Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • Blog
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • Korzystamy
    • Polityka prywatności

  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • Blog
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • Korzystamy
    • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    4-7 miesięcy Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe Wysoki podpór

    3 fajne zabawy… z wysokim podporem :)

    24 lipca 2019

    Wysoki podpór…

    To oczywiste, że umiejętność uniesienia głowy i klatki piersiowej ponad płaszczyznę podparcia jest warunkiem koniecznym do tego, aby dziecko przyjęło pozycję czworaczą, a następnie, by potrafiło się w niej przemieszczać…

    Ale czy wiesz, że tak naprawdę w wysokim podporze nie chodzi tylko o to? To zdecydowanie bardziej złożona umiejętność, a jej „powiązania” są szersze, niż może się wydawać…

    Od początku:

    Wysoki podpór to aktywność, w której maluch, położony na brzuszku podpiera się na wyprostowanych rączkach. Główka uniesiona jest wysoko nad podłoże, linia wzroku przebiega równolegle względem płaszczyzny podparcia. Dziecko podpiera się na nasadach dłoni (sama dłoń powinna być otwarta, choć w początkach wysokiego podporu maluch może podpierać się za zamkniętej rączce), a paluszki skierowane są w przód. Łokcie lekko ugięte.

    W aktywnym podporze:

    • barki znajdują się daleko od uszu,
    • szyja jest dobrze widoczna,
    • klatka piersiowa unosi się nad podłoże,
    • pupka jest napięta, a nóżki swobodne.

    Dziecko osiąga umiejętność podpierania się na wyprostowanych rączkach najczęściej w okolicach końcówki 6 miesiąca życia.

    Aby unieść górną część tułowia nad podłoże, maluch musi dość mocno się od niego ODEPCHNĄĆ – to dlatego, bardzo często pierwszym próbom przyjmowania wysokiego podporu towarzyszy… pełzanie w tył. 🙂 TAK – to naturalny etap, który poprzedza przemieszczanie się do przodu. 😉

    Wiemm… może to być niesamowicie frustrujący moment, bo przecież przedmiot, do którego akurat maluch chce się zbliżyć… oddala się od niego! Na szczęście ten etap dość szybko mija i dziecko ostatecznie zaczyna przemieszczać się w przód. 😉

    Jak by to powiedziała moja starsza córka: „JESTEM WŚCIECZONA” 😉 (a uwierzcie mi, temperament ma nieprzeciętny i już modlę się za jej przyszłego męża, żeby z nią wytrzymał ;)) Ale… w sumie… kto z nas się nie wścieka, jeśli pomimo podejmowanych wysiłków cel, do którego dążymy, wcale nie jest bliżej???

    WYSOKI PODPÓR

    Aktywny, wysoki podpór świadczy o tym, że maluch coraz lepiej stabilizuje obręcz barkową, która staje się silna i będzie stanowić doskonałą bazę nie tylko do wykonywania precyzyjnych ruchów w obrębie rączek, ale stanie też jest solidną podstawą dla ruchów żuchwy i języka, czyli spełnia ważną rolę w osiągnięciu pełnej kontroli okolicy orofacjalnej…

    Aktywny podpór świadczy też o dobrej współpracy mięśni tułowia i jego postępującej stabilizacji.  Wysoki podpór to też oczywiście możliwość osiągania nowych, coraz to wyższych pozycji i aktywności – pozycja czworacza, czworakowanie, możliwość przyjęcia pozycji siedzącej itp.

    O wysokim podporze przeczytacie więcej np. tutaj: >>>ZOBACZ<<<

    Wiemy już, że wysoki podpór jest ważny. Wiemy też, że maluch powinien osiągnąć go w okolicach końcówki 6. miesiąca życia. Ale… co jeśli tego nie robi? Co jeśli chętniej „pływa” >>>ZOBACZ<<< niż podpiera się na wyprostowanych rączkach?

    Oczywiście… jeśli macie wątpliwości, to najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty, ale… czy jest coś, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na co dzień, w domu? Czy są jakieś zabawy, które mogą pomóc dziecku „załapać” o co chodzi? Pewnie, że tak! Zobaczcie sami! 🙂

    PRZYKŁADOWE ZABAWY Z WYSOKIM PODPOREM:

    ZABAWA NR 1.

    Jedną z rzeczy, którą możemy zaproponować maluchowi mającemu kłopot z wysokim podporem jest… pokazanie mu, że… na rączkach można się podpierać. 🙂

    Taaak… wzrok Was nie myli – zrobiłam to… w siadzie… I to w dodatku posadziłam w ten sposób malucha, który jeszcze samodzielnie nie siada… Czy zwariowałam? No…. nie!

    Już tłumaczę!

    • po pierwsze, nie zostawiłam dziecka „samopas” – zadbałam o to, aby jego pozycja była prawidłowa – aby opierał stópki o podłoże, ustawiał kolanka na szerokość bioder, aby jego uda podparte były niemalże na całej długości, aby barki wysunięte były nieznacznie w przód w stosunku do bioder, a tułów pochylony w przód…
    • po drugie… czy nie uważacie, że w takiej pozycji jest jednak łatwiej się podeprzeć? Jeśli siedzimy i opieramy ręce o stół, to praca, którą musimy włożyć jest mniejsza niż w przypadku, gdyby w pozycji leżenia na brzuchu trzeba było utrzymać głowę i górną część tułowia przeciwko sile grawitacji… Zrobiłam w ten sposób, bo po prostu chciałam stopniować trudność 😉 W przypadku tego konkretnego niespełna sześciomiesięczniaka próba podparcia w pozycji leżącej byłaby po prostu zbyt trudna…
    • po trzecie, cała „zabawa” trwała krótką chwilę, po której maluszek wylądował na brzuszku i wrócił do swoich codziennych aktywności. 😉

    * Zamiast siadu prostego, można również posadzić Maluszka na swoich kolanach w siadzie bocznym. 🙂

    ZABAWA NR 2.

    W leżeniu na brzuszku siadamy za dzieckiem w taki sposób, aby jego nóżki znalazły się pomiędzy naszymi udami i układamy swoje ręce po bokach tułowia dziecka. Przesuwając raz jedną, raz drugą (swoją) rękę w tył, pomagamy maluchowi przyjąć pozycję wysokiego podporu.

    Ważne, aby robić to powoli i stopniowo – krok po kroku – dać dziecku czas na oswojenie się z tą pozycją. Jeśli czujemy, że dziecko przejmuje kontrolę i podpiera się na swoich rączkach, możemy ponownie przesunąć ręce tak, aby podparł się jeszcze wyżej (ale nie za wysoko ;)).

    Pomocne może okazać się tutaj wykorzystanie zabawki, która jest nieco wyższa i motywuje dziecko do tego, aby utrzymywało aktywną pozycję główki. Dobrze, jeśli nie znajduje się ona jednak zbyt blisko rączek, bo wtedy chęć sięgnięcia po nią może znacząco pokrzyżować nasze plany. 😉

    ZABAWA NR 3 – Z LUSTERKIEM

    Nie ma nic lepszego, bardziej intrygującego i motywującego niż… zakazany owoc. 😉 To dlatego użyłam w tej zabawie zwykłego… małego lusterka, którym mój synek nie bawi się na co dzień.

    Kiedy dziecko leży na brzuszku podpierając się na przedramionach – i wsuniemy taki przedmiot POD JEGO KLATKĘ PIERSIOWĄ, to będzie próbowało zrobić wszystko, aby ten przedmiot zobaczyć/ dosięgnąć… Nie ma na to innego sposobu niż… podparcie się na wyprostowanych rączkach. 🙂

    Warunek jest jeden – motywacja musi być potężna. 😉

    Oczywiście to tylko propozycje zabaw i warto pamiętać, że o wysoki podpór tak naprawdę można dbać już o wiele, wiele wcześniej, zanim fizycznie będzie on obecny.

    Przyjazne sposoby pielęgnacji >>>ZOBACZ<<<, noszenia, podnoszenia, a także sporo zabaw, w których dziecko musi w leżeniu na pleckach WYSUNĄĆ rączki w górę, w stronę zabawki to solidna podstawa do tego, aby maluch zapracował na stabilną obręcz barkową. 😉

    A tutaj… odpowiedź na pytanie z fb. 😉 Oczywiście – jeśli dziecko zaczyna podpierać się na wyprostowanych rączkach, kiedy pokazujecie mu zabawkę wyżej, to super, ale ta wersja, może przekonać tych najbardziej opornych:

     

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    3 komentarze
    dziecko nie chce się podpieraćkiedy podpór na wyprostowanych rączkachpodpór na wyprostowanych rączkachw co się bawić z dzieckiemwysoki podpór
    • Czy też czasami masz wrażenie, że Twoje dziecko jest wyposażone w… czujnik wysokości? :)

    • Pchacz… 5 rzeczy, które warto wiedzieć.

    Zobacz również

    WYZWANIE #1 Leżenie na brzuszku

    22 czerwca 2018

    Dbamy o bioderka

    4 grudnia 2017

    Symetrycznie… czyli jak?

    9 lutego 2018

    3 komentarze

  • Reply Martyna 24 lipca 2019 at 22:38

    Co myślisz o zamontowaniu dziecku lustra przed matą?

    • Reply Gosia Paleczny 28 lipca 2019 at 21:16

      Świetny pomysł! Mam tak w gabinecie 😉

  • Reply anna 31 lipca 2019 at 08:08

    Dzień dobry, mój synek skończył wczoraj 7 miesięcy, ponad dwa miesiące temu zaczął ćwiczyć wysoki podpór, po miesiącu go opanował, co potwierdził fizjoterapeuta, dwa tygodnie temu zaczął przyjmować pozycje czworaczą i kołysać się w przód i w tył. Zaniepokoiło mnie jednak, że w pozycji czworaczej jak chce się dostać do przedmiotu przed nim stopniowo podciąga nóżki bardzo pod pupę (czasem nawet stoi na stopach) i jakby “kucając” odbija się do przodu prostując nogi i ląduje na brzuchu. Czy to jest normalny etap w nauce czworakowania? Byliśmy u fizjoterapeuty, który stwierdził lekkie napięcie po jednej stronie pleców, którego pozbyliśmy się ćwiczeniami w domu i ostatnio fizjo stwierdził że wszystko jest prawidłowo. Synek jeszcze nie pełza. Jeśli to normalny etap to wolę oszczędzić synkowi wizyty u fizjoterapeuty, bo ostatnio bardzo boi się obcych i wiem że skończy się to płaczem, dlatego bardzo proszę o odpowiedź.

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej sześcioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

Jeśli podoba Ci się to. co robię, możesz postawić mi kawę. :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

PROMOCJA

ZAPISZ SIĘ

Q&S czyli… pytania i podpowiedzi

ZOBACZ Q&S

NOWOŚĆ! AUDIOBOOK Z ZABAWAMI!

ZOBACZ AUDIOBOOK

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

E-book o zabawach z dzieckiem :)

KUP E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

KUP E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

KUP E-BOOK

Najnowszy filmik z mojego kanału na YouTube.

https://youtu.be/lwgTp-T9TSU

MEDIA I JA

W programie DDTVN rozmawialiśmy o wyborze fotelika do karmienia i o tym, kiedy dziecko jest gotowe, aby w nim usiąść. W Programie MammaMia Polsat Rodzina rozmawialiśmy o akcesoriach dla malucha oraz o tym jak wspierać dziecko w nauce chodzenia
Podczas kolejnego nagrania programu Mamma Mia rozmawialiśmy o bioderkach, pieluchowaniu oraz profilaktyce dysplazji. Na kanele WP kobieta dostępne są nagrania, w których rozmawiamy o popularnych akcesoriach dla Malucha i o tym, czy dziecko rzeczywiście tego wszystkiego potrzebuje. Byłam również jedną z prelegentek na Urodzinach Blue City w Warszawie, gdzie opowiadałam o rozwoju dziecka i o tym, w jaki sposób możemy go wspierać.

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

A Wy? Jak sobie radziliście z ulewającym Maluszk A Wy? Jak sobie radziliście z ulewającym Maluszkiem? 👶
➡️ Ciekawy wpis o ulewaniu znajdziecie na blogu:

https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/04/04/ulewanie-a-rozwoj/

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #noszeniemaznaczenie #dzidziuś #niemowlę #dziecko #bedemama #jestemmama #instamama #rodzew2020 #rodzew2021 #przyjaznapielęgnacja #jestembojestes
Dobrej niedzieli kochani! 😍 #mamafizjoterapeut Dobrej niedzieli kochani! 😍

#mamafizjoterapeuta #rodzina #rodzinatojestsiła #niedziela #rodzinnaniedziela
Dzień dobry! 😍 Bardzo pracowicie u nas, ale po Dzień dobry! 😍
Bardzo pracowicie u nas, ale podsyłamy dzisiaj krótki filmik. 🙂
Rysowanie rysowaniem, ale... czy zwróciliście uwagę na to, że do tak precyzyjnych ruchów małą rączką potrzebna jest naprawdę dobra stabilność obręczy barkowej i tułowia?
U Tadzia nie od początku była to tak oczywista sprawa...
Kilkukrotnie poruszałam ten temat na blogu, dlatego jeśli Wasz maluszek ma trudność z leżeniem na brzuszku, wysokim podporem, unoszeniem zgiętych nóżek nad podłoże czy np. kontrolą główki... wpadnijcie:
✅ www.mamafizjoterapeuta.pl

Kilka wpisów, które mogą Was zainteresować znajdziecie w moim dzisiejszym stories.

Dobrego dnia!❤️

#mamafizjoterapeuta #wspieranieprzezzabawe #noszeniemaznaczenie #rozwojdziecka #mama #mamąbyć #jestemwciąży #będęmamą #rodzew2021 #rodzew2021 #niemowle #dzidziuś #instamama
Wracamy po Świętach z czymś prostym, ale... maj Wracamy po Świętach z czymś prostym, ale... mającym ogromne znaczenie! 💪
Jak to wygląda u Was? Udaje się Wam zwracać uwagę na te rzeczy podczas codziennych aktywności?
Czy coś to u Was zmienia?

Piszcie! ❤️

Teksty, które mogą Was zainteresować, znajdziecie w moim dzisiejszym stories.

O roli doświadczeń:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/05/08/czy-mozemy-wplynac-na-budowe-mozgu-dziecka/

O noszeniu:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2017/07/05/noszenie-dziecka/

O przyjaznej pielęgnacji:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/09/12/przyjazna-pielegnacja-czyli-co/ 

Link do e-booków w moim bio. 

Dobrego dnia! ❤️ 

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #wspieranierozwojudzieci #wspieranieprzezzabawe #wspieramniewymuszam #noszeniemaznaczenie #rozwojdziecka #instamama #instamateczki #bedemama #jestemwciazy #rodzew2021 #rodzew2020
Kochani, znikamy na kilka dni do naszej ciszy, bo. Kochani, znikamy na kilka dni do naszej ciszy, bo... w ciszy wszystko słychać lepiej. 🙂
Minął rok, a we mnie nadal pracują te słowa:
"Mogę być bardzo wściekła na to, czego nie mam, albo wdzięczna za to, co mam" 
Można iść po najniższej linii oporu i nastawić się na krytykanctwo negując wszystko i wszystkich wokoło, albo... nauczyć się dostrzegać DOBRO- nawet najmniejszą rzecz i dziękować za nią! ❤
➡ Pierwsza postawa - prosta, bo przecież krytykować każdy potrafi, jednak... na dłuższą metę destrukcyjna tak naprawdę dla nas samych...
➡ Druga z kolei... nie jest łatwa.
Dostrzeżenie tego, co jest "normalne" i "przecież nam się należy" czy... danie czegoś od siebie- trudniejsze...

I... oczywiście, że mogłabym chcieć więcej! Ale... mam to, co mam. Jestem tu i teraz...

Dzisiaj wspominamy dzień, w którym Pan Jezus został przybity do krzyża. I tak sobie myślę... chciałabym, aby nikt nigdy przeze mnie nie został do krzyża przybity... Abym swoim postępowaniem, swoimi słowami nie podcięła mu skrzydeł, nie sprawiła, że przestanie w siebie wierzyć...
Każdy jest ważny i WARTOŚCIOWY! ❤

Dziękuję za to, że tutaj jesteście! Za to, że czytacie moje wpisy, komentujecie, udostępniacie...
Dziękuję, że wspieracie akcje charytatywne, które organizuję...
To naprawdę WIELKA SPRAWA!
Więc uśmiechnij się w te Święta! 🙂
Każdego dnia robisz MASĘ WSPANIAŁYCH RZECZY! ❤

Życzymy Wam dużo radości i nadziei, jaką niesie zmartwychwstanie.
Dobrego czasu! ❤

*Jeśli nie znacie Nicka Vujicica, warto wygooglować...

Kalwaria Tokarska. ❤️

#mamafizjoterapeuta #swietawielkanocne #wielkanoc2021  #rodzina #kalwariatokarska #wielkipiątek
Chyba nigdy nie zliczę nieprzespanych nocy, momen Chyba nigdy nie zliczę nieprzespanych nocy, momentów, kiedy czułam się bezradna i kiedy zwyczajnie nie ogarniałam... 
Ale... patrząc z perspektywy czasu wiem, że weszłabym kolejny raz do tej samej rzeki. 😉💪
I w zasadzie... nic się nie zmieniło - nadal często czuję zmęczenie, nadal są chwile zwątpienia, a „ogarnianie”nie jest moją najsilniejszą stroną, ale... zwyczajnie kocham te dzieciaki! ❤️

Nie szukam szczęścia gdzieś daleko, bo... mam je na wyciągnięcie ręki! ❤️

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #rodzina #rodzinatojestsiła #mama
Kto już czytał nowy wpis na blogu? Czy myśląc Kto już czytał nowy wpis na blogu? 
Czy myśląc o rozpoczęciu przygody z noszeniem też mieliście spory dylemat co w Waszym przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem? 🤔
Nie ukrywam, że w pierwszych miesiącach życia chusta wypadła u nas bezkonkurencyjnie, ale nosidła mogą być w dzisiejszych czasach bardzo dobrą alternatywą pod warunkiem, że zrobimy to z głową.
➡️ O tym jak to zrobić i co wziąć pod uwagę podejmując decyzję o tym- w czym nosić, przeczytacie na blogu:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/03/30/chusta-czy-nosidlo/

Wpis to idealna lektura dla wszystkich tych, którzy nadal czują się zagubieni w tym temacie.

Przygotowała go dla nas doradczyni noszenia, Hanna Łasica. @hannalasica 
➡️ Koniecznie zerknijcie na profil Hani, gdzie znajdziecie mnóstwo praktycznych wskazówek, noszeniowy e-book, a także wywiad ze mną o tym, co najczęściej nurtuje młodych Rodziców. 

A... uprzedzając pytania o nosidło ze zdjęcia, pisałam o nim tutaj: 
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/korzystamy/

Miłej lektury! ❤️

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #noszeniemaznaczenie #noszeniewchuscie #wspieramniewymuszam #przyjaznapielegnacja #chustaczynosidło #rozwojniemowlaka #rodzew2021 #rodzew2020 #bedemama #jestemwciąży
Czy wiecie, że przekładanie kartek w książce m Czy wiecie, że przekładanie kartek w książce może być całkiem fajnym treningiem związanym z przekraczaniem linii środkowej ciała? 😉 
I... wbrew pozorom... taka umiejętność przydaje się nie tylko starszakom!
Przekraczanie linii środkowej pojawia się np. podczas nauki obrotów czy... zabaw własnymi stópkami już w wielu kilku miesięcy! 👶
➡️ Wszystko, co warto na ten temat wiedzieć, znajdziecie na moim blogu w tym wpisie: 
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/02/10/przekraczanie-linii-srodkowej/

Aktywny link znajdziecie również w moim dzisiejszym stories. 

Pamiętacie o przekraczaniu linii środka podczas codziennych zabaw? 😉

Ps. U nas ostatnio moda na przebieranki.😉 

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #zabawazdzieckiem #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielęgnacja #wspieranieprzezzabawe #rodzew2021 #rodzew2020 #bedemama #ciąża #niemowlak
Load More... Follow on Instagram

2021 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.