Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy Napięcie mięśniowe

    3 proste sposoby na rozluźnienie rączek podczas ubierania

    Ubranie niemowlaka czasami graniczy z cudem – przekonał się już o tym chyba każdy świeżo upieczony rodzic. 😉 Nie wiem jak jest u Was, ale w naszym przypadku z ubieraniem zawsze było MNÓSTWO zabawy- szczególnie przy pierwszym dziecku. 😉 Później, specjalnie opracowane systemy i techniki – jak np. zapiąć śpiochy, aby po przebrnięciu wszystkich napów nie okazało się, że któryś zgubiliśmy, albo, że maluch właśnie przełożył nóżkę nie do tej nogawki… bardzo poprawiły sprawność, z jaką zmienialiśmy ubranka kolejnym dzieciom.

    Przebieranie może być naprawdę fajną, wspólną zabawą. Nie musi być tylko zwyczajnym mechanicznym zakładaniem czy zdejmowaniem ubranka, ale ciekawą przygodą dla każdej ze stron, okazją do poznawania siebie, wspólnej zabawy, dotyku… (jako matka trójki dzieci muszę tutaj wtrącić, że to prawda, o ile inne czynniki zewnętrzne na to pozwalają:))

    Jednak nie we wszystkich przypadkach tak jest. Niektóre dzieci po prostu NIE CIERPIĄ ubierania – prężą się, płaczą, usztywniają rączki, nóżki. Wtedy ubranie dziecka przeradza się w prawdziwą walkę o przetrwanie, sprawdzian siły charakteru. Takie sytuacje też nie są mi obce, bo wiele razy zdarzało się, że musiałam gdzieś wyjść w pośpiechu, albo co bardziej ekstremalne wyprawić równocześnie całą trójkę w zimie na spacer… To były czasy. 😉

    Pamiętam, że u nas, najczęstszą trudnością, jeśli chodzi o ubieranie, było to, że synek czasami mocno usztywniał rączki i za nic w świecie nie chciał ich wyprostować, aby można było swobodnie założyć rękawki. Było to już 7 lat temu i wtedy nie wiązałam ze sobą tych rzeczy, ale teraz wiem, że to mój pośpiech i czasem związane z tym zdenerwowanie te objawy nasilało.

    DLACZEGO DZIECKO USZTYWNIA RĄCZKI

    Usztywnianie rączek często wiązane jest ze „wzmożonym napięciem mięśniowym”. W rzeczywistości wcale nie musi o nim świadczyć, ponieważ maluch może usztywniać rączki z wielu innych powodów. Poza tym, że może ono mieć związek np.  brakiem poczucia stabilności, słabym tułowiem, nie do końca prawidłowym rozkładem napięcia mięśniowego czy z niezintegrowanym odruchem Moro, napinanie rączek podczas ubierania pojawia się też często jako reakcja obronna na dotyk, który dla części dzieci może początkowo wydawać się stresujący.  Usztywnianie rączek może być związane z obroną przed nagłymi, gwałtownymi zmianami pozycji, uczuciem dyskomfortu, reakcją na zmianę temperatury, dotyk zimną dłonią, pośpiech, nie do końca fajną dla dziecka codzienną pielęgnację, noszenie/ podnoszenie itp., itp., itp., ale warto również pamiętać, że w pierwszych miesiącach życia zgięcie jest wzorcem dominującym, a prostowanie i wysuwanie rączek w stronę zabawki pojawia się dopiero w okolicach 4. miesiąca.

    JAK POMÓC DZIECKU?

    Bardzo ważne jest to, aby podczas przebierania maluszka zadbać o to, by dać mu maksimum komfortu jednocześnie pokazując, że przebieranie może być okazją do wspólnej zabawy.

    JAK TO ZROBĆ?

    • przebierając dziecko na przewijaku dbamy o to, aby nasze ruchy były pewne i spokojne, ręce ciepłe. Dotykamy i całujemy stópki, wysuwamy rączkę maluszka w kierunku naszej twarzy, powalamy dziecku złapać nas za nos. 😉
    • pamiętamy, aby unikać gwałtownego podnoszenia maluszka nad podłoże w zamian za to proponując mu obroty na boczki.
    • możemy przebierać maluszka na naszych kolanach– wtedy mamy jeszcze więcej okazji, by poeksperymentować z ruchem.
    • staramy się, aby nasz dotyk był delikatny, a jeśli dziecko nie lubi dotyku, stopniowo staramy się je do niego przyzwyczaić (np. zamiast delikatnego „miziania” wykorzystujemy lekki docisk).
    • zawsze „pytamy” maluszka o zgodę na dotyk. Może to brzmi śmiesznie, ale jest naprawdę ważne- dzięki temu pokazujemy dziecku, że szanujemy jego odrębność, że je akceptujemy. Jak „zapytać?”- najzwyczajniej mówimy do dziecka o tym, co mamy zamiar zrobić, następnie zaczynamy to robić obserwując reakcję maluszka.

    JAK ROZLUŹNIĆ USZTYWNIONE RĄCZKI?

    Kiedy maluszek, który zazwyczaj tak się nie zachowuje, a podczas przebierania nagle wyraźnie usztywnia ręce, nie możemy pozostawić tego bez reakcji. W takim przypadku pomocne może okazać się:

    1. „Ugniatanie” barków– układamy nasze dłonie na barkach dziecka i ugniatamy tak, jak byśmy ugniatali ciasto 😉 Ugniatanie można połączyć z naprzemiennym, delikatnym obniżaniem barków.
    2. Masażyki– układamy nasze ręce na klatce piersiowej maluszka i uważając na to, by nie podrażnić szyi, przesuwamy raz jedną, raz drugą dłoń w kierunku przeciwległego barku. Następnie „obniżamy” go pociągając delikatnie w dół. Wszystko robimy bardzo powoli i spokojnie i przerywamy, jeśli jest to dla dziecka mało komfortowe.
    3. Ćwiczenia– chwytamy rączki maluszka w okolicy stawów łokciowych i pocieramy dłonie dziecka w linii środkowej ciała; krzyżujemy rączki na klatce piersiowej maluszka i powoli rozkładamy je na boki. Uderzając delikatnie, ale rytmicznie o podłoże, przesuwamy rączki maluszka coraz bardziej w górę- na tyle, na ile dziecko nam pozwoli.

    Po kilku dniach podobnej stymulacji, ubieranie powinno być już łatwiejsze. 😉

    Chętnie dowiem się jakie są Wasze sprawdzone sposoby na sprawne ubranie niemowlaka. Piszcie!- czekam na Wasze komentarze. 🙂 

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    4 komentarze
    dlaczego niemowlę spina rączkispięta obręcz barkowatrudności podczas ubieraniausztywnianie rączekzaciśnięte piąstki
    • 5 możliwych powodów dlaczego dziecko nie czworakuje i 2 sposoby, jak mu pomóc

    • „Wzmożone” napięcie mięśniowe- czego unikać

    4 komentarze

  • Reply Sylwia at

    U nas rączki nie stanowią problemu, ale zakładanie zimnego kombinezonu to prawie zawsze wyzwanie. Niestety mam taki, w którym rozpina się tylko jedna nogawka i najtrudniejsze jest ubranie właśnie jej. Od tego zaczynam – Mała zawsze wtedy usztywnia się i zaczyna prężyć. Jak już założę obie nogawki, to się uspokaja. Jak zabrać się za ubranie, żeby nie było to dla niej przykre?

    • Reply Sylwia at

      Oczywiście miałam na myśli to, że najtrudniejsze jest ubranie nogawki, która się nie rozpina.

      • Reply gosia paleczny at

        😉 tak, znam to, przerabialiśmy 😉

  • Reply Kinga at

    Ile razy dziennie i jak długo stosować taka stymulację jeśli córka nie daje sobie podnieść ręki do góry? Wcześniej normalnie dawała fizjo mówi że nie ma żadnego usunięcia ani napięcia

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

E-BOOKI O NAJFAJNIEJSZYCH ZABAWACH!

