Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Siad

    Rozszerzanie diety #2

    Obiecałam, że będzie bardziej technicznie i jest. 😉

    Co prawda nie jestem logopedą, ale nie wyobrażam sobie życia zawodowego bez współpracy ze specjalistami z tej dziedziny. W naszej branży tak to już jest, że bardzo często fizjoterapeuta nie może żyć bez logopedy i odwrotnie (mam nadzieję). 😉

    Kilka dylematów:

    O BLW nie będę pisać, znajdziecie w sieci mnóstwo informacji od osób szczegółowo zajmujących się tym tematem, chociaż w naszym przypadku ten sposób rozszerzania diety sprawdził się idealnie – syn był karmiony wyłącznie łyżeczką, a córki… od początku miały wybór. 😉 Teraz obserwujemy niesamowite efekty. Nie wiem czy taka zależność występuje częściej, ale np. u nas Franek do nowych smaków podchodzi… raczej niechętnie, a z dziewczynami… no cóż… mam wrażenie, że można byłoby okrążyć świat i z jedzeniem nie byłoby żadnego kłopotu. 😉

    Oczywiście jest to sprawa bardzo indywidualna, bo każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby/ wrażliwość itp., ale to przecież Wy znacie swoje dzieci najlepiej i potraficie odgadnąć co jest dla nich w danym momencie najlepsze!

    Jak pisałam wcześniej, logopedą nie jestem, ale podstawowe, „techniczne” ABC rozszerzania diety znam nie tylko z teorii. 😉 Przy pierwszym dziecku sama robiłam naprawdę różne, dziwne rzeczy, żeby było szybciej, sprawniej… Macierzyństwo nauczyło mnie pokory, akceptacji i szanowania potrzeb tych małych istotek…

    Ale dobra, nie o mnie tutaj miało być. 😉

    Moje techniczne FIZJO – ABC rozszerzania diety:

    POZYCJA DZIECKA

    Kto czytał ten wpis >>>ZOBACZ<<< ten doskonale wie, dlaczego rozszerzanie diety dobrze jest rozpocząć w pozycji siedzącej. Początkowo, najczęściej jest to siad z podporem, ale kiedy maluch zaczyna dobrze radzić sobie samodzielnie, spokojnie możemy naszą kontrolę zwolnić. Pozycja z podporem wygląda np. tak: >>>ZOBACZ<<<

    Co do wyboru fotelika, często padały pytania dotyczące podparcia nóżek. TAK! stopy dziecka powinny być podparte, ponieważ ma to wpływ na pozycję wszystkiego tego, co znajduje się wyżej, a także na pracę żuchwy i języka. Najprostszy fotelik z IKEA (który… swoją drogą jest całkiem przyzwoitym sprzętem) nie ma podparcia dla stópek, ale jeśli dobrze pokombinujemy, można temu zaradzić. 😉

    ŁYŻECZKA

    Planując zakup łyżeczki nie zawsze zarywamy noc, aby zastanowić się nad tym jaka będzie dla naszego dziecka najlepsza. Często jest tak, że spośród gąszczu różnego rodzaju propozycji, które spotykamy w sklepie wybieramy taką, która spełnia nasze oczekiwania – czy to w stosunku do koloru, kształtu, ceny, materiału, z którego jest wykonana czy jeszcze innych fantazji. 😉 Czasami stoimy przy półce z łyżeczkami tak długo, że wkrada się już zdenerwowanie i wtedy nasz wybór może być zupełnie irracjonalny… A czasami wystarczy po prostu zajrzeć do szuflady w kuchni….

    Dlaczego? Bo bardzo często najprostsze rozwiązania są najlepsze!

    Jeśli zaczniemy szukać łyżeczek np. w internecie, możemy naprawdę zwariować od ilości różnego rodzaju propozycji… Plastikowe, metalowe, silikonowe, proste, zakręcane, elastyczne, twarde, głębokie, płaskie…. Brrr… gdyby można było mieć tyle czasu, żeby dokładnie analizować każdy produkt…

    No więc… jaka powinna być łyżeczka idealna?

    • przede wszystkim niezbyt duża i możliwie płaska. Nie chodzi tutaj przecież o to, żeby „wlewać” pokarm w malucha, a raczej o to, by samodzielnie zapracował nad jego pobieraniem. Łyżeczka nie powinna być zbyt szeroka – idealnie jest, jeśli mieści się pomiędzy ząbkami/ dziąsełkami dziecka.

    • sztywna/ twarda– ponieważ tylko wtedy podczas karmienia dostarczymy dziecku wystarczająco silnego bodźca do tego, aby zamknęło usta i zebrało pokarm z łyżeczki.
    • dobrze, jeśli jest metalowa (choć dla niektórych, szczególnie bardziej wrażliwych dzieci może to być zbyt duże wyzwanie), ponieważ metal dobrze przewodzi ciepło i dziecko będzie w stanie bardzo szybko ocenić temperaturę pokarmu, który mu proponujemy.
    • o zaokrąglonych krawędziach, aby uniknąć podrażnień jamy ustnej maluszka i związanych z nimi nieprzyjemnych skojarzeń.

    Niektóre dzieci są pod tym względem szczególnie wrażliwe, dlatego warto być czujnym i bacznie obserwować reakcję malucha. Jeśli łyżeczka metalowa się nie sprawdza i nasze dziecko ma dużą trudność w ogóle z akceptacją łyżeczki, a np. korzysta ze smoczka, może warto zacząć np. od takiej, która wykonana jest z takiego samego materiału, jak smoczek?

    Jak podawać pokarm łyżeczką?

    • Przede wszystkim na wprost. 😉 Jeśli dziecko siedzi w foteliku, dobrze jest usiąść naprzeciwko niego i podawać łyżeczkę skierowaną nie pod skosem, a dokładne na wprost ust dziecka.
    • Kiedy łyżeczka jest już w buzi, delikatnie naciskamy w dół na język. Dzięki temu maluch dostaje sygnał do tego, aby zamknąć usta i zebrać pokarm z łyżeczki (tutaj właśnie płaska łyżeczka świetnie się sprawdza- jeśli będzie zbyt głęboka, dziecko sobie nie poradzi).

    Na tym etapie bardzo często mamy pokusę przechylenia łyżeczki i otarcia jej o górną wargę malucha. Warto jednak powstrzymać się od tego, ponieważ taki sposób podawania pokarmu w żaden sposób nie mobilizuje dziecka do samodzielnego działania.

    Kolejną rzeczą, przed którą warto się powstrzymać jest ocieranie ust dziecka łyżeczką za każdym razem, kiedy jedzenie wydostanie się na zewnątrz. Wieeeemmmmm, jest to bardzo trudne, ale naprawdę nie jest niczym przyjemnym, ani wnoszącym jakąkolwiek korzyść dla malucha. To bodziec, który może mocno dezorganizować maluszka.

    DZIECKO SIĘ BRUDZI

    To oczywiste, że dziecko się brudzi. Jest to naturalny etap i tak, jak wcześniej wkładało piąstki (i nie tylko) do buzi, tak teraz dzięki obecności pokarmu dookoła ust, dochodzi do regulacji wrażliwości tej okolicy. Mówi się, że etap intensywnego brudzenia się trwa około jednego miesiąca, więc chyba na tak stosunkowo niedługi okres czasu możemy wyłączyć nasze poczucie estetyki… 😉

    WYCIERAĆ CZY NIE WYCIERAĆ?

    Jeśli zajdzie już potrzeba, że koniecznie musimy wytrzeć buzię dziecka, warto robić to w możliwie najlepszy sposób. 😉 Mizianie pieluszką na prawo i lewo jest naprawdę bodźcem bardzo dezorganizującym naszego malucha, więc warto go unikać. Zamiast tego, pozbywamy się pokarmu przez głęboki ucisk zwiniętą pieluszką przesuwając się od zewnątrz w kierunku ust. Jest to dla dziecka zdecydowanie lepsza informacja sensoryczna. Jest to bodziec zdecydowany, ma za zadanie wyciszyć, uspokoić.

    Zresztą zobaczcie sami… który sposób wybralibyście dla siebie? Z którego korzystacie np. w restauracji? 😉

    PICIE: butelka ze smoczkiem, niekapek, zwykły kubeczek, a może coś jeszcze?

    Tutaj nie będę się wymądrzać, ale zdecydowanie odradzam butelki ze smoczkiem i niekapki. Bazują one na odruchu ssania, który w przebiegu prawidłowego rozwoju dziecka, powinien stopniowo zanikać na rzecz innych umiejętności (gryzienie, żucie…).

    Warto już naprawdę wcześnie zacząć przyzwyczajać maluszka do picia ze zwykłego kubka lub z bidonu z rurką, które wymagają od dziecka zdecydowanie większej i bardziej wytężonej pracy, ale w przyszłości zaowocują w postaci dobrze „wyćwiczonego” aparatu mowy, nie mówiąc już o kształtowaniu zgryzu (zerknijcie sobie na ciekawe, długofalowe badania nawyków prowadzących do powstawania wad zgryzu w dzieciństwie 1).

    Warunkiem jest oczywiście stabilny siad. Jeśli mamy obawy co do podawania płynów przez rurkę lub kubeczek, można zacząć nie od razu od wody, ale od gęstych płynów, przetartych owoców, gęstych zupek. Jeśli uczymy picia przez rurkę warto dbać o to, aby nie wkładać jej do ust dziecka zbyt głęboko. Płytko włożona rurka mocno angażuje mięśnie wokół ust do tego, aby prawidłowo ją objęły.

    Będziecie zdziwieni jak szybko dziecko opanuje nową umiejętność. 😉

    ILE POKARMU NA ŁYŻECZCE?

    To oczywiście zależy od jej wielkości, ale z pewnością niezbyt dużo. Łyżeczka nie musi być naładowana po brzegi. 😉 Dziecko zdecydowanie lepiej poradzi sobie z mniejszą ilością pokarmu. Natomiast jeśli mimo to, maluch magazynuje jedzenie w buzi i nie spieszy się z jego połknięciem, można przyspieszyć ten proces nie poprzez podanie kolejnej porcji, ale… pustej łyżeczki. 😉

    To chyba tyle z podstawowego, technicznego ABC karmienia 😉

    Na pocieszenie dodam, że w okolicach 1. roku życia dziecko samo już przydrepcze po produkty z rodzinnego stołu, a jedzenie będzie wyglądało już znacznie lepiej. 😉

    Jeśli czytają mnie logopedzi, zachęcam do zostawienia swoich „cegiełek” w komentarzach.

    Powodzenia! 😉

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    1. Longitudinal study of habits leading to malocclusion development in childhood A.S Moimaz, A.J.I Garbin,, A.M.C Lima, L.F. Lolli, O. Saliba, C.A.A.S Garbin; BMC Oral Health 2014
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    3 komentarze
    karmienie łyżeczkąRozszerzanie dietysiad u niemowlaka
    • Leżene na brzuszku- quiz

    • Zachodzące na siebie paluszki stóp

    3 komentarze

  • Reply Anka Cyranka at

    Od dwóch tygodni nieśmiało wprowadzam Poli BLW. Uwielbia to 🙂 nie mogę już przy niej jeść ani pić, bo od razu awantura, że ona też chce 🙂 trochę się obawiałam picia z kubka, niepotrzebnie. Wiadomo, większość wody pięknie spływa na brzuszku, ale maluch też ma radochę, że zachowuje się tak dorośle 😉
    Niezwykłe jak wszystko jest ze sobą powiązane. Kto by się spodziewał, że wycieranie buzi ma takie znaczenie.

    • Reply Gosia at

      Intuicyjnie wycieram oślinioną buźkę przykładając do niej pieluszkę zamiast nią pocierać (empatycznie pomyślałam, że takie pocieranie może być dla dziecka nieprzyjemne) ale nie wiedziałam, że to ma znaczenie…

  • Reply Juna at

    Do krzesełka i którym pani wspomina można z łatwością dokupić podnóżek w sklepach internetowych – jest nawet dedykowany sprzedający cała gamę akcesoriów które podnoszą nie tylko praktyczność krzesełka ale i jego stylistykę 😊

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności