Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    4-7 miesięcy Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe Wysoki podpór

    3 fajne zabawy… z wysokim podporem :)

    Wysoki podpór…

    To oczywiste, że umiejętność uniesienia głowy i klatki piersiowej ponad płaszczyznę podparcia jest warunkiem koniecznym do tego, aby dziecko przyjęło pozycję czworaczą, a następnie, by potrafiło się w niej przemieszczać…

    Ale czy wiesz, że tak naprawdę w wysokim podporze nie chodzi tylko o to? To zdecydowanie bardziej złożona umiejętność, a jej „powiązania” są szersze, niż może się wydawać…

    Od początku:

    Wysoki podpór to aktywność, w której maluch, położony na brzuszku podpiera się na wyprostowanych rączkach. Główka uniesiona jest wysoko nad podłoże, linia wzroku przebiega równolegle względem płaszczyzny podparcia. Dziecko podpiera się na nasadach dłoni (sama dłoń powinna być otwarta, choć w początkach wysokiego podporu maluch może podpierać się za zamkniętej rączce), a paluszki skierowane są w przód. Łokcie lekko ugięte.

    W aktywnym podporze:

    • barki znajdują się daleko od uszu,
    • szyja jest dobrze widoczna,
    • klatka piersiowa unosi się nad podłoże,
    • pupka jest napięta, a nóżki swobodne.

    Dziecko osiąga umiejętność podpierania się na wyprostowanych rączkach najczęściej w okolicach końcówki 6 miesiąca życia.

    Aby unieść górną część tułowia nad podłoże, maluch musi dość mocno się od niego ODEPCHNĄĆ – to dlatego, bardzo często pierwszym próbom przyjmowania wysokiego podporu towarzyszy… pełzanie w tył. 🙂 TAK – to naturalny etap, który poprzedza przemieszczanie się do przodu. 😉

    Wiemm… może to być niesamowicie frustrujący moment, bo przecież przedmiot, do którego akurat maluch chce się zbliżyć… oddala się od niego! Na szczęście ten etap dość szybko mija i dziecko ostatecznie zaczyna przemieszczać się w przód. 😉

    Jak by to powiedziała moja starsza córka: „JESTEM WŚCIECZONA” 😉 (a uwierzcie mi, temperament ma nieprzeciętny i już modlę się za jej przyszłego męża, żeby z nią wytrzymał ;)) Ale… w sumie… kto z nas się nie wścieka, jeśli pomimo podejmowanych wysiłków cel, do którego dążymy, wcale nie jest bliżej???

    WYSOKI PODPÓR

    Aktywny, wysoki podpór świadczy o tym, że maluch coraz lepiej stabilizuje obręcz barkową, która staje się silna i będzie stanowić doskonałą bazę nie tylko do wykonywania precyzyjnych ruchów w obrębie rączek, ale stanie też jest solidną podstawą dla ruchów żuchwy i języka, czyli spełnia ważną rolę w osiągnięciu pełnej kontroli okolicy orofacjalnej…

    Aktywny podpór świadczy też o dobrej współpracy mięśni tułowia i jego postępującej stabilizacji.  Wysoki podpór to też oczywiście możliwość osiągania nowych, coraz to wyższych pozycji i aktywności – pozycja czworacza, czworakowanie, możliwość przyjęcia pozycji siedzącej itp.

    O wysokim podporze przeczytacie więcej np. tutaj: >>>ZOBACZ<<<

    Wiemy już, że wysoki podpór jest ważny. Wiemy też, że maluch powinien osiągnąć go w okolicach końcówki 6. miesiąca życia. Ale… co jeśli tego nie robi? Co jeśli chętniej „pływa” >>>ZOBACZ<<< niż podpiera się na wyprostowanych rączkach?

    Oczywiście… jeśli macie wątpliwości, to najlepszym rozwiązaniem będzie wizyta u fizjoterapeuty, ale… czy jest coś, na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na co dzień, w domu? Czy są jakieś zabawy, które mogą pomóc dziecku „załapać” o co chodzi? Pewnie, że tak! Zobaczcie sami! 🙂

    PRZYKŁADOWE ZABAWY Z WYSOKIM PODPOREM:

    ZABAWA NR 1.

    Jedną z rzeczy, którą możemy zaproponować maluchowi mającemu kłopot z wysokim podporem jest… pokazanie mu, że… na rączkach można się podpierać. 🙂

    Taaak… wzrok Was nie myli – zrobiłam to… w siadzie… I to w dodatku posadziłam w ten sposób malucha, który jeszcze samodzielnie nie siada… Czy zwariowałam? No…. nie!

    Już tłumaczę!

    • po pierwsze, nie zostawiłam dziecka „samopas” – zadbałam o to, aby jego pozycja była prawidłowa – aby opierał stópki o podłoże, ustawiał kolanka na szerokość bioder, aby jego uda podparte były niemalże na całej długości, aby barki wysunięte były nieznacznie w przód w stosunku do bioder, a tułów pochylony w przód…
    • po drugie… czy nie uważacie, że w takiej pozycji jest jednak łatwiej się podeprzeć? Jeśli siedzimy i opieramy ręce o stół, to praca, którą musimy włożyć jest mniejsza niż w przypadku, gdyby w pozycji leżenia na brzuchu trzeba było utrzymać głowę i górną część tułowia przeciwko sile grawitacji… Zrobiłam w ten sposób, bo po prostu chciałam stopniować trudność 😉 W przypadku tego konkretnego niespełna sześciomiesięczniaka próba podparcia w pozycji leżącej byłaby po prostu zbyt trudna…
    • po trzecie, cała „zabawa” trwała krótką chwilę, po której maluszek wylądował na brzuszku i wrócił do swoich codziennych aktywności. 😉

    * Zamiast siadu prostego, można również posadzić Maluszka na swoich kolanach w siadzie bocznym. 🙂

    ZABAWA NR 2.

    W leżeniu na brzuszku siadamy za dzieckiem w taki sposób, aby jego nóżki znalazły się pomiędzy naszymi udami i układamy swoje ręce po bokach tułowia dziecka. Przesuwając raz jedną, raz drugą (swoją) rękę w tył, pomagamy maluchowi przyjąć pozycję wysokiego podporu.

    Ważne, aby robić to powoli i stopniowo – krok po kroku – dać dziecku czas na oswojenie się z tą pozycją. Jeśli czujemy, że dziecko przejmuje kontrolę i podpiera się na swoich rączkach, możemy ponownie przesunąć ręce tak, aby podparł się jeszcze wyżej (ale nie za wysoko ;)).

    Pomocne może okazać się tutaj wykorzystanie zabawki, która jest nieco wyższa i motywuje dziecko do tego, aby utrzymywało aktywną pozycję główki. Dobrze, jeśli nie znajduje się ona jednak zbyt blisko rączek, bo wtedy chęć sięgnięcia po nią może znacząco pokrzyżować nasze plany. 😉

    ZABAWA NR 3 – Z LUSTERKIEM

    Nie ma nic lepszego, bardziej intrygującego i motywującego niż… zakazany owoc. 😉 To dlatego użyłam w tej zabawie zwykłego… małego lusterka, którym mój synek nie bawi się na co dzień.

    Kiedy dziecko leży na brzuszku podpierając się na przedramionach – i wsuniemy taki przedmiot POD JEGO KLATKĘ PIERSIOWĄ, to będzie próbowało zrobić wszystko, aby ten przedmiot zobaczyć/ dosięgnąć… Nie ma na to innego sposobu niż… podparcie się na wyprostowanych rączkach. 🙂

    Warunek jest jeden – motywacja musi być potężna. 😉

    Oczywiście to tylko propozycje zabaw i warto pamiętać, że o wysoki podpór tak naprawdę można dbać już o wiele, wiele wcześniej, zanim fizycznie będzie on obecny.

    Przyjazne sposoby pielęgnacji >>>ZOBACZ<<<, noszenia, podnoszenia, a także sporo zabaw, w których dziecko musi w leżeniu na pleckach WYSUNĄĆ rączki w górę, w stronę zabawki to solidna podstawa do tego, aby maluch zapracował na stabilną obręcz barkową. 😉

    A tutaj… odpowiedź na pytanie z fb. 😉 Oczywiście – jeśli dziecko zaczyna podpierać się na wyprostowanych rączkach, kiedy pokazujecie mu zabawkę wyżej, to super, ale ta wersja, może przekonać tych najbardziej opornych:

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    3 komentarze
    dziecko nie chce się podpieraćkiedy podpór na wyprostowanych rączkachpodpór na wyprostowanych rączkachw co się bawić z dzieckiemwysoki podpór
    • Czy też czasami masz wrażenie, że Twoje dziecko jest wyposażone w… czujnik wysokości? :)

    • Pchacz… 5 rzeczy, które warto wiedzieć.

    3 komentarze

  • Reply Martyna at

    Co myślisz o zamontowaniu dziecku lustra przed matą?

    • Reply Gosia Paleczny at

      Świetny pomysł! Mam tak w gabinecie 😉

  • Reply anna at

    Dzień dobry, mój synek skończył wczoraj 7 miesięcy, ponad dwa miesiące temu zaczął ćwiczyć wysoki podpór, po miesiącu go opanował, co potwierdził fizjoterapeuta, dwa tygodnie temu zaczął przyjmować pozycje czworaczą i kołysać się w przód i w tył. Zaniepokoiło mnie jednak, że w pozycji czworaczej jak chce się dostać do przedmiotu przed nim stopniowo podciąga nóżki bardzo pod pupę (czasem nawet stoi na stopach) i jakby „kucając” odbija się do przodu prostując nogi i ląduje na brzuchu. Czy to jest normalny etap w nauce czworakowania? Byliśmy u fizjoterapeuty, który stwierdził lekkie napięcie po jednej stronie pleców, którego pozbyliśmy się ćwiczeniami w domu i ostatnio fizjo stwierdził że wszystko jest prawidłowo. Synek jeszcze nie pełza. Jeśli to normalny etap to wolę oszczędzić synkowi wizyty u fizjoterapeuty, bo ostatnio bardzo boi się obcych i wiem że skończy się to płaczem, dlatego bardzo proszę o odpowiedź.

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności