Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy RÓŻNE

    Czy też czasami masz wrażenie, że Twoje dziecko jest wyposażone w… czujnik wysokości? :)

    Coś jest na rzeczy… pomyślałam sobie, kiedy każde kolejne z moich dzieci wydawało się zachowywać w bardzo podobny sposób… Noszone – uspokajało się niemal natychmiastowo, ale kiedy tylko próbowałam usiąść… ponownie zaczynało wyrażać swoje niezadowolenie…

    Czy to tylko kaprys? Temperament???

    Okazuje się, że… niekoniecznie! 🙂 Całkiem niedawno natrafiłam na ciekawy tekst, który chyba wyjaśnił jedną z większych zagadek mojego macierzyństwa (aż strach myśleć co jeszcze nas czeka ;)).

    OD POCZĄTKU

    Kiedy urodził się mój pierwszy syn, bardzo szybko przekonałam się, że noszenie ma ogromną moc. 😉 Nie ukrywam… na początku odpowiadało mi to bardzo – wiadomo, pierwsze dziecko, ja zakochana po uszy, mająca jeszcze całkiem sporo czasu zachwycałam się urokami noszenia, przytulania, bliskości…

    Ta sielanka trwała mniej więcej przez 3 tygodnie, kiedy to w lodówce zaczęły powoli kończyć się zapasy zamrożonego jedzenia, sterta rzeczy czekających na wyprasowanie była już wyższa ode mnie, a i ogarnięcie domu, (które zawsze poprawia mój komfort psychiczny) byłoby wielce wskazane…

    To właśnie wtedy po raz pierwszy zauważyłam tą zależność… kiedy brałam synka na ręce i chodziłam – szybko się uspokajał… Ale kiedy tylko chciałam usiąść… lub nie daj Boże odłożyć do łóżeczka… baaardzo wyraźnie zaczynał dawać mi do zrozumienia, że wcale mu się to nie podoba.

    Co za temperament!- pomyślałam… Co usłyszałam… wolę zachować dla siebie, ale… chyba możecie się domyślić: >>>ZOBACZ<<<.

    Niemniej jednak nie dawało mi to spokoju – dlaczego tak jest??? Myślałam o tym sporo, aż w końcu… minęło. Przypomniałam sobie o tym po raz kolejny tuż po narodzinach córeczki – jednej i drugiej, ale ponownie jak poprzednio, nie znalazłam odpowiedzi aż do teraz, kiedy na świat przyszedł mój najmłodszy synek. TAK! Też tak miał! 😉 Uspokajał się, kiedy trzymałam go na rękach chodząc, a kiedy próbowałam usiąść, czujnik bardzo szybko reagował. 😉

    No i nadszedł ten dzień. Szukając badań do wpisu o noszeniu dziecka, natrafiłam na tekst, który rozjaśnił moją ciemność. 😉

    To, że przychodząc na świat jesteśmy jeszcze bardzo niedojrzali wiemy wszyscy. Mamy ogromną, wrodzoną potrzebę bliskości, a w związku z tym, że nie potrafimy jeszcze komunikować się za pomocą słów, wykorzystujemy płacz i ruchy ciała do tego, aby przywołać mamę. Przy mamie jest bezpiecznie i to tak naprawdę ona zapewnia nam możliwość przeżycia (pokarm, ochrona…) Dlatego lubimy przy niej być. 😉

    Ale jak to się ma do… noszenia?

    Okazuje się, że może to być związane z… naszą przeszłością. 😉 Bardzo, bardzo daleką, kiedy to zdarzało się, że ucieczka z dzieckiem na rękach była jedyną formą ochrony przed… drapieżnikami!!!

    Uspokojenie się, przyjęcie zwartej postawy, która ułatwia noszenie mogło przyczyniać się do zwiększenia szansy na przeżycie w przypadku zagrożenia – awaryjnej ucieczki…

    Na początku, kiedy to czytałam, uśmiechnęłam się do siebie, ale kiedy pomyślałam o zwierzętach, które ratują swoje młode, to rzeczywiście… ma to sens! Przecież też jesteśmy ssakami! 🙂

    Co ciekawe, są badania, które potwierdzają tą zależność. (uff… czyli temat nurtował nie tylko mnie ;))

    Okazuje się, że dzieci poniżej 6. miesiąca życia, których matki trzymały je na rękach i chodziły, niemal natychmiast zaprzestawały poruszania się i płaczu, a akcja serca normalizowała się (ilość uderzeń serca na minutę spadała) szybciej, niż u dzieci, których matka trzymając je na rękach – siedziała.

    Co prawda pewnie nie wykorzystamy tej zależności w praktyce tak, jak nasi przodkowie i miejmy nadzieję nie będziemy też zmuszeni uciekać z dzieckiem przed innym zagrożeniem, ale pomyślcie… jak tę informację można pięknie przełożyć na codzienne życie! 🙂

    Kiedy maluch jest niespokojny, może szybko uspokoić go trzymanie na rękach i… chodzenie. Może to bardzo pomóc, kiedy dziecko odczuwa jakiś przejściowy dyskomfort.

    Podczas chodzenia dziecko jest kołysane i co ciekawe… zauważono korelację pomiędzy szybkością kołysania, a tym, jak szybko dziecko się uspokaja… (to odpowiada z kolei na moje pytanie, dlaczego podczas badania, którego fragment widzicie na filmiku, matka chodzi tak szybko. ;))

    Z kolei jeśli płacz powraca… może nam to dać do myślenia czy przypadkiem jego powodem nie jest jakiś chroniczny ból/ dyskomfort…

    Ok, to byłoby na tyle mojego luźnego wpisu. 😉

    Być może część z Was już doskonale wiedziała o tych zależnościach, ale… miałam potrzebę podzielenia się tym odkryciem. 😉

    Mój wniosek?

    Nie, moje dzieci nie urodziły się z czujnikiem wysokości, a jeśli nie uspokajały się podczas noszenia… mogło to oznaczać, że albo dokuczał im przewlekły ból albo… chodziłam zbyt wolno. 😉

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Źródła: 

    Esposito G, Yoshida S, Ohnishi R, Tsuneoka Y, Rostagno Mdel C, Yokota S, Okabe S, Kamiya K, Hoshino M, Shimizu M, Venuti P, Kikusui T, Kato T, Kuroda KO. Infant Calming Responses during Maternal Carrying in Humans and Mice: Current Biology; 2013 May 6;23(9):739-45

    Vrugt D.T.; Pederson D.R. The effects of vertical rocking frequencies on the arousal level in two-month-old infants.; Child Dev. 1973; 44: 205-209

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    1 Comment
    jak nosić niemowlęjak uspokoić płaczące dzieckonoszenie dziecka
    • 6 prostych zasad planowania… najlepszych zabaw z dzieckiem ;)

    • 3 fajne zabawy… z wysokim podporem :)

    1 Comment

  • Reply M at

    U nas też tak było, podczas spaceru, gdy niosłam mała na rękach od razu się wyciszała i dość często nawet zasypiala. Co więcej, gdy tata podnosił ją w górę i w dół, też jej się to bardzo podobało i działało podobnie.
    A w domu gdy tylko próbowałam usiąść, od razu poruszenie i płacz od nowa.

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.