Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Czworakowanie Leżenie na brzuszku Obroty Pełzanie Pionizacja i chód Siad Wysoki podpór

    Co ruchomość stawów może mieć wspólnego z… rozwojem?

    hipermobilność a rozwój dziecka

    Kiedy byłam małą dziewczynką marzyłam o tym, aby tańczyć w zespole muzycznym. Uwielbiałam występy na scenie, dlatego… kiedy tylko okazało się, że w mojej rodzinnej miejscowości taki zespół powstaje, byłam jedną z pierwszych osób, które zapisały się na listę.

    Zostałam przyjęta i tak oto rozpoczęła się moja wielka przygoda w muzyką i tańcem.

    Po jakimś czasie na terenie naszej szkoły został ogłoszony nabór do innego zespołu, który miał łączyć w sobie gimnastykę artystyczną z elementami akrobatyki.

    Jako, że uwielbiałam ruch, a na scenie czułam się jak ryba w wodzie… postanowiłam, że spróbuję.

    Tym razem wiedziałam jednak, że trzeba będzie bardziej się przyłożyć.

    Liczyło się przecież nie tylko wyczucie rytmu, ale przede wszystkim sprawność fizyczna i gibkość, dzięki której moje ruchy miały wyglądać na lekkie, płynne i eleganckie.

    Do dzisiaj pamiętam ból, który towarzyszył mi podczas przygotowań do szpagatu czy wysiłek, który wkładałam w to, aby poprawnie wykonać „mostek” ze stania na rękach, „foczkę” czy skorpiona…

    Dlaczego musiałam poświęcać na ćwiczenia naprawdę mnóstwo godzin, podczas gdy… koleżanka z zespołu robiła to wszystko w zasadzie… bez żadnego przygotowania?

    Pomimo tego, że wtedy wydawało mi się to bardzo niesprawiedliwe i niemal… wpędzało w poczucie, że to ja zbyt mało trenuję… dzisiaj już znam odpowiedź na to pytanie!

    RUCHOMOŚĆ W OBRĘBIE STAWÓW

    Nasze ciało stworzone jest tak, aby mogło się poruszać.

    Do ruchu niezbędny jest oczywiście układ nerwowy i mięśnie, ale to budowa naszego układu kostnego sprawia, że ruch jest w ogóle możliwy.

    Poszczególne kości stykają się ze sobą tworząc stawy- połączenia, w których zachodzi ruch i m.in. dzięki którym możemy np. usiąść po turecku czy podrapać się po nosie.

    Stawy można dzielić ze względu na ilość budujących je kości lub ze względu na to, w jakich płaszczyznach „pracują”- ale spokojnie, nie to będzie przedmiotem dzisiejszego wpisu. 😊

    Warto jednak wiedzieć, że oprócz kości, do elementów budujących staw zalicza się torebkę stawową czy więzadła, które z jednej strony umożliwiają wykonanie ruchu, a z drugiej- nie pozwalają na utratę połączenia pomiędzy kośćmi wchodzącymi w skład danego stawu.

    Budowę przykładowego stawu przedstawia poniższy rysunek.

    Źródło: Wikipedia.pl

    I teraz… przechodzimy do sedna naszych rozważań. 😊

    Każdy staw posiada pewien zakres ruchu, w którym może i… powinien się poruszać. Poszczególne normy przypisane są do konkretnych stawów, a zmniejszona lub wręcz przeciwnie- zbyt duża ruchomość uznawana jest za objaw nieprawidłowy.

    Ale… zaraz, zaraz!

    Co złego może być w tym, że ktoś ma bardziej elastyczne stawy? Przecież wiele rzeczy będzie przychodziło mu po prostu z większą łatwością! Będzie mógł zrobić szpagat, bez problemu splecie ręce za plecami czy… podczas skłonu w przód położy dłonie płasko na podłożu w zasadzie bez żadnego przygotowania (ojjj, moja odwieczna zmora 😉)…

    Rzeczywiście – z jednej strony zwiększona elastyczność stawów może być odczytywana jako atut – szczególnie, kiedy chce się dostać do zespołu gimnastycznego z elementami akrobatyki. 😉… Jednak warto pamiętać, że zawsze istnieje również druga strona medalu…

    Potraficie sobie wyobrazić co by się stało, gdyby każdy staw w naszym ciele miał nieograniczony, albo przynajmniej baaardzo duży zakres ruchu?

    Czy w takich warunkach np. utrzymanie pozycji stojącej przychodziłoby nam z łatwością? Jak dużą pracę musiałyby włożyć nasze mięśnie w to, aby utrzymać wyprostowaną postawę?
    Z pewnością byłaby ona nieporównywalnie większa niż ta, którą wykonują w „normalnych” warunkach.

    Hmmm… To trochę tak, jak w życiu – dobrze mieć wolność, ale to przecież pewne ograniczenia i zasady, którymi się kierujemy mogą uchronić nas przed zejściem na złą drogę. 😉

    No dobrze – ale jak to się ma do rozwoju dziecka?

    Zwiększona ruchomość w obrębie stawów może oczywiście dotyczyć dorosłych, ale warto pamiętać, że zdarza się również u dzieci, a także… niemowląt, bardzo często utrudniając maluchowi zdobywanie kolejnych umiejętności.

    Niejednokrotnie dzieci, których stawy są nadmiernie mobilne, z opóźnieniem osiągają poszczególne etapy rozwoju i często są postrzeganie, jako „małe leniuszki” – bywają bardzo ostrożne w podejmowaniu aktywności, niezbyt chętnie podchodzą do nowych, szczególnie wymagających zadań ruchowych, mogą pomijać pewne etapy rozwoju – np. czworakowanie (może się zdarzyć, że zastąpią je np. przemieszczaniem się na pośladkach >>>ZOBACZ<<<),  prezentować trudności sensoryczne czy w przyszłości mieć kłopoty z koordynacją – mogą wydawać się mniej uważne, „niezgrabne” ruchowo czy upadać częściej niż ich rówieśnicy…

    Z czasem mogą pojawić się dolegliwości bólowe, głównie w obrębie podudzi, słyszalne przeskakiwanie w stawach, szybka męczliwość nawet przy niewielkim wysiłku fizycznym, wrażenie luźnej, niedbałej sylwetki…

    Dorosłym, hipermobilność może utrudniać życie przede wszystkim ze względu na związane z nią dolegliwości bólowe czy niemożność utrzymania przez dłuższy czas jednej pozycji ciała. Często może dochodzić również do zwichnięć w obrębie stawów…

    Czy to jest groźne?

    I tak i nie – nie. Wiele osób żyje z hipermobilnością i albo nie dowiaduje się o niej nigdy, albo dopiero wtedy, kiedy związane z nią dolegliwości bólowe skłaniają do uporczywego szukania przyczyny takiego stanu rzeczy.

    Jeśli jednak mamy już taką wiedzę i podejrzenie, że nasze dziecko może się z nią borykać, warto drążyć temat, ponieważ wczesna interwencja jest w tym przypadku na wagę złota.

    Ponadto, hipermobilność w obrębie stawów nie zawsze jest problemem samą w sobie. Może się zdarzyć, że nadmiernej ruchomości stawów towarzyszą również inne objawy ze strony tkanek i narządów, które… zawierają w swoim składzie włókna kolagenowe.

    W takim przypadku oprócz charakterystycznego zwiększenia zakresu ruchu w stawach, możemy zaobserwować np. objawy takie jak nadmierna elastyczność skóry, tendencja do powstawania wybroczyn, rozstępów, żylaków…

    Nadmierna ruchomość w obrębie stawów oczywiście może być również związana z występowaniem innych schorzeń (obserwujemy ją np. u dzieci z Zespołem np. Downa czy osób z zaburzeniami takimi jak Zespół Marfana >>>ZOBACZ<<<, wrodzona łamliwość kości, Zespół Ehlersa – Danlosa, Zespół Sticlera…), dlatego nie powinniśmy jej bagatelizować.

    Na szczęście w zdecydowanej większości przypadków mamy do czynienia z objawami, które dotyczą wyłącznie stawów – mówimy wtedy o tzw. hipermobilności konstytucjonalnej.

    Co ciekawe, zwiększona elastyczność wpływa również na stan mięśni, które mogą pozostawać bardziej luźne i wydawać się słabe. To dlatego bardzo często u dzieci z hipermobilnością mówi się również o obniżonym napięciu mięśniowym >>>ZOBACZ WPIS<<<.

    Jeśli zainteresował Was temat hipermobilności, zerknijcie na filmik, który na jej temat przygotowała świetna specjalistka, dr n. med. Joanna Stodolna -Tukendorf: >>>ZOBACZ<<<

    A… o tym z jakimi trudnościami mogą borykać się maluszki z hipermobilnością oraz o tym, na co zwrócić szczególną uwagę podczas codziennych aktywności, opowiem już w najbliższym wpisie.

    Kto ciekawy? 😊

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    Chcesz ze spokojem, podczas codziennej zabawy wspierać naturalny rozwój maluszka? Sprawdź Fizjo-Baby-Gimnastyka!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY. KROK PO KROKU

    SPRAWDŹ

    SPRAWDŹ TEŻ MOJE KURSY O PIELĘGNACJI, ROZWOJU I ZABAWACH!

    ZOBACZ


    Źródła:

    1. Anna Mirska, Anna Karolina Kalinowska, Elżbieta Topór, Kamila Okulczyk, Wojciech Kułak: „Łagodny zespół hipermobilności stawów (BHJS)” https://neurologia-dziecieca.pl/neurologia_41-135-140.pdf
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    1 Comment
    hipermobilnośćhipermobilność u dziecizwiększona ruchomość w obrębie stawów
    • CO MA PIERNIK DO WIATRAKA, CZYLI TUŁÓW NIEMOWLĘCIA Z… HALNYM? 3 PROSTE RZECZY, KTÓRE Z ŁATWOŚCIĄ WYKORZYSTASZ!

    • HIPERMOBILNOŚĆ A ROZWÓJ NIEMOWLAKA.

    1 Comment

  • Reply Wdzięczna mama at

    Bardzo dziękuję za poruszenie tego tematu w tym wpisie i w kolejnym. U mojej corki zdiagnozowano hipermobilność. Obecnie ma 2 lata i tak jak Pani napisala znacznie później osiagala kolejne etapy rozwoju. Mimo braku doswiadczenia z dziećmi ( to jest nasze pierwsze dziecko) czułam, że cos jest nie tak. Od wczesnych miesiecy próbowałam szukac pomocy ale zawsze brano mnie za przewrazliwiona. Mowiono mi, ze ona jest z tych mniej aktywnych dzieci i potrzebuje wiecej czasu. Dopiero pozniej okolo 11 mies zaczęto szukać przyczyny. Dosc późno ale niestety tu gdzie mieszkam (UK) ciężko czasami o szybszą interwencję. I tak na koniec konsultacje z polskim fizjoterapeuta okazaly sie najlepsza forma pomocy. Możemy byc dumni z naszych fizjoterapeutów!
    Dziękuję Pani za tego bloga i za całą pracę. Dzieki niemu bardzo duzo się nauczylam i poszerzylam swoja wiedze. Profesjonalna wiedza podana w prosty sposób.

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności