Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    8- 18 miesięcy Pionizacja i chód Stopy

    NÓŻKI DZIECKA – 3 ważne rzeczy, o których mało się mówi

    Kiedy dziecko opanowuje umiejętność samodzielnego chodu, wielu rodziców robi wielkie UFFF – z rozwojem wszystko jest w porządku. Ale czy to na pewno koniec zmartwień? Ci, co już to przeżywali wiedzą, że tak, jak na każdym etapie rozwoju, pojawia się wtedy mnóstwo pytań i wątpliwości…. Czy aby na pewno dobrze ustawia nóżki? Czy ich kształt jest prawidłowy? Koślawi kolanka…. a może ma płaskostopie?

    Chcesz zaoszczędzić sobie tych zmartwień? Zapraszam do lektury. 😉

    CHÓD NA „SZEROKIEJ PODSTAWIE”

    Rozpoczynając przygodę z pionizacją, dziecko stoi zazwyczaj na „szerokiej podstawie”. Jego stópki oddalone są od siebie, a nóżki ugięte zarówno w bioderkach, jak i kolanach. Maluszek pionizuje się zazwyczaj około 6 – 10 miesiąca życia podciągając się przy meblach do stania (zobacz OKNA ROZWOJOWE >>>PRZEJDŹ<<<).

    Następnie rozpoczyna się faza testów: na co można sobie w tej pozycji pozwolić? 😉 Dziecko wspina się na palce, prostuje i ugina kolanka, próbuje zmniejszyć ilość punktów podparcia puszczając jedną rączką trzymaną podporę. W końcu zauważa, że w tej pozycji można się też przemieszczać – kiedy już to odkryje, zaczyna krokiem odstawno- dostawnym chodzić bokiem przy meblach – cóż za frajda! 😉 Kolejny etap, to chodzenie przodem – ze względu na to, że początkowo maluch jeszcze nie czuje się pewnie podczas chodzenia, nadal robi to na szerokiej podstawie, a w celu ochrony przed utratą równowagi, jego kroki są szybkie.

    W tym czasie dziecko nie potrafi też jeszcze przetaczać stóp, dlatego podczas stawiania kroków kładzie na podłożu całą stópkę. Paluszki skierowane są za zewnątrz.

    Zobacz wpis: ETAPY PIONIZACJI >>>ZOBACZ<<< oraz wpis: PIONIZACJA I CHÓD – część praktyczna >>>ZOBACZ<<<

    ZMIANY USTAWIENIA OSI NÓŻEK

    Kolana szpotawe ()

    Do 2 roku życia u dziecka może wystąpić fizjologiczna szpotawość kolan. Kolanka maluszka ustawiają się wtedy na zewnątrz względem osi nóżki i nawet jeśli dziecko stanie ze stópkami blisko siebie, między kolanka nadal można byłoby włożyć niedużą piłkę. Taki kształt nóżek dziecka związany jest zazwyczaj z nierównomiernym wzrostem chrząstki wzrostowej po stronie bocznej i przyśrodkowej.

    Proste nóżki II

    To w przebiegu prawidłowego rozwoju małego dziecka etap przejściowy, występujący około 2 roku życia, zazwyczaj płynnie przechodzący w koślawość. Ostateczny „kształt” nogi dziecka osiągają dopiero w wieku około 7 lat!

    Kolana koślawe )(

    To również naturalny etap prawidłowego rozwoju występujący najczęściej pomiędzy 3 a 6-7 rokiem życia. Wg niektórych danych w 3. roku życia koślawość występuje nawet u 65% dzieci. Koślawości kolan najczęściej towarzyszy w tym czasie również koślawe ustawienie pięty. Odchylenie od osi może wynosić wtedy nawet 15 stopni.

    Wyglądać to może mało ciekawie, bo kiedy postawimy dziecko „prosto”, tak, że jego kolana będą się stykały, może okazać się, że odległość pomiędzy kostkami przyśrodkowymi to nawet 7 cm, i najczęściej… jest to fizjologia.

    Oczywiście wszelkie wątpliwości warto skonsultować z fizjoterapeutą. W tym wieku tak naprawdę na pierwszy rzut oka bardzo trudno rozróżnić czy koślawość jeszcze jest fizjologiczna czy wymaga już terapii. Na szczęście istnieje szereg testów, które pozwalają to rozróżnić- niedługo napiszę na ten temat więcej.

    PŁASKOSTOPIE?

    U małego dziecka stopa jest płaska- i płaska ma być. Gdybyśmy chcieli odbić ślad stópki na kartce zauważymy, że nie widać na nim ani poprzecznego ani podłużnego wysklepienia. Czasami nawet stópka podczas obciążania uwypukla się po wewnętrznej stronie– całą powierzchnią przylega podłoża- i to też najczęściej jest fizjologią. Dzieje się tak za sprawą tzw. podściółki tłuszczowej znajdującej się od spodu, której zadaniem jest m.in. zwiększenie powierzchni nośnej małej stópki. Dzięki niej zmniejsza się siła nacisku na jednostkę powierzchni i delikatna stópka dziecka jest odpowiednio chroniona. Podściółka tłuszczowa zanika około 4- 5 roku życia i dopiero wtedy zaczyna uwidaczniać się wysklepienie stopy.

    Nie oznacza to jednak, że płaskostopie można rozpoznać dopiero wtedy. Istnieją testy, które pozwalają ocenić czy dziecko będzie miało tendencję do płaskostopia już o wiele wcześniej.

    Jednym z takich testów jest test wyprostny palców, który najlepiej wykonać na podoskopie (urządzeniu do badania wad stóp metodą lustrzanego odbicia). W domu, dla jedynie orientacyjnej oceny, możemy wykonać test na podłodze (nie na dywanie). Prosimy dziecko, żeby stanęło swobodnie, następnie zamknęło oczy i wykonało kilka kroków w miejscu. Następnie, ustawiamy się tuż za dzieckiem i energicznym ruchem podnosimy duży palec stopy dziecka w górę. Jeśli podczas wyprostu palucha zauważymy, że łuk stopy się podnosi- najprawdopodobniej wszystko jest w porządku.

    PODSUMOWUJĄC:

    • Rozpoczynając przygodę z chodzeniem, dziecko chodzi na szerokiej podstawie, stawia od razu całą stopę, a jego kroki są szybkie.
    • Zmiany ustawienia osi nóg od szpotawego () (pomiędzy 1 a 2 rokiem życia) poprzez proste II (w 2 roku życia), aż do koślawości )( (3-7 lat) jest najczęściej fizjologią i samoistnie wyrównuje się do około 7 roku życia.
    • U małego dziecka obecna pod podeszwą stópki podściółka tłuszczowa może sprawiać wrażenie płaskostopia. Zanika ona około 4- 5 roku życia, a tendencję do płaskostopia można oszacować m. in na podstawie testu wyprostnego palców.

    *Ciekawostka: około 3. roku życia w stawach biodrowych możemy obserwować największą rotację wewnętrzną, dlatego u dużej części dzieci występuje tendencja do chodzenia ze stopami skierowanymi do wewnątrz. Obserwuje się to częściej u dziewczynek.

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    B. Zukunft- Huber „Trójpłaszczyznowa, manualna terapia wad stóp u dzieci” Wrocław, 2015

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    3 komentarze
    dziecko koślawi nóżkikoślawość kolanpłaskostopieszpotawe nóżki
    • Podciąganie za rączki do siadu- próba trakcyjna

    • 5 możliwych powodów dlaczego dziecko nie czworakuje i 2 sposoby, jak mu pomóc

    3 komentarze

  • Reply Karolina at

    A czy koślawe nogi i stopy w wieku 1,5 roku też są fizjologią?

  • Reply Kinga at

    U nas córka urodziła się w 36 tyg. Miała problem z konsko-szpotawymi stropami, po czym po gipsowaniu zmieniło się to w chód gołębi i teraz widzę że nadal niestety (ma już 6.5 roku) chodzi krzywo. Staramy się ją pilnować i mówić żeby kolana prostowała bo kieruje je do siebie chodząc przez co stopy stykają się palcami 🙁 boje się że jej to nie przejdzie. A z racji że mieszkam teraz w UK nie mogę znaleźć nikogo, kto pomógłby nam bądź nas nakierował co robić.

  • Reply Laura at

    Czy napisała już Pani tekst na temat tego jak odróżnić czy koślawość jest fizjologiczna czy jednak nie? Wspomina Pani o dwóch testach, jeśli są gdzieś na blogu bardzo proszę o podpowiedź, pozdrawiam 🙂

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

E-BOOKI O NAJFAJNIEJSZYCH ZABAWACH!

<
SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
Mam nadzieję, że dzięki temu będzie Ci łatwie Mam nadzieję, że dzięki temu będzie Ci łatwiej się odnaleźć! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta #rozwojniemowlaka #lekkootozwokudziecka #jestemmama #bedemama
Widzimy się dziś na wspólnej kawie ☕️- pami Widzimy się dziś na wspólnej kawie ☕️- pamiętasz?
Jeśli jeszcze nie udało Ci się dołączyć, to wskakuj i koniecznie daj znać jakie tematy zza kulis najbardziej Cię interesują!
👉 Link w bio.
#mamafizjoterapeuta #listodm
Przeglądaliśmy dzisiaj rodzinne zdjęcia… Ale Przeglądaliśmy dzisiaj rodzinne zdjęcia…
Ale to jakieś takie niekompletne, prawda? 😉
Pozdrawiamy niedzielne! ❤️
#mamafizjoterapeuta #family #rodzina #rodzinatojestsiła #niedziela #sunday
Dasz się zaprosić na kawę w poniedziałek? 👉 Dasz się zaprosić na kawę w poniedziałek?
👉 Jeśli tak, to zajrzyj do bio.
Zostaw kawę ☕️ w komentarzu, żebym wiedziała, że jesteś!❤️
Dzięki tym poniedziałkowym ☕️ będziesz mieć okazję poznać Mamę Fizjoterapeutę zza kulis. 😉 Będzie trochę prywaty, ciekawe opowieści, inspiracje i wyzwania. Coś, czego nie publikuję nigdzie indziej! 🥰💪
Chodź! ❤️
#mamafizjoterapeuta #listodm #niemowle #rozwojdziecka #kawa #lifestyle
Co prawda jestem minimalistką i stawiam przede ws Co prawda jestem minimalistką i stawiam przede wszystkim na wspólną zabawę z maluchem, ale dzisiaj podsyłam kilka zabawkowych inspiracji dla Poszukiwacza. ❤️
Zapisz ten post na później, żeby pomysły były zawsze pod ręką.👌
👉 A po inspiracje wspólnych zabaw zajrzyj na bloga. Link do wpisów w bio.
#mamafizjoterapeuta #zabawkidlaniemowląt #zabawkidladzieci #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka @janod_polska
🔥 ZAPISZ ten post na później, żeby zawsze by 🔥 ZAPISZ ten post na później, żeby zawsze był pod ręką! ❤️
Najpierw nie możemy się doczekać, kiedy nasz Maluszek zacznie siadać… 
A kiedy już to zrobi… najczęściej w naszej głowie pojawia się milion pytań. 😳🙃🙈
Na dużą część z nich starałam się odpowiedzieć na blogu ❤️
Link do ważnych wpisów w bio.
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #rodzew2023 #siadw
Bardzo często dobra motywacja to podstawa. ❤️ Bardzo często dobra motywacja to podstawa. ❤️💪
👉Więcej ciekawych inspiracji znajdziesz w moich Kursach i e-bookach.
Wszystkie potrzebne linki, wraz z linkami do ważnych wpisów czekają na Ciebie w bio. 🔥
Po więcej obserwuj @mama_fizjoterapeuta 👈😉
#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem  #rodzew2023 #czaszdzieckiem #markawlasna
Kupno materacyka dla mojego pierwszego dziecka, ki Kupno materacyka dla mojego pierwszego dziecka, kiedy dopiero się go spodziewałam, było chyba największą głupotą, jaką popełniłam… 🙈
To znaczy… nie wiem czy to można nazwać głupotą…
Raczej była to nieświadomość tego, że mój synek niekoniecznie od razu zapała wielką miłością do swojego łóżeczka i że przez pierwsze miesiące będzie ono pełniło jedynie funkcję magazynu… 😅🙈
Gdybym wiedziała o tym wcześniej, z pewnością tak bardzo by mnie to wtedy nie zjadło… 😉
👉Wybór materaca dla noworodka to chyba jedna z trudniejszych decyzji, z jaką przyszło mi się zmierzyć w wyprawkowej rzeczywistości…
👉 Czujesz podobnie?
Jeśli tak, to zajrzyj na bloga! 
✅ dowiesz się na co zwrócić uwagę przy wyborze materaca dla maluszka i...
✅ poznasz modele, na które zdecydowałam się już jako doświadczona mama x5 😉
🔥 Aktywny link do wpisu znajdziesz w 
bio. 
SPRAWDŹ! ➡ https://mamafizjoterapeuta.pl/2023/01/20/materacyk-dla-dziecka/
.
.
.
#mamafizjoterapeuta #materacdlaniemowlaka #rozwojdziecka #noworodek #wyprawka #rodzew2023
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.