Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • KORZYSTAMY
    • Polityka prywatności
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA

  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • KORZYSTAMY
    • Polityka prywatności
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Obroty Pionizacja i chód Siad

    Rzecz, o której zwykle nawet nie myślimy, a jest KLUCZOWA dla prawidłowego rozwoju Maluszka ;)

    28 listopada 2019

    Rozwój dziecka jest procesem. Czymś, co jest w pewien sposób „zaprogramowane” i mały człowiek, stopniowo, krok po kroku dąży do tego, aby uzyskać pionową postawę ciała i ruszyć w świat na własnych nogach.

    Teoretycznie więc… zdrowo rozwijający się maluch powinien bez naszej pomocy przejść przez wszystkie etapy rozwoju i osiągnąć swój cel.

    Jednak nie zawsze tak się dzieje… Dlaczego zdrowe neurologicznie dzieci również miewają kłopoty z osiąganiem kolejnych etapów w dobry jakościowo sposób?

    Jedną z odpowiedzi na to pytanie mogą być… DOŚWIADCZENIA, na które my, rodzice, mamy realny, bezpośredni wpływ! 🙂

    Chyba wszyscy wiemy, że dla harmonijnego rozwoju dziecko potrzebuje RÓŻNORODNYCH doświadczeń. Ale… czym ta różnorodność właściwie jest? Jak ją wdrożyć i na co zwracać szczególną uwagę?

    Kiedy przyjrzymy się bliżej rozwojowi maluszka, szybko zorientujemy się, że najpierw osiąga on kontrolę główki, później stabilizuje się obręcz barkowa, tułów, obręcz biodrowa i nóżki, a części ciała położone bliżej jego „linii środkowej” uzyskują kontrolę szybciej niż te, położone w dalszej odległości (np. maluch najpierw porusza całymi rączkami, ale precyzyjne ruchy w obrębie dłoni pojawiają się później).

    To tzw. kierunek rozwoju.

    Jednak rzeczą,  której nie można pominąć myśląc o wspomnianej różnorodności, są… PŁASZCZYZNY, w jakich pracuje dziecko.

    Wiem! Słowo „PŁASZCZYZNY” może nie zachęcać do dalszej lektury, ale spokojnie! Zrobię co w mojej mocy, żeby było ciekawie. 😉

    Kiedy mały człowiek przychodzi na świat, dominuje u niego pozycja zgięciowa. Zgięcie i wyprost (np. unoszenie główki podczas leżenia na brzuszku), to praca w najprostszej z płaszczyzn, czyli tzw. płaszczyźnie STRZAŁKOWEJ.

    PŁASZCZYZNA STRZAŁKOWA

    Płaszczyzna strzałkowa, to niewidzialna płaszczyzna, przebiegająca przez linię środkową ciała. Pracując w niej, dziecko przede wszystkim wykonuje ruchy zgięcia i wyprostu.

    Jednak jak się zapewne domyślacie, sama praca w płaszczyźnie strzałkowej nie wystarczy. Jeśli chcemy mówić o rozwoju dziecka który ma cechować się płynnością, różnorodnością i złożonością prezentowanych reakcji, musi być coś więcej. Musi być i jest! 🙂

    W momencie, kiedy dziecko zaczyna eksperymentować z przetaczaniem na boczek, a później brzuszek, pojawia się praca w kolejnej płaszczyźnie. Jest nią płaszczyzna CZOŁOWA.

    PŁASZCZYZNA CZOŁOWA

    Możemy wyobrazić ją sobie jako niewidzialną szybę. Przebiega ona centralnie przez środek naszego ciała od prawej, do lewej strony. Poruszając się w tej płaszczyźnie wykonujemy ruchy zgięcia bocznego tułowia – u malucha doskonale widać tą pracę np. wtedy, kiedy z plecków próbuje on obrócić się na boczek lub przetoczyć na brzuch.

    Widzimy wtedy nie tylko zgięcie boczne tułowia, ale tzw. reakcję prostowania – czubek głowy „chce” być najwyższym punktem w ciele, a wzrok dąży do tego, by ustawić się równolegle do podłoża.

    Ale… czy to już wszystko? Czy te dwie płaszczyzny wystarczą, aby dziecko mogło w przyszłości sprawnie się przemieszczać i bez wysiłku zmieniać pozycje?

    Oczywiście, że nie! Do pełni szczęścia brakuje jeszcze jednej płaszczyzny – płaszczyzny POPRZECZNEJ, która „włącza się” do pracy najczęściej około 6. miesiąca życia.

    PŁASZCZYZNA POPRZECZNA

    W tej płaszczyźnie odbywają się rotacje. Rotacje, dzięki którym ruchy mogą być złożone i różnorodne. Dzięki rotacjom dziecko jest w stanie bez kłopotu wykonywać transfery, czyli zmieniać pozycje swojego ciała z niższych na wyższe i odwrotnie, a także w przyszłości… sprawnie się przemieszczać. Dzięki rotacjom maluch przekracza linię środkową ciała, dysocjuje pracę obręczy barkowej i biodrowej względem siebie.

    Można wyobrazić to sobie na przykładzie chodu. Chód, podczas którego rotacje tułowia nie występują jest dość „sztywny”, a przenoszenie środka ciężkości ciała odbywa się na zasadzie zgięcia bocznego tułowia. Natomiast chód, w którym obecne są rotacje jest płynny i elegancki 🙂

    CO NAM DO TEGO? – PRZECIEŻ TO CHYBA DZIEJE SIĘ SAMO Z SIEBIE?

    Oczywiście, że tak! To powinno zadziać się SAMOISTNIE. Jednak warto pamiętać, że czasami nasze działania… łagodnie mówiąc… nie sprzyjają temu, aby maluch mógł w pełni swobodnie eksplorować świat i testować możliwości, jakie daje mu jego własne ciało.

    O CZYM MYŚLĘ?

    Pierwsza rzecz, jaka mi się nasuwa to wszystko to, co ogranicza możliwości ruchowe dziecka i sprawia, że pozycja jego ciała jest w jakiś sposób wymuszona. To trochę tak, jak w przypadku bioderek – nie bez powodu ważnym aspektem profilaktyki dysplazji jest właśnie danie bioderkom pełnej swobody ruchów, bo tylko wtedy mają możliwość zdrowo się rozwijać. 🙂

    Więcej o bioderkach tutaj: >>>ZOBACZ<<<

    Co może ograniczać możliwości ruchowe dziecka? Myślę tutaj przede wszystkim o sprzętach, które sprawiają, że maluch – leżąc – nie może swobodnie zmieniać pozycji.

    Dla niemowlęcia długotrwałe unieruchomienie, pomimo tego, że wygląda dość niewinnie, może nieść za sobą niekorzystne skutki. Maluch, przebywając zbyt długo w foteliku samochodowym czy bujaczku nie ma żadnej możliwości zmiany, a siła grawitacji sprawia, że zazwyczaj osuwa się w dół, obciążając jedną ze stron ciała. Kiedy popatrzymy wtedy na dziecko zauważymy, że jego główka opada na boczek, a tułów jest wygięty, co z pewnością nie sprzyja osiągnięciu symetrii ciała czy budowaniu stabilności tułowia. Co więcej, taka sytuacja może sprzyjać pojawieniu się spłaszczenia główki – np. plagiocefalia ułożeniowa ( >>>ZOBACZ<<<)

    Więcej o tym pisałam np. tutaj: >>>„JAK ROZPOZNAĆ CZY BUJACZEK NIE SZKODZI”<<<)

    Oczywiście, jeśli wybieramy się w podróż samochodem lub gdy korzystamy z bujaczka sporadycznie (np. 15 – 20 minut dziennie), a resztę czasu dziecko ma okazję spędzać swobodnie eksplorując świat, to nie musimy popadać w panikę – zdrowo rozwijające się dziecko weźmie to na klatę. 🙂

    Jeśli natomiast dziecko boryka się z jakiegoś rodzaju trudnościami, w foteliku warto zadbać o zapewnienie mu jak najlepszej pozycji, a bujaczek… wynieść na strych i zapomnieć.

    JAKIE PODŁOŻE JEST NAJLEPSZE?

    Oczywiście różnorodne. Dziecko powinno mieć okazję do testowania swoich możliwości na powierzchniach różniących się pomiędzy sobą zarówno stopniem twardości, jak i fakturą, ale na dłuższą metę polecam stosunkowo twarde, niezbyt śliskie podłoże, które łatwo utrzymać w czystości (dobrze sprawdzają się maty piankowe).

    Podczas noszenia, podnoszenia i zabaw z dzieckiem, warto pamiętać również o naprzemienności ruchów. Podnosząc malucha robimy to przetaczając go raz na jeden, raz na drugi boczek. Będzie to sprzyjało budowaniu schematu i świadomości swojego ciała. 🙂

    (Więcej na temat pielęgnacji pisałam tutaj: >>>ZOBACZ<<<

    Podczas zabaw zawsze najpierw zastanówmy się nad tym, na jakim etapie rozwoju jest nasz maluszek, czego aktualnie się uczy i nad czym pracuje. Dzięki takiej wiedzy, z łatwością zaplanujemy wspólne, wspierające zabawy!

    Więcej o planowaniu zabaw z dzieckiem pisałam tutaj: >>>ZOBACZ<<<)

    Dzięki różnorodności doświadczeń, dziecko dostaje różnorodny feedback, czyli informację zwrotną, a jego mózg analizuje i przetwarza wszystkie informacje tworząc z nich piękną całość.

    Brzmi sensownie, prawda?

    LEPIEJ PÓŹNO NIŻ… PÓŹNIEJ

    Czasami piszą do mnie zestresowani Rodzice, którzy rzeczywiście zauważają, że nieświadomie mogli przyczynić się jeśli nie do powstania, to do utrwalenia nieprawidłowych nawyków u swojego dziecka…

    Czy z tym można coś zrobić?

    Oczywiście, że tak! 🙂 Nie sądzę, aby którykolwiek Rodzic celowo działał na niekorzyść dziecka. Nasze „błędy” wynikają najczęściej z tego, że nie do końca mamy świadomość, że to, jakie doświadczenia fundujemy naszemu maluszkowi mają realny wpływ na Jego rozwój. Dlatego na dobrą zmianę nigdy nie jest za późno! Przecież przed nami cała reszta życia! 😉

    OPTYMISTYCZNY AKCENT NA ZAKOŃCZENIE

    Zanim zaczniemy dopatrywać się u naszego dziecka głębokich patologii, upewnijmy się, że nie pominęliśmy podstaw – pamiętajmy o różnorodności, poczuciu bezpieczeństwa, „płaszczyznach” i o tym, aby pozwolić dziecku na swobodę w poznawaniu świata i… swojego ciała – jego możliwości, ale też ograniczeń. 🙂

    So… let’s get moving!

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Źródła:

    1.National Scientific Council on the Developing Child, Perspectives: Early Influences on Brain Architecture. (2006). http://www.developingchild.net.

    2. Hawley T.; Gunner M.; Starting Smart. (2000) How early experiences affect brain development. Ounce of Prevention Fund and ZERO TO THREE

    3. Bialocerkowski AE; Vladusic SL; Wei Ng C.: Prevalence, risk factors, and natural history of positional plagiocephaly- a systematic review. Developmental Medicine & Child Neurology. 2008;50(8):577-86

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    2 komentarze
    dziecko nie chce się obracaćjak pomóc dziecku zmienić pozycjęrehabilitacja niemowlątrotacja tułowiarozwój dzieckaw co się bawić z niemowlkiem
    • DAJCIE WY MI WSZYSCY ŚWIĘTY SPOKÓJ- czyli co nieco o pierwszych 3 miesiącach życia dziecka… i mamy ;)

    • Nasz dzień z bujakiem GOOD WOOD

    Zobacz również

    Rozszerzanie diety #2

    10 września 2018
    z dzieckiem na rower

    ROWER Z DZIECKIEM – OD KIEDY MOŻNA PRZEWOZIĆ DZIECKO W PRZYCZEPCE ROWEROWEJ I FOTELIKU?

    17 maja 2021

    FIKAJ – spłaszczenia główki UNIKAJ!

    19 listopada 2020

    2 komentarze

  • Reply CZY „CHODZENIE NA POŚLADKACH” JEST OK? – mamafizjoterapeuta 14 września 2020 at 16:51

    […] Z przemieszczaniem się na pośladkach stosunkowo często można spotkać się u dzieci, które zostały posadzone biernie zanim wystarczająco udoskonaliły kontrolę obręczy barkowej i biodrowej czy umiejętność samodzielnej zmiany pozycji. Bardziej szczegółowo pisałam o tym w tym wpisie: >>>PRZEJDŹ<<< […]

  • Reply Basia 2 stycznia 2021 at 11:36

    Uwielbiam Twoje artykuły. Prawidłowej pielęgnacji uczę się głównie od Ciebie, bo nie wszystko da się zapamiętać po wizycie u fizjo 🙂 . Ja bym chciała tylko dodać, że jeśli chodzi o fotelik i jakieś osuwanie/opadanie, to prawdopodobnie fotelik jest źle dobrany do auta/dziecka (a przez to niebezpieczny) . Mówię o tym dlatego, że niektórzy rodzice (a co gorsza – niewykwalifikowani sprzedawcy też, słyszałam na własne uszy) mają kreatywne pomysły na podtrzymanie prawidłowej pozycji w foteliku, które okazują się śmiertelnie niebezpieczne. Wiem, że piszesz o trochę innej sytuacji, ale jednak wkładki powinny dość stabilnie trzymać tułów po obu stronach, a niektórzy mogą odebrać to jak zielone światło na kreatywne samochodowe rozwiązania w różnych sytuacjach 🙂

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

KOMPLETUJESZ WYPRAWKĘ? ZOBACZ O CZYM WARTO POMYŚLEĆ!

TWÓJ MALUSZEK JEST JUŻ NA ŚWIECIE? SPRAWDŹ CO DLA CIEBIE MAM!

Jesteś w ciąży? Sprawdź PAKIET OD 8 SPECJALISTÓW!

ZOBACZ PAKIET

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

KUP KURS 0-3

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

KUP KURS 8 - 18

E-BOOKI O NAJFAJNIEJSZYCH ZABAWACH!

E-book o zabawach z dzieckiem :)

ZOBACZ E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

ZOBACZ E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

ZOBACZ E-BOOK

Q&S czyli… pytania i podpowiedzi

ZOBACZ Q&S

JEŚLI TO, CO ROBIĘ JEST DLA CIEBIE WARTOŚCIOWE, MOŻESZ POSTAWIĆ MI KAWĘ! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dołącz do naszej wyjątkowej Społeczności!

List od M

NOWOŚĆ! AUDIOBOOK Z ZABAWAMI!

ZOBACZ AUDIOBOOK

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
TYDZIEŃ NIESPODZIANEK DZIEŃ #5 Dzisiaj mam dla TYDZIEŃ NIESPODZIANEK DZIEŃ #5
Dzisiaj mam dla Was coś, na co wiem, że wiele osób czekało! 😍
Powtórka webinaru o tym, jak "przetrwać" pierwsze miesiące z niemowlakiem i "nie zwariować".
Wskakujcie!
👉 https://youtu.be/lqA-5NEiDao
(Aktywny link w mojej dzisiejszej relacji)
Powtórka dostępna będzie tylko do końca niedzieli!
Tym optymistycznym akcentem kończymy TYDZIEŃ NIESPODZIANEK.
🔥 Jak się Wam podobało?
🔥 Chcecie więcej?
Koniecznie dajcie znać! ❤️⬇
#mamafizjoterapeuta #webinar #noworodek #niemowlę
To kto czeka ze mną na jutro? 😉😍 #mamafizj To kto czeka ze mną na jutro? 😉😍
#mamafizjoterapeuta #dzienojca #dzientaty #dzieńojca #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #zabawyzniemowlakiem
🎉 Kochani, oto nowa, starsza ja. 🙂 Taką bę 🎉 Kochani, oto nowa, starsza ja. 🙂
Taką będziecie widywać mnie teraz częściej. 😉
Zapraszam Was dzisiaj do wspólnego świętowania moich urodzin! 🎂
TRZYDZIESTYCH DZIEWIĄTYCH!😱🤔🙈❤️
Z tej okazji przygotowałam dla Was specjalne rabaty w moim Sklepie! 
👉 https://sklepmamafizjoterapeuta.pl/
🔥-20% na wszystko! 🔥
💥💥💥Jednocześnie ogłaszam, że... TYDZIEŃ SUPER NIESPODZIANEK właśnie wystartował!
Ktoś pamięta poprzedni? 😉🤰🙃
Obserwujcie, aby niczego nie przegapić! 🧐
Będzie się działo!💪
Dobrego dnia dla Was! ❤️
Ps. Nadaję dzisiaj do Was z Chorwacji, gdzie mój mąż porwał nas urodzinowo, więc... będzie w tym tygodniu też pewnie trochę wakacyjnego spamu w relacjach.😉
#mamafizjoterapeuta #urodziny #promocja #mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #spłaszczonagłówka #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #zabawyzniemowlakiem
Puk, puk!
Czy są z nami Rodzice wcześniaków?💜
Jeśli tak, to zachęcam do zerknięcia do mojego wpisu na blogu!
👉 https://mamafizjoterapeuta.pl/2022/04/05/jak-rozwija-sie-wczesniak/
A jeśli macie ochotę, podzielcie się proszę swoją historią! 🥰🔥
👉 Jak żyjecie?
👉 Z czym się borykacie?
Dobrego dnia dla wszystkich!❤️
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #wczesniak #zabawyzniemowlakiem
Zdarzyło Ci się kiedyś myśleć o tym, że stó Zdarzyło Ci się kiedyś myśleć o tym, że stópki takiego Maluszka JUŻ przygotowują się do chodu? 🤔
Tak... brzmi jakby było "na wyrost", ale rzeczywiście tak jest! 💪🔥
Każde doświadczenie jest ważne dla ich rozwoju. ❤️
Jak to wygląda konkretnie?🤔
Pisałam o tym na blogu. Sprawdź!👉
https://mamafizjoterapeuta.pl/2020/08/31/jak-stopy-przygotowuja-sie-do-chodu/
Jestem ciekawa na jakim etapie jest teraz Twoje Maleństwo!
Daj znać! 🥰
🔥 Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, wiesz co robić.😉
💬📝✈❤️
Dziękuję!
Ps. Aktywne linki do wpisów, które mogą Cię zainteresować, znajdziesz w mojej dzisiejszej relacji.
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
6 dni
Zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć, aby dziecko Zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć, aby dziecko nie patrzyło w górę? 🤔
Jeśli tak, to jak to argumentowano? 🤔
👉 Daj znać! Jestem bardzo ciekawa!😊
A na blogu... znajdziesz dokładne wyjaśnienie ważnych kwestii;
Wskakuj!
💥 WPIS O PATRZENIU W GÓRĘ:
https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/02/18/niemowle-patrzy-w-gore/
💥 WPIS O PALUSZKACH STÓP W BUZI:
https://mamafizjoterapeuta.pl/2020/06/25/czy-niemowle-musi-wkladac-palce-stop-do-buzi/
🔥 Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, wiesz co robić.😉
💬📝✈❤️
Dziękuję!
Ps. Aktywne linki do wpisów, które mogą Cię zainteresować, znajdziesz w mojej dzisiejszej relacji.
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
👉 Kto już opanował podnoszenie bokiem do podłoża?
👉 Czy początki były łatwe?
👉 Czy z czasem "weszło to w krew"?
💥💥💥 Daj znać! 
Więcej na temat przyjaznej pielęgnacji znajdziesz na blogu:
✅https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/09/12/przyjazna-pielegnacja-czyli-co/
A o tym, jak do tego podejść i nie zwariować pisałam tutaj:
✅https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/07/20/handling/
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Kochani, dzisiaj podsyłam coś, co chyba najlepie Kochani, dzisiaj podsyłam coś, co chyba najlepiej podsumuje nasz tydzień...
Czy też czasami macie wrażenie, że Wasze dziecko posiada wbudowany... CZUJNIK WYSOKOŚCI? 😉
O ironio... pisałam o tym kiedyś na blogu:😅🙈🙃
Aktywny link w moim dzisiejszym stories. :) 
👉https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/07/11/czy-tez-czasami-masz-wrazenie-ze-twoje-dziecko-jest-wyposazone-w-czujnik-wysokosci/
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Load More... Follow on Instagram

2021 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.