
Pewnego pięknego dnia Twoje dziecko zaczyna bawić się swoimi rączkami. Łączy dłonie w linii środkowej ciała i… ZACZYNA SIĘ…
Od kiedy tylko maluch odkryje, że rączki można w ten sposób wykorzystać, z pewnością nie omieszka tego pominąć. W pewnym momencie rączki znajdują się w buzi prawie cały czas. Maluch ssie piąstki, próbuje gryźć dziąsełkami, a każda próba wyciągnięcia dłoni z buzi kończy się tym, że dziecko wkłada je na nowo z jeszcze większą determinacją 🙂

Stopniowo rączki rozluźniają się i zamiast piąstki, w buzi pojawiają się paluszki. Rękawki są mokre od śliny, a mimo to mały człowiek nie ustaje w swoich wysiłkach- wkłada je tak głęboko, że pojawia się odruch wymiotny. Ale i to go nie zniechęca.
Rodzice oczywiście mają dość- i to nie tylko z powodu mokrych rękawków, ale też niektórych komentarzy, bo przecież dziecko „na pewno jest głodne”. Znacie to??? 😉 Bo ja taaaak 😉 Na szczęście rodzic najczęściej pozostaje bezradny wobec tego ogromnego pędu do wkładania rączek do buzi.
DLACZEGO NA SZCZĘŚCIE?
Rączki w buzi to POTĘŻNA dawka wszelkiego rodzaju doświadczeń, które funduje sobie maluszek. Dlaczego? Zobaczcie jak odbiera nas nasz mózg. Na poniższym zdjęciu przedstawiona jest tzw. reprezentacja czuciowa naszego ciała- obrazuje ona, które obszary są najbardziej wrażliwe na dotyk.
Coś przykuwa Waszą uwagę? Czy nie są to przypadkiem właśnie dłonie i usta??? 😉 (Taaak, tak “widzi” nas nasz mózg!!!)


Źródło: http://visalakshiramani.wordpress.com/articles/wonderful-body/homunculus/
To bardzo ważne obszary, a dotyk jest dla dziecka fantastycznym sposobem poznawania świata.
Co więcej:
– wkładanie rączek do buzi to doskonała okazja do łączenia ich w linii środkowej ciała (a co za tym idzie, poznawania jego schematu) oraz świetna motywacja do sprowadzania wzroku w dół, co jak wiemy, jest bardzo istotnym elementem rozwoju 🙂
– dzięki wkładaniu rączek do buzi, maluszek stymuluje ją i zmniejsza wrażliwość na bodźce– obecność paluszków nie prowokuje już odruchu wymiotnego (no…. chyba, że znajdą się prawie w gardle:).
– doskonałą okazję do treningu ma też język– a język, to przecież mowa, przesuwanie pokarmu podczas jedzenia…
– dzięki uregulowaniu wrażliwości buzi, maluszek będzie lepiej radził sobie z niezmiksowanymi kawałkami jedzenia. Zdarza się, że dzieci, które niewystarczająco uregulowały wrażliwość tej okolicy, mają kłopot z przełykaniem, a czasami nawet samą obecnością pokarmu. Prowokuje to u nich odruch wymiotny, lub po prostu plują „na odległość” 😉
– dzięki rączkom w buzi wydziela się więcej śliny, a ślina potrzebna jest do trawienia!!!
– rączki w buzi to ukojenie dla obolałych dziąsełek
– rączki w buzi to też…. bakterie- ale dzięki temu maluszek się uodparnia
NIE TYLKO RĄCZKI
Dla fizjoterapeuty, rączki w buzi to wspaniały widok.
Ale jeśli chcecie, aby fizjoterapeuta zemdlał ze szczęścia, pokażcie mu, że Wasz maluszek wkłada do buzi palce stóp 😉

Stópka w buzi to bardzo ważna oznaka prawidłowego rozwoju dziecka. Świadczy m.in. o doskonałej koordynacji ręka- noga- usta, a także umożliwia pracę nad wszystkimi wymiarami stopy, co przygotowuje ją do jej późniejszej funkcji.
Stópka wędruje do buzi najczęściej w końcówce 6 miesiąca życia i w przebiegu typowego rozwoju dziecka świadczy o dobrej integracji napięcia mięśniowego, czyli o tym, że poszczególne grupy mięśniowe coraz lepiej ze sobą współpracują. To zazwyczaj właśnie wtedy wszystko, czego dziecko miało nauczyć się w leżeniu na pleckach już potrafi i teraz, może „iść” dalej 😉
O zabawach z unoszeniem nóżek nad podłoże przeczytacie tutaj >>>PRZEJDŹ<<<
Czy po lekturze tego wpisu ktoś jeszcze będzie walczył z paluszkami w buzi??? 😉
Pomysły na zabawy z dzieckiem od narodzin do pierwszych samodzielnych kroczków znajdziesz w E-booku:
E-book: GARŚĆ POMYSŁÓW NA NAJFAJNIEJSZE ZABAWY Z DZIECKIEM :
>>> ZOBACZ E- BOOK <<<
*Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.


>>> ZOBACZ KURS 0-3 <<<
—
>>> ZOBACZ KURS 4- 7 <<<
—
>>> ZOBACZ KURS 8- 18 <<<
—
E- BOOK O NOSZENIU MALUSZKA:
#noszenieMAznaczenie czyli fajny e-book o noszeniu Maluszka
>>> ZOBACZ E- BOOK <<<