Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy Leżenie na brzuszku Napięcie mięśniowe

    Główka zawsze w jedną stronę

    Kiedy popatrzymy na nowo narodzone dziecko, zauważymy, że jego główka zwrócona jest zawsze na którąś ze stron, a tułów nie układa się symetrycznie.

    W 2. miesiącu życia pozycja dziecka przypomina postawę szermierza (i tak też się nazywa). Maluch tylko przez krótką chwilę jest w stanie utrzymać główkę ustawioną na wprost – nadal przez większą część czasu zwrócona jest ona w jedną lub drugą stronę, a tułów – nieco wygięty w łuk i „wydłużony” po stronie, w którą zwrócona jest twarz. Rączka i nóżka po stronie, na którą dziecko patrzy są wyprostowane, a po przeciwnej stronie zgięte.

    Dopiero w okolicach trzeciego miesiąca życia maluch chętniej patrzy na wprost, a tułów stopniowo staje się coraz bardziej symetryczny. Dziecko częściej unosi nóżki nad podłoże i zaczyna łączyć rączki w linii środkowej ciała.

    Do tego czasu układanie główki w bok jest czymś naturalnym pod warunkiem, że maluszek równie swobodnie obraca ją zarówno w jedną, jak i drugą stronę.

    Czasami jednak zdarza się, że zauważamy u dziecka wyraźną preferencję kierunku, w który patrzy. Nie zawsze jest to powód do zmartwień, ale na pewno powinno obudzić naszą czujność.

    DLACZEGO DZIECKO OBRACA GŁÓWKĘ TYLKO NA JEDNĄ ZE STRON?

    • bardzo często odwracanie główki wyraźnie częściej w jedną, „ulubioną stronę” jest związane z istnieniem tzw. „pozycji preferowanej”. Mówimy o niej wtedy, kiedy maluch wyraźnie wybiera jedną ze stron, natomiast swobodny ruch w pełnym zakresie jest możliwy również w drugim kierunku.

    Tylko wtedy możemy być pewni, że za układanie główki w ten, a nie inny sposób nie są odpowiedzialne żadne ograniczenia czy blokady ze strony aparatu ruchu. Pozycja preferowana nie zawsze wymaga terapii, chociaż powinniśmy być czujni, aby nie dopuścić chociażby do spłaszczenia główki >>>ZOBACZ<<< czy pojawienia się innych, bardziej złożonych problemów.

    Skąd mieć pewność, że obrót główki w drugim kierunku jest swobodny? Warto obserwować maluszka. Stopniowo zachęcić go np. dźwiękiem do odwrócenia główki i sprawdzić czy bez odrywania łopatek od podłoża, bródka dziecka jest w stanie dotknąć barku po stronie, którą mniej lubi.

    • kolejną przyczyną zwracania główki w tylko jedną ze stron może być istnienie tzw. pozycji wymuszonej– z jakiegoś powodu maluszek nie jest w stanie ani samodzielnie, ani z naszą delikatną pomocą wykonać obrotu głowy na drugą stronę w pełnym zakresie ruchu. Taka sytuacja zawsze wymaga pilnej wizyty u specjalisty, ponieważ może znacząco zaburzyć rozwój małego człowieka.

    Poniżej przedstawiam kilka sposobów na zachęcenie dziecka do zwrócenia głowy w stronę, którą „lubi” znacznie mniej, natomiast wyczulam Was na to, aby w przypadku każdego zauważalnego ograniczenia, które chociaż w minimalnym stopniu budzi Wasz niepokój, udać się szybciutko do specjalisty- najlepiej fizjoterapeuty lub neurologa, który pomoże rozprawić się z tym tematem.

    Uwierzcie mi, szybka reakcja jest bezcenna i pozwoli zaoszczędzić wielu zmartwień.

    JAK ZACHĘCIĆ MALUCHA, ŻEBY POPATRZYŁ W PRZECIWNYM KIERUNKU?

    • Dźwiękiem- słuch u noworodka jest zdecydowanie lepiej rozwinięty niż wzrok, dlatego dźwięk może skutecznie zachęcić dziecko do obrotu głowy. Mów lub używaj grzechotki od strony, którą dziecko mniej chętnie zwraca główkę.
    • Ograniczeniem pola widzenia- kiedy ograniczymy pole widzenia dziecka, maluszek automatycznie zacznie obracać główkę w przeciwnym kierunku. W tym celu przykładamy swoją dłoń na wysokości oka po stronie, w którą maluszek patrzy i czekamy na jego reakcję.

    • Dbaniem o to, aby podchodzić do dziecka z mniej „ulubionej” strony– jeśli np. łóżeczko ustawione jest pod ścianą, nic dziwnego, że dziecko może chętniej zwracać główkę w stronę, od której do niego podchodzimy. Rozwiązaniem w takiej sytuacji nie musi być przemeblowanie. Wystarczy, że zmienimy pozycję dziecka o 180 stopni i ułożymy je główką skierowaną w stronę brzegu łóżeczka, w stronę którego do tej pory ułożone były nóżki.
    • Kontrasty – Zmysł wzroku w pierwszym roku życia dziecka rozwija się bardzo dynamicznie. W chwili narodzin maluch widzi trzydziestokrotnie mniej ostro niż dorosły człowiek. Rozróżnia tylko część barw, a w związku z tym, że trudno mu jeszcze utrzymać główkę w linii środkowej ciała, lepiej dostrzega przedmiot, jeśli pokazujemy mu go nieznacznie z boku (na wprost oczu). Nie jest w stanie dostrzec trójwymiarowości świata, a twarze i przedmioty najlepiej widzi z odległości 20 – 30 cm. Przedmioty, które znajdują się blisko siebie zlewają mu się w jedną całość. To właśnie dlatego maluch świetnie reaguje na mocno kontrastujące ze sobą przedmioty. Może to być twarz rodzica na tle jasnej ściany, ciemna lampa na tle białego sufitu, zasłona czy nawet obraz w ciemnej ramce. Bardzo często niemowlę wpatruje się w taki obiekt, dlatego jeśli mamy do czynienia z preferencją którejś ze stron, koniecznie warto zwrócić uwagę czy w zasięgu wzroku malucha nie znajduje się taki „wabik”. 😉

    Wiedząc, że dziecko lubi kontrasty, można je doskonale wykorzystać do zachęcenia malucha, aby zwrócił głowę w stronę, którą nie do końca lubi. Można wykorzystać do tego specjalne książeczki lub popularne karty kontrastowe, albo po prostu zrobić taką kartę własnoręcznie. Jak? Nic prostszego!– na białej kartce papieru rysujemy np. duże czarne koło (nie warto rysować wielu kształtów, bo mogą zlać się dziecku w jedną całość). Prosta rzecz, a efekt Was zachwyci;)

    JAK POKAZYWAĆ KARTĘ, ABY MALUCH DOBRZE JĄ WIDZIAŁ?

    • odległość od oczu dziecka nie powinna być mniejsza niż 20 – 30 cm
    • na początku lepiej pokazywać dziecku kartę z boku niż na wprost tułowia, ponieważ utrzymanie główki w przedłużeniu tułowia jest jeszcze trudne. Dlatego pokazujemy kartę po stronie, w którą zwrócona jest główka (pokazujemy ją na wprost oczu), a w miarę, jak maluch będzie coraz lepiej radził sobie z utrzymaniem główki w przedłużeniu tułowia, patrzenie na wprost będzie łatwiejsze.
    • dla przykucia uwagi można potrząsnąć pokazywanym przedmiotem, a następnie POWOLI nim poruszać.

    Pomocne może okazać się też układanie dziecka pomiędzy swoimi udami tak, aby nosek, bródka, mostek, pępek, spojenie łonowe znajdowały się w jednej linii (temat już był poruszany TUTAJ).

    Powodzenia! 🙂

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET

    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    1 Comment
    niemowlę nie obraca główkispłaszczona główka
    • 6 miesięcy i NIE SIEDZI ?!?

    • Podciąganie za rączki do siadu- próba trakcyjna

    1 Comment

  • Reply Maggie at

    A co w przypadku, kiedy na plecach prawie dwumiesięczne dziecko ślicznie odwraca główkę, wodzi wzrokiem i w ogóle, a na brzuszku już nie ma zamiaru? Leżąc na przewijaku na brzuszku czasem podnosi głowę, na macie piankowej nie chce ani podnieść, ani odwrócić. 🙁

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności