Dzisiaj króciutko. 😉
Wczoraj na moim fanpage’u umieściłam post z pytaniem o JEDNĄ rzecz po której możemy poznać, że dziecko z pierwszego zdjęcia lepiej radzi sobie z pozycją na brzuszku niż kolega ze zdjęcia poniżej. Dziecko w wieku 3 miesięcy:
Oczywiście można drążyć głęboko, ale jest coś, co w szczególny sposób pomoże nam rozpoznać jaką kontrolę ma nad swoim ciałem nasz maluszek. I jest to rzecz bardzo prosta do wychwycenia, bo przecież codziennie mamy okazję obserwować jego zmagania.
Co to takiego???
To…
LINIA WZROKU
Na pierwszym zdjęciu, linia wzroku dziecka przebiega równolegle do podłoża. Świadczy to o bardzo dobrej kontroli postawy. Dziecko aktywnie pracuje przeciwko sile grawitacji, a praca mięśni prostowników równoważona jest przez pracę zginaczy. Mocno, symetrycznie pracują mięśnie mostkowo – sutkowo – obojczykowe…
Prezentujący taką kontrolę maluch nie musi wkładać aż tak dużego wysiłku w celu utrzymania tej pozycji, więc prawdopodobnie leżenie na brzuszku będzie dla niego niemałą frajdą.
Z kolei kolega poniżej prawdopodobnie szybciej się zmęczy. Linia wzroku ustawiona jest wyżej, dziecko zadziera główkę i musi włożyć więcej wysiłku w utrzymanie przecież nadal ciężkiej głowy nad podłożem. Wydatek energetyczny jest nieporównywalnie większy, mięśnie prostowniki mają zdecydowaną przewagę nad zginaczami i pomimo tego, że główka uniesiona jest wyżej, wcale nie świadczy to o lepszej kontroli.

Oczywiście nie jest to fajne, jeśli trwa cały czas. Jeśli maluch unosi główkę, bo chce coś zobaczyć, a większość czasu spędza w pozycji z pierwszego zdjęcia, nie ma powodów do rwania włosów z głowy. 😉
Od kiedy powinniśmy obserwować u dziecka, że linia wzroku przebiega równolegle do podłoża?
Zazwyczaj umiejętność takiej kontroli pojawia się w okolicy trzeciego miesiąca życia, kiedy maluch opanowuje symetryczny podpór na przedramionach.

Tutaj mała podpowiedź, aby bawiąc się z dzieckiem w pozycji na brzuszku, pokazywać zabawki na odpowiedniej wysokości, to znaczy… niezbyt wysoko. 😉
O leżeniu na brzuszku trochę już było:
Z pewnością będzie jeszcze więcej 😉
*Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.
A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!
GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!
Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️