Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy Leżenie na brzuszku Napięcie mięśniowe

    Spłaszczona główka

    „Dziecko z tego wyrośnie”- mam wrażenie, że taką informację rodzice niemowląt nadal słyszą zbyt często- szczególnie jeśli dotyczy to kształtu czy ustawienia główki. W konsekwencji wiele maluszków co prawda trafia ostatecznie na terapię, ale najczęściej dopiero wówczas, kiedy pojawią się już „deformacje” wtórne. Nie da się ukryć, że rehabilitacja jest wtedy znacznie dłuższa i co często idzie w parze- bardziej kosztowna.

    W związku z tym, że jakiś czas temu pojawiły się zalecenia, by w ramach profilaktyki Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej (SIDS) zaprzestać układania dziecka do snu na brzuszku, a Amerykańska Akademia Pediatrii uznała pozycję na plecach jako najbezpieczniejszą pozycję do snu dla dziecka, większość rodziców zaczęła właśnie w ten sposób układać swoje pociechy. Rzeczywiście, odsetek dzieci, które zmarły w wyniku SIDS spadł, natomiast zanotowano zwiększenie ilości przypadków deformacji dziecięcych główek.

    Oczywiście dla mnie, jak dla każdej matki priorytetem jest życie dziecka, więc pozycją do snu zawsze było u nas leżenie na pleckach, natomiast kształt główki był również ważny. Akurat moje dzieciaczki pod tym względem były niemal „książkowe”, ale u niektórych maluszków główka rzeczywiście ulega spłaszczeniu.

    JAK TO SIĘ DZIEJE?

    Główka małego dziecka znajduje się w okresie intensywnego wzrostu, a szwy czaszkowe nie są jeszcze zarośnięte. Jeśli maluszek podczas snu nie obraca jej z jednego boku na drugi, a układa ją np. w swoją „ulubioną” stronę, to pod wpływem długotrwałego ucisku może dojść do zmiany jej kształtu.

    JAKIE SĄ RODZAJE ZNIEKSZTAŁCEŃ GŁÓWKI?

    PLAGIOCEFALIA – inaczej skośnogłowie, jest jedną z najczęściej występujących deformacji. Spłaszczenie bardzo dobrze widać od tyłu, kiedy główka po stronie, w którą dziecko patrzy jest bardziej płaska. Jeśli popatrzymy na główkę dziecka od góry, sprawa jest jeszcze bardziej oczywista- w prawidłowych warunkach główka jest symetryczna, ma kształt zbliżony do okręgu. W plagiocefalii główka kształtem przypomina równoległobok.

    BRACHYCEFALIA – w tym zniekształceniu główka dziecka od tyłu jest szeroka i równomiernie spłaszczona. Patrząc od góry, kształtem przypomina trapez.

    DOLICHOCEFALIA – główka dziecka jest wąska, płaska po bokach i wydłużona. Patrząc od góry, przypomina jajko.

    KRANIOSYNOSTOZA – deformacja główki związana ze zbyt szybkim zrośnięciem jednego lub kilku szwów czaszki. Kształt główki uzależniony jest od tego, których szwów dotyczy zrośnięcie. Chociaż kraniostenoza jest schorzeniem rzadkim (rocznie w Polsce z tą wadą rodzi się około 200 dzieci), to bardzo niebezpiecznym, ponieważ z powodu zarośnięcia szwów, szybko rozwijający się mózg nie ma wystarczająco dużo miejsca, co prowadzi do wzrostu ciśnienia śródczaszkowego i jest niebezpieczne dla życia dziecka. Kraniostenoza wymaga leczenia operacyjnego.

    DLACZEGO GŁÓWKA DZIECKA SIĘ ZNIEKSZTAŁCA?

    Przyczyn może być wiele. Począwszy od okresu ciąży (np. pozycja maluszka w brzuchu mamy, zbyt mała lub za duża ilość wód płodowych, duża masa ciała dziecka, ciąża mnoga, nieprawidłowości w budowie kręgosłupa szyjnego, itp.) poprzez historie okołoporodowe (np. uszkodzenie mięśnia mostkowo- sutkowo- obojczykowego prowadzące często do kręczu szyi) aż do zdarzeń, które mają miejsce już po narodzinach dziecka– długotrwałe przebywanie maluszka w niezmienionej pozycji wynikające z tego, że dziecko ma swoją ulubioną stronę (tzw. strona preferowana) lub z jakiegoś powodu układa się w pozycji wymuszonej. Przyczyną mogą być więc też zaburzenia ośrodkowej koordynacji nerwowej lub blokady ze strony mięśni lub stawów.

    CZYM RÓŻNI SIĘ STRONA PREFEROWANA OD POZYCJI WYMUSZONEJ?

    O stronie preferowanej mówimy wtedy, kiedy maluszek wyraźnie chętniej odwraca główkę na którąś ze stron, ale obrót głowy na stronę przeciwną również jest możliwy. Pozycja wymuszona, to sytuacja, kiedy dziecko nie jest w stanie przekręcić główki na drugą ze stron- tak, jakby występowała tam jakaś blokada. W takim przypadku warto szybko zwrócić się do specjalisty.

    DLACZEGO PLAGIOCEFALIA WYMAGA TERAPII?

    Wbrew niektórym opiniom, każde zniekształcenie główki dziecka wymaga kontroli, ponieważ problem dotyczy zazwyczaj nie tylko samego ustawienia i kształtu głowy, ale jest bardziej rozległy. Ustawienie głowy dziecka ma wpływ na ułożenie reszty ciała w przestrzeni, stąd bardzo często spłaszczeniu główki mogą towarzyszyć takie objawy jak: asymetria tułowia, miednicy, dysfunkcje w obrębie stawów biodrowych, stóp, a nawet asymetria twarzy, która zazwyczaj bardzo szybko się pogłębia (może być widoczna już po kilku, kilkunastu dniach). W konsekwencji jedna połowa twarzy może stać się większa od drugiej.

    Poza tym wizyta u specjalisty, który rzetelnie podejdzie do tematu, pozwoli wykluczyć ewentualną kraniostenozę.

    CO JEST WAŻNE?

    • przede wszystkim wczesna interwencja. Dlatego zachęcam, by jeśli tylko zauważycie u swojego dziecka choćby minimalne spłaszczenie, skonsultować to ze specjalistą. Taka konsultacja nie jest równoznaczna z tym, że Wasze maleństwo będzie wymagało wielomiesięcznej rehabilitacji. Czasami wystarczą 2- 3 spotkania, modyfikacja nawyków pielęgnacyjnych i po problemie nie ma śladu,
    • kompleksowe podejście do tematu. Terapeuta prowadzący terapię musi przede wszystkim rozróżnić czy ułożenie ciała dziecka względem główki jest fizjologiczne czy jest w jakiś sposób wymuszone pozycją głowy. U niemowląt w pierwszych 6 tygodniach życia współreakcje tułowia mogą być- i najczęściej są fizjologią. Im starsze dziecko, tym bardziej oczekujemy, że ustawienie główki nie wpłynie na pozycję reszty ciała.

    Tak jak wspomniałam już wcześniej, plagiocefalia może pociągać za sobą szereg innych objawów, które można określić mianem deformacji wtórnych. Najlepiej oczywiście nie dopuścić do ich powstania, natomiast jeśli już są, koniecznie trzeba podejść do tego w sposób kompleksowy.

    JAK POMÓC DZIECKU?

    Jeśli widzicie, że Wasz maluszek wyraźnie preferuje jedną ze stron, połóżcie go sobie między udami, pupkę dziecka ustawcie tak, aby była „zaokrąglona” i znajdowała się nieco wyżej niż główka. Nosek, bródka, mostek, pępek i spojenie łonowe dziecka powinny znajdować się w jednej linii. Posiedźcie tak z dzieckiem 2-3 razy dziennie po kilka minut.

    Dzięki tej pozycji, pokażemy maluszkowi, jak prawidłowo ustawiać główkę i zapoznamy go z symetrią ciała.

    Jeśli po kilku dniach nie zauważycie żadnej pozytywnej zmiany, lub jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości, koniecznie skonsultujcie się ze specjalistą.

    Ciekawostka:

    Przy spłaszczeniu główki, warto, aby maluch był zbadany przy pomocy takiego sprzętu (kraniometr):

    Więcej na ten temat przeczytacie w tym wpisie >>>ZOBACZ<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET

    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    20 komentarzy
    dlaczego dziecko ma spłaszczoną główkękraniometrplagiocefaliaspłaszczona główka
    • 4 powody, dla których MOJE DZIECI nigdy nie korzystały z bujaczka

    • Profilaktyka SIDS

    20 komentarzy

  • Reply Karolina at

    Moja córeczka ma dwa miesiące. Zauważyłam u niej lekko wypukłe czoło z prawej strony jak również lekko wysunięty policzek i oczko. Czy te zmiany będą się pogłebiać wraz ze wzrostem główki? Czy jest możliwe że choć trochę się to wyrówna? Od początku spała na prawej stronie od tygodnia układam ją usilnie na lewą tą mniej wysuniętą stronę. Czy dobrze postępuje? Pediatra i neurolog bagatelizują problem. Za tydzien wizyta u ortopedy. Bardzo prosze o odpowiedz bo juz brak mi sil 🙁

    • Reply gosia paleczny at

      Jeśli twarz zaczyna się zmieniać, to nie zwlekałabym z reakcją. Samo nie zniknie, bo takie zmiany nasilają się dość szybko. Poszukałabym dobrego fizjoterapeuty dziecięcego, który ustali dlaczego córeczka preferuje jedną ze stron i rozprawi się z PRZYCZYNĄ, bo to podstawa sukcesu. Większość zmian stosunkowo szybko znika jeśli tylko wyeliminuje się źródło problemu.

    • Reply Sylwia at

      A ja zastanowiłabym się nad właściwą dawką wit. D. Preferowanie jednej strony to jedno, a ryzyko krzywicy to drugie. U mnie na spłaszczoną główkę i wystające z jednej strony czoło zwrócił uwagę pediatra (dla mnie nie było to niepokojące). Zerknął na przyrosty masy ciała – syn baaardzo szybko przybierał na wadze. Wystarczyło zwiększyć dawkę wit. D. Czasami to jest prawdziwa przyczyną.

  • Reply Karolina at

    Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam

  • Reply Paulina at

    Prosze o ponowne wgranie zdjęć ponieważ pojawia się w ich miejscu błąd 404 a z chęcią bym zobaczyłą jak wygląda pozycja na kolanach bo po opisie nie mogę tego dokładnie sobie wyobrazić, dziękuję. i pozdrawiam.

    • Reply Gosia Paleczny at

      Ok 😉 W najbliższej wolnej chwili się tym zajmę 😉

  • Reply Angelika at

    A co w przypadku dolichocefalii? Należy interweniować? Jakie są widełki czasowe podczas których ,,mamy” wpływ na kształtowanie się formy czaszki?

    • Reply Gosia at

      Też z chęcią się dowiem

  • Reply Zuza at

    Czy miesięczne dziecko powinno umieć trzymać główkę prosto przy leżeniu na plecach? Nasz maluch zawsze obraca głowę na boki, czesto odchyla głowę do tyłu i nie potrafi jej trzymac i 'patrzec na sufit’

  • Reply Po co komu mierzenie główki dziecka??? – mamafizjoterapeuta at

    […] spłaszczeniach główki i ich rodzajach pisałam już w jednym z poprzednich postów >>> KLIK<<<i nadal podtrzymuję swoje zdanie, że każde, nawet niewielkie spłaszczenie (a z […]

  • Reply Mierzenie spłaszczonej główki? Po co to komu?! – mamafizjoterapeuta at

    […] spłaszczeniach główki i ich rodzajach pisałam już w jednym z poprzednich postów >>> KLIK<<<i nadal podtrzymuję swoje zdanie, że każde, nawet niewielkie spłaszczenie (a z […]

  • Reply A.g. at

    Jestem zaniepokojoną ciocią bliźniąt dwujajowych. Obaj chłopcy mają plagiocefalię. Jeden niezauważalną, a drugi bardzo wyraźną, po prostu bardzo krzywą główkę. Rodzice kompletnie nic z tym nie zrobili, a chłopcy mają już ponad 3 lata. Czy da się im jeszcze jakoś pomóc? W oczach rodziców są oczywiście idealni, a ja widzę, że daleko im do poziomu rozwoju spodziewanego u 3-latków. Proszę o podpowiedź, jak mogę im pomóc. Będę zmuszona wejść na wojenną ścieżkę z siostrą, ale jakoś ją przekonam do podjęcia właściwych kroków.

    • Reply Gosia Paleczny at

      Najlepszym czasem na podjęcie działań w tym kierunku jest pierwsze kilka miesięcy życia dziecka- wtedy możemy zauważyć naprawdę fajne efekty. Oczywiście warto byłoby indywidualnie skonsultować dzieci np. u neurochirurga, ale wiem, że nawet w terapii kaskowej zaleca się, aby rozpocząć ją przed ukończeniem pierwszego roku życia…

  • Reply Alina at

    Do jakiego specjalisty powinniśmy się udać w pierwszej kolejności i od którego miesiąca? Pediatra bagatelizuje problem. Z góry dziękuję za odpowiedź

  • Reply Michał at

    Nasz synek ma delikatną, ale dośc zauważalną plagiocefalię z prawej strony, tę strone preferował na początku. Teraz ma 4 miesiące i w zasadzie już przekręca główkę w obie strony, ale ciągle preferuje stronę prawą, dlatego staramy się mu ją obracać, gdy śpi. Niestety zupełnie nie chce wyczilować i zasnąć na brzuszku, więc taki sen nie wchodzi w rachubę. Lekarka powiedziała, że owszem, lekka asymetria jest, ale wyrówna się, jak zacznie siedzieć. Chciałbym to u kogoś skontrolować i ewentualnie wprowadzić coś, co zapobiegnie pogłębianiu się tego problemu, ale nie wiem do kogo się udać – fizjoterapeuty, ortopedy, neurologa? Dzięki z góry za odpowiedź, pozdrawiam

    • Reply Gosia Paleczny at

      Panie Michale myślę, że w pierwszej kolejności udałabym się do fizjoterapeuty, który ewentualnie pokieruje dalej. Powodzenia 😉

  • Reply Marta at

    Prosze o pomoc. Moj synek urodzil sie z dlugimi wlosami przez co nikt (nawet pediatra) nie zauwazyl splaszczenia po prawej stronie. Wyszlo to przypadkowo gdy maly mial 3.5 mca. Bylismy u neurologa, powiedzial że wszystko ok, trzeba tylko inaczej ukladac. Poszlismy tez na konsultacje do rehabilitanta dzieciecego, powiedzial to samo, inna pielęgnacja i ukladanie, plus kupilismy zalecana poduszke z dziurka. Robilam wszystko jak kazali, maly spal na podusi. Jakies 4 mce pozniej, czyli okolo 7 mca byliśmy na kontroli u rehabilitanta i powiedział ze splaszczenie jest już malutkie i zeby robic tak dalej. Od 7 mca synek spedzal czas na brzyszku i pełzał, szybko tez usiadł. Okolo 9 mca maly przestal spac na podusi z dziurka, wyrzucal ja, a zaczal spac na brzuszku lub boczkach.
    W tej chwili maly ma 16 mcy. Kilka dni temu pierwszy raz obcielismy mu wloski na krociutko maszynka i jestem zalamana, splaszczenie widać, tzn jesli ktos nie wie to mysle ze zobaczy jak sie przyjzy, na 1 rzut oka nie widac, ale ja widze i chce mi sie ryczec bo myślałam ze juz go nie ma lub jest minimalne. Pluje sobie w twarz ze skrzywdzilam dziecko, ze moglam zrobic cos więcej, myśle jak on będzie zyl w przyszlosci, czy nikt nie bedzie mu z tego powodu dokuczal, czy znajdzie przyjaciol, potem zone itp. Zdaje sobie sprawę ze na tym etapie juz nic nie moge zrobic i to dobija mnie jeszcze bardziej.

    Dodam ze maly i fizycznie i intelektualnie rozwija sie super, jest bardzo do przodu. Poprosze o rade, czy mam sie skonsultowac jeszcze z kimś, z jakims specjalista mimo ze jest juz za pozno na jakiekolwiek dzialania?

  • Reply Ania at

    Pani Gosiu, co Pani sądzi o poduszkach profilaktycznych i korekcyjnych. Nasza córeczka ma plagiocefalie ale w bardzo małym stopniu, ledwo zauważalna i tendencje do trzymania glowki na jednej stronie. Pediatra zalecił ukladanie małej na drugim boku, cwiczenia na brzuchu i zachęcanie do odwracania się w drugą stronę. Profilaktycznie chcemy wyposażyć się w specjalną poduszkę z dziurką, ale zdecydowanie taką certyfikowaną jako wyrób medyczny. Czy warto? Na co zwrócić uwagę? Pozdrawiam!

    • Reply Gosia Paleczny at

      Pani Aniu czasami zdarza mi się polecać takie rozwiązanie. Osobiście bardzo lubię poduszki Mimos, jednak z doświadczenia wiem, że najlepiej sprawdzają się w pierwszych miesiącach życia, kiedy dziecko nie zmienia jeszcze podczas snu swojej pozycji. Kiedy Maluch opanuje obroty, najczęściej tracimy kontrole nad pozycją dziecka podczas snu 🙂

  • Reply Mariola at

    Mój synek ma 4 miesiące i czesto leży na moich udach tak jak na zdjęciu, jednak ostatnio zaczął „wyciągać” główkę do przodu tylko w prawa stronę. Tak jak by chciał zaczynając od główki siadać. Czy to może być jakiś jego sposób by przygotować się do siadu? Czy powinnam zacząć się martwić kreczem szyjnym?
    Pozdrawiam

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

E-BOOKI O NAJFAJNIEJSZYCH ZABAWACH!

<
SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
Mam nadzieję, że dzięki temu będzie Ci łatwie Mam nadzieję, że dzięki temu będzie Ci łatwiej się odnaleźć! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta #rozwojniemowlaka #lekkootozwokudziecka #jestemmama #bedemama
Widzimy się dziś na wspólnej kawie ☕️- pami Widzimy się dziś na wspólnej kawie ☕️- pamiętasz?
Jeśli jeszcze nie udało Ci się dołączyć, to wskakuj i koniecznie daj znać jakie tematy zza kulis najbardziej Cię interesują!
👉 Link w bio.
#mamafizjoterapeuta #listodm
Przeglądaliśmy dzisiaj rodzinne zdjęcia… Ale Przeglądaliśmy dzisiaj rodzinne zdjęcia…
Ale to jakieś takie niekompletne, prawda? 😉
Pozdrawiamy niedzielne! ❤️
#mamafizjoterapeuta #family #rodzina #rodzinatojestsiła #niedziela #sunday
Dasz się zaprosić na kawę w poniedziałek? 👉 Dasz się zaprosić na kawę w poniedziałek?
👉 Jeśli tak, to zajrzyj do bio.
Zostaw kawę ☕️ w komentarzu, żebym wiedziała, że jesteś!❤️
Dzięki tym poniedziałkowym ☕️ będziesz mieć okazję poznać Mamę Fizjoterapeutę zza kulis. 😉 Będzie trochę prywaty, ciekawe opowieści, inspiracje i wyzwania. Coś, czego nie publikuję nigdzie indziej! 🥰💪
Chodź! ❤️
#mamafizjoterapeuta #listodm #niemowle #rozwojdziecka #kawa #lifestyle
Co prawda jestem minimalistką i stawiam przede ws Co prawda jestem minimalistką i stawiam przede wszystkim na wspólną zabawę z maluchem, ale dzisiaj podsyłam kilka zabawkowych inspiracji dla Poszukiwacza. ❤️
Zapisz ten post na później, żeby pomysły były zawsze pod ręką.👌
👉 A po inspiracje wspólnych zabaw zajrzyj na bloga. Link do wpisów w bio.
#mamafizjoterapeuta #zabawkidlaniemowląt #zabawkidladzieci #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka @janod_polska
🔥 ZAPISZ ten post na później, żeby zawsze by 🔥 ZAPISZ ten post na później, żeby zawsze był pod ręką! ❤️
Najpierw nie możemy się doczekać, kiedy nasz Maluszek zacznie siadać… 
A kiedy już to zrobi… najczęściej w naszej głowie pojawia się milion pytań. 😳🙃🙈
Na dużą część z nich starałam się odpowiedzieć na blogu ❤️
Link do ważnych wpisów w bio.
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #rodzew2023 #siadw
Bardzo często dobra motywacja to podstawa. ❤️ Bardzo często dobra motywacja to podstawa. ❤️💪
👉Więcej ciekawych inspiracji znajdziesz w moich Kursach i e-bookach.
Wszystkie potrzebne linki, wraz z linkami do ważnych wpisów czekają na Ciebie w bio. 🔥
Po więcej obserwuj @mama_fizjoterapeuta 👈😉
#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem  #rodzew2023 #czaszdzieckiem #markawlasna
Kupno materacyka dla mojego pierwszego dziecka, ki Kupno materacyka dla mojego pierwszego dziecka, kiedy dopiero się go spodziewałam, było chyba największą głupotą, jaką popełniłam… 🙈
To znaczy… nie wiem czy to można nazwać głupotą…
Raczej była to nieświadomość tego, że mój synek niekoniecznie od razu zapała wielką miłością do swojego łóżeczka i że przez pierwsze miesiące będzie ono pełniło jedynie funkcję magazynu… 😅🙈
Gdybym wiedziała o tym wcześniej, z pewnością tak bardzo by mnie to wtedy nie zjadło… 😉
👉Wybór materaca dla noworodka to chyba jedna z trudniejszych decyzji, z jaką przyszło mi się zmierzyć w wyprawkowej rzeczywistości…
👉 Czujesz podobnie?
Jeśli tak, to zajrzyj na bloga! 
✅ dowiesz się na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla maluszka i...
✅ poznasz modele, na które zdecydowałam się już jako doświadczona mama x5 😉
🔥 Aktywny link do wpisu znajdziesz w 
bio. 
SPRAWDŹ! ➡ https://mamafizjoterapeuta.pl/2023/01/20/materacyk-dla-dziecka/
.
.
.
#mamafizjoterapeuta #materacdlaniemowlaka #rozwojdziecka #noworodek #wyprawka #rodzew2023
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności