Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy

    Kraniosynostoza- nasza historia, czyli… jak prawie wmówiłam sobie, że moje dziecko ma zrośnięte szwy czaszkowe…

    Dziś opowiem Wam pewną historię. 😉

    Historię z własnego życia, kiedy to zamiast cieszyć się tym, że właśnie zostałam mamą, zamartwiałam się, że moje dziecko… ma zrośnięte szwy czaszkowe.

    Ale od początku…

    Ciąża z Tadziem nie należała do najłatwiejszych. 😉 Od początku dużo stresów, bo okazało się, że pojawił się spory krwiak obok maluszka i przez 3 tygodnie powinnam leżeć. No tak… ale jak tu leżeć przy 3 pozostałych dzieci, kiedy jesteś jedyną dorosłą osobą w domu, podczas gdy Twój mąż jest w pracy…??? Ale udało się!- Reszta mojej drużyny stanęła na wysokości zadania i po 3. tygodniach, przez które moja gromadka naprawdę dorosła, okazało się, że zagrożenie minęło. 😉

    Później druga część kursu, w którym uczestniczyłam… Szkolenie naprawdę świetne, ale… kiedy przez 2 miesiące codziennie masz do czynienia z dziećmi, które w okresie okołoporodowym doznały uszkodzenia mózgu… na każdym kroku drżysz i zaczyna Ci się wydawać, że każdy poród tak się właśnie kończy…

    Później oczekiwanie na synka, który… wcale na świat się tak nie spieszył. 😉

    I w końcu – wywoływanie porodu, szybka akcja i jest. 😉 Cudowny, cieplutki i… taaaki podobny do brata. 😉

    Już prawie oddychamy z ulgą, kiedy u mnie przychodzą komplikacje poporodowe. Kilka godzin stresu i… wracam do siebie, ale… to trudny powrót. Po trzech dniach od porodu moje starsze dzieci nadal pytają… „dlaczego mamusia jest… hmm… zielona”?

    W końcu trafiamy na oddział położniczy, gdzie zaczynam odczuwać względny spokój – w końcu mamy to już za sobą i za kilka dni wszyscy spotkamy się w domu. 😉

    Jednak ten spokój trwa tylko chwilę – a właściwie do momentu, kiedy zdejmuję mojemu dziecku czapeczkę.

    Tak, wiem, po porodzie główka ma prawo być wydłużona, mieć „dziwny” kształt… „Przerabiałam” to już wcześniej. Jednak tym razem zapala mi się pomarańczowa lampka… Moje dziecko ma wyraźnie widoczne zgrubienie na główce, które biegnie nad czołem – od jednej strony do drugiej…

    Czyżby zbyt wcześnie zrośnięte były szwy czaszkowe??? Przecież doskonale wiem z czym to się wiąże… O NIEEEE… a myślałam, że wszystko mamy już za sobą i teraz będziemy już tylko wiedli spokojne, szczęśliwe życie…

    TROCHĘ TEORII         

    Czaszka człowieka zbudowana jest z wielu kości, które połączone są ze sobą tzw. szwami. U noworodka i małego dziecka połączenia te nie są jednak ścisłe – przestrzeń pomiędzy poszczególnymi kośćmi budującymi czaszkę wypełniona jest tkanką włóknistą, dzięki czemu podczas porodu kształt główki malucha może się zmienić ułatwiając jej tym samym przejście przez kanał rodny. Brak ścisłych połączeń pomiędzy poszczególnymi kośćmi budującymi czaszkę stwarza również dobre warunki dla szybko rozwijającego się i rosnącego mózgu, który w pierwszych 2. latach życia nawet trzykrotnie zwiększa swoją objętość. Sama czaszka rośnie również nierównomiernie i dopiero z czasem można mówić o jakiejś… stałości.

    Brak ścisłych połączeń pomiędzy poszczególnymi kośćmi czaszki jest więc bardzo potrzebny. W przeciwnym wypadku, intensywnie rozwijający się mózg mógłby nie mieć w jej wnętrzu wystarczająco dużo miejsca…

    SKĄD MAM WIEDZIEĆ, ŻE COŚ JEST NIE TAK?

    Przede wszystkim pierwszymi sygnałami, które mogą zapalić nam pomarańczową lampkę są:

    • nietypowy kształt główki dziecka (stopień deformacji najczęściej zależy od tego czy mamy do czynienia z zarośnięciem jednego, czy kilku szwów czaszkowych),
    • zgrubienie w miejscu przebiegu szwu, które możemy wyczuć pod palcami np. wtedy, kiedy głaszczemy malucha po główce,

    Oczywiście w pierwszych tygodniach po porodzie główka może mieć nietypowy kształt, co najczęściej ma związek z samym porodem lub też ułożeniem maluszka w brzuchu mamy, ale tak naprawdę z dnia na dzień powinniśmy zauważać stopniową poprawę.

    Jeśli natomiast widzimy, że sytuacja się nie zmienia, albo… jest coraz gorzej, warto powiedzieć o tym pediatrze, który w razie potrzeby poinformuje o dalszym postępowaniu.

    W przypadku kraniosynostozy kształt główki dziecka zależy od tego który szew jest przedwcześnie zrośnięty. Dzieje się tak dlatego, że główka nie rozrasta się w kierunku prostopadłym do zarośniętego szwu.

    Jeśli więc mamy do czynienia z zarośnięciem szwu strzałkowego, główka Malucha będzie wąska i długa.

    Jeśli mamy do czynienia z równoczesnym zarośnięciem większej ilości szwów czaszkowych, deformacja czaszki jest zazwyczaj złożona i naprawdę trudno przegapić, że coś jest nie tak.

    Wprawne oko neurochirurga zazwyczaj bez konieczności przeprowadzania innych badań jest w stanie rozpoznać czy mamy do czynienia z kraniosynostozą czy nie, jednak u niektórych dzieci dla postawienia diagnozy konieczne są inne badania (USG, tomografia komputerowa), ponieważ kształt główki nie jest charakterystyczny.

    CZY ZAROŚNIĘCIE SZWÓW CZASZKOWYCH MOŻE BYĆ GROŹNE?

    Jeśli myślimy o intensywnie rozwijającym się mózgu dziecka, to tak – zbyt mało miejsca w okresie intensywnego wzrostu objętości może prowadzić do nadciśnienia śródczaszkowego i stanowić dla maluszka zagrożenie. Jednak ostre stany zdarzają się naprawdę sporadycznie i zazwyczaj mamy wystarczająco dużo czasu, aby odpowiednio zareagować.

    Jakie jest postępowanie?

    W przypadku występowania przedwcześnie zrośniętego szwu czaszkowego, konieczne jest skonsultowanie Malucha u specjalistów z różnych dziedzin (okulista, neurolog, neurochirurg, fizjoterapeuta, logopeda, psycholog, konsultacja w poradni genetycznej…). Dopiero po takiej konsultacji zapada decyzja o sposobie postępowania – od zachowawczego, po zabieg operacyjny włącznie.

    Wiem… brzmi raczej przerażająco, ale jest to najczęściej jedyny sposób, aby kształt główki miał szansę się poprawić i aby maluch miał optymalne warunki rozwoju.

    NIE WSZYSTKIE SPŁASZCZENIA GŁÓWKI TO OD RAZU KRANIOSYNOSTOZA!

    Jeśli po lekturze tego tekstu przyglądasz się główce swojego dziecka i z przerażeniem odkrywasz, że jest spłaszczona… pamiętaj, że… stres nie jest najlepszym doradcą…

    Spłaszczenie główki wcale nie musi być związane z przedwczesnym zarośnięciem szwów czaszkowych. Kraniosynostoza zdarza się raz na ok. 2000 urodzeń. U pozostałych dzieci, spłaszczenie główki związane jest raczej z pozycją, w jakiej przebywało w brzuchu lub tą, jaką preferuje tuż po urodzeniu.

    U większości dzieci, u których kształt główki odbiega od „normy”, spłaszczenie nie wynika z zarośnięcia szwu czaszkowego, a raczej jest konsekwencją długotrwałego nacisku na kości czaszki, które znajdują się w fazie intensywnego wzrostu (Spłaszczona główka >>>ZOBACZ<<<)

    Nasz Happy End 😉

    Oczywiście w tym przypadku lepiej być trochę przewrażliwionym, bo niestety zdarza się, że temat jest bagatelizowany, ale w naszym przypadku na szczęście okazało się, że to fałszywy alarm i szew wieńcowy nie jest zrośnięty. Główka Tadzia z każdym dniem zaczynała przybierać coraz ładniejszy kształt, a my, dawno już zapomnieliśmy o stresujących początkach. 🙂

    Wam życzę tego samego!

    • Jeśli chcecie poczytać więcej na temat kraniosynostozy oraz tego, jak wygląda leczenie operacyjne i poszczególne konsultacje, zachęcam do zerknięcia do Przewodnika dla Rodziców opublikowanego pod patronatem Polskiego Towarzystwa Leczenia Twarzy i Czaszki: >>>ZOBACZ<<<
    • Zachęcam również do odwiedzenia strony internetowej poświęconej kraniosynostozie, w której znajdziecie mnóstwo informacji na temat leczenia, diagnostyki oraz poznacie historie małych Pacjentów: >>>PRZEJDŹ<<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Źródła:

    • J. Olejarczyk; D. Larysz: Kraniosynostoza- przewodnik dla rodziców; Katowice 2017
    • https://www.ccakids.org/assets/syndromebk_craniosynostosis_2015.pdf

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    2 komentarze
    kraniosynostozaspłaszczona główka
    • 5 propozycji zabaw wspierających kluczowe umiejętności w pierwszym półroczu życia :)

    • Rzecz, o której zwykle nawet nie myślimy, a jest KLUCZOWA dla prawidłowego rozwoju Maluszka ;)

    2 komentarze

  • Reply Mama dziecka z kraniosynestozą at

    Bardzo wartościowy tekst… Bo najważniejsze jest wczesne rozpoznanie, my w pierwszej dobie życia dowiedzieliśmy się o tym że syn ma najprawdopodobniej zrośnięcie szwu strzałkowego jeszcze tego samego dnia odwiedziła nas na oddziale neurochirurg i stwierdziła że w 80% konieczna będzie operacja. Po miesiącu syn miał Usg przezciemiączkowe które wykazało zarośniecie szwu na całej widocznej długości. Musieliśmy poczekać do 6 miesiąca na operacje… na szczęście teraz już wszystko idzie w dobrym kierunku chociaż syn jest leniuszkiem podobnie jak Tadzio. Fizjoterapia bardzo mu pomaga nadrobić zaległości.
    Przerażające jest tylko to jaka jest mała wiedza lekarzy na ten temat… szukając informacji natknęliśmy się na masę historii w których rodzice szukali odpowiedzi dlaczego dziecko ma dziwny kształt głowy i słyszeli że nie każde dziecko musi być piękne… a po konsultacji z neurochirurgie. okazywało się że to kraniosynestoza

  • Reply Joanna at

    Nam lekarze wmawiali, że źle układamy dziecko, kupiliśmy poduszkę z dziurką i nic to nie dawało. Trafiliśmy w trzecim miesiącu do neurologa Z powodu asymetrii i dopiero ona skierowała nas do neurochirurga. Szew strzałkowy był widoczny, nie było żadnych wątpliwości, jednak potrzebna była wiedza, że istnieje taka choroba… Im wcześniej jest diagnoza tym lepiej, u maluszków można zrobić mało inwazyjny zabieg sprężynowy, u dzieci bliżej roku wykonuje się operacje tradycyjne. Najwięcej informacji można znaleźć na grupach Facebookowych dotyczących Kraniosynostozy.

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności