Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe

    Podciąganie za rączki do siadu- próba trakcyjna

    Podciąganie za rączki do siadu jest jednym z podstawowych elementów badania lekarskiego. Kiedy więc zgłaszamy się z niemowlęciem do gabinetu, test podciągania za rączki, nazywany próbą trakcyjną, z pewnością powinien zostać wykonany.

    JAK WYGLĄDA PRÓBA TRAKCYJNA?

    Próba trakcyjna polega na tym, że osoba badająca wkłada swój kciuk od zewnątrz (od strony łokciowej) w dłonie dziecka leżącego na pleckach. Pozostałymi palcami obejmuje przedramię i podciąga maluszka za rączki do góry, do kąta 45 stopni (kąt pomiędzy podłożem, a tułowiem dziecka). W czasie wykonywania próby zwraca się uwagę na to, by wykorzystać odruch chwytny, dlatego nie powinno się dotykać grzbietu dłoni dziecka, ponieważ może to spowodować otwarcie rączki.

    CZEMU SŁUŻY PRÓBA TRAKCYJNA?

    Test podciągania za rączki służy nie tylko do oceny kontroli samej głowy w przestrzeni, ale jest też jedną z 7. reakcji ułożeniowych ocenianych w ramach diagnostyki neurokinezjologicznej opracowanej przez Vaclava Vojtę. Ma ona na celu możliwie wczesne wykrycie zaburzeń ośrodkowej koordynacji nerwowej u dziecka oraz ewentualną ocenę ich stopnia.  Zgodnie z zaleceniami profesora Vojty, wiedząc, że niemowlę porusza się zawsze we wzorcach globalnych, podczas próby podciągania za rączki koniecznie powinno się również uwzględnić reakcję całego ciała, w tym ułożenie nóżek maluszka.

    Kończyny dolne, do końca 7. miesiąca życia, podczas wykonywania testu, powinny pozostawać ugięte. Jeśli dziecko w czasie badania usztywnia nogi w wyproście, uznaje się to za nieprawidłowość.

    PRÓBA TRAKCYJNA A SIAD

    Bardzo często spotykam się ze stwierdzeniem, że dziecko „ciągnie się do siadu”. Tymczasem próba trakcyjna z prawidłowym wzorcem siadu ma niewiele wspólnego.

    Jeśli dziecko rozwija się prawidłowo, nie usiądzie ono z pozycji leżenia na plecach podciągając się tak, jak to wygląda w próbie trakcyjnej. Samodzielny siad maluszka rozpoczyna się zazwyczaj z pozycji czworaczej, kiedy to pupa malucha „opada” na boczek i dziecko siada w siadzie bocznym, a następnie przechodzi do siadu prostego (o sposobach, w jakie najczęściej siada dziecko przeczytasz tutaj: >>>ZOBACZ<<<).

    Dlatego, poza badaniem przeprowadzanym przez specjalistę, nie warto na siłę forsować takiej wersji „podciągania się”. Oczywiście jest to dla małego człowieka sprawa bardzo atrakcyjna i nie ma nic złego w tym, że samodzielnie będzie próbował podciągnąć się w ten sposób, natomiast warto pamiętać, że nie jest to zgodne z prawidłowym wzorcem siadu. Ja bym niczego nie przyspieszała- maluch z pewnością usiądzie samodzielnie tak szybko, jak tylko będzie na to gotowy.

    Kiedy piszę, albo mówię o siadzie, zawsze przypominam sobie siebie z czasów ciąży. Kto był w ciąży doskonale wie, jak ten cudowny stan weryfikuje sposób wstawania z łóżka. 😉 Zamiast „zrywania się” z leżenia na plecach do siadu, powolutku na boczek, jedna noga w dół, druga noga w dół, siad boczny i dopieeero siad. 😉 Fantastyczna sprawa – staram się o tym pamiętać każdego dnia (wiecie jakie to zdrowe dla kręgosłupa???!!!).

    JAK WYGLĄDA PRÓBA TRAKCYJNA W POSZCZEGÓLNYCH MIESIĄCACH?

    • Od urodzenia do około 1,5 miesiąca podczas podciągania za rączki głowa nie podąża za tułowiem- zwisa luźno do tyłu, a nóżki pozostają w lekkim zgięciu i odwiedzeniu.
    • Od około 1,5.- 3. miesięcy – głowa, szyja i tułów znajdują się w jednej linii. Nóżki lekko ugięte.
    • 4. – 6. miesiąc – dziecko aktywnie podciąga się do góry, nóżki mocno zgięte.
    • 7. – 9. miesiąc– dziecko aktywnie podciąga się do góry, głowa prostuje się, stawy kolanowe w luźnym, symetrycznym wyproście.

    – 10. – 12. miesiąc– dziecko nadal aktywnie podciąga się do góry, głowa wraz z tułowiem ustawione w linii prostej, lekkie odwiedzenie bioder, nóżki w luźnym wyproście.

    TO WARTO WIEDZIEĆ

    Bardzo ważną zasadą oceny testu jest to, że wartość diagnostyczną ma pierwsza reakcja odruchowa. Nie ma sensu przedłużanie utrzymywania maluszka w określonej pozycji , ponieważ ocenie poddaje się odpowiedź automatyczną, a ona jest widoczna jedynie w pierwszej chwili badania.

    Warto też pamiętać o tym, aby badanie wykonać, kiedy dziecko jest spokojne, nie krzyczy, nie jest rozdrażnione, głodne, senne czy w trakcie choroby, ponieważ może to niekorzystnie wpłynąć na ocenę reakcji maluszka.

    Polecam też pozostawienie wykonania próby specjaliście, bo pewnie jak doskonale wiecie, jeśli chcemy się czegoś dopatrzyć u swojego dziecka, to zawsze coś znajdziemy. 😉 Dlatego nie warto panikować, ale każdą swoją wątpliwość skonsultować z osobą, która „trzeźwym okiem” 😉 będzie potrafiła ocenić rozwój dziecka i rozwiać wszelkie wątpliwości. Podciąganie za rączki do siadu jest tylko jednym z wielu elementów oceny rozwoju dziecka, dlatego diagnostyka zawsze powinna uwzględniać również inne jego aspekty.

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    1 Comment
    próba trakcyjnasłaba kontrola główki
    • Główka zawsze w jedną stronę

    • NÓŻKI DZIECKA – 3 ważne rzeczy, o których mało się mówi

    1 Comment

  • Reply WYZWANIE #1 Leżenie na brzuszku – mamafizjoterapeuta at

    […] sprawiać wrażenie nadmiernie mobilnych. Często maluchy te maja kłopot z kontrolą główki, a próba trakcyjna może przez dłuższy czas wypadać kiepsko. Kłopotem może być obfite ślinienie związane  […]

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności