Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy RÓŻNE

    Jak dbając o rozwój psychoruchowy dziecka zaoszczędzić na… fajny weekend z rodziną?

    Dzisiaj dość luźny, ale bardzo ważny wpis, bo w gąszczu proponowanych nam akcesoriów dla małych dzieci bardzo łatwo zabłądzić i… opróżnić swój portfel. 😉

    Ale czy te wszystkie gadżety naprawdę są nam potrzebne? I czy rzeczywiście wspierają rozwój dzieci tak, jak często zapewniają producenci?

    Część z nich tak, ale niestety są też takie, które poza tym, że pozwalają rodzicowi na trochę luzu… ze wspieraniem rozwoju dziecka mają niewiele wspólnego…

    Wiemmm, że czasami chwila wytchnienia po prostu nam się należy, ale… na moje skrzywione fizjoterapeutyczne oko – zwyczajnie nie warto inwestować w niektóre z takich sprzętów.

    Pewnie część z Was takie akcesoria posiada, ale… zupełnie nie chodzi mi o to, żeby Was krytykować. 😉 Chcę raczej podzielić się z Wami swoim doświadczeniem i chociaż krótko uargumentować własne decyzje.

    Pomijam już fakt, że moje córki mają 3 razy więcej ubrań niż ja, a syn taką ilość samochodzików, o jakiej mój mąż nawet nigdy nie mógł marzyć… Pogodziłam się z tym głównie dlatego, że większość z tych rzeczy po prostu do nas przywędrowała. 😉

    Staramy się minimalizować ilość rzeczy w domu i poza kilkoma szczególnymi okazjami w roku raczej unikamy okazji do wizyt w sklepach dla najmłodszych.
    Ilość ubrań… jestem w stanie zrozumieć (OK, dzieci często się brudzą). Ilość samochodzików… też jakoś uargumentuję (no cóż… męska pasja). Ale to, że dziecko potrafi zgromadzić wokół siebie tyle innych akcesoriów, ilu ja jeszcze nie zdążyłam się dorobić w całym życiu… to już przesada. 😉 Biorąc dodatkowo pod uwagę fakt, że nie wszystkie gadżety rzeczywiście wspierają rozwój najmłodszych, postanowiliśmy z mężem, że nasze dzieci po prostu nie będą z nich korzystać.


    Wracając do tematu wpisu…

    Dzisiaj chciałam pokazać Wam jak – rezygnując z niektórych sprzętów – zaoszczędziliśmy na fajny, rodzinny weekend (uwielbiam takie racjonalne usprawiedliwianie swoich wydatków na weekendowe wyjazdy. 😉

    To, że akcesoriów jest mnóstwo, wiemy wszyscy. Ja chyba szczerze mówiąc przestałam już za nimi nadążać, bo ciągle pojawiają się jakieś nowinki. Dzisiaj jednak o tych najbardziej klasycznych, najczęściej spotykanych gadżetach, które chyba fundujemy naszym dzieciom najczęściej.

    Z czego więc zrezygnowaliśmy?

    LEŻACZEK/ BUJACZEK

    Główny powód naszej rezygnacji – pomimo tego, że może się wydawać, że maluchowi jest w nim wygodnie i ćwiczy… tak naprawdę nie ma w nim szansy na uzyskanie stabilności tułowia, bo miękkie podparcie pracuje za niego :/

    Ponadto, badania pokazują, że długotrwałe układanie dziecka w pozycji półleżącej może przyczyniać się do powstania/ utrwalenia asymetrii oraz spłaszczeń główki.

    Zaoszczędzona kwota – około 250zł

    O tym, jak rozpoznać czy bujaczek nie szkodzi przeczytasz tutaj: >>>PRZEJDŹ<<<

    SKOCZEK

    Główny powód naszej rezygnacji – nie widzę w typowym rozwoju malucha aktywności podobnej do tej, którą mamy w skoczku… dodatkowo… dziecko „wisi” podtrzymywane w okolicy krocza i mam wątpliwości co do wystarczającej amortyzacji dla kręgosłupa… Bioderka nie są zabezpieczone.

    Zaoszczędzona kwota – około 200zł

    Więcej na temat akcesoriów do nauki chodzenia znajdziesz w tym wpisie: >>>PRZEJDŹ<<<

    PODUSZKA DO NAUKI SIEDZENIA

    Główny powód naszej rezygnacji – nie sadzaliśmy dzieci wcześniej, niż same nauczyły się przyjmować tę pozycję, a wtedy… żadne poduszki nie są potrzebne 😉

    Zaoszczędzona kwota: około 150zł

    Więcej o tym, dlaczego nie warto sadzać dziecka zbyt wcześnie znajdziesz tutaj: >>>PRZEJDŹ<<<

    CHODZIK

    Główny powód naszej rezygnacji – sposób poruszania się dziecka w chodziku ma niewiele wspólnego z prawidłowym wzorcem chodu – i to pod wieloma względami. Dziecko „uczące się chodzić” w chodziku nie do końca uczy się uważności- nie upadnie, więc nie będzie miało okazji poznać konsekwencji swoich nieostrożnych zachowań…

    Zaoszczędzona kwota: około 200zł

    O tym czy chodzik rzeczywiście szkodzi przeczytasz tutaj: >>>PRZEJDŹ<<<

    PCHACZ NA KÓŁKACH

    Główny powód naszej rezygnacji – rozpędzający się do dużych prędkości sprzęt+ dziecko uczące się chodzić to mieszanka wybuchowa. 🙂 Poza tym, nie chcieliśmy, aby nasze dzieci pominęły etap chodzenia bokiem, który jest potrzebny do opanowania dobrej kontroli miednicy, a co za tym idzie – prawidłowej postawy ciała w przyszłości.

    Zaoszczędzona kwota: około 200zł

    O etapie chodzenia bokiem przy meblach przeczytasz w tym wpisie: >>>PRZEJDŹ<<<

    SZELKI DO NAUKI CHODZENIA

    Główny powód naszej rezygnacj i- zależało nam na tym, aby dzieci uczyły się panować nad swoim ciałem, umiały bronić się przed upadkiem, doskonaliły reakcje równoważne…

    Zaoszczędzona kwota: około 30zł

    I tak… rezygnując tylko z tych sześciu często kupowanych sprzętów, zaoszczędziliśmy ponad 1000zł na wspólny wyjazd. 🙂

    Dzieci mają się świetnie, a my wspaniale spędziliśmy czas. 😉

    W kolejnych wpisach będę rozwijać temat argumentów i postaram się zaproponować alternatywę. 🙂

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    2 komentarze
    akcesoria dla dzieckarozwój niemowlęcia
    • Poduszka- KLIN- czy to ma sens?

    • Leżene na brzuszku- quiz

    2 komentarze

  • Reply Hmmmmmm at

    Akurat u mojej córki szelki to był strzał w dziesiątke. Po niedotlenieniu okołoporodowym wszystko ruchowo robiła z opóźnieniem, w wieku 17 miesięcy jeszcze samodzielnie nie chodziła, tylko za palec lub przy meblach. Przy próbach puszczenia wołała „boję”. Fizjoterapeutka doradziła szelki. Przez dwa dni w szelkach córka była przeszczęśliwa, trzeciego podkusiło mnie, aby je puścić. Gdy zobaczyła,że idzie sama jej radość była jeszcze większa, szelki pomogły jej pokonać strach przed upadkiem i rozpoczęły nowy, samodzielny etap w życiu. Teraz gdy ma 3,5 roku wiemy,że choruje na mpd, niedowład połowiczy spastyczny prawostronny. Z czego ręka prawa jest tak samo sprawna jak lewa, patologiczne odruchy wygaszone, problemem jest chód prawą nogą od palców i upadki, których z wiekiem jest coraz mniej. W domu cały czas w tv lecą bajki, a córka posługuje się mową jak pięciolatek.

  • Reply Aleksandra at

    A rower biegowy? Jak z punktu rozwoju ruchowego?

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.