Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • FIZJO-BABY-GIMNASTYKA
  • BLOG
  • SKLEP
  • rozwojoweLOVE
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • FIZJO-BABY-GIMNASTYKA
  • BLOG
  • SKLEP
  • rozwojoweLOVE
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Czworakowanie Leżenie na brzuszku Napięcie mięśniowe Wysoki podpór

    WSZYSTKIE dzieci czworakują, tylko Twoje nie chce???

    WSZYSTKIE dzieci wokół czworakują, a akurat TWOJE ma z tym kłopot?

    Spokojnie! Czworakowanie to bardzo skomplikowana umiejętność, która wcale nie pojawia się „sama z siebie”, ale jest zwieńczeniem wieeelu miesięcy naprawdę ciężkiej pracy!

    To, że zauważamy spektakularny efekt WOW, że nareszcie nasz maluch dźwignął swój środek ciężkości ciała nad podłoże i na tyle sprawnie „manewruje” nim, że nie upada, to nie kwestia przypadku. To systematyczny trening, zbieranie, gromadzenie, przetwarzanie i analizowanie wszelkiego rodzaju doświadczeń, nauka panowania nad swoim ciałem…

    Tak naprawdę…zaczyna się to wszystko… od chwili narodzin!

    Ale spokojnie, nie będziemy dzisiaj rozbierać rozwoju na czynniki pierwsze. Skupimy się jedynie na najważniejszych „elementach”, które w rezultacie doprowadzą nas do upragnionego celu 😉

    STARTUJEMY!

    PO PIERWSZE: SYMETRYCZNY PODPÓR NA PRZEDRAMIONACH

    Najczęściej w końcówce trzeciego lub w czwartym miesiącu życia dziecko osiąga symetryczny podpór na przedramionach. Było już o nim wiele >>>ZOBACZ<<< Jest to rzeczywiście bardzo ważny etap, który my, rodzice najczęściej zauważamy, kiedy z malucha, dla którego leżenie na brzuszku było… łagodnie mówiąc mało atrakcyjne wyrasta człowiek, który w tej pozycji potrafi spędzić naprawdę sporo czasu. 😉

    Wynika to głównie z tego, że zmienia się „sposób” ułożenia ciała dziecka – miednica przybliża się do podłoża, nóżki prostują się, a łokcie wysuwają spod klatki piersiowej aż do linii barków. Maluchowi jest wtedy zwyczajnie… łatwiej utrzymać tę pozycję.

    Kiedy obserwujemy malucha z boku, warto zwrócić uwagę na ułożenie głowy i klatki piersiowej.

    Jeśli na tułowiu nie zauważamy asymetrycznych fałdek, rączki równomiernie wysunięte są do przodu, wzrok ustawia się równolegle do podłoża, a górna część klatki piersiowej uniesiona jest do góry, możemy spodziewać się, że nasze dziecko ma bardzo dobrą kontrolę nad tym, co aktualnie robi. 😉

    PO DRUGIE: PRZENOSZENIE CIĘŻARU CIAŁA

    Po krótkim okresie pełnej symetrii, dziecko zaczyna… kombinować. 🙂 Kiedy zauważy zabawkę położoną po jednej ze stron, ciężar ciała ulega przesunięciu. Początkowo jest to przesunięcie w stronę, w którą skierowana jest twarz, więc wysunięcie rączki po przedmiot nie jest możliwe. Bardzo szybko jednak maluch uczy się jak przenieść ciężar ciała na stronę „potyliczną” tak, aby rączka strony, w którą akurat zwrócona jest twarz była ODciążona i aby z łatwością można ją było wysunąć w kierunku obiektu pożądania. Kiedy pokażemy dziecku zabawkę z drugiej strony, sytuacja powinna się odwrócić.

    • WAŻNE- na tym etapie bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na to, aby maluch był równie aktywny na obydwie strony. Jeśli za każdym razem zabawka będzie leżała tylko po jednej ze stron, dziecko bardzo szybko wpisze sobie to w swoją strategię postępowania i ta strona stanie się prawdopodobnie jego ulubioną… bardziej „wytrenowaną”.

    Może przełożyć się to później na zdobywanie dalszych umiejętności, dlatego już na tym etapie trzeba zadbać o szeroko pojętą równowagę 😉

    Zobacz o co chodzi z „wydłużaniem stron” >>>PRZEJDŹ<<<

    PO TRZECIE: WYSOKI PODPÓR

    Do pozycji czworaczej dziecko przechodzi na początku zazwyczaj odpychając się mocno rączkami od podłoża. Pupka unosi się wówczas do góry, a nóżki zginają. Aby jednak było to możliwe, obręcz barkowa musi być stabilna. Nic tak nie doskonali stabilności jak… wszelkiego rodzaju podpory! Najpierw podpór na przedramionach, a później, kiedy już maluch chce widzieć więcej i więcej… podpór na wyprostowanych rączkach!

    I na tym etapie część dzieci zaczyna mieć kłopot. Okazuje się, że odepchnięcie się od podłoża na tyle mocno (i utrzymanie tego!), aby wyprostować rączki i unieść klatkę piersiową, wcale nie jest takie łatwe!

    Dlaczego? Przyczyn może być wiele… Być może barki ustawione są jeszcze wysoko… być może tułów ciągle mało stabilny… być może do tej pory było zbyt mało okazji do ćwiczeń, albo podłoże – zbyt miękkie i „rozleniwiające” po części przyczyniło się do takiego stanu rzeczy… Być może brakuje motywacji… albo po prostu… to jeszcze nie TEN czas? 🙂

    PO CZWARTE: INTEGRACJA ATOS – Asymetrycznego Tonicznego Odruchu Szyjnego

    Wiemmm… sama nazwa już odstrasza. 😉 Ale spokojnie – ATOS, to nic innego, jak układanie się ciała dziecka w specyficzny sposób – pisałam już o tym przy okazji rozwoju malucha w pierwszych miesiącach życia.

    Obserwując dziecko możemy „wychwycić” ATOS analizując ustawienie jego główki oraz rączek i nóżek.

    Kiedy maluch obraca główkę w prawą stronę, prawa rączka (i) nóżka prostują się, natomiast lewa rączka (i) nóżka pozostają w większym lub mniejszym zgięciu. Obrót głowy w przeciwnym kierunku zmienia ten „układ”.

    Pozycja ta nazwana została też pozycją szermierza, bo rzeczywiście ją przypomina. 😉

    ATOS jest odruchem, który m.in. w czasie życia płodowego umożliwia dziecku kopanie, w trakcie porodu pomaga maluchowi przejść przez drogi rodne, a po porodzie pełni rolę w rozwoju napięcia mięśniowego, daje pierwsze doświadczenia z obciążaniem stron ciała, stymuluje układ przedsionkowy…

    ALE… może też utrudnić czworakowanie. Wyobraźcie sobie, że za każdym razem, kiedy obrócicie głowę w prawo, prawa ręka prostuje się, a lewa zgina… Przecież wtedy po prostu nie da się „normalnie” funkcjonować!

    Dlatego, w przebiegu typowego rozwoju dziecka, odruch ten powinien zintegrować się (nie powinien być już widoczny) do końca 6. miesiąca życia.

    PO PIĄTE: DALSZA „KOMBINACJA”

    Maluch w dalszym ciągu nie pozostaje bierny. W leżeniu na brzuszku, przenosi ciężar ciała raz na jedną, raz na drugą stronę, „pływa” >>>ZOBACZ<<<, zaczyna pełzać… do tyłu! (jakież to musi być frustrujące! ;)), pojawiają się tzw. pivoty– czyli obroty wokół osi pępka, dziecko coraz częściej bawi się w leżeniu na boczku (co wspaniale wpływa na kontrolę postawy) , doskonali reakcje równoważne….

    W każdym razie sporo tego…

    PO SZÓSTE: PEŁZANIE WPRZÓD!

    Najczęściej, zanim dziecko jeszcze w pełni opanuje zarówno pozycję czworaczą, jak i samo czworakowanie, zaczyna pełzać w przód.

    Myśląc o pełzaniu, chyba każdy fizjoterapeuta snuje piękną, bajkową wizję, jak to dziecko w sposób wręcz idealny, naprzemiennie, płynnie sunie do przodu… Oczywiście jest to ideał i do tego dążymy, ale… kiedy zobaczymy statystycznego Kowalskiego podczas wykonywania tej aktywności… czar prawdopodobnie bardzo szybko pryśnie. Szczególnie, jeśli będą to początki pełzania…

    Dlaczego? Bo dziecko nie koncentruje się na tym jak ma coś zrobić- liczy się efekt- mam dotrzeć do celu! Może i po trupach!

    Oczywiście nie oznacza to, że mamy zupełnie nie przejmować się tym, że dziecko pełza „byle jak”. Ale jeśli maluch dopiero zaczyna tę przygodę, warto mu się przyglądać z uwagą i ewentualnie rozwiać swoje wątpliwości u kompetentnej osoby.

    PO SIÓDME: STOS- Symetryczny Toniczny Odruch Szyjny

    Tak… znowu odruch… I znowu o odstraszającej nazwie. Ale to ponownie nic innego, jak specyficzna aktywność ciała dziecka, która POMAGA mu w początkach przyjmowania pozycji czworaczej!

    • Kiedy w leżeniu na brzuszku, maluch prostuje główkę, jego rączki również się prostują, a nóżki zginają.
    • Kiedy dziecko schyli głowę, rączki układają się w zgięciu, a nóżki w wyproście 

    Jest on ważny w początkach czworaków, ale na dalszą metę zupełnie zbędny, dlatego integruje się najczęściej zanim maluch zdąży jeszcze zdmuchnąć pierwszą świeczkę na torcie. 😉

    PO ÓSME: POZYCJA CZWORACZA I CZWORAKOWANIE!

    Już prawie to mamy! Prawie jest! No to… czemu nie RUSZA?

    Spokojnie. Przyjęcie pozycji czworaczej nie oznacza, że kolejnego dnia czy tygodnia dziecko zdecyduje się na ten pierwszy krok!

    Zanim to nastąpi, maluch musi poczuć się na tyle dobrze w tej pozycji, by odważyć się na „zgubienie środka ciężkości ciała” po to, by znowu go odzyskać. Jednym słowem musi poczuć się pewnie. Przecież nie raz już upadł i prawdopodobnie nie chce powtarzać tego doświadczenia…

    Wyobraźcie to sobie… Na początku, przyjmując pozycję czworaczą dziecko może być zdziwione… Kurczę – ja jestem wyżej, widzę więcej, no… jest nieźle, ale co dalej? No i ileż można tak tkwić w bezruchu…???

    Więc zaczyna się ruszać – najpierw bujanie tył – przód (bo to „najłatwiejsza płaszczyzna”), później na boki… aż wreszcie po diagonalnej… Wszystko to wpływa na wypracowanie dynamicznej stabilizacji tułowia oraz obręczy barkowej i biodrowej – są to elementy niezbędne do ruszenia w świat. 😉

    ‘No dobra. Jest nieźle, opanowałem to. Chwieję się i nie upadam. Więc co by tu zrobić dalej?”

    I wtedy zaczynają się kolejne kombinacje – z odrywaniem jednej z rączek od podłoża, przesuwaniem nóżek… Wszystko, co tylko może przyjść do głowy małemu człowiekowi. 🙂

    Aż wreszcie, pewnego pięknego dnia, dziecko po prostu to robi!

    Początkowo maluch czworakuje dość ostrożnie, nóżki pracują w niewielkim zakresie ruchu – raczej nie dochodzi do pojawienia się kąta rozwartego pomiędzy tułowiem a udami dziecka. Dopiero z czasem, kiedy maluch poczuje się pewnie i stabilnie, czworakuje coraz szybciej i sprawniej.

    Wtedy często z jednej strony bardzo się cieszymy, ale z drugiej… zaczynamy tęsknić za tymi chwilami, gdzie dziecko położone w jednym miejscu tam po prostu było. Teraz… możemy spodziewać się naprawdę wszystkiego!

    Dlatego koniecznie zabezpieczcie tego, co mogłoby stanowić zagrożenie dla dziecka. Nie mówię oczywiście o tym, aby od razu obkładać cały dom specjalnymi ochraniaczami (bo… jak się nie przewrócisz to się nie nauczysz), ale przede wszystkim o tym, aby zabezpieczyć wszelkiego rodzaju środki chemiczne, komody i inne rzeczy, które maluch mógłby na siebie zrzucić lub połknąć. ;/

    Tutaj przypomina mi się własna historia, kiedy mówiłam do mojej córki: „Żelazko jest gorące. Jeśli go dotkniesz, to się oparzysz i będzie bolało”. Ale ona z ogromnym zacięciem chciała pomagać mamusi w prasowaniu i zupełnie nie interesowało jej to, co mówię. Aż pewnego dnia, podając mi koszulkę bardzo zbliżyła rękę do żelazka. Nie oparzyła się, ale z pewnością poczuła konkretne ciepło… Zdziwiła się, ale od tamtej pory jest bardzo ostrożna i doskonale wie, że z żelazkiem nie ma żartów. 🙂

    PODSUMOWANIE

    Nauka czworakowania to długotrwały PROCES, który możemy wspierać już od samego początku.

    Okno rozwojowe jest tutaj bardzo szerokie (wg WHO 5,5- 13,5 miesiąca), ale najczęściej dzieci podejmują tę aktywność pomiędzy 9 -11 miesiącem życia.

    O CO WARTO ZADBAĆ ABY UŁATWIĆ MALUCHOWI CZWORAKOWANIE?

    • przede wszystkim dużo aktywności na brzuszku na możliwie twardym, stabilnym i niezbyt śliskim podłożu,
    • dobra motywacja do ruchu – czasami dziecko jest bardzo aktywne samo z siebie, ale… część maluchów potrzebuje naszego wsparcia – np. w postaci mamy lub taty w tej samej pozycji, 😉
    • zadbanie o to, by maluch poczuł się bezpiecznie, unikanie przepychania go na siłę, aby ruszył,
    • odpowiednio dobrane ubranka – takie, aby nie krępowały ruchów malucha.

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    Potrzebujesz gotowych pomysłów na proste, wspierające zabawy z maluszkiem? Sprawdź mój Przewodnik!

    SPRAWDŹ

    Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwoju, przyjaznej pielęgnacji i zabaw powoli i… KROK PO KROKU? Sprawdź moje kursy on-line!

    Kurs, w którym opowiem Ci o wszystkim tym, co najważniejsze w rozwoju maluszka od narodzin do końca trzeciego miesiąca życia.

    Dowiesz się czego się spodziewać i co powinno zapalić pomarańczową lampkę.

    Nauczysz się jak wspierać naturalny rozwój maluszka podczas codziennych zabaw i pielęgnacji – wszystko bez pośpiechu i presji.

    SPRAWDŹ KURS 0-3

    Kurs, dzięki któremu dowiesz się jak przebiega rozwój maluszka od początku czwartego do końca siódmego miesiąca życia i co powinno zapalić pomarańczową lampkę.

    Nauczysz się jak podczas codziennej pielęgnacji i zabaw dbać o rozwój psychoruchowy dziecka, które staje się już coraz bardziej ciekawe świata.

    Wszystko w przystępnej formie i krok po kroku – tak, aby wdrożenie tych wskazówek w życie było czystą przyjemnością.

    SPRAWDŹ KURS 4-7

    Kurs, w którym opowiem Ci o najważniejszych umiejętnościach, które powinien osiągnąć maluszek w tym wieku.

    Dowiesz się jakie są czerwone flagi fizjoterapeutyczne i nauczysz, na co zwracać uwagę podczas codziennych zabaw i pielęgnacji.

    SPRAWDŹ KURS 8-18

    Moje kursy i e-booki możesz zakupić również w formie VOUCHERA i podarować w prezencie przyszłym lub świeżo upieczonym Rodzicom!

    Wystarczy, że po dodaniu produktu do koszyka, zaznaczysz opcję „KUPUJĘ NA PREZENT”

    CHCĘ KUPIĆ NA PREZENT
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    3 komentarze
    czworakowaniedziecko nie raczkujenapięcie mięśnioweraczkowanierozwój dziecka
    • Mierzenie spłaszczonej główki? Po co to komu?!

    • Wybieramy krzesełko do karmienia!

    3 komentarze

  • Reply Ola at

    Czy każde dziecko pełza do przodu? Synek zaraz będzie miał 9 miesięcy, pełzał do tyłu po czym stanął na kolanka, miesiąc się bujał po czym ruszył do przodu z tym, że nie rusza naprzemiennie kolankami tylko bardziej skacze na nich i trochę ciągnie. Coś jak pełzanie tylko w pozycji czworaczej. To normalny etap i jak nabierze pewności to będzie ruszał nóżkami naprzemiennie ?

  • Reply Bozena at

    My jesteśmy na etapie utrzymywania pozycji, bujania się na wszystkie strony, odrywania jednej rączki i robienia małych kroczków kolankami. Póki co nie ruszyliśmy się z miejsca. Wygląda to tak jakby nóżki chciały ale rączki jeszcze się bały…

  • Reply Kasia at

    U nas były pivoty, chwilę normalnego pełzania, a teraz jakaś masakra… Nogi jak do czworakowania albo pozycji niedźwiadka, a przód niestety jedzie na brodzie :/ już powątpiewam czy w ogóle będzie czworakowac czy po prostu stanie na równe nogi 😉

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

KAWA :)

Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, możesz postawić mi kawę. Dzięki temu będzie mi łatwiej rozwijać tego bloga.

WSPIERAJĄCE ZABAWY KROK PO KROKU I W JEDNYM MIEJSCU? SPRAWDŹ FIZJO-BABY-GIMNASTYKA!

ZOBACZ

FizjoMAX – najlepszy materacyk dla niemowlaka

ZOBACZ MATERAC

DOŁĄCZ DO MOJEGO ROZWOJOWEGO NEWSLETTERA!

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

mama_fizjoterapeuta

👉żona👰🏻‍♀️mama x5🥰fizjoterapeuta👶❤️
➡️Spokój w rodzicielstwie🙌
➡️Harmonijny rozwój👶
➡️Fizjo-Baby-Gimnastyka🔥👇

Małgorzata Paleczny
W zasadzie… żadne z moich dzieci nie upomniało W zasadzie… żadne z moich dzieci nie upomniało się o własną poduszkę wcześniej, niż w okolicach drugiego roku życia… 😉
👉 A jak było u Was?
Proponowaliście poduszkę czy maluch sam się o nią upomniał?
Dajcie znać w komentarzu! 💬
📥 Zapisz na później, żeby nie zgubić.
↗️ Poślij dalej, żeby inni Rodzice też mogli skorzystać.
👉 Po przykładowe modele zajrzyj do wyróżnionej relacji: Poduszki.
—
Pierwsza poduszka
Poduszka dla dziecka - od kiedy?
Jaka pierwsza poduszka?
#mamafizjoterapeuta
#sendziecka
#poduszka
#zdrowyrozwójdziecka 
#poscieldladzieci 
#niemowle
Piłka może być świetną motywacją do otwarcia Piłka może być świetną motywacją do otwarcia dłoni! 🔥
Oczywiście to nie jedyny element „układanki”, ale z pewnością bardzo ważny! 💪
Jeśli chcesz o tym poczytać, napisz „chcę” w komentarzu.
📥 Zapisz na później.
↗️ Poślij dalej.
Lubicie zabawy z piłką? 
—
Jak wspierać rozwój niemowlaka
Dlaczego niemowlę zaciska piąstki
Rozwojowe zabawy z niemowlakiem
#mamafizjoterapeuta
#przyjaznapielegnacja
#noworodek
#zabawazniemowlakiem
Tego nagrania nie można przegapić.🔥 Ogromnie Tego nagrania nie można przegapić.🔥
Ogromnie ważny temat!⬇️
Napisz „chcę” w komentarzu, a otrzymasz ode mnie link do powtórki webinaru o tym, jak „przetrwać” pierwsze miesiące z niemowlakiem i nie zwariować. 
Nagranie będzie dostępne przez 48h od chwili, kiedy wyślę do Ciebie wiadomość z linkiem.
📥 Zapisz na później, a jeśli uważasz, że to ważny temat, ↗️ poślij dalej! 
——
Noworodek
Wypalenie rodzicielskie
Wsparcie dla mam
#mamafizjoterapeuta
#rozwojowelove
#noworodekwdomu
#bedemama
#jestemmama
#jestembojestes 
#rodzew2023
#rodzew2024
Takie mam aktualnie warunki. 😅 Kazio intensywni Takie mam aktualnie warunki. 😅
Kazio intensywnie testuje swoje możliwości wokalne😜 - pewnie nieraz usłyszycie jeszcze jego cudny głosik w tle. 😉🙈
To kto usłyszał Kazia? Macie podobnie?😅
Po więcej fajnych rzeczy wskakujcie do wyróżnionych relacji! ❤️
——
Jak podnieść niemowlę w śpiworku?
Przyjazne podnoszenie maluszka.
Jak podnosić i odkładać dziecko?
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta 
#podnoszenie 
#noszeniemaznaczenie 
#przyjaznapielęgnacja
#noworodek
#rodzew2023
#rodzew2024
Przedsprzedaż wystartowała!😍 Złap materacyk Przedsprzedaż wystartowała!😍
Złap materacyk w najniższej z możliwych cen! 🔥
Kod rabatowy: FizjoMAX
Wszystkie potrzebne linki znajdziesz w bio oraz w relacji.
👉 Nie zapomnij wziąć udziału w zabawie!
👉 Napisz FizjoMAX w komentarzu i daj sobie szansę na zdobycie materacyka - w poniedziałek, spośród wszystkich osób, które zostawią tutaj swój komentarz wybiorę jedną, do której pofrunie taki materac.🔥
👉 Jeśli zaprosisz do zabawy kogoś, kto czeka na maluszka lub kto dosłownie przed chwilą powitał na świecie swoje maleństwo, masz dodatkowo szansę na zgarnięcie Przewodnika o zabawach z niemowlakiem: 👶 Fizjo-Baby-Gimnastyka 👶- pakiet na cały rok! 🔥
👉 Przedsprzedaż trwa do najbliższej niedzieli, do 23:59.
👉 Interesuje Cię ten materac? Zajrzyj do wyróżnionej relacji - tam poznasz go bliżej. 🥰
—
Jaki materac dla niemowlaka
Materac do łóżeczka
Jaki materac dla noworodka - fizjoterapeuta
Oddychający materac dla niemowlaka
Zdrowy materac dla maluszka
Wyprawka dla niemowlaka
Materac premiom dla noworodka.
[markawlasna]
@manufakturamateracy
#mamafizjoterapeuta
#FizjoMAX
#materacdladziecka 
#materacpremium
👉 Buciki kupione czy dopiero robicie rozeznanie 👉 Buciki kupione czy dopiero robicie rozeznanie? 
My właśnie przymierzamy się do zakupu. 💪
A może macie jakieś ulubione modele, które sprawdziły się w poprzednim sezonie?
💬 Dajcie znać w komentarzu, a po więcej zajrzyjcie do wyróżnionej relacji Buciki 🍁
____
Pierwsze buciki
Buciki na jesień
Przegląd bucików na jesień
Buciki na jesień fizjoterapeuta
#mamafizjoterapeuta 
#buciki
#bucikinajesien 
#butydladzieci
Kontakt wzrokowy 👀 to tylko jeden z elementów Kontakt wzrokowy 👀 to tylko jeden z elementów wyzwania #rozwojoweLOVE
W tym tygodniu będziemy skupiać się na szeroko rozumianej interakcji z Rodzicem. 🔥
Pomimo tego, że brzmi banalnie, będzie mnóstwo praktycznych wskazówek i ciekawostek!💪
Obserwuj moje relacje - tam będzie się działo!
To co, bawisz się z nami?
Jeśli tak, to napisz w komentarzu z kim podejmujesz wyzwanie!
Ja startuję z Kaziem! 👶🥰
Ps. Jeśli nie wiesz co to za wyzwanie, zajrzyj do mojej wyróżnionej relacji #rozwojoweLOVE - tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
—
Jak wspierać rozwój niemowlaka?
Zabawy wspierające rozwój dziecka.
Jak rozwija się niemowlę.
jak wspierać kontakt wzrokowy z niemowlakiem?
#mamafizjoterapeuta
#rozwojowelove
#noworodek
#noworodekwdomu
#rodzew2023
#rodzew2024
Dzisiaj chcę Wam tylko podziękować. Za to, że Dzisiaj chcę Wam tylko podziękować.
Za to, że jesteście i że piszecie do mnie tak miłe słowa. ❤️
To bardzo motywujące. 💪
Mam nadzieję, że moja obecność tutaj wnosi w Wasze życie choć odrobinę dobrego! ❤️
Ps. Pamiętajcie, że to ostatni dzwonek, aby kupić dowolną część Fizjo-Baby-Gimnastyki ze zniżką.
Wejdźcie do sklepu, dodajcie produkt do koszyka, wpiszcie hasło: LOVE i… zobaczcie co się stanie! 😉❤️
—
Zabawa z niemowlakiem
Jakie zabawy z niemowlakiem
Jak wspierać rozwój niemowlaka
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka 
#rodzew2023 
#rodzew2024
#noworodek
#noworodekwdomu
Wczytaj więcej... Obserwuj na Instagramie

BLOG

KURSY O ROZWOJU

FIZJO-BABY-GIMNASTYKA

KUP NA PREZENT

WSPÓŁPRACA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

2023 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.