Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy

  • O mnie
  • Dziecko
    • Rozwój dziecka
      • 0- 3 miesiące
      • 4- 7 miesięcy
      • 8- 18 miesięcy
    • Zabawy z dzieckiem
      • Zabawy 0-3 miesiąca
      • Zabawy 4-7 miesięcy
      • Zabawy 8- 18 miesięcy
  • KURSY ON- LINE
  • DO POBRANIA
  • FIZJO-SŁOWNIK
  • polityka prywatności
  • SKLEP
  • Korzystamy
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy

    Zespół Dziecka Potrząsanego

    10 kwietnia 2019

    Zespół Dziecka Potrząsanego to nic innego, jak zespół objawów, wynikających z mniej lub bardziej zaawansowanego uszkodzenia mózgu (a także kręgosłupa i kończyn) Malucha wywołanego URAZEM…

    Brzmi dramatycznie… i zapewne większość z nas pomyśli sobie: „Co za patologia, jak można…?!

     Ale czy wiecie, że pomimo tego, że najcięższe uszkodzenia rzeczywiście są wynikiem „potrząsania” Maluchem, to może się zdarzyć, że do pojawienia się tego zespołu przyczyni się nawet z pozoru „niewinna” zabawa, a nawet… spacer?!

     

    Ale… od początku:

    Mózg małego dziecka jest niedojrzały, włókna nerwowe nie do końca zmielinizowane, a naczynia krwionośne bardzo, bardzo kruche. Główka Malucha, w stosunku do reszty ciała jest duża i ciężka, mięśnie szyi słabