Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy

  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Leżenie na brzuszku Napięcie mięśniowe Obroty

    4 powody, dlaczego MOJE DZIECI nigdy nie korzystały z bujaczka

    23 listopada 2017

    Wchodzę do sklepu z artykułami dla niemowląt. Jest tak uroczo, że aż chce się mieć kolejne dziecko 😉 Wszystkiego jest TYYYLE, że przez chwilę zupełnie zapominam o tym co tak naprawdę było celem mojej wizyty w tym miejscu. Rozglądam się z zachwytem i dopiero po pewnym czasie ląduję na ziemi mówiąc sobie: DO CELU!!!… Inaczej wydałabym o wiele więcej niż zaplanowałam, a rzeczywista przydatność zakupionych przedmiotów byłaby mocno wątpliwa 😉

    Kocham wózki, krzesełka do karmienia, łóżeczka… (chyba jakieś deficyty z dzieciństwa ;)) i zachwycają mnie… bujaczki. Są naprawdę śliczne, gustowne, cudowne, wiele z nich ma wbudowane dodatkowe funkcje, wibracje, karuzelę, światełka, muzykę… Wydaje się, że dziecku w takim bujaczku jest naprawdę wygodnie- i w wielu przypadkach rzeczywiście tak jest! No nic tylko kupować 😉

    WIĘC CO MNIE POWSTRZYMUJE?

    1. Dziecko położone w bujaczku NIE ćwiczy.

      Ten argument szczerze mówiąc długo do mnie nie przemawiał, bo sama, chociaż staram się być aktywna, jakoś specjalnie nie przepadam za nadmiernym wysiłkiem fizycznym. No i jak to nie ćwiczy??? Przecież rusza rączkami, kopie nóżkami, czasami nawet próbuje samo się rozhuśtać.

      Tak, rusza rączkami i nóżkami, ALE…- ale mięśnie głębokie tułowia, których zadaniem jest stabilizacja ciała dziecka podczas wykonywania ruchów są z tej pracy praktycznie wyłączone. To bujaczek podpiera ciało malucha tak, że dziecko nie musi stabilizować tułowia. Trudno się dziwić, że taki maluch położony w gondoli czy na macie protestuje i zazwyczaj nie potrafi poradzić sobie z tą pozycją. Takie dzieci położone na płaskiej powierzchni mają często problem z wysunięciem rąk do góry, niechętnie kierują rączki w stronę zabawki często prostując przy tym nóżki. Każdy ruch, który powoduje utratę równowagi, może kończyć się tym, że maluch „przykleja” ręce do materaca zwiększając tym samym powierzchnię podparcia i poczucie własnej stabilności.

     

    1. Leży krzywo

      – być może jestem już przewrażliwiona zawodowo, ale nie widziałam jeszcze dziecka, które położone w bujaczku leży w symetrii. Szczególnie dotyczy to młodszych maluchów. Praktycznie zawsze tułów dziecka wygięty jest w jedną lub w drugą stronę, co dla mnie, jako fizjoterapeuty całkowicie wyklucza ich użytkowanie szczególnie u dzieci, które z utrzymaniem tułowia w jednej linii mają jakikolwiek kłopot. Jestem ciekawa jakie są Wasze obserwacje 😉

      *Sygnały, które powinny zmotywować nas do refleksji w bujaczkowej sprawie znajdziecie tutaj: >>>KLIK<<<

     

    1. Sposób, w jaki dziecko leży w bujaczku jest zupełną odwrotnością tego, jak powinno to wyglądać w przebiegu prawidłowego rozwoju.

      – i ten argument przekonał mnie najbardziej.

    Rozwój motoryczny w leżeniu na plecach dziecko kończy około 7- 8 miesiąca życia włożeniem palców stóp do buzi. Być może brzmi to śmiesznie, ale posiadanie tej umiejętności oznacza, że wszystko, czego maluszek miał nauczyć się leżąc na pleckach już umie i teraz może „iść” dalej.

    Jednak aby włożenie palców stóp do buzi było możliwe, musi być spełnionych kilka warunków– w tym przeniesienie ciężaru ciała w okolice obręczy barkowej i uniesienie pupy nad podłoże. Kiedy dziecko położone jest na płaskiej powierzchni, unosząc nóżki do góry systematycznie ćwiczy sobie tę umiejętność.

    Natomiast kiedy położymy maluszka w bujaczku, ciężar ciała przesuwa się w dół w stronę miednicy co sprawia, że unoszenie pupy nad podłoże nie jest możliwe.

     

    I jeśli chodzi o mnie, tyle mi wystarczy. W bujaczku dziecko przyjmuje pozycję, która nie jest zgodna z przebiegiem prawidłowego rozwoju małego człowieka.

     

    1. Wolę wydać pieniądze na coś innego 😉

      ale to już temat na inny wpis 😉

     

    ALE DZIECKO WYGLĄDA NA ZADOWOLONE!!!

    Tak! Wygląda na zadowolone, ale wyobraźcie sobie:  gdyby ktoś Wam zaproponował, że osiągnięcie ważnego dla Was celu może przyjść łatwo, praktycznie bez wysiłku, to czy ktoś by protestował? 😉

    Małe dziecko jest bardzo mądre i jeśli nie musi się wysilać, to po prostu tego nie robi, a na dodatek bardzo szybko przyzwyczaja się do dobrobytu 😉

     

    NIE LUBIĘ PRZESADY

    Tak, zdecydowanie nie lubię przesady- i to w każdej kwestii, dlatego myślę, że dziecku, które świetnie się rozwija, a przy tym korzysta z bujaczka przez naprawdę krótką chwilę, nic strasznego nie grozi. Natomiast u dzieci z tendencją do asymetrii, problemami z napięciem mięśniowym, czy np. kręczem szyi sprawa przedstawia się zupełnie inaczej. Gdyby moje dziecko miało tego typu kłopot, odstawiłabym bujaczek natychmiast.

    Na pewno nie stosowałabym bujaczka u dziecka, które jeszcze nie rozwinęło stabilności tułowia, czyli w pierwszych 3, 4 miesiącach życia.

     

    ALTERNATYWA?

    Alternatywą NIE SĄ na pewno foteliki samochodowe 😉 Pozycja dziecka jest w nich bardzo podobna, jak w bujaczkach, dlatego nie polecam stosowania ich też jako zamiennika gondoli.

    A co zrobić, jeśli dziecko gondoli nie znosi i jedynym miejscem, w którym czuje się świetnie jest właśnie bujaczek?

    Podczas aktywności można wypróbować takie rozwiązanie, ale pamiętajcie o zasadach bezpieczeństwa dotyczących snu!

    Najbezpieczniej jest układać niemowlę do snu na płaskim, średnio twardym podłożu. Więcej tutaj: >>>KLIK<<<

     

    KTO NIE WIERZY, NIECH SPRÓBUJE!

    Nie jesteście przekonani co do tego, że leżenie na plecach wzmacnia mięśnie stabilizujące tułów? Wypróbujcie tę pozycję:

    Kładziemy się na plecach, zginamy nogi w biodrach i kolanach. Ustawiamy stopy w taki sposób, aby zobaczyć ją od spodu. Unosimy ręce swobodnie przed siebie, głowa w przedłużeniu tułowia, może być lekko uniesiona nad podłoże.

    W tej pozycji wciskamy lędźwie w podłoże tak, aby kręgosłup na całej długości przylegał do maty.

     

     

    Poleżcie chwilę w tej pozycji. Jestem przekonana, że bardzo szybko poczujecie jak ważna jest ta pozycja dla stabilności tułowia Waszego dziecka 😉

     

    Tak przy okazji!- jest to rewelacyjne ćwiczenie dla osób, którym zależy na zdrowym kręgosłupie. Polecam je szczególnie dla osób wykonujących pracę siedzącą;)

    Ktoś dobrnął do końca??? 😉

    Pomysły na zabawy z dzieckiem od narodzin do pierwszych samodzielnych kroczków znajdziesz w E-booku:

    E-book: GARŚĆ POMYSŁÓW NA NAJFAJNIEJSZE ZABAWY Z DZIECKIEM :

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    >>> ZOBACZ KURS 0-3 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 4- 7 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 8- 18 <<<

    —

    E- BOOK O NOSZENIU MALUSZKA:

    #noszenieMAznaczenie czyli fajny e-book o noszeniu Maluszka

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    25 komentarzy
    bujaczekniemowlęrozwój dziecka
    • Rozluźniamy zaciśnięte piąstki!

    • Spłaszczona główka

    Zobacz również

    Podciąganie za rączki do siadu- próba trakcyjna

    21 grudnia 2017

    Profilaktyka SIDS

    30 listopada 2017

    Powód, dla którego podczas leżenia na brzuszku tak ważne jest… odpowiednie podłoże.

    26 października 2020

    25 komentarzy

  • Reply Anna 28 listopada 2017 at 09:40

    Sa lezaczki /bujaczki z tiny love ktore sa rozkladane na plasko 😉 Czy one sie nadaja ??

    • Reply gosia paleczny 28 listopada 2017 at 12:44

      Tak, rzeczywiście na szczęście są i takie:). Do płaskiego nie mam zastrzeżeń- może tylko warto zwrócić uwagę czy pasy, którymi maluszek jest tam przypięty nie ograniczają jego możliwości unoszenia nóżek i pupy do góry 😉

  • Reply Anna 2 lutego 2018 at 21:08

    Czy powyższe informacje odnoszą się także do hamaka dla dzieci (np. Amazonas Koala)?
    Słyszałam, że są bezpieczniejszej dla pleców od leżaczków, ale przyznam, że trudno o zachowanie symetrii i pewnie w jakiś sposób też „rozleniwia” dziecko.

    • Reply gosia paleczny 4 lutego 2018 at 20:46

      Rzeczywiście, o symetrię raczej trudno, natomiast jeśli chodzi o samo ułożenie dziecka, to w tym konkretnym hamaku bardziej mi się ono podoba ze względu na pozycję miednicy- ciężar ciała maluszka nie spoczywa na obręczy biodrowej, ale jest mniej więcej równomiernie rozłożony na całej długości. Tak, każdy tego typu sprzęt może rozleniwiać, natomiast jeśli dziecko zdrowo się rozwija, chwila takiej przyjemności nie powinna zaszkodzić 😉

  • Reply Ania 7 lutego 2018 at 06:12

    Nam fizjoterapeuta sugerował trzymanie dziecka w foteliku samochodowym przy wzmozonym napięciu. Mialo to wycofać dziecko do pozycji skłonnej żeby później je na prowadzić na właściwy tor. Jesteśmy w trakcie terapii wiec nie wiem.jeszcze jakie to efekty przyniesie ale Pani zdaniem ma to sens? Bo wydaje mi się ze większą krzywdę dziecku robie jak pół dnia siedzi w foteliku.

    • Reply gosia paleczny 9 lutego 2018 at 21:41

      Ja nie daję takich zaleceń z prostego powodu- w foteliku samochodowym obciążona jest obręcz biodrowa, która w przebiegu prawidłowego rozwoju dziecka powinna w pozycji leżenia na pleckach unosić się do góry po to, by za chwilę maluch chwycił swoją nóżkę i włożył palce stóp buzi. Rozumiem założenie, że w ten sposób dziecko przyciąga brodę do mostka itp., natomiast ja osiągam ten efekt inaczej i zgodnie z prawidłowym rozwojem. Mimo to życzę sukcesów w terapii!

  • Reply Klaudia 14 lutego 2018 at 20:55

    Co z bujaczkiem babybjorn rekomendowanym przez lekarzy?

    • Reply gosia paleczny 18 lutego 2018 at 17:00

      Szczerze mówiąc zupełnie nie rozumiem dlaczego jest polecany, pozycja baaardzo pionowa, podparcie plecków może i dobre, ale czy o to chodzi??? ;/

      • Reply Sylwia 21 lutego 2018 at 23:37

        W tym leżaczku jest trzystopniowa regulacja nachylenia oparcia, a najniższe jest polecane do spania, nie wydaje mi się pionowe…
        A wśród zalet jest wskazane ćwiczenie mięśni brzucha (dziecko samo się buja jak na zwykłej huśtawce).
        Co prawda moja córcia spędza w nim może 20 min raz na dwa – trzy dni i nie zdążyła go jeszcze polubić, ale i tak jestem trochę zawiedziona, że wydałam tyle kasy a tu zachwytów brak 😉

        • Reply gosia paleczny 23 lutego 2018 at 11:12

          Wiem, ale jednak mnie nie przekonuje;) Podsyłam tekst, w którym jest świetnie wyjaśnione dlaczego to bujanie wcale nie jest dobre… https://www.nebule.pl/lezaczki-szkodza-dzieciom/

  • Reply Beata 14 lutego 2018 at 21:23

    Mój maluch ma skończone 7 miesięcy i właśnie ma etap nóżki do buzi, jednak kwestia pełzania czy przemieszczania mimo maty nie ruszyla. Dodam, że waży 11kg i cierpliwie czekamy na krok w przód ? Czy mam się martwić?

    • Reply gosia paleczny 18 lutego 2018 at 17:03

      Każdy maluszek zaczyna pełzać w swoim czasie, jeśli rozwija się prawidłowo, myślę, że to jeszcze chwila i zniknie z pola widzenia 😉

  • Reply ANULA 4 marca 2018 at 20:22

    A ja mam pytanie o spanie w bujaczku? Mam typ dziecka nieodkladalnego (2,5 miesiac). Jest typem high need baby. Spi bardzo lekkim snem i zasypia w wiekszosci przy cycu albo przy odbiciu. Ewentualnie na rekach w pocycji na fasolke. Kazda proba odlozenia do lozeczka ja wybudza (proba samodzielnego zasypiania w lozeczki konczy sie wrzaskiem i pozniejszym godzinnym usypiamiem stajac wrecz na rzesach. Ostatnio u znajomych wyprobowalismy bujaczek i okazuje sie , ze pieknie ja to wyciszylo i zasnela sama. Co jest lepsze: pozwolic dziecku zasnac samemu i spac w bujaczku na drzemke w ciagu dnia czy zeby spalo na rekach (w roznych pozycjach – zmiana pozycji tez ja wybudza)? W momentach swojej aktywnisci czas spedzamy na twardym podlozu i tam cwiczymy, wiec chodzi mi tylko o moment wycisznia dziecka i drzemki a nie zabawy… dzieki za odpowiedz bo rece mi juz nie daja rady no i jestem uwiazana bo musze ja trzymac przez cala drzemke…

  • Reply gosia paleczny 11 marca 2018 at 22:03

    Prawdopodobnie córeczka po prostu lubi się czuć otulona ;)Jeśli jesteście w stanie ułożyć ją w bujaczku tak, że leży symetrycznie, prawdopodobnie nie zaburzycie jej rozwoju, jednak AAP jako najbezpieczniejszą pozycję do snu uznaje sen na średnio twardym, płaskim podłożu. Co do alternatywy… u nas pomógł zwinięty kocyk, którym otulaliśmy synka tak, żeby czuł granice swojego ciała- spał jak suseł 😉

  • Reply Ola 8 lipca 2018 at 08:29

    Gosiu, a możesz powiedzieć więcej, jak otulaliście synka? Mój to taki przytulas,że śpi głównie przy cycusiu, a kazda próba odłożenia go do łóżeczka kończy się wrzaskiem. I nauczył sie spać przy mnie, karmienie na żądanie trwa godzinami, bo co chwilkę ssie żeby tylko być na rękach. Żadne rożki, beciki, otulacze NIC nie działa. (smoczka do uspokojenia tez nie chce,wiec jesteśmy “złączeni” praktycznie bez przerwy. Mały ma dopiero 3 tygodnie, ale ja juz powoli nie daje rady śpiąc w ratach 2-3 godzony na dobę.

    • Reply Anka 26 marca 2019 at 18:10

      A może chusta? Również mam takiego przytulasa, tylko w nocy śpi w łóżeczku. Przed południem idzie na max 2 h do chusty i śpi pięknie:) a późnym popołudniem przytyłamy sie już na rękach:)

      • Reply Kasia 19 lutego 2020 at 14:44

        A dlaczego chusta nie szkodz, a bujaczek szkodzi? I tu i tu jest skulona pozycja, a nie na płasko. W chuście to już w ogóle ćwiczyć się nie da, bo dziecko całe skrępowane.
        Czy dziecko jak śpi to ćwiczy?

  • Reply Marta 31 lipca 2018 at 11:18

    Mam pytanie dotyczące przebywania z dzieckiem na macie na podłodze, od kiedy można? Córka ma miesiąc i zastanawiam się kiedy kupić matę:) pozdrawiam

    • Reply Gosia Paleczny 5 sierpnia 2018 at 22:06

      Nie ma jakichś ograniczeń wiekowych 😉 Tutaj bardziej chodzi o zainteresowanie dziecka- myślę, że dwa, trzy miesiące, to czas w sam raz na rozpoczęcie przygody z taką aktywnością 😉

  • Reply Justyna 3 marca 2019 at 11:48

    My uzywalismy i maty i bujaczka, przy czym bujaczek byl opcja na chwile, kilka razy dziennie, np kiedy ja przygotowywalam obiad badz korzystalam z toalety…. maluch zaczal ssac paluszki u stop na kilka dni przed ukonczeniem 5 miesiaca zycia. Tak jak Pani napisala, korzystanie z umiarem – nie zagrozi rozwojowi malucha.

  • Reply Ianthe 11 marca 2019 at 23:20

    Gosiu, a co myślisz o bujaczkach Stokke Steps? Można je rozłożyć do pozycji płaskiej. Nasza córa wprost go uwielbia. Ma 8 miesięcy. Jak była młodsza spędzała w nim sporo czasu. Teraz służy jej do drzemek (nie śpi w swoim łóżeczku, a zasypiając w naszym potrafi przespać pół godziny w ciągu dnia, w bujaczku może spac nawet 2h), do karmienia ponieważ posiada taką funkcję oraz ratuje mnie w sytuacji gdy muszę wziąć np. prysznic. Resztę czasu spędza na macie w salonie, wkładam ja również do łóżeczka żeby ćwiczyła przy szczebelkach podciąganie. Dodam, ze potrafi się już podciągnąć i stać trzymając się szczebelkow i belki z góry, przewraca się z brzucha na plecy i na odwrót, pare razy udało się jej samodzielnie usiąść, a jak już siedzi to się nie giba. A paluchy od stop ma bez przerwy w buzi. Chciałam zapytać czy może dalej uskuteczniać drzemki w tym bujaczku i czasem w nim posiedzieć ? Jeszcze trochę i z niego i tak samoczynnie wyrośnie. Ale póki jest i nigdy się na nim nie zawiedliśmy chciałabym wiedzieć jakie jest Twoje zdanie na jego temat ?

  • Reply Anna 25 marca 2019 at 20:17

    A co z lezaczkiem na biegunach, w którym dziecko leży płasko na plecach? Taki jak np oferuje Kinderkraft 5w1?

  • Reply Kasia 10 kwietnia 2019 at 13:04

    A to ja mam pytanie bo już sama nie wiem – to takiego malucha do tych 3 miesięcy, jak się chce ze sobą zabrać do kuchni np to w czym najlepiej? Kosz? Łożeczko wozić? Mata na podłogę? 🙂

  • Reply gabi2087 18 czerwca 2019 at 07:05

    Witam a ja mam takie pytanie moja mała 9 miesięcy i zaczęła siadać, jeszcze się chwieje ale już jej to wychodzi bardzo dobrze, mam pytanie związane z prawidłowym siadanien jak prawidłowo powinny być ułożone nóżki, ona je bardzo prostuje siedząc? Wspomnę że chodzimy na rehabilitację ponieważ miała napięcie mięśniowe i lekkie niedotlenienie, więc przychodzi jej zdobywanie nowych umiejętności trochę dłużej

  • Reply Bodzanka 9 listopada 2019 at 21:11

    Cześć, a jak z rozszerzaniem diety? Gdzie posadzić dziecko, które jeszcze nie siedzi? Zalecono nam w tym celu właśnie leżaczek. Młody ma skończone 7 miesiecy, stopy pakuje do buzi od 5 mc, aktualnie pełza gdzie się da i uczy się obrotu z brzucha na plecy. Rehabilitowalismy asymetrię, obecnie walczymy jeszcze ze wzmożonym napięciem w obręczy barkowej.

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej sześcioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

ZAPISZ SIĘ

Najnowszy filmik z mojego kanału na YouTube.

https://youtu.be/lwgTp-T9TSU

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

PAMIĘTNIK DLA CIEBIE I MALUSZKA

KUP PAMIĘTNIK

Rozwojowe Karty do zdjęć. :)

KUP KARTY

LOGOWANIE DO POPRZEDNIEJ WERSJI KURSÓW I E- BOOKÓW :)

E-book o zabawach z dzieckiem :)

KUP E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

KUP E-BOOK

Fajny E-book o noszeniu :)

KUP E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

KUP E-BOOK

MEDIA I JA

W programie DDTVN rozmawialiśmy o wyborze fotelika do karmienia i o tym, kiedy dziecko jest gotowe, aby w nim usiąść. W Programie MammaMia Polsat Rodzina rozmawialiśmy o akcesoriach dla malucha oraz o tym jak wspierać dziecko w nauce chodzenia
Podczas kolejnego nagrania programu Mamma Mia rozmawialiśmy o bioderkach, pieluchowaniu oraz profilaktyce dysplazji. Na kanele WP kobieta dostępne są nagrania, w których rozmawiamy o popularnych akcesoriach dla Malucha i o tym, czy dziecko rzeczywiście tego wszystkiego potrzebuje. Byłam również jedną z prelegentek na Urodzinach Blue City w Warszawie, gdzie opowiadałam o rozwoju dziecka i o tym, w jaki sposób możemy go wspierać.

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

Co prawda tylko do poniedziałku, ale tak, znikamy Co prawda tylko do poniedziałku, ale tak, znikamy! 🙂
Pomimo tego, że praca w sieci nigdy nie ma końca, bo zawsze można chcieć robić więcej i więcej... zależy nam, aby w tym wszystkim nie stracić tego, co najważniejsze... ❤
Życzymy Wam dobrego czasu!
Dbajcie o siebie i bawcie się dobrze! 🙂
Ps. Pomysłów na zabawy z Maluchem możecie szukać na blogu. Link do jednego z wpisów w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #rodzina #rodzinatojestsiła #mojewszystko #jestemmama #jestemzona #weekend
Jedna z moich babć umarła jeszcze zanim zdążyłam pojawić się na świecie...
Pogrzeb drugiej odbył się tuż przed moimi trzecimi urodzinami...
Kiedy pół roku później moja grupa przedszkolna przygotowywała przedstawienie na Dzień Babci i Dziadka płakałam, że nie chcę iść, bo jako jedyna w całym przedszkolu nie miałam kogo zaprosić...
Jednak poszłam.
Po przedstawieniu mama zapytała mnie jak było. Powiedziała, że babcia na pewno patrzyła na mnie z nieba.
Na to ja: Z jakiego nieba, mamo! Babcia była tutaj, stała obok mnie i trzymała mnie za rękę... 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️
Pewnie, że nie zawsze jest łatwo, ale teraz, kiedy mamy własne dzieci... szczególnie dbamy o to, aby docenić babcie...
Babcia to prawdziwy skarb! ❤️
A ja... po tylu latach... nadal tęsknię...

#mamafizjoterapeuta #dzienbabci #rodzina #doceniajtocomasz #doceniajludzi #babcia #dziadek #rodzinatojestsiła
🔘 wzrok,
🔘 słuch,
🔘 węch,
🔘 smak,
🔘 dotyk, 
🔘 czucie głębokie,
🔘 zmysł równowagi,
🔘 czucie trzewne...

To świat naszych zmysłów...
Ale... które z nich to te najważniejsze? BAZOWE, które w pierwszych miesiącach, a nawet latach odgrywają w życiu dziecka kluczową rolę?🤔
Możesz wybrać 3.🙂
A... jeśli masz wątpliwości, zerknij do wpisu, który wczoraj wskoczył na mojego bloga.
Link w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego dnia! ❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielęgnacja #zabawyzdzieckiem #wcosiebawic #mojewszystko #jestembojestes #instamama #instacorka #instasyn #rodzew2020 #rodzew2021 #bedemama
Są tutaj Rodzice maluszków, które właśnie Są tutaj Rodzice maluszków, które właśnie przymierzają się do rozszerzania diety, a jeszcze nie ogarnęły pozycji siedzącej?
Jeśli tak, to zerknijcie do wpisu na blogu! 
Link w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 
👉W poniedziałek, temat gotowości fizycznej do rozszerzania diety, poruszałyśmy również wspólnie z Anią z @alaantkoweblw 
Jeśli nie udało się Wam być na żywo,  powtórkę możecie obejrzeć tutaj: @alaantkoweblw 
Rozwikłana zostanie tam zagadka dziwnie wyglądającej pozycji ze zdjęcia 😜
A może... macie jakiś pomysł dlaczego mój synek, posadzony w foteliku, w ten sposób zapierał się stópkami???🤔

#mamafizjoterapeuta #rozszerzaniediety #rozszerzaniedietyniemowlaka #blw #noszeniemaznaczenie #jestembojestes #mojewszystko #bedemama #niemowle #rozwojdziecka #wspieranieprzezzabawe #wspieramniewymuszam #instamama #nieidealna #przyjaznapielęgnacja
Myśleliście kiedyś o zimie, jako o doskonał Myśleliście kiedyś o zimie, jako o doskonałej okazji do treningu siły, wytrzymałości, pracy nad koordynacją, równowagą... reakcjami obronnymi?🤔...
To dla nas wszystkich świetna powtórka tego, czego tak naprawdę uczymy się już od pierwszych miesięcy życia.🙂😎
To niesamowite, ile radości może dać nam po prostu zabawa z RUCHEM, testowanie swoich własnych możliwości i ograniczeń 🙂
➡️ Mój Tadzio 👶 w zasadzie po raz pierwszy miał okazję zupełnie samodzielnie chodzić po śniegu i patrzyłam z podziwem na to, jak dużą naukę wyniósł z tej zabawy już po pierwszym upadku.😉
Teraz wiemy, że:
✔️ Śnieg jest zimny
✔️Jeśli pozwolimy sobie na zbyt wielkie szaleństwo, możemy upaść,
✔️ Dobrze jest chodzić, mając w pogotowiu ręce, które ewentualnie uchronią nasz nos przed spotkaniem ze śnieżnym puchem,
✔️ Lepiej upaść na pupę niż na głowę,
✔️ Ze śniegu trudno wstać... I oczywiście wiele, wiele innych 😉

Dlatego warto pozwolić dziecku
❤️DOŚWIADCZAĆ❤️...
Oczywiście podstawowe zasady bezpieczeństwa są konieczne, ale doświadczenia są niezbędnym elementem nauki.
Na każdym etapie.
👉 Dlatego już od pierwszych dni dbamy o przyjazną pielęgnację i zapewnienie dziecku nie tylko idealnej przestrzeni, ale przede wszystkim ✔️poczucia bezpieczeństwa, bo tylko wtedy ma ono okazję rozwinąć swoje skrzydła! 💪❤️
👉 O przyjaznej pielęgnacji przeczytasz na moim blogu: www.mamafizjoterapeuta.pl
👉 O roli doświadczeń pisałam we wpisie, do którego link znajdziecie w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego dnia!❤️

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #rozwojdziecka #rodzew2021 #rodzew2020 #rozwojdziecka #instamatki #instamateczki #infantdevelopment #motherandbaby #WspieramNieWymuszam #noszeniemaznaczenie #familytime #rodzina #rodzinatojestsila #feriezimowe
Dzień dobry w poniedziałek! 😍 Jak spędziliś Dzień dobry w poniedziałek! 😍
Jak spędziliście weekend?
U nas trochę się działo...🙈
Nowe, ciekawe doświadczenia za nami...🙈
Nie sądziłam, że kiedykolwiek spróbuję, bo jednak jestem zdecydowanie ciepłolubna, ale... zrobiłam to!💪😜
Mała rzecz, a cieszy!
Dobrego dnia!❤️

Ps. Z kim widzę się dzisiaj wieczorem na live u @alaantkoweblw ?🙂

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #rodzina #rodzinatojestsiła #weekend #zima #zima2021 #instacorka #instasyn #rozwojdziecka #wspieranierozwojudzieci #fizjoterapiadzieci
Kto już czytał nowy tekst na blogu? 🙂 Temat Kto już czytał nowy tekst na blogu? 🙂
Temat dość skomplikowany, ale starałam się, aby było przystępnie.
Hipermobilność a rozwój niemowlaka czyli... przyglądamy się „małym leniuszkom”.
Link do wpisu w bio @mama_fizjoterapeuta oraz w stories.

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #rozwojdziecka #instamama #instamateczki #rehabilitacjadzieci #niemowle #jestemwciazy #jestemmama #jestemtata #bedemama #noszeniemaznaczenie #wspieramniewymuszam #hipermobilność #przyjaznapielegnacja
W co się dzisiaj bawicie? 🙂 U nas ostatnio kr W co się dzisiaj bawicie? 🙂
U nas ostatnio króluje wszystko to, co związane z ruchem! 🙃
I nie ukrywam... bardzo mnie to cieszy! 😎
Już niebawem na blogu pojawi się wpis na temat wspierania rozwoju dziecka poprzez zabawę, a tymczasem... odsyłam Was do wpisu o tym dlaczego... nie kupuję dzieciom zabawek. 😉

Link do wpisu w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

#mamafizjoterapeuta #zabawyzdzieckiem #relacja #dobryczas #dajdzieckuczas #jestembojestes #mojewszystko #coreczkamamusi #coreczkatatusia #fizjoterapeuta #niemowle #jestemmama #mojewszystko #rodzina #rodzinatojestsiła
Load More... Follow on Instagram

2018 - Gosia Paleczny