Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe

    CO MA PIERNIK DO WIATRAKA, CZYLI TUŁÓW NIEMOWLĘCIA Z… HALNYM? 3 PROSTE RZECZY, KTÓRE Z ŁATWOŚCIĄ WYKORZYSTASZ!

    Zastanawialiście się kiedyś po co ktoś wymyślił pompki? Po co niektórzy wylewają siódme poty i początkowo trzęsąc się jak galareta wykonują całe serie ćwiczeń w podporach? Po co komu popularna „deska”?

    Szukając odpowiedzi na to pytanie nie będę robić wywodów filozoficznych, ale poproszę Was, abyście położyli się na brzuchu i tak jak niemowlę, podparli się na przedramionach.

    Proste, prawda?

    No to teraz… zróbmy to porządnie – tak, jak robi to dziecko, kiedy staje się coraz bardziej aktywne! (Naprawdę spróbuj jeśli możesz.)

    • Leżąc w ten sposób pchnij mocniej przedramionami w podłoże i unieś klatkę piersiową i brzuch tak, aby nie dotykała maty.
    • Upewnij się, że Twoje plecy są proste i że nie zadzierasz głowy, ale patrzysz na swoje dłonie.
    • Następnie spróbuj popatrzeć w dół – sprawdź co znajduje się pod Twoim brzuchem… Pilnuj prostych pleców…

    Jak długo jesteś w stanie wytrzymać w tej pozycji? Czy po pewnej chwili Twoje ciało, szczególnie brzuch, nie zaczyna drżeć? Jaka część ciała pracuje najintensywniej i zwyczajnie zaczynasz odczuwać w jej obrębie dyskomfort?

    Tym razem nie było tak prosto, prawda?

    A czy wiesz, że mięśnie, które udało nam się teraz zaktywizować baaardzo przydają się w życiu?

    Oprócz mięśni ramion oraz powierzchownych mięśni tułowia zmobilizowaliśmy do pracy mięśnie głębokie, które pełnią ważną rolę w stabilizacji naszego ciała i chronią kręgosłup przed przeciążeniami.

    Czy… gdyby pień drzewa nie był silny… czy mogłoby ono przetrwać noc, w czasie której wieje halny? No właśnie… 😊

    Stabilne „centrum” naprawdę przydaje się w życiu!

    *Oprócz stabilności ważny jest oczywiście również timing – czyli najprościej mówiąc czas, w jakim „włączają się te mięśnie”, ale to temat na odrębny wpis.

    Jak to odnieść do niemowlaka?

    Jeśli kiedykolwiek mieliśmy na rękach noworodka… z pewnością wiemy, że jego tułów nie należy do najstabilniejszych…

    Dziecko wygina się w każdą ze stron i nie potrafi jeszcze radzić sobie z własnym ciałem w warunkach działania siły grawitacji. To dlatego potrzebuje dużo wsparcia i najlepiej, jeśli podnosząc czy odkładając maluszka zapewniamy mu dużą płaszczyznę podparcia. >>>ZOBACZ <<<

    Nie będziemy dzisiaj roztrząsać przyczyn takiego stanu rzeczy, ale najważniejsze jest to, że w miarę upływu czasu panowanie nad własnym ciałem przychodzi dziecku z coraz większą łatwością.

    Dzieje się to m.in. dzięki temu, że układ nerwowy maluszka dojrzewa, a jego tułów staje się coraz bardziej stabilny.

    No dobrze, ale po co niemowlakowi stabilny tułów?

    Wydawać by się mogło, że stabilny tułów to sprawa drugorzędna… Że przecież najważniejsze jest, aby dziecko nauczyło się kontrolować główkę, obracać, czworakować, siadać i chodzić.

    Ale czy… da się to „wyizolować” z całości? Czy głowa może być stabilna jeśli nie ma solidnej „bazy” na której mogłaby się wesprzeć?

    Czy jesteśmy w stanie wykonywać dobre jakościowo ruchy, kiedy nasze centrum nie zapewnia nam wystarczającej stabilności?

    Czy… drzewo może płynnie poruszać się na wietrze, kiedy jego pień zaczyna się łamać?

    Może nie będzie to niemożliwe, ale z pewnością bardzo utrudnione. Pojawią się tzw. kompensacje, które są niczym środek zastępczy. Dziecko, które nie ma wystarczającej stabilności tułowia będzie szukało sposobów, aby tą stabilność jednak sobie zapewnić. Jak to zrobi?

    Najprawdopodobniej zwiększy płaszczyznę podparcia (np. położone na brzuszku, po 3. miesiącu życia będzie utrzymywało nóżki w pozycji żabki >>>ZOBACZ<<<) albo… zaciśnie piąstki, wysoko ustawi obręcz barkową czy… usztywni nóżki >>>ZOBACZ<<<

    Dobre jakościowo ruchy wymagają stabilnego centrum. Tylko wtedy możemy mówić o najlepszych warunkach do niczym niezaburzonego rozwoju. 😊

    Co ja, rodzic, mam do tego?

    No tak, ale zapytacie mnie… „co mi do tego”. Przecież to wszystko dzieje się samo z siebie. Dziecko stopniowo zdobywa kolejne umiejętności, aż pewnego dnia staje na własnych nóżkach i zaczyna chodzić…

    Tak! Oczywiście, że to dzieje się samoistnie! Tacy już jesteśmy! Nasz naturalny pęd do rozwoju każdego dnia pcha nas ku nowym wyzwaniom! Jednak… chyba każdy zgodzi się ze mną, że pierwsze miesiące po narodzinach to czas, w którym mały człowiek jest całkowicie zależny od osób, które sprawują nad nim opiekę…

    Maluch, który w okolicach roczku zaczyna stawiać swoje pierwsze samodzielne kroczki, jeszcze kilka miesięcy wcześniej nie potrafił przecież nawet się obrócić… O samodzielnym siadzie czy czworakowaniu nie wspominając…

    Pierwsze 6 miesięcy życia jest czasem wyjątkowym. To właśnie wtedy dziecko buduje fundamenty swoich dalszych aktywności – kształtują się u niego wzorce postawy i ruchu, które będą bazą to wszystkiego, czego dziecko nauczy się w późniejszym czasie.

    Dlatego warto dbać o to, by to czego maluch doświadcza było wspierające i nie przeszkadzało dziecku w wykorzystaniu potencjału, który w nim drzemie… >>> ZOBACZ PROPOZYCJE ZABAW WSPIERAJĄCYCH NA PIERWSZE PÓŁ ROCZKU <<<

    Konkrety?

    • Już od pierwszych dni życia dbajmy o to, by to, co robimy przy maluszku było dla niego komfortowe i nie prowokowało ciągłego napinania się. (Np. podnoszenie dziecka w tradycyjny sposób można zastąpić łagodnym przetoczeniem na boczek, przytuleniem malucha do swojego ciała i dopiero uniesieniem).
    • Zwracajmy uwagę na to, na jakiej wysokości pokazujemy dziecku zabawki. Zabawki umieszczone zbyt wysoko mogą prowokować przewagę aktywności wyprostnej, a nam przecież zależy na tym, aby grupy mięśniowe pozostawały ze sobą w równowadze. Zamiast na wysokości wzroku pokazujmy zabawki niżej – nad klatką piersiową, a następnie (okolice 5. – 6. miesiąca) nad pępkiem.
    • Dbajmy o dobre warunki do budowania stabilnego tułowia – zwracajmy uwagę na wysuwanie rączek w kierunku zabawek >>>PRZEJDŹ<<<, zabawę nóżkami >>>ZOBACZ<<<  duuużo aktywności na brzuszku >>>ZOBACZ<<< i… PCHANIE! >>>Przeczytaj więcej na ten temat<<<

    Bo…PCHANIE służy małym i dużym!

    Zbliżamy się do lądowania! Kilka słów spinających to w całość:

    • Już sama świadomość tego, że budowanie stabilnego tułowia to ważna sprawa jest już połową sukcesu, więc… jeśli czytasz te słowa, z pewnością masz już z górki. 😊
    • Dzięki tej wiedzy możesz działać bardziej świadomie i pomóc nie tylko dziecku, ale przede wszystkim sobie zrozumieć pewne mechanizmy i poczuć się pewniej.
    • Dzięki takiej wiedzy z większą łatwością zaplanujesz zabawy, które będą sprzyjały budowaniu stabilności, a co za tym idzie… będą wspierały rozwój Twojego dziecka.

    Jakie to zabawy? Oto 3 propozycje:

    • Praca przeciwko sile grawitacji w leżeniu na pleckach (wysuwanie rączek w stronę zabawki, sięganie do ud, kolanek, podudzi, a następnie stópek…)
    • Podpory/ pchanie – od symetrycznego podporu na przedramionach, przez podpór na rączkach, które są bardziej wyprostowane, zabawy w pozycji bocznej, pełzanie w tył i w przód, odpychanie się i przejście do siadu z pozycji bocznej, zabawa w pozycji niedźwiadka, w klęku czy odpychanie do stania…
    • Pozwolenie dziecku na to, aby samodzielnie pokonywało trudności – unikanie wyręczanie go za każdym razem, pozwolenie, aby WSPÓŁPRACOWAŁO podczas podnoszenia, odkładania… unikanie sprzętów, które mogą niekorzystnie wpływać na dalszy rozwój (nadużywanie bujaczków, chodziki, skoczki…) a w kolejnych etapach… pozwolenie na noszenie cięższych przedmiotów, zabawy z siłowaniem się, przepychanie cięższych przedmiotów (pudełko z zabawkami, otwieranie cięższych drzwi)…

    Co warto z tego wszystkiego zapamiętać?

    1. Pchanie jest ważne.
    2. Pchanie/ odpychanie się pomaga budować stabilność obręczy barkowej i tułowia.
    3. Stabilny tułów to solidna baza do wszystkich aktywności, które wykonujemy każdego dnia.

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Źródła:

    1. Bly L. “Components of typical and atypical motor development. Neuro-Developmental Treatment Association.” Laguna Beach: 2011: 31-33.
    2. Matyja M., Gogola A. „Prognozowanie rozwoju postawy dzieci na podstawie analizy jakości napięcia posturalnego w okresie niemowlęcym”; Neurologia dziecięca, Vol . 1 6 /2007 , nr 32

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    napięcie mięśnioweniskie napięcie mięśniowerozwój niemowlakasłaby brzuszek
    • Nasza historia z podparciem stóp…

    • Co ruchomość stawów może mieć wspólnego z… rozwojem?

    Brak komentarzy

    Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.