Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe

    Napięcie mięśniowe

    Napięcie mięśniowe to temat rzeka. Dzisiaj postaram się przybliżyć nieco tę kwestię, ponieważ widzę jak bardzo stresujący jest to temat dla rodziców dzieci, u których zdiagnozowano owe „napięcie mięśniowe”– cokolwiek autor miał na myśli 😉

    To, że napięcie mięśniowe jest, to fantastycznie, ponieważ to nic innego jak gotowość naszych mięśni do pracy. Aktywnością mięśni steruje układ nerwowy, który u niemowląt jest jeszcze niedojrzały, stąd ruchy maluszka są początkowo bardzo chaotyczne i nieskoordynowane.

    Osobiście nie widziałam jeszcze dwójki dzieci o identycznym „napięciu mięśniowym”- każdy z nas jest inny i wymaga indywidualnego podejścia. Oczywiście istnieją pewne ramy w których maluszek „powinien” się mieścić, ale tutaj też trzeba brać pod uwagę wiele czynników. Np. jeśli dziecko jest zdenerwowane, to nie spodziewam się, że będzie rozluźnione, że będzie mi łatwo sprawdzić ruchomość rączek czy nóżek. Taki maluch raczej mocno zaciśnie piąstki, będzie nimi nerwowo machał i prawdopodobnie cały zacznie się prężyć dając mi do zrozumienia, że mam się oddalić;) Tak samo sytuacja może wyglądać jeśli dziecku jest zimno lub np. ma refluks. Inny maluch będzie z kolei aż nadto spokojny, bardzo oszczędny w ruchach, nie będzie miał ochoty dźwigać główki czy nóżek- bo przecież to ciężka praca, a po co się wysilać… Zdecydowana większość takich zachowań mieści się w szerokich granicach normy. Patologię rozpoznaje się w znikomej części przypadków.

    Oczywiście jestem daleka od tego, żeby temat „napięcia mięśniowego” bagatelizować, ponieważ zarówno dzieci z podwyższonym, jak i obniżonym napięciem mięśniowym mogą mieć trudności z osiąganiem kolejnych etapów rozwoju, mogą wypracowywać i utrwalać nieprawidłowe wzorce ruchowe, ale zdecydowanie „napięcie mięśniowe” nie jest powodem do tego, żeby od razu dostawać zawału serca ( a uwierzcie mi, wiem co to znaczy strach o zdrowie dziecka- może kiedyś o tym opowiem).

    Jeśli mówimy o napięciu mięśniowym, bardzo ważną kwestią, oprócz oczywistej ILOŚCI oraz tego, jak poszczególne grupy mięśniowe ze sobą współpracują, jest jego dystrybucja- czyli rozkład w ciele… Często to właśnie rozkład napięcia mięśniowego oraz zaburzenia tzw. balansu są przyczyną nadmiernego napinania rączek, nóżek czy… prężenia się.

    W dużym skrócie, kwestia DYSTRYBUCJI napięcia mięśniowego wygląda następująco:

    Kiedy dziecko się rodzi, ma bardzo słabe mięśnie tułowia, natomiast stosunkowo duże napięcie w obrębie kończyn (stąd np. zaciśnięte piąstki). Takie dziecko porusza się w sposób chaotyczny, a każdy ruch pociąga za sobą reakcję całego ciała. W miarę, jak maluch rośnie, adaptuje się do nowych warunków, jego układ nerwowy dojrzewa i w idealnym układzie dochodzi do centralizacji napięcia mięśniowego- tułów staje się silny, dzięki czemu dziecko może czuć się stabilnie na podłożu, a jego ruchy nie wywołują już reakcji całego ciała- maluch jest w stanie wykonać ruch w sposób izolowany- np. wysunąć rączkę w stronę zabawki. Taka umiejętność pojawia się najczęściej w okolicach czwartego miesiąca życia.

    I na tym właśnie etapie bardzo często pojawia się kłopot. Duża część dzieci, którą spotykam nie ma wystarczająco stabilnego tułowia, dlatego kompensują sobie ten deficyt napięciem w obrębie kończyn- przecież w jakiś sposób muszą ustabilizować swoją pozycję.

    Skąd się to bierze?

    Przyczyny mogą być różne, ale warto pamiętać o tym, że to czasami sposoby pielęgnacji, noszenia, podnoszenia maluszka mogą sprawić, że to my sami trochę przyczynimy się do takiego stanu rzeczy. (Dobra wiadomość jest taka, że to działa również w drugą stronę. :))

    I tutaj zaczyna się moja rola – NARESZCIE 😉 Podstawowa sprawa to:

    • właściwa pielęgnacja >>>ZOBACZ<<<,
    • unikanie noszenia dziecka w pozycji spionizowanej, przodem do siebie i… jeśli będzie taka potrzeba…
    • ćwiczenia z fizjoterapeutą.

    Nieocenionym skarbem są tutaj konsekwentni i rzetelni rodzice, którzy będą w stanie otworzyć się na zmianę nie do końca „przyjaznych” nawyków (jeśli takie były) i poświęcą trochę czasu na codzienne ćwiczenia.

    Wspaniałą informacją jest to, że w zdecydowanej większości przypadków poprawę widać bardzo szybko, co jest OGROMNĄ motywacją do działania. Jeśli do tej pory dziecko np. było niespokojne, płakało, prężyło się, było sporo problemów z codzienną pielęgnacją, ubieraniem, a to wszystko znika w przeciągu kilku tygodni, to aż chce się żyć. 😉

    Kiedy udać się do specjalisty?

    Mam świadomość, że mam zboczenie zawodowe, ale jeśli cokolwiek by mnie niepokoiło, poszłabym od razu. Czasami naprawdę wystarczy niewielka zmiana w sposobie pielęgnacji i oszczędzamy sobie całej tony zmartwień.

    Dzisiaj to byłoby na tyle. 😉 Niedługo z pewnością rozwinę temat.

    Czekam na Wasze komentarze!- jestem ciekawa jak sprawa napięcia mięśniowego wyglądała u Waszych maluszków.

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A jeśli chcesz KROK PO KROKU poznać przyjazne sposoby noszenia Maluszka i dowiedzieć się jak w prosty sposób, podczas codziennej zabawy, wykorzystać wiedzę o jego rozwoju, zajrzyj do Kursów on-line!

    >>>ZOBACZ KURSY<<<

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    5 komentarzy
    dziecko się prężynapięcie mięśniowewzmożone napięcie mięśniowe
    • Asymetria

    • LEŻENIE NA BRZUSZKU w 3. prostych krokach

    5 komentarzy

  • Reply Tere at

    U nas poród indukowany oxytocyna,balonikiem i przenocować pęcherza trwał od momentu założenia balonika15godz. Ok godziny wpychano dziecko w kanal,urodziło się siła parcia mięśni,bez skurczu i ze wzmożonym napięciem w 3 i 5 min oraz wieloma krwiakami. Napięcie znikło mamy 10mcy

    • Reply Dorota at

      Witam. A kiedy można polonizować dziecko? I jak się objawia to wzmożone napięcie mięśniowe?

  • Reply Anita at

    U nas również poród indukowany w 36 tyg ciąży. 10 punktów w skali. Aktualnie synek ma 8 miesięcy, wiek korygowany o 3 tygodnie. Przy próbie podparcia pod paszkami podkula nóżki. Z tego też powodu poszliśmy na wizytę do neurologa (pierwsza wizyta bez żadnych zaleceń w 3 miesiącu życia) teraz dostaliśmy skierowanie do fizjoterapeuty. Póki co czekamy na wolny termin. Może podpowie Pani jakie ćwiczenia wykonywać z synkiem by skorygować napięcie mięśniowe?

  • Reply Berszo at

    Poród indukowany w 41 tygodniu . Dziewczynka 10/10. W szpitalu już mówili, że bardzo silna. Poza szpitalem to samo. Główkę trzymała już bardzo wysoko jeszcze w szpitalu. W ok 5 tygodniu życia moja mama zwróciła uwagę, że córka zakrzywia stópki do środka. Udaliśmy się do fizjoterapeutki, która dopiero nad uświadomiła, że mała ma wnm. Teraz ma skończone 15 tygodni i w zasadzie nie widać za bardzo poprawy. Chodzimy raz w tygodniu na wizytę, ćwiczymy w domu i stosujemy zasady przyjaznej pielęgnacji. Nadal pracujemy nad poprawą.

  • Reply Paulina at

    Podobnie. Poród indukowany, z wieloma przygodami. Rozwiązany vaccum. Córka obwinięta pępowinaą, 10/10 w skali. Nienaturalnie odginała głowę (90 stopni w tył) szczególnie podczas snu/relaksu. Na początku 4 m trafiliśmy pod oko fizjoterapeuty(wcześniej robili ze mnie matkę wariatkę pediatrzy/ortopeda /położne). Diagnoza – bardzo napięta obręcz barkowa, przykurczone rączki, niechęć do pozycji brzusznych. Po ćwiczeniach i jeszcze uważniejszej pielęgnacji nastąpiła diametralna poprawa. Dziewczyny warto! Teraz kontrolujemy postawę u osteopaty, że względu na trudności jeslitowe.

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.