Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • Blog
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • Korzystamy
    • Polityka prywatności

  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • Blog
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • Korzystamy
    • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    RÓŻNE UMIEJĘTNOŚCI: WIEK DZIECKA:

    HIPERMOBILNOŚĆ A ROZWÓJ NIEMOWLAKA.

    14 stycznia 2021

    W jednym z poprzednich wpisów poruszyłam temat hipermobilności >>>PRZEJDŹ<<< Opowiedziałam w nim o tym dlaczego ta z pozoru błaha przypadłość może skutecznie utrudniać codzienne funkcjonowanie i wytłumaczyłam w jaki sposób może się ona objawiać. Dowiedzieliście się o mojej prywatnej przygodzie z muzyką i tańcem oraz o tym, co wspólnego może mieć ruchomość w obrębie stawów z… predyspozycjami do uprawiania gimnastyki artystycznej. 😉

    Dziś pora na dalszą część. W tym wpisie:

    • zastanowimy się jak nadmierna ruchomość w obrębie stawów może wpływać na rozwój maluszka,
    • opowiem Wam na co warto zwracać uwagę w domu podczas codziennych aktywności z dzieckiem,
    • wymienię objawy, które powinny skłonić nas do poważniejszego pochylenia się nad tym tematem.

    Zaczynajmy!

    Mała powtórka

    W sporym skrócie o hipermobilności mówimy wtedy, kiedy poszczególne stawy (lub pojedynczy staw) pozwalają na bardziej „ obszerne” ruchy niż zazwyczaj ma to miejsce u przeciętnego człowieka tej samej płci, rasy, będącego w podobnym wieku…

    Do oceny hipermobilności używa się specjalnych skal- najczęściej Skali Beightona oraz Kryteriów Saschego uzupełnionych przez Kapandjiego, ale spokojnie- nie to będzie przedmiotem dzisiejszego wpisu. 😊

    W związku z tym, że często o hipermobilności dowiadujemy się dość późno- najczęściej kiedy ta zdąży już wystarczająco uprzykrzyć nam życie postanowiłam, że opowiem Wam co nieco o tym jak może wyglądać aktywność maluszka w sytuacji, kiedy jego stawy są nadmiernie mobilne.

    (Czasami o tym, że borykamy się z tą przypadłością dowiadujemy się dopiero wtedy, kiedy zdesperowani odczuwanym dyskomfortem postanawiamy poruszyć niebo i ziemię nie zważając na politowanie malujące się na twarzach badających nas osób, bo przecież… „zdrowy człowiek i wymyśla”…)

    Pomimo tego, że często pomarańczowa lampka zapala nam się dopiero wtedy, kiedy dziecko ma już kilka lat, pierwsze objawy hipermobilności możemy czasami zauważyć już w wieku niemowlęcym.

    No dobrze, ale… do konkretów! Co to takiego może być?

    Przeanalizujmy to od samego początku:

    Tak naprawdę bardzo subtelne sygnały ostrzegawcze możemy zauważyć tuż po narodzinach. Nie powiem, że jest to łatwe (dlatego wszystkie wyrzuty sumienia w stylu: „to moja wina, że nie zauważyłam/em wcześniej” lądują tam, gdzie ich miejsce, czyli na innej planecie😊), ale wiedząc na co patrzeć z pewnością jest ciut łatwiej.

    Zobaczcie:

    Typowo rozwijający się maluch tuż po narodzinach nie leży płasko na podłożu, ale przyjmuje pozycję zgięciową. Mięśnie jego rączek i nóżek nie są w pełni wydłużone co sprawia, że w zasadzie nie widzimy u niego pełnego, swobodnego wyprostu.

    U nowo narodzonych dzieci, u których mobilność w obrębie stawów jest duża, a jednocześnie poziom napięcia mięśniowego jest nieco niższy, możemy zauważyć, że rączki i nóżki prostują się z dużo większą łatwością- nawet podczas czuwania dziecko układa je płasko na podłożu, a pokonanie siły grawitacji i uniesienie ich nad powierzchnię maty może być problematyczne.

    Czasami jednym z pierwszych „objawów” może być opóźnione osiąganie przez dziecko poszczególnych etapów rozwoju. Jest ono neurologicznie zdrowe, teoretycznie wszystko jest w porządku, ale jednak kolejne umiejętności pojawiają się z opóźnieniem, często wykraczając poza lub balansując na cienkiej granicy OKIEN ROZWOJOWYCH.>>>ZOBACZ<<<

    To dlatego „małym leniuszkom” przyglądamy się bardziej uważnie. 😊

    Oczywiście tempo rozwoju każdego dziecka jest inne >>>ZOBACZ<<< i jesteśmy dalecy od porównywania, ale jeśli maluch notorycznie „spóźnia się” z opanowywaniem poszczególnych umiejętności, a przy tym mamy odczucie, że jego zainteresowanie, ciekawość świata i determinacja związana z osiągnięciem konkretnego celu nie jest tak silna, jak można byłoby się spodziewać, staramy się mieć go na oku.

    Z czym jeszcze może pojawić się trudność?

    Jeśli uświadomimy sobie, że dzieci, u których stawy są nadmiernie mobilne mogą mieć trudność z utrzymaniem poszczególnych części swojego ciała w tzw. liniowości- czyli… najprościej mówiąc w prawidłowym ułożeniu, dzięki któremu dana pozycja jest dobra jakościowo, a wysiłek związany z jej utrzymaniem jest minimalny… to… z łatwością odpowiemy sobie na zadane wcześniej pytanie.

    To trochę tak, jak byśmy układali wieżę.

    Jeśli będziemy układali ją z kwadratowych klocków, to możemy stworzyć całkiem wysoką budowlę, bo nie ma tutaj nigdzie niepotrzebnych „luzów”. Jeśli jednak nasze klocki byłyby nieco wypukłe, a więc byłby możliwy większy niż potrzeba „zakres ruchu”, nasza praca byłaby o wiele trudniejsza i pewnie nie bylibyśmy w stanie wznieść zbyt wysokiej budowli.

    Być może porównanie trochę na wyrost, ale mam nadzieję, że znajdujecie analogię- osobom ze zwiększoną ruchomością w obrębie stawów zwyczajnie trudniej jest utrzymać pozycję swojego ciała, ponieważ mięśnie nie mogą liczyć na wsparcie torebek stawowych, więzadeł…

    Możemy więc zauważyć, że dziecko:

    – nie znosi leżenia na brzuszku (o tym, jak w prostych krokach można pomóc dziecku zaprzyjaźnić się z leżeniem na brzuszku przeczytasz tutaj: >>>PRZEJDŹ<<<

    – leżąc na brzuszku, po trzecim miesiącu życia nadal bardzo szeroko ustawia kolanka >>>ZOBACZ<<<

    – w wysokim podporze ustawia łokcie w przeprostach, jego plecy są bardzo mocno wygięte, a brzuszek nie unosi się nad podłoże. Pozycja dziecka jest bardzo mało aktywna i możemy odnieść wrażenie, jakby maluch „zawieszał się” na obręczy barkowej. (O wysokim podporze pisałam m.in. tutaj: >>>PRZEJDŹ<<<)

    – ma trudności z obrotami- bardzo niechętnie przetacza się na brzuszek lub notorycznie robi to korzystając z wzorca odgięciowego (zamiast unieść nóżki nad podłoże i pracować „w przód” odgina się w literkę C i pcha w podłoże, aby się obrócić)…

    Obroty z wygięciem tułowia na kształt litery C.
    Obroty przez pracę w przód.

    – może pominąć etap czworakowania do którego… potrzebna jest przecież doskonała kontrola poszczególnych części ciała względem siebie na dodatek… w ruchu!

    – zamiast czworakowania może przemieszczać się na pośladkach >>>ZOBACZ<<<

    – może siedzieć z bardzo zaokrąglonymi pleckami, obciążając- zamiast guzów kulszowych- kość krzyżową… Może często wybierać siad w literkę W… >>>ZOBACZ<<<, siadać przez wykonanie szpagatu…

    – w pozycji spionizowanej może mieć tendencję do koślawienia kolan i stópek, stawy kolanowe mogą być przeprostowane, może bardzo szeroko ustawiać nóżki, a my, pomimo upływu czasu nie będziemy widzieli wyraźnej zmiany na plus, w której przybliżają się one do siebie.

    – zbyt szeroko ustawione nóżki mogą utrudniać maluchowi przenoszenie ciężaru ciała z jednej strony na drugą, a to przecież… konieczne jest do tego, aby jedna z nóżek mogła ostatecznie oderwać się od podłoża i abyśmy my nareszcie mogli popłakać się ze szczęścia, że nasze dziecko postawiło właśnie swój pierwszy samodzielny krok.

    – dzieci z hipermobilnością mogą przez dłuższy czas mieć trudność z przechodzeniem z pozycji stojącej do siadu- zamiast w sposób kontrolowany zmieniać tę pozycję, mogą „klapać” na pupę bez żadnej kontroli. Mogą niechętnie bawić się w podnoszenie przedmiotów z podłogi, ponieważ to wymaga od nich bardzo dużego wysiłku…

    – mogą często upadać, denerwować się kiedy mają do czynienia z niestabilnym lub bardzo nierównym podłożem…

    – w starszym wielu mogą wykazywać tendencję do skręceń, zwichnięć, pojawiania się skrzywień kręgosłupa, mogą prezentować pozostawiającą wiele do życzenia postawę ciała, mieć trudność z „wysiedzeniem” przez dłuższy czas w jednej pozycji, skarżyć się na bóle w obrębie pleców czy nóg (często interpretowanych jako tzw. bóle wzrostowe)…

    NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ?

    Pomimo tego, że nie mamy bezpośredniego wpływu na to jak elastyczne są nasze stawy… wiedząc, że nasz maluch boryka się z taką trudnością, warto zwrócić uwagę na kilka spraw:

    • Pielęgnacja- już od pierwszych dni życia warto zadbać o to, aby nasze postępowanie z dzieckiem było zgodne z jego naturalnym rozwojem- proste zasady, które jesteśmy w stanie wdrożyć do naszej codzienności to coś, czego nie sposób przecenić. O „Przyjaznej pielęgnacji” pisałam w tym wpisie: >>>PRZEJDŹ<<<

    – Dbanie o odpowiednie podłoże i różnorodność doświadczeń– już od pierwszych dni życia warto zapewnić dziecku swobodę ruchów i unikać długotrwałego układania go na zbyt miękkiej powierzchni. Mięśnie dzieci z hipermobilnością mają trochę więcej „na głowie”, a AKTYWNOŚĆ i unikanie bezruchu to najlepszy trening!

    Różnorodność odnosi się do sposobów noszenia, podłoża, na którym przebywa maluch oraz pozycji, w których go układamy (zabawa w leżeniu na pleckach, na brzuszku, boczku…)

    – Danie dziecku szansy na to, aby samo (no… ewentualnie z niewielką pomocą) zapracowało na sukces. Wieeemmm, czasami wydaje nam się, że maluch sobie nie poradzi i… ciężko nam powstrzymać się przed wyręczaniem go (no bo przecież tak szybciej, sprawniej i dziecko ma to, czego chce bez wysiłku i bez marudzenia) ale… główki naprawdę nie trzeba podtrzymywać do osiemnastki, a utrata równowagi i upadki (oczywiście w bezpiecznych warunkach) jest naturalnie wpisana w proces nauki i zdobywania doświadczeń…

    Jeśli więc chcemy, aby dziecko pracowało, pozwólmy mu odnieść sukces. Zachęcajmy, motywujmy, proponujmy zadania szyte na miarę jego potrzeb i aktualnych możliwości…

    Obracając/ podnosząc/ odkładając malucha róbmy to POWOLI, dajmy mu szansę na włączenie się w ruch…

    – Wybierajmy zabawy, które budują centralną stabilność (np. siłowanie się, ODPYCHANIE >>>ZOBACZ<<<), wzmacniają siłę mięśniową (tory przeszkód), stymulują czucie głębokie, czucie własnego ciała, a unikajmy wszystkiego, co dodatkowo rozciąga i tak już bardzo elastyczne stawy… (O zabawach z dzieckiem przeczytasz tutaj: >>>PRZEJDŹ<<<)

    CO POWINNO SKŁONIĆ DO POSZERZENIA DIAGNOSTYKI?

    W związku z tym, że dzieci mają naturalnie bardziej elastyczne stawy niż dorośli, jednoznaczne stwierdzenie czy zwiększone zakresy ruchu są jedynie wyizolowaną przypadłością, czy wynikają z choroby tkanki łącznej, AAP wydała zalecenia dotyczące tego, kiedy dzieci z hipermobilnością powinny zostać skierowane na dalsze badania. Objawy, które powinny skłonić do konsultacji to:

    • Uogólniona hipermobilność- stawy poruszają się w większych niż „normalnie” zakresach ruchu.
    • Częste zwichnięcia/ podwichnięcia w obrębie stawów, w tym wrodzone zwichnięcie stawu biodrowego.
    • Duża elastyczność skóry– można ją z łatwością naciągnąć, jest bardzo cienka i prześwitują przez nią naczynia krwionośne. Siniaki pojawiają się bardzo łatwo, są większe niż byśmy mogli się tego spodziewać, występują tzw. blizny zanikowe (podobne do tych, jak po trądziku).
    • Hipotonia, czyli obniżone napięcie mięśniowe.
    • Skrzywienia kręgosłupa.
    • Po okresie niemowlęcym niebieskawe lub szarawe zabarwienie twardówek.
    • Wypadanie płatka zastawki mitralnej i poszerzenie korzenia aorty.
    • Dodatni wywiad rodzinny.

    PODSUMOWANIE.

    Zwiększona ruchomość w obrębie stawów może utrudniać codzienne funkcjonowanie i sprawiać, że dziecko z opóźnieniem będzie zdobywało poszczególne umiejętności, ale wczesne rozpoznanie problemu to duży krok do przodu.

    Ważne, aby jak zawsze zachować spokój, bo stres nie jest najlepszym doradcą! Tak naprawdę każdy z nas boryka się w życiu z mniejszymi lub większymi trudnościami, ale starajmy się nie pozwolić, aby to zabrało nam całą radość z czasu, który mamy! 😊

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    Pomysły na zabawy z dzieckiem od narodzin do pierwszych samodzielnych kroczków znajdziesz w E-booku:

    E-book: GARŚĆ POMYSŁÓW NA NAJFAJNIEJSZE ZABAWY Z DZIECKIEM :

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    >>> ZOBACZ KURS 0-3 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 4- 7 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 8- 18 <<<

    Źródła:

    1. AAP News. When to refer a child with hypermobility for further evaluation: Joan M. Stoler, M.D., FAAPJuly 12, 2018

    1 Comment
    hipermobilnośćopóźniony rozwójwiotkość stawów
    • Co ruchomość stawów może mieć wspólnego z… rozwojem?

    • 3 BAZOWE ZMYSŁY- czym są i jak wspierać ich rozwój?

    Zobacz również

    Nie od razu Rzym zbudowano, czyli dlaczego nie możemy na starcie wymagać od dziecka perfekcji…

    22 maja 2019

    Jak dbając o rozwój psychoruchowy dziecka zaoszczędzić na… fajny weekend z rodziną?

    3 lipca 2018

    7 najczęstszych pytań o chusty.

    2 listopada 2020

    1 Comment

  • Reply Sylwia 14 stycznia 2021 at 20:01

    Synek miał hipermobilnosc, do tego prawa stopa końsko-szpotawa, teraz ma 2,5 r hipermobilnosc zanika chociaż wydaje mi się, że całkiem się jej nie pozbędziemy 🙁 i wszystko, rozwój przebiegał dokładnie tak jak Pani opisała

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej sześcioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

Jeśli podoba Ci się to. co robię, możesz postawić mi kawę. :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

PROMOCJA

ZAPISZ SIĘ

Q&S czyli… pytania i podpowiedzi

ZOBACZ Q&S

NOWOŚĆ! AUDIOBOOK Z ZABAWAMI!

ZOBACZ AUDIOBOOK

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

E-book o zabawach z dzieckiem :)

KUP E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

KUP E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

KUP E-BOOK

Najnowszy filmik z mojego kanału na YouTube.

https://youtu.be/lwgTp-T9TSU

MEDIA I JA

W programie DDTVN rozmawialiśmy o wyborze fotelika do karmienia i o tym, kiedy dziecko jest gotowe, aby w nim usiąść. W Programie MammaMia Polsat Rodzina rozmawialiśmy o akcesoriach dla malucha oraz o tym jak wspierać dziecko w nauce chodzenia
Podczas kolejnego nagrania programu Mamma Mia rozmawialiśmy o bioderkach, pieluchowaniu oraz profilaktyce dysplazji. Na kanele WP kobieta dostępne są nagrania, w których rozmawiamy o popularnych akcesoriach dla Malucha i o tym, czy dziecko rzeczywiście tego wszystkiego potrzebuje. Byłam również jedną z prelegentek na Urodzinach Blue City w Warszawie, gdzie opowiadałam o rozwoju dziecka i o tym, w jaki sposób możemy go wspierać.

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

Dzień dobry! 😍 Bardzo pracowicie u nas, ale po Dzień dobry! 😍
Bardzo pracowicie u nas, ale podsyłamy dzisiaj krótki filmik. 🙂
Rysowanie rysowaniem, ale... czy zwróciliście uwagę na to, że do tak precyzyjnych ruchów małą rączką potrzebna jest naprawdę dobra stabilność obręczy barkowej i tułowia?
U Tadzia nie od początku była to tak oczywista sprawa...
Kilkukrotnie poruszałam ten temat na blogu, dlatego jeśli Wasz maluszek ma trudność z leżeniem na brzuszku, wysokim podporem, unoszeniem zgiętych nóżek nad podłoże czy np. kontrolą główki... wpadnijcie:
✅ www.mamafizjoterapeuta.pl

Kilka wpisów, które mogą Was zainteresować znajdziecie w moim dzisiejszym stories.

Dobrego dnia!❤️

#mamafizjoterapeuta #wspieranieprzezzabawe #noszeniemaznaczenie #rozwojdziecka #mama #mamąbyć #jestemwciąży #będęmamą #rodzew2021 #rodzew2021 #niemowle #dzidziuś #instamama
Wracamy po Świętach z czymś prostym, ale... maj Wracamy po Świętach z czymś prostym, ale... mającym ogromne znaczenie! 💪
Jak to wygląda u Was? Udaje się Wam zwracać uwagę na te rzeczy podczas codziennych aktywności?
Czy coś to u Was zmienia?

Piszcie! ❤️

Teksty, które mogą Was zainteresować, znajdziecie w moim dzisiejszym stories.

O roli doświadczeń:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/05/08/czy-mozemy-wplynac-na-budowe-mozgu-dziecka/

O noszeniu:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2017/07/05/noszenie-dziecka/

O przyjaznej pielęgnacji:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/09/12/przyjazna-pielegnacja-czyli-co/ 

Link do e-booków w moim bio. 

Dobrego dnia! ❤️ 

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #wspieranierozwojudzieci #wspieranieprzezzabawe #wspieramniewymuszam #noszeniemaznaczenie #rozwojdziecka #instamama #instamateczki #bedemama #jestemwciazy #rodzew2021 #rodzew2020
Kochani, znikamy na kilka dni do naszej ciszy, bo. Kochani, znikamy na kilka dni do naszej ciszy, bo... w ciszy wszystko słychać lepiej. 🙂
Minął rok, a we mnie nadal pracują te słowa:
"Mogę być bardzo wściekła na to, czego nie mam, albo wdzięczna za to, co mam" 
Można iść po najniższej linii oporu i nastawić się na krytykanctwo negując wszystko i wszystkich wokoło, albo... nauczyć się dostrzegać DOBRO- nawet najmniejszą rzecz i dziękować za nią! ❤
➡ Pierwsza postawa - prosta, bo przecież krytykować każdy potrafi, jednak... na dłuższą metę destrukcyjna tak naprawdę dla nas samych...
➡ Druga z kolei... nie jest łatwa.
Dostrzeżenie tego, co jest "normalne" i "przecież nam się należy" czy... danie czegoś od siebie- trudniejsze...

I... oczywiście, że mogłabym chcieć więcej! Ale... mam to, co mam. Jestem tu i teraz...

Dzisiaj wspominamy dzień, w którym Pan Jezus został przybity do krzyża. I tak sobie myślę... chciałabym, aby nikt nigdy przeze mnie nie został do krzyża przybity... Abym swoim postępowaniem, swoimi słowami nie podcięła mu skrzydeł, nie sprawiła, że przestanie w siebie wierzyć...
Każdy jest ważny i WARTOŚCIOWY! ❤

Dziękuję za to, że tutaj jesteście! Za to, że czytacie moje wpisy, komentujecie, udostępniacie...
Dziękuję, że wspieracie akcje charytatywne, które organizuję...
To naprawdę WIELKA SPRAWA!
Więc uśmiechnij się w te Święta! 🙂
Każdego dnia robisz MASĘ WSPANIAŁYCH RZECZY! ❤

Życzymy Wam dużo radości i nadziei, jaką niesie zmartwychwstanie.
Dobrego czasu! ❤

*Jeśli nie znacie Nicka Vujicica, warto wygooglować...

Kalwaria Tokarska. ❤️

#mamafizjoterapeuta #swietawielkanocne #wielkanoc2021  #rodzina #kalwariatokarska #wielkipiątek
Chyba nigdy nie zliczę nieprzespanych nocy, momen Chyba nigdy nie zliczę nieprzespanych nocy, momentów, kiedy czułam się bezradna i kiedy zwyczajnie nie ogarniałam... 
Ale... patrząc z perspektywy czasu wiem, że weszłabym kolejny raz do tej samej rzeki. 😉💪
I w zasadzie... nic się nie zmieniło - nadal często czuję zmęczenie, nadal są chwile zwątpienia, a „ogarnianie”nie jest moją najsilniejszą stroną, ale... zwyczajnie kocham te dzieciaki! ❤️

Nie szukam szczęścia gdzieś daleko, bo... mam je na wyciągnięcie ręki! ❤️

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #rodzina #rodzinatojestsiła #mama
Kto już czytał nowy wpis na blogu? Czy myśląc Kto już czytał nowy wpis na blogu? 
Czy myśląc o rozpoczęciu przygody z noszeniem też mieliście spory dylemat co w Waszym przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem? 🤔
Nie ukrywam, że w pierwszych miesiącach życia chusta wypadła u nas bezkonkurencyjnie, ale nosidła mogą być w dzisiejszych czasach bardzo dobrą alternatywą pod warunkiem, że zrobimy to z głową.
➡️ O tym jak to zrobić i co wziąć pod uwagę podejmując decyzję o tym- w czym nosić, przeczytacie na blogu:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/03/30/chusta-czy-nosidlo/

Wpis to idealna lektura dla wszystkich tych, którzy nadal czują się zagubieni w tym temacie.

Przygotowała go dla nas doradczyni noszenia, Hanna Łasica. @hannalasica 
➡️ Koniecznie zerknijcie na profil Hani, gdzie znajdziecie mnóstwo praktycznych wskazówek, noszeniowy e-book, a także wywiad ze mną o tym, co najczęściej nurtuje młodych Rodziców. 

A... uprzedzając pytania o nosidło ze zdjęcia, pisałam o nim tutaj: 
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/korzystamy/

Miłej lektury! ❤️

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #noszeniemaznaczenie #noszeniewchuscie #wspieramniewymuszam #przyjaznapielegnacja #chustaczynosidło #rozwojniemowlaka #rodzew2021 #rodzew2020 #bedemama #jestemwciąży
Czy wiecie, że przekładanie kartek w książce m Czy wiecie, że przekładanie kartek w książce może być całkiem fajnym treningiem związanym z przekraczaniem linii środkowej ciała? 😉 
I... wbrew pozorom... taka umiejętność przydaje się nie tylko starszakom!
Przekraczanie linii środkowej pojawia się np. podczas nauki obrotów czy... zabaw własnymi stópkami już w wielu kilku miesięcy! 👶
➡️ Wszystko, co warto na ten temat wiedzieć, znajdziecie na moim blogu w tym wpisie: 
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/02/10/przekraczanie-linii-srodkowej/

Aktywny link znajdziecie również w moim dzisiejszym stories. 

Pamiętacie o przekraczaniu linii środka podczas codziennych zabaw? 😉

Ps. U nas ostatnio moda na przebieranki.😉 

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #zabawazdzieckiem #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielęgnacja #wspieranieprzezzabawe #rodzew2021 #rodzew2020 #bedemama #ciąża #niemowlak
Czy są tutaj Maluszki, które właśnie rozpoczyn Czy są tutaj Maluszki, które właśnie rozpoczynają przygodę z pionizacją?
Jeśli tak, to dzisiaj mam coś specjalnie dla nich! 😍

*** Czy przedmiot musi być lekki? Nie, nie musi 🙂 cięższe przedmioty są okazja do świetnej stymulacji dla maluszka, do lepszego odczuwania własnego ciała... 💪
Nasza ulubiona piłeczka była lekka, ale równie chętnie tego lata Tadzio przenosił na podwórku cegły.🙈

Zerknijcie też na mojego bloga. Oprócz wpisu o pionizacji znajdziecie tam teksty o pierwszych bucikach, pchaczach, chodzikach...
Wystarczy, że wybierzecie kategorię ➡️ pionizacja i chód.

Dobrego dnia! 😍

Ps. Pakiet w promocyjnej cenie znajdziecie tutaj: 
✅ https://sklepmamafizjoterapeuta.pl/kolekcja/frontpage/pakiet-wspierajace-zabawy-z-dzieckiem-od-narodzin-do-2-roku-zycia (link w bio oraz stories).

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #rodzew2019 #rodzew2020 #rodzew2021 #jestemma #instamateczki #infantdevelopment #instamatki #mamaidziecko
Kochani, to był dla mnie bardzo intensywny tydzie Kochani, to był dla mnie bardzo intensywny tydzień. Mam nadzieję, że kolejne będą choć trochę luźniejsze...
Biegnę ładować akumulatory, a Wam życzę cudownej niedzieli! 😍

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #przyjaznapielegnacja #jestembojestes #rodzew2021 #rodzew2020 #niedziela #rodzina #rodzinatojestsiła
Load More... Follow on Instagram

2021 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.