Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy

  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe

    Napięcie mięśniowe

    8 listopada 2017

    Napięcie mięśniowe to temat rzeka. Dzisiaj postaram się przybliżyć nieco tę kwestię, ponieważ widzę jak bardzo stresujący jest to temat dla rodziców dzieci, u których zdiagnozowano owe „napięcie mięśniowe”– cokolwiek autor miał na myśli 😉

    To, że napięcie mięśniowe jest, to fantastycznie, ponieważ to nic innego jak gotowość naszych mięśni do pracy. Aktywnością mięśni steruje układ nerwowy, który u niemowląt jest jeszcze niedojrzały, stąd ruchy maluszka są początkowo bardzo chaotyczne i nieskoordynowane.

    Osobiście nie widziałam jeszcze dwójki dzieci o identycznym “napięciu mięśniowym”- każdy z nas jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Oczywiście istnieją pewne ramy w których maluszek „powinien” się mieścić, ale tutaj też trzeba brać pod uwagę wiele czynników. Np. jeśli dziecko jest zdenerwowane, to nie spodziewam się, że będzie rozluźnione, że będzie mi łatwo sprawdzić ruchomość rączek czy nóżek. Taki maluch raczej mocno zaciśnie piąstki, będzie nimi nerwowo machał i prawdopodobnie cały zacznie się prężyć dając mi do zrozumienia, że mam się oddalić;) Tak samo sytuacja może wyglądać jeśli dziecku jest zimno lub np. ma refluks. Inny maluch będzie z kolei aż nadto spokojny, bardzo oszczędny w ruchach, nie będzie miał ochoty dźwigać główki czy nóżek- bo przecież to ciężka praca, a po co się wysilać… Zdecydowana większość takich zachowań mieści się w szerokich granicach normy. Patologię rozpoznaje się w znikomej części przypadków.

    Oczywiście jestem daleka od tego, żeby temat „napięcia mięśniowego” bagatelizować, ponieważ zarówno dzieci z podwyższonym, jak i obniżonym napięciem mięśniowym mogą mieć trudności z osiąganiem kolejnych etapów rozwoju, mogą wypracowywać i utrwalać nieprawidłowe wzorce ruchowe, ale zdecydowanie „napięcie mięśniowe” nie jest powodem do tego, żeby od razu dostawać zawału serca ( a uwierzcie mi, wiem co to znaczy strach o zdrowie dziecka- może kiedyś o tym opowiem).

    Jeśli mówimy o napięciu mięśniowym, bardzo ważną kwestią, oprócz oczywistej ILOŚCI oraz tego, jak poszczególne grupy mięśniowe ze sobą współpracują, jest jego dystrybucja- czyli rozkład w ciele… Często to właśnie rozkład napięcia mięśniowego oraz zaburzenia tzw. balansu są przyczyną nadmiernego napinania rączek, nóżek czy… prężenia się.

    W dużym skrócie, kwestia DYSTRYBUCJI napięcia mięśniowego wygląda następująco:

    Kiedy dziecko się rodzi, ma bardzo słabe mięśnie tułowia, natomiast stosunkowo duże napięcie w obrębie kończyn (stąd np. zaciśnięte piąstki). Takie dziecko porusza się w sposób chaotyczny, a każdy ruch pociąga za sobą reakcję całego ciała. W miarę, jak maluch rośnie, adaptuje się do nowych warunków, jego układ nerwowy dojrzewa i w idealnym układzie dochodzi do centralizacji napięcia mięśniowego- tułów staje się silny, dzięki czemu dziecko może czuć się stabilnie na podłożu, a jego ruchy nie wywołują już reakcji całego ciała- maluch jest w stanie wykonać ruch w sposób izolowany- np. wysunąć rączkę w stronę zabawki. Taka umiejętność pojawia się najczęściej w okolicach czwartego miesiąca życia.

    I na tym właśnie etapie bardzo często pojawia się kłopot. Duża część dzieci, którą spotykam nie ma wystarczająco stabilnego tułowia, dlatego kompensują sobie ten deficyt napięciem w obrębie kończyn- przecież w jakiś sposób muszą ustabilizować swoją pozycję.

    Skąd się to bierze?

    Przyczyny mogą być różne, ale warto pamiętać o tym, że to czasami sposoby pielęgnacji, noszenia, podnoszenia maluszka mogą sprawić, że to my sami trochę przyczynimy się do takiego stanu rzeczy. (Dobra wiadomość jest taka, że to działa również w drugą stronę. :))

    I tutaj zaczyna się moja rola;)- NARESZCIE 😉 Podstawowa sprawa to właściwa pielęgnacja >>>PRZEJDŹ<<<, unikanie noszenia dziecka w pozycji spionizowanej, przodem do siebie i ewentualnie ćwiczenia z fizjoterapeutą

    Nieocenionym skarbem są tutaj konsekwentni i rzetelni rodzice, którzy będą w stanie zrezygnować ze złych nawyków (jeśli takie były) i poświęcą trochę czasu na codzienne ćwiczenia.

    Wspaniałą informacją jest to, że w zdecydowanej większości przypadków poprawę widać bardzo szybko, co jest OGROMNĄ motywacją do działania. Jeśli do tej pory dziecko np. było niespokojne, płakało, prężyło się, było sporo problemów z codzienną pielęgnacją, ubieraniem, a to wszystko znika w przeciągu kilku tygodni, to aż chce się żyć;)

    Kiedy udać się do specjalisty?

    Mam świadomość, że mam zboczenie zawodowe, ale jeśli cokolwiek by mnie niepokoiło, poszłabym od razu. Czasami naprawdę wystarczy niewielka zmiana w sposobie pielęgnacji i oszczędzamy sobie całej tony zmartwień.

    Dzisiaj to byłoby na tyle 😉 Niedługo na pewno rozwinę temat.

    Czekam na Wasze komentarze!- jestem ciekawa jak sprawa napięcia mięśniowego wyglądała u Waszych maluszków 😉

    Pomysły na zabawy z dzieckiem od narodzin do pierwszych samodzielnych kroczków znajdziesz w E-booku:

    E-book: GARŚĆ POMYSŁÓW NA NAJFAJNIEJSZE ZABAWY Z DZIECKIEM :

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    >>> ZOBACZ KURS 0-3 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 4- 7 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 8- 18 <<<

    —

    E- BOOK O NOSZENIU MALUSZKA:

    #noszenieMAznaczenie czyli fajny e-book o noszeniu Maluszka

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    5 komentarzy
    etapy rozwojunapięcie mięśniowerozwój dziecka
    • Asymetria

    • Leżenie na brzuszku jest SUPER!!!

    Zobacz również

    3 rzeczy, o których warto wiedzieć zanim dziecko zacznie chodzić

    15 lutego 2018

    Podpory część #1

    5 marca 2018

    Co ruchomość stawów może mieć wspólnego z… rozwojem?

    5 stycznia 2021

    5 komentarzy

  • Reply Tere 7 czerwca 2018 at 10:38

    U nas poród indukowany oxytocyna,balonikiem i przenocować pęcherza trwał od momentu założenia balonika15godz. Ok godziny wpychano dziecko w kanal,urodziło się siła parcia mięśni,bez skurczu i ze wzmożonym napięciem w 3 i 5 min oraz wieloma krwiakami. Napięcie znikło mamy 10mcy

    • Reply Dorota 26 maja 2020 at 19:32

      Witam. A kiedy można polonizować dziecko? I jak się objawia to wzmożone napięcie mięśniowe?

  • Reply Anita 27 września 2019 at 22:24

    U nas również poród indukowany w 36 tyg ciąży. 10 punktów w skali. Aktualnie synek ma 8 miesięcy, wiek korygowany o 3 tygodnie. Przy próbie podparcia pod paszkami podkula nóżki. Z tego też powodu poszliśmy na wizytę do neurologa (pierwsza wizyta bez żadnych zaleceń w 3 miesiącu życia) teraz dostaliśmy skierowanie do fizjoterapeuty. Póki co czekamy na wolny termin. Może podpowie Pani jakie ćwiczenia wykonywać z synkiem by skorygować napięcie mięśniowe?

  • Reply Berszo 30 stycznia 2020 at 00:20

    Poród indukowany w 41 tygodniu . Dziewczynka 10/10. W szpitalu już mówili, że bardzo silna. Poza szpitalem to samo. Główkę trzymała już bardzo wysoko jeszcze w szpitalu. W ok 5 tygodniu życia moja mama zwróciła uwagę, że córka zakrzywia stópki do środka. Udaliśmy się do fizjoterapeutki, która dopiero nad uświadomiła, że mała ma wnm. Teraz ma skończone 15 tygodni i w zasadzie nie widać za bardzo poprawy. Chodzimy raz w tygodniu na wizytę, ćwiczymy w domu i stosujemy zasady przyjaznej pielęgnacji. Nadal pracujemy nad poprawą.

  • Reply Paulina 30 stycznia 2020 at 20:40

    Podobnie. Poród indukowany, z wieloma przygodami. Rozwiązany vaccum. Córka obwinięta pępowinaą, 10/10 w skali. Nienaturalnie odginała głowę (90 stopni w tył) szczególnie podczas snu/relaksu. Na początku 4 m trafiliśmy pod oko fizjoterapeuty(wcześniej robili ze mnie matkę wariatkę pediatrzy/ortopeda /położne). Diagnoza – bardzo napięta obręcz barkowa, przykurczone rączki, niechęć do pozycji brzusznych. Po ćwiczeniach i jeszcze uważniejszej pielęgnacji nastąpiła diametralna poprawa. Dziewczyny warto! Teraz kontrolujemy postawę u osteopaty, że względu na trudności jeslitowe.

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej sześcioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

ZAPISZ SIĘ

Już wkrótce….

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ

Najnowszy filmik z mojego kanału na YouTube.

https://youtu.be/lwgTp-T9TSU

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

PAMIĘTNIK DLA CIEBIE I MALUSZKA

KUP PAMIĘTNIK

Rozwojowe Karty do zdjęć. :)

KUP KARTY

LOGOWANIE DO POPRZEDNIEJ WERSJI KURSÓW I E- BOOKÓW :)

E-book o zabawach z dzieckiem :)

KUP E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

KUP E-BOOK

Fajny E-book o noszeniu :)

KUP E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

KUP E-BOOK

MEDIA I JA

W programie DDTVN rozmawialiśmy o wyborze fotelika do karmienia i o tym, kiedy dziecko jest gotowe, aby w nim usiąść. W Programie MammaMia Polsat Rodzina rozmawialiśmy o akcesoriach dla malucha oraz o tym jak wspierać dziecko w nauce chodzenia
Podczas kolejnego nagrania programu Mamma Mia rozmawialiśmy o bioderkach, pieluchowaniu oraz profilaktyce dysplazji. Na kanele WP kobieta dostępne są nagrania, w których rozmawiamy o popularnych akcesoriach dla Malucha i o tym, czy dziecko rzeczywiście tego wszystkiego potrzebuje. Byłam również jedną z prelegentek na Urodzinach Blue City w Warszawie, gdzie opowiadałam o rozwoju dziecka i o tym, w jaki sposób możemy go wspierać.

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

Czy Wasze Maluchy też kochają dźwigać/ przepyc Czy Wasze Maluchy też kochają dźwigać/ przepychać ciężkie przedmioty?
Tadzio uwielbia nawet wtedy, kiedy podrzucając piłkę... podrzuca sam siebie. 😅
Często nie do końca zdajemy sobie z tego sprawę, ale to niesłychanie ważny element rozwoju!- I to nie tylko w przypadku "Starszaków"!
O tym, dlaczego pchanie jest dla rozwoju niemowlaka tak istotne... przeczytacie na blogu.
Link do wpisów w dzisiejszym stories. 🙂

Dobrego popołudnia! ❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #noszeniemaznaczenie #wspieranieprzezzabawe #rodzew2021 #rodzew2020 #instamama #instadziecko #wcosiebawiczdzieckiem #nieidealnamama #jestemmama #przyjaznapielegnacja
Dzień dobry w środę!🙂 Poznajcie Tulisię Dzień dobry w środę!🙂
Poznajcie Tulisię i Tulisia! 🙊 
To od dzisiaj oficjalnie nowi członkowie załogi MamaFizjoterapeuta, więc... przygotowałam z tej okazji małą zabawę!
Rzecz zdecydowanie warta uwagi, bo do zdobycia... coś znacznie cenniejszego niż Audiobook!
Tym czymś jest... naprawdę dobry, wspierający czas i mnóstwo frajdy, jaką daje wspólna zabawa. 🙃
👉 Co trzeba zrobić?
👉Zaproponuj tytuł naszego Audiobooka, a spośród osób, które zostawią tutaj swój komentarz, w poniedziałek, 1. lutego wybiorę jedną, do której on poleci! ❤️

Aby ułatwić Ci zadanie, zostawiam 3 podpowiedzi.
W zabawach z Tulisiem:
✅ stawiamy na RELACJĘ rodzica z dzieckiem,
✅ wspieramy kluczowe aspekty rozwoju (poznawanie granic własnego ciała, jego schematu, zabawy z naśladowaniem, nazywaniem jego części, zabawy stymulujące zmysł równowagi, "czucie własnego ciała" w przestrzeni...)
✅unikamy nadmiernej ilości bodźców- łagodne, rytmiczne dźwięki, tempo dostosowane do możliwości małego człowieka i piękna, skomponowana specjalnie na tę okazję muzyka... 

👉Dla kogo?
Dla wszystkich tych, którzy czasami nie mają pomysłu... którzy chcieliby spędzić wspólnie dobry czas, a łapią się na tym, że kolejny raz... bez większego zastanowienia przekładają te same klocki... Dla tych, którzy mają w sobie jeszcze chociaż odrobinę szaleństwa! ❤️ 🙃

🙊 7 gotowych scenariuszy na 7 dni w tygodniu,
🙊 15 minut każdego dnia, ale... 100% uwagi, 
🙊 wspieranie i świetna zabawa od 1. do 4. roku życia.

👉 Jeśli chcesz być na bieżąco i w pierwszej kolejności dowiedzieć się kiedy startuje przedsprzedaż, wskocz na listę zainteresowanych!
Zabierzemy Cię wtedy również za kulisy! :)
✔Więcej szczegółów w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

My już się bawimy! 😍
Ps. Zabawa opublikowana również na moim koncie na fb. 🙂 a w zapisanej relacji „Starszaki” możesz co nieco podejrzeć.

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #dobryczaszdzieckiem #czaszdzieckiem #wspieranieprzezzabawe #wspierającezabawy #rodzina #przedszkolak #roczniak #wcisiebawiczdzieckiem #jestemmama #jestemtata #audiobook #ebook #leszekzduń #osornoproduction #audiobookdladzieci
👉Dlaczego zwracam uwagę na sposoby noszenia? 👉Dlaczego zwracam uwagę na sposoby noszenia? 
👉Bo warto! ❤️

Oprócz tego, że mogę sprawić, aby zmiany pozycji były komfortowe dla dziecka... dla mnie samej to również fantastyczna przygoda!🙂
Uczy uważności i współpracy!💪

I... może Was zaskoczę, ale... wcale nie oceniam osób, które myślą lub robią inaczej...
Być może jest im trudno, być może nie wiedzą, być może początki rodzicielstwa okazały się bardziej skomplikowane niż zakładali i ilość rzeczy, z którymi przychodzi się zmierzyć po prostu ich przytłacza...

Jest milion ważniejszych spraw niż noszenie, ale... jeśli możesz... zatrzymaj się nad tym na chwilę.
Warto!🙂❤️

Fajny wpis o noszeniu znajdziesz na blogu.
Link w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego wieczoru!❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #noszeniemaznaczenie #wspieramnieoceniam #wspieramniewymuszam #rodzew2021 #rodzew2020 #przyjaznapielęgnacja
Wiele razy brakowało sił... Wiele razy miałam w Wiele razy brakowało sił...
Wiele razy miałam wrażenie, że to się nigdy nie skończy...
Ale teraz... kiedy podrośli... i...nawet Tadzio biega już na własnych nóżkach... naprawdę tęsknię! 🙈🙈🙈

Link do wpisu znajdziecie w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #noszeniemaznaczenie #wspieramniewymuszam #przyjaznapielęgnacja #instamama #instamateczki #bedemama #rodzew2020 #rodzew2021
Co myślicie o zabawach na piłce? Lubicie je czy Co myślicie o zabawach na piłce?
Lubicie je czy są dla Was zbyt stresujące i nie wprowadzacie ich w życie?
👉 Jako fizjoterapeuta bardzo często wykorzystuję piłkę podczas pracy z moimi małymi Pacjentami, ale… te „zabawy” tylko wyglądają tak niewinnie…
👉Tak naprawdę potrzeba bardzo dobrego wyczucia i współpracy z dzieckiem, aby nie przesadzić i móc osiągnąć pożądany efekt…
✅Delikatne ruchy,
✅Tylko minimalne wychylenia środka ciężkości,
✅Odpowiednio dostosowany, stabilny chwyt i bezpieczna pozycja…
👉 Przy pomocy piłki można bawić się z leżeniem na brzuszku, przenosić ciężar ciała, ćwiczyć „odpychanie się” od podłoża, trenować podpory, doskonalić równowagę… 
👉Piłka daje mnóstwo możliwości, ale… jeśli nie czujemy się na siłach, nie warto robić nic wbrew sobie. 
👉W takim przypadku mniej będzie znaczyło więcej - równie fajne mogą okazać się zabawy, w których to my siadamy na piłce trzymając w ramionach swoje Maleństwo…
I właśnie takie... ja sama wykorzystuję w swojej pracy najczęściej! 😊

O innych sposobach, w jakie można próbować zaprzyjaźnić dziecko z leżeniem na brzuszku przeczytacie na blogu. Link do wpisu w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego dnia! ❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielęgnacja #rozwojdziecka #wspieram #wspieramniewymuszam #instasyn #instacorka #instamama #jestemmama #rodzew2020 #rodzew2021 #jestembojestes #mojewszystko #zabawa #zabawazdzieckiem
Co prawda tylko do poniedziałku, ale tak, znikamy Co prawda tylko do poniedziałku, ale tak, znikamy! 🙂
Pomimo tego, że praca w sieci nigdy nie ma końca, bo zawsze można chcieć robić więcej i więcej... zależy nam, aby w tym wszystkim nie stracić tego, co najważniejsze... ❤
Życzymy Wam dobrego czasu!
Dbajcie o siebie i bawcie się dobrze! 🙂
Ps. Pomysłów na zabawy z Maluchem możecie szukać na blogu. Link do jednego z wpisów w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #rodzina #rodzinatojestsiła #mojewszystko #jestemmama #jestemzona #weekend
Jedna z moich babć umarła jeszcze zanim zdążyłam pojawić się na świecie...
Pogrzeb drugiej odbył się tuż przed moimi trzecimi urodzinami...
Kiedy pół roku później moja grupa przedszkolna przygotowywała przedstawienie na Dzień Babci i Dziadka płakałam, że nie chcę iść, bo jako jedyna w całym przedszkolu nie miałam kogo zaprosić...
Jednak poszłam.
Po przedstawieniu mama zapytała mnie jak było. Powiedziała, że babcia na pewno patrzyła na mnie z nieba.
Na to ja: Z jakiego nieba, mamo! Babcia była tutaj, stała obok mnie i trzymała mnie za rękę... 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️
Pewnie, że nie zawsze jest łatwo, ale teraz, kiedy mamy własne dzieci... szczególnie dbamy o to, aby docenić babcie...
Babcia to prawdziwy skarb! ❤️
A ja... po tylu latach... nadal tęsknię...

#mamafizjoterapeuta #dzienbabci #rodzina #doceniajtocomasz #doceniajludzi #babcia #dziadek #rodzinatojestsiła
🔘 wzrok,
🔘 słuch,
🔘 węch,
🔘 smak,
🔘 dotyk, 
🔘 czucie głębokie,
🔘 zmysł równowagi,
🔘 czucie trzewne...

To świat naszych zmysłów...
Ale... które z nich to te najważniejsze? BAZOWE, które w pierwszych miesiącach, a nawet latach odgrywają w życiu dziecka kluczową rolę?🤔
Możesz wybrać 3.🙂
A... jeśli masz wątpliwości, zerknij do wpisu, który wczoraj wskoczył na mojego bloga.
Link w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego dnia! ❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielęgnacja #zabawyzdzieckiem #wcosiebawic #mojewszystko #jestembojestes #instamama #instacorka #instasyn #rodzew2020 #rodzew2021 #bedemama
Load More... Follow on Instagram

2018 - Gosia Paleczny