Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Napięcie mięśniowe

    Rozluźniamy zaciśnięte piąstki!

    Odruch chwytny dłoni zaliczany jest do tzw. odruchów pierwotnych. Jest to charakterystyczna odpowiedź na bodźce docierające do centralnego układu nerwowego, a jego czas występowania w przebiegu prawidłowego rozwoju dziecka jest dość ściśle określony. Początkowo jest to odruch bardzo silny- dziecko może tak mocno zacisnąć piąstkę na naszym palcu, że np. bylibyśmy w stanie bez dodatkowej pomocy podciągnąć malucha z leżenia tyłem do siadu.

    W miarę upływu czasu,  kiedy układ nerwowy małego człowieka dojrzewa, a dłoń zaczyna pełnić funkcję podporową (zazwyczaj okolice 5- 6 miesiąca życia), odruch ten słabnie i w końcu całkowicie zanika. Cały czas doskonali się także umiejętność coraz bardziej precyzyjnego chwytu.

    Najsilniejsze zaciskanie piąstek można zauważyć u dzieci do około trzeciego miesiąca życia, przy czym z każdym tygodniem rączki powinny stawać się coraz bardziej swobodne.

    Jak wspominałam już w jednym z poprzednich postów >>>ZOBACZ<<<, u nowo narodzonego dziecka tułów jest słaby, natomiast napięcie mięśniowe „na obwodzie” duże. To właśnie dlatego ruchy noworodka wydają się bardzo chaotyczne, a dziecko rusza się jakby całym sobą. W miarę upływu czasu, kiedy układ nerwowy dojrzewa, a maluch adaptuje się do nowych warunków otoczenia, zupełnie innych niż w brzuchu mamy, dochodzi do centralizacji napięcia mięśniowego. Tułów staje się stabilny na tyle, że pozwala na swobodne ruchy kończyn. Zmiana ułożenia rąk czy nóg nie pociąga już za sobą reakcji całego ciała.

    Swobodna staje się także rączka, której mały człowiek będzie potrzebował do precyzyjnego chwytu i czynności manipulacyjnych. Początkowo dziecko wykonuje samoistne, mimowolne ruchy chwytania, następnie, około 3-go miesiąca życia zbliża dłonie do linii środkowej ciała. Dotyka jedną rączką drugiej, jakiś czas później wyciąga rączki na widok przedmiotów i chwyta je 4 palcami bez używania kciuka. W miarę upływu czasu potrafi też „przekroczyć” rączką linię środkową ciała i w dalszym ciągu doskonali chwyt zaczynając używać kciuka. Potrafi przekładać przedmiot z jednej rączki do drugiej. Ostatecznie chwyt staje się bardzo precyzyjny, kciuk pełni funkcję przeciwstawną w stosunku do pozostałych palców, a dziecko jest w stanie podnieść z dywanu nawet maleńki okruszek. Wówczas pozostaje tylko doskonalić posiadane umiejętności.

    Ale nie u wszystkich dzieci sprawa jest tak oczywista. Niektóre maluchy zaciskają piąstki bardzo długo i ani myślą jej rozluźnić. Wielu rodziców wówczas martwi się bardzo, ponieważ w internecie przeczytać można wiele straszliwych „diagnoz”, a my, zatroskani o zdrowie naszych dzieci często podkręcamy sobie jeszcze czarne scenariusze. Oczywiście długotrwałe zaciskanie piąstek z brakiem tendencji do ich rozluźniania powinno zapalić u nas jeśli nie czerwoną, to pomarańczową lampkę, ale zaciśnięte piąstki nie świadczą od razu o tym, że nasze dziecko będzie niepełnosprawne.

    W zdecydowanej większości przypadków okazuje się, że za zaciskanie piąstek odpowiedzialny jest nie do końca dojrzały jeszcze układ nerwowy, a co za tym idzie trudności adaptacyjne i zazwyczaj lekkie zaburzenia ośrodkowej koordynacji nerwowej. Nadmierne zaciskanie piąstek może też być związane z nie do końca korzystnymi dla malucha sposobami pielęgnacji i noszenia czy nieco obniżonym podstawowym napięciem posturalnym >>>ZOBACZ<<< Trzeba pamiętać, że temat jest zawsze bardziej złożony. Problem nie tkwi jedynie w samych piąstkach, ale tkwi głębiej.

    U dzieci, które mocno zaciskają piąstki często występuje np. problem z ubieraniem. Maluszek usztywnia zazwyczaj także barki, dlatego rodzice skarżą się, że codzienna pielęgnacja jest utrudniona. O ile w pierwszych 3 miesiącach życia może tak być, o tyle później takie czynności powinny przychodzić coraz łatwiej. Jeśli tak się nie dzieje, zachęcam do wizyty u fizjoterapeuty dziecięcego. Czasami wystarczy naprawdę niewiele, a efekt Was zaskoczy.

    Jak pomóc dziecku rozluźnić piąstki?

    Jako rodzice, możemy dzięki wspólnej zabawie pokazać dziecku, że można czerpać sporo frajdy z rozluźniania rączek. Można to zrobić np. poprzez (pod postem film z przykładowymi ćwiczeniami):

    • ugniatanie i masaż obręczy barkowej i rączek (nasze dłonie powinny być ciepłe, a dotyk łagodny i stanowczy, ale jeśli podczas masażu dziecko się napina, warto go przerwać),
    • pocieranie rączką o rączkę
    • chwytanie prawą rączką lewej nóżki i odwrotnie,
    • turlanie na boczki,
    • zabawa piłką- np. dużą tak, aby mobilizowała Malucha do otwierania dłoni w celu jej uchwycenia.

    Co powinno nas zaniepokoić?

    Nie powinniśmy zwlekać z wizytą u specjalisty jeżeli:

    • dziecko jest sztywne cały czas, nawet podczas snu sprawia wrażenie spiętego, pręży się, ma mocno zaciśnięte piąstki, kciuk schowany do wewnątrz tak, że patrząc od góry na dłoń nie jesteśmy w stanie zobaczyć stawu śródręczno- paliczkowego kciuka (wyjaśnienie w filmie),
    • maluszek usztywnia, krzyżuje nóżki w wyproście,
    • codzienna pielęgnacja jest bardzo utrudniona- ciężko zmienić pieluszkę, ubrać rękawki, umyć maluszka pod pachami czy otworzyć dłoń.

    Warto być czujnym, ale przestrzegam też przed dopatrywaniem się patologii na każdym kroku, bo można oszaleć. 😉

    Pozdrawiam Was serdecznie. Mam nadzieję, że mimo małych trudności technicznych 😉 podczas pisania wpisu i nagrywania filmu, tekst będzie dla Was pomocny.

    Czekam na Wasze komentarze!

    Może Cię również zainteresować wpis o spiętej obręczy barkowej: >>>ZOBACZ<<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET

    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    5 komentarzy
    niemowlę zaciska piąstkiwzmożone napięcie mięśniowezaciśnięte piąstki
    • Materac dla dziecka

    • 4 powody, dla których MOJE DZIECI nigdy nie korzystały z bujaczka

    5 komentarzy

  • Reply ANNA at

    Cieszę się bardzo, że znalazłam tego bloga

  • Reply Anna at

    Nasza Julia za 3 dni skończy 2 miesiące, bardzo się jej podobają takie zabawy 🙂

    • Reply gosia paleczny at

      Super, bardzo się cieszę! 😉

  • Reply Ania at

    Moja córcia w czasie snu zaciska piaski. W ciągu dnia jest niby wszystko dobrze. Chwyta w raczki zabawki. Zaniepokoilo mnie że małe paluszki ma cały czas zgiete. U jednej raczki można to wyprostować u drugiej już jest z tym problem. Chcąc to wyprostować czuje opór. Mogę to tylko „wyprostowac” do 90stopni. Bardziej się nie da. Córcia ma 11 miesiecy

  • Reply Cocolada at

    Moja Córka 10 tydzień coraz częściej otwiera dłonie, pomalutku bawi się rączkami (zjada je już od ponad tygodnia) od kilku dni łączy na środku i rusza paluszkami jakby chciała je zapleść. Czasem się spina i zaciska, ale daje sobie rozluźnić. Tylko, gdy leży na brzuszku i podnosi się na rączkach to jedna ręka ucieka jeszcze dość często do tyłu, a nawet jeśli ładnie dźwignie się na rączkach do góry, to piąstki ma zaciśnięte, nie dziwią się na otwartych dłoniach, czy to powinno samo się skorygować czy należałoby coś działać?

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności