w zapisanej relacji „Starszaki” możesz co nieco podejrzeć.

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #dobryczaszdzieckiem #czaszdzieckiem #wspieranieprzezzabawe #wspierającezabawy #rodzina #przedszkolak #roczniak #wcisiebawiczdzieckiem #jestemmama #jestemtata #audiobook #ebook #leszekzduń #osornoproduction #audiobookdladzieci
👉Dlaczego zwracam uwagę na sposoby noszenia? 👉Dlaczego zwracam uwagę na sposoby noszenia? 
👉Bo warto! ❤️

Oprócz tego, że mogę sprawić, aby zmiany pozycji były komfortowe dla dziecka... dla mnie samej to również fantastyczna przygoda!🙂
Uczy uważności i współpracy!💪

I... może Was zaskoczę, ale... wcale nie oceniam osób, które myślą lub robią inaczej...
Być może jest im trudno, być może nie wiedzą, być może początki rodzicielstwa okazały się bardziej skomplikowane niż zakładali i ilość rzeczy, z którymi przychodzi się zmierzyć po prostu ich przytłacza...

Jest milion ważniejszych spraw niż noszenie, ale... jeśli możesz... zatrzymaj się nad tym na chwilę.
Warto!🙂❤️

Fajny wpis o noszeniu znajdziesz na blogu.
Link w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego wieczoru!❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #noszeniemaznaczenie #wspieramnieoceniam #wspieramniewymuszam #rodzew2021 #rodzew2020 #przyjaznapielęgnacja
Wiele razy brakowało sił... Wiele razy miałam w Wiele razy brakowało sił...
Wiele razy miałam wrażenie, że to się nigdy nie skończy...
Ale teraz... kiedy podrośli... i...nawet Tadzio biega już na własnych nóżkach... naprawdę tęsknię! 🙈🙈🙈

Link do wpisu znajdziecie w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #noszeniemaznaczenie #wspieramniewymuszam #przyjaznapielęgnacja #instamama #instamateczki #bedemama #rodzew2020 #rodzew2021
Co myślicie o zabawach na piłce? Lubicie je czy Co myślicie o zabawach na piłce?
Lubicie je czy są dla Was zbyt stresujące i nie wprowadzacie ich w życie?
👉 Jako fizjoterapeuta bardzo często wykorzystuję piłkę podczas pracy z moimi małymi Pacjentami, ale… te „zabawy” tylko wyglądają tak niewinnie…
👉Tak naprawdę potrzeba bardzo dobrego wyczucia i współpracy z dzieckiem, aby nie przesadzić i móc osiągnąć pożądany efekt…
✅Delikatne ruchy,
✅Tylko minimalne wychylenia środka ciężkości,
✅Odpowiednio dostosowany, stabilny chwyt i bezpieczna pozycja…
👉 Przy pomocy piłki można bawić się z leżeniem na brzuszku, przenosić ciężar ciała, ćwiczyć „odpychanie się” od podłoża, trenować podpory, doskonalić równowagę… 
👉Piłka daje mnóstwo możliwości, ale… jeśli nie czujemy się na siłach, nie warto robić nic wbrew sobie. 
👉W takim przypadku mniej będzie znaczyło więcej - równie fajne mogą okazać się zabawy, w których to my siadamy na piłce trzymając w ramionach swoje Maleństwo…
I właśnie takie... ja sama wykorzystuję w swojej pracy najczęściej! 😊

O innych sposobach, w jakie można próbować zaprzyjaźnić dziecko z leżeniem na brzuszku przeczytacie na blogu. Link do wpisu w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego dnia! ❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielęgnacja #rozwojdziecka #wspieram #wspieramniewymuszam #instasyn #instacorka #instamama #jestemmama #rodzew2020 #rodzew2021 #jestembojestes #mojewszystko #zabawa #zabawazdzieckiem
Co prawda tylko do poniedziałku, ale tak, znikamy Co prawda tylko do poniedziałku, ale tak, znikamy! 🙂
Pomimo tego, że praca w sieci nigdy nie ma końca, bo zawsze można chcieć robić więcej i więcej... zależy nam, aby w tym wszystkim nie stracić tego, co najważniejsze... ❤
Życzymy Wam dobrego czasu!
Dbajcie o siebie i bawcie się dobrze! 🙂
Ps. Pomysłów na zabawy z Maluchem możecie szukać na blogu. Link do jednego z wpisów w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #rodzina #rodzinatojestsiła #mojewszystko #jestemmama #jestemzona #weekend
Jedna z moich babć umarła jeszcze zanim zdążyłam pojawić się na świecie...
Pogrzeb drugiej odbył się tuż przed moimi trzecimi urodzinami...
Kiedy pół roku później moja grupa przedszkolna przygotowywała przedstawienie na Dzień Babci i Dziadka płakałam, że nie chcę iść, bo jako jedyna w całym przedszkolu nie miałam kogo zaprosić...
Jednak poszłam.
Po przedstawieniu mama zapytała mnie jak było. Powiedziała, że babcia na pewno patrzyła na mnie z nieba.
Na to ja: Z jakiego nieba, mamo! Babcia była tutaj, stała obok mnie i trzymała mnie za rękę... 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️
Pewnie, że nie zawsze jest łatwo, ale teraz, kiedy mamy własne dzieci... szczególnie dbamy o to, aby docenić babcie...
Babcia to prawdziwy skarb! ❤️
A ja... po tylu latach... nadal tęsknię...

#mamafizjoterapeuta #dzienbabci #rodzina #doceniajtocomasz #doceniajludzi #babcia #dziadek #rodzinatojestsiła
Load More... Follow on Instagram

2018 - Gosia Paleczny