Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Czworakowanie Leżenie na brzuszku Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe Wysoki podpór

    5 możliwych powodów dlaczego dziecko nie czworakuje i 2 sposoby, jak mu pomóc

    Zastanawia mnie dlaczego czasami robi się TYYYLE szumu np. wokół siadu w 6 miesiącu życia dziecka, tymczasem kiedy chodzi o czworakowanie… często spotykam się z opinią, że to nic takiego – w końcu nie wszystkie dzieci czworakują…

    To prawda – nie wszystkie (wg WHO około 4% dzieci pomija ten etap), ale… na czworakowaniu z pewnością by nie straciły! Jest to jedna z fajniejszych form lokomocji i mały człowiek, kiedy tylko odkryje w sobie potencjał do przemieszczania się w ten sposób, z pewnością będzie go chętnie wykorzystywał i doskonalił do perfekcji. To niesamowite, bo ogromne postępy w jego „jakości” można zauważyć z dnia na dzień. 😉

    O zaletach czworakowania można pisać wiele – od doskonalenia koordynacji, poprzez pozytywny wpływ na postawę, aż do minimalizowania lub wręcz wyrównania asymetrii. Ponadto czworakowanie pomaga uporać się z problemem przetrwałego odruchu pierwotnego- ATOS-u. Mało się o tym mówi, ale jest to bardzo ważna kwestia. Dzieciaczki, u których odruch ten nie został zintegrowany mogą mieć m.in. problemy z poprzecznym ruchem gałek ocznych- stąd np. trudności w wodzeniu wzrokiem za zabawką. Mogą mieć kłopot z utrzymaniem równowagi – szczególnie podczas odwracaniu głowy w bok oraz trudności z poruszaniem obiema stronami ciała równocześnie – jedna strona może być bardziej aktywna od drugiej. U starszych dzieci można zauważyć np. niepoprawne trzymanie długopisu, niechęć do przekraczania linii środkowej ciała, trudności z czytaniem itp. Podczas czworakowania, przetrwały ATOS, który fizjologicznie powinien zintegrować się do 6 miesiąca życia, ma szansę zaniknąć.

    Kolejną zaletą czworakowania jest wzmacnianie tułowia, mięśni posturalnych, całego tak „modnego” obecnie CORE. Zobaczcie, jakie to genialne! Ćwiczyłyście kiedyś z Ewą Chodakowską? 😉 Zwróćcie uwagę jak duuużo z jej ćwiczeń nawiązuje do wszelkiego rodzaju podporów i pozycji czworaczej – przecież te nasze dzieciaczki robią dokładnie to samo! I robić to powinny!!!

    Ale… wróćmy do tematu:

    Oczywiście czworakowanie może być dla rodzica kłopotliwe. 😉 Nagle, z maluszka, który miał zwykle mniej lub bardziej, ale jednak OKREŚLONĄ przestrzeń do zabawy, wyrasta człowiek, który czasami bardzo uparcie dąży do wyznaczonego sobie celu, który niekoniecznie zachwyca rodzica…

    Wreszcie można oberwać firankę, zawędrować w okolice muszli klozetowej czy pomalować paluszkami szyby w oknach  (na samo wspomnienie aż się uśmiecham, tyle mieliśmy przygód). 🙂 To przecież taka frajda!

    DLACZEGO WIĘC NIE WSZYSTKIE DZIECI CZWORAKUJĄ?

    Przyczyn może być kilka, ale najczęściej są to zadziwiająco proste powody.

    1. Po pierwsze maluch nie będzie miał ochoty czworakować, jeśli wcześniej nie miał zbyt często okazji trenować na podłodze. Do czworakowania niezbędna jest umiejętność pracy w parterze, odpychania się rączkami od podłoża, przenoszenia ciężaru ciała z jednej strony na drugą itp. Jeśli dziecko nie miało wystarczającej ilości czasu i okazji do tego, by te umiejętności zdobyć, nie można oczekiwać od niego, że w wieku 10 miesięcy będzie mistrzem czworaków.
    2. Kolejnym powodem, dla którego maluch nie czworakuje, może być zbyt wczesne sadzanie dziecka. Pisałam już o tym w innym artykule >>> TUTAJ<<< Zastanówmy się…. Jeśli posadzimy dziecko np. 5- 6 miesięczne, które jeszcze w żaden sposób nie będzie umiało tej pozycji zmienić, to tak- chwilowo osiągniemy efekt WOW- maluch będzie prawdopodobnie siedział cicho zachwycony nową, wyższą pozycją, z której jest o wiele lepszy widok na świat… Tylko, że w dłuższej perspektywie nie jest to dla dziecka korzystne, a co więcej… przecież ta pozycja kiedyś mu się znudzi… Tylko wtedy może się zdarzyć, że nie będzie umiał tej pozycji zmienić. To z kolei może sprawić, że maluch stanie się BAAARDZO absorbujący… będzie domagał się ciągłego brania na ręce, stanie się marudny….
    3. Kolejnym powodem, dla którego dziecko może mieć kłopot z czworakowaniem jest zbyt słaba obręcz barkowa i/ lub tułów. W dużej mierze wiąże się to właśnie z brakiem możliwości swobodnego trenowania „w parterze”.
    4. Dziecko może mieć trudności z czworakowaniem z powodu przetrwałego ATOS-u
    5. Innym powodem mogą być zaburzenia ośrodkowej koordynacji nerwowej, które można zdiagnozować już o wiele, wiele wcześniej.

    Dziecko, które nie czworakuje, może mieć różnego rodzaju trudności- często zdarza się, że taki maluch nie potrafi wykorzystywać rąk do podporu – nie jest to dla niego naturalne, stąd przy upadku może mieć kłopot z wykorzystaniem rąk w celu ochrony. Ponadto, podpór na rączkach i wszelka aktywność związana z czworakowaniem i samym przygotowaniem do niego sprawia, że stymulowane jest że czucie głębokie. U dzieci, które nie mają okazji trenować w ten sposób, mogą w przyszłości wystąpić np. problemy z wyczuciem siły chwytu – objawia się to często np. podczas rysowania, gdzie maluch zbyt mocno lub zbyt słabo dociska kredkę do kartki.

    CO WIĘC ZROBIĆ KIEDY DZIECKO NIE CHCE CZWORAKOWAĆ?
    1. Przede wszystkim dać maluszkowi szansę ćwiczyć na podłodze- w leżeniu na pleckach, ale też… na brzuszku. Wiem, wiem, to może wydawać się mało realne, bo naprawdę są dzieci, które początkowo tej pozycji nie tolerują, ale w takiej sytuacji szczególnie warto spróbować zaprzyjaźnić dziecko z tą pozycją (kilka podpowiedzi znajdziecie np. w tym wpisie: >>>ZOBACZ<<<). Jeśli dziecko naprawdę nie lubi tej pozycji, może warto układać je w niej często, ale tylko na chwilę? Albo położyć się razem z nim?- bliskość mamy czy taty potrafi przecież czynić cuda. 😉 
    2. Drugim sposobem może być pokazanie maluszkowi pozycji czworaczej– takiej, w której będzie miał okazję obciążać kolanka i (najlepiej otwarte) rączki. W tym celu możemy np. podłożyć pod brzuszek dziecka wałeczek z ręcznika lub ułożyć tak, aby jego tułów podparty był przez nasze udo. Wszelkie zabawy w tej pozycji powinny zachęcić dziecko do samodzielnego przyjmowania jej. W prawidłowym rozwoju przyjmując pozycję czworaczą maluszek najpierw „kołysze się” w przód i w tył, a następnie zaczyna eksperymentować z odrywaniem rączek i nóżek od podłoża. Kolejny etap to już czworakowanie- powinno ono być naprzemienne.

    WAŻNE- wspaniałą siłą napędową do aktywności niemowlaka jest odpowiednia motywacja. Obserwujcie co interesuje Wasze dziecko i nie wahajcie się tego wykorzystać. 😉

    Najczęściej przygoda z czworakowaniem rozpoczyna się około 8-10 miesiąca życia. Jeśli po 10 miesiącu maluszek w żaden sposób nie próbuje eksperymentować z pozycją czworaczą, zasięgnęłabym porady.

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    czworakowaniedziecko nie chce raczkowaćlokomocjanapięcie mięśnioweraczkowanie
    • NÓŻKI DZIECKA – 3 ważne rzeczy, o których mało się mówi

    • 3 proste sposoby na rozluźnienie rączek podczas ubierania

    Brak komentarzy

    Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności