Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy

  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    RÓŻNE UMIEJĘTNOŚCI: WIEK DZIECKA:

    O co chodzi z tym „wydłużaniem stron”?

    18 czerwca 2020

    Kiedy obserwujemy nasze dziecko, każda nowo zdobyta umiejętność jest dla nas powodem niesamowitej radości. 😊

    Przecież ten mały człowiek, który jeszcze nie tak dawno był w brzuszku już tyyyle potrafi! 😊

    Tak! Rozwój dziecka to bardzo fascynująca sprawa i jeśli tylko zatrzymamy się na chwilę, by przyjrzeć mu się bliżej, możemy odkryć niesamowite rzeczy. 😊

    Ale do sedna!

    Jeśli obserwujecie mój profil, to z pewnością nie umknął Waszej uwadze fakt, że staram się promować wśród Rodziców zasady „przyjaznej pielęgnacji”. Jest ona niczym innym, jak wykonywaniem wszystkich czynności związanych z „obsługą” malucha w taki sposób, aby były one zgodne z jego naturalnym rozwojem.

    „Zasad”, do których zachęcam jest kilka (mówię o nich w kursach >>>ZOBACZ<<<, a na blogu więcej informacji na ten temat znajdziecie w tym wpisie >>>PRZEJDŹ<<<), ale jedną z nich, o której opowiem dzisiaj coś więcej jest… „wydłużanie i skracanie stron”- ale… nie byle jakie! Będzie o „wydłużaniu i skracaniu stron” połączonym z przenoszeniem ciężaru ciała na boki.

    Brzmi skomplikowanie? Spokojnie! To temat zdecydowanie wart uwagi, więc za moment oswoimy nieznane. 😉

    Jak wygląda wydłużanie i skracanie stron połączone z przenoszeniem ciężaru ciała?

    Kiedy obserwujemy maluszka, który np. obraca się z plecków na brzuszek zauważamy, że strona ciała, która leży „na dole”, a więc jest stroną OBciążoną (bo to na niej spoczywa ciężar ciała) jest wydłużona, a strona górnoleżąca (ODciążona) jest stroną skróconą.

    I… to w zasadzie… tyle!😉

    Przykład dotyczył co prawda obrotów, ale… nie wiem czy zwróciliście kiedyś uwagę na to, że cała późniejsza aktywność– nie tylko w niemowlęctwie, ale też w dorosłym życiu, opiera się właśnie na tym, że przenosząc ciężar ciała na którąś ze stron, równocześnie ją wydłużamy!

    Temat jest nam więc znany bardziej, niż może się wydawać!

    Leżenie bokiem? Siad na jednym z pośladków? Chód? Podskoki raz na jednej, raz na drugiej nodze?- to tylko niektóre z czynności, które związane są z umiejętnością przenoszenia ciężaru ciała na boki.

    Jak to wygląda po kolei?

    Przygoda z przenoszeniem ciężaru ciała u małego dziecka tak naprawdę rozpoczyna się od… umiejętności utrzymania głowy i tułowia w symetrii. Tak! Być może wydaje się to kiepskim powiązaniem, ale rzeczywiście- aby płynnie i elegancko przenosić ciężar ciała na boki, warto przecież wiedzieć gdzie jest nasze „centrum”, gdzie jest linia środkowa ciała i jak wygląda symetria, bo… jeśli przeniesiemy ciężar ciała na bok, a tym samym od symetrii odejdziemy, kiedyś trzeba będzie przecież do niej wrócić! 😊

    Kiedy mały człowiek, w końcówce trzeciego i w czwartym miesiącu życia „zaliczy” już etap silnej symetrii, >>>PRZEJDŹ<<< zaczyna coraz częściej eksperymentować z przenoszeniem ciężaru ciała na boki. Leżąc na pleckach sięga do swoich zgiętych ud/ kolanek i opada z leżenia na pleckach do leżenia na boku.

    Początkowo „opadanie” na boczek odbywa się na stronę skróconą, ponieważ obręcz barkowa i biodrowa nie potrafią jeszcze funkcjonować niezależnie od siebie, ale kiedy tylko maluch opanuje umiejętność ustawiania miednicy pod skosem, przenoszenie ciężaru ciała zaczyna odbywać się w coraz bardziej dojrzały sposób, czyli związane jest właśnie z wydłużaniem i skracaniem stron.

    Podobnie wygląda sytuacja, kiedy obserwujemy maluszka położonego na brzuszku. W pierwszych 3 miesiącach życia dziecko pracuje nad SYMETRYCZNYM podporem na przedramionach >>>PRZEJDŹ<<<, po czym zaczyna wysuwać raz jedną, raz drugą rączkę w stronę zabawki.

    Początkowo, chcąc sięgnąć np. w prawo, przenosi ciężar ciała na prawą stronę, co z kolei nie pozwala mu na uwolnienie z podporu prawej rączki, ale na szczęście, w przebiegu typowego rozwoju, stosunkowo szybko „załapuje”, że aby wysunąć w stronę zabawki prawą rączkę, trzeba wydłużyć i obciążyć lewą stronę ciała.

    Co po obrotach?

    Wszystko! 😊 Gdybyśmy krok po kroku analizowali każdą zdobywaną kolejno umiejętność, to szybko okaże się, że przenoszenie ciężaru ciała na boki powiązane z wydłużaniem i skracaniem stron obecne jest w zasadzie podczas każdej aktywności… Leżenie bokiem, pełzanie, przechodzenie z czworaków do siadu bocznego, czworakowanie, przechodzenie do stania, chód…

    Jeśli przeanalizujemy dokładnie te wszystkie elementy, nie będziemy mieli wątpliwości, że to właśnie wydłużanie strony OBciążonej i skracanie ODciążonej pełni tutaj kluczową rolę.

    Po co o tym piszę?

    Umiejętność PŁYNNEGO przenoszenia ciężaru ciała jest istotnym elementem rozwoju maluszka w którym… nie liczy się jedynie to ILE dziecko potrafi, ale ważne jest również to W JAKI SPOSÓB to robi. (O płynnej, “eleganckiej” aktywności pisałam też tutaj: >>>PRZEJDŹ<<<)

    Maluchy, dla których przenoszenie ciężaru ciała powiązane z wydłużaniem i skracaniem stron nie jest sprawą tak oczywistą, mogą mieć trudność z obrotami, pełzaniem, czworakowaniem, mogą np. wstając odbijać się zawsze z jednej, ciągle tej samej nóżki, mogą chodzić przy meblach tylko w jednym, ciągle tym samym kierunku, w staniu mogą utrzymywać ciężar ciała głównie na jednej z nóżek, przy czym druga może mieć tendencję do ustawiania się w koślawości…

    To właśnie dlatego tak ważne jest, aby obserwując maluszka zwrócić uwagę na to czy np. obraca się równie chętnie zarówno na jedną, jak i na drugą stronę, czy w okolicach 5/6 miesiąca życia sięga równie chętnie do obydwóch nóżek, czy równie chętnie wysuwa raz jedną, raz drugą rączkę w stronę zabawki…

    Oczywiście w przebiegu typowego rozwoju umiejętność przenoszenia ciężaru ciała na boki pojawia się spontanicznie i nie ma takiej potrzeby, aby w jakiś specjalny sposób przyspieszać moment jej pojawienia się, jednak warto wiedzieć na co zwrócić uwagę, aby podczas codziennych zabaw z maluszkiem wspierać tę umiejętność.

    Na co zwrócić uwagę w domu podczas codziennych aktywności?

    PRZYJAZNA PIELĘGNACJA.

    Oczywiście nieocenioną sprawą jest tutaj „przyjazna pielęgnacja”, w której to już od pierwszych dni życia dbamy o to, aby wykorzystywać elementy obrotów raz na jeden, raz na drugi boczek i tym samym dawać maluszkowi pierwsze doświadczenia związane z obciążaniem stron ciała. >>>PRZEJDŹ<<<

    OBROTY GŁÓWKI.

    Już od pierwszych dni życia zwracanie uwagi na to, czy maluszek równie swobodnie obraca główkę zarówno w jednym, jak i drugim kierunku. Jeśli już na wczesnym etapie dziecko będzie miało wyraźną preferencję co do strony ciała, może przełożyć się to na jego późniejszą aktywność.

    SPROWADZANIE WZROKU W DÓŁ I ZABAWA W LINII ŚRODKOWEJ.

    Sprowadzanie wzroku w dół i zabawa w linii środkowej to kolejna rzecz, która będzie sprzyjać pojawieniu się w przyszłości umiejętności przenoszenia ciężaru ciała na boki. Dziecko zaczyna przygodę z zabawą w linii środkowej w okolicach 3 miesiąca życia, kiedy to łączy rączki przed klatką piersiową, wkłada je do buzi i zaczyna obserwować. Podczas codziennych zabaw warto więc np. bawić się w klaskanie dłońmi, klaskanie stópką o stópkę, sięganie prawą rączką do lewej stópki i odwrotnie, a… pochylając się nad dzieckiem lub pokazując mu zabawkę, warto dążyć do tego, aby maluszek stopniowo patrzył coraz niżej.

    STOPNIOWANIE TRUDNOŚCI.

    STOPNIOWE zachęcanie maluszka, aby wysuwał raz jedną, raz drugą rączkę w stronę zabawki. Od około 4 miesiąca życia można fajne mogą okazać się już zabawy, w których np. w leżeniu na brzuszku pokazujemy dziecku zabawkę nie na wprost, ale nieco z boku po to, aby zachęcić maluszka do sięgania po nią tylko jedną z rączek. Pamiętajmy, aby robić to na obydwie strony i aby trzymać się zasady stopniowania trudności. Sukces najlepiej motywuje do podejmowania dalszych starań. 😊

    NA OBYDWIE STRONY.

    Zwracanie uwagi na to, aby pivotując, chodząc przy meblach czy siadając bokiem, maluch robił to na obydwie strony. Może wydawać się to oczywiste, jednak czasami umyka to naszej uwadze, ponieważ tak czy inaczej maluch przecież osiąga swój cel.

    Patrząc na maluszka warto jednak mieć na oku to czy równie chętnie bawi się on przenosząc ciężar ciała zarówno na jedną, jak i na drugą stronę. Co prawda może się zdarzać, że w samych początkach, kiedy dziecko dopiero zdobędzie jakąś umiejętność (np. obroty) chętniej wybiera jedną ze stron, jednak szybko powinno ono opanować jej wykonywanie w obydwóch kierunkach. Naszą, rodziców, rolą w takiej sytuacji będzie np. podchodzenie do maluszka od strony, w którą mniej chętnie obraca główkę, zachęcanie do obrotów, pivotów w przeciwnym do ulubionego kierunku, zabawa z przenoszeniem ciężaru ciała w klęku czy w staniu polegająca na tym, że maluszek ma za zadanie sięgnąć po zabawkę, która upada raz z jednej, raz z drugiej strony…

    Oczywiście… kiedy podnosimy/ nosimy dziecko również pamiętamy o zmianie stron.

    Oczywiście podane propozycje są tylko przykładem i jeśli Wasz maluszek z jakichś powodów ma trudności z przenoszeniem ciężaru ciała, to należałoby dążyć do poznania PRZYCZYNY takiego stanu rzeczy, którą pomoże Wam poznać Wasz terapeuta.

    Ps. Jestem ciekawa czy teraz, przyglądając się aktywności Waszych Maluszków zauważacie to, w jaki sposób przenoszą one ciężar ciała. 😊

    Pomysły na zabawy z dzieckiem od narodzin do pierwszych samodzielnych kroczków znajdziesz w E-booku:

    E-book: GARŚĆ POMYSŁÓW NA NAJFAJNIEJSZE ZABAWY Z DZIECKIEM :

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    >>> ZOBACZ KURS 0-3 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 4- 7 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 8- 18 <<<

    —

    E- BOOK O NOSZENIU MALUSZKA:

    #noszenieMAznaczenie czyli fajny e-book o noszeniu Maluszka

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    Bibliografia:

    Bly Lois: „Motor Skills Acquisition in the First Year”; Therapy Skill Builders, 1995

    • 4 powody, dla których dziecko może nie lubić leżenia na brzuszku.

    • Czy niemowlę MUSI wkładać palce stóp do buzi???

    Zobacz również

    ŚWIĄTECZNE PREZENTY DLA MALUCHA- 5 rzeczy, które warto wiedzieć.

    24 listopada 2020

    OKNA ROZWOJOWE cz.1

    26 listopada 2018

    HIPERMOBILNOŚĆ A ROZWÓJ NIEMOWLAKA.

    14 stycznia 2021

    Brak komentarzy

    Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej sześcioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

ZAPISZ SIĘ

Najnowszy filmik z mojego kanału na YouTube.

https://youtu.be/lwgTp-T9TSU

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

PAMIĘTNIK DLA CIEBIE I MALUSZKA

KUP PAMIĘTNIK

Rozwojowe Karty do zdjęć. :)

KUP KARTY

LOGOWANIE DO POPRZEDNIEJ WERSJI KURSÓW I E- BOOKÓW :)

E-book o zabawach z dzieckiem :)

KUP E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

KUP E-BOOK

Fajny E-book o noszeniu :)

KUP E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

KUP E-BOOK

MEDIA I JA

W programie DDTVN rozmawialiśmy o wyborze fotelika do karmienia i o tym, kiedy dziecko jest gotowe, aby w nim usiąść. W Programie MammaMia Polsat Rodzina rozmawialiśmy o akcesoriach dla malucha oraz o tym jak wspierać dziecko w nauce chodzenia
Podczas kolejnego nagrania programu Mamma Mia rozmawialiśmy o bioderkach, pieluchowaniu oraz profilaktyce dysplazji. Na kanele WP kobieta dostępne są nagrania, w których rozmawiamy o popularnych akcesoriach dla Malucha i o tym, czy dziecko rzeczywiście tego wszystkiego potrzebuje. Byłam również jedną z prelegentek na Urodzinach Blue City w Warszawie, gdzie opowiadałam o rozwoju dziecka i o tym, w jaki sposób możemy go wspierać.

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

Myśleliście kiedyś o zimie, jako o doskonał Myśleliście kiedyś o zimie, jako o doskonałej okazji do treningu siły, wytrzymałości, pracy nad koordynacją, równowagą... reakcjami obronnymi?🤔...
To dla nas wszystkich świetna powtórka tego, czego tak naprawdę uczymy się już od pierwszych miesięcy życia.🙂😎
To niesamowite, ile radości może dać nam po prostu zabawa z RUCHEM, testowanie swoich własnych możliwości i ograniczeń 🙂
➡️ Mój Tadzio 👶 w zasadzie po raz pierwszy miał okazję zupełnie samodzielnie chodzić po śniegu i patrzyłam z podziwem na to, jak dużą naukę wyniósł z tej zabawy już po pierwszym upadku.😉
Teraz wiemy, że:
✔️ Śnieg jest zimny
✔️Jeśli pozwolimy sobie na zbyt wielkie szaleństwo, możemy upaść,
✔️ Dobrze jest chodzić, mając w pogotowiu ręce, które ewentualnie uchronią nasz nos przed spotkaniem ze śnieżnym puchem,
✔️ Lepiej upaść na pupę niż na głowę,
✔️ Ze śniegu trudno wstać... I oczywiście wiele, wiele innych 😉

Dlatego warto pozwolić dziecku
❤️DOŚWIADCZAĆ❤️...
Oczywiście podstawowe zasady bezpieczeństwa są konieczne, ale doświadczenia są niezbędnym elementem nauki.
Na każdym etapie.
👉 Dlatego już od pierwszych dni dbamy o przyjazną pielęgnację i zapewnienie dziecku nie tylko idealnej przestrzeni, ale przede wszystkim ✔️poczucia bezpieczeństwa, bo tylko wtedy ma ono okazję rozwinąć swoje skrzydła! 💪❤️
👉 O przyjaznej pielęgnacji przeczytasz na moim blogu: www.mamafizjoterapeuta.pl
👉 O roli doświadczeń pisałam we wpisie, do którego link znajdziecie w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego dnia!❤️

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #rozwojdziecka #rodzew2021 #rodzew2020 #rozwojdziecka #instamatki #instamateczki #infantdevelopment #motherandbaby #WspieramNieWymuszam #noszeniemaznaczenie #familytime #rodzina #rodzinatojestsila #feriezimowe
Dzień dobry w poniedziałek! 😍 Jak spędziliś Dzień dobry w poniedziałek! 😍
Jak spędziliście weekend?
U nas trochę się działo...🙈
Nowe, ciekawe doświadczenia za nami...🙈
Nie sądziłam, że kiedykolwiek spróbuję, bo jednak jestem zdecydowanie ciepłolubna, ale... zrobiłam to!💪😜
Mała rzecz, a cieszy!
Dobrego dnia!❤️

Ps. Z kim widzę się dzisiaj wieczorem na live u @alaantkoweblw ?🙂

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #rodzina #rodzinatojestsiła #weekend #zima #zima2021 #instacorka #instasyn #rozwojdziecka #wspieranierozwojudzieci #fizjoterapiadzieci
Kto już czytał nowy tekst na blogu? 🙂 Temat d Kto już czytał nowy tekst na blogu? 🙂
Temat dość skomplikowany, ale starałam się, aby było przystępnie.
Hipermobilność a rozwój niemowlaka czyli... przyglądamy się „małym leniuszkom”.
Link do wpisu w bio @mama_fizjoterapeuta oraz w stories.

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #rozwojdziecka #instamama #instamateczki #rehabilitacjadzieci #niemowle #jestemwciazy #jestemmama #jestemtata #bedemama #noszeniemaznaczenie #wspieramniewymuszam #hipermobilność
W co się dzisiaj bawicie? 🙂 U nas ostatnio kr W co się dzisiaj bawicie? 🙂
U nas ostatnio króluje wszystko to, co związane z ruchem! 🙃
I nie ukrywam... bardzo mnie to cieszy! 😎
Już niebawem na blogu pojawi się wpis na temat wspierania rozwoju dziecka poprzez zabawę, a tymczasem... odsyłam Was do wpisu o tym dlaczego... nie kupuję dzieciom zabawek. 😉

Link do wpisu w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

#mamafizjoterapeuta #zabawyzdzieckiem #relacja #dobryczas #dajdzieckuczas #jestembojestes #mojewszystko #coreczkamamusi #coreczkatatusia #fizjoterapeuta #niemowle #jestemmama #mojewszystko #rodzina #rodzinatojestsiła
Dzień dobry! 🙂 Kto już widział zapisaną Dzień dobry! 🙂
Kto już widział zapisaną relację „Starszaki😍” i wie co fantastycznego się szykuje?😍
Po wczorajszej wizycie w studio OSORNO mogę powiedzieć, że kawał fantastycznej pracy za nami! 💪
Jestem przekonana, ze wkraczamy w nowy wymiar zabaw i spędzania wspólnego czasu z dzieckiem! 💪👌🙃
@osornoproduction 

#mamafizjoterapeuta #zabawyzdzieckiem #dobryczaszdzieckiem #wartosciowezabawy #studioosorno  #audiobook #audiobookdladzieci #zabawydladzieci #wspieranierozwojudzieci #wspieranierozwoju #wspieranieprzezzabawe #czaszdzieckiem #pomyslynazabawy #jestemmama #jestemtata #mamdziecko #rodzina #rodzinatojestsiła
Kontrola głowy to jedna z pierwszych „większyc Kontrola głowy to jedna z pierwszych „większych” umiejętności, nad którymi pracuje dziecko już od pierwszych dni swojego życia. 
Ale głowa nie mogłaby być w pełni stabilna gdyby nie rozwijająca się kontrola tułowia, obręczy barkowej, coraz silniejsze mięśnie brzuszka...
Jesteśmy całością i to właśnie jest piękne!❤️
To dlatego chcąc pomoc dziecku doskonalić kontrolę główki wcale nie musimy, a nawet nie powinniśmy uporczywie podciągać go do siadu...
Można to zrobić na wiele innych, ciekawszych sposobów!🙂💪

O kontroli główki pisałam na blogu. Link do jednego z tekstów znajdziecie w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #przyjaznapielęgnacja #noszeniemaznaczenie #wspieranieprzezzabawe #instamama #instamateczki #nieinstamateczki #noworodek #bedemama #dzidziuś #mojewszystko
Maluszek dopiero pojawił się na świecie,👶 Maluszek dopiero pojawił się na świecie,👶 a już przynajmniej kilka półek w domowej komodzie zajmują jego zabawki i inne akcesoria...
➡ Znasz to skądś? 😜
Jednak... aby mały człowiek rzeczywiście był w stanie na tyle zainteresować się zabawką, aby wysunąć w jej kierunku rączki, musi upłynąć jeszcze spoooro wody w rzece... 👀
👉 Zerknijcie  do wpisu na blogu.
Link w bio, czyli tutaj : @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego dnia!❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielęgnacja #rozwojdziecka #jestemmama #bedemama #niemowle
Zapowiada się dzisiaj u nas dłuuugi dzień 😉 Zapowiada się dzisiaj u nas dłuuugi dzień 😉
Myślałam, że mamy już to za sobą, ale nasze najmłodsze dziecko... jak widać... miewa czasami inne plany...😅
Zabawa do północy i pobudka przed 5 rano...
Powiedzcie, że nie jestem sama...🙈

Tak, wiem, pewnie w ciągu dnia Tadzio utnie sobie drzemkę, ale obawiam się, że ja mogę nie mieć okazji 😜🧒🏻🧒🏻👦🏼
Tak czy inaczej... nie zamieniłabym tego na nic w świecie!❤️

Ps. Jeśli Wasz dzień zapowiada się podobnie, podsyłam link do wpisów o zabawach. Link w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrej soboty! ❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #weekend #sobota #zabawazdzieckiem #pobudka #mojewszystko #synek #dziecko #mamaidziecko #rodzina
Load More... Follow on Instagram

2018 - Gosia Paleczny