Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy RÓŻNE

    3 proste kroki, które pozwolą Ci W MIERZALNY SPOSÓB ocenić spłaszczenie główki.

     „Jest lepiej, tak, zdecydowanie lepiej, widać już poprawę!”– słyszysz pewnego pięknego dnia… Już zaczynasz odczuwać ulgę, kiedy nagle, odwiedza Cię teściowa i mówi: „O matko! Co Ty robisz z tym dzieckiem, że ma tak spłaszczoną główkę!!!???”

    Ciśnienie podnosi Ci się w ułamku sekundy – szpilka wbiła się w samo serce. Czujesz się jak wyrodna matka, ale próbujesz (lub nie ;)) powstrzymać się od zgryźliwego komentarza… Ostatecznie, kiedy zostajesz sama zaczynasz zastanawiać się nad tym poważniej i zamiast cieszyć chwilami z maluchem, nerwowo oglądasz go z każdej strony, bo… w zasadzie… to Ty nie widzisz żadnej różnicy…

    Dlaczego???

    MAM WRAŻENIE

    W zasadzie to właśnie „wrażenie” jest odpowiedzią na to pytanie…

    „Wrażenia” mogą być bardzo różne… Moje na przykład… zależą od pory dnia, poziomu zmęczenia, fazy cyklu, nastroju i pewnie jeszcze od tysiąca innych rzeczy, o których nie wie nawet mój mąż, który już tyyyle ze mną przeżył. 😉

    To właśnie dlatego nie lubię opierać się na wrażeniach, ale zawsze szukam konkretów. Czegoś, co daje mi mierzalny dowód zachodzących zmian…

    Nie wszyscy Rodzice mają w domu kraniometr >>>ZOBACZ<<<. Spokojnie, nie wszyscy terapeuci go mają…

    Natomiast każdy z nas ma coś, dzięki czemu w domowych warunkach będziemy mogli ocenić i co ważne… MONITOROWAĆ zachodzące zmiany po to, aby w razie braku poprawy lub pogorszenia, jak najszybciej zadziałać.

    Najlepsze efekty można zaobserwować, jeśli odpowiednie postępowanie wdrożymy przed ukończeniem przez dziecko 4 miesiąca życia.

    Tym czymś, o czym pisałam wcześniej jest… aparat fotograficzny lub telefon, który posiada funkcję robienia zdjęć- czyli teraz już każdy. 😉

    JAK PATRZEĆ, ŻEBY ZOBACZYĆ

    No właśnie… żeby zauważyć spłaszczenie, trzeba wiedzieć na co patrzeć. Dlatego warto zrobić zdjęcie główki dziecka w 3 pozycjach:

    OD GÓRY PODCZAS SIADU, TRZYMANIA NA RĘKACH LUB LEŻENIA NA BRZUSZKU (oczywiście, jeśli trzymasz dziecko na rękach, przyda Ci się pomoc. :))

    • Na co patrzymy?

    Zwracamy uwagę na kształt główki malucha, który powinien być zbliżony do jajka – główka równomiernie zaokrąglona, niezbyt wydłużona, prawa strona główki powinna być lustrzanym odbiciem lewej strony… (fajnie rozrysować sobie podobne linie).

    OD GÓRY PODCZAS LEŻENIA NA PLECKACH

    Zwracamy uwagę czy linia czółka przebiega równolegle do podłoża, podobnie, jak linia uszu. Upewniamy się, że główka, w tylnej części równomiernie spoczywa na podłożu…

    OD DOŁU PODCZAS LEŻENIA NA PLECKACH

    Sprawdzamy czy linia czółka ustawiona jest równolegle do podłoża, czy oczy, policzki są na tej samej wysokości….

     „DLACZEGO WCZESNIEJ TEGO NIE ZAUWAŻYŁAM”?

    Na to pytanie chyba już po części znacie odpowiedź. 😉

    Bo tak naprawdę… kto normalny „zachodzi dziecko od tyłu” i z uwagą sprawdza linię czółka, uszu i upewnia się, że poszczególne kwadranty są swoim lustrzanym odbiciem….

    Chyba tylko jakiś nawiedzony fizjo, czyli… m.in. ja. 😉

    Ale zapewniam Was – po lekturze tego tekstu, kiedy już raz zobaczycie na co patrzeć, nic nie umknie Waszej uwadze 😉

    MIERZALNE?

    Czy to może być mierzalne? Oczywiście, że tak!

    Zachęcam Was do tego, aby u najmłodszych Maluszków (do 4. miesiąca życia) robić podobne zdjęcia raz w tygodniu czy raz na 10 dni.. Kształt główki w tym okresie zmienia się naprawdę szybko, a dzięki takiej dokumentacji będziecie mieli pewność, w którym kierunku zmierzacie… Jeśli okaże się, że poprawy nie widać i traficie na terapię, zdjęcia mogą okazać się bardzo pomocne.

    PRAKTYKA

    OK – Wiemy już jak wygląda fizjologia, więc teraz przyjrzyjmy się czemuś, co fizjologią nie jest.

    Oczywiście rodzajów spłaszczeń jest kilka >>>ZOBACZ<<<, ale przeanalizujmy to na przykładzie tego, które występuje najczęściej, czyli PLAGIOCEFALII.

    I chyba wszystko jasne> 🙂

    Oczywiście, dla bardziej precyzyjnej oceny lub w sytuacji, która budzi Twoje wątpliwości warto zasięgnąć indywidualnej porady, ale w domowych warunkach możesz zobaczyć już naprawdę dużo!

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET
    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Źródła:

    1. Bialocerkowski AE; Vladusic SL; Wei Ng C.: Prevalence, risk factors, and natural history of positional plagiocephaly- a systematic review. Developmental Medicine & Child Neurology. 2008;50(8):577-86
    2. Bialocerkowski AE; Vladusic SL; Howell SM. Conservative interventions for positional plagiocephaly; a systematic review. Developmental Medicine & Child Neurology. 2005;47(8):563-70
    3. Persing J; James H; Swanson J, Kattwinkel J; American Academy of Pediatrics Committee on P, Ambulatory Medicine SoPS, et al. Prevention and management of positional skull deformities in infants. American Academy of Pediatrics Committee on Practice and Ambulatory Medicine, Section on Plastic Surgery and Section on Neurological Surgery. Pediatrics. 2003;112(1 Pt 1):199-202
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    4 komentarze
    główka dziecka się spłaszczajak zmierzyć spłaszczoną główkaspłaszczona główkasyndrom płaskiej głowy
    • Dziecko częściej wybiera… jedną z rączek- cieszyć się czy martwić?

    • Czym się kierować wybierając… PREZENT NA ROCZEK?! :)

    4 komentarze

  • Reply Joanna at

    Dziękuję z ten wpis. Pediatra poleciła nam poduszkę korygującą spłaszczenie i „na oko” jest lepiej. Teraz mogę sprawdzić czy na pewno 😉

  • Reply Joanna at

    Młody już śpi i dopiero jutro będę robić zdjęcia, ale już wiem że niestety nie będzie lustrzanego odbicia. Byliśmy już u fizjoterapeuty (asymetria ułożeniowa i asymetria twarzy) i po dwóch spotkaniach pani powiedziała, żeby dalej ćwiczyć już w domu. Powiedziała, że po dwóch tygodniach ćwiczeń widać dużą różnice. Synek ma teraz 3,5 miejsca. Ja jednak nie jestem do końca przekonana, że to wystarczy. Jeśli chodzi o asymetrie ułożeniową też widzę różnice, ale boję się o asymetrię twarzy. Kiedy mogę spodziewać się widocznych oznak zmian na twarzy synka?

  • Reply Ewelina at

    Świetny artykuł z mnóstwem przydatnych informacji 🙂 Czekam z niecierpliwością na drugą jego część a mianowicie co rodzic może zrobić kiedy zauważy u dziecka np. PLAGIOCEFALIE, czy konieczna jest wizyta u fizjoterapeuty, a może są jakieś domowe sposoby aby „naprostować” zmiany

  • Reply Marta at

    Mam pytanie, u córki stwierdzony kręcz szyi i asymetria w 3 miesiącu. Główka mocno spłaszczona z jednej strony. Teraz mamy 7 miesięcy, po wizycie u neurologa wszystko się cofnęło, ale główka dalej jest spłaszczona, mniej ale dalej jest mocno niesymetryczna.
    I pytanie 😀 czy główka się wyprostuje z czasem(jak twierdzi nasza neurolog), czy lepiej zastosować fizjoterapię/ rehabilitację? Co mogę zrobić na codzień, by nie została taka deformacja?

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności