Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Leżenie na brzuszku Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe Wysoki podpór

    Kłopot z wysokim podporem? Zobacz, czego unikać!

    Ostatnio w naszym Fizjo – Słowniku pojawiło się hasło: „wysoki podpór” >>>ZOBACZ<<<

    Co to takiego? To sytuacja, w której maluch podczas leżenia na brzuszku podpiera się na wyprostowanych rączkach. Jednak… podpór podporowi nierówny… Czasami dziecko rzeczywiście przyjmuje coś na wzór wysokiego podporu, ale z rzeczywistą aktywnością nie ma to zbyt wiele wspólnego – maluch co prawda podpiera się wyżej, jego rączki są wyprostowane, ale kiedy zaczniemy bliżej analizować „jakość” tego podporu, szybko zauważymy, że dziecko jest jakby „zawieszone” na obręczy barkowej… A nie o to nam chodzi.

    O aktywnym podporze mówimy wtedy, kiedy:

    • klatka piersiowa uniesiona jest nad podłoże,
    • barki znajdują się stosunkowo daleko od uszu,
    • łokcie są lekko ugięte,
    • miednica przylega do podłoża,
    • a nóżki są swobodnie wyprostowane.

    (Swoją drogą… aktywny podpór jest naprawdę wymagający – jeśli nie wierzycie, spróbujcie sami go przyjąć, ale koniecznie z zachowaniem wszystkich „warunków” AKTYWNEGO podporu. ;))

    Po co nam wysoki podpór?

    Aktywny, wysoki podpór świadczy o tym, że maluch coraz lepiej stabilizuje obręcz barkową, która staje się silna i będzie stanowić doskonałą bazę nie tylko do wykonywania precyzyjnych ruchów w obrębie rączek, ale też jest solidną podstawą dla ruchów żuchwy i języka, czyli… spełnia ważną rolę w osiągnięciu pełnej kontroli okolicy orofacjalnej. Aktywny podpór świadczy też o dobrej współpracy mięśni tułowia i jego postępującej stabilizacji. Wysoki podpór to też oczywiście możliwość osiągania nowych, coraz to wyższych pozycji i aktywności – pozycja czworacza, czworakowanie, możliwość przyjęcia pozycji siedzącej itp.

    Kierunki rozwoju?

    W typowym rozwoju dziecka, osiągnie kontroli poszczególnych części ciała przebiega w ściśle określonych kierunkach. I tak, najpierw dziecko zaczyna kontrolować to, co znajduje się bliżej osi ciała, a dopiero później może wykonywać precyzyjne ruchy częściami ciała znajdującymi się bardziej dystalnie. Można to zobrazować w ten sposób – zanim maluch będzie precyzyjnie posługiwał się dłońmi, musi osiągnąć dobrą kontrolę w obrębie obręczy barkowej. Jest to tzw. kierunek proskymalno-dystalny.

    Drugim „kierunkiem” rozwoju jest tzw. kierunek cefalokaudalny. Wieeem, brzmi strasznie. 😉 Ale to prostsze niż może się wydawać. Chodzi o to, że maluch najpierw uczy się kontrolować głowę, a następnie… po kolei… wszystkie części ciała znajdujące się poniżej – czyli obręcz barkową wraz z rączkami, tułów, obręcz biodrową i nóżki.

    Kontrola główki w linii środkowej ciała to okolice końcówki trzeciego miesiąca życia. To też ten moment, w którym podczas leżenia na brzuszku dziecko potrafi aktywnie, symetrycznie podeprzeć się na przedramionach (jak wygląda aktywny, symetryczny podpór na przedramionach zobaczysz tutaj >>>PRZEJDŹ<<<)

    Kiedy powinien się pojawić wysoki podpór?

    Najczęściej dziecko potrafi podeprzeć się na wyprostowanych rączkach w końcówce 6. miesiąca życia.

    Ale czy to dzieje się to tak po prostu? Pewnie, że nie. 😉 Tak, jak wszystkie zdobywane przez malucha umiejętności, nauka wysokiego podporu to PROCES, który trwa w czasie i co ciekawe… dziecko uczy się jej nie tylko podczas leżenia na brzuszku!

    Bardzo ważną aktywnością, która poprzedza zdobycie umiejętności wysokiego podporu jest… wysuwanie wyprostowanych rączek w stronę zabawki i utrzymanie ich w takiej pozycji przez pewien czas.

    To tzw. „aktywność antygrawitacyjna kończyn górnych” i jest logicznym poprzedzeniem umiejętności przyjmowania wysokiego podporu. Pomyślcie – przecież zanim dziecko będzie w stanie utrzymać na wyprostowanych rączkach ciężar górnej części swojego ciała, musi w jakiś sposób wzmocnić i ustabilizować obręcz barkową. Robi to właśnie m.in. poprzez zabawę, kiedy podczas leżenia na pleckach wysuwa rączki w stronę zabawki. Jest to łatwiejsze, bo podczas takiej zabawy maluch musi unieść w górę jedynie rączki, a nie, jak ma to miejsce podczas podporów – również głowę i górną część tułowia…

    W czym więc kłopot?

    Tutaj dochodzimy do sedna naszych rozważań. 😉 Bo nie każda zabawa będzie sprzyjała osiąganiu stabilności…

    Pamiętacie mój wpis o wzorcach „pchania?” (>>>ZOBACZ<<<) W dużym skrócie- „pchanie w podłoże” jest w rozwoju malucha aktywnością bardzo pożądaną. To właśnie dzięki PCHANIU, budowana jest centralna stabilność tułowia, stabilność obręczy, a także możliwe jest prawidłowe przechodzenie do coraz to wyższych pozycji i aktywne ich utrzymywanie.

    Wysoki podpór, o którym dzisiaj mowa, to przecież również pchanie – maluch, nasadą dłoni pcha w kierunku podłoża po to, by móc utrzymać górną część klatki piersiowej i głowę wysoko nad płaszczyzną podparcia.

    A czy ten maluch podczas zabawy wyrabia w sobie i utrwala umiejętność „pchania”? Nooo… nie! Robi coś zupełnie odwrotnego.

    Zobaczcie – kiedy dziecko chwyta zabawkę zawieszoną w ten sposób, to… zdrowo rozwijający się maluch będzie mieć chęć poznania jej wszystkimi możliwymi zmysłami… Będzie więc chciał zbliżyć ją w kierunku ust. Co zrobi? Zacznie pociągać ją w ich kierunku uruchamiając tym samym wzorzec… podciągania.

    Oczywiście dziecko może i powinno wysuwać rączki w stronę zabawki, ale nie powinniśmy pozwalać maluchowi na to, by STALE przyciągał je w kierunku twarzy. To samo, jeśli bawimy się z dzieckiem w… siłowanie się.

    WAŻNE! Oczywiście taka aktywność jest czymś NORMALNYM i jeśli maluch lubi bawić się w ten sposób, to nie ma w tym nic złego, ale u maluszków, które mają trudność z podpieraniem się na rączkach warto wziąć pod lupę to, czy nie jest ona aktywnością dominującą.

    Pisałam już kiedyś, że czasami szukamy daleko i dopatrujemy się głębokich patologii, a przyczynę naszej trudności mamy tuż pod nosem. 😉 Dlatego jeśli Wasze dziecko nie jest mistrzem wysokiego podporu, koniecznie zwróćcie uwagę na wzorce, w jakich pracuje…

    Jeśli myślimy o tym, konkretnym dziecku, zdecydowanie lepiej byłoby w takim przypadku zapewnić maluchowi taką zabawę, aby wysuwał rączki, ale nie miał możliwości kojarzenia tego z przyciąganiem ich w kierunku ust. Może więc warto byłoby np. pochylić się nad dzieckiem, aby to mogło dotykać naszej twarzy…? Może warto dać maluchowi jedną, dużą, lekką zabawkę (np. dmuchaną piłkę), którą będzie mógł objąć? A może nasze dziecko w ogóle nie potrzebuje zabawki, bo właśnie zaczęło zauważać swoje nóżki i sięga dłońmi w kierunku kolanek/ stóp? To też doskonały trening 😉

    Oczywiście stabilna obręcz barkowa to nie jedyny element, który powinien być obecny, jeśli myślimy o wysokim podporze. Konieczna jest tutaj po pierwsze symetria, a po drugie dobra współpraca pomiędzy mięśniami przedniej i tylnej ściany tułowia – dlatego warto zadbać również o aktywność nóżek. 😉 Mięśnie brzucha będą wtedy pracowały po to, aby w przyszłości móc zapewnić dziecku prawidłową pozycję miednicy.

    Pamiętacie jak pisałam, że aktywna zabawa nóżkami to taka, w której dziecko unosi je nad podłoże unosząc równocześnie miednicę? Zwróćcie uwagę czy u Waszych dzieci tak właśnie jest.

    Jak zachęcić malucha do unoszenia nóżek? Możecie o tym poczytać np. tutaj: >>>ZOBACZ<<<

    Fajnie sprawdza się również umieszczanie zabawek na wysokości pępka dziecka – w szóstym miesiącu życia maluch nabywa umiejętność chwytania przedmiotów stopami. 😉

    PODSUMOWUJĄC:

    Zanim zaczniemy się stresować, że z naszym dzieckiem jest coś nie tak, zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej temu, co sami mu serwujemy. 😉 Bardzo często są to rzeczy banalne i wyglądające niewinnie, ale jeśli takie bodźce się sumują, mogą wpłynąć na to, jak maluch funkcjonuje na co dzień.

    Oczywiście, część dzieci poradzi sobie sama, druga część będzie potrzebowała pomocy czy choćby „ukierunkowania” ze strony terapeuty i wtedy nie warto zwlekać (sprawdza się tutaj zasada „im szybciej tym lepiej”).

    Ważne, abyśmy pamiętali, że my, rodzice, dzięki świadomym wyborom możemy naprawdę wiele rzeczy przewidzieć i im… zapobiec. Tak więc… do dzieła 😉

    O zabawach „z wysokim podporem” przeczytacie tutaj >>>ZOBACZ<<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    E- BOOK O NOSZENIU MALUSZKA:

    #noszenieMAznaczenie czyli fajny e-book o noszeniu Maluszka

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    3 komentarze
    dziecko nie chce leżeć na brzuszkuetapy rozwojuleżenie na brzuszkuniemowlę nie lubi leżeć na brzuszkupodpór na wyprostowanych rączkachwysoki podpór
    • STRONA PREFEROWANA a może…asymetria?

    • 5 cech fajnej MATY DLA DZIECKA

    3 komentarze

  • Reply El Marto at

    A, wypowiem się!
    Jestem mamą wcześniaka z 31 t.c. i bardzo, bardzo dziękuję Pani za tę stronę. Dzięki Pani wiem, w jakim kierunku powinno zmierzać moje dziecko.
    Oczywiście moja córka wciąż nie dogania swoich rówieśników, ale dzięki Pani wiem, jak jej pomagać, by wreszcie jej się to udało.

    • Reply Olga at

      Ja jestem mamą trójki dzieci i żałuję że odkryłam Pani stronę dopiero przy trzecim. I ogromnie dziękuję Pani za dzielenie się wiedzą. Wszystkim znajomym polecam Pani bloga. Powinien byc obowiązkowo polecany wszystkim rodzicom tuż po urodzeniu dziecka 🙂

  • Reply Weronika at

    Uwielbiam Twoje wypowiedzi, wszystko jest opisane w prosty i logiczny sposób, tak, żeby nawet laik zrozumiał o co chodzi. Często korzystam z Twoich rad.
    Dziękuję. 🙂 ❤️

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

E-BOOKI O NAJFAJNIEJSZYCH ZABAWACH!

<
SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
Mam nadzieję, że dzięki temu będzie Ci łatwie Mam nadzieję, że dzięki temu będzie Ci łatwiej się odnaleźć! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta #rozwojniemowlaka #lekkootozwokudziecka #jestemmama #bedemama
Widzimy się dziś na wspólnej kawie ☕️- pami Widzimy się dziś na wspólnej kawie ☕️- pamiętasz?
Jeśli jeszcze nie udało Ci się dołączyć, to wskakuj i koniecznie daj znać jakie tematy zza kulis najbardziej Cię interesują!
👉 Link w bio.
#mamafizjoterapeuta #listodm
Przeglądaliśmy dzisiaj rodzinne zdjęcia… Ale Przeglądaliśmy dzisiaj rodzinne zdjęcia…
Ale to jakieś takie niekompletne, prawda? 😉
Pozdrawiamy niedzielne! ❤️
#mamafizjoterapeuta #family #rodzina #rodzinatojestsiła #niedziela #sunday
Dasz się zaprosić na kawę w poniedziałek? 👉 Dasz się zaprosić na kawę w poniedziałek?
👉 Jeśli tak, to zajrzyj do bio.
Zostaw kawę ☕️ w komentarzu, żebym wiedziała, że jesteś!❤️
Dzięki tym poniedziałkowym ☕️ będziesz mieć okazję poznać Mamę Fizjoterapeutę zza kulis. 😉 Będzie trochę prywaty, ciekawe opowieści, inspiracje i wyzwania. Coś, czego nie publikuję nigdzie indziej! 🥰💪
Chodź! ❤️
#mamafizjoterapeuta #listodm #niemowle #rozwojdziecka #kawa #lifestyle
Co prawda jestem minimalistką i stawiam przede ws Co prawda jestem minimalistką i stawiam przede wszystkim na wspólną zabawę z maluchem, ale dzisiaj podsyłam kilka zabawkowych inspiracji dla Poszukiwacza. ❤️
Zapisz ten post na później, żeby pomysły były zawsze pod ręką.👌
👉 A po inspiracje wspólnych zabaw zajrzyj na bloga. Link do wpisów w bio.
#mamafizjoterapeuta #zabawkidlaniemowląt #zabawkidladzieci #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka @janod_polska
🔥 ZAPISZ ten post na później, żeby zawsze by 🔥 ZAPISZ ten post na później, żeby zawsze był pod ręką! ❤️
Najpierw nie możemy się doczekać, kiedy nasz Maluszek zacznie siadać… 
A kiedy już to zrobi… najczęściej w naszej głowie pojawia się milion pytań. 😳🙃🙈
Na dużą część z nich starałam się odpowiedzieć na blogu ❤️
Link do ważnych wpisów w bio.
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #rodzew2023 #siadw
Bardzo często dobra motywacja to podstawa. ❤️ Bardzo często dobra motywacja to podstawa. ❤️💪
👉Więcej ciekawych inspiracji znajdziesz w moich Kursach i e-bookach.
Wszystkie potrzebne linki, wraz z linkami do ważnych wpisów czekają na Ciebie w bio. 🔥
Po więcej obserwuj @mama_fizjoterapeuta 👈😉
#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem  #rodzew2023 #czaszdzieckiem #markawlasna
Kupno materacyka dla mojego pierwszego dziecka, ki Kupno materacyka dla mojego pierwszego dziecka, kiedy dopiero się go spodziewałam, było chyba największą głupotą, jaką popełniłam… 🙈
To znaczy… nie wiem czy to można nazwać głupotą…
Raczej była to nieświadomość tego, że mój synek niekoniecznie od razu zapała wielką miłością do swojego łóżeczka i że przez pierwsze miesiące będzie ono pełniło jedynie funkcję magazynu… 😅🙈
Gdybym wiedziała o tym wcześniej, z pewnością tak bardzo by mnie to wtedy nie zjadło… 😉
👉Wybór materaca dla noworodka to chyba jedna z trudniejszych decyzji, z jaką przyszło mi się zmierzyć w wyprawkowej rzeczywistości…
👉 Czujesz podobnie?
Jeśli tak, to zajrzyj na bloga! 
✅ dowiesz się na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla maluszka i...
✅ poznasz modele, na które zdecydowałam się już jako doświadczona mama x5 😉
🔥 Aktywny link do wpisu znajdziesz w 
bio. 
SPRAWDŹ! ➡ https://mamafizjoterapeuta.pl/2023/01/20/materacyk-dla-dziecka/
.
.
.
#mamafizjoterapeuta #materacdlaniemowlaka #rozwojdziecka #noworodek #wyprawka #rodzew2023
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności