Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • KORZYSTAMY
    • Polityka prywatności
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA

  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • KORZYSTAMY
    • Polityka prywatności
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Czworakowanie Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe Wysoki podpór

    Co nieco o czworakowaniu

    24 września 2018

    Dzisiaj temat, który chyba po temacie dotyczącym siedzenia dziecka budzi najwięcej emocji – i to nie tylko wśród rodziców, ale również fizjoterapeutów, lekarzy…

    Jak to w końcu jest? Jedni twierdzą, że czworakowanie to po prostu MUST HAVE, bez którego dziecko absolutnie nie powinno iść dalej, inni mówią, że tak to czasem jest, że dziecko pomija ten etap i nie ma to wpływu na dalszy rozwój…

    Można zwariować. 😉 Sama, jako fizjoterapeuta i przede wszystkim mama, (jedno z moich dzieci czworakowało bardzo krótko i leniwie), wielokrotnie zastanawiałam się nad tym tematem. Szukałam informacji zarówno w książkach, różnego rodzaju publikacjach naukowych, w sieci… I wiecie co? Jeśli chodzi o badania naukowe, to można znaleźć informacje, które potwierdzają… obydwa stanowiska! Aaaa!

    JAK TO JEST Z CZWORAKOWANIEM?

    Oczywiście po wpisaniu w wyszukiwarkę internetową hasła „czworakowanie” zostaniemy zasypani informacjami o korzystnym wpływie tej aktywności na niemal każdą sferę życia. Ale jeśli poszperamy głębiej okaże się, że pojawiają się również głosy zapewniające nas o tym, że czworakowanie nie jest aż tak istotne, a dzieci, które nie czworakowały, pod względem motorycznym wcale nie rozwijają się gorzej, niż ich rówieśnicy…

    Spotykając codziennie naprawdę mnóstwo osób, sama odnoszę trochę takie wrażenie, że istnieje jakaś ogólna presja jeśli chodzi o czworakowanie… Najpierw nie możemy się doczekać kiedy maluch zacznie się przemieszczać, a kiedy już to opanuje, zaczynamy się przyglądać czy robi to w sposób prawidłowy…

    I słusznie! Oczywiście jakość ruchu jest bardzo ważna, ale z drugiej strony nie możemy zapominać, że mały człowiek chce przede wszystkim się przemieszczać i dla niego kwestie techniczne nie są AŻ tak ważne. Chce przemieszczać się skutecznie, szybko i z możliwie najmniejszym wydatkiem energetycznym, dlatego bardzo często opracowuje sobie własną strategię, która zdarza się, że jest zupełnie odmienna od naszych wyobrażeń i ideałów…

    I CO WTEDY?

    Najlepiej, dla własnego spokoju, oczywiście skonsultować to ze specjalistą, ale nie jest powiedziane, że maluch, który nie czworakuje będzie wymagał rehabilitacji. Problem z pewnością jest wtedy, kiedy dziecko ma trudności również podczas wykonywania innych „zadań ruchowych”- ma trudności z obrotami, pivotem, mamy wrażenie, że się usztywnia, nie potrafi płynnie przenosić ciężaru ciała z jednej strony na drugą czy np. wyraźnie preferuje jedną z nich …

    W swojej praktyce spotykam bardzo wielu małych pacjentów, u których problem pierwotny występuje już wcześniej, ale są też tacy, u których naprawdę nie ma się do czego przyczepić, a w czasie, kiedy „powinni” czworakować, wybierają np. pionizację.

    Pojawia się wtedy pytanie: POZWALAĆ CZY NIE POZWALAĆ?

    Teoretycznie bardzo fajnie się mówi „hamować”… ale jeśli patrzymy z perspektywy rodzica… sprawa wydaje się być trochę bardziej skomplikowana i powodować sporą frustrację. Szczerze mówiąc nie wyobrażam sobie zupełnie biegania za dzieckiem i sprowadzania go do parteru tylko po to, aby koniecznie „zaliczył” ten etap, podczas gdy akurat w tym momencie maluch zafascynowany jest wspinaniem się np. przy stoliku kawowym po to, by dosięgnąć jakiś fascynujący i najczęściej… zakazany przedmiot. 😉

    Tym bardziej, że bardzo często dzieci te wracają do pozycji czworaczej już po tym, jak nauczą się chodzić. I to z różnych powodów – czasami tak jest szybciej, sprawniej, albo po prostu bardziej stabilnie… W zasadzie, biorąc pod uwagę zdrowo rozwijające się dzieci, nie znam np. żadnego dwu, trzylatka, który nie potrafiłby bawić się np. w naśladowanie kotka maszerując na czworakach przez całe mieszkanie nawet jeśli wcześniej całkowicie pominął ten etap.

    Przedział czasowy, w jakim maluch „powinien” opanować tę umiejętność to 5,5-13,5 miesiąca (WHO: Windows of achievment of six gross motor milestones)

    PODSUMOWUJĄC – CZY CZWORAKOWANIE JEST WAŻNE?

    Tak, czworakowanie to fantastyczna sprawa i tak, jak każda nowa umiejętność wnosi w życie małego człowieka zupełnie nową jakość. Nie sposób np. przecenić tej umiejętności jeśli chodzi o postrzeganie świata, o poznanie przez dziecko własnej niezależności, bo przecież teraz może dotrzeć gdzie chce i kiedy chce itp. itp.

    Natomiast byłabym ostrożna w wydawaniu skrajnych opinii (bo i takie słyszałam) że np. bez czworakowania półkule mózgowe „się nie połączą”. Jest przecież cała masa innych aktywności, które mocno wspierają współpracę między półkulami. Oczywiście, kiedy dziecko czworakuje, doskonali i utrwala swoje umiejętności, ale dzieci, które nie czworakowały, z pewnością też mają „połączone” półkule. 😉

    Pominięcie etapu czworakowania nie jest równoznaczne z tym, że dziecko rozwija się nieprawidłowo. Wg WHO około 4% maluchów nie czworakuje.

    JAKIE SĄ KORZYŚCI Z CZWORAKOWANIA?

    Oczywiście można je mnożyć. Podczas czworakowania maluch bardzo ciężko pracuje nad stabilnością, wzmacnia mięśnie tułowia, obręczy barkowej, biodrowej, co korzystnie wpływa na późniejszą kontrolę w częściach dystalnych (czyli znajdujących się dalej od centrum ciała). Doskonali współpracę pomiędzy poszczególnymi grupami mięśniowymi, co przyczynia się do poprawy kontroli posturalnej i pozwala na to, aby dalszy rozwój mógł przebiegać sprawnie. Czworakowaniu przypisuje się również wpływ na integrację odruchów pierwotnych – szczególnie ATOS i STOS oraz na doskonalenie poczucia rytmu czy współpracę obydwóch stron ciała, co jest ważne dla czynności wymagających koordynacji prawej i lewej strony (m.in. klaskanie, czynności manualne, jazda na rowerze, chód, bieganie, ubieranie, pisanie, czytanie itp.). Obciążając dłoń maluch przygotowuje ją do precyzyjnego chwytu – dochodzi do wydłużenia mięśni palców, kształtowania łuków dłoni itp. Czworakowanie ma też wpływ na integrację zmysłów, percepcję wzrokową, tworzenie „mapy ciała” i planowanie motoryczne. Uff – to tak pokrótce 🙂

    Oczywiście drążąc temat można wymieniać jeszcze więcej zalet, ale warto pamiętać, że tak naprawdę każda nowa umiejętność zdobywana przez dziecko również przynosi mu mnóstwo korzyści i nigdy nie jest tak, że tylko i wyłącznie dzięki czworakowaniu rozwój dziecka ma szansę przebiegać bez zastrzeżeń.

    CZY DA SIĘ WSPOMÓC DZIECKO W NAUCE CZWORAKOWANIA?

    Czworakowanie tak naprawdę zaczyna się już o wiele wcześniej niż jesteśmy to w stanie zauważyć. Tak, jak często powtarzam, rozwój dziecka to PROCES i nowe umiejętności pojawiają się zawsze na bazie wcześniejszych doświadczeń.

    Dlatego… być może w takiej sytuacji warto pochylić się chwilę nad tematem… dlaczego dziecko nie czworakuje i poszukać przyczyn, które czasami okazują się naprawdę banalne?

    Być może jest to zbyt śliska podłoga i nóżki dziecka rozjeżdżają się na boki przez co trudniej jest mu utrzymać środek ciężkości ciała nad płaszczyzną podparcia?… Być może maluch nie ma zbyt wielu okazji do trenowania i testowania swoich możliwości na macie, bo jest sadzany lub spędza zbyt dużo czasu w leżaczku/ chodziku lub innym „czasoumilaczu”?

    Miałam kiedyś Pacjenkę- fantastyczną dziewczynkę, posadzoną w 5 miesiącu życia. I tak sobie siedziała… prawie do roczku, kiedy to zestresowana Mama przyszła z nią na rehabilitację. Zalecenie było jedno – spróbować do minimum ograniczyć czas, w którym dziewczynka siedzi w zamian za to proponować jej dużo zabaw na macie. I… OCZYWIŚCIE, że pierwsze kilka dni były dla rodziców bardzo wymagające… Ale… co się okazało? Dziewczynka stopniowo zaczęła odkrywać różne możliwości, jakie daje pozycja na brzuszku. Szybko przeszła do czworaków, spionizowała się i zaczęła chodzić. Była zupełnie zdrowa, tylko… zbyt wcześnie posadzona. 😉

    Dlatego zanim będziemy doszukiwać się patologii, naprawdę warto zatrzymać się nad najprostszymi rzeczami. 😉

    • dużo czasu na brzuszku,
    • przyjazna pielęgnacja >>>ZOBACZ<<<,
    • dbanie o to, by maluch miał dużo okazji, by trenować na wystarczająco twardym podłożu,
    • upewnienie się, że mata, na której przebywa dziecko nie jest zbyt śliska…
    • dużo zabaw z przenoszeniem ciężaru ciała na boki (znajdziesz je np. w moich e-bookach >>>ZOBACZ<<<),
    • oraz zabawy z rotacjami tułowia >>>ZOBACZ<<< oraz wysokim podporem >>>ZOBACZ<<<

    Z osobistych doświadczeń– z mojego leniwie czworakującego w niemowlęctwie dziecka wyrósł ośmiolatek, u którego wszystko jest w jak najlepszym porządku 😉

    CIEKAWOSTKA: o tym, że czworakowanie jest dla dziecka bardzo angażującym etapem w rozwoju może świadczyć fakt, że u maluchów, które opanowują tę umiejętność bardzo często pojawiają się trudności ze snem – można o tym poczytać >>>TUTAJ<<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Źródła:

    1. The Treatment of Neurologically Impaired Children Using Patterning; Pediatrics, November 1999, VOLUME 104 / ISSUE 5, AMERICAN ACADEMY OF PEDIATRICS
    2. Hadders-Algra, M. (2005). Development of postural control during the first 18 months of life. Neural Plasticity, 12(2-3), 99-108
    3. Ayres, A.J. (2005). Sensory integration and the child: Understanding hidden sensory challenges, 25th anniversary edition (p. 21, 57). Los Angeles, CA: Western Psychological Services.
    4.  Franzsen, D. and Visser, M. (2010). The Association of an Omitted Crawling Milestone with Pencil Grasp and Control in Five- and Six-Year-Old Children. South African Journal of Occupational Therapy 40(2), 19-23
    5. Nichols, D. (2005). Development of postural control. In Jane Case-Smith (Ed.), Occupational therapy for children, 5th edition (p. 279). St. Louis, MO: Elsevier Mosby
    6. Tracer D. research: https://www.scientificamerican.com/article/crawling-may-be-unnecessary/
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    4 komentarze
    czworakowaniedziecko nie chce czworakowaćkiedy dziecko zaczyna raczkowaćraczkowanie
    • Zachodzące na siebie paluszki stóp

    • Twoje dziecko czworakuje? ZABEZPIECZ KOMODĘ!

    Zobacz również

    KROK PO KROKU- Jak obrócić dziecko z plecków na brzuszek i odwrotnie.

    30 kwietnia 2019

    Zespół Dziecka Potrząsanego

    10 kwietnia 2019
    przekraczanie linii środkowej ciała

    Zabawy z przekraczaniem linii środka. Jak, po co i od kiedy?

    10 lutego 2021

    4 komentarze

  • Reply Paulina 24 września 2018 at 19:50

    Mój syn, w tej chwili 8 miesiecy, od dłuższego czasu pełza na rannego żołnierza. Potrafi przejść parę kroków na kolanach i dłoniach ale jednak wycieranie brzuchem podłogi jest szybszym spodobem 🙂 od jakiegoś czasu zaczął właśnie stawać przy meblach. Dodam, że siada podpierajac się jeszcze ręką. Czy zachęcić go bardziej do Raczkowania? Czy zostawić jak jest?

  • Reply Kasia 24 września 2018 at 22:28

    Mój synek 9m potrafił czworakować od około 2 miesięcy, ale wybierał czolganie. W salonie gdzie spędzaliśmy większą część dnia nie mieliśmy dywanu i nóżki mu się rozjezdżały (wiec kupiliśmy dywan- czworakował tylko do jego krawędzi a dalej wiadomo)a w sypialni gdzie od początku mamy wykładzinę czworakował tylko jeśli nie spieszyło mu sie do celu. Natomiast ubiegły tydzień spędziliśmy nad morzem, gdzie codziennie kilka godzin bawił się na plaży i ciężko mu było się czolgać, więc czworakowł (piasek był wszędzie :)) I od kiedy wróciliśmy do domu nie ma znaczenia czy to dywan, płytki, parkiet czy wykładzina wyćwiczył to tak dobrze, że czworakuje obojętnie po jakiej powierzchni i niezależnie od celu 🙂

  • Reply Justyna 8 sierpnia 2019 at 23:09

    Czy jest jakaś różnica między czworakowaniem a raczkowaniem?

  • Reply Kate_ka 1 listopada 2019 at 21:37

    Mój 5 m-czny syn nauczył się czołgać w sposób trochę podobny do żaby, czy mogę mu jakoś pomóc żeby się mniej męczył? Dość szybko się przemieszcza ale jest tym bardzo zmeczony

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

KOMPLETUJESZ WYPRAWKĘ? ZOBACZ O CZYM WARTO POMYŚLEĆ!

TWÓJ MALUSZEK JEST JUŻ NA ŚWIECIE? SPRAWDŹ CO DLA CIEBIE MAM!

Jesteś w ciąży? Sprawdź PAKIET OD 8 SPECJALISTÓW!

ZOBACZ PAKIET

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

KUP KURS 0-3

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

KUP KURS 8 - 18

E-BOOKI O NAJFAJNIEJSZYCH ZABAWACH!

E-book o zabawach z dzieckiem :)

ZOBACZ E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

ZOBACZ E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

ZOBACZ E-BOOK

Q&S czyli… pytania i podpowiedzi

ZOBACZ Q&S

JEŚLI TO, CO ROBIĘ JEST DLA CIEBIE WARTOŚCIOWE, MOŻESZ POSTAWIĆ MI KAWĘ! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dołącz do naszej wyjątkowej Społeczności!

List od M

NOWOŚĆ! AUDIOBOOK Z ZABAWAMI!

ZOBACZ AUDIOBOOK

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
TYDZIEŃ NIESPODZIANEK DZIEŃ #5 Dzisiaj mam dla TYDZIEŃ NIESPODZIANEK DZIEŃ #5
Dzisiaj mam dla Was coś, na co wiem, że wiele osób czekało! 😍
Powtórka webinaru o tym, jak "przetrwać" pierwsze miesiące z niemowlakiem i "nie zwariować".
Wskakujcie!
👉 https://youtu.be/lqA-5NEiDao
(Aktywny link w mojej dzisiejszej relacji)
Powtórka dostępna będzie tylko do końca niedzieli!
Tym optymistycznym akcentem kończymy TYDZIEŃ NIESPODZIANEK.
🔥 Jak się Wam podobało?
🔥 Chcecie więcej?
Koniecznie dajcie znać! ❤️⬇
#mamafizjoterapeuta #webinar #noworodek #niemowlę
To kto czeka ze mną na jutro? 😉😍 #mamafizj To kto czeka ze mną na jutro? 😉😍
#mamafizjoterapeuta #dzienojca #dzientaty #dzieńojca #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #zabawyzniemowlakiem
🎉 Kochani, oto nowa, starsza ja. 🙂 Taką bę 🎉 Kochani, oto nowa, starsza ja. 🙂
Taką będziecie widywać mnie teraz częściej. 😉
Zapraszam Was dzisiaj do wspólnego świętowania moich urodzin! 🎂
TRZYDZIESTYCH DZIEWIĄTYCH!😱🤔🙈❤️
Z tej okazji przygotowałam dla Was specjalne rabaty w moim Sklepie! 
👉 https://sklepmamafizjoterapeuta.pl/
🔥-20% na wszystko! 🔥
💥💥💥Jednocześnie ogłaszam, że... TYDZIEŃ SUPER NIESPODZIANEK właśnie wystartował!
Ktoś pamięta poprzedni? 😉🤰🙃
Obserwujcie, aby niczego nie przegapić! 🧐
Będzie się działo!💪
Dobrego dnia dla Was! ❤️
Ps. Nadaję dzisiaj do Was z Chorwacji, gdzie mój mąż porwał nas urodzinowo, więc... będzie w tym tygodniu też pewnie trochę wakacyjnego spamu w relacjach.😉
#mamafizjoterapeuta #urodziny #promocja #mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #spłaszczonagłówka #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #zabawyzniemowlakiem
Puk, puk!
Czy są z nami Rodzice wcześniaków?💜
Jeśli tak, to zachęcam do zerknięcia do mojego wpisu na blogu!
👉 https://mamafizjoterapeuta.pl/2022/04/05/jak-rozwija-sie-wczesniak/
A jeśli macie ochotę, podzielcie się proszę swoją historią! 🥰🔥
👉 Jak żyjecie?
👉 Z czym się borykacie?
Dobrego dnia dla wszystkich!❤️
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #wczesniak #zabawyzniemowlakiem
Zdarzyło Ci się kiedyś myśleć o tym, że stó Zdarzyło Ci się kiedyś myśleć o tym, że stópki takiego Maluszka JUŻ przygotowują się do chodu? 🤔
Tak... brzmi jakby było "na wyrost", ale rzeczywiście tak jest! 💪🔥
Każde doświadczenie jest ważne dla ich rozwoju. ❤️
Jak to wygląda konkretnie?🤔
Pisałam o tym na blogu. Sprawdź!👉
https://mamafizjoterapeuta.pl/2020/08/31/jak-stopy-przygotowuja-sie-do-chodu/
Jestem ciekawa na jakim etapie jest teraz Twoje Maleństwo!
Daj znać! 🥰
🔥 Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, wiesz co robić.😉
💬📝✈❤️
Dziękuję!
Ps. Aktywne linki do wpisów, które mogą Cię zainteresować, znajdziesz w mojej dzisiejszej relacji.
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
6 dni
Zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć, aby dziecko Zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć, aby dziecko nie patrzyło w górę? 🤔
Jeśli tak, to jak to argumentowano? 🤔
👉 Daj znać! Jestem bardzo ciekawa!😊
A na blogu... znajdziesz dokładne wyjaśnienie ważnych kwestii;
Wskakuj!
💥 WPIS O PATRZENIU W GÓRĘ:
https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/02/18/niemowle-patrzy-w-gore/
💥 WPIS O PALUSZKACH STÓP W BUZI:
https://mamafizjoterapeuta.pl/2020/06/25/czy-niemowle-musi-wkladac-palce-stop-do-buzi/
🔥 Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, wiesz co robić.😉
💬📝✈❤️
Dziękuję!
Ps. Aktywne linki do wpisów, które mogą Cię zainteresować, znajdziesz w mojej dzisiejszej relacji.
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
👉 Kto już opanował podnoszenie bokiem do podłoża?
👉 Czy początki były łatwe?
👉 Czy z czasem "weszło to w krew"?
💥💥💥 Daj znać! 
Więcej na temat przyjaznej pielęgnacji znajdziesz na blogu:
✅https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/09/12/przyjazna-pielegnacja-czyli-co/
A o tym, jak do tego podejść i nie zwariować pisałam tutaj:
✅https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/07/20/handling/
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Kochani, dzisiaj podsyłam coś, co chyba najlepie Kochani, dzisiaj podsyłam coś, co chyba najlepiej podsumuje nasz tydzień...
Czy też czasami macie wrażenie, że Wasze dziecko posiada wbudowany... CZUJNIK WYSOKOŚCI? 😉
O ironio... pisałam o tym kiedyś na blogu:😅🙈🙃
Aktywny link w moim dzisiejszym stories. :) 
👉https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/07/11/czy-tez-czasami-masz-wrazenie-ze-twoje-dziecko-jest-wyposazone-w-czujnik-wysokosci/
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Load More... Follow on Instagram

2021 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.