Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe Siad

    2 sposoby, w jakie najczęściej siada dziecko

    Tak, jak pisałam już w jednym z poprzednich wpisów >>>ZOBACZ<<< sześciomiesięczne dziecko wcale nie musi jeszcze umieć siadać.

    Umiejętność samodzielnego przyjęcia pozycji siedzącej pojawia się zazwyczaj zdecydowanie później – wg Skali Denver może to być nawet 11. miesiąc życia (choć średnia dla tej umiejętności to najczęściej 8/9 miesiąc). Kiedy mały człowiek samodzielnie przyjmie pozycję siedzącą, a jakość siadu jest dobra, to tak naprawdę dopiero wtedy możemy być pewni, że maluch jest już gotowy na to, by przez dłuższy czas w niej przebywać.

    Wcześniej, w 7. miesiącu życia, wykonuje się u dziecka test, który polega na biernym posadzeniu Malucha i obserwacji, jak radzi on sobie w tej pozycji.

    Oczekujemy, że siedmiomiesięczne dziecko  przez krótką chwilę będzie w stanie ją utrzymać. Jeśli taka umiejętność nie występuje, powinna zapalić się u nas pomarańczowa lampka. Konsultacji z pewnością wymaga sytuacja, w której 9. miesięczne dziecko nie potrafi jeszcze utrzymać pozycji siedzącej po tym, jak zostało przez nas biernie posadzone.

    Na samodzielne przyjęcie pozycji siedzącej większość sześciomiesięczniaków nie jest jeszcze gotowa (oczywiście mówię tutaj o większości dzieci, natomiast zdarzają się tzw. „orły”, które w 6. miesiącu siadają już tak swobodnie, jakby urodziły się z taką umiejętnością. ;))

    DLACZEGO?

    To, że sadzanie dziecka nie jest w tym wieku wskazane, chyba wiemy już wszyscy, ale… dlaczego samodzielny siad w tym okresie po prostu fizycznie nie jest jeszcze możliwy?

    Kiedy przyjrzymy się bliżej najczęstszym sposobom, w jakie maluszek przechodzi do pozycji siedzącej, z łatwością będziemy mogli odpowiedzieć sobie na to pytanie. 🙂

    ZACZYNAJMY!

    Zastanówmy się chwilę nad tym,  jak co rano wstajemy z łóżka.

    Czy mam rację, że najczęściej po prostu z leżenia na plecach podnosimy się do siadu?

    Jeśli tak, to warto wiedzieć, że mocno przeciążamy wtedy swój kręgosłup, a taki sposób siadania nie ma nic wspólnego z tym, jak siada niemowlę. Za to każda kobieta, która była w ciąży lub którą kiedykolwiek bolał kręgosłup doskonale wie jak usiąść, żeby było dobrze. 😉

    8, 9 miesiąc, wielki brzuch… no to siup na boczek… na brzegu łóżka…. Później jedna noga w dół, druga noga w dół, odpychamy się ręką i w końcu jest – siad boczny i siad… Hurrra! Udało się 😉 Pamiętacie? 😉

    No i… w bardzo podobny sposób samodzielnie siada niemowlę. 😉 – a w zasadzie siada ono najczęściej na 2 sposoby:

    SPOSÓB PIERWSZY:

    Przejście do siadu z pozycji bocznej (amfibii >>>ZOBACZ<<<), którą maluszek przyjmuje chwilę po tym, jak w leżeniu na brzuszku opanuje obrót wokół własnej osi. Kręcąc się w kółko dziecko stopniowo przechodzi do pozycji podporu bokiem, bawi się w niej doskonaląc równowagę, a następnie, (najczęściej w okolicach 9- 10 miesiąca życia) przechodzi do siadu bocznego, a następnie do siadu – coś podobnego do sposobu, w jaki siadałyśmy będąc w ciąży. 😉

    POSÓB DRUGI:

    Przejście do siadu z pozycji czworaczej.

    Kiedy maluszek opanuje pozycję czworaczą, nie zawaha się eksperymentować na co sobie może w tej pozycji pozwolić- i to właśnie dopiero wtedy, z początku całkiem przypadkowo, przejdzie do siadu bocznego, a następnie do siadu. Po chwili jednak najprawdopodobniej stwierdzi, że ta pozycja jest dość nudna, więc będzie robił wszystko, aby powędrować dalej.

    Jak widzicie umiejętność przyjmowania pozycji siedzącej pojawia się u maluszka spontanicznie, jest naturalną konsekwencją przyjmowania coraz to wyższych pozycji, dlatego nie warto przyspieszać, ani wymuszać tego etapu wtedy, kiedy maluch nie jest jeszcze na to gotowy.

    Oczywiście są dzieci, które robią wszystko wcześniej – np. potrafią przyjąć pozycję czworaczą np. w wieku 6 miesięcy (pozdrawiam z tego miejsca Zuzię ;)) i one prawdopodobnie usiądą wcześniej, ale większość dzieci opanowuje tą umiejętność dopiero w okolicach 8/9 miesiąca życia, a nawet później (11 miesiąc).

    CIEKAWOSTKA:

    W swoich obserwacjach Emmi Pikler zauważyła, że umiejętność raczkowania i siadania pojawia się u dzieci praktycznie w tym samym czasie (możliwa jest około 4 tygodniowa różnica), ale kolejność może być różna. Oznacza to, że niektóre dzieci potrafią usiąść zanim zaczną czworakować, a inne najpierw opanowują umiejętność przemieszczania się. Do podobnych wniosków doszedł w swoich obserwacjach Vaclav Vojta.

    Macie pytania dotyczące sadu? Komentarze są do Waszej dyspozycji.

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET

    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    26 komentarzy
    dzieckojak siada dzieckosadzanie dzieckasiadsiedzenie
    • Aaaa!!! Piąstki w buzi!

    • Szerokie pieluchowanie…brrr

    26 komentarzy

  • Agnieszka Czyżewska at

    Świetny wpis (jak wszystkie na Pani blogu). Każdy czytam od razu jak się pojawi :).
    Mam jednak pytanie, córeczka (3,5m) zaczęła łapać za wszystko co może I podciągać się do siadu (nieważne czy są to ręce czy pałąk z zabawkami a ostatnio to nawet pas ochronny w którym jest zapinana w leżaczku). Czy mam jej ma to pozwalać?
    Bo podciąga się coraz wyżej i wygląda na to, że właśnie w ten sposób będzie siadać. Ja zgodnie z Pani wskazówkami nie sadzam jej, ale jej się podciąganie tak podoba że czasem przez cały dzień tylko to próbuje robić…

    • gosia paleczny at

      Tak, to raczej nie jest najszczęśliwszy wzorzec siadu, więc warto zastanowić się nad tym skąd córeczka może go znać… czasami obserwuję takie zachowania u dzieci, które były podciągane do siadu za rączki, albo np. podnoszone do góry pod pachy… Zabronić będzie raczej ciężko, ale myślę, że można w zabawie pokazywać jej inne możliwości- obroty, turlanie… to zdecydowanie bardziej przyjazne sposoby na zmianę pozycji 😉

  • Fibi at

    Mam nadzieje ze wyjątki od reguły tez są „w normie”:) mój syn usiadł bez podparcia dokładnie dzień przed skończeniem 6 miesięcy . Nigdy nie był sadzany, praktycznie od kiedy zaczął sie obrać spędzał czas na podłodze na macie. Usiadł przez pozycje boczna 🙂

    • gosia paleczny at

      Brawo! To są właśnie okna rozwojowe 😉

  • Marta at

    Czy umiejętność pełzania która pojawiła się po skończeniu 7 miesiąca jest prawidłowym rozwojem, czy dluga droga orientacyjnie przed nami do czworakowania. Za dwa tygodnie córeczka skończy 8 miesiecy, wszyscy sie dziwią że jeszcze nie siedzi, bo chyba kazdy sadzal swojego malucha w okolicach 6 miesiaca i jakoś tak dzieci nauczyły się siedzieć nie czworakując, czujemy się jak dziwaki kiedy mowie że mamy już tyle miesięcy i jeszcze nie na siedząco w spacerowce….eh te wszechwiedzące maDki..

    • gosia paleczny at

      😉 tak, znam te komentarze 😉 siedzenie bez czworakowania to żadna większa sztuka. Czworakowanie to wspaniała i wymagająca aktywność, o niebo ważniejsza niż siad ;). Z pełzania do czworaków droga raczej krótka… wysoki podpór, pupa w górę i START 😉

      • Małgorzata at

        Moja córka ma 9miesiecy. Pełzać zaczeła jak skończyła 4. Na pełzaniu zostało. Próbuje w pozycji na czworaka zrobic kilka kroków ale po chwili pada na brzuch i pełznie- bo tak jej szybciej. Siedziec nie umie. Siada z lezenia na plecach sama, wystarczy ze przytrzyma się jej nogi. Stąd zmiana pieluchy to wyczyn, bo następuje siad. W 7 miesiącach zaczeła wstawać na zasadzie podciaganie i chodzić przy meblach. Czy mogę jej jakoś pomóc? Cwiczymy rączki zeby byly silniejsze ale nie widze efektów

        • Kasiek at

          No właśnie moja też w ten sposób że nogi jej się prztrzyma bądź da nawet palca do podciagniecia.a leżąc na brzuszku jest straszny dramat lub kiedy nie pomogę jej podnieść się do siadu.oczywiscie spędza na macie i w końcu trochę czasu turla się obraca wokół własnej osi sunie do tyłu:) tylko chciała bym wiedzieć jak mogę wesprzeć ja w siadaniu tak żeby nie popełnić błędu ;(

  • Wiola at

    Witam! Zauważyłam pewną niespójność w tekście. Najpierw we wstępie pisze Pani, że „samodzielny siad w wieku 6 miesięcy po prostu nie jest możliwy”, po czym e zakończeniu czytamy „czywiście są dzieci, które robią wszystko wcześniej- np. potrafią przyjąć pozycję czworaczą np. w wieku 6 miesięcy i one prawdopodobnie usiądą wcześniej”. Według mnie trochę to mylące. Dodam też, że mój syn usiadł samodzielnie z pozycji czworacznej jak miał 6.5 m-ca.

    • gosia paleczny at

      Tak, ponieważ niektóre dzieci osiągają poszczególne umiejętności wcześniej- natomiast jest to zdecydowana mniejszość. Tekst pisałam na podstawie umiejętności posiadanych przez WIĘKSZOŚĆ dzieci w danym wieku, a u większości nie jest to możliwe, bo np. nie opanowały jeszcze pozycji czworaczej czy aktywnej pozycji bocznej. Nie zmienia to faktu, że są maluchy, które świetnie sobie radzą i tak jak Pani synek usiądą w wieku 6,5 miesiąca. Jeśli robią to samodzielnie, trzeba się tylko cieszyć 😉

  • M. at

    Też mam pytanie o siad. Synek ma 22 tygodnie nie siedzi wiadomo ? niedługo trzeba będzie zacząć rozszerzać dietę… I jakie krzesełko? Myślałam że może takie z opuszczonym oparciem, ale juz wiem ze ryzyko zadlawienia wtedy większe ? wiec ze lepiej siedziec „pionowo” ponoć na te kilka minut posiłku można posadzić… Co robic?

    • gosia paleczny at

      A może na dobry początek krzesełkiem mogą być kolana rodzica?- tak, jak tutaj? http://prostujemydzieciaki.pl/2017/12/11/6-miesiecy-i-nie-siedzi/ u nas się sprawdziło 😉

  • Agnieszka Dobrowolska at

    Dzień dobry 🙂 moja Mała 30 marca skończyła 6 miesięcy, dziś usiadła z pozycji bocznej ale ten siad wygląda tak jakby leżała brzuszkiem na nogach, nie jest to pozycja gdzie ma wyprostowane plecy. Teściowie mówią, że powinniśmy jej coś położyć, odłożyć ja wokół żeby siedziała stabilnie i że przez nas, że tego nie robimy będzie miała skolioze itd. Proszę o podpowiedź co robić aby nie zaszkodzić dziecku. Pozdrawiam serdecznie

    • gosia paleczny at

      Nie jestem przekonana czy obkładanie czymkolwiek przyniesie oczekiwany efekt, bo pewnie obłożyć trzeba byłoby z przodu. Chyba dążyłabym do tego, żeby miała sporo okazji do wszechstronnego treningu- turlania, zmian pozycji, podporu, zabawy w pozycji bocznej- wtedy mięśnie będą miały dobre warunki do tego, by szybko się wzmocnić. Jeśli usiadła samodzielnie, można przez chwilę utrzymać plecki w prawidłowym ułożeniu, to też będzie stymulować aktywność odpowiednich mięśni 😉

  • Agata at

    Moja córcia sama usiadła mając 6,5 miesiąca, w ten sposób, że będąc na brzuchu zaczęła odpychać się do tylu, po czym zrobiła szpagat i podniosła się do siadu. Po dwóch tygodniach robi to coraz szybciej czyli cofa się, szpagat i siedzi. Nie jest to żaden z opisanych sposobów. Co mam robić? Dodam, że odkąd opanowała siadanie przestała ćwiczyć raczkowanie chociaż od wczoraj próbuje z pozycji siedzącej wrócić do pozycji na brzuchu i się nieudolnie przemieszczać. Pełzanie ma opanowane.

  • Magda at

    A co z siadaniem na kolanach? Moja córka w kieku 8 m zaczęła raczkować a pod koniec siadać na kolanach w pozycji literki w. Na razie siedzenia z nogami z przedu nie próbuje. Za to zaczyna już wstawać. Czy ta pozycja siedzenia jest niewłaściwa czy to przejściowe?

  • Gosia at

    A co w sytuacji kiedy maluch siada sam z pozycji czworaczej ale zawsze na jedną stronę? Syn 9 miesięcy siada od 3 tygodni ale zawsze na lewy pośladek dopiero potem na prawy. Nie próbuje nigdy siadać z prawej strony zawsze siada z lewej a manewruje prawa noga. Czy to normalne?

    • Gosia Paleczny at

      Być może chwilowo tak mu wygodniej/ szybciej?, ale ogólnie nie powinno być takiej preferencji. Jeśli to będzie się utrzymywać, warto byłoby przyjrzeć się bliżej przyczynie.

  • Jola at

    Pani Gosiu, Synek 7 miesięcy, 12 kg, 92 cm, od ok. miesiąca siada sam stabilnie, ale z rozkroku / szpagatu częściej niż z czworaków, nie pełzał, nie lubi przebywać w pozycji amfibii od zawsze mimo prób… Bardzo ruchliwy, przewroty, zmiany pozycji dokonuje szybko. Trzykrotnie sprawdzany przez fizjoterapeutów (ostatnio ponad miesiąc temu) bez zastrzeżeń, jednak mi te symptomy nie dają spokoju :(… Co robić? 🙁

  • Anna M at

    U nas usiadł samodzielnie dzień po skończeniu 6 miesięcy z pozycji czworaczej (najpierw zaczął raczkować, gdy mial 5,5 miesiaca), ale marwi mnie jednak jak siedzi, podczas karmienia często pochyla się do przodu, jakby chciał szybciej dostać łyżkę. Czy i do kiedy taka pozycjajest ok? Ogólnie młodzieniec jest raptusem bo skończył 7m i chodzi przy meblach i zaczyna się puszczać do pierwszych kroczków.

  • Dominika at

    Moja Hania – 8,5 miesiąca, siada na razie bokiem, nie przeszła z tego siadu jeszcze do normalnego siadu. Jest na czworakach, raczkowania jeszcze nie zaczęła (wykonała parę niepewnych ruchów do przodu, ale to ciągle są przymiarki). Moje pytanie jest takie: czy mogę wsadzić ją już do nosidła czy czekać aż sama w 100% normalnie usiądzie? Wszędzie czytam, że nosidło jest dobre od momentu gdy dziecko siądzie, a wcześniej chusta. Nosimy się w chuście, ale z wielu względów nie możemy się już doczekać nosidła. Zatem czy siad boczny jest wystarczający do uznania że dziecko jest gotowe do nosidła?

  • Ania at

    Witam, moja corka 7,5 miesiaca zaczela siadac „ze szpagatu” czy taka forma tez jest prawidlowa? Pozdrawiam

  • Sara at

    Dzień dobry, u nas z kolei tak nietypowo że dziecko (8m) zaczęło najpierw klękać przy meblach, ścianie, w zasadzie przy wszystkim i teraz potrafi siedzieć w takim klęku bez podtrzymywania. Ale nie potrafi usiąść w żaden z opisanych w artykule sposobów. Czy to bardzo źle?

    • Paula at

      Mam podobną sytuację. Syn 7,5 miesiąca od kilku dni podciąga się z leżenia na brzuchu przy meblach, czasami nawet puści się rączkami, a tyłkiem „siedzi” na stopach. I też się zastanawiam czy to ok, czy jednak nie. Już słyszałam rady, żeby mu te nóżki wyciągać spod stóp do przodu i sadzać normalnie…

  • KASIA at

    A ja mam troche inne pytani. Dziecko ma 17 msc. Siedzi od 8 msc, chodzi od 14. Natomiast do dzisiaj nie potrafi usiasc z lezenia na plecach. Np lezac w spacerowce nie usiadzie nawet jak probuje lapac sie za brzegi wozka. Czy powinnam to skonsultowac ze specjalista?

  • Ania at

    Ja się z kolei martwię o córkę, która pełzała, teraz czworakuje, wstaje przy meblach, umie zrobić pierwszy krok w bok lub do przodu jeśli potrzebuje ale nie siada. Albo siada na kolanach z pupą między piętami. Ma 10 miesięcy.
    Nie ma problemu z przenoszeniem zabawek czworakujac ale jak chce coś obejrzeć to leżąc na boku i podpierając się ręką lub z tym wstaje przy meblach i ogląda na stojąco.
    Jak poprawiam nogi żeby nie siedziała na kolanach to po chwili się przewraca.

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności