Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • KORZYSTAMY
    • Polityka prywatności
  • Strefa Relacji
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA

  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • KORZYSTAMY
    • Polityka prywatności
  • Strefa Relacji
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Czworakowanie Siad

    CZY „CHODZENIE NA POŚLADKACH” JEST OK?

    14 września 2020

    „Moja córeczka dziwnie się przemieszcza. Już sama nie wiem co o tym myśleć, bo spotykam się czasem ze skrajnie różnymi informacjami. Jak to w końcu jest z tym przemieszczaniem się na pośladkach? Czy to wpłynie niekorzystnie na jej rozwój? Czy da się temu zaradzić? Czy… mogłam w jakiś sposób temu zapobiec?”

    Jeśli nurtują Cię podobne tematy, to wiedz, że nie tylko Ciebie!

    Ostatnimi czasy pytań temu podobnych dostaję naprawdę bardzo wiele. Martwi Was ten dość nietypowy sposób poruszania się dziecka, macie obawy o jego dalszy rozwój i zastanawiacie czy może gdzieś popełniliście „błąd”…

    W dzisiejszym wpisie postaram się przybliżyć nieco temat poruszania się przez dziecko na pośladkach i wyjaśnić, że o ile oczywiście mamy wpływ na pewne rzeczy, to nie zawsze wszystko jest takie oczywiste, a przyczyna… może tkwić tam, gdzie się tego nie spodziewamy.

    Zanim przejdziemy dalej, zobrazujmy sobie jak wygląda przemieszczanie się na pośladkach.

    Choć wersji jest kilka (maluchy mogą przemieszczać się w tej pozycji mniej lub bardziej symetrycznie), bardzo często wygląda to w sposób zbliżony do tego:

     

    CZY TO „NORMALNE”? Za moment się przekonamy! ZACZYNAJMY!

    WAŻNA INFORMACJA NA START

    Gdybyśmy zagłębili się w lekturę kalendarzy rozwoju i poznali Skale, wg których poddaje się ocenie rozwój maluszka, szybko zorientowalibyśmy się, że… przemieszczania się dziecka na pośladkach… żadna z nich nie uwzględnia.

    Myślę, że trzeba powiedzieć to głośno – „chodzenie” na pośladkach NIE JEST więc „typowym” etapem rozwoju. Koniec, kropka.

    Oczywiście po tym zdaniu może zapaść chwila ciszy, a później… nastąpić refleksja: No dobrze. Skale rozwojowe nie zakładają… Ale… czy to oznacza, że nie występuje?

    Tutaj odpowiedź jest oczywista, ponieważ część dzieci rzeczywiście przemieszcza się w ten sposób. Chcąc dotrzeć do obranego celu, nie przechodzą do pozycji czworaczej i nie czworakują, ale sunąc pupą po podłożu, przemieszczają się w obranym kierunku.

    CZY TO W TAKIM RAZIE POWÓD DO ZMARTWIENIA?

    Odpowiedź… jak to często bywa – nie jest jednoznaczna.

    Oczywiście możemy wyjść z założenia, że syn cioci od strony brata sąsiadki babci swojego czasu przemieszczał się w ten sposób, a teraz jest całkiem zdrowym chłopcem, który biega, a nawet… wspina się po drzewach, ale… nie byłabym sobą gdybym nie spojrzała głębiej.

    Co prawda rzeczywiście, najczęściej dzieci te ostatecznie zaczynają chodzić i biegać, a mniej wprawione oko pewnie nawet nie zauważy, że w przeszłości ten jegomość przemieszczał się na pośladkach, ale z drugiej strony… czy nie warto zastanowić się nad powodem, dla którego mały człowiek szerokim łukiem omija coś, co powszechnie uznawane jest za tak ważne dla jego rozwoju? (Mam tutaj na myśli oczywiście czworakowanie, o którym więcej przeczytasz np. tutaj >>>PRZEJDŹ<<<)

    W mojej ocenie… warto! I to nie jedynie po to, by doszukiwać się na siłę nieprawidłowości, ale przede wszystkim po to, aby lepiej zrozumieć swoje dziecko, nauczyć się je obserwować i… jeśli to potrzebne odpowiednio wcześnie reagować na wysyłane nam przez malucha sygnały.

    Przyjrzyjmy się więc temu nieco bliżej:

    DLACZEGO DZIECI, JAKO SPOSÓB PRZEMIESZCZANIA SIĘ, WYBIERAJĄ CZASEM CHODZENIE NA POŚLADKACH?

    Każde zdrowo rozwijające się dziecko posiada wewnętrzny pęd do tego, aby zdobywać coraz to nowsze umiejętności. Aby być bardziej samodzielnym i… docierać do miejsc, które do tej pory pozostawały niedostępne. Typowo, maluszek położony w pozycji na brzuszku pivotuje, pełza, przyjmuje pozycję niedźwiadka, przechodzi do pozycji czworaczej, a później… następuje koniec sielanki, bo nasz bobas zaczyna docierać do miejsc, o których nawet nam się nie śniło… Czworakowanie, choć jest sposobem dość wymagającym, pozwala dziecku dotrzeć do celu niemal w tempie błyskawicy…

    Dlaczego więc niektóre maluchy z niego rezygnują i wybierają przemieszczanie się na pośladkach?

    Jednym z powodów może być to, że… to właśnie inny sposób jest dla nich szybszy, bardziej efektywny i wymaga od nich mniej wysiłku.

    KIEDY TAK SIĘ DZIEJE?

    OBRĘCZ BARKOWA

    Może się tak zdarzyć w przypadku, kiedy np. obręcz barkowa maluszka nie jest jeszcze na tyle stabilna, by mógł on się na niej swobodnie wesprzeć, nie mówiąc już o przemieszczaniu się. Może dziać się tak u dzieci, które do tej pory nie były fanami leżenia na brzuszku, przez co nie mogły wypracowywać tak bardzo potrzebnej siły mięśniowej oraz stabilności, która umożliwiłaby im swobodne utrzymanie ciała nad podłożem i pracę przeciwko sile grawitacji.

    LINIOWOŚĆ

    Podobną trudność zauważyć możemy również u dzieci, u których utrzymanie ciała w liniowości (w przypadku pozycji czworaczej – kolanka na szerokość bioder, stopy w przedłużeniu podudzi…) nie jest sprawą tak oczywistą.

    Mogą się z tym zmagać maluszki urodzone przedwcześnie czy dzieci, które mają tendencję do poszerzania płaszczyzny podparcia – w leżeniu na pleckach rzadko unoszą nóżki nad podłoże, zbliżają stópki do buzi nie poprzez aktywne uniesienie miednicy, ale poprzez „zarzucenie” nóżek na siebie, a w pozycji na brzuszku, po 3. miesiącu życia, ich nóżki nie są ustawione w swobodnym wyproście, ale w pozycji zbliżonej do pozycji żabki >>>ZOBACZ<<<.

    Z utrzymaniem liniowości mogą mieć również trudność dzieci, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe” czy występuje hipermobilność w obrębie stawów.

    O hipermobilności powstaje właśnie odrębny wpis >>>JUŻ JEST<<<, ale z dużym uproszczeniu jest to sytuacja, w której zakresy ruchów w poszczególnych stawach są większe niż zakłada fizjologia. Jeśli stawy poruszają się z dużą łatwością i w większych zakresach niż zakłada norma, dziecko musi włożyć większy wysiłek w utrzymanie ich w określonej pozycji, co również może przyczyniać się do tego, że trudniejszych wyzwań będzie po prostu unikać.

    W zasadzie… to całkiem logiczny powód, prawda?

    DZECI ZBYT WCZEŚNIE POSADZONE

    Z przemieszczaniem się na pośladkach stosunkowo często można spotkać się u dzieci, które zostały posadzone biernie zanim wystarczająco udoskonaliły kontrolę obręczy barkowej i biodrowej czy umiejętność samodzielnej zmiany pozycji. Bardziej szczegółowo pisałam o tym w tym wpisie: >>>PRZEJDŹ<<<

    Dodam jedynie, że obserwacje w tym zakresie prowadziła Emmi Pikler – węgierska pediatra. Przemieszczania się na pośladkach nie zaobserwowała ona u dzieci, które pozycję siedzącą przyjmowały samodzielnie. U dzieci, które były wcześniej biernie sadzane, przemieszczanie się w ten sposób było częstą praktyką. Maluchy, które samodzielnie przyjmowały pozycję siedzącą czworakowały sprawnie, co z kolei u maluchów sadzanych biernie nie występowało wcale lub było utrudnione.

    ODRUCHY?

    Pamiętajmy, że na zdolność przemieszczania się malucha w pozycji czworaczej wpływa też integracja odruchów pierwotnych, takich jak TOB (Toniczny Odruch Błędnikowy), ATOS (Asymetryczny Toniczny Odruch Szyjny) czy STOS (Symetryczny Toniczny Odruch Szyjny).

    Jeśli w odpowiednim czasie nie ulegną one integracji, mały człowiek może nie być w stanie swobodnie przemieszczać się w pozycji czworaczej.

    CZY JAKO RODZICE MOŻEMY Z TYM COŚ ZROBIĆ?

    Oczywiście nie na wszystko mamy bezpośredni wpływ, natomiast jest kilka rzeczy, które warto mieć na uwadze, aby nasze dziecko nie było jednym z tych, które zamiast czworakować, przemieszcza się sunąc po podłodze na pośladkach.

    CZAS NA BRZUSZKU

    Jeśli zależy nam na tym, aby mały człowiek miał dużo okazji do pracy przeciwko sile grawitacji, a tym samym doskonalił stabilność nie tylko obręczy, ale również tułowia, warto często układać go w pozycji na brzuszku.

    Trzymiesięczny maluch powinien być już w stanie przez dłuższą chwilę symetrycznie podpierać się na przedramionach i… ułożony w ten sposób zbytnio nie protestować.

    Więcej o leżeniu na brzuszku znajdziesz np. w tym wpisie >>>PRZEJDŹ<<<

    ODPOWIEDNIE PODŁOŻE

    Zarówno zbyt twarde, jak i mało stabilne podłoże może skutecznie zniechęcać maluszka do przyjmowania nowych, coraz to wyższych pozycji. Dlatego fajnie, jeśli przynajmniej pierwsze próby odbywają się w komfortowych warunkach – np. na macie. Im bardziej zaawansowany będzie nasz zawodnik, tym mniejsze znaczenie będzie miało podłoże, ponieważ… będzie on w stanie poradzić sobie niemal ze wszystkim. 😊

    ZABAWY Z OBROTAMI, TURLANIE, PODNOSZENIE BOKIEM DO PODŁOŻA…

    Stymulacja układu przedsionkowego, dużo okazji do poznawania swojego ciała i „przyjazna pielęgnacja” to coś, co z pewnością pozwoli maluszkowi stopniowo przekonywać się o swoich możliwościach i ograniczeniach, a tym samym… będzie sprzyjało doskonaleniu kontroli własnego ciała. O „przyjaznej pielęgnacji” pisałam m.in. tutaj >>>PRZEJDŹ<<<

    • Pomysły na super zabawy znajdziesz w moich e-bookach – np. w tym: >>>ZOBACZ<<<

    ZABAWY Z PRACĄ PRZECIWKO SILE GRAWITACJI

    Umiejętność utrzymania swojego ciała nad podłożem wbrew działaniu siły grawitacji to nie lada wyzwanie, a… w związku z tym, że nie od razu Rzym zbudowano, mały człowiek stopniowo się do tego przygotowuje. Jeśli zabawy w leżeniu na brzuszku nie są jeszcze jednymi z ulubionych, można zachęcać maluszka do tego, by podczas leżenia na pleckach unosił nóżki nad podłoże czy wysuwał rączki w stronę zabawki wbrew działaniu siły grawitacji. To doskonałe przygotowanie do większych, bardziej wymagających wyzwań. 😊

    DBANIE O TO, BY NIE WYRĘCZAĆ MALUCHA

    Oczywiście czasami bywa to trudne, bo przecież chcemy dać naszemu dziecku absolutnie wszystko, czego potrzebuje, ale warto mieć świadomość, że… jeśli sami na coś zapracujemy, to najprawdopodobniej wyciągniemy z tego odpowiednią dla siebie naukę. Zachęcam, aby wykorzystać to np. podczas podnoszenia i dać dziecku szansę na „włączenie się” do ruchu. Polecam! 😊

    CZAS NA NUDĘ

    Często umyka to naszej uwadze i mamy poczucie, że wystarczająco dobrymi rodzicami będziemy jedynie wtedy, kiedy wypełnimy sobą całą „przestrzeń” wokół malucha… Jednak… gwarantuję Wam – nudę i kreatywność łączy bliska przyjaźń, a współpraca bardzo często wychodzi im na dobre. 😉

    UNIKANIE BIERNEGO SADZANIA DZIECKA ZANIM SAMODZIELNIE OPANUJE TĘ POZYCJĘ

    O tym nie muszę już chyba wspominać. Jeśli opisane wcześniej argumenty nadal Was do końca nie przekonują, zerknijcie do tego wpisu: >>>PRZEJDŹ<<<

    ZACHĘCANIE DO ZABAW W KLĘKU, ROTACJI, ZMIAN POZYCJI…

    Jednym słowem… aktywność i ciekawe wyzwania. Świetnie w tej roli sprawdzają się budowane z poduszek, kartonów czy np. własnych ud tory przeszkód! 😉

    PILNOWANIE LINIOWOŚCI

    Jeśli maluch przyjmuje pozycję czworaczą lub np. zaczyna klękać, zwracajmy uwagę na to, aby jego kolanka rozstawione były na szerokość bioder, a stopy znajdowały się w przedłużeniu podudzi.

    CZY TO PRZYNIESIE SKUTEK I MOJE DZIECKO PRZESTANIE PRZEMIESZCZAĆ SIĘ NA POŚLADKACH?

    Taka zmiana byłaby bardzo mile widziana jednak… bardzo często dzieci, które już od jakiegoś czasu korzystają z tego wzorca i… jest on w pewnym sensie zautomatyzowany, prawdopodobnie w pierwszej kolejności zaczną się pionizować i dopiero za jakiś czas, przy okazji zabaw w naśladowanie kotka czy pieska przyjmą pozycję czworaczą.

    Nie powinno nas to jednak zwalniać z obserwacji, ponieważ jeśli nasz maluszek wyraźnie ma z czymś trudność, może przenieść się to na późniejsze etapy jego rozwoju. To właśnie dlatego wszelkie wątpliwości warto zgłaszać swojemu pediatrze, który w razie potrzeby podpowie co zrobić lub pokieruje nas dalej.

    Warto pamiętać, że chodzenie na pośladkach może nie być „problemem” samym w sobie. Dzieci, które przemieszczają się w ten sposób opanowują sztukę samodzielnego chodzenia, jednak często robią to nieco później niż rówieśnicy. Mogą uchodzić za mało uważne, mogą często się potykać, mieć trudności z koordynacją, z trudem przez dłuższy czas wytrzymywać w jednej pozycji… Hmm… całkiem sporo powiązań, prawda?

    CIEKAWOSTKI

    1. Przemieszczanie się na pośladkach może mieć związek ze słabym rozwojem widzenia stereoskopowego (rodzaju postrzegania umożliwiającego szacowanie odległości). Link do artykułu tutaj.
    2. U dzieci, które przemieszczają się na pośladkach, stosunkowo często można zauważyć, że przy próbie postawienia ich na podłożu, nie chcą przejąć ciężaru swojego ciała na nóżki – zamiast tego zginają je i unoszą nad podłoże.

    Co może okazać się w takiej sytuacji pomocne?

    Z oczywistych względów chcemy, aby mały człowiek potrafił przejąć na swoje stopy ciężar ciała, dlatego przede wszystkim zachęcajmy go do zabaw w pozycji bocznej. Pozycja amfibii jest bowiem pierwszą pozycją, w której mała stópka ma pełny kontakt z podłożem i zaczyna przygotowywać się do swojej funkcji.

    Siedzące maluchy można posadzić na własnych kolanach w taki sposób, aby nóżki były zgięte, a stopy płasko przylegały do podłoża. Pilnując liniowości możemy zachęcać dziecko do pochylenia się w przód. Dzięki temu, w naturalny sposób mały człowiek będzie uczył się utrzymywać ciężar ciała na własnych stópkach.

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    E- BOOK O ZABAWACH PO ROCZKU

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    chodzenie na pośladkachczworakowaniedziecko nie chce oprzeć stóp na podłożuniemowlę nie chce czworakować
    • WIELKIE ZADANIE MAŁYCH NÓŻEK czyli o tym, że stópki nie są jedynie słodkim dodatkiem do niemowlaka. :)

    • Dlaczego maluszkowi… „STRZELAJĄ” STAWY?!?

    Zobacz również

    STRONA PREFEROWANA a może…asymetria?

    16 stycznia 2019

    Czym się kierować wybierając… PREZENT NA ROCZEK?! :)

    19 września 2019
    patrzenie w górę

    „O nie! Niech nie patrzy w górę”!!! Ale… właściwie… dlaczego???

    18 lutego 2021

    Brak komentarzy

    Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej sześcioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

KOMPLETUJESZ WYPRAWKĘ? ZOBACZ O CZYM WARTO POMYŚLEĆ!

TWÓJ MALUSZEK JEST JUŻ NA ŚWIECIE? SPRAWDŹ CO DLA CIEBIE MAM!

Jesteś w ciąży? Sprawdź PAKIET OD 8 SPECJALISTÓW!

ZOBACZ PAKIET

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

KUP KURS 0-3

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

KUP KURS 8 - 18

E-BOOKI O NAJFAJNIEJSZYCH ZABAWACH!

E-book o zabawach z dzieckiem :)

ZOBACZ E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

ZOBACZ E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

ZOBACZ E-BOOK

Q&S czyli… pytania i podpowiedzi

ZOBACZ Q&S

NOWY E-BOOK! SPRAWDŹ!

JEŚLI TO, CO ROBIĘ JEST DLA CIEBIE WARTOŚCIOWE, MOŻESZ POSTAWIĆ MI KAWĘ! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dołącz do naszej wyjątkowej Społeczności!

List od M

NOWOŚĆ! AUDIOBOOK Z ZABAWAMI!

ZOBACZ AUDIOBOOK

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
🔥Refluks... Co przyniosło ulgę Twojemu Malusz 🔥Refluks... Co przyniosło ulgę Twojemu Maluszkowi? 🤔
Ulewanie u niemowlaka chyba nikogo nie dziwi. Małe dzieci po prostu „tak mają” - pokarm wydostaje się na zewnątrz, a mały człowiek niespecjalnie wydaje się być tym przejęty…
Kłopot pojawia się wtedy, kiedy kwaśna treść żołądkowa podrażnia delikatną śluzówkę przełyku powodując ból lub uczucie dużego dyskomfortu. 🔥🔥🔥
👉 Jak myślisz – czy to może mieć wpływ na aktywność dziecka?
👉 Oczywiście, że tak!
W gabinecie spotykam bardzo wiele Maluszków, które trafiają do mnie z podejrzeniem „wzmożonego napięcia mięśniowego”, podczas gdy owo napięcie jest jedynie reakcją obronną na ból, który odczuwają… 🙄
Wtedy, zamiast usilnie forsować zdobywanie kolejnych umiejętności, w pierwszej kolejności zalecam wizytę u gastrologa dziecięcego w celu wykluczenia refluksu i ewentualnego ustalenia jego przyczyn…
W przeciwnym wypadku moja praca byłaby jedynie walką z wiatrakami. Stresującą dla mnie samej, dla dziecka i Rodziców…
A przecież nie o to tutaj chodzi…
🔥🧐 Dlatego… oczy szeroko otwarte i do dzieła!
👉 O tym, jak cofanie się treści pokarmowej może wpływać na rozwój pisałam na blogu: 
https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/04/04/ulewanie-a-rozwoj/
Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, wiesz co robić.
💬📝✈❤️
Dziękuję!
Ps. Aktywne linki do wpisów, które mogą Cię zainteresować, znajdziesz w mojej dzisiejszej relacji.
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem #refluks
Halo, halo! 📣📣📣 Przychodzę ogłosić, ż Halo, halo! 📣📣📣
Przychodzę ogłosić, że właśnie ruszyły zapisy na (czwartą już!) edycję Waszego ulubionego webinaru o dotyku! 🔥
Kto jeszcze nie uczestniczył, niech wskakuje!
👉 https://webinar-ogromna-moc-dotyku.gr8.com/
👉 Co? ➡ Webinar
👉 O czym? ➡ O tym, jak ogromna moc tkwi w naszych rękach!
👉 Kiedy? ➡ We wtorek, 10 maja o godz. 20.00
👉 Gdzie? ➡ On-line, więc... u Ciebie w domu 🏠
👉 Dla kogo? ➡ Dla tych, którzy jeszcze czekają 🤰 lub niedawno powitali na świecie swoje Maleństwo. 🤱
🔥🔥🔥 To z kim się widzę?
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #wyprawka #wyprawkadlamalucha
Poduszka dla niemowlaka...
Teoretycznie każdy już wie, ale myślę, że warto przypomnieć...
👉 Ja sama... kiedy spodziewałam się swojego pierwszego dziecka (aaa! To już prawie 12 lat!!!) nie miałam takiej świadomości...
👉 Co prawda intuicyjnie nie stosowaliśmy poduszek, ale na przykład dużym zaskoczeniem było dla mnie to, że kołderka, którą tak starannie wybieraliśmy, okazała się w tym pierwszym okresie kompletnie nieprzydatna...
Po prostu bałam się położyć pod nią synka i Franek spał w specjalnym śpiworku...
Z kołderki zaczęliśmy korzystać dopiero w okolicach roczku... 🙈
👉 Co do poduszki i ograniczenia swobody ruchów - starsze niemowlęta z pewnością sobie z tym poradzą, ale dla najmłodszych, u których ryzyko pojawienia się spłaszczenia jest przecież największe, poduszka może stanowić naprawdę duże wyzwanie...
🔥 Płaskie, stosunkowo twarde podłoże - to jest to, czego tygryski potrzebują najbardziej! 👌😉❤️
Więcej ważnych informacji na temat poduszek znajdziesz w tym wpisie:
👉 https://mamafizjoterapeuta.pl/2020/06/30/to-od-kiedy-w-koncu-ta-poduszka/
Jeśli uważasz, że to ważne informacje, poślij je dalej.
Dziękuję! 🙌
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #wyprawka #wyprawkadlamalucha
To naturalne, że myśląc o rozwoju Maluszka moż To naturalne, że myśląc o rozwoju Maluszka może nam się wydawać, że im wcześniej mały człowiek będzie zdobywał poszczególne umiejętności, tym lepiej...
Czasami podświadomie do tego dążymy, bo np. odczuwamy w tej kwestii presję otoczenia... 🙄
💥 Jednak warto pamiętać, że w rozwoju liczy się nie tylko ILOŚĆ tego, co dziecko potrafi. („Czy JUŻ siedzi?”)
Ważna jest również JAKOŚĆ prezentowanych przez Malucha aktywności („JAK siedzi”).
👉 Jak jest u Ciebie?
Odczuwasz czasami taką presję? 🤔
Wpisy, które warto przeczytać znajdziesz tutaj (niestety nie da się wstawić aktywnych linków, dlatego warto skopiować adres i wkleić go do okna przeglądarki internetowej)
✅ O OKNACH ROZWOJOWYCH: 👉https://mamafizjoterapeuta.pl/2018/11/26/okna-rozwojowe-cz-1/
✅ O KOLEJNOŚCI, W JAKIEJ POSZCZEGÓLNE UMIEJĘTNOŚCI ZACZYNAJĄ SIĘ POJAWIAĆ: 👉https://mamafizjoterapeuta.pl/2020/11/09/sekwencyjnosc/
✅ O ROLI DOŚWIADCZEŃ W ŻYCIU MAŁEGO CZŁOWIEKA: 👉https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/05/08/czy-mozemy-wplynac-na-budowe-mozgu-dziecka/
✅ O TYM CZY KONIECZNIE MUSIMY WSPIERAĆ ROZWÓJ NASZEGO DZIECKA: 👉https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/12/14/czy-naprawde-musimy-wspierac-rozwoj-swojego-dziecka/
💥 Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, wiesz co robić:
❤️💬✈📝 
Dziękuję! 🙌
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Rowerek biegowy to naprawdę fajna sprawa. 👌 I Rowerek biegowy to naprawdę fajna sprawa. 👌
I choć z pewnością jest to rzecz, o której warto pomyśleć, to nie wszystkie dzieci zapałają do niego taką samą miłością...
💥 Mój pierwszy syn podchodził do tematu raczej obojętnie - zdecydowanie wolał swój ukochany gokart, bo prowadzenie go bardziej przypominało jazdę samochodem. 🙈
💥 Dwie córeczki jeździły bardzo chętnie, choć u nich zainteresowanie rowerkiem biegowym pojawiło się dopiero w okolicach trzeciego roku życia.
💥 Tadzio... wymiata. 🚴‍♂
Aż strach pomyśleć co będzie dalej. 🙈
➡ Czy w naszym przypadku rowerek biegowy ułatwił naukę jazdy na rowerze z pedałami? 🤔
Zdecydowanie tak! Dziewczyny bardzo płynnie przesiadły się na taki rower, podczas gdy Franek potrzebował w tej kwestii większego wsparcia... Ale dzisiaj nie o tym...(O tym co może być pomocne przy nauce jazdy na dwóch kółkach już niebawem)
👉 Jak dobrze dopasować rozmiar rowerka biegowego?
👉 Jakie zabawy mogą wesprzeć naukę jazdy na takim sprzęcie?
👉 Od kiedy rowerek biegowy będzie fajnym pomysłem?
Na te pytania odpowiadam właśnie dziś.❤️
✅ A jak jest u Was? Macie już jakieś doświadczenia z rowerami biegowymi? 🤔
Więcej na temat rozwoju i zabaw - dla tych całkiem malutkich, ale też ciut większych, znajdziesz na blogu:
Sprawdź:👉 https://mamafizjoterapeuta.pl/
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #marcowemamy #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #rodzewmarcu #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rowerekbiegowy #zabawyzdzieckiem #tataidziecko
O spowijaniu można usłyszeć wiele rzeczy - czas O spowijaniu można usłyszeć wiele rzeczy - czasami zupełnie ze sobą sprzecznych... 🤔
Dla jednych osób coś, bez czego nie wyobrażają sobie życia z Maluszkiem. 
Dla innych... niepotrzebna praktyka...
👉 Ale temat spowijania (jak z resztą wiele tych "okołodziecięcych") nie jest czarno - biały...
Zobacz co warto o nim wiedzieć.
Więcej informacji znajdziesz we wpisie na blogu: 👉https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/11/22/spowijanie/
👉👉👉 A jak było/ jest u Was? Próbowaliście? Daj znać w komentarzu! ❤️
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #marcowemamy #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #rodzewmarcu #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #spowijanie
Kochani, to już dzisiaj!😍 Kolejna edycja webin Kochani, to już dzisiaj!😍
Kolejna edycja webinaru o tym, jak "przetrwać" pierwsze miesiące z niemowlakiem i nie zwariować.
Będzie luźno i wspierająco, czyli... jak zwykle. 😊
Przy okazji mam zamiar przemycić kilka ważnych, fizjoterapeutycznych treści - kto jeszcze nie był, ma szansę skorzystać!💪
Pamiętajcie, że warto być na żywo! Dlaczego? Zobaczycie sami! ❤️
Do zobaczenia niebawem! ❤️
#juzjestem #witajnaswiecie #porod #noworodek #noworodekwdomu #maluszek #rodzew2022 #rodzewmarcu #marcowemamy #mojewszystko #jestembojestes #mamaisyn #mamaidziecko #mamabyc #macierzyństwo #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielegnacja #rodzewkwietniu #ciąża #mamaicorka #rozwojdziecka
Tak wygląda to w prawidłowych warunkach. ❤️ Tak wygląda to w prawidłowych warunkach. ❤️
A co, jeśli nasz Maluszek nadmiernie napina obręcz barkową? Co może być tego przyczyną? Co powinno zapalić pomarańczową lampkę i na jakie aktywności zwrócić szczególną uwagę w domu? Pisałam o tym na blogu. Sprawdź! 👉 https://mamafizjoterapeuta.pl/2020/02/11/spieta-obrecz-barkowa/
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #wspieranierozwoju #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielegnacja #pierwszyrok #maluszek #dzidziuś  #dziecko #mamaisyn #mamaicorka #mamaidziecko #czaszdzieckiem #macierzyństwo #niemowle #noworodek #ciąża #porod #bedemama #ciaza2022 #rodzew2022 #mamawdwupaku #brzuchatka #instamatki #jestembojestes #mojewszystko
Load More... Follow on Instagram

2021 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.