
W rozwoju motorycznym dziecka umiejętność obrotów jest jedną z ważniejszych umiejętności, które maluszek musi opanować, aby jego dalszy rozwój mógł przebiegać w sposób prawidłowy.
Obroty to podstawa do wszelakich zmian pozycji i późniejszej lokomocji. Jednak nie wszystkim dzieciom obracanie się przychodzi z łatwością. Nie oznacza to od razu, że dziecko jest chore, ale na pewno jest to sygnał do tego, że trzeba zastanowić się nad przyczyną takiego stanu rzeczy- tym bardziej, że przyczyna może być z pozoru błaha- np. nieprawidłowe sposoby pielęgnacji, noszenia, podnoszenia maluszka, zbyt wczesne sadzanie, dawanie dziecku zbyt mało możliwości trenowania na macie czy nawet częste korzystanie z niektórych akcesoriów, które rozleniwiają tułów dziecka- tułów po prostu MUSI być stabilny po to, by umożliwić małemu człowiekowi pełną kontrolę nad swoim ciałem.
KIEDY DZIECKO POWINNO SIĘ OBRACAĆ?
Umiejętność obrotów z plecków na brzuszek pojawia się u dziecka najczęściej w okolicach 5- 6 miesiąca życia. W pełni kontrolowany, świadomy obrót z brzuszka na plecki to dopiero 6/7/8 miesiąc.
Tylko taka kolejność jest prawidłowa. Jeśli np. 2- 3 miesięczne dziecko bardzo często obraca się z brzuszka na plecki, w dodatku tylko na jedną, ciągle tą samą stronę, warto zasięgnąć porady specjalisty, bo prawdopodobnie nie potrafi jeszcze wystarczająco „zapanować” nad swoim ciałem.
OD KIEDY DZIECKO TRENUJE OBROTY
Maluszek przygotowuje się do obrotów od pierwszych dni życia. Początkowo pracuje nad symetrią i stabilnością tułowia. Osiąga ją po ukończeniu trzeciego miesiąca życia. Łączy wtedy rączki w linii środkowej ciała, bawi się nimi i wkłada do buzi, a jego tułów jest prosty. Równocześnie z łączeniem rączek, zgięte w biodrach i kolankach nóżki unoszą się nad podłoże. W okolicach 4 miesiąca życia dziecko zaczyna rolować się na boki, ale jeszcze nie czuje się w tej pozycji stabilnie, więc wraca z powrotem. Podczas rolowania miednica i obręcz barkowa znajdują się równolegle względem siebie. Dopiero później- około 5 miesiąca życia pojawia się skośne ustawienie miednicy, dzięki czemu możliwy będzie prawidłowy obrót. W tym samym czasie rączki maluszka mogą już swobodnie przekraczać linię środkową ciała. Wszystkie warunki do tego, by się obrócić, są spełnione:) Pozostaje tylko działać;)
OBRÓT KROK PO KROKU
Rozkładając obrót na czynniki pierwsze, wygląda to w ten sposób:
- Dziecko odwraca główkę w stronę, w którą będzie chciało się obrócić
- Rączka dziecka (po stronie, w którą patrzy) wysuwa się w tym samym kierunku, dłoń zwrócona w stronę sufitu
- Maluszek unosi zgięte nóżki nad podłoże
- Pojawia się skośnie ustawienie miednicy– nóżka, która podczas obrotu będzie na dole prostuje się, druga zgina
- Rączka po stronie, która będzie na górze przekracza linię środkową ciała i maluszek płynnie obraca się na brzuszek.
JAK WSPOMÓC DZIECKO?
Jako rodzice, możemy od samego początku wspierać dziecko w nauce obrotów. Podczas ubierania, rozbierania, zmian pieluszki, podnoszenia czy noszenia, możemy pokazywać, że obroty, to naprawdę fajna sprawa 😉
Nie chodzi o to, że musimy je tego uczyć, bo jeśli rozwój dziecka nie będzie niczym zaburzony (pomijając różnego rodzaju deficyty, może być zaburzony przez niewłaściwą pielęgnację czy niektóre akcesoria!), to maluszek samodzielnie i bez większego wysiłku po prostu zacznie to robić.
O tym, co zaburza obroty, będę jeszcze pisać- na pewno będzie o tym duuużo w moim e-booku 😉
Świetnie sprawdzają się zabawy w „rolowanie” czy przebieranie maluszka w taki sposób, aby zamiast podnoszenia dziecka przy zakładaniu ubranka- wykorzystać obroty- przykład w filmie.
Dla zobrazowania tematu zachęcam do obejrzenia filmiku 😉
Napracowałam się, więc dajcie proszę znać, czy film był pomocny i czy wystarczająco zobrazował temat 😉
Pomysły na zabawy z dzieckiem od narodzin do pierwszych samodzielnych kroczków znajdziesz w E-booku:
E-book: GARŚĆ POMYSŁÓW NA NAJFAJNIEJSZE ZABAWY Z DZIECKIEM :
>>> ZOBACZ E- BOOK <<<
*Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.


>>> ZOBACZ KURS 0-3 <<<
—
>>> ZOBACZ KURS 4- 7 <<<
—
>>> ZOBACZ KURS 8- 18 <<<
—
E- BOOK O NOSZENIU MALUSZKA:
#noszenieMAznaczenie czyli fajny e-book o noszeniu Maluszka
>>> ZOBACZ E- BOOK <<<