<
SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
Mam nadzieję, że dzięki temu będzie Ci łatwie Mam nadzieję, że dzięki temu będzie Ci łatwiej się odnaleźć! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta #rozwojniemowlaka #lekkootozwokudziecka #jestemmama #bedemama
Widzimy się dziś na wspólnej kawie ☕️- pami Widzimy się dziś na wspólnej kawie ☕️- pamiętasz?
Jeśli jeszcze nie udało Ci się dołączyć, to wskakuj i koniecznie daj znać jakie tematy zza kulis najbardziej Cię interesują!
👉 Link w bio.
#mamafizjoterapeuta #listodm
Przeglądaliśmy dzisiaj rodzinne zdjęcia… Ale Przeglądaliśmy dzisiaj rodzinne zdjęcia…
Ale to jakieś takie niekompletne, prawda? 😉
Pozdrawiamy niedzielne! ❤️
#mamafizjoterapeuta #family #rodzina #rodzinatojestsiła #niedziela #sunday
Dasz się zaprosić na kawę w poniedziałek? 👉 Dasz się zaprosić na kawę w poniedziałek?
👉 Jeśli tak, to zajrzyj do bio.
Zostaw kawę ☕️ w komentarzu, żebym wiedziała, że jesteś!❤️
Dzięki tym poniedziałkowym ☕️ będziesz mieć okazję poznać Mamę Fizjoterapeutę zza kulis. 😉 Będzie trochę prywaty, ciekawe opowieści, inspiracje i wyzwania. Coś, czego nie publikuję nigdzie indziej! 🥰💪
Chodź! ❤️
#mamafizjoterapeuta #listodm #niemowle #rozwojdziecka #kawa #lifestyle
Co prawda jestem minimalistką i stawiam przede ws Co prawda jestem minimalistką i stawiam przede wszystkim na wspólną zabawę z maluchem, ale dzisiaj podsyłam kilka zabawkowych inspiracji dla Poszukiwacza. ❤️
Zapisz ten post na później, żeby pomysły były zawsze pod ręką.👌
👉 A po inspiracje wspólnych zabaw zajrzyj na bloga. Link do wpisów w bio.
#mamafizjoterapeuta #zabawkidlaniemowląt #zabawkidladzieci #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka @janod_polska
🔥 ZAPISZ ten post na później, żeby zawsze by 🔥 ZAPISZ ten post na później, żeby zawsze był pod ręką! ❤️
Najpierw nie możemy się doczekać, kiedy nasz Maluszek zacznie siadać… 
A kiedy już to zrobi… najczęściej w naszej głowie pojawia się milion pytań. 😳🙃🙈
Na dużą część z nich starałam się odpowiedzieć na blogu ❤️
Link do ważnych wpisów w bio.
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #rodzew2023 #siadw
Bardzo często dobra motywacja to podstawa. ❤️ Bardzo często dobra motywacja to podstawa. ❤️💪
👉Więcej ciekawych inspiracji znajdziesz w moich Kursach i e-bookach.
Wszystkie potrzebne linki, wraz z linkami do ważnych wpisów czekają na Ciebie w bio. 🔥
Po więcej obserwuj @mama_fizjoterapeuta 👈😉
#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem  #rodzew2023 #czaszdzieckiem #markawlasna
Kupno materacyka dla mojego pierwszego dziecka, ki Kupno materacyka dla mojego pierwszego dziecka, kiedy dopiero się go spodziewałam, było chyba największą głupotą, jaką popełniłam… 🙈
To znaczy… nie wiem czy to można nazwać głupotą…
Raczej była to nieświadomość tego, że mój synek niekoniecznie od razu zapała wielką miłością do swojego łóżeczka i że przez pierwsze miesiące będzie ono pełniło jedynie funkcję magazynu… 😅🙈
Gdybym wiedziała o tym wcześniej, z pewnością tak bardzo by mnie to wtedy nie zjadło… 😉
👉Wybór materaca dla noworodka to chyba jedna z trudniejszych decyzji, z jaką przyszło mi się zmierzyć w wyprawkowej rzeczywistości…
👉 Czujesz podobnie?
Jeśli tak, to zajrzyj na bloga! 
✅ dowiesz się na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla maluszka i...
✅ poznasz modele, na które zdecydowałam się już jako doświadczona mama x5 😉
🔥 Aktywny link do wpisu znajdziesz w 
bio. 
SPRAWDŹ! ➡ https://mamafizjoterapeuta.pl/2023/01/20/materacyk-dla-dziecka/
.
.
.
#mamafizjoterapeuta #materacdlaniemowlaka #rozwojdziecka #noworodek #wyprawka #rodzew2023
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności