Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • BLOG
  • KURSY ON- LINE
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • BLOG
  • KURSY ON- LINE
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy Napięcie mięśniowe RÓŻNE

    To OD KIEDY W KOŃCU ta poduszka?!

    Często pytacie mnie o niemowlęce poduszki – czy rzeczywiście jest tak, że maluch ich nie potrzebuje? Czy może w niektórych sytuacjach są jednak dobrym rozwiązaniem? Co z poduszkami z dziurką? A jeśli nie od początku, to od kiedy???

    W sieci możecie spotkać się ze skrajnie sprzecznymi informacjami… Z jednej strony powszechnie wiadomo, że nie zaleca się stosowania poduszek w dziecięcych łóżeczkach… Z drugiej, na rynku dostępna jest cała masa produktów – od klinów przez zwykłe, płaskie poduszki dla niemowląt, poduszki – rogale, motylki, aż po takie, które przeznaczone są dla dzieci ze spłaszczoną główką.

    Jak więc mądrze rozeznać temat? Przecież skoro te produkty się sprzedają (a po ilościach zakupionych przedmiotów na portalach aukcyjnych widać, że są popularne), to czy rzeczywiście stosowanie ich może być szkodliwe? A jeśli tak, to na czym ta szkodliwość polega?

    1. PO PIERWSZE BEZPIECZEŃSTWO

    Nie ma chyba rodzica, który bezpieczeństwa swojego dziecka nie traktuje poważnie… Kosmetyki mają być bezpieczne dla skóry, zabawki wykonane z bezpiecznych materiałów, a fotelik samochodowy ma spełniać najsurowsze normy bezpieczeństwa… A poduszka? No cóż, przecież jak to tak bez poduszki?…

    Tymczasem naukowcy są zgodni co do tego, że umieszczanie w dziecięcych łóżeczkach poduszek i innych, miękkich przedmiotów ma związek ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia zespołu nagłej śmierci łóżeczkowej >>>ZOBACZ<<<. Ze względu na to, że mały człowiek nie ma jeszcze w pełni kontroli nad swoim ciałem, poduszka może przysłonić jego drogi oddechowe utrudniając lub uniemożliwiając oddychanie. Może przyczynić się również do przegrzania dziecka, a u nieco starszych maluchów, może zwiększać ryzyko wypadków – z wypadnięciem z łóżeczka włącznie… Jak się dobrze pokombinuje, to poduszkę można przecież przerobić na całkiem fajny stopień do pierwszej wspinaczki. 😉

    2. PO DRUGIE WYGODA

    Wielu z nas, dorosłych, nie wyobraża sobie snu bez poduszki. Przecież wtulenie się w nią jest taaakie wygodne. Dlaczego więc dziecko nie mogłoby zaznać tej wygody, tylko musi spać na twardym materacu?

    Paradoksalnie, kładąc małemu dziecku pod główkę poduszkę, wcale nie poprawiamy jego komfortu.

    Maluch, który dopiero uczy się funkcjonowania w warunkach siły grawitacji i którego układ nerwowy nie jest jeszcze na tyle dojrzały, by kontrolować ruchy w sposób precyzyjny i skoordynowany, tak naprawdę poduszkę może odbierać jako przeszkodę dla ruchu. To, co nam, dorosłym wydaje się być proste – bo przecież obrócenie głowy z jednego boku na drugi podczas snu to nic trudnego, dla dziecka może być na tyle skomplikowane, że maluch zrezygnuje z kolejnych prób. W konsekwencji, może stale układać główkę na jednym z boczków, co może przyczynić się do powstania spłaszczenia główki.

    Aby mały człowiek swobodnie obracał główkę w obydwie strony, konieczna jest pełna swoboda. Jeśli jest „pod górkę”, dziecko szybko może zrezygnować z prób.

    Poduszka- klin?

    To bardzo częsty temat, szczególnie, że bardzo często „oswajamy się” z klinami już na oddziałach położniczych… Badania naukowe nie potwierdzają jednak zasadności ich stosowania nawet u dzieci z tendencją do ulewania. Klin co prawda może sprawić, że treść pokarmowa nie wydostanie się na zewnątrz, ale pozostaje pytanie czy problem przypadkiem nie pozostaje nadal, tyle, że ukryty. Pojawiają się doniesienia że takie rozwiązanie nie zmniejsza cofania się kwaśnej treści żołądkowej do przełyku, co jest źródłem nieprzyjemnych dolegliwości. O klinach obszernie pisałam w tym wpisie: >>>ZOBACZ<<<.

    Co ze spłaszczoną główką?

    Na rynku dostępnych jest bardzo dużo poduszkowych propozycji dla dzieci, u których zaczyna pojawiać się spłaszczenie główki. Tymczasem… warto pamiętać, że stosowanie tego typu rozwiązań do snu lub „na własną rękę”  może być ryzykowne. Dlatego decyzja o zastosowaniu takiej poduszki powinna być zawsze skonsultowana ze specjalistą. Pojawiają się nawet głosy, aby specjaliści zalecający stosowanie tego typu poduszek podczas snu, dawali rodzicom takie zalecenie na piśmie.

    Założenie jest jak najbardziej słuszne – chodzi o to, by ciężar główki rozłożony był równomiernie, natomiast warto pamiętać, że bardzo często spłaszczenie główki jest konsekwencją np. istnienia strony preferowanej, asymetrii, kręczu szyi, kłopotów ze wzrokiem itp., a działanie jedynie objawowe, samo w sobie nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. Aby działać w sposób najbardziej skuteczny ważne, aby w pierwszej kolejności rozprawić się z problemem pierwotnym.

    Również odpowiednie pozycjonowanie, polegające na zmniejszeniu nacisku na główkę w czasie, kiedy maluch nie śpi (np. poprzez częste kładzenie dziecka  podczas zabawy na brzuszku) przynosi dobre rezultaty.

    O spłaszczonej główce przeczytasz tutaj: >>>ZOBACZ<<<

    Motylki?

    Poduszki motylki proponowane są rodzicom głównie na czas przewożenia maluchów w wózkach czy fotelikach samochodowych. Chodzi o to, by zabezpieczyć główkę dziecka przed wstrząsami. Rzeczywiście, ograniczenie wstrząsów jest bardzo ważne ze względu chociażby na zminimalizowanie ryzyka wystąpienia tzw. syndromu dziecka potrząsanego (>>>ZOBACZ<<<), ale na pewno nie zdecydowałabym się używać ich w momencie, kiedy nie mam kontroli wzrokowej nad śpiącym maluchem.

    Przewożąc dziecko warto pamiętać o tym, aby chronić je przed nadmiernymi wstrząsami, więc spacer po wertepach czy zjeżdżanie gondolą ze schodów nie są najszczęśliwszym pomysłem…

    Jeśli nie teraz, to KIEDY?

    Tak naprawdę dość późno. Nie zaleca się stosowania poduszek przez pierwsze 2 lata życia, a dobrym momentem, na ich „wprowadzenie” jest czas, kiedy maluch wyprowadza się już z dziecięcego łóżeczka ze szczebelkami. Wówczas poduszka, którą kupujemy maluszkowi powinna być stosunkowo płaska po to, aby kręgosłup dziecka mógł układać się w liniowości (główka niezbyt wysoko, w przedłużeniu tułowia).

    PODSUMOWANIE:

    • poduszki nie są potrzebne, ani wskazane u niemowląt i małych dzieci,
    • najbezpieczniejszą przestrzenią do spania, jest puste łóżeczko, wolne od poduszek, kołder, kocyków, pluszaków, ochraniaczy i innych miękkich przedmiotów,
    • materac dla dziecka powinien być twardy, płaski i przewiewny,
    • decydując się na współspanie z dzieckiem warto przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa i usunąć wszystkie akcesoria, które mogłyby utrudnić oddychanie. Warto zrezygnować ze wspólnego snu wtedy, gdy czujemy się wyczerpani i istnieje szansa, że nasza czujność jest ograniczona,
    • kliny nie są dobrym rozwiązaniem nawet u dzieci mających tendencję do ulewania pokarmu. AAP zaleca układanie dziecka do snu na płaskim podłożu,
    • najbezpieczniejszą pozycją do snu dla niemowlęcia (przynajmniej do momentu, kiedy dziecko opanuje samodzielne zmiany pozycji 🙂) jest leżenie na pleckach, na średnio twardym, płaskim, przewiewnym materacu.

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    E- BOOK O NOSZENIU MALUSZKA:

    #noszenieMAznaczenie czyli fajny e-book o noszeniu Maluszka

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    Źródła:

    1. Byard, R.W. & Beal, S.M. (1997). V-shaped pillows and unsafe infant sleeping. Journal of Paediatrics & Child Health, 33(2),171-3.
    2. Bugeja, L., Dwyer, J. & McIntyre, S-J. (2011). Sleep-related infant deaths and the role of cosleeping:a case series study in Victoria Australia. Melbourne: Coroners Court of Victoria.
    3. Yeh, E.S., Rochette, L.M., McKenzie, L.B. & Smith, G.A. (2011). Injuries Associated With Cribs, Playpens, and Bassinets Among Young Children in the US, 1990-2008. Pediatrics,127 ( 3), 479 -486.
    4. Chowdhury, R.T. (2011). Nursery Product-Related Injuries and Deaths Among Children Under Age Five. Bethesda: U.S. Consumer Product Safety Commission.
    5. Australian Competition and Consumer Commission. (2007) Cots. Safety Alert Brochure.
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    17 komentarzy
    jaka poduszka dla dzieckajaką poduszkę wybrać dla dzieckaniemowlę poduszkapoduszka dla dziecka
    • Czy niemowlę MUSI wkładać palce stóp do buzi???

    • O co chodzi z tym wystającym brzuszkiem?

    17 komentarzy

  • Reply Izabela at

    Witam, pisze Pani, że najbezpieczniejszą pozycją do snu dla niemowlęcia jest leżenie na pleckach. Moje dziecko ma tendencję do ulewania i powiem szczerze, że nie wyobrażam sobie aby spało na pleckach. Zawsze kładę na któryś z boków (na zmianę), bo czasem uleje zaraz po jedzeniu, a czasem pół godz lub dłużej po. Boję się, że się zachłyśnie.

    • Reply Gosia Paleczny at

      Wierzę. Sama jestem mamą i też zawsze wydawało mi się, że jednak na boczku jakoś bezpieczniej. Zalecenia związane z kładzeniem na pleckach nie są moim pomysłem;) Opieram się na doświadczeniu i badaniach mądrzejszych ode mnie 😉

      • Reply Ania at

        Witam!! Mojw dziecko ma 2 lata i3 miesiące. U siebie w łóżeczku śpi na płasko ale w połowie nocy przychodzi spać do nas do łóżka. Kiedyś układa się pomiędzy naszymi poduszkami lub pod nimi ale od miesiąca preferuje spanie na mojej poduszce ortopedycznej. Czy może mu to zaszkodzić? Czy może zainwestować w poduszkę dla niego? Czy poduszka ortopedyczna dla tak małego dziecka to dobry pomysł?

  • Reply Marta at

    A czy starsze dzieci i dorosli powinni spac z poduszka? Moja corka 3,5 roku poduszki nie lubi, zreszta strasznie w nocy wedruje po lozku. Sama tez od jakiegos czasu wole spac bez…

    • Reply Gosia Paleczny at

      Nie muszą- jeśli tylko im wygodnie. Jeśli poduszka będzie potrzebna, dziecko na pewno samo się po nią zgłosi 🙂

    • Reply Ala at

      Corka 15 m-cy śpi ze mną i położona na płaskim usilnie „wprasza się” na moja poduszkę. Może chodzi o moją bliskość a może jej tak wygodniej. Tak czy inaczej martwi mnie jak to wpłynie na jej zdrowie. Czy próbować za wszelką cenę kłaść ją bez poduszki?

      • Reply Gosia Paleczny at

        Pani Marto no właśnie- pytanie czy chodzi o poduszkę czy o Panią (obstawiam chyba jednak to drugie ;))Oczywiście nie wiem nic o tym jaka jest to poduszka, ale dziecko w tym wieku już zazwyczaj jest na tyle „ogarnięte” ruchowo, że zwyczajna, niezbyt gruba poduszka nie powinna wyrządzić mu żadnej szkody 😉

  • Reply Anoola at

    Dostałam w prezencie poduszkę ortopedyczną muszę przyznać że jestem z niej b.zadowolona mniej skarżę się na bóle kręgosłupa, lepiej sypiam. Moje dzieci 4 i 2, 5 latka też chętnie na niej leżakują. Czy takie poduszki to zdrowe rozwiązanie dla takich dzieci? Niby są takie w sprzedaży i to jeszcze z jakąś termoelastyczną pianką, ale czy to napewno zdrowe? Post jest o maluszkach a co ze starszakami mogłaby Pani coś doradzić. Moje dzieci od pierwszych dni do dziś śpią prawie płasko.

  • Reply Kokardeczka at

    Moje dzieci lat 6 i lat 4 nadal nie maja poduszki i tak sie zastanawiam wlasnie kiedy im sprezentowac…

  • Reply Herne at

    Ja mam pytanie odnośnie owych poduszek antywstrząsowych do wózków. Chodzi o to, że mieszkam w lesie i drogi, po których spaceruję to właśnie tak trochę SĄ wertepy. Czy w takim wypadku tego typu poduszki rzeczywiście ograniczają, bądź eliminują odczuwane przez dziecko wstrząsy?

  • Reply Agnieszka at

    Na jakiej poduszce powinna spać 4,5latka? Obecnie śpi na takiej płaskiej niemowlęcej, ale widać że jest dla niej za mała. Będę bardzo wdzięczna za poradę… 🙁

  • Reply Karolina at

    Natknęłam się w internecie na informację, że poduszkę należy podkladac maluchom, których ramiona są już szersze niż główka, co powoduje jej opadanie. Czy w takim razie jeśli nie podłożę takiej poduszki (szczególnie układając dziecko na boku) będzie to ze szkodą dla kręgosłupa?

  • Reply LauraKlara at

    DZIĘKI KU JĘ!
    W sieci jest mnóstwo artykułów sponsorowanych, że to taka poduszka najlepsza, że antywstrząsowe obowiązkowo, albo żeby zapobiegać od razu spłaszczonej główce itp. Zwariować można.

    • Reply bozenaK at

      Moja 4 letnia corka spi na poduuszce od firmy expert snu, uwielibia na niej spać, zabiera ją wszedzie gdzie tylko może, poduszka jest bardzo miękka.

  • Reply Ania at

    Witam. Syn ma 2 lata i 3 miesiące. W swoim lozeczku śpi na płasko ale w połowie nocy przychodzi do naszego lozka spać z nami. Wcześniej kładł się pomiędzy poduszkami lub pod nimi ale od miesiąca preferuje spanie na mojej poduszce ortopedycznej. Czy powinnam kupić mu już poduszkę? czy spanie na mojej poduszce może mu zaszkodzic? Myślałam o poduszce ortopedycznej dla dziecka?

    • Reply Olga at

      Podbijam pytanie, u nas jest tak samo. Spał do niedawna między poduszkami, teraz anektuje moja lub męża. Czy to znak, że wygodniej mu już na poduszce?

  • Reply nowakmariola at

    Poduszke dla malutkiej zakupilismy z męzem jak przenieslismy ja z małego łóżeczka na normlane łózko. Kupilsmy poduszkę w expert snu i wszystko jest w porzdku.

  • Odpowiedź Anuluj

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
Kochani, co prawda wakacje powoli dobiegają już Kochani, co prawda wakacje powoli dobiegają już końca, ale podsyłam dzisiaj małą plażową przypominajkę. 😉
A co do plażowych akcesoriów…
👉 Co najlepiej sprawdziło się u Was?🔥
My w tym roku z najmłodszym Maluszkiem raczej stroniliśmy od takich miejsc, ale hitem ubiegłego sezonu był u nas mały basenik kąpielowy i konewka.😉
Dajcie znać co podbiło serca Waszych Maluchów! 🔥🔥🔥
#mamafizjoterapeuta #wakacjezniemowlakiem #rozwojdziecka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Mam nadzieję, że jeśli czytasz mojego bloga to Mam nadzieję, że jeśli czytasz mojego bloga to wiesz już, że zdrowo rozwijającemu się dziecku nie ma potrzeby proponować podobnych "udogodnień"...
👉 Ale... co konkretnie jest tutaj "nie tak?"🤔
Daj znać co myślisz!
Zajrzyj też do mojej dzisiejszej relacji, gdzie znajdziesz ciekawe linki do wpisów!🔥
https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/11/17/zaokraglone-plecki-podczas-siadu/
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Dzieci są niesamowite! 😍 Powoli, krok po kroku Dzieci są niesamowite! 😍
Powoli, krok po kroku, ale do przodu!
I to nie tylko kilkulatki! 🙂
👉 Zauważasz czasem jak wytrwale trenuje poszczególne umiejętności Twój niemowlaczek?👶
👉 Jakie „zawody” ostatnio wygrał??? Jaką umiejętność opanował??? 🔥🔥🔥
Daj znać w komentarzu! 🙂✅
Ciekawy wpis w tym temacie znajdziesz tutaj:
👉 https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/05/22/nie-od-razu-rzym-zbudowano-czyli-dlaczego-nie-mozemy-od-razu-wymagac-od-dziecka-perfekcji/
Aktywny link do wpisu w mojej dzisiejszej relacji.
Ps. Dziękujemy @tatracyclingevents za super czas!😍
#mamafizjoterapeuta #noszeniemaznaczenie #rodzew2022 #rodzew2023 #bedemama #rozwojdziecka #noworodek #niemowle #ciaza #poród
👉 Jaka była/ jest Twoja mleczna droga?
Moja… bardzo wyboista…
Mam wrażenie, że doświadczyłam dosłownie wszystkiego, czego można było doświadczyć…
Od radości i wielkich nadziei, poprzez bezsilność i rezygnację, aż do otarcia się o naprawdę ekstremalnie trudne emocje…
Byłam mamą karmiącą mlekiem modyfikowanym… Byłam mamą KPI… Byłam mamą karmiącą w sposób mieszany… Byłam/ jestem mamą karmiącą piersią…
I wiesz co? Dopiero teraz, kiedy tak naprawdę odpuściłam i pomyślałam sobie, że… co ma być, to będzie, jest naprawdę dobrze. ❤️
Karmię bez stresu i poczucia winy. Bez poczucia, że jestem/ byłam gorszą mamą…
Karmienie naturalne jest oczywiście wspaniałe! Korzyści, które ze sobą niesie można byłoby mnożyć, dlatego podpisuję się pod nim obiema rękami… Ale dla mnie było też tematem tabu… 
Kiedy rodziłam swojego pierwszego synka, nikt nie powiedział mi, że karmienie może być trudne… 
Wydawało mi się, że skoro jest NATURALNE, to przyjdzie z łatwością…
Ale rzeczywistość była zupełnie inna… Nie udawało się, a ja… zamiast cieszyć się z macierzyństwa wpędzałam się w poczucie winy…
Każde słowo… każdą „dobrą radę” interpretowałam jak atak i ocenę…
Musiałam urodzić piąte dziecko, żeby uwolnić się od tego uczucia… 🙈🙈🙈
Międzynarodowy Tydzień Promocji Karmienia Piersią powoli dobiega już końca, a ja… życzę Wam dużo spokoju i wiary w to, że… niezależnie od sposobu karmienia jesteście wspaniałymi Mamami!❤️❤️❤️
Dziś z tej okazji podsyłam dość nietypowy, wpis.
Wejdź na bloga i w lupce wpisz: OSOBISTY WPIS 🔥🔥🔥
Ps. Dziękuję @doradcalaktacyjnylodz za Twoją pracę! To m.in. dzięki Tobie tym razem jest tak dobrze! ❤️💪
#mamafizjoterapeuta  #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #karmieniepiersia #tydzieńkarmieniapiersią
👉 Kto lubi takie noszenie? 👉Czy jest dla Was 👉 Kto lubi takie noszenie?
👉Czy jest dla Was wygodne?
👉Dajcie znać! ❤️
Aktywne linki do polecanych wpisów za moment wylądują w mojej dzisiejszej relacji.
Link do bloga znajdziecie w bio. ❤️
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
No właśnie… Co nam „daje” taki wychylanie No właśnie… Co nam „daje” taki wychylanie się z Maluszkiem na boki?😉
👉 Pisz śmiało! Ja tutaj widzę całe mnóstwo korzyści! 🥰
Po więcej koniecznie zajrzyj na bloga i do wyróżnionych relacji! 🥰
#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestemmama #jestemwciazy #noszebokocham #noszeniemaznaczenie #bedemama #rodzew2022 #noworodek #noworodekwdomu #instamama #instamateczki #przyjaznapielęgnacja #bedetata #jestembojestes #niemowle #wyprawkadlanoworodka #wyprawkadlamalucha
Czy wiesz, że niezależnie od tego czy jeszcze cz Czy wiesz, że niezależnie od tego czy jeszcze czekasz na Maluszka, czy… masz na stanie Starszaka, to od teraz będę mogła poprowadzić Cię za rękę po świecie rozwoju? 😍🔥
👉Nowa odsłona bloga właśnie ujrzała światło dzienne! 🔥🔥🔥
👉 Daj znać na jakim etapie jesteś i czy jest Ci łatwiej odnaleźć się w tak uporządkowanych treściach.
Włożyłam w to całe swoje serce! ❤️
Jestem BARDZO ciekawa Twojej opinii! Podziel się nią! 🙏
👉 Aktywny link do bloga w moim bio oraz w relacji!
#mamafizjoterapeuta #przewodnikodm #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
W swojej pracy każdego dnia spotykam Rodziców za W swojej pracy każdego dnia spotykam Rodziców zatroskanych o rozwój swojego dziecka… Czasami są tak przejęci, że nie potrafią… nie są już w stanie w pełni cieszyć się rodzicielstwem…🥺
To trudny temat…
Kiedy Maluch boryka się z trudnościami rozwojowymi chyba nie ma nic gorszego niż porównywanie go do innych dzieci, które… osiągnęły daną umiejętność o wiele wcześniej… 
Jasne! Przecież „znajomy syna sąsiadki babci na pół roczku to już biegał po domu… A Twój? Sześć miesięcy i nie siedzi?!” 😱
❌ Powstrzymajmy się od podobnych komentarzy… 
Nie znamy historii… Nie znamy kontekstu… Nie wiemy ile wysiłku kosztuje czasami najdrobniejszy sukces…
Jako mama doświadczyłam wielu podbramkowych sytuacji. Wiem jak czasami może być trudno…
Ale wiem też jak ważne jest dostrzeżenie potencjału, jaki tkwi w dziecku… 💪
Wiem jak ważne jest to, aby cieszyć się nawet z małych rzeczy.
Oczywiście bądźmy czujni, ale pamiętajmy też, że rozwój, to nie wyścig!
Dzisiaj podsyłam wpis o OKNACH ROZWOJOWYCH, czyli przedziałach czasowych, w których dane umiejętności powinny się pojawiać.
👉 https://mamafizjoterapeuta.pl/2018/11/26/okna-rozwojowe-cz-1/
Tutaj znajdziesz tekst o tym czy szybki rozwój Maluszka powinien martwić.
👉 https://mamafizjoterapeuta.pl/2020/09/28/szybki-rozwoj/
Aktywne linki do wpisów są w mojej dzisiejszej relacji.
👉👉👉 Jak jest u Ciebie? Zauważasz te małe wielkie rzeczy?
Daj znać w komentarzu!
Dobrej nocy! ❤️
#mamafizjoterapeuta  #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.