Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Pełzanie Pionizacja i chód Stopy Unoszenie nóżek

    Zachodzące na siebie paluszki stóp

    Mój synek ma prawie 2 latka i ma takie skrzywione palce. Jeden 
    pediatra powiedział że jeśli to mu się nie wyprostuje to trzeba
    będzie uciąć palca. 

     

    Nie, to nie żart! Przygotowując się do napisania dzisiejszego wpisu przeglądałam sobie różne fora internetowe, żeby dowiedzieć się co nieco na temat zaleceń proponowanych przez specjalistów z różnych dziedzin. Chciałam wiedzieć jakie są opinie, zalecane sposoby postępowania w przypadku małych dzieci i tak naprawdę powtarzały się w kółko 2 rzeczy- masaż i… plasterki – cokolwiek to oznacza… ;/ (O obcinaniu palca nie chcę już nawet wspominać, bo zrobiło mi się słabo…)

    Kurczę, poczułam się co najmniej dziwie, bo dotarło do mnie jak czasami praca fizjoterapeuty jest niedoceniana. :/ Mam wrażenie, że ten, kto daje tak ogólne i nieprecyzyjne zalecenia ma fizjoterapeutów za osoby, które czymś tam poruszą, coś nakleją, jakoś pomasują… w zasadzie nie do końca ważne jak….

    A prawda jest taka, że trzeba naprawdę dobrze wiedzieć co się robi i pomimo tego, że czasami wygląda to jak „jakieś tam mizianie”, to każdy szczegół robi różnicę… Kto dokształca się na różnego rodzaju kursach i szkoleniach wie, że DIABEŁ TKWI W SZCZEGÓŁACH (pozdrawiam z tego miejsca osoby z ostatniego kursu, w którym uczestniczyłam ;))

    Masaż… jest to zalecenie przynajmniej mocno ogólnikowe, a plasterki… no… OK- tylko czy ktoś dając takie zalecenie jakkolwiek sprawdza w jaki sposób dziecko na nie reaguje i czy ten konkretny sposób aplikacji w tym konkretnym przypadku jest właściwy? 

    Ale od początku:

    Rzeczywiście zdarza się czasami, że paluszki w stópce malucha zachodzą na siebie. Przyczyny mogą być przeróżne, od czynników genetycznych, poprzez neurologiczne aż po ułożenie stópek w czasie życia płodowego… Jednak obraz może w każdym przypadku być podobny i wygląda w sposób mniej lub bardziej zbliżony do tego:

    Patrząc na taką stópkę wydaje nam się, jakby paluszki nie miały wystarczająco dużo miejsca, aby zmieścić się jeden obok drugiego.

    Czy z tym da się „coś zrobić”? A może poczekać, aż dziecko samo z tego wyrośnie?

    Gdybyśmy mieli taką gwarancję, że na pewno wyrośnie, pewnie tego postu by nie było.

    Ale niestety gwarancji nie ma, dlatego gdyby to chodziło o moje dziecko, z pewnością porządnie zajęłabym się tym tematem.

    Dlaczego?

    Ponieważ stopy pełnią w naszym życiu bardzo ważną funkcję. To właśnie na tych maleńkich stópkach dziecko musi nauczyć się utrzymywać ciężar ciała nie tracąc przy tym równowagi. To właśnie stópki mają ponieść malucha w świat i to, jak one funkcjonują ma ogromne znaczenie. Jak pisałam już w postach dotyczących chodu (część pierwsza: >>>ZOBACZ<<<, część druga: >>>ZOBACZ<<<, na początku przygody z pionizacją dziecko chodzi jak kaczuszka – na całej stopie, nie przetaczając jej. Ale z biegiem czasu chód dojrzewa i dziecko zaczyna przetaczać stopę – od pięty, w kierunku palców. Następnie następuje odbicie.

    Co więcej, musimy pamiętać o komforcie małej stópki. Czy zachodzące na siebie paluszki nie będą przeszkadzały maluchowi w chwili, kiedy przyjdzie czas na pierwsze buciki? Czy jesteśmy gotowi, aby walczyć wtedy dodatkowo z otarciami i dyskomfortem?

    Szczerze mówiąc ja wolałabym zrobić wszystko, aby do tego po prostu nie dopuścić. 😉

    Po publikacji ostatniego zdjęcia przedstawiającego stópkę mojej małej Pacjentki okazało się, że jest naprawdę spore zainteresowanie tym tematem.

    Rzeczywiście, efekt po kilku minutach ćwiczeń jest zachwycający:

    Pracowałyśmy metodą trójpłaszczyznowej, manualnej terapii stóp, w której, przy odpowiednim ustawieniu całej nóżki, wykonuje się specjalne ćwiczenia rozciągające.

    Czas potrzebny do osiągnięcia zadowalającego efektu oczywiście może się nieznacznie różnić, ale my przyjęliśmy 5 minut, jako nasze optimum- tyle trwało pojedyncze ćwiczenie.

    ZBYT PIĘKNE, ABY BYŁO PRAWDZIWE?

    Tak, to byłoby zbyt piękne, gdyby tylko tyle wystarczyło, aby efekt był… TRWAŁ

    Dlatego musimy pamiętać o tym, aby po ćwiczeniach stópkę odpowiednio zabezpieczyć. I tutaj dopiero się zaczyna, ponieważ możliwości jest wiele, a sposobów jeszcze więcej…

    OD CZEGO ZACZĄĆ?

    • przede wszystkim od odpowiedniego doboru skarpetek i bucików. >>>ZOBACZ<<< Powinny one dokładnie pasować na długość i szerokość małej stópki i w żadnym wypadku nie powinny jej uciskać!
    • KONSEKWENTNE ćwiczenia, ponieważ tak, jak widzieliście, efekt można uzyskać bardzo szybko. Kropla drąży skałę, więc jeśli do tego dołożymy naszą konsekwencję i matczyne zacięcie, jest duża szansa, że poczujemy się usatysfakcjonowane. 😉
    • zabezpieczenie – nie ma co się łudzić, że po jednych ćwiczeniach efekt będzie trwały. Jeśli zniekształcenie jest obecne od dłuższego czasu, to naturalne, że będzie miało tendencję do nawrotów. Dlatego konieczna jest pomoc w utrzymaniu efektu przez odpowiednio i INDYWIDUALNIE dopasowany sposób zabezpieczenia uzyskanych efektów.

    W załączonym filmiku pokażę Wam, jak ja ćwiczyłam z moją mała Pacjentką.

    Chociaż bardzo bym chciała, nie obiecam Wam niestety, że to będzie w 100% pomocne w przypadku stópek Waszych dzieci… Tak, jak pisałam, trzeba być bardzo precyzyjnym w tym, co się robi, dlatego jeśli macie taki kłopot, warto zasięgnąć porady osoby zajmującej się szczegółowo tematyką małych stópek. Z czystym sumieniem mogę polecić metodę trójpłaszczyznowej, manualnej terapii wad stóp.

    • Jak często ćwiczyć? Przynajmniej 2x dziennie
    • Jak długo ćwiczyć? jedno ćwiczenie powinno trwać minimum 5 minut.

    Zobaczcie jak ćwiczyłam ja. 😉

    *Do ćwiczeń nie używam żadnej oliwki- to nie masaż. Zależy nam na tym, aby moje palce nie ślizgały się po stópce.

    • W anglojęzycznej literaturze informacje na temat zachodzących na siebie paluszków stóp można znaleźć pod hasłem: „overlapping toes”

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    7 komentarzy
    niemowlępaluszki stóprozwój dzieckastopy dziecka
    • Rozszerzanie diety #2

    • Co nieco o czworakowaniu

    7 komentarzy

  • Reply Kasia at

    Niestety link do filmiku nie dziala :/

  • Reply Magda at

    Mam pytanie: czy dziecko może być ułożone na plecach a my do niego przodem? czy tylko tyłem tak jak na filmiku? bo moja malutka wytrzymuje tylko jak jestem do niej przodem.

  • Reply Marta at

    Witam. Byłam już u tak wielu specjalistów. 4 rehabilitantów i dwóch ortopedów w Warszawie. Dwójka z nich z metodą trojplaszczyznowej terapii stop. Niestety żaden z nich nie umiał mi powiedzieć jak ćwiczyć, ani jak zakładać bandaż/tapy. Synek ma tak od urodzenia A już ma roczek i zaczął chodzić. Wszyscy mówili że palce powinny się ułożyć podczas chodzenia. Ale ja nie widzę poprawy. Może mi Pani jakoś pomóc? Dać namiar na kogoś z Warszawy kto wie jak nam pomóc? Będę bardzo wdzięczna. Pozdrawiam

  • Reply Sylwia at

    Od którego tygodnia można tak zacząć ćwiczyć? Mój maluszek ma 7 tygodni i nie wiem czy to jeszcze nie za wcześnie.

    • Reply Gosia Paleczny at

      Można w zasadzie od pierwszych dni życia 😉

      • Reply Marzena at

        Czy ten rodzaj masażu sprawdzi się u dziecka 5 letniego z palcami mlotkowymi???czwarty palec licząc od największego skrzynia się i chowa pod trzeci palec..Byłam u fizjoterapety ale inny masaż pokazywała i teipy nic nie dały.

  • Reply Aneta at

    Żałuję że trafiłam na bloga tak późno😔 Moja już 1.5 roczna córka ma zachodzące dwa paluszki w obu stopach.
    Dwóch ortopedów, dwóch pediatrow i fizjoterapeuta powiedzieli że jak zacznie chodzić to paluszki się ułożą. Fakt, mniej teraz zachodzą ale w jednej stópce paznokieć pęka na pół. Próbowałam ćwiczyć ale teraz dziecko ucieka ze stopami, nawet przez sen zabiera mi stopę. Gdybym wiedziała wcześniej jak ćwiczyć to na pewno udałoby się to wyprowadzić. Próbuje przyzwyczajać ją do ćwiczeń i zabawy ze stopami, ale jest ciężko i na pewno to będzie teraz dłużej trwało.
    Ale i tak cieszę się ze trafiłam na bloga, bardzo dużo przydatnych informacji 🥰

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności