Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy

  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy 8- 18 miesięcy RÓŻNE

    Dziecko częściej wybiera… jedną z rączek- cieszyć się czy martwić?

    29 sierpnia 2019

    Co, jeśli dziecko preferuje jedną z rączek? Czy u niemowlęcia jesteśmy w stanie zauważyć dominację jednej ze stron ciała? A jeśli tak, to od kiedy? Czy to, że małe dziecko ma już swoją „ulubioną stronę” to dowód na to, że świetnie się rozwija czy raczej sygnał alarmowy???

    Takie i tym podobne pytania otrzymuję niemal codziennie… Z racji ilości zapytań, które dostaję, nie jestem już w stanie sprawnie na nie odpowiadać… To między innymi dlatego powstaje ten wpis 😉

    CZYM JEST LATERALIZACJA?

    Lateralizacja, czyli inaczej stronność, jest zjawiskiem związanym z występowaniem różnic w budowie oraz funkcji poszczególnych półkul mózgowych.

    Prawa półkula to ”ARTSTA”–  świetnie radzi sobie z percepcją przestrzeni i myśleniem abstrakcyjnym. Ogarnia świat całościowo i jest wrażliwa na muzykę.

    Lewa półkula to „NAUKOWIEC”– odpowiedzialna za myślenie analityczne oraz procesy językowe. Jednym słowem- konkret.

    Oczywiście półkule mózgowe nigdy nie pracują oddzielnie. Abyśmy mogli sprawnie funkcjonować, musi zachodzić między nimi KOMUNIKACJA. To dzięki wymianie informacji i nieustannej analizie tego, co dzieje się wokół, możemy odpowiednio „zarządzać” swoimi działaniami i we właściwy sposób odbierać otaczający nas świat…

    W przebiegu typowego rozwoju, w miarę upływu czasu możemy zauważyć, że jedna ze stron ciała zaczyna być stroną dominującą.

    Dziecko zaczyna częściej używać jednej z rączek, wchodząc po schodach najpierw stawia na wyższym stopniu tylko jedną z nóżek, poproszone, aby popatrzyło przez dziurkę od klucza przysuwa do niej w pierwszej kolejności zawsze to samo oczko, a nasłuchując, „nadstawia” zawsze jedno z uszu…

    Jest to jak najbardziej prawidłowy i pożądany proces, którego oczekujemy…

    Warto tutaj wspomnieć, że prawą stroną ciała zarządza lewa półkula mózgowa i odwrotnie. Dzieje się tak dlatego, że droga, którą biegną impulsy nerwowe z mózgu do poszczególnych mięśni, na pewnym etapie swojego przebiegu w 80% krzyżuje się. I tak, impulsy z lewej półkuli mózgowej dochodzą do prawej strony ciała, a z prawej półkuli mózgowej do lewej strony ciała…

    KIEDY MOŻEMY ZAUWAŻYĆ PREFERENCJĘ STRON?

    Tak, jak wspomniałam już wcześniej, oczekujemy, że na pewnym etapie rozwoju zauważymy, że nasze dziecko częściej wybiera jedną z rączek czy stawiając nóżki na stopniu zawsze zaczyna od jednej, ciągle tej samej nóżki… Będzie to świadczyło o prawidłowym kształtowaniu się dominacji stron ciała i będzie sprzyjało późniejszemu doskonaleniu ich funkcji.

    Jednak musimy pamiętać, że niemowlę nie rodzi się z taką preferencją.

    >>>ZOBACZ E-BOOKI<<<

    Pomimo tego, że to, czy w przyszłości będzie prawo czy leworęczne jest już prawdopodobnie zapisane w jego genach, to na zewnątrz po prostu jeszcze tego nie widać.

    Pierwsze sygnały, które mogą sugerować nam pojawianie się stronności możemy zauważyć w okolicach 8-9 miesiąca życia, czyli w chwili, kiedy Maluch zaczyna wskazywać palcem.

    Wszystko to, co dzieje się wcześniej, powinno odbywać się u dziecka równie swobodnie na obydwie strony– maluch powinien potrafić łączyć rączki w linii środkowej ciała, równie chętnie wkładać raz jedną, raz drugą rączkę do buzi, równie chętnie sięgać zarówno jedną, jak i drugą rączką w stronę zabawki czy sprawnie przekładać przedmiot z rączki do rączki (5-6 miesiąc)…

    U dzieci praworęcznych, stronność najczęściej ustala się do 2 roku życia, a u Maluchów, które chętniej wybierają lewą stronę ciała- do 2,5 lat.

    Jeśli do 3 roku życia nie wykształci się wyraźna preferencja jednej strony ciała lub jeśli dziecko np. rysuje prawą rączką, a wchodzi na stopień stawiając na nim najpierw lewą nóżkę, potrzebna jest konsultacja.

    CO JEŚLI POJAWI SIĘ WCZEŚNIEJ?

    Jeśli obserwując nasze niemowlę zauważymy, że przed upływem 8 miesiąca życia wyraźnie preferuje ono jedną z rączek, to z pewnością warto przyjrzeć się temu dokładniej…

    Oczywiście, może być to sygnałem zaburzeń rozwojowych, z dziecięcym porażeniem mózgowym włącznie, ale bardzo często natura problemu może tkwić gdzie indziej.

    NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ ZANIM… OSIWIEJEMY?

    Zanim ze stresu nasze włosy staną się białe jak śnieg, a my będziemy już ekspertami w dziedzinie przypisywania maluchowi różnych chorób, z pewnością warto przyjrzeć się dokładnie temu, co na co dzień proponujemy naszemu dziecku…

    Jak doskonale wiecie, mały człowiek rodzi się zupełnie bezbronny, nie mający pojęcia o Bożym świecie nie mówiąc już o… własnym ciele…

    Dopiero z upływem czasu dziecko „buduje” schemat własnego ciała- „dowiaduje się”, że ma główkę, że ma rączki i nóżki, które znajdują się po obydwóch stronach tułowia i które mogą spotkać się w jego centrum czy np. w buzi… „Dowiaduje się”, że można nimi poruszać, że ruch, może być środkiem umożliwiającym osiągnięcie celu…

    Dlatego, jeśli moje dziecko wykazywałoby wyraźną preferencję jednej z rączek, zaczęłabym od podstaw:

    – zwróciłabym uwagę czy np. w zasięgu wzroku Malucha, w jego najbliższym otoczeniu nie ma czegoś, co motywuje go do zwracania główki właśnie w tą stronę.

    Dlaczego?

    Ponieważ zwracając główkę np. w prawo, dziecko zauważa swoją prawą rączkę i stopniowo, krok po kroku WPISUJE ją w schemat swojego ciała. Druga rączka znajduje się wtedy od strony potylicy, dlatego dziecko jej nie widzi. Nie ma więc możliwości „wpisania jej” w schemat …

    Oczywiście takie niebezpieczeństwo pojawia się jedynie wtedy, kiedy maluch wraca główkę zawsze w tym samym kierunku. Układanie przez dziecko główki na boku jest naturalne, ale powinno odbywać się równie swobodnie na obydwie strony…

    >>>ZOBACZ KURSY<<<

    – zwróciłabym uwagę na to, jak układa się rączka dziecka podczas noszenia czy karmienia– musimy pamiętać- dziecko w trakcie rozwoju dąży do tego, by złączyć rączki w linii środkowej ciała i bawić się nimi pod kontrolą wzroku na wysokości klatki piersiowej. Jeśli będziemy nosić, czy karmić Malucha tak, że jedna z rączek będzie jakby „zablokowana” z tyłu- nie ułatwimy mu zadania…

    – zwróciłabym uwagę na to, jak układa się rączka podczas leżenia na brzuszku. Jeśli jest cofnięta w porównaniu do drugiej, starałabym się ją poprawić… O tym, jak to zrobić, przeczytacie tutaj >>>KLIK<<<

    JAK SIĘ BAWIĆ?

    Oczywiście, nie byłabym sobą, gdybym nie zaproponowała wspierającej zabawy 😉

    Jeśli chcemy zachęcić dziecko, do tego, aby zaangażowało do pracy mniej aktywną rączkę, możemy pokazywać mu zabawkę z mniej lubianej strony… Istnieje duże prawdopodobieństwo, że mając coś atrakcyjnego blisko, sięgnie właśnie tą rączką 😉

    Można bawić się w leżeniu na brzuszku, pleckach lub siadzie. Jeśli Wasz Maluch ogarnia już siad boczny, to świetna pozycja, aby zaangażować do pracy pożądaną stronę– wystarczy, że dziecko podeprze się na częściej używanej rączce po to, by zachęcić „”mniej używaną  do działania 😉

    Jak długo bawić się w ten sposób?

    Oczywiście w dużej mierze zależy to od akceptacji dziecka, ale u dzieci, które potrzebują rehabilitacji, zaczynamy zazwyczaj od 30 minut tzw. terapii wymuszonej, gdzie częściej używana rączka jest eliminowana z ruchu po ro, aby wymusić aktywność drugiej rączki…

    BARDZO WAŻNE!

    Sama zabawa i zachęcanie do sięgania mniej używaną rączką nie wystarczy… Po takim treningu BARDZO WAŻNE jest, aby OBYDWIE RĄCZKI miały okazję do WSPÓŁPRACY. Dlatego po tym, jak zachęcamy dziecko do zabawy jedną z rączek, warto dać Maluchowi jakiś duży, lekki przedmiot, który będzie zmuszał go do tego, aby angażować równomiernie obydwie strony ciała. Pamiętajcie- pracujemy przecież także nad KOORDYNACJĄ!

    KIEDY PĘDEM DOLEKARZA?

    Pomimo tego, że nie zawsze widoczna preferencja jednej z rączek jest zwiastunem poważnych kłopotów, najlepiej dmuchać na zimne i wszelkie wątpliwości rozwiać pod okiem specjalisty…

    Objawami, które powinny skłonić do  szybkiej kontroli są m.in.: słaby kontakt wzrokowy z dzieckiem, występujące teraz lub w przeszłości kłopoty ze ssaniem, bardzo „słaby brzuszek” (niskie podstawowe napięcie posturalne), długo utrzymująca się asymetria czy opóźnienie zdobywania kolejnych „kamieni milowych” rozwoju… zobacz OKNA ROZWOJOWE >>>KLIK<<<

    U dzieci do 4 miesiąca życia świetną metodą diagnostyczną, która ma na celu bardzo wczesne wykrywanie zaburzeń, a tym samym- umożliwiającą w razie potrzeby wdrożenie terapii w okresie największej plastyczności mózgu, jest diagnostyka metodą Prechtla. Polecam ją w szczególności tym Maluszkom, które urodziły się przedwcześnie lub znajdują się w grupie ryzyka (ciąże mnogie, powikłania okołoporodowe).

    Ale pamiętajcie- zaczynamy od podstaw- w przeciwnym razie nawet najlepsza rehabilitacja nie przyniesie takich efektów, jakie mogłaby dać 😉

    • Ciekawostka: Obserwując rączki Maluszka warto zwrócić uwagę na to, jak wyglądają jego piąstki. Jeśli po 3 miesiącu życia, są one mocno zaciśnięte, a patrząc od góry ciężko nam zauważyć staw śródręczno- paliczkowy kciuka, warto zgłosić się na konsultację.

    Pomysły na zabawy z dzieckiem od narodzin do pierwszych samodzielnych kroczków znajdziesz w E-booku:

    E-book: GARŚĆ POMYSŁÓW NA NAJFAJNIEJSZE ZABAWY Z DZIECKIEM :

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    >>> ZOBACZ KURS 0-3 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 4- 7 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 8- 18 <<<

    —

    E- BOOK O NOSZENIU MALUSZKA:

    #noszenieMAznaczenie czyli fajny e-book o noszeniu Maluszka

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    Źródła:

    1. A. Jean Ayres “Dziecko, a integracja sensoryczna”; Gdańsk 2018
    2. J. Cieszyńska; M. Kornedo “Wczesna interwencja terapeutyczna. Stymulacja rozwoju dziecka od noworodka do 6 roku życia” Kraków 2007
    2 komentarze
    niemowlępreferencja jednej rączkirozwój dziecka
    • Wpis o uszach…z innej bajki ;)

    • Przyjazna pielęgnacja czyli… co???

    Zobacz również

    JAKI SILNY! Trzyma główkę już od urodzenia!- Czyli co nieco o zadzieraniu główki ;)

    2 października 2019

    Spłaszczona główka

    27 listopada 2017

    Kiedy do tej SPACERÓWKI???

    26 października 2018

    2 komentarze

  • Reply Magda 3 września 2019 at 12:23

    A co w przypadku gdy maluszek preferuje jedną z nóżek podczas wkładania do buzi? Zauważyłam, że o wiele chętniej chwyta rączkami lewą nóżkę i pakuje ją do buzi, prawą podnosi, chwyta się za kolanko, ale stópkę wkłada do buzi dopiero wtedy, gdy jej się tę nóżkę podsunie.

  • Reply Iwona 11 lutego 2020 at 09:08

    Co w sytuacji skrzyżowanej lateralizacji? Dziecko 3,5 roku rysuje prawą ręką, ale patrzy lewym okiem np. przez dziurkę od klucza?

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej sześcioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

ZAPISZ SIĘ

Najnowszy filmik z mojego kanału na YouTube.

https://youtu.be/lwgTp-T9TSU

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

PAMIĘTNIK DLA CIEBIE I MALUSZKA

KUP PAMIĘTNIK

Rozwojowe Karty do zdjęć. :)

KUP KARTY

LOGOWANIE DO POPRZEDNIEJ WERSJI KURSÓW I E- BOOKÓW :)

E-book o zabawach z dzieckiem :)

KUP E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

KUP E-BOOK

Fajny E-book o noszeniu :)

KUP E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

KUP E-BOOK

MEDIA I JA

W programie DDTVN rozmawialiśmy o wyborze fotelika do karmienia i o tym, kiedy dziecko jest gotowe, aby w nim usiąść. W Programie MammaMia Polsat Rodzina rozmawialiśmy o akcesoriach dla malucha oraz o tym jak wspierać dziecko w nauce chodzenia
Podczas kolejnego nagrania programu Mamma Mia rozmawialiśmy o bioderkach, pieluchowaniu oraz profilaktyce dysplazji. Na kanele WP kobieta dostępne są nagrania, w których rozmawiamy o popularnych akcesoriach dla Malucha i o tym, czy dziecko rzeczywiście tego wszystkiego potrzebuje. Byłam również jedną z prelegentek na Urodzinach Blue City w Warszawie, gdzie opowiadałam o rozwoju dziecka i o tym, w jaki sposób możemy go wspierać.

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

Jedna z moich babć umarła jeszcze zanim zdążyłam pojawić się na świecie...
Pogrzeb drugiej odbył się tuż przed moimi trzecimi urodzinami...
Kiedy pół roku później moja grupa przedszkolna przygotowywała przedstawienie na Dzień Babci i Dziadka płakałam, że nie chcę iść, bo jako jedyna w całym przedszkolu nie miałam kogo zaprosić...
Jednak poszłam.
Po przedstawieniu mama zapytała mnie jak było. Powiedziała, że babcia na pewno patrzyła na mnie z nieba.
Na to ja: Z jakiego nieba, mamo! Babcia była tutaj, stała obok mnie i trzymała mnie za rękę... 🤷‍♀️🤷‍♀️🤷‍♀️
Pewnie, że nie zawsze jest łatwo, ale teraz, kiedy mamy własne dzieci... szczególnie dbamy o to, aby docenić babcie...
Babcia to prawdziwy skarb! ❤️
A ja... po tylu latach... nadal tęsknię...

#mamafizjoterapeuta #dzienbabci #rodzina #doceniajtocomasz #doceniajludzi #babcia #dziadek #rodzinatojestsiła
🔘 wzrok,
🔘 słuch,
🔘 węch,
🔘 smak,
🔘 dotyk, 
🔘 czucie głębokie,
🔘 zmysł równowagi,
🔘 czucie trzewne...

To świat naszych zmysłów...
Ale... które z nich to te najważniejsze? BAZOWE, które w pierwszych miesiącach, a nawet latach odgrywają w życiu dziecka kluczową rolę?🤔
Możesz wybrać 3.🙂
A... jeśli masz wątpliwości, zerknij do wpisu, który wczoraj wskoczył na mojego bloga.
Link w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego dnia! ❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielęgnacja #zabawyzdzieckiem #wcosiebawic #mojewszystko #jestembojestes #instamama #instacorka #instasyn #rodzew2020 #rodzew2021 #bedemama
Są tutaj Rodzice maluszków, które właśnie Są tutaj Rodzice maluszków, które właśnie przymierzają się do rozszerzania diety, a jeszcze nie ogarnęły pozycji siedzącej?
Jeśli tak, to zerknijcie do wpisu na blogu! 
Link w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 
👉W poniedziałek, temat gotowości fizycznej do rozszerzania diety, poruszałyśmy również wspólnie z Anią z @alaantkoweblw 
Jeśli nie udało się Wam być na żywo,  powtórkę możecie obejrzeć tutaj: @alaantkoweblw 
Rozwikłana zostanie tam zagadka dziwnie wyglądającej pozycji ze zdjęcia 😜
A może... macie jakiś pomysł dlaczego mój synek, posadzony w foteliku, w ten sposób zapierał się stópkami???🤔

#mamafizjoterapeuta #rozszerzaniediety #rozszerzaniedietyniemowlaka #blw #noszeniemaznaczenie #jestembojestes #mojewszystko #bedemama #niemowle #rozwojdziecka #wspieranieprzezzabawe #wspieramniewymuszam #instamama #nieidealna #przyjaznapielęgnacja
Myśleliście kiedyś o zimie, jako o doskonał Myśleliście kiedyś o zimie, jako o doskonałej okazji do treningu siły, wytrzymałości, pracy nad koordynacją, równowagą... reakcjami obronnymi?🤔...
To dla nas wszystkich świetna powtórka tego, czego tak naprawdę uczymy się już od pierwszych miesięcy życia.🙂😎
To niesamowite, ile radości może dać nam po prostu zabawa z RUCHEM, testowanie swoich własnych możliwości i ograniczeń 🙂
➡️ Mój Tadzio 👶 w zasadzie po raz pierwszy miał okazję zupełnie samodzielnie chodzić po śniegu i patrzyłam z podziwem na to, jak dużą naukę wyniósł z tej zabawy już po pierwszym upadku.😉
Teraz wiemy, że:
✔️ Śnieg jest zimny
✔️Jeśli pozwolimy sobie na zbyt wielkie szaleństwo, możemy upaść,
✔️ Dobrze jest chodzić, mając w pogotowiu ręce, które ewentualnie uchronią nasz nos przed spotkaniem ze śnieżnym puchem,
✔️ Lepiej upaść na pupę niż na głowę,
✔️ Ze śniegu trudno wstać... I oczywiście wiele, wiele innych 😉

Dlatego warto pozwolić dziecku
❤️DOŚWIADCZAĆ❤️...
Oczywiście podstawowe zasady bezpieczeństwa są konieczne, ale doświadczenia są niezbędnym elementem nauki.
Na każdym etapie.
👉 Dlatego już od pierwszych dni dbamy o przyjazną pielęgnację i zapewnienie dziecku nie tylko idealnej przestrzeni, ale przede wszystkim ✔️poczucia bezpieczeństwa, bo tylko wtedy ma ono okazję rozwinąć swoje skrzydła! 💪❤️
👉 O przyjaznej pielęgnacji przeczytasz na moim blogu: www.mamafizjoterapeuta.pl
👉 O roli doświadczeń pisałam we wpisie, do którego link znajdziecie w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego dnia!❤️

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #rozwojdziecka #rodzew2021 #rodzew2020 #rozwojdziecka #instamatki #instamateczki #infantdevelopment #motherandbaby #WspieramNieWymuszam #noszeniemaznaczenie #familytime #rodzina #rodzinatojestsila #feriezimowe
Dzień dobry w poniedziałek! 😍 Jak spędziliś Dzień dobry w poniedziałek! 😍
Jak spędziliście weekend?
U nas trochę się działo...🙈
Nowe, ciekawe doświadczenia za nami...🙈
Nie sądziłam, że kiedykolwiek spróbuję, bo jednak jestem zdecydowanie ciepłolubna, ale... zrobiłam to!💪😜
Mała rzecz, a cieszy!
Dobrego dnia!❤️

Ps. Z kim widzę się dzisiaj wieczorem na live u @alaantkoweblw ?🙂

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #rodzina #rodzinatojestsiła #weekend #zima #zima2021 #instacorka #instasyn #rozwojdziecka #wspieranierozwojudzieci #fizjoterapiadzieci
Kto już czytał nowy tekst na blogu? 🙂 Temat Kto już czytał nowy tekst na blogu? 🙂
Temat dość skomplikowany, ale starałam się, aby było przystępnie.
Hipermobilność a rozwój niemowlaka czyli... przyglądamy się „małym leniuszkom”.
Link do wpisu w bio @mama_fizjoterapeuta oraz w stories.

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #rozwojdziecka #instamama #instamateczki #rehabilitacjadzieci #niemowle #jestemwciazy #jestemmama #jestemtata #bedemama #noszeniemaznaczenie #wspieramniewymuszam #hipermobilność #przyjaznapielegnacja
W co się dzisiaj bawicie? 🙂 U nas ostatnio kr W co się dzisiaj bawicie? 🙂
U nas ostatnio króluje wszystko to, co związane z ruchem! 🙃
I nie ukrywam... bardzo mnie to cieszy! 😎
Już niebawem na blogu pojawi się wpis na temat wspierania rozwoju dziecka poprzez zabawę, a tymczasem... odsyłam Was do wpisu o tym dlaczego... nie kupuję dzieciom zabawek. 😉

Link do wpisu w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

#mamafizjoterapeuta #zabawyzdzieckiem #relacja #dobryczas #dajdzieckuczas #jestembojestes #mojewszystko #coreczkamamusi #coreczkatatusia #fizjoterapeuta #niemowle #jestemmama #mojewszystko #rodzina #rodzinatojestsiła
Dzień dobry! 🙂 Kto już widział zapisaną Dzień dobry! 🙂
Kto już widział zapisaną relację „Starszaki😍” i wie co fantastycznego się szykuje?😍
Po wczorajszej wizycie w studio OSORNO mogę powiedzieć, że kawał fantastycznej pracy za nami! 💪
Jestem przekonana, ze wkraczamy w nowy wymiar zabaw i spędzania wspólnego czasu z dzieckiem! 💪👌🙃
@osornoproduction 

#mamafizjoterapeuta #zabawyzdzieckiem #dobryczaszdzieckiem #wartosciowezabawy #studioosorno  #audiobook #audiobookdladzieci #zabawydladzieci #wspieranierozwojudzieci #wspieranierozwoju #wspieranieprzezzabawe #czaszdzieckiem #pomyslynazabawy #jestemmama #jestemtata #mamdziecko #rodzina #rodzinatojestsiła
Load More... Follow on Instagram

2018 - Gosia Paleczny