
Małe stópki.. są taaakie słodkie! Po prostu do schrupania! Zazwyczaj już od pierwszych dni zachwycamy się nimi, oglądamy, całujemy, masujemy, odbijamy na pamiątkę odcisk, robimy mnóstwo zdjęć 😉 Wiem, bo sama przechodziłam ten etap już trzy razy 😉 Zachwycam się zawsze, ale jako fizjoterapeuta mam też na ich punkcie skrzywienie zawodowe 😉 Mała stópka + ja= testy, które mają wykluczyć ewentualne nieprawidłowości rozwojowe w obrębie całej kończyny dolnej. Niektóre „rzeczy” oczywiście widać gołym okiem, ale do precyzyjnego zdiagnozowania innych potrzebne są testy. W dzisiejszym wpisie poznacie jeden z nich;)
Ale do rzeczy.
Stópki maluszka nie są jedynie uroczym dodatkiem dekoracyjnym, który do momentu pionizacji jest mało ważny. Wręcz przeciwnie. Od chwili narodzin bardzo ciężko pracują po to, by pewnego dnia dziecko mogło na nich stanąć i pójść w świat. Ale do tego musi się najpierw przygotować. Tysiące ruchów, które maluszek wykonuje stópkami każdego dnia, w końcu zaowocują tym, że będą one gotowe do pełnienia swojej funkcji 😉
My, jako rodzice możemy małe stópki wspierać- nasze wsparcie to w większości nie przeszkadzanie im w swobodnym rozwoju, więc w sumie nic trudnego 😉 Na co więc warto zwrócić uwagę?
3 RZECZY, NA KTÓRE WARTO ZWRÓCIĆ UWAGĘ JUŻ OD PIERWSZYCH DNI ŻYCIA:
- Stópka dziecka powinna jak najczęściej mieć okazję do trenowania, dlatego buciki dobrze jest kupować dopiero wtedy, kiedy naprawdę jest taka konieczność- najlepiej, kiedy maluch chodzi już samodzielnie i chcemy zabrać go na spacer ;). 4, 5, 6 miesięczne dzieci naprawdę nie potrzebują obuwia 😉
- Dużo się mówi o dobrym doborze butów, ale ja często spotykam się z tym, że dziecko ma źle dobrane… skarpetki!!!– To naprawdę może mieć niekorzystny wpływ na rozwój małej stópki- jeśli chcecie się przekonać, załóżcie sobie na cały dzień skarpetkę, która jest o 4- 5 numerów za mała. Wieczorem zadajcie sobie pytanie czy było Wam wygodnie??? 😉 A jeśli taka sytuacja powtarza się każdego dnia???? ;/ Kwestię doboru obuwia poruszałam już >>>TUTAJ<<<
- We wczesnej diagnostyce nieprawidłowości rozwojowych wykorzystuje się MIĘDZY INNYMI test, z wykonaniem którego mały człowiek nie powinien mieć żadnego kłopotu. Test możecie z powodzeniem wykonać w domu, a jeśli napotkacie trudność, zachęcam do konsultacji z fizjoterapeutą, najlepiej pracującym Metodą Trójpłaszczyznowej Manualnej terapii Wad Stóp wg Barbary Zukunft-Huber.
Jak w domu wykonać test? Zobaczcie sami– zwróćcie uwagę, że dziewczynka, której badałam stópki początkowo miała mały kłopot z prawidłowym ułożeniem prawej nóżki. (Później sprawdziłam wszystko jeszcze raz bardzo dokładnie i jest w porządku ;))
Aby zdrowo rosnąć, mała stópka potrzebuje dużo swobody. Nie warto też zbyt wcześnie narażać jej na niepotrzebne obciążenia. Natura bardzo sprytnie to wymyśliła i jeśli przyjrzycie się dziecku zauważycie, że nie ma aktywności, w której stópki nie brałyby udziału. One naprawdę, stopniowo, krok po kroku pracują na to, aby w przyszłości mogły świetnie sprawdzać się jako środek lokomocji;)
A TERAZ TEST:
Zdejmujemy dziecku skarpetkę i BEZ ROZCIĄGANIA porównujemy z długością stopy. U czyjego dziecka skarpetka była za mała, jutro zakłada sobie skarpetkę 4 rozmiary mniejszą… 😉

Pomysły na zabawy z dzieckiem od narodzin do pierwszych samodzielnych kroczków znajdziesz w E-booku:
E-book: GARŚĆ POMYSŁÓW NA NAJFAJNIEJSZE ZABAWY Z DZIECKIEM :
>>> ZOBACZ E- BOOK <<<
*Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.


>>> ZOBACZ KURS 0-3 <<<
—
>>> ZOBACZ KURS 4- 7 <<<
—
>>> ZOBACZ KURS 8- 18 <<<
—
E- BOOK O NOSZENIU MALUSZKA:
#noszenieMAznaczenie czyli fajny e-book o noszeniu Maluszka
>>> ZOBACZ E- BOOK <<<