Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • Blog
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • Korzystamy
    • Polityka prywatności

  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • Blog
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • Korzystamy
    • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    8- 18 miesięcy Napięcie mięśniowe Pionizacja i chód Stopy

    PIERWSZE buciki dla dziecka

    18 czerwca 2018

    13 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę przy zakupie. 😉

    1. NIE ZA WCZEŚNIE

    Z zakupem pierwszych bucików dla dziecka nie warto się spieszyć. Pierwsze doświadczenia związane z pionizacją powinny przebiegać w warunkach pełnej swobody, podobnie jak nauka i początki chodzenia.

    Tylko wtedy mała stópka będzie miała możliwość doświadczenia różnorodnych bodźców, regulacji wrażliwości i testowania swoich możliwości w zmieniających się warunkach.

    Różnorodne podłoże, zmienne pod względem temperatury, jak i faktur – to świetny trening nie tylko dla samej stopy, ale też dla zmysłów. 🙂

    Kiedy więc jest najlepszy czas na pierwsze buciki?

    Tutaj względy bezpieczeństwa biorą górę. Jeśli wychodzimy z Maluszkiem na zewnątrz i ten zaczyna na spacerach samodzielnie dreptać, a my… nie jesteśmy pewni podłoża po jakim chodzi, to jest to dobry czas na założenie pierwszych bucików.

    O tym, czy rzeczywiście wszystkie dzieci powinny jak najdłużej chodzić na bosaka, przeczytasz tutaj:>>>ZOBACZ<<<

    2. JEŚLI NIE BUCIKI… TO CO?

    No tak… najlepiej na bosaka, ale… co jeśli podłoga w domu jest zimna, śliska lub dziecko jest chore i po prostu nie chcemy, aby chodziło boso?

    Wtedy bardzo dobrym rozwiązaniem są skarpety – najlepiej antypoślizgowe, ale… uwaga! dobrze dopasowane do małej stópki!

    Jak dopasować skarpetkę?

    Powinna bez rozciągania idealnie pasować do rozmiaru stopy.

    Nie może być zbyt luźna – bo wtedy będzie się okręcać, ani zbyt ciasna. Ciasna skarpeta sprawia, że stopa oraz paluszki są uciśnięte.

    3. GIĘTKA, MOŻLIWIE CIENKA I PŁASKA PODESZWA

    Wyobrażacie sobie siebie chodzących np. na przyklejonej do stopy betonowej płycie? Ja zupełnie nieeee, a taką właśnie przypominają niektóre podeszwy bucików proponowane naszym dzieciom… Można prędzej nią zabić niż doskonalić w niej chód….

    Tymczasem dobry but to taki, który jest giętki, elastyczny, można go łatwo zginać szczególnie w miejscu, gdzie stopa wykonuje ruch przetoczenia. Powinien też łatwo wykręcać się na każdą ze stron.

    Pamiętajcie – mała stópka nigdy nie śpi 😉 Uczy się obciążać palce, pięty, przyśrodkową i boczną powierzchnię po to, by w końcu nauczyć się jak chodzić w sposób jak najbardziej ergonomiczny.

    4. LEKKIE

    Powracając do porównania z betonową płytą – wyobraźmy sobie, że przyklejamy taką do swoich butów i z dodatkowym obciążeniem musimy chodzić. Gwarantuję Wam, że po 5 minutach takiego eksperymentu będziemy mieli dość. 😉

    A co robi małe dziecko? Hmmm… dobrze widać to np. zimą, kiedy potrzebne są zazwyczaj nieco wyższe buciki. Nie zawsze wyższe oznacza dużo cięższe, ale jednak… Jeśli buciki ważą zbyt dużo, Maluszek może układać nóżki inaczej – czasami dziwnie „zawija” stópki, a kiedy tylko buciki zostaną zdjęte, wszystko wraca do normy. 😉

    Poza tym… czy zdarzyło się Wam kiedyś… mierząc buty… zachwycić się ich lekkością? To ważna cecha! 🙂

    5. PRZEWIEWNE

    Chyba nikt nie lubi się pocić… no… chyba, że jesteśmy na siłowni i naszym celem jest „wytopienie” zbędnego tłuszczyku. 🙂

    U małego dziecka mechanizmy termoregulacji nadal jeszcze dojrzewają, dlatego o dobrą wentylację bucików warto zadbać w sposób szczególny. Nie bez znaczenia jest materiał z którego buty są wykonane – bardzo dobrze sprawdza się tutaj skóra naturalna, a także przewiewne membrany. Wentylowana podeszwa to zaleta nie do przecenienia.

    6. MIĘKKIE

    Twarde, obcierające buty to zmora nie tylko dorosłych, ale także dzieci. Jeśli bucik jest sztywny, będzie ograniczał swobodę ruchów małym stópkom i dziecko nie będzie czuło się w nich dobrze.

    7. BEZ WYPROFILOWANEJ WKŁADKI, ALE Z DOBRZE DOPASOWANYM “ZAPIĘTKIEM” (a w zasadzie… TYLNIKIEM).

    Podeszwę małej stópki wyściela tzw. podściółka tłuszczowa, która chroni delikatne struktury stopy i zwiększa jej powierzchnię podtrzymująco – nośną, dlatego dodatkowe podparcie w postaci wyprofilowanej wkładki nie jest potrzebne.

    Tylna część bucika otula piętę, ale jej nie usztywnia!

    8. CHOLEWKA – PRZED CZY ZA KOSTKĘ?

    Często jeszcze spotykam się z opiniami, że dobry but to but za kostkę… Nic podobnego. Pierwsze buciki dla Maluszka nie muszą, a nawet nie powinny być wysokie, by nie utrudniać ruchów małej stópce. Dobrze jest, jeśli cholewka kończy się poniżej kostek dziecka. W przypadku wyższego bucika, np. zimą, warto zwrócić uwagę, by cholewka była możliwie miękka i elastyczna.

    9. BUTY ORTOPEDYCZNE?

    Butom ortopedycznym stosowanym profilaktycznie mówimy zdecydowanie nieee. Mogą być one czasem zalecone przez lekarza lub fizjoterapeutę, ale decyzja o ich zastosowaniu koniecznie musi być podjęta z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb dziecka i jego stópek. 🙂

    10. SWOBODA DLA PALUSZKÓW

    To kolejny element, który nie sposób przecenić. Paluszki muszą mieć swobodę ruchów – one naprawdę cały czas pracują nie tylko w czasie samego chodu, ale np. w różnego rodzaju reakcjach równoważnych. Z butami do szpica spokojnie możemy poczekać jeszcze co najmniej kilkanaście lat. 😉

    11. DOBRZE DOBRANY ROZMIAR… NIE TYLKO NA DŁUGOŚĆ

    Bardzo duża część dzieci, które do mnie trafiają (i nie tylko do mnie)… ma nie do końca dobrze dopasowane obuwie – niestety. :/

    Tymczasem dobry rozmiar to bardzo ważny element właściwego dopasowania obuwia. I to dopasowania nie tylko na długość. Sama długość to „pikuś”. 🙂 Stopa ma jeszcze swoją szerokość oraz… wysokość, o czym… doskonale wiedzą Rodzice dzieci z tzw. wysokim podbiciem 😉

    Dlatego na bucikowe zakupy warto zabrać ze sobą samego zainteresowanego. Jeśli nie jest to możliwe, samo zmierzenie stopy patyczkiem nie wystarczy. Najlepiej odrysować obrys OBCIĄŻONEJ stópki na kartoniku (uważając jednak bardzo na to, aby podczas wykonywania obrysu nie powiększyć stópki), dodać kilka ( dla najmłodszych 6/8) mm z przodu, na wysokości palucha, obrysować ponownie i wyciąć.

    Uzyskany szablon powinien dokładnie mieścić się w bucie, który zamierzamy zakupić.

    Ale uwaga!  Jeśli decydujemy się na wykonanie obrysu, uważamy na to, by zrobić to bardzo dokładnie.

    Oczywiście nie kupujemy bucików „na zapas”, ale dodanie kilku mm do obrysu stópki jest konieczne. Dlaczego?

    Potrzebujemy go przede wszystkim na wzrost oraz ruch stopy podczas chodu.

    Kiedy kupować?

    Najlepszym czasem na zakupy są godziny popołudniowe. Po południu stópka dziecka może być nawet o 4% dłuższa niż rano.

    Jak zmierzyć? Zobaczcie 😉 (na filmiku napisane jest, że dodajemy 15 mm, ale to opcja dla starszych dzieci. Dla rozpoczynających przygodę z chodzeniem, ok. 6/8 mm w zupełności wystarczy. 🙂

    12. NOWY

    Ten punkt pozostawię bez komentarza. 😉

    13. ZAPIĘCIE

    Opcji jest kilka – wsuwane bez regulacji, wiązane, na rzepy… W zasadzie… biorąc pod uwagę wygodę dla rodzica, rzepy wydają się być rozsądne, szczególnie przy większej ilości małych stópek do zaopiekowania. 😉 Jeśli dobrze zapniemy rzepy, a dziecko nie będzie ich odpinać i zbytnio luzować, jest OK.

    Sznurowadła – są w porządku, przy czym mogą być nieco bardziej uciążliwe w użytkowaniu. Sznurując buciki warto pamiętać, aby nie dociągać sznurówek jedynie na wysokości kostki, ale robić to równomiernie na całej długości zapięcia po to, by zabezpieczyć również wspomniany stęp.

    Buciki bez żadnej regulacji – u swoich dzieci bym nie stosowała.

    Do kiedy zwracać uwagę na te wszystkie elementy?

    Jeśli chcemy mieć stopy jak niemowlak, to najlepiej przez całe życie, ale… zarówno chód, jak i wysklepienie stopy kształtują się do okolic 7. roku życia, więc przynajmniej do tego czasu warto szczególnie dbać o jak najlepszy dobór obuwia. 🙂

    UDANYCH ZAKUPÓW!!!

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    26 komentarzy
    buciki do nauki chodubutydzieckojakie buty dla dzieckapierwsze buciki
    • Mocne odginanie główki podczas snu

    • WYZWANIE #1 Leżenie na brzuszku

    Zobacz również

    Po co komu klin pod pupkę? :)

    9 stycznia 2019

    Napięcie mięśniowe

    8 listopada 2017

    Spięta obręcz barkowa?

    11 lutego 2020

    26 komentarzy

  • Reply Malina 18 czerwca 2018 at 20:56

    Witam, czy mogłaby Pani uzasadnić dlaczego buty powinny być nowe? Jakie mogą być konsekwencje używania butów po innym dziecku? Spotykam się z różnymi opiniami ekspertów w tym temacie.

    • Reply Przemek 8 października 2019 at 16:33

      Można prosić o jakiś link z opinią tych ekspertów? Pytam z ciekawości, bo szczerze mówiąc ja się nigdy nie spotkałem z takimi opiniami. Natomiast z wieloma potwierdzającymi, że dzieciom, które np. uczą się chodzić (też w przypadku pierwszych butów) nie daje się butów używanych. Nowe przystosowują się do stopy dziecka.

      • Reply Paulina 20 lutego 2021 at 21:39

        A co zrobić kiedy przez co id wszystko zamknięte (mieszkam w de) a to już czas na zakup butów… Mały 13msc chodzi sam nie chce siedziec w wózku… Niestety wysokie podbicie

        • Reply Mariola 23 lutego 2021 at 10:31

          Jestem w dokładnie takiej samej sytuacji, zamówiłam na eschuhe.de kilka par butów różnych marek i będziemy mierzyć, resztę odeślę, akurat mają zwroty za darmo

    • Reply Ewa 23 lutego 2020 at 12:40

      Każde dziecko inaczej wydeptuje but , wykręca też buty ,więc muszą być nowe ,tym bardziej pierwsze buciki kiedy kształtuje się stopa dziecka .

  • Reply Nati 19 czerwca 2018 at 08:51

    Bo można odziedziczyc po poprzednim dziecku nieprawidłowe wzorce a nawet wade. But się zużywa oksztalca pod wpływem użytkowania a każdy z nas ma indywidualne wzorce ruchowe inaczej obciąża stope inaczej ją przetacza. Dzieci często mają fizjologiczną koslawość nie chcielibyśmy przecież zeby nasze dziecko odziedziczyło tą wade po poprzedniku.

    • Reply Olga 8 marca 2019 at 10:48

      To jest prawda w przypadku butów skórzanych. Buty z tworzywa się nijak nie zniekształcają pod wpływem chodzenia 🙂

      • Reply Kostusia 2 października 2019 at 15:08

        Ale nawet. Dzieci chodzą, biegają, nie chciałabym chodzić w przepoconych butach po kimś innym.

      • Reply Kami 26 lutego 2021 at 13:33

        Jest to nieprawda. Wielokrotnie dostawałam razem z zakupionymi używanymi ciuszkami używane dziecięce obuwie (Panie dorzucały mi to w gratisie) i nie będąc szewcem, jestem w stanie ocenić, że 100% z nich miało odkształcenia. A były to głównie buciki z tworzyw sztucznych.

        Co więcej – jeśli używa Pani adidasów, które zazwyczaj są w 100% wykonane z tworzyw sztucznych, to myślę, że na ich przykładzie najlepiej może Pani zobaczyć, że odkształcają się. Tzn. mam na myśli, że my – jako osoby dorosłe – używamy obuwia znacznie dłużej. A więc te odkształcenia, których może Pani nie zauważyć na obuwiu sportowym własnego dziecka, spokojnie zauważy Pani na własnym.
        Czy próbowała Pani założyć używane np. 5 lat adidasy znajomej? Lub odwrotnie – czy ma Pani takie adidasy i ktoś ze znajomych przymierzał Pani obuwie? Jestem pewna, że “stopa” wyczułaby, że z danym butem jest “coś nie tak”. Coś nie tak, to właśnie te odkształcenia.

        Podobnie zresztą ma to zastosowanie z obuwiem nowym. Jeśli zakupi Pani obuwie z tworzywa sztucznego i intensywnie je użytkuje. A następnie pójdzie Pani po roku do sklepu i założy nowe – jestem Pewna na 100% że wyczuje Pani stopą, które są jej, a które nowe. Nowe będzie po prostu jak nowe. A Pani jak “kapciuszki skrojone na miarę”.

        Sytuacje, o których mówię, są sprawdzone doświadczalnie i nie mam wątpliwości co do tego, że każdy, absolutnie każdy rodzaj obuwia dostosowuje się do stopy. Równieżgumaki czy obuwie na twardych podeszwach jak drewniaki 😉

  • Reply Dorota Mierzwa 13 lipca 2018 at 23:20

    Witam, ma dwa pytania:
    1.czy pierwsze buty na lato dla dziecka musza miec zasłonięte paluszki czy moga mieć odkryte palce?
    2. Buty mierzymy na nóżke bez skarpetek?

    • Reply Gosia Paleczny 22 lipca 2018 at 23:20

      Nie, nie muszą 😉 Co do mierzenia, to najlepiej tak, jak dziecko będzie w nich chodziło- jeśli to sandałki, to może być bez- jeśli np buty zimowe, to zawsze ze skarpetką. Jeśli odrysowujemy stópkę, to zawsze na bosaka i dodajemy potrzebny zapas 10- 12 mm 😉

  • Reply Magda 22 listopada 2018 at 09:09

    Witam, a co z paputkami? Do przedszkola, w domu biega najczęściej tylko w skarpetkach Ale w przedszkolu paputki są obowiązkowe. Czy skórzane paputki to dobre rozwiązanie ? Większość dzieci nosi paputki z plastikowymi podeszwami z podwyższonym zapietkiem stabilnymi bokami. I sama już nie wiem

  • Reply Kasia 26 listopada 2018 at 12:45

    też chętnie sie dowiem, jakie są najlepsze buciki do żłobka dla dziecka, które zaczęło niedawno chodzić

  • Reply Ianthe 11 marca 2019 at 23:41

    A ja mam pytanie co sądzisz Gosiu o bucikach firmy Attipas ? Są to buciki z giętka podeszwa zakończone skarpetą, można je idealnie dopasować do stopki dziecięcia i sprawdzają się rewelacyjnie na śliskiej powierzchni.

  • Reply Anna 8 września 2019 at 05:32

    Witam, czy może Pani napisać jakiej firmy są buty prezentowane przez Panią??

  • Reply Sylwia 10 września 2019 at 06:33

    Artykuł extra ale buciki powinny być giętkie/elastyczne całe, nie tylko w 1/3 długości buta 🙂

    • Reply Gosia Paleczny 17 września 2019 at 23:08

      Oczywiście, że całe 😉 ale 1/3 to miejsce najbardziej eksploatowane podczas chodu 😉

  • Reply Gośka 10 września 2019 at 23:01

    A ja bym prosiła o bardzo konkretną poradę. Jakiej firmy najczęściej kupuje Pani buciki?
    Jakiej firmy w ogóle są bardzo dobre dla dzieci? I gdzie najczęściej się Pani zaopatruje? 🙂
    Stoję przed wyborem pierwszych butów dla synka, ale to co widziałam do tej pory, w popularnych sieciach, nie odpowiada moim oczekiwaniom obuwniczym 😉

  • Reply Marta 10 września 2019 at 23:09

    Długo przeglądalam opinie, informacje na temat pierwszych butów dla córki, za kilka dni kończy 14miesiecy jeszcze nie chodzi chociaż już próbuje więc myślę że to kwestia może tygodnia dwóch. Jako pierwsze buty na razie na spacery i po domu tudzież do żłobka kupiłam jej attiapasy co sądzicie o tych skarpetobutach do pierwszych kroków i do żłobka

  • Reply Ania 12 września 2019 at 10:29

    Dzień dobry czy mogłaby pani polecić jakąś konkretną firmę , buty dla dziecka które dopiero zaczęło chodzić

  • Reply Bianka 12 września 2019 at 22:10

    A jak wygląda sprawa z butami jeśli dziecko ma różnicę 1 rozmiaru stopy. Wkrótce będę kupować pierwsze buty. Czy powinnam kupić dwie pary butów?

    • Reply Gosia Paleczny 17 września 2019 at 23:04

      W takim przypadku bierze się pod uwagę rozmiar dłuższej stópki. Nigdy nie myślałam o tym, aby kupować dwie… choć przy dużych różnicach… rzeczywiście można byłoby to rozważyć…

    • Reply Sylwia 27 lutego 2020 at 20:51

      Na stronie bosastopka.pl można zakupić buty w różnym rozmiarze tzn lewy inny, prawi inny 🙂 my tak kupukemy

  • Reply Ania 20 września 2019 at 21:53

    Czy pierwsze buciki mogą mieć profilowana wkładkę jak u dorosłych czy że względu na fizjologiczne płaskostopie powinny mieć równa wkładkę?

  • Reply Anka 21 października 2019 at 22:21

    Moja córeczka bardzo intensywnie chodzi po domu, ma 10 miesięcy i zastanawiam się, czy o dworzu też już może?

  • Reply mamaBasi 27 marca 2020 at 13:53

    Bardzo ciekawy artykuł. Nie wiedziałam, że stopa może miec inna długość rano niz wieczorem. Ja kupuje córce Memo w internecie, mierzyłam w taki sposób, jak napisali na stronie i przyszły odpowiednie.

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej sześcioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

Jeśli podoba Ci się to. co robię, możesz postawić mi kawę. :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

PROMOCJA

ZAPISZ SIĘ

Q&S czyli… pytania i podpowiedzi

ZOBACZ Q&S

NOWOŚĆ! AUDIOBOOK Z ZABAWAMI!

ZOBACZ AUDIOBOOK

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

E-book o zabawach z dzieckiem :)

KUP E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

KUP E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

KUP E-BOOK

Najnowszy filmik z mojego kanału na YouTube.

https://youtu.be/lwgTp-T9TSU

MEDIA I JA

W programie DDTVN rozmawialiśmy o wyborze fotelika do karmienia i o tym, kiedy dziecko jest gotowe, aby w nim usiąść. W Programie MammaMia Polsat Rodzina rozmawialiśmy o akcesoriach dla malucha oraz o tym jak wspierać dziecko w nauce chodzenia
Podczas kolejnego nagrania programu Mamma Mia rozmawialiśmy o bioderkach, pieluchowaniu oraz profilaktyce dysplazji. Na kanele WP kobieta dostępne są nagrania, w których rozmawiamy o popularnych akcesoriach dla Malucha i o tym, czy dziecko rzeczywiście tego wszystkiego potrzebuje. Byłam również jedną z prelegentek na Urodzinach Blue City w Warszawie, gdzie opowiadałam o rozwoju dziecka i o tym, w jaki sposób możemy go wspierać.

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

A Wy? Jak sobie radziliście z ulewającym Maluszk A Wy? Jak sobie radziliście z ulewającym Maluszkiem? 👶
➡️ Ciekawy wpis o ulewaniu znajdziecie na blogu:

https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/04/04/ulewanie-a-rozwoj/

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #noszeniemaznaczenie #dzidziuś #niemowlę #dziecko #bedemama #jestemmama #instamama #rodzew2020 #rodzew2021 #przyjaznapielęgnacja #jestembojestes
Dobrej niedzieli kochani! 😍 #mamafizjoterapeut Dobrej niedzieli kochani! 😍

#mamafizjoterapeuta #rodzina #rodzinatojestsiła #niedziela #rodzinnaniedziela
Dzień dobry! 😍 Bardzo pracowicie u nas, ale po Dzień dobry! 😍
Bardzo pracowicie u nas, ale podsyłamy dzisiaj krótki filmik. 🙂
Rysowanie rysowaniem, ale... czy zwróciliście uwagę na to, że do tak precyzyjnych ruchów małą rączką potrzebna jest naprawdę dobra stabilność obręczy barkowej i tułowia?
U Tadzia nie od początku była to tak oczywista sprawa...
Kilkukrotnie poruszałam ten temat na blogu, dlatego jeśli Wasz maluszek ma trudność z leżeniem na brzuszku, wysokim podporem, unoszeniem zgiętych nóżek nad podłoże czy np. kontrolą główki... wpadnijcie:
✅ www.mamafizjoterapeuta.pl

Kilka wpisów, które mogą Was zainteresować znajdziecie w moim dzisiejszym stories.

Dobrego dnia!❤️

#mamafizjoterapeuta #wspieranieprzezzabawe #noszeniemaznaczenie #rozwojdziecka #mama #mamąbyć #jestemwciąży #będęmamą #rodzew2021 #rodzew2021 #niemowle #dzidziuś #instamama
Wracamy po Świętach z czymś prostym, ale... maj Wracamy po Świętach z czymś prostym, ale... mającym ogromne znaczenie! 💪
Jak to wygląda u Was? Udaje się Wam zwracać uwagę na te rzeczy podczas codziennych aktywności?
Czy coś to u Was zmienia?

Piszcie! ❤️

Teksty, które mogą Was zainteresować, znajdziecie w moim dzisiejszym stories.

O roli doświadczeń:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/05/08/czy-mozemy-wplynac-na-budowe-mozgu-dziecka/

O noszeniu:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2017/07/05/noszenie-dziecka/

O przyjaznej pielęgnacji:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/09/12/przyjazna-pielegnacja-czyli-co/ 

Link do e-booków w moim bio. 

Dobrego dnia! ❤️ 

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #wspieranierozwojudzieci #wspieranieprzezzabawe #wspieramniewymuszam #noszeniemaznaczenie #rozwojdziecka #instamama #instamateczki #bedemama #jestemwciazy #rodzew2021 #rodzew2020
Kochani, znikamy na kilka dni do naszej ciszy, bo. Kochani, znikamy na kilka dni do naszej ciszy, bo... w ciszy wszystko słychać lepiej. 🙂
Minął rok, a we mnie nadal pracują te słowa:
"Mogę być bardzo wściekła na to, czego nie mam, albo wdzięczna za to, co mam" 
Można iść po najniższej linii oporu i nastawić się na krytykanctwo negując wszystko i wszystkich wokoło, albo... nauczyć się dostrzegać DOBRO- nawet najmniejszą rzecz i dziękować za nią! ❤
➡ Pierwsza postawa - prosta, bo przecież krytykować każdy potrafi, jednak... na dłuższą metę destrukcyjna tak naprawdę dla nas samych...
➡ Druga z kolei... nie jest łatwa.
Dostrzeżenie tego, co jest "normalne" i "przecież nam się należy" czy... danie czegoś od siebie- trudniejsze...

I... oczywiście, że mogłabym chcieć więcej! Ale... mam to, co mam. Jestem tu i teraz...

Dzisiaj wspominamy dzień, w którym Pan Jezus został przybity do krzyża. I tak sobie myślę... chciałabym, aby nikt nigdy przeze mnie nie został do krzyża przybity... Abym swoim postępowaniem, swoimi słowami nie podcięła mu skrzydeł, nie sprawiła, że przestanie w siebie wierzyć...
Każdy jest ważny i WARTOŚCIOWY! ❤

Dziękuję za to, że tutaj jesteście! Za to, że czytacie moje wpisy, komentujecie, udostępniacie...
Dziękuję, że wspieracie akcje charytatywne, które organizuję...
To naprawdę WIELKA SPRAWA!
Więc uśmiechnij się w te Święta! 🙂
Każdego dnia robisz MASĘ WSPANIAŁYCH RZECZY! ❤

Życzymy Wam dużo radości i nadziei, jaką niesie zmartwychwstanie.
Dobrego czasu! ❤

*Jeśli nie znacie Nicka Vujicica, warto wygooglować...

Kalwaria Tokarska. ❤️

#mamafizjoterapeuta #swietawielkanocne #wielkanoc2021  #rodzina #kalwariatokarska #wielkipiątek
Chyba nigdy nie zliczę nieprzespanych nocy, momen Chyba nigdy nie zliczę nieprzespanych nocy, momentów, kiedy czułam się bezradna i kiedy zwyczajnie nie ogarniałam... 
Ale... patrząc z perspektywy czasu wiem, że weszłabym kolejny raz do tej samej rzeki. 😉💪
I w zasadzie... nic się nie zmieniło - nadal często czuję zmęczenie, nadal są chwile zwątpienia, a „ogarnianie”nie jest moją najsilniejszą stroną, ale... zwyczajnie kocham te dzieciaki! ❤️

Nie szukam szczęścia gdzieś daleko, bo... mam je na wyciągnięcie ręki! ❤️

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #rodzina #rodzinatojestsiła #mama
Kto już czytał nowy wpis na blogu? Czy myśląc Kto już czytał nowy wpis na blogu? 
Czy myśląc o rozpoczęciu przygody z noszeniem też mieliście spory dylemat co w Waszym przypadku będzie najlepszym rozwiązaniem? 🤔
Nie ukrywam, że w pierwszych miesiącach życia chusta wypadła u nas bezkonkurencyjnie, ale nosidła mogą być w dzisiejszych czasach bardzo dobrą alternatywą pod warunkiem, że zrobimy to z głową.
➡️ O tym jak to zrobić i co wziąć pod uwagę podejmując decyzję o tym- w czym nosić, przeczytacie na blogu:
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/03/30/chusta-czy-nosidlo/

Wpis to idealna lektura dla wszystkich tych, którzy nadal czują się zagubieni w tym temacie.

Przygotowała go dla nas doradczyni noszenia, Hanna Łasica. @hannalasica 
➡️ Koniecznie zerknijcie na profil Hani, gdzie znajdziecie mnóstwo praktycznych wskazówek, noszeniowy e-book, a także wywiad ze mną o tym, co najczęściej nurtuje młodych Rodziców. 

A... uprzedzając pytania o nosidło ze zdjęcia, pisałam o nim tutaj: 
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/korzystamy/

Miłej lektury! ❤️

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #noszeniemaznaczenie #noszeniewchuscie #wspieramniewymuszam #przyjaznapielegnacja #chustaczynosidło #rozwojniemowlaka #rodzew2021 #rodzew2020 #bedemama #jestemwciąży
Czy wiecie, że przekładanie kartek w książce m Czy wiecie, że przekładanie kartek w książce może być całkiem fajnym treningiem związanym z przekraczaniem linii środkowej ciała? 😉 
I... wbrew pozorom... taka umiejętność przydaje się nie tylko starszakom!
Przekraczanie linii środkowej pojawia się np. podczas nauki obrotów czy... zabaw własnymi stópkami już w wielu kilku miesięcy! 👶
➡️ Wszystko, co warto na ten temat wiedzieć, znajdziecie na moim blogu w tym wpisie: 
✅ https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/02/10/przekraczanie-linii-srodkowej/

Aktywny link znajdziecie również w moim dzisiejszym stories. 

Pamiętacie o przekraczaniu linii środka podczas codziennych zabaw? 😉

Ps. U nas ostatnio moda na przebieranki.😉 

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #zabawazdzieckiem #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielęgnacja #wspieranieprzezzabawe #rodzew2021 #rodzew2020 #bedemama #ciąża #niemowlak
Load More... Follow on Instagram

2021 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.