Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • KORZYSTAMY
    • Polityka prywatności
  • Strefa Relacji
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA

  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • KORZYSTAMY
    • Polityka prywatności
  • Strefa Relacji
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy Leżenie na brzuszku Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe Obroty

    Po co komu klin pod pupkę? :)

    9 stycznia 2019

    Być może wkładam kij w mrowisko, bo nadal jest to stosunkowo często stosowana praktyka, ale w związku z tym, że w mojej ocenie są lepsze sposoby na „poradzenie sobie” z prężącym się Maluchem… postanowiłam poruszyć ten temat.

    Możecie mi wierzyć lub nie, ale dość regularnie dostaję zapytania dotyczące układania dziecka mającego tendencję do prężenia się w… foteliku samochodowym…

    Rodzice pytają jak często i jak długo taki Maluch powinien w nim przebywać i jak szybko mogą spodziewać się pierwszych widocznych efektów…

    No i jak tu powiedzieć im, że to jest… raczej kiepskie rozwiązanie? I że efektów prawdopodobnie nie będzie? Przynajmniej nie takich, jakich byśmy oczekiwali?

    Rozumiem założenie – mówiąc bardzo obrazowo: pręży się i odgina, więc trzeba go… zgiąć.

    Nooo i jest w tym trochę prawdy 😉

    Tylko, że dziecko to nie kawałek prętu, który można wyginać do woli, nie ważne jak, aż się wreszcie wyprostuje. 🙂

    Jak sama nazwa wskazuje, fotelik SAMOCHODOWY służy do transportu dziecka w SAMOCHODZIE i do tego tak naprawdę powinna ograniczać się jego rola. 😉

    Ale do sedna.

    Zadałam ostatnio na moim fp pytanie dotyczące tego, czy dla prężącego się dziecka lepiej byłoby układać np. poduszkę – klin pod pupką czy pod główką…

    Cudownie, bo wszystkie osoby, które skomentowały post jednogłośnie stwierdziły, że pomysł z podkładaniem jej pod pupę jest zdecydowanie bardziej trafiony- i miały rację. 😉

    Dlaczego?

    Pomijam już fakt, że na załączonych zdjęciach po prostu to widać. 😉 (Uprzedzając pytania o czapeczkę… jasne, że nie trzeba jej zakładać! 🙂 Robiąc te zdjęcia nie byłam jeszcze po prostu pewna czy chcę publikować w sieci zdjęcia jego twarzy i chciałam sprawdzić czy czapeczka nam w tym pomoże. ;))

    Przyjrzyjmy się jednak jeszcze innym argumentom!

    PRZENIESIENIE CIĘŻARU CIAŁA W OKOLICE OBRĘCZY BARKOWEJ JEST ZGODNE Z TYM, CZEGO MALUCH BĘDZIE W PRZYSZŁOŚCI DOŚWIADCZAŁ.

    W przebiegu typowego rozwoju, w okolicach 5./6. miesiąca życia pojawia się etap unoszenia zgiętych nóżek nad podłoże i zabawy nimi. >>>ZOBACZ<<<

    Pod koniec trzeciego i w czwartym miesiącu życia dziecko leżąc na pleckach aktywnie unosi nóżki nad podłoże nieznacznie odrywając przy tym od podłoża również miednicę. Piąty miesiąc to najczęściej sięganie dłońmi do kolan, szósty – do stóp, aż wreszcie duży palec stopy wędruje do buzi malucha. 🙂

    Jak myślicie – któremu dziecku byłoby łatwiej to wykonać?

    Oczywiście! Dziecko, które ma uniesioną miednicę zrobi to z dużo większą łatwością niż to, któremu uniesiemy główkę.

    DLACZEGO?

    Bo jeśli poduszka jest pod pupką, ciężar ciała malucha przenosi się wyżej, w okolice obręczy barkowej, a pupa jest bardziej swobodna do tego, aby unieść się jeszcze wyżej. 🙂

    Gdybyśmy zrobili odwrotnie, czyli podłożyli poduszkę pod główkę, miednica zostałaby „dociśnięta” do podłoża i maluch praktycznie nie miałby szans na jej uniesienie.

    2. ELONGACJA SZYI

    Cóż to takiego? Elongacja, to najprościej mówiąc wydłużenie mięśni znajdujących się po tylnej stronie odcinka kręgosłupa szyjnego, które jest bardzo pożądane i którego bardzo często brakuje u dzieci, które się prężą. (Więcej o elongacji przeczytacie w moim Fizjo – Słowniku pod hasłem CHIN-TUCK >>>ZOBACZ<<<)

    Nie chodzi tutaj o zgięcie głowy, aby szyja w tylnej części „zrobiła się dłuższa”, ale o cofnięcie brody i zbliżenie jej do mostka.

    Najprościej mówiąc, my, dorośli możemy doświadczyć elongacji, kiedy cofamy podbródek równolegle do podłoża NIE ZGINAJĄC PRZY TYM GŁOWY!

    Prężący się maluch najczęściej odgina główkę do tyłu, a jego bródka znajduje się stosunkowo daleko od mostka. Tylna część szyi jest wizualnie bardzo skrócona i Maluch nie ma szansy doświadczyć prawidłowego, liniowego ustawienia głowy względem reszty ciała.

    Dzięki podłożeniu poduszki pod pupkę, możemy tę sytuację poprawić. Bródka zbliża się do mostka, a tylna część szyi wydłuża – elonguje. 🙂

    3. USTAWIENIE MIEDNICY

    U prężącego się Malucha miednica najczęściej ustawia się w dużym  przodopochyleniu – brzuszek jest wypięty do przodu, a mięśnie wzdłuż kręgosłupa bardzo mocno pracują.

    W takich warunkach, osiągnięcie tak pożądanego unoszenia nóżek nad podłoże czy prawidłowej aktywności mięśni brzucha, zrównoważonej pracy mięśni przedniej i tylnej ściany tułowia jest tak trudne. Przeważają bowiem mięśnie tylnej ściany tułowia – prostowniki.

    Podkładając poduszkę pod pupkę dziecka poprawiamy ustawienie miednicy i pośrednio przyczyniamy się do tego, że mięśniom przedniej ściany tułowia łatwiej jest włączyć się do pracy – mamy więc większą szansę na to, że aktywność przód – tył się po prostu wyrówna. 😉

    Pamiętajmy też, aby od okolic 4. miesiąca życia pokazywać dziecku zabawki na wysokości pępka. Praca nad sprowadzaniem wzroku w dół sprzyja poprawie współpracy pomiędzy grupami mięśniowymi. 🙂

    4. DAJEMY DOŚWIADCZENIE OBCIĄŻENIA OBRĘCZY BARKOWEJ

    Jak wspomniałam już wyżej, podkładając poduszkę pod pupkę dziecka, ciężar ciała Malucha przesuwa się w górę, w kierunku obręczy barkowej. Jest to niesamowicie ważne, zgodne z prawidłowym wzorcem rozwoju i nie pozostaje bez znaczenia dla osiągania przez dziecko stabilności w jej obrębie.

    Stabilna obręcz barkowa to przecież podstawa podporów, prawidłowej pozycji czworaczej, chodu itp.

    ZASADA ODPYCHANIA

    Nie wiem czy wiecie, ale kiedy dotykamy Malucha np. w okolicy międzyłopatkowej czy np. podpieramy jego główkę podtrzymując potylicę, dziecko będzie generowało napięcie prowadzące do odpychania się od serwowanego mu bodźca. Jest to dla Malucha jednoznaczna informacja: „PCHAJ”- a przecież w tym wypadku tego nie chcemy!

    To między innymi dlatego nie poleca się noszenia dziecka przodem do siebie i podtrzymywania go w okolicy karku/ górnej części plecków. Taki bodziec, w połączeniu z pionową pozycją, w której dziecku jeszcze trudno sobie poradzić, może sprawić, że Maluch zacznie się prężyć. Jeśli takie doświadczenia będą się często powtarzały, dziecko „wpisze je” na listę swojej aktywności i przeniesie dalej… :/

    O tym, skąd tyle „hałasu” wokół noszenia dziecka przeczytasz tutaj: >>>PRZEJDŹ<<<

    Kiedy więc położymy poduszkę pod główką, możemy osiągnąć efekt odwrotny od zamierzonego…

    A CO ZE WSPOMNIANYMI FOTELIKAMI SAMOCHODOWYMI?

    Myślę, że analizując po kolei wszystkie punkty, szybko dojdziemy do wniosku, dlaczego ich stosowanie nie ma szans przynieść oczekiwanego efektu. Przytoczę choćby pierwszy z nich- „kierunek rozwoju”– w foteliku samochodowym maluch nie ma szans na aktywne uniesienie miednicy nad podłoże, bo… na niej siedzi. 😉 I to w zasadzie mogłoby wystarczyć.

    Ale to nie wszystko.

    Nie polecam takiego rozwiązania również z innych powodów:

    • udowodniono, że długotrwałe przebywanie dziecka w foteliku samochodowym może przyczynić się do utrwalenia asymetrii (dziecko zazwyczaj „osuwa się” na jedną ze stron) oraz pojawienia się plagiocefalii pozycyjnej (spłaszczenie główki). >>>ZOBACZ<<<
    • są również dowody na to, że długotrwałe przebywanie w podobnej pozycji może przyczyniać się do spadków saturacji, czyli wysycenia krwi tlenem >>>ZOBACZ<<<

    Dla mnie to zupełnie wystarczające argumenty…

    A CO Z DZIEĆMI, KTÓRE BARDZO ULEWAJĄ I TAKA OPCJA NIE WCHODZI W GRĘ? CZY W TAKIEJ SYTUACJI FOTELIK NIE BYŁBY DOBRYM ROZWIZANIEM?

    Rzeczywiście, zastosowanie fotelika w takiej sytuacji mogłoby wydawać się zasadne, ale... to tylko pozory.

    Badania mówią, że posadzenie dziecka w foteliku co prawda może zmniejszać ilość treści pokarmowej, która wydostaje się na zewnątrz, ALE… nie zmniejsza tzw. refluksu utajonego (może go nawet nasilać), który jak wiecie jest zdecydowanie większym problemem, ponieważ ZALEGAJĄCA kwaśna treść pokarmowa podrażnia śluzówkę przełyku powodując uczucie dyskomfortu, a nawet ból.

    Dlatego nadal pozostaję przy wersji, że fotelik, jak sama nazwa wskazuje, służy do przewożenia dziecka w samochodzie.

    U ulewających Maluszków dbałabym przede wszystkim o podwinięcie miednicy podczas noszenia i pozycjonowanie, o którym pisałam np. tutaj: >>>ZOBACZ<<<

    Jeśli chcesz podejrzeć przykładową zabawę, którą można zaproponować Maluchowi, który się „pręży” zerknij tutaj: >>>FILM<<<

    WAŻNE!

    Oczywiście podkładanie poduszki klin pod pupkę nie jest czymś, co powinniśmy stosować „profilaktycznie.” Może ono jednak pomóc w sytuacji, kiedy maluch ma trudność z unoszeniem nóżek czy często się pręży. To propozycja raczej dla kilkumiesięczniaków niż dla noworodków i nie powinna „zwolnić nas” z myślenia o poszukiwaniu przyczyny prężenia.

    Oczywiście jeśli nasz Maluszek spontanicznie unosi nóżki nad podłoże, to klin nie będzie nam potrzebny, więc śmiało możemy z niego zrezygnować. 🙂

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    1. J R. Merchant, MD; C. Worwa; S. Porter; J. M. Coleman; R-A O. deRegnier: Respiratory Instability of Term and Near-Term Healthy Newborn Infants in Car Safety Seats; PediatricsSeptember 2001, Vol. 108 / Issue 3
    2. Persing et al. (2003). Prevention and Management of Positional Skull Deformities in Infants
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    6 komentarzy
    dziecko się odginadziecko się prężynapięcie mięśniowerozwój dzieckawzmożone napięcie mięśniowe
    • OKNA ROZWOJOWE cz.2

    • STRONA PREFEROWANA a może…asymetria?

    Zobacz również

    mama i niemowlę zabawa

    5 propozycji zabaw wspierających kluczowe umiejętności w pierwszym półroczu życia :)

    29 października 2019

    Różne powody zaciskania piąstek i… 4 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę, kiedy dziecko to robi.

    1 października 2020
    jak kształtują się krzywizny kręgosłupa

    3 proste sposoby na zadbanie o zdrowy kręgosłup Malucha.

    20 kwietnia 2021

    6 komentarzy

  • Reply Asis 11 lutego 2019 at 04:46

    Jak wspierać aktywność antygrawitacyjną nóżek u niemowląt?

  • Reply Malina 30 marca 2019 at 16:10

    Witam, czy jeśli mam taki klin w wyjmowanej gondolce do wózka powinnam go usunąć??

  • Reply Manuela 12 lipca 2019 at 11:45

    Mamo fizjoterapeuto , to jak to jest z tym fotelikiem? Do kiedy dziecko powinno jeźdzcić tym klinem pod pupą?

  • Reply Patrycja 28 października 2019 at 19:53

    A co jeśli lekarz zalecił mojemu dziecku spanie na klinie ze względu na refluks? Jeśli przełoże jej klin pod pupę to tym bardziej może się jej cofać pokarm. Właśnie skończyła 4 miesiące.

  • Reply Paulina 28 października 2019 at 20:09

    Co w sytuacji gdy dziecko ulewa? Pupa wyżej niż głowa to przecież nierealne.

  • Reply Ania 28 lutego 2020 at 17:26

    Jak zastosować powyższe rady do dziecka, które ulewa? Każde położenie go na płaskim podłożu, a już tym bardziej pupą wyżej powoduje zalewanie się dziecka..

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej sześcioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

KOMPLETUJESZ WYPRAWKĘ? ZOBACZ O CZYM WARTO POMYŚLEĆ!

TWÓJ MALUSZEK JEST JUŻ NA ŚWIECIE? SPRAWDŹ CO DLA CIEBIE MAM!

Jesteś w ciąży? Sprawdź PAKIET OD 8 SPECJALISTÓW!

ZOBACZ PAKIET

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

KUP KURS 0-3

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

KUP KURS 8 - 18

E-BOOKI O NAJFAJNIEJSZYCH ZABAWACH!

E-book o zabawach z dzieckiem :)

ZOBACZ E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

ZOBACZ E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

ZOBACZ E-BOOK

Q&S czyli… pytania i podpowiedzi

ZOBACZ Q&S

NOWY E-BOOK! SPRAWDŹ!

JEŚLI TO, CO ROBIĘ JEST DLA CIEBIE WARTOŚCIOWE, MOŻESZ POSTAWIĆ MI KAWĘ! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dołącz do naszej wyjątkowej Społeczności!

List od M

NOWOŚĆ! AUDIOBOOK Z ZABAWAMI!

ZOBACZ AUDIOBOOK

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
Kochani, dzisiaj przychodzę z małą aktualizacją i… krótką refleksją dotyczącą rozwoju…
🔥 Kurczę… to naprawdę tak działa! Każde dziecko inne! Każde rozwija się na swój wyjątkowy, niepowtarzalny sposób… ❤️
👉 A jak Jest u Ciebie?
👉 Czy któremuś z moich dzieci możesz przybić rozwojową piątkę?🖐️
👉 A może… jesteście dopiero na samym początku tej wspaniałej drogi?
Jeśli tak, to pamiętaj, że możesz wskoczyć do mojego rozwojowego newslettera! ❤️
Kiedy podasz wiek dziecka, będę mogła wysyłać do Ciebie wiadomości adekwatne do tego, nad czym aktualnie Twój Maluszek pracuje.💪
I tak, aż do końca pierwszego roku życia!
💥 Tutaj możesz się zapisać: https://newsletter-mamafizjoterapeuta.gr8.com/
A jeśli chcesz poznać proste i fajne rozwojowe zabawy, zerknij do tego wpisu:
➡ PIERWSZE PÓŁROCZE ŻYCIA: https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/10/29/5-wspierajacych-zabaw-z-dzieckiem/
➡ DRUGIE PÓŁROCZE ŻYCIA: https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/10/29/5-wspierajacych-zabaw-z-dzieckiem/
Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, wiesz co robić. 😉
❤️💬✈📝
Dziękuję!
Ps. Jeszcze więcej praktycznych wskazówek znajdziesz w moich kursach on-line oraz e-bookach: https://sklepmamafizjoterapeuta.pl/
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
🔥Refluks... Co przyniosło ulgę Twojemu Malusz 🔥Refluks... Co przyniosło ulgę Twojemu Maluszkowi? 🤔
Ulewanie u niemowlaka chyba nikogo nie dziwi. Małe dzieci po prostu „tak mają” - pokarm wydostaje się na zewnątrz, a mały człowiek niespecjalnie wydaje się być tym przejęty…
Kłopot pojawia się wtedy, kiedy kwaśna treść żołądkowa podrażnia delikatną śluzówkę przełyku powodując ból lub uczucie dużego dyskomfortu. 🔥🔥🔥
👉 Jak myślisz – czy to może mieć wpływ na aktywność dziecka?
👉 Oczywiście, że tak!
W gabinecie spotykam bardzo wiele Maluszków, które trafiają do mnie z podejrzeniem „wzmożonego napięcia mięśniowego”, podczas gdy owo napięcie jest jedynie reakcją obronną na ból, który odczuwają… 🙄
Wtedy, zamiast usilnie forsować zdobywanie kolejnych umiejętności, w pierwszej kolejności zalecam wizytę u gastrologa dziecięcego w celu wykluczenia refluksu i ewentualnego ustalenia jego przyczyn…
W przeciwnym wypadku moja praca byłaby jedynie walką z wiatrakami. Stresującą dla mnie samej, dla dziecka i Rodziców…
A przecież nie o to tutaj chodzi…
🔥🧐 Dlatego… oczy szeroko otwarte i do dzieła!
👉 O tym, jak cofanie się treści pokarmowej może wpływać na rozwój pisałam na blogu: 
https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/04/04/ulewanie-a-rozwoj/
Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, wiesz co robić.
💬📝✈❤️
Dziękuję!
Ps. Aktywne linki do wpisów, które mogą Cię zainteresować, znajdziesz w mojej dzisiejszej relacji.
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem #refluks
Halo, halo! 📣📣📣 Przychodzę ogłosić, ż Halo, halo! 📣📣📣
Przychodzę ogłosić, że właśnie ruszyły zapisy na (czwartą już!) edycję Waszego ulubionego webinaru o dotyku! 🔥
Kto jeszcze nie uczestniczył, niech wskakuje!
👉 https://webinar-ogromna-moc-dotyku.gr8.com/
👉 Co? ➡ Webinar
👉 O czym? ➡ O tym, jak ogromna moc tkwi w naszych rękach!
👉 Kiedy? ➡ We wtorek, 10 maja o godz. 20.00
👉 Gdzie? ➡ On-line, więc... u Ciebie w domu 🏠
👉 Dla kogo? ➡ Dla tych, którzy jeszcze czekają 🤰 lub niedawno powitali na świecie swoje Maleństwo. 🤱
🔥🔥🔥 To z kim się widzę?
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #wyprawka #wyprawkadlamalucha
Poduszka dla niemowlaka...
Teoretycznie każdy już wie, ale myślę, że warto przypomnieć...
👉 Ja sama... kiedy spodziewałam się swojego pierwszego dziecka (aaa! To już prawie 12 lat!!!) nie miałam takiej świadomości...
👉 Co prawda intuicyjnie nie stosowaliśmy poduszek, ale na przykład dużym zaskoczeniem było dla mnie to, że kołderka, którą tak starannie wybieraliśmy, okazała się w tym pierwszym okresie kompletnie nieprzydatna...
Po prostu bałam się położyć pod nią synka i Franek spał w specjalnym śpiworku...
Z kołderki zaczęliśmy korzystać dopiero w okolicach roczku... 🙈
👉 Co do poduszki i ograniczenia swobody ruchów - starsze niemowlęta z pewnością sobie z tym poradzą, ale dla najmłodszych, u których ryzyko pojawienia się spłaszczenia jest przecież największe, poduszka może stanowić naprawdę duże wyzwanie...
🔥 Płaskie, stosunkowo twarde podłoże - to jest to, czego tygryski potrzebują najbardziej! 👌😉❤️
Więcej ważnych informacji na temat poduszek znajdziesz w tym wpisie:
👉 https://mamafizjoterapeuta.pl/2020/06/30/to-od-kiedy-w-koncu-ta-poduszka/
Jeśli uważasz, że to ważne informacje, poślij je dalej.
Dziękuję! 🙌
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #wyprawka #wyprawkadlamalucha
To naturalne, że myśląc o rozwoju Maluszka moż To naturalne, że myśląc o rozwoju Maluszka może nam się wydawać, że im wcześniej mały człowiek będzie zdobywał poszczególne umiejętności, tym lepiej...
Czasami podświadomie do tego dążymy, bo np. odczuwamy w tej kwestii presję otoczenia... 🙄
💥 Jednak warto pamiętać, że w rozwoju liczy się nie tylko ILOŚĆ tego, co dziecko potrafi. („Czy JUŻ siedzi?”)
Ważna jest również JAKOŚĆ prezentowanych przez Malucha aktywności („JAK siedzi”).
👉 Jak jest u Ciebie?
Odczuwasz czasami taką presję? 🤔
Wpisy, które warto przeczytać znajdziesz tutaj (niestety nie da się wstawić aktywnych linków, dlatego warto skopiować adres i wkleić go do okna przeglądarki internetowej)
✅ O OKNACH ROZWOJOWYCH: 👉https://mamafizjoterapeuta.pl/2018/11/26/okna-rozwojowe-cz-1/
✅ O KOLEJNOŚCI, W JAKIEJ POSZCZEGÓLNE UMIEJĘTNOŚCI ZACZYNAJĄ SIĘ POJAWIAĆ: 👉https://mamafizjoterapeuta.pl/2020/11/09/sekwencyjnosc/
✅ O ROLI DOŚWIADCZEŃ W ŻYCIU MAŁEGO CZŁOWIEKA: 👉https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/05/08/czy-mozemy-wplynac-na-budowe-mozgu-dziecka/
✅ O TYM CZY KONIECZNIE MUSIMY WSPIERAĆ ROZWÓJ NASZEGO DZIECKA: 👉https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/12/14/czy-naprawde-musimy-wspierac-rozwoj-swojego-dziecka/
💥 Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, wiesz co robić:
❤️💬✈📝 
Dziękuję! 🙌
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Rowerek biegowy to naprawdę fajna sprawa. 👌 I Rowerek biegowy to naprawdę fajna sprawa. 👌
I choć z pewnością jest to rzecz, o której warto pomyśleć, to nie wszystkie dzieci zapałają do niego taką samą miłością...
💥 Mój pierwszy syn podchodził do tematu raczej obojętnie - zdecydowanie wolał swój ukochany gokart, bo prowadzenie go bardziej przypominało jazdę samochodem. 🙈
💥 Dwie córeczki jeździły bardzo chętnie, choć u nich zainteresowanie rowerkiem biegowym pojawiło się dopiero w okolicach trzeciego roku życia.
💥 Tadzio... wymiata. 🚴‍♂
Aż strach pomyśleć co będzie dalej. 🙈
➡ Czy w naszym przypadku rowerek biegowy ułatwił naukę jazdy na rowerze z pedałami? 🤔
Zdecydowanie tak! Dziewczyny bardzo płynnie przesiadły się na taki rower, podczas gdy Franek potrzebował w tej kwestii większego wsparcia... Ale dzisiaj nie o tym...(O tym co może być pomocne przy nauce jazdy na dwóch kółkach już niebawem)
👉 Jak dobrze dopasować rozmiar rowerka biegowego?
👉 Jakie zabawy mogą wesprzeć naukę jazdy na takim sprzęcie?
👉 Od kiedy rowerek biegowy będzie fajnym pomysłem?
Na te pytania odpowiadam właśnie dziś.❤️
✅ A jak jest u Was? Macie już jakieś doświadczenia z rowerami biegowymi? 🤔
Więcej na temat rozwoju i zabaw - dla tych całkiem malutkich, ale też ciut większych, znajdziesz na blogu:
Sprawdź:👉 https://mamafizjoterapeuta.pl/
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #marcowemamy #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #rodzewmarcu #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rowerekbiegowy #zabawyzdzieckiem #tataidziecko
O spowijaniu można usłyszeć wiele rzeczy - czas O spowijaniu można usłyszeć wiele rzeczy - czasami zupełnie ze sobą sprzecznych... 🤔
Dla jednych osób coś, bez czego nie wyobrażają sobie życia z Maluszkiem. 
Dla innych... niepotrzebna praktyka...
👉 Ale temat spowijania (jak z resztą wiele tych "okołodziecięcych") nie jest czarno - biały...
Zobacz co warto o nim wiedzieć.
Więcej informacji znajdziesz we wpisie na blogu: 👉https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/11/22/spowijanie/
👉👉👉 A jak było/ jest u Was? Próbowaliście? Daj znać w komentarzu! ❤️
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #marcowemamy #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #rodzewmarcu #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #spowijanie
Kochani, to już dzisiaj!😍 Kolejna edycja webin Kochani, to już dzisiaj!😍
Kolejna edycja webinaru o tym, jak "przetrwać" pierwsze miesiące z niemowlakiem i nie zwariować.
Będzie luźno i wspierająco, czyli... jak zwykle. 😊
Przy okazji mam zamiar przemycić kilka ważnych, fizjoterapeutycznych treści - kto jeszcze nie był, ma szansę skorzystać!💪
Pamiętajcie, że warto być na żywo! Dlaczego? Zobaczycie sami! ❤️
Do zobaczenia niebawem! ❤️
#juzjestem #witajnaswiecie #porod #noworodek #noworodekwdomu #maluszek #rodzew2022 #rodzewmarcu #marcowemamy #mojewszystko #jestembojestes #mamaisyn #mamaidziecko #mamabyc #macierzyństwo #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielegnacja #rodzewkwietniu #ciąża #mamaicorka #rozwojdziecka
Load More... Follow on Instagram

2021 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.