Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • FIZJO-BABY-GIMNASTYKA
  • BLOG
  • SKLEP
  • rozwojoweLOVE
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • FIZJO-BABY-GIMNASTYKA
  • BLOG
  • SKLEP
  • rozwojoweLOVE
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy RÓŻNE

    Dziecko częściej wybiera… jedną z rączek- cieszyć się czy martwić?

    Co jeśli dziecko preferuje jedną z rączek? Czy u niemowlęcia jesteśmy w stanie zauważyć dominację jednej ze stron ciała? A jeśli tak, to od kiedy? Czy to, że małe dziecko ma już swoją „ulubioną stronę” to dowód na to, że świetnie się rozwija czy raczej sygnał alarmowy???

    Takie i tym podobne pytania otrzymuję niemal codziennie… Z racji ich ilości nie jestem już w stanie sprawnie na nie odpowiadać i to właśnie między innymi dlatego powstaje ten wpis. 😉

    CZYM JEST LATERALIZACJA?

    Lateralizacja, czyli inaczej stronność, jest zjawiskiem związanym z występowaniem różnic w budowie oraz funkcji poszczególnych półkul mózgowych.

    • Prawa półkula to ”ARTSTA”–  świetnie radzi sobie z percepcją przestrzeni i myśleniem abstrakcyjnym. Ogarnia świat całościowo i jest wrażliwa na muzykę.
    • Lewa półkula to „NAUKOWIEC”– odpowiedzialna za myślenie analityczne oraz procesy językowe. Jednym słowem – konkret.

    Oczywiście półkule mózgowe nigdy nie pracują oddzielnie. Abyśmy mogli sprawnie funkcjonować, musi zachodzić między nimi KOMUNIKACJA. To dzięki wymianie informacji i nieustannej analizie tego, co dzieje się wokół, możemy odpowiednio „zarządzać” swoimi działaniami i we właściwy sposób odbierać otaczający nas świat…

    W przebiegu typowego rozwoju, w miarę upływu czasu możemy zauważyć, że jedna ze stron ciała zaczyna być stroną dominującą.

    Dziecko zaczyna częściej używać jednej z rączek, wchodząc po schodach najpierw stawia na wyższym stopniu tylko jedną z nóżek, poproszone, aby popatrzyło przez dziurkę od klucza przysuwa do niej w pierwszej kolejności zawsze to samo oczko, a nasłuchując, „nadstawia” zawsze jedno z uszu…

    Jest to jak najbardziej prawidłowy i pożądana rzecz.

    Warto tutaj wspomnieć, że prawą stroną ciała zarządza lewa półkula mózgowa i odwrotnie. Dzieje się tak dlatego, że droga, którą biegną impulsy nerwowe z mózgu do poszczególnych mięśni, na pewnym etapie swojego przebiegu w 80% krzyżuje się. I tak – impulsy z lewej półkuli mózgowej dochodzą do prawej strony ciała, a z prawej półkuli mózgowej do lewej strony ciała…

    KIEDY MOŻEMY ZAUWAŻYĆ PREFERENCJĘ STRON?

    Tak, jak wspomniałam już wcześniej – oczekujemy, że na pewnym etapie rozwoju zauważymy, że nasze dziecko częściej wybiera jedną z rączek czy stawiając nóżki na stopniu zawsze zaczyna od jednej, ciągle tej samej nóżki… Będzie to świadczyło o prawidłowym kształtowaniu się dominacji stron ciała i będzie sprzyjało późniejszemu doskonaleniu ich funkcji.

    Jednak musimy pamiętać, że niemowlę nie rodzi się z taką preferencją.

    Pomimo tego, że to, czy w przyszłości będzie prawo czy leworęczne jest już prawdopodobnie zapisane w jego genach, to na zewnątrz po prostu jeszcze tego nie widać.

    Pierwsze sygnały, które mogą sugerować nam pojawianie się stronności możemy zauważyć w okolicach 8. -9. miesiąca życia, czyli w chwili, kiedy maluch zaczyna wskazywać palcem.

    Wszystko to, co dzieje się wcześniej powinno odbywać się u dziecka równie swobodnie na obydwie strony – maluch powinien potrafić łączyć rączki w linii środkowej ciała, równie chętnie wkładać raz jedną, raz drugą rączkę do buzi, równie chętnie sięgać zarówno jedną, jak i drugą rączką w stronę zabawki czy sprawnie przekładać przedmiot z rączki do rączki (5. – 6. miesiąc)…

    U dzieci praworęcznych, stronność najczęściej ustala się do 2. roku życia, a u maluchów, które chętniej wybierają lewą stronę ciała – do 2,5 lat.

    Jeśli do 3. roku życia nie wykształci się wyraźna preferencja jednej strony ciała lub jeśli dziecko np. rysuje prawą rączką, a wchodzi na stopień stawiając na nim najpierw lewą nóżkę, potrzebna jest konsultacja.

    CO JEŚLI LATERALIZACJA POJAWI SIĘ WCZEŚNIEJ?

    Jeśli obserwując nasze niemowlę zauważymy, że przed upływem 8. miesiąca życia wyraźnie preferuje ono jedną z rączek, to z pewnością warto przyjrzeć się temu dokładniej…

    Oczywiście, może być to sygnałem zaburzeń rozwojowych, z dziecięcym porażeniem mózgowym włącznie, ale bardzo często natura problemu może tkwić gdzie indziej.

    NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ ZANIM… OSIWIEJEMY?

    Zanim ze stresu nasze włosy staną się białe jak śnieg, a my będziemy już ekspertami w dziedzinie przypisywania maluchowi różnych chorób, z pewnością warto przyjrzeć się dokładnie temu, co na co dzień proponujemy naszemu dziecku…

    Jak doskonale wiecie, mały człowiek rodzi się zupełnie bezbronny, nie mający pojęcia o Bożym świecie nie mówiąc już o… własnym ciele…

    Dopiero z upływem czasu dziecko „buduje” schemat własnego ciała – „dowiaduje się”, że ma główkę, że ma rączki i nóżki, które znajdują się po obydwóch stronach tułowia i które mogą spotkać się w jego centrum czy np. w buzi… „Dowiaduje się”, że można nimi poruszać, że ruch, może być środkiem umożliwiającym osiągnięcie celu…

    Dlatego, jeśli moje dziecko wykazywałoby wyraźną preferencję jednej z rączek, zaczęłabym od podstaw:

    • zwróciłabym uwagę czy np. w zasięgu wzroku malucha, w jego najbliższym otoczeniu nie ma czegoś, co motywuje go do zwracania główki właśnie w tą stronę.

    Dlaczego?

    Ponieważ zwracając główkę np. w prawo, dziecko zauważa swoją prawą rączkę i stopniowo, krok po kroku WPISUJE ją w schemat swojego ciała. Druga rączka znajduje się wtedy od strony potylicy, dlatego dziecko jej nie widzi. Nie ma więc możliwości „wpisania jej” w schemat ciała…

    Oczywiście takie niebezpieczeństwo pojawia się jedynie wtedy, kiedy maluch zwraca główkę zawsze w tym samym kierunku. Układanie przez dziecko główki na boku jest naturalne, ale powinno odbywać się równie swobodnie na obydwie strony…

    • zwróciłabym uwagę na to, jak układa się rączka dziecka podczas noszenia czy karmienia – musimy pamiętać, że dziecko w trakcie rozwoju dąży do tego, by złączyć rączki w linii środkowej ciała i bawić się nimi pod kontrolą wzroku na wysokości klatki piersiowej. Jeśli będziemy nosić, czy karmić Malucha tak, że jedna z rączek będzie „zablokowana” z tyłu – nie ułatwimy mu zadania…
    • zwróciłabym uwagę na to, jak układa się rączka podczas leżenia na brzuszku. Jeśli jest cofnięta w porównaniu do drugiej, starałabym się ją poprawić… O tym, jak to zrobić, przeczytacie tutaj >>>ZOBACZ<<<

    JAK SIĘ BAWIĆ?

    Oczywiście, nie byłabym sobą, gdybym nie zaproponowała wspierającej zabawy. 😉

    Jeśli chcemy zachęcić dziecko, do tego, aby zaangażowało do pracy mniej aktywną rączkę, możemy pokazywać mu zabawkę z mniej lubianej strony… Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mając coś atrakcyjnego blisko, sięgnie właśnie tą rączką. 😉

    Można bawić się w leżeniu na brzuszku, pleckach lub siadzie. Jeśli Wasz Maluch ogarnia już siad boczny, to świetna pozycja, aby zaangażować do pracy pożądaną stronę – wystarczy, że dziecko podeprze się na częściej używanej rączce po to, by zachęcić „”mniej używaną  do działania. 😉

    Jak długo bawić się w ten sposób?

    Oczywiście w dużej mierze zależy to od akceptacji dziecka, ale u dzieci, które potrzebują rehabilitacji, zaczynamy zazwyczaj od 30 minut tzw. terapii wymuszonej, gdzie częściej używana rączka jest eliminowana z ruchu po ro, aby wymusić aktywność drugiej rączki…

    BARDZO WAŻNE!

    Sama zabawa i zachęcanie do sięgania mniej używaną rączką nie wystarczy… Po takim treningu BARDZO WAŻNE jest, aby OBYDWIE RĄCZKI miały okazję do WSPÓŁPRACY. Dlatego po tym, jak zachęcimy dziecko do zabawy jedną z rączek, warto dać maluchowi jakiś duży, lekki przedmiot, który będzie zmuszał go do tego, aby angażować równomiernie obydwie strony ciała. Pamiętajcie – pracujemy przecież także nad KOORDYNACJĄ!

    KIEDY PĘDEM DO LEKARZA?

    Pomimo tego, że nie zawsze widoczna preferencja jednej z rączek jest zwiastunem poważnych kłopotów, najlepiej dmuchać na zimne i wszelkie wątpliwości rozwiać pod okiem specjalisty…

    Objawami, które powinny skłonić do  szybkiej kontroli są m.in.: słaby kontakt wzrokowy z dzieckiem, występujące teraz lub w przeszłości kłopoty ze ssaniem, bardzo „słaby brzuszek” (niskie podstawowe napięcie posturalne), długo utrzymująca się asymetria czy opóźnienie zdobywania kolejnych „kamieni milowych” rozwoju… Zobacz OKNA ROZWOJOWE >>>ZOBACZ<<<.

    U dzieci do 4. miesiąca życia świetną metodą diagnostyczną, która ma na celu bardzo wczesne wykrywanie zaburzeń, a tym samym – umożliwiającą w razie potrzeby wdrożenie terapii w okresie największej plastyczności mózgu, jest diagnostyka metodą Prechtla. Polecam ją w szczególności tym maluszkom, które urodziły się przedwcześnie lub znajdują się w grupie ryzyka (ciąże mnogie, powikłania okołoporodowe).

    Ale pamiętajcie – zaczynamy od podstaw – w przeciwnym razie nawet najlepsza rehabilitacja nie przyniesie takich efektów, jakie mogłaby dać. 😉

    • Ciekawostka: Obserwując rączki Maluszka warto zwrócić uwagę na to, jak wyglądają jego piąstki. Jeśli po 3. miesiącu życia, są one mocno zaciśnięte, a patrząc od góry ciężko nam zauważyć staw śródręczno – paliczkowy kciuka, warto zgłosić się na konsultację.

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    Potrzebujesz gotowych pomysłów na proste, wspierające zabawy z maluszkiem? Sprawdź mój Przewodnik!

    SPRAWDŹ

    Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwoju, przyjaznej pielęgnacji i zabaw powoli i… KROK PO KROKU? Sprawdź moje kursy on-line!

    Kurs, w którym opowiem Ci o wszystkim tym, co najważniejsze w rozwoju maluszka od narodzin do końca trzeciego miesiąca życia.

    Dowiesz się czego się spodziewać i co powinno zapalić pomarańczową lampkę.

    Nauczysz się jak wspierać naturalny rozwój maluszka podczas codziennych zabaw i pielęgnacji – wszystko bez pośpiechu i presji.

    SPRAWDŹ KURS 0-3

    Kurs, dzięki któremu dowiesz się jak przebiega rozwój maluszka od początku czwartego do końca siódmego miesiąca życia i co powinno zapalić pomarańczową lampkę.

    Nauczysz się jak podczas codziennej pielęgnacji i zabaw dbać o rozwój psychoruchowy dziecka, które staje się już coraz bardziej ciekawe świata.

    Wszystko w przystępnej formie i krok po kroku – tak, aby wdrożenie tych wskazówek w życie było czystą przyjemnością.

    SPRAWDŹ KURS 4-7

    Kurs, w którym opowiem Ci o najważniejszych umiejętnościach, które powinien osiągnąć maluszek w tym wieku.

    Dowiesz się jakie są czerwone flagi fizjoterapeutyczne i nauczysz, na co zwracać uwagę podczas codziennych zabaw i pielęgnacji.

    SPRAWDŹ KURS 8-18

    Moje kursy i e-booki możesz zakupić również w formie VOUCHERA i podarować w prezencie przyszłym lub świeżo upieczonym Rodzicom!

    Wystarczy, że po dodaniu produktu do koszyka, zaznaczysz opcję „KUPUJĘ NA PREZENT”

    CHCĘ KUPIĆ NA PREZENT

    Źródła:

    1. A. Jean Ayres „Dziecko, a integracja sensoryczna”; Gdańsk 2018
    2. J. Cieszyńska; M. Kornedo „Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka od noworodka do 6 roku życia” Kraków 2007
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    2 komentarze
    dzecko nie używa jednej z rączekdziecko zaciska piąstkęniemowlępreferencja jednej rączkipreferencja rączkirozwój dziecka
    • Wpis o uszach…z innej bajki ;)

    • 3 proste kroki, które pozwolą Ci W MIERZALNY SPOSÓB ocenić spłaszczenie główki.

    2 komentarze

  • Reply Magda at

    A co w przypadku gdy maluszek preferuje jedną z nóżek podczas wkładania do buzi? Zauważyłam, że o wiele chętniej chwyta rączkami lewą nóżkę i pakuje ją do buzi, prawą podnosi, chwyta się za kolanko, ale stópkę wkłada do buzi dopiero wtedy, gdy jej się tę nóżkę podsunie.

  • Reply Iwona at

    Co w sytuacji skrzyżowanej lateralizacji? Dziecko 3,5 roku rysuje prawą ręką, ale patrzy lewym okiem np. przez dziurkę od klucza?

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

KAWA :)

Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, możesz postawić mi kawę. Dzięki temu będzie mi łatwiej rozwijać tego bloga.

WSPIERAJĄCE ZABAWY KROK PO KROKU I W JEDNYM MIEJSCU? SPRAWDŹ FIZJO-BABY-GIMNASTYKA!

ZOBACZ

FizjoMAX – najlepszy materacyk dla niemowlaka

ZOBACZ MATERAC

DOŁĄCZ DO MOJEGO ROZWOJOWEGO NEWSLETTERA!

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

mama_fizjoterapeuta

👉żona👰🏻‍♀️mama x5🥰fizjoterapeuta👶❤️
➡️Spokój w rodzicielstwie🙌
➡️Harmonijny rozwój👶
➡️Fizjo-Baby-Gimnastyka🔥👇

Małgorzata Paleczny
W zasadzie… żadne z moich dzieci nie upomniało W zasadzie… żadne z moich dzieci nie upomniało się o własną poduszkę wcześniej, niż w okolicach drugiego roku życia… 😉
👉 A jak było u Was?
Proponowaliście poduszkę czy maluch sam się o nią upomniał?
Dajcie znać w komentarzu! 💬
📥 Zapisz na później, żeby nie zgubić.
↗️ Poślij dalej, żeby inni Rodzice też mogli skorzystać.
👉 Po przykładowe modele zajrzyj do wyróżnionej relacji: Poduszki.
—
Pierwsza poduszka
Poduszka dla dziecka - od kiedy?
Jaka pierwsza poduszka?
#mamafizjoterapeuta
#sendziecka
#poduszka
#zdrowyrozwójdziecka 
#poscieldladzieci 
#niemowle
Piłka może być świetną motywacją do otwarcia Piłka może być świetną motywacją do otwarcia dłoni! 🔥
Oczywiście to nie jedyny element „układanki”, ale z pewnością bardzo ważny! 💪
Jeśli chcesz o tym poczytać, napisz „chcę” w komentarzu.
📥 Zapisz na później.
↗️ Poślij dalej.
Lubicie zabawy z piłką? 
—
Jak wspierać rozwój niemowlaka
Dlaczego niemowlę zaciska piąstki
Rozwojowe zabawy z niemowlakiem
#mamafizjoterapeuta
#przyjaznapielegnacja
#noworodek
#zabawazniemowlakiem
Tego nagrania nie można przegapić.🔥 Ogromnie Tego nagrania nie można przegapić.🔥
Ogromnie ważny temat!⬇️
Napisz „chcę” w komentarzu, a otrzymasz ode mnie link do powtórki webinaru o tym, jak „przetrwać” pierwsze miesiące z niemowlakiem i nie zwariować. 
Nagranie będzie dostępne przez 48h od chwili, kiedy wyślę do Ciebie wiadomość z linkiem.
📥 Zapisz na później, a jeśli uważasz, że to ważny temat, ↗️ poślij dalej! 
——
Noworodek
Wypalenie rodzicielskie
Wsparcie dla mam
#mamafizjoterapeuta
#rozwojowelove
#noworodekwdomu
#bedemama
#jestemmama
#jestembojestes 
#rodzew2023
#rodzew2024
Takie mam aktualnie warunki. 😅 Kazio intensywni Takie mam aktualnie warunki. 😅
Kazio intensywnie testuje swoje możliwości wokalne😜 - pewnie nieraz usłyszycie jeszcze jego cudny głosik w tle. 😉🙈
To kto usłyszał Kazia? Macie podobnie?😅
Po więcej fajnych rzeczy wskakujcie do wyróżnionych relacji! ❤️
——
Jak podnieść niemowlę w śpiworku?
Przyjazne podnoszenie maluszka.
Jak podnosić i odkładać dziecko?
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta 
#podnoszenie 
#noszeniemaznaczenie 
#przyjaznapielęgnacja
#noworodek
#rodzew2023
#rodzew2024
Przedsprzedaż wystartowała!😍 Złap materacyk Przedsprzedaż wystartowała!😍
Złap materacyk w najniższej z możliwych cen! 🔥
Kod rabatowy: FizjoMAX
Wszystkie potrzebne linki znajdziesz w bio oraz w relacji.
👉 Nie zapomnij wziąć udziału w zabawie!
👉 Napisz FizjoMAX w komentarzu i daj sobie szansę na zdobycie materacyka - w poniedziałek, spośród wszystkich osób, które zostawią tutaj swój komentarz wybiorę jedną, do której pofrunie taki materac.🔥
👉 Jeśli zaprosisz do zabawy kogoś, kto czeka na maluszka lub kto dosłownie przed chwilą powitał na świecie swoje maleństwo, masz dodatkowo szansę na zgarnięcie Przewodnika o zabawach z niemowlakiem: 👶 Fizjo-Baby-Gimnastyka 👶- pakiet na cały rok! 🔥
👉 Przedsprzedaż trwa do najbliższej niedzieli, do 23:59.
👉 Interesuje Cię ten materac? Zajrzyj do wyróżnionej relacji - tam poznasz go bliżej. 🥰
—
Jaki materac dla niemowlaka
Materac do łóżeczka
Jaki materac dla noworodka - fizjoterapeuta
Oddychający materac dla niemowlaka
Zdrowy materac dla maluszka
Wyprawka dla niemowlaka
Materac premiom dla noworodka.
[markawlasna]
@manufakturamateracy
#mamafizjoterapeuta
#FizjoMAX
#materacdladziecka 
#materacpremium
👉 Buciki kupione czy dopiero robicie rozeznanie 👉 Buciki kupione czy dopiero robicie rozeznanie? 
My właśnie przymierzamy się do zakupu. 💪
A może macie jakieś ulubione modele, które sprawdziły się w poprzednim sezonie?
💬 Dajcie znać w komentarzu, a po więcej zajrzyjcie do wyróżnionej relacji Buciki 🍁
____
Pierwsze buciki
Buciki na jesień
Przegląd bucików na jesień
Buciki na jesień fizjoterapeuta
#mamafizjoterapeuta 
#buciki
#bucikinajesien 
#butydladzieci
Kontakt wzrokowy 👀 to tylko jeden z elementów Kontakt wzrokowy 👀 to tylko jeden z elementów wyzwania #rozwojoweLOVE
W tym tygodniu będziemy skupiać się na szeroko rozumianej interakcji z Rodzicem. 🔥
Pomimo tego, że brzmi banalnie, będzie mnóstwo praktycznych wskazówek i ciekawostek!💪
Obserwuj moje relacje - tam będzie się działo!
To co, bawisz się z nami?
Jeśli tak, to napisz w komentarzu z kim podejmujesz wyzwanie!
Ja startuję z Kaziem! 👶🥰
Ps. Jeśli nie wiesz co to za wyzwanie, zajrzyj do mojej wyróżnionej relacji #rozwojoweLOVE - tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
—
Jak wspierać rozwój niemowlaka?
Zabawy wspierające rozwój dziecka.
Jak rozwija się niemowlę.
jak wspierać kontakt wzrokowy z niemowlakiem?
#mamafizjoterapeuta
#rozwojowelove
#noworodek
#noworodekwdomu
#rodzew2023
#rodzew2024
Dzisiaj chcę Wam tylko podziękować. Za to, że Dzisiaj chcę Wam tylko podziękować.
Za to, że jesteście i że piszecie do mnie tak miłe słowa. ❤️
To bardzo motywujące. 💪
Mam nadzieję, że moja obecność tutaj wnosi w Wasze życie choć odrobinę dobrego! ❤️
Ps. Pamiętajcie, że to ostatni dzwonek, aby kupić dowolną część Fizjo-Baby-Gimnastyki ze zniżką.
Wejdźcie do sklepu, dodajcie produkt do koszyka, wpiszcie hasło: LOVE i… zobaczcie co się stanie! 😉❤️
—
Zabawa z niemowlakiem
Jakie zabawy z niemowlakiem
Jak wspierać rozwój niemowlaka
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka 
#rodzew2023 
#rodzew2024
#noworodek
#noworodekwdomu
Wczytaj więcej... Obserwuj na Instagramie

BLOG

KURSY O ROZWOJU

FIZJO-BABY-GIMNASTYKA

KUP NA PREZENT

WSPÓŁPRACA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

2023 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.