Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • Blog
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • Korzystamy
    • Polityka prywatności

  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • Blog
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • Korzystamy
    • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe Siad

    Siad W

    7 maja 2018

    Siad W wywołuje czasami skrajne emocje… Tymczasem duża część dzieci siada właśnie w ten sposób. Zobacz dlaczego tak się dzieje i dowiedz się kiedy jest to bezpieczne, a kiedy warto skonsultować u specjalisty.

    Z pozoru może się wydawać, że to post dla rodziców nieco starszych dzieci… ale niekoniecznie. 😉 To, czy nasze dziecko będzie siadało w ten sposób po części zależeć będzie od tego, co zaserwujemy maluchowi dużo, dużo wcześniej. 😉

    Ale od początku…

    CO TO JEST SIAD W?

    Siad W to pozycja, w której dziecko siedzi pomiędzy swoimi stopami w taki sposób, że patrząc na malucha od przodu zauważamy, że jego nóżki układają się w sposób przypominający właśnie literę W. Kolanka malucha są zgięte, podobnie jak biodra, które dodatkowo układają się w nieznacznym odwiedzeniu oraz rotacji wewnętrznej.

    DLACZEGO DZIECI CZĘSTO WYBIERAJĄ TEN RODZAJ SIADU?

    Może zacznijmy od tego, dlaczego u małych dzieci ten siad jest w ogóle możliwy do przyjęcia, bo przecież większość z nas, dorosłych, nie jest w stanie usiąść w ten sposób…

    U niemowląt i małych dzieci fizjologiczne przodoskręcenie (antetorsja) szyjek kości udowych jest spore (około 40 stopni) i pozwala na uzyskanie dużej rotacji wewnętrznej w biodrze (nawet do 90 stopni), przez co przyjęcie siadu “W” jest w ogóle możliwe i w zasadzie… naturalne. Do około 8. roku życia kąt antetorsji zmniejsza się do wartości około 10 stopni i wtedy może nie być już tak prosto. 😉

    Dlaczego dzieci mogą lubić ten siad?

    Przyczyna może być bardzo prosta. 😉 Dzięki temu, że podczas takiego siadu płaszczyzna podparcia jest większa, maluch nie musi wkładać dużo wysiłku w utrzymanie tułowia i głowy przeciwko sile grawitacji. W siadzie W miednica stabilizowana jest biernie, mięśnie brzucha są bardzo mało aktywne, a kontrola głowy w dużej mierze sprowadza się do „zawieszenia jej” pomiędzy barkami. Dzieci, które np. mają nieco niższe niż przeciętna napięcie mięśniowe, słabe mięśnie brzuszka lub po prostu nie lubią się męczyć, z pewnością chętnie skorzystają z takiego „udogodnienia”.

    Hmmm…. W zasadzie nie powinno nas to dziwić – czy jeśli można osiągnąć jakiś cel bardzo małym kosztem, to czy ktoś z nas będzie dążył do tego, żeby się wysilać? 😉

    JAK „POWINIEN” WYGLĄDAĆ SIAD IDEALNY?

    Siad idealny… tak naprawdę człowiek jest stworzony do ruchu, więc siad sam w sobie nie jest i pewnie nigdy nie będzie pozycją, w której długotrwałe przebywanie będzie pożądane.

    Mówi się, że nawet codzienna, regularna aktywność fizyczna nie jest w stanie zrekompensować naszemu ciału kilku godzin spędzonych np. w pracy przy biurku. To samo dotyczy dzieci. Zdrowo rozwijające się dziecko traktuje siad raczej jako pozycję przejściową  pomiędzy jedną, a drugą aktywnością. Maluchowi najczęściej zwyczajnie szkoda czasu na siedzenie. 😉

    Oczywiście w przebiegu prawidłowego rozwoju umiejętność samodzielnego przejścia do pozycji siedzącej i utrzymania jej w pewnym momencie się pojawia, natomiast duża część dzieci traktuje siad raczej jako przerywnik (wyjątkiem jest sytuacja, w której jest coś absolutnie fascynującego do zabawy). 😉

    W idealnych warunkach siad malucha powinien być przede wszystkim różnorodny. Dziecko powinno potrafić usiąść zarówno w siadzie prostym (z lekko ugiętymi lub swobodnie wyprostowanymi, ale nie usztywnionymi w wyproście nóżkami), siadzie bocznym (na obydwie strony) w siadzie na piętach czy w siadzie, w którym jedna z nóżek jest wyprostowana, a druga zgięta (ważne, aby nie była to stale ta sama nóżka), a nawet w siadzie W, ale tak, by ten siad był tylko jednym z wielu „sposobów” siadania.

    U starszych dzieci, które siadają już na krzesełkach dobrze jest, aby wysokość siedziska była tak dobrana, aby w stawach biodrowych i kolanowych zachowane były kąty proste. Dzięki temu tułów aktywizuje się do pracy antygrawitacyjnej, stópki obciążane są prawidłowo, a poszczególne części ciała mają szansę ustawić się liniowo- czyli najbardziej optymalnie.


    Przykładowe, PRAWIDŁOWE “warianty” siadu:

    Siad boczny: (ważne, aby dziecko siadało w ten sposób na obydwie strony)

    Siad na piętach:

    Siad ze zgiętą nóżką: (ważne, aby dziecko zginało raz jedną, raz drugą nóżkę)

    KIEDY POWINNA ZAPALIĆ SIĘ POMARAŃCZOWA LAMPKA?

    Siad W sam w sobie nie musi od razu powodować dreszczy, o ile u dziecka obserwujemy RÓŻNORODNOŚĆ. Jeśli maluch jest aktywny, potrafi sprawnie się obracać, przemieszczać, siada na wiele innych sposobów, nie mamy powodów do obaw.

    Pomarańczowa lampka powinna zapalić się wtedy, kiedy siad W jest siadem dominującym lub jedynym wybieranym przez malucha.

    Częstą przyczyną wybierania przez dziecko tej pozycji jest niższe niż „średnia krajowa” napięcie mięśniowe lub niedostateczna stabilizacja miednicy wynikająca najczęściej ze słabych mięśni brzuszka, przez co maluch może mieć kłopot również z innymi aktywnościami- prawidłowym wzorcem obrotu (np. może obracać się przez silne odgięcie tułowia w tył), utrzymaniem wysokiego podporu (w którym klatka piersiowa i brzuszek uniesione są aktywnie nad podłoże), niechęcią do zabawy w pozycji bocznej, czworaczej, szybkim męczeniem się podczas czworakowania czy np. “klapaniem” z czworaków na pupę do siadu pomiędzy stopami lub siadu W.


    Przykładowe, NIEPRAWIDŁOWE warianty siadu:

    Nieprawidłowy siad pomiędzy podudziami:

    Siad między piętami:

    Siad W– JEŚLI! jest siadem dominującym

    DLACZEGO DŁUGOTRWAŁE PRZEBYWANIE W TEJ POZYCJI NIE JEST KORZYSTNE?

    Dominacja siadu „W” w sposobie siedzenia dziecka w zasadzie nigdy nie jest problemem samym w sobie, ale najczęściej konsekwencją pewnych deficytów, które warto wyrównać, ponieważ długotrwałe przebywanie dziecka w tej pozycji będzie utrwalać nieprawidłowe nawyki. Dziecko może mieć trudności, aby nauczyć się prawidłowej, aktywnej pracy antygrawitacyjnej i raczej będzie szukało możliwości zwiększenia płaszczyzny podparcia w celu lepszej stabilizacji ciała– w przyszłości może np. chodzić na tzw. szerokiej podstawie, z wypiętą do tyłu pupą czy brzuszkiem wystającym mocno w przód.

    To bardzo prosty mechanizm. Nie bez powodu wielu trenerów fitness zwraca szczególną uwagę na tzw. stabilizację centralną – core stability. Jeśli tułów jest stabilny, ruchy stają się bardziej precyzyjne, a my nie potrzebujemy dużej płaszczyzny podparcia, żeby utrzymać równowagę. Jeśli tułów jest słaby, pojawia się wiele kompensacji.

    Ponadto, kiedy maluch przez większość czasu siedzi w taki sposób, miednica jest jakby zablokowana pomiędzy nóżkami, co znacząco ogranicza możliwość wykonywania ruchów rotacyjnych. Dziecko może mieć trudność z przekraczaniem linii środkowej ciała, wodzeniem wzrokiem w pełnym zakresie. Co więcej, jak pisałam już wcześniej, w siadzie „W” głowa dziecka jest jakby „zawieszona” pomiędzy barkami, co może również ograniczać jej ruchy oraz możliwość prawidłowej pracy aparatu artykulacyjnego.

    CO TO ZNACZY, ŻE SPOSÓB W JAKI DZIECKO BĘDZIE SIADAŁO ZALEŻY OD TEGO, CO ZASERWUJEMY MALUCHOWI DUŻO WCZEŚNIEJ?

    Tak jak wspomniałam, siad „W” jest zazwyczaj konsekwencją pewnych deficytów, na pojawienie się których możemy mieć wpływ już od pierwszych dni życia dziecka.

    • Dlatego sposób pielęgnacji, noszenie, podnoszenie, zachęcanie malucha do aktywności, kładzenie go na odpowiednim podłożu ma tutaj ogromne znaczenie.

    Doskonałym przykładem może tutaj być właśnie zbyt miękkie podłoże, na którym dziecko spędza większość swojego czasu lub np. pozostawianie malucha w bujaczku. W takich warunkach dziecko nie musi stabilizować swojego tułowia, bo robi to za niego miękkie podłoże, na którym leży. Kłopot jest taki, że ten sam maluch położony na twardszym materacu będzie miał sporo trudności z kontrolą swojego ciała, a w przyszłości prawdopodobnie bardzo chętnie będzie korzystał ze zwiększania płaszczyzny podparcia w celu lepszej – i znowu biernej stabilizacji.

    JAK ZADBAĆ O TO, ABY SIAD „W” NIE BYŁ SIADEM DOMINUJĄCYM?

    • Przede wszystkim już od samego początku warto zadbać o “przyjazną pielęgnację” >>>ZOBACZ<<<– noszenie, podnoszenie, które będzie wspierało centralizację napięcia mięśniowego i stabilizację tułowia.
    • Średnio twarde podłoże jest najlepszym miejscem dla wszechstronnego rozwoju dziecka, dlatego dużo aktywności na macie piankowej zarówno na pleckach, jak i na brzuszku jest jak najbardziej wskazane.
    • Turlanie, obroty, wszelkie zmiany pozycji ze szczególnym uwzględnieniem prawidłowego wzorca ruchu – obroty nie powinny odbywać się przez wygięcie tułowia w łuk w tył.
    • UNIKANIE wyręczania dziecka, zachęcanie malucha do aktywności – pokazywanie zabawek na wysokości pępka i zachęcanie do unoszenia zgiętych nóżek nad podłoże, zabawy w pozycji bocznej.
    • Podczas sadzania dziecka na kolanach dbanie o to, aby maluch musiał „zapracować” na utrzymanie się w tej pozycji, unikanie ciągłego podpierania tułowia dziecka- np. sadzanie malucha bokiem do siebie – to tylko niektóre z propozycji.

    Oczywiście przyjmowanie przez dziecko siadu „W” nie musi od razu przyprawiać nas o siwe włosy, ale chcąc zapewnić maluchowi wszechstronny, zrównoważony rozwój, warto od początku zadbać o prawidłowe nawyki pielęgnacyjne i dużo, dużo aktywności. 😉

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    8 komentarzy
    kiedy dziecko siadaniemowlę siada w Wsiad W
    • Podciąganie w wózku do siadu…

    • ETAPY PIONIZACJI- co, gdzie, kiedy, jak i po co?

    Zobacz również

    Dbamy o bioderka

    4 grudnia 2017

    Słaba obręcz barkowa u niemowlaka.

    14 marca 2021

    3 powody, dla których leżaczki, bujaczki i foteliki samochodowe NIE SĄ dobrym miejscem do snu dla niemowlaka.

    4 lutego 2020

    8 komentarzy

  • Reply Ewa 7 maja 2018 at 20:46

    dziękuję za artykuł ! 🙂 mam pytanie co do sadzania dziecka na kolanach. W którym momencie możemy w opisany boczny sposób sadzać dziecko na kolanach- jak już samo zaczęło siadać czy też przed samodzielnym siadem?

    • Reply Ania 19 sierpnia 2018 at 14:08

      Podpinam się pod pytanie 🙂

  • Reply Karolina 1 lipca 2018 at 07:29

    Mam problem z moim 2,5latkiem u którego niestety ten sposób siadu jest dominującym. Zwracamy mu uwagę ale siada na 5 sekund inaczej a potem znów “W”. Co możemy zrobić? Czy pozostaję to upominać po 1000 razy? Czy są też jakieś inne sposoby.

    • Reply Gosia Paleczny 22 lipca 2018 at 23:15

      Obawiam się, że upominanie niewiele da… Być może warto zastanowić się nad przyczyną takiego stanu rzeczy. Może kwestia stabilności tułowia/ miednicy???

      • Reply Karolina 3 lipca 2019 at 13:12

        A co to oznacza jeśli dziecko siedzi cały czas ze zgieta nóżka (cały czas ta sama nóżka)? Nie mogę znaleźć na ten temat żadnych informacji

  • Reply Patka 20 lipca 2019 at 19:35

    U nas jest problem ze słabymi mięśniami brzucha. Jak sobie radzić przy 2.5latku, który nie chce ćwiczyć?

    • Reply Gosia Paleczny 28 lipca 2019 at 21:34

      Skąd ja to znam ;)… dobrze byłoby wpleść ćwiczenia w codzienną zabawę- najlepiej ulubioną, bo tylko wtedy jest szansa na prawdziwe zaangażowanie…

  • Reply Klaudia 29 października 2019 at 00:04

    Witam Moja córeczka 11 miesięczna tezż cały czas siada między nóżkami. Poprawiam ja, ale czy to jest wyjście z problemu? Czy powinnam się zgłosić do fizjoterapeuty?

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej sześcioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

Jeśli podoba Ci się to. co robię, możesz postawić mi kawę. :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

PROMOCJA

ZAPISZ SIĘ

Q&S czyli… pytania i podpowiedzi

ZOBACZ Q&S

NOWOŚĆ! AUDIOBOOK Z ZABAWAMI!

ZOBACZ AUDIOBOOK

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

E-book o zabawach z dzieckiem :)

KUP E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

KUP E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

KUP E-BOOK

Najnowszy filmik z mojego kanału na YouTube.

https://youtu.be/lwgTp-T9TSU

MEDIA I JA

W programie DDTVN rozmawialiśmy o wyborze fotelika do karmienia i o tym, kiedy dziecko jest gotowe, aby w nim usiąść. W Programie MammaMia Polsat Rodzina rozmawialiśmy o akcesoriach dla malucha oraz o tym jak wspierać dziecko w nauce chodzenia
Podczas kolejnego nagrania programu Mamma Mia rozmawialiśmy o bioderkach, pieluchowaniu oraz profilaktyce dysplazji. Na kanele WP kobieta dostępne są nagrania, w których rozmawiamy o popularnych akcesoriach dla Malucha i o tym, czy dziecko rzeczywiście tego wszystkiego potrzebuje. Byłam również jedną z prelegentek na Urodzinach Blue City w Warszawie, gdzie opowiadałam o rozwoju dziecka i o tym, w jaki sposób możemy go wspierać.

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

A Wy? Jak sobie radziliście z ulewającym Maluszk A Wy? Jak sobie radziliście z ulewającym Maluszkiem? 👶
➡️ Ciekawy wpis o ulewaniu znajdziecie na blogu:

https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/04/04/ulewanie-a-rozwoj/

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #noszeniemaznaczenie #dzidziuś #niemowlę #dziecko #bedemama #jestemmama #instamama #rodzew2020 #rodzew2021 #przyjaznapielęgnacja #jestembojestes
Dobrej niedzieli kochani! 😍 #mamafizjoterapeut Dobrej niedzieli kochani! 😍

#mamafizjoterapeuta #rodzina #rodzinatojestsiła #niedziela #rodzinnaniedziela
Dzień dobry! 😍 Bardzo pracowicie u nas, ale po Dzień dobry! 😍
Bardzo pracowicie u nas, ale podsyłamy dzisiaj krótki filmik. 🙂
Rysowanie rysowaniem, ale... czy zwróciliście uwagę na to, że do tak precyzyjnych ruchów małą rączką potrzebna jest naprawdę dobra stabilność obręczy barkowej i tułowia?
U Tadzia nie od początku była to tak oczywista sprawa...
Kilkukrotnie poruszałam ten temat na blogu, dlatego jeśli Wasz maluszek ma trudność z leżeniem na brzuszku, wysokim podporem, unoszeniem zgiętych nóżek nad podłoże czy np. kontrolą główki... wpadnijcie:
✅ www.mamafizjoterapeuta.pl

Kilka wpisów, które mogą Was zainteresować znajdziecie w moim dzisiejszym stories.

Dobrego dnia!❤️

#mamafizjoterapeuta #wspieranieprzezzabawe #noszeniemaznaczenie #rozwojdziecka #mama #mamąbyć #jestemwciąży #będęmamą #rodzew2021 #rodzew2021 #niemowle #dzidziuś #instamama
Wracamy po Świętach z czymś prostym, ale... maj Wracamy po Świętach z czymś prostym, ale... mającym ogromne znaczenie! 💪
Jak to wygląda u Was? Udaje się Wam zwracać uwagę na te rzeczy podczas codziennych aktywności?
Czy coś to u Was zmienia?

Piszcie! ❤️

Teksty, które mogą Was zainteresować, znajdziecie w moim dzisiejszym stories.

O roli doświadczeń:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/05/08/czy-mozemy-wplynac-na-budowe-mozgu-dziecka/

O noszeniu:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2017/07/05/noszenie-dziecka/

O przyjaznej pielęgnacji:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/09/12/przyjazna-pielegnacja-czyli-co/ 

Link do e-booków w moim bio. 

Dobrego dnia! ❤️ 

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #wspieranierozwojudzieci #wspieranieprzezzabawe #wspieramniewymuszam #noszeniemaznaczenie #rozwojdziecka #instamama #instamateczki #bedemama #jestemwciazy #rodzew2021 #rodzew2020
Kochani, znikamy na kilka dni do naszej ciszy, bo. Kochani, znikamy na kilka dni do naszej ciszy, bo... w ciszy wszystko słychać lepiej. 🙂
Minął rok, a we mnie nadal pracują te słowa:
"Mogę być bardzo wściekła na to, czego nie mam, albo wdzięczna za to, co mam" 
Można iść po najniższej linii oporu i nastawić się na krytykanctwo negując wszystko i wszystkich wokoło, albo... nauczyć się dostrzegać DOBRO- nawet najmniejszą rzecz i dziękować za nią! ❤
➡ Pierwsza postawa - prosta, bo przecież krytykować każdy potrafi, jednak... na dłuższą metę destrukcyjna tak naprawdę dla nas samych...
➡ Druga z kolei... nie jest łatwa.
Dostrzeżenie tego, co jest "normalne" i "przecież nam się należy" czy... danie czegoś od siebie- trudniejsze...

I... oczywiście, że mogłabym chcieć więcej! Ale... mam to, co mam. Jestem tu i teraz...

Dzisiaj wspominamy dzień, w którym Pan Jezus został przybity do krzyża. I tak sobie myślę... chciałabym, aby nikt nigdy przeze mnie nie został do krzyża przybity... Abym swoim postępowaniem, swoimi słowami nie podcięła mu skrzydeł, nie sprawiła, że przestanie w siebie wierzyć...
Każdy jest ważny i WARTOŚCIOWY! ❤

Dziękuję za to, że tutaj jesteście! Za to, że czytacie moje wpisy, komentujecie, udostępniacie...
Dziękuję, że wspieracie akcje charytatywne, które organizuję...
To naprawdę WIELKA SPRAWA!
Więc uśmiechnij się w te Święta! 🙂
Każdego dnia robisz MASĘ WSPANIAŁYCH RZECZY! ❤

Życzymy Wam dużo radości i nadziei, jaką niesie zmartwychwstanie.
Dobrego czasu! ❤

*Jeśli nie znacie Nicka Vujicica, warto wygooglować...

Kalwaria Tokarska. ❤️

#mamafizjoterapeuta #swietawielkanocne #wielkanoc2021  #rodzina #kalwariatokarska #wielkipiątek
Chyba nigdy nie zliczę nieprzespanych nocy, momen Chyba nigdy nie zliczę nieprzespanych nocy, momentów, kiedy czułam się bezradna i kiedy zwyczajnie nie ogarniałam... 
Ale... patrząc z perspektywy czasu wiem, że weszłabym kolejny raz do tej samej rzeki. 😉💪
I w zasadzie... nic się nie zmieniło - nadal często czuję zmęczenie, nadal są chwile zwątpienia, a „ogarnianie”nie jest moją najsilniejszą stroną, ale... zwyczajnie kocham te dzieciaki! ❤️

Nie szukam szczęścia gdzieś daleko, bo... mam je na wyciągnięcie ręki! ❤️

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #rodzina #rodzinatojestsiła #mama
Kto już czytał nowy wpis na blogu? Czy myśląc Kto już czytał nowy wpis na blogu? 
Czy myśląc o rozpoczęciu przygody z noszeniem też mieliście spory dylemat co w Waszym przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem? 🤔
Nie ukrywam, że w pierwszych miesiącach życia chusta wypadła u nas bezkonkurencyjnie, ale nosidła mogą być w dzisiejszych czasach bardzo dobrą alternatywą pod warunkiem, że zrobimy to z głową.
➡️ O tym jak to zrobić i co wziąć pod uwagę podejmując decyzję o tym- w czym nosić, przeczytacie na blogu:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/03/30/chusta-czy-nosidlo/

Wpis to idealna lektura dla wszystkich tych, którzy nadal czują się zagubieni w tym temacie.

Przygotowała go dla nas doradczyni noszenia, Hanna Łasica. @hannalasica 
➡️ Koniecznie zerknijcie na profil Hani, gdzie znajdziecie mnóstwo praktycznych wskazówek, noszeniowy e-book, a także wywiad ze mną o tym, co najczęściej nurtuje młodych Rodziców. 

A... uprzedzając pytania o nosidło ze zdjęcia, pisałam o nim tutaj: 
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/korzystamy/

Miłej lektury! ❤️

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #noszeniemaznaczenie #noszeniewchuscie #wspieramniewymuszam #przyjaznapielegnacja #chustaczynosidło #rozwojniemowlaka #rodzew2021 #rodzew2020 #bedemama #jestemwciąży
Czy wiecie, że przekładanie kartek w książce m Czy wiecie, że przekładanie kartek w książce może być całkiem fajnym treningiem związanym z przekraczaniem linii środkowej ciała? 😉 
I... wbrew pozorom... taka umiejętność przydaje się nie tylko starszakom!
Przekraczanie linii środkowej pojawia się np. podczas nauki obrotów czy... zabaw własnymi stópkami już w wielu kilku miesięcy! 👶
➡️ Wszystko, co warto na ten temat wiedzieć, znajdziecie na moim blogu w tym wpisie: 
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/02/10/przekraczanie-linii-srodkowej/

Aktywny link znajdziecie również w moim dzisiejszym stories. 

Pamiętacie o przekraczaniu linii środka podczas codziennych zabaw? 😉

Ps. U nas ostatnio moda na przebieranki.😉 

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #zabawazdzieckiem #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielęgnacja #wspieranieprzezzabawe #rodzew2021 #rodzew2020 #bedemama #ciąża #niemowlak
Load More... Follow on Instagram

2021 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.