Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy

  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe

    Słaba kontrola główki

    12 lutego 2018

    Wizyta u pediatry… próba trakcyjna… lekarz wkłada kciuk w zaciśnięte piąstki dziecka i podciąga malucha tak, jak do siadu. Jednak dziecko nie podnosi główki, lub zauważa się tylko minimalną reakcję z jego strony. Główka odchyla się mocno do tyłu albo bardzo chwiejnie próbuje podążać za tułowiem… jednak bez wyraźnego skutku… Czy to normalne? U noworodka tak, z kolei u starszych dzieci nie powinno to wyglądać już w ten sposób.

    O tym, jak dokładnie wygląda próba trakcyjna w poszczególnych miesiącach przeczytacie tutaj >>>KLIK<<<

    Wtedy najczęściej pojawia się stres i pytanie… czy z moim maluszkiem wszystko w porządku? W takim przypadku warto powiedzieć o swoich obawach pediatrze, który w razie potrzeby pokieruje nas dalej- do neurologa lub fizjoterapeuty dziecięcego. Taka wizyta powinna rozwiać wszelkie wątpliwości 🙂

    Ale od początku… Dlaczego tak się dzieje…

    Głowa niemowlęcia w stosunku do reszty ciała jest duża i ciężka. U dorosłego człowieka głowa stanowi 1/8 długości ciała. U noworodka ten stosunek jest inny. Głowa, to aż 1/4 jego długości!!!

    Podobnie rzecz się ma jeśli chodzi o ciężar główki– nic więc dziwnego, że dla malucha uniesienie jej przeciwko sile grawitacji jest sporym wyzwaniem…
    Kolejna rzecz, która sprawia, że podążanie główki za tułowiem jest utrudnione, to to, że przychodząc na świat maluch ma stosunkowo słabe napięcie w obrębie tułowia (napięcie mięśniowe w osi tułów- główka)

    W zamian za to, obserwuje się silne napięcie na tzw. „obwodzie”- rączki i nóżki malucha są bardziej napięte, piąstki zazwyczaj zaciśnięte…

    Dopiero z czasem, w miarę rozwoju, dochodzi do centralizacji napięcia mięśniowego– tułów staje się stabilny, a rączki i nóżki coraz bardziej swobodne. Dziecko coraz lepiej zaczyna radzić sobie z kontrolą swojego ciała, uczy się, jak funkcjonować w warunkach działania siły grawitacji, coraz lepiej zaczynają współpracować ze sobą poszczególne grupy mięśniowe… To wszystko sprawia, że i kontrola główki staje się łatwiejsza 😉

    O “KIERUNKACH ROZWOJU” przeczytacie m.in. tutaj >>>PRZEJDŹ<<<

    Ponadto, u noworodka nie ma jeszcze rozwiniętych niektórych reakcji- np. tzw. reakcji „głowy na ciało”, która sprawia, że głowa dąży do tego, by ustawić się w płaszczyźnie tułowia… ale to już chyba zbyt mocne wchodzenie w szczegóły 😉

    JAK WYGLĄDA TO W PRAWIDŁOWYCH WARUNKACH?

    Do około 6 tygodnia życia dziecka to, że w próbie trakcyjnej główka nie podąża za tułowiem, uznaje się jako normę.

    W późniejszym czasie- pomiędzy 6 a 12 tygodniem życia podczas testu podciągania za rączki główka powinna podążać za tułowiem, a nóżki pozostawać w swobodnym zgięciu. (dokładnie opisałam to tutaj: >>>ZOBACZ WPIS<<<)

    Między 4 a 6 miesiącem życia maluszek powinien aktywnie podciągać się do góry, a jego nóżki powinny być mocno zgięte.

    Co ciekawe, w próbie trakcyjnej warto uwzględnić też ułożenie nóżek, ponieważ dziecko zawsze pracuje we wzorcach globalnych i pominięcie obserwacji reakcji nóżek maluszka sprawia, że próba jest niekompletna.

    Niektóre dzieci bardzo szybko dążą do tego, aby głowa podążała za tułowiem. Innym sprawia to więcej trudności i są w stanie w pełni kontrolować główkę nieco później niż rówieśnicy.

    Musimy pamiętać o tym, że układ nerwowy niemowlęcia w momencie przyjścia na świat nie jest jeszcze w pełni dojrzały i może potrzebować czasu, aby przyzwyczaić się do warunków panujących po tej stronie brzucha. Jedni tego czasu potrzebują więcej, inni mniej.

    Ponadto, osiąganie poszczególnych umiejętności zależy też od innych czynników. Nie bez znaczenia jest tutaj właśnie długość i masa ciała, temperament, napięcie mięśniowe i wiele, wiele innych.

    Oczywiście słaba kontrola głowy powinna zwrócić naszą uwagę i sprawić, że zjawimy się na wizycie kontrolnej u specjalisty, ale na pewno nie jest powodem do tego, aby od razu popadać w panikę.

    Czasami potrzebna jest niewielka pomoc i maluch szybko dogoni rówieśników 😉

    CZYM TO “GROZI”?

    W przebiegu typowego rozwoju, stosunkowo dobra kontrola główki pojawia się u dziecka po ukończeniu 3 miesiąca życia. To właśnie wtedy, podczas wykonywania próby trakcyjnej podąża już ona za tułowiem, a maluch położony na brzuszku jest w stanie przez dłuższy czas przebywać w tej pozycji w poczuciu komfortu 😉 Łokcie znajdują się pod barkami, pupka spoczywa na podłożu, nóżki są swobodnie wyprostowane, a linia wzroku przebiega równolegle do podłoża…

    My, jako rodzice orientujemy się zazwyczaj wtedy, że… uff… główka już nie fruwa tak bezwładnie 😉

    >> O jakości leżenia na brzuszku oraz o tym, że leżenie leżeniu nie jest równe, przeczytacie m.in tutaj: >>>KLIK<<<

    Jeśli natomiast po 3 miesiącu życia maluszek nadal ma trudność z kontrolą główki, w próbie trakcyjnej nadal jest ona mocno odgięta do tyłu, a podczas leżenia na brzuszku dziecko mocno zadziera ją do góry lub ma problem z uniesieniem jej nad podłoże, warto zasięgnąć porady u lekarza lub fizjoterapeuty.

    Oczywiście przyczyn może być wiele, ale często kłopot może być związany z niewystarczającą stabilnością tułowia i współpracą mięśni jego przedniej i tylnej ściany wraz z mięśniami szyi.

    Jeśli nie będą one ze sobą współpracowały na takim poziomie, jakiego byśmy chcieli, trudno oczekiwać od malucha, że kontrola ciężkiej i dużej główki przyjdzie mu z łatwością… Jeśli to zlekceważymy, w przyszłości możemy zauważyć, że nasze dziecko, podczas innych, coraz bardziej wymagających aktywności będzie np. miało tendencję do poszerzania płaszczyzny podparcia ( np. będzie lubiło siedzieć w siadzie W lub innym, w którym nóżki rozstawione są szeroko, podczas czworakowania kolanka będą “rozjeżdżały się” na zewnątrz, maluch będzie chodził na tzw. “szerokiej podstawie” i nie będzie miało to tendencji do zmiany…) lub nie będzie tak swobodne na “obwodzie”-zaciśnięte piąstki czy paluszki stóp mogą być wtedy jedną z form kontroli postawy… Może też się zdarzyć, że nasz maluch będzie osiągał kolejne umiejętności nieco później niż jego rówieśnicy.

    Oczywiście część dzieci po prostu potrzebuje trochę więcej czasu, ale jeśli po 3 miesiącu życia mamy wrażenie, że główka nadal jest mało stabilna, warto zasięgnąć profesjonalnej porady.

    Czasami nie potrzeba wiele- dobrze dobrane zabawy, przyjazna pielęgnacja, noszenie, podnoszenie malucha w taki sposób, aby zmotywować go do pracy i… po kilku/ kilkunastu dniach możemy zauważyć niesamowitą zmianę 😉

    ALE UWAGA!

    Można maluszka wspierać codziennie, podczas zabawy i pielęgnacji, ale trzeba pamiętać o tym, aby nie robić tego poprzez ciągłe powtarzanie próby trakcyjnej! Jest ona tylko testem, a NIE ĆWICZENIEM, które ma „nauczyć” dziecko kontroli głowy.
    Jeśli zjawicie się na wizycie u specjalisty, a ten stwierdzi, że potrzebna jest terapia, to bardzo dobre efekty daje rehabilitacja metodą NDT- Bobath, a także (czasami mniej lubianą przez rodziców, ale również bardzo skuteczną) metodą Vojty.
    Dobra kontrola głowy jest konieczna do osiągania przez dziecko kolejnych etapów rozwoju– co do tego nie ma żadnych wątpliwości i tą umiejętność zdrowo rozwijające się dziecko powinno bez problemu osiągnąć.

    Mój najmłodszy synek początkowo nie był mistrzem kontroli główki, ale to już za nami 🙂

    Zobaczcie, jak to wyglądało u nas 😉 (pamiętaj, że ćwiczenia, które będą odpowiednie dla Twojego dziecka może dobrać jedynie osoba, która ma okazję bezpośrednio zbadać Maluszka)

    I na koniec- pokażę Wam ciekawostkę:

    To samo dziecko, ten sam dzień… inny punkt kontroli:

    Dlaczego tak się stało? Dlaczego, kiedy trzymałam dziecko w okolicy obręczy barkowej, to było mu łatwiej unieść główkę???

    Odpowiedź jest prosta… i myślę, że jeśli czytacie mojego bloga regularnie, doskonale znacie odpowiedź 😉

    Układając ręce w okolicy obręczy barkowej, dałam dziecku po prostu więcej stabilności… Punkt kontroli był bliżej osi ciała 😉

    Teraz już chyba nikt nie będzie miał wątpliwości, że stabilny tułów to podstawa 😉

    Pomysły na zabawy z dzieckiem od narodzin do pierwszych samodzielnych kroczków znajdziesz w E-booku:

    E-book: GARŚĆ POMYSŁÓW NA NAJFAJNIEJSZE ZABAWY Z DZIECKIEM :

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    >>> ZOBACZ KURS 0-3 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 4- 7 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 8- 18 <<<

    —

    E- BOOK O NOSZENIU MALUSZKA:

    #noszenieMAznaczenie czyli fajny e-book o noszeniu Maluszka

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    3 komentarze
    niskie napięcie mięśniowepróba trakcyjnarehabilitacja niemowlątsłaba kontrola główki
    • Symetrycznie… czyli jak?

    • 3 rzeczy, o których warto wiedzieć zanim dziecko zacznie chodzić

    Zobacz również

    Jaka jest KOLEJNOŚĆ pojawiania się poszczególnych umiejętności?

    9 listopada 2020

    Pełzanie- zagadka ;)

    12 sierpnia 2019

    5 propozycji zabaw wspierających kluczowe umiejętności w pierwszym półroczu życia :)

    29 października 2019

    3 komentarze

  • Reply Ania 25 lutego 2018 at 19:43

    Bardzo dziękuję za za ten post i za filmik instruktażowy.

  • Reply Dorota 12 września 2018 at 15:48

    Hmm, mam mętlik w głowie bo neurolog mi powiedział ze proba trakcyjna polega na podciąganiu malucha za ramiona przyciśnięte do tułowia(jakoś tak) i żeby nigdy nie pozwalać ciągać dziecka za rączki a wielu lekarzy tak robi… To jak w końcu z tym jest, bo przy probie u neurologa córeczka 4miecięczna podciągała główkę ale za rączki nie.

    • Reply Gosia Paleczny 15 września 2018 at 15:10

      Tak, to bardzo prawdopodobne. Jeśli podciągamy dziecko za ramiona, punkt kontroli znajduje się bardziej centralnie i dziecku łatwiej jest kontrolować główkę. W samej próbie trakcyjnej nie chodzi o to, aby całkowicie podciągnąć dziecko do siadu- obserwuje się głównie pierwszą reakcję dziecka- jak maluch układa nóżki i czy główka zaczyna podążać za tułowiem, dlatego zazwyczaj stosuje się chwyt za rączki. Jeśli dziecko ma kłopot, zastępuje się ten chwyt innym, gdzie ręce osoby badającej znajdują się bliżej “centrum” ciała- np. właśnie w okolicy obręczy barkowej.

    Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej sześcioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

ZAPISZ SIĘ

Najnowszy filmik z mojego kanału na YouTube.

https://youtu.be/lwgTp-T9TSU

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

PAMIĘTNIK DLA CIEBIE I MALUSZKA

KUP PAMIĘTNIK

Rozwojowe Karty do zdjęć. :)

KUP KARTY

LOGOWANIE DO POPRZEDNIEJ WERSJI KURSÓW I E- BOOKÓW :)

E-book o zabawach z dzieckiem :)

KUP E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

KUP E-BOOK

Fajny E-book o noszeniu :)

KUP E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

KUP E-BOOK

MEDIA I JA

W programie DDTVN rozmawialiśmy o wyborze fotelika do karmienia i o tym, kiedy dziecko jest gotowe, aby w nim usiąść. W Programie MammaMia Polsat Rodzina rozmawialiśmy o akcesoriach dla malucha oraz o tym jak wspierać dziecko w nauce chodzenia
Podczas kolejnego nagrania programu Mamma Mia rozmawialiśmy o bioderkach, pieluchowaniu oraz profilaktyce dysplazji. Na kanele WP kobieta dostępne są nagrania, w których rozmawiamy o popularnych akcesoriach dla Malucha i o tym, czy dziecko rzeczywiście tego wszystkiego potrzebuje. Byłam również jedną z prelegentek na Urodzinach Blue City w Warszawie, gdzie opowiadałam o rozwoju dziecka i o tym, w jaki sposób możemy go wspierać.

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

Dzień dobry w poniedziałek! 😍 Jak spędziliś Dzień dobry w poniedziałek! 😍
Jak spędziliście weekend?
U nas trochę się działo...🙈
Nowe, ciekawe doświadczenia za nami...🙈
Nie sądziłam, że kiedykolwiek spróbuję, bo jednak jestem zdecydowanie ciepłolubna, ale... zrobiłam to!💪😜
Mała rzecz, a cieszy!
Dobrego dnia!❤️

Ps. Z kim widzę się dzisiaj wieczorem na live u @alaantkoweblw ?🙂

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #rodzina #rodzinatojestsiła #weekend #zima #zima2021 #instacorka #instasyn #rozwojdziecka #wspieranierozwojudzieci #fizjoterapiadzieci
Kto już czytał nowy tekst na blogu? 🙂 Temat d Kto już czytał nowy tekst na blogu? 🙂
Temat dość skomplikowany, ale starałam się, aby było przystępnie.
Hipermobilność a rozwój niemowlaka czyli... przyglądamy się „małym leniuszkom”.
Link do wpisu w bio @mama_fizjoterapeuta oraz w stories.

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #rozwojdziecka #instamama #instamateczki #rehabilitacjadzieci #niemowle #jestemwciazy #jestemmama #jestemtata #bedemama #noszeniemaznaczenie #wspieramniewymuszam #hipermobilność
W co się dzisiaj bawicie? 🙂 U nas ostatnio kr W co się dzisiaj bawicie? 🙂
U nas ostatnio króluje wszystko to, co związane z ruchem! 🙃
I nie ukrywam... bardzo mnie to cieszy! 😎
Już niebawem na blogu pojawi się wpis na temat wspierania rozwoju dziecka poprzez zabawę, a tymczasem... odsyłam Was do wpisu o tym dlaczego... nie kupuję dzieciom zabawek. 😉

Link do wpisu w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

#mamafizjoterapeuta #zabawyzdzieckiem #relacja #dobryczas #dajdzieckuczas #jestembojestes #mojewszystko #coreczkamamusi #coreczkatatusia #fizjoterapeuta #niemowle #jestemmama #mojewszystko #rodzina #rodzinatojestsiła
Dzień dobry! 🙂 Kto już widział zapisaną Dzień dobry! 🙂
Kto już widział zapisaną relację „Starszaki😍” i wie co fantastycznego się szykuje?😍
Po wczorajszej wizycie w studio OSORNO mogę powiedzieć, że kawał fantastycznej pracy za nami! 💪
Jestem przekonana, ze wkraczamy w nowy wymiar zabaw i spędzania wspólnego czasu z dzieckiem! 💪👌🙃
@osornoproduction 

#mamafizjoterapeuta #zabawyzdzieckiem #dobryczaszdzieckiem #wartosciowezabawy #studioosorno  #audiobook #audiobookdladzieci #zabawydladzieci #wspieranierozwojudzieci #wspieranierozwoju #wspieranieprzezzabawe #czaszdzieckiem #pomyslynazabawy #jestemmama #jestemtata #mamdziecko #rodzina #rodzinatojestsiła
Kontrola głowy to jedna z pierwszych „większyc Kontrola głowy to jedna z pierwszych „większych” umiejętności, nad którymi pracuje dziecko już od pierwszych dni swojego życia. 
Ale głowa nie mogłaby być w pełni stabilna gdyby nie rozwijająca się kontrola tułowia, obręczy barkowej, coraz silniejsze mięśnie brzuszka...
Jesteśmy całością i to właśnie jest piękne!❤️
To dlatego chcąc pomoc dziecku doskonalić kontrolę główki wcale nie musimy, a nawet nie powinniśmy uporczywie podciągać go do siadu...
Można to zrobić na wiele innych, ciekawszych sposobów!🙂💪

O kontroli główki pisałam na blogu. Link do jednego z tekstów znajdziecie w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #przyjaznapielęgnacja #noszeniemaznaczenie #wspieranieprzezzabawe #instamama #instamateczki #nieinstamateczki #noworodek #bedemama #dzidziuś #mojewszystko
Maluszek dopiero pojawił się na świecie,👶 Maluszek dopiero pojawił się na świecie,👶 a już przynajmniej kilka półek w domowej komodzie zajmują jego zabawki i inne akcesoria...
➡ Znasz to skądś? 😜
Jednak... aby mały człowiek rzeczywiście był w stanie na tyle zainteresować się zabawką, aby wysunąć w jej kierunku rączki, musi upłynąć jeszcze spoooro wody w rzece... 👀
👉 Zerknijcie  do wpisu na blogu.
Link w bio, czyli tutaj : @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego dnia!❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielęgnacja #rozwojdziecka #jestemmama #bedemama #niemowle
Zapowiada się dzisiaj u nas dłuuugi dzień 😉 Zapowiada się dzisiaj u nas dłuuugi dzień 😉
Myślałam, że mamy już to za sobą, ale nasze najmłodsze dziecko... jak widać... miewa czasami inne plany...😅
Zabawa do północy i pobudka przed 5 rano...
Powiedzcie, że nie jestem sama...🙈

Tak, wiem, pewnie w ciągu dnia Tadzio utnie sobie drzemkę, ale obawiam się, że ja mogę nie mieć okazji 😜🧒🏻🧒🏻👦🏼
Tak czy inaczej... nie zamieniłabym tego na nic w świecie!❤️

Ps. Jeśli Wasz dzień zapowiada się podobnie, podsyłam link do wpisów o zabawach. Link w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrej soboty! ❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #weekend #sobota #zabawazdzieckiem #pobudka #mojewszystko #synek #dziecko #mamaidziecko #rodzina
Bardzo dziękujemy wszystkim za wczorajsze życzen Bardzo dziękujemy wszystkim za wczorajsze życzenia! 😍

Anielka dumnie i z wielką radością wkroczyła w kolejny rok swojego życia! 🙂
Z moim okiem już lepiej, chociaż byłam w szoku, kiedy stojąc w deszczu... pod drzwiami przychodni lekarz udzielał mi „pomocy” telefonicznie...

Na szczęście pani farmaceutka podpowiedziała co zrobić i jest już o wieeele lepiej.🙂
Prosty, ludzki gest... 
Czasami tak niewiele trzeba...

Trzymajcie się dzisiaj ciepło!
Dobrego popołudnia! ❤️

#mamafizjoterapeuta #urodziny #jestembojestes #mojewszystko #instamama
Load More... Follow on Instagram

2018 - Gosia Paleczny