Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • KORZYSTAMY
    • Polityka prywatności
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA

  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • KORZYSTAMY
    • Polityka prywatności
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe

    Poduszka- KLIN- czy to ma sens?

    26 czerwca 2018

    Dzisiaj będzie trochę naukowo, ale myślę, że ten temat warto przedstawić w kontekście randomizowanych badań. 😉

    Pytacie mnie często o bardzo popularne poduszki – kliny do dziecięcego łóżeczka. Są one szczególnie popularne u dzieci, które mają tendencję do ulewania pokarmu (czyli… w zasadzie u baaardzo dużej części maluchów, ponieważ aż 67% zdrowych dzieci w wieku 4. miesięcy przynajmniej raz dziennie jeszcze ulewa).

    Już na oddziałach noworodkowych, w wózkach, w których kładzione są maluchy, materacyk jest często uniesiony pod kątem w taki sposób, aby główka dziecka znajdowała się wyżej niż tułów. Ma to zapobiec cofaniu się treści żołądkowej i zmniejszeniu ryzyka zachłyśnięcia. Później, wielu rodziców przenosi tę praktykę do domu zakupując specjalne poduszki – kliny lub podkładając z jednej strony np. książki pod nogi łóżeczka.

    Ale czy ta praktyka jest słuszna? Czy używanie poduszek – klinów przynosi efekt?

    Okazuje się, że… nie.

    No… chyba, że naszym celem jest jedynie pozbycie się plam na materacyku…

    Układanie dziecka pod kątem może rzeczywiście zmniejszyć ulewanie się pokarmu na zewnątrz, przy czym… nie o to tak naprawdę chodzi.

    W dużym uproszczeniu, kiedy przyjmujemy pokarm, treść pokarmowa spływa przez przełyk do żołądka, a następnie zwieracz dolny przełyku zamyka się uniemożliwiając cofanie się przyjętej treści oraz kwasów żołądkowych z powrotem do przełyku.

    Kiedy pokarm uleje się na zewnątrz, tak naprawdę mamy kłopot z głowy – treść pokarmowa zostaje wyeliminowana i poza mokrym ubrankiem, maluch prawdopodobnie nawet tego nie zauważy. Objawy takie najczęściej mijają wraz z wiekiem, a u dzieci 10. – 12. miesięcznych występują już niezwykle rzadko.

    Inaczej sprawa wygląda w momencie, kiedy pokarm cofa się niezauważalnie, jedynie do przełyku i tam powoduje zakwaszenie środowiska. Kiedy pH przełyku spada poniżej 4, dziecko może odczuwać dyskomfort przypominający… uporczywą zgagę. Taki stan rzeczy nazywamy już chorobą refluksową, która często wymaga szerszej diagnostyki i podjęcia specjalistycznego leczenia.

    Dziecko cierpiące na chorobę refluksową często jest drażliwe, niespokojne, pojawia się u niego nadmierny, trudny do uspokojenia płacz bez wyraźnej przyczyny, może mieć problemy z tolerancją pokarmu i słabo przybierać na wadze. U części dzieci zauważyć można mocne wyginanie się w łuk >>>ZOBACZ<<< podczas snu. Może, ale nie musi pojawić się ulewanie pokarmu. Wśród objawów wymienia się też zaburzenia oddychania, chociaż w  badaniach naukowych potwierdzono, że choroba refluksowa nie powoduje, nie przedłuża ani nie zaostrza epizodów bezdechu niemowlęcego.

    Z punktu widzenia rozwoju motorycznego, maluch może wydawać się spięty, wykazywać niechęć do aktywności, które nasilają nieprzyjemne objawy refluksu, może niechętnie leżeć na brzuszku, niechętnie unosić nóżki nad podłoże… Często dzieci te trafiają na rehabilitację z powodu „wzmożonego napięcia mięśniowego”, co nie jest problemem samym w sobie, a raczej odpowiedzią niedojrzałego organizmu na często odczuwany dyskomfort, który je przeraża i z którym nie umieją sobie poradzić…

    PODUSZKA-KLIN

    Poduszka klin należy chyba do najczęściej stosowanych środków zaradczych „pierwszego rzutu” mających na celu zmniejszenie nasilenia dolegliwości związanych z refluksem, tymczasem badania naukowe jednoznacznie określają, że takie postępowanie nie przynosi oczekiwanych skutków.

    Popularność tego typu rozwiązania bierze się prawdopodobnie z przekonania, że w momencie, kiedy uniesiemy główkę, pokarm, zgodnie z grawitacją będzie spływał do żołądka.

    Tymczasem… o ile ulewanie „na zewnątrz” może rzeczywiście się zmniejszyć, tak epizody cofania się treści pokarmowej i kwasów żołądkowych do przełyku nadal występują.

    Ponadto… (coś z mojej działki ;)) układanie dziecka na klinie sprawia, że maluch wykazuje bardzo dużo aktywności wyprostnej po to, by nie zsunąć się z niego podczas snu, a to z kolei może mieć niekorzystny wpływ na jego rozwój motoryczny. Taki maluch może mieć kłopoty z wysuwaniem rączek przed klatkę piersiową, leżeniem na brzuszku itp.

    Ciekawymi badaniami są też te, które oceniały ilość epizodów refluksu u dzieci, ułożonych pod kątem około 60 stopni- tak, jak w foteliku samochodowym. W czasie wykonywania badań monitorowano w pH przełyku, badano procent czasu, w którym pH spadało poniżej 4, określano liczbę epizodów, w których pH wynosiło poniżej 4, ilość tego typu epizodów trwających dłużej niż 5 minut oraz czas trwania najdłuższego epizodu.

    Wnioski były jednoznaczne: W fotelikach samochodowych, w porównaniu z leżeniem na brzuszku, dzieci dłużej narażone są na cofanie się treści żołądkowej, a liczba tego typu epizodów jest większa.

    JEŚLI NIE PODUSZKA KLIN, TO CO?

    Badania naukowe jednoznacznie określają, że najlepszymi pozycjami do snu dla dzieci cierpiących na refluks jest pozycja na brzuszku oraz płasko, na lewym boczku (porównywano leżenie na pleckach, na brzuszku, na prawym boczku, na lewym boczku, leżenie na pleckach z uniesioną główką). W związku z tym, że Amerykańska Akademia Pediatrii wydała zalecenia dotyczące bezpiecznego snu niemowląt, gdzie ze względu na ryzyko występowania Zespołu Nagłej Śmierci Łóżeczkowej (SIDS) >>>ZOBACZ<<< pozycja na brzuszku nie jest polecana w pierwszych miesiącach życia, najkorzystniejszą pozycją wydaje się być leżenie na lewym boku… Jednak AAP zaleca mimo to, aby DO SNU układać dzieci na plecach na płaskim, stosunkowo twardym podłożu.

    Leżenie na boczku, ze względu na to, że jest pozycją mniej stabilną i dziecko może przetoczyć się na brzuszek, można zaproponować Maluchowi wtedy, kiedy mamy na niego oko. 🙂

    CO MOŻE POMÓC?
    • Trzymanie dziecka w pozycji „do odbicia” pomaga wyeliminować powietrze, które ewentualnie dostało się do żołądka podczas karmienia (choć u dzieci karmionych piersią, które szczelnie uchwycą brodawkę, nie cmokają, zazwyczaj do tego nie dochodzi).
    • Odkładanie dziecka do snu po około 30 minutach od karmienia pomaga zmniejszyć ryzyko cofania się kwasów żołądkowych do przełyku.
    • Odkładanie dziecka do snu na płaskim podłożu, na lewym boczku, a następnie po około 30 minutach układanie go na pleckach, zgodnie z zaleceniami AAP.

    Rodzice dzieci cierpiących na refluks mówią tez o sporej uldze, kiedy Maluszek kładziony jest na brzuszku na ich klatce piersiowej czy noszony w chuście.

    No tak… ale jednak pozycja do snu na brzuszku jest najlepsza w przypadku refluksu… Kiedy więc spanie na brzuszku jest już bezpieczne?

    Jeśli dziecko śpi na wystarczająco twardym, płaskim podłożu, a w pobliżu nie ma nic, co mogłoby utrudnić mu zmianę pozycji lub zaburzyć oddychanie (kocyki, poduszki, pluszaki…), to momentem, od którego może bezpiecznie spać na brzuszku jest chwila, kiedy samodzielnie, podczas snu przyjmie i będzie potrafił zmienić tę pozycję. 🙂

    Niektórzy Rodzice decydują się kłaść w ten sposób dzieci do snu podczas drzemek w ciągu dnia mając ciągle na oku to, czy maluszek może swobodnie oddychać.

    Dla lepszej wizualizacji tematu załączam filmik:

    Koniecznie dajcie znać jak to wygląda u Was i czy spotkaliście się z tego typu zaleceniami!!!

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    1. Lawson M: Gastro-oesophageal reflux in infant: An evidence-based approach British Journal of Community Nursing 2003; 8:296.
    2. DiFore J, Arko M, Whitehouse M, et al: Apnea is not prolonged by acid gastroesophageal reflux in preterm infants Pediatrics 2005; 116:1059.
    3. Harris P, Mūñoz C, Mobarec S, et al: Relevance of the pH probe in sleep study analysis in infants Child: Care, Health & Development 2004; 30:337.
    4. Orenstein S: Prone positioning in infant gastroesophageal reflux: Is elevation of the head worth the trouble? J Pediatr 1990; 117:184, page 185.
    5. Tobin J, McCloud P, Cameron D: Posture and gastro-oesophageal reflux: A case for left lateral positioning Archives of Disease in Childhood 1997; 76:254 page 258.
    6. Pfister Susan: Evidence-Based Treatment of Gastroesophageal Reflux in Neonates, Nurse Currents, November 2012; page 13-18
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    11 komentarzy
    poduszka klinrefluksulewanie
    • WYZWANIE #1 Leżenie na brzuszku

    • Jak dbając o rozwój psychoruchowy dziecka zaoszczędzić na… fajny weekend z rodziną?

    Zobacz również

    przekraczanie linii środkowej ciała

    Zabawy z przekraczaniem linii środka. Jak, po co i od kiedy?

    10 lutego 2021

    2 sposoby, w jakie najczęściej siada dziecko

    1 lutego 2018

    7 NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANYCH PYTAŃ O OBROTY.

    9 listopada 2021

    11 komentarzy

  • Reply To OD KIEDY W KOŃCU ta poduszka?! – mamafizjoterapeuta 5 lipca 2018 at 16:40

    […] To bardzo częsty temat, szczególnie, że bardzo często „oswajamy się” z klinami już na oddziałach położniczych…  Badania naukowe nie potwierdzają jednak zasadności ich stosowania nawet u dzieci z tendencją do ulewania. Klin co prawda może sprawić, że treść pokarmowa nie wydostanie się na zewnątrz, ale problem pozostaje nadal- nie zmniejszają one cofania się kwaśnej  treści żołądkowej do przełyku, co jest źródłem nieprzyjemnych dolegliwości. O klinach obszernie pisałam >>>TUTAJ<<< […]

  • Reply Paulina 12 lipca 2018 at 23:49

    Na początku podkładaliśmy książki po nóżki łóżeczka aby był lekki spadek. Przy wizycie położna zobaczyła nasz sposób i zasugerowała aby zamiast książek pod nogi łóżeczka podłożyć klin pod materac. Powodem tej zmiany było to , że mamy nałożony na łóżeczko przewijak i w przypadku sposobu pierwszego przewijak również delikatnie miał spadek co mogło źle wpłynąć na bobasa bo miałby cały czas lekki spadek z lewej na prawą stronę.
    I tak zostaliśmy z klinem pod materacem…..ale teraz mały zaczął nam ulewać i mamy stwierdzony refluks. w nocy śpi ok, nie ulewa…i teraz się zastanawiam czy nie ulewa bo ma klin ale dalej treść żołądkowa się cofa. Nie wiem co zrobić, wyjąć klin spod materaca? Czy może tak zostać? Boję się go zostawiać „na płasko”. Lekarz rodzinna przy wykryciu refluksu powiedziałą aby kłaść małęgo na klinie, powiedziałąm ,że mam cały czas klin pod materacem, to stwierdziła, że jest ok.
    Co o tym myślisz?
    Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź.

  • Reply Asia 1 września 2018 at 12:54

    Dzień dobry,
    wczoraj trafiłam na Twojego bloga w poszukiwaniu sposobów na zaciśnięte piąstki mojego synka (11 tyg.) i w treści artykułu o klinie (którego używamy od początku, bo młody bardzo ulewał i wymiotował) wyczytałam zależność między piąstkami a klinem… wiec dzisiejszej nocy wyciągnęłam ten klin. I jestem zdumiona efektem. Bo dotąd, jeśli synek spał na pleckach, to głowę układał na bok, a po kilku minutach snu mocno ją odginał do tyłu, a w późniejszych fazach często się prężył (dokuczają mu bolesne wzdęcia), tak dzisiaj spał na plecach prosto, bez odginania się w literkę C. Nie dokuczały mu też gazy, choć to może być efekt zmiany w jadłospisie (wykluczamy poszczególne dania)… no i przespał ciągiem 3 h!
    Jestem pozytywnie zaskoczona zmianą związaną z wyciągnięciem klina. Dziękuję, zobaczymy, co dalej 🙂

    • Reply Gosia Paleczny 4 września 2018 at 11:55

      😉 Super, trzymam kciuki 😉

  • Reply Kasia 3 listopada 2018 at 03:05

    Dzień dobry. Rozumiem bezszasadnosc stosowania poduszki-klina na codzien, mam natomiast pytanie o jej czasowe zastosowanie w przypadku kataru czy mokrego kaszlu u 2,5 miesieczniaka, z ktorym sie chwilowo borykamy. Czy tu jest sens stosowania takiej poduszki przez okres trwania dolegliwości? Dodam, że synek nie jest z tych ulewajacych.

    • Reply KASIA 13 października 2019 at 09:15

      Dołączam do pytania. Synek ma prawie 2 mce i ma katar.

  • Reply Klaudia 9 sierpnia 2019 at 10:47

    Jak ja się cieszę, że znalazlam tego bloga! ♥️

    • Reply Anna 16 lutego 2020 at 21:51

      A jaka jest skuteczność klina przy cofniętej żuchwie? Zalecono nam korzystanie z niego aby ułatwić „wyciągnięcie” się żuchwy. Pozdrawiam i dziękuje za odpowiedź.

  • Reply Patrycja 3 kwietnia 2020 at 22:11

    Pytanie czy jeżeli pionizowanie (siła grawitacji) pomaga w nieprzesuwaniu się treści pokarmowej to czemu klin ma nie pomóc skoro działa to na takiej samej zasadzie?

    • Reply Gosia Paleczny 3 kwietnia 2020 at 22:38

      Ponieważ to są zupełnie inne kąty… Klin powoduje uniesienie tułowia tylko w nieznacznym stopniu…

  • Reply Justyna 11 lutego 2021 at 17:13

    Cześć. Mój synek ( ma miesiąc z kawalkiem) od dziś można by powiedzieć, że cały czas chrząka.
    Czy ta cicha treść może być tego powodem?

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

KOMPLETUJESZ WYPRAWKĘ? ZOBACZ O CZYM WARTO POMYŚLEĆ!

TWÓJ MALUSZEK JEST JUŻ NA ŚWIECIE? SPRAWDŹ CO DLA CIEBIE MAM!

Jesteś w ciąży? Sprawdź PAKIET OD 8 SPECJALISTÓW!

ZOBACZ PAKIET

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

KUP KURS 0-3

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

KUP KURS 8 - 18

E-BOOKI O NAJFAJNIEJSZYCH ZABAWACH!

E-book o zabawach z dzieckiem :)

ZOBACZ E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

ZOBACZ E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

ZOBACZ E-BOOK

Q&S czyli… pytania i podpowiedzi

ZOBACZ Q&S

JEŚLI TO, CO ROBIĘ JEST DLA CIEBIE WARTOŚCIOWE, MOŻESZ POSTAWIĆ MI KAWĘ! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dołącz do naszej wyjątkowej Społeczności!

List od M

NOWOŚĆ! AUDIOBOOK Z ZABAWAMI!

ZOBACZ AUDIOBOOK

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
TYDZIEŃ NIESPODZIANEK DZIEŃ #5 Dzisiaj mam dla TYDZIEŃ NIESPODZIANEK DZIEŃ #5
Dzisiaj mam dla Was coś, na co wiem, że wiele osób czekało! 😍
Powtórka webinaru o tym, jak "przetrwać" pierwsze miesiące z niemowlakiem i "nie zwariować".
Wskakujcie!
👉 https://youtu.be/lqA-5NEiDao
(Aktywny link w mojej dzisiejszej relacji)
Powtórka dostępna będzie tylko do końca niedzieli!
Tym optymistycznym akcentem kończymy TYDZIEŃ NIESPODZIANEK.
🔥 Jak się Wam podobało?
🔥 Chcecie więcej?
Koniecznie dajcie znać! ❤️⬇
#mamafizjoterapeuta #webinar #noworodek #niemowlę
To kto czeka ze mną na jutro? 😉😍 #mamafizj To kto czeka ze mną na jutro? 😉😍
#mamafizjoterapeuta #dzienojca #dzientaty #dzieńojca #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #zabawyzniemowlakiem
🎉 Kochani, oto nowa, starsza ja. 🙂 Taką bę 🎉 Kochani, oto nowa, starsza ja. 🙂
Taką będziecie widywać mnie teraz częściej. 😉
Zapraszam Was dzisiaj do wspólnego świętowania moich urodzin! 🎂
TRZYDZIESTYCH DZIEWIĄTYCH!😱🤔🙈❤️
Z tej okazji przygotowałam dla Was specjalne rabaty w moim Sklepie! 
👉 https://sklepmamafizjoterapeuta.pl/
🔥-20% na wszystko! 🔥
💥💥💥Jednocześnie ogłaszam, że... TYDZIEŃ SUPER NIESPODZIANEK właśnie wystartował!
Ktoś pamięta poprzedni? 😉🤰🙃
Obserwujcie, aby niczego nie przegapić! 🧐
Będzie się działo!💪
Dobrego dnia dla Was! ❤️
Ps. Nadaję dzisiaj do Was z Chorwacji, gdzie mój mąż porwał nas urodzinowo, więc... będzie w tym tygodniu też pewnie trochę wakacyjnego spamu w relacjach.😉
#mamafizjoterapeuta #urodziny #promocja #mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #spłaszczonagłówka #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #zabawyzniemowlakiem
Puk, puk!
Czy są z nami Rodzice wcześniaków?💜
Jeśli tak, to zachęcam do zerknięcia do mojego wpisu na blogu!
👉 https://mamafizjoterapeuta.pl/2022/04/05/jak-rozwija-sie-wczesniak/
A jeśli macie ochotę, podzielcie się proszę swoją historią! 🥰🔥
👉 Jak żyjecie?
👉 Z czym się borykacie?
Dobrego dnia dla wszystkich!❤️
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #wczesniak #zabawyzniemowlakiem
Zdarzyło Ci się kiedyś myśleć o tym, że stó Zdarzyło Ci się kiedyś myśleć o tym, że stópki takiego Maluszka JUŻ przygotowują się do chodu? 🤔
Tak... brzmi jakby było "na wyrost", ale rzeczywiście tak jest! 💪🔥
Każde doświadczenie jest ważne dla ich rozwoju. ❤️
Jak to wygląda konkretnie?🤔
Pisałam o tym na blogu. Sprawdź!👉
https://mamafizjoterapeuta.pl/2020/08/31/jak-stopy-przygotowuja-sie-do-chodu/
Jestem ciekawa na jakim etapie jest teraz Twoje Maleństwo!
Daj znać! 🥰
🔥 Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, wiesz co robić.😉
💬📝✈❤️
Dziękuję!
Ps. Aktywne linki do wpisów, które mogą Cię zainteresować, znajdziesz w mojej dzisiejszej relacji.
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
6 dni
Zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć, aby dziecko Zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć, aby dziecko nie patrzyło w górę? 🤔
Jeśli tak, to jak to argumentowano? 🤔
👉 Daj znać! Jestem bardzo ciekawa!😊
A na blogu... znajdziesz dokładne wyjaśnienie ważnych kwestii;
Wskakuj!
💥 WPIS O PATRZENIU W GÓRĘ:
https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/02/18/niemowle-patrzy-w-gore/
💥 WPIS O PALUSZKACH STÓP W BUZI:
https://mamafizjoterapeuta.pl/2020/06/25/czy-niemowle-musi-wkladac-palce-stop-do-buzi/
🔥 Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, wiesz co robić.😉
💬📝✈❤️
Dziękuję!
Ps. Aktywne linki do wpisów, które mogą Cię zainteresować, znajdziesz w mojej dzisiejszej relacji.
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
👉 Kto już opanował podnoszenie bokiem do podłoża?
👉 Czy początki były łatwe?
👉 Czy z czasem "weszło to w krew"?
💥💥💥 Daj znać! 
Więcej na temat przyjaznej pielęgnacji znajdziesz na blogu:
✅https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/09/12/przyjazna-pielegnacja-czyli-co/
A o tym, jak do tego podejść i nie zwariować pisałam tutaj:
✅https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/07/20/handling/
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Kochani, dzisiaj podsyłam coś, co chyba najlepie Kochani, dzisiaj podsyłam coś, co chyba najlepiej podsumuje nasz tydzień...
Czy też czasami macie wrażenie, że Wasze dziecko posiada wbudowany... CZUJNIK WYSOKOŚCI? 😉
O ironio... pisałam o tym kiedyś na blogu:😅🙈🙃
Aktywny link w moim dzisiejszym stories. :) 
👉https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/07/11/czy-tez-czasami-masz-wrazenie-ze-twoje-dziecko-jest-wyposazone-w-czujnik-wysokosci/
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Load More... Follow on Instagram

2021 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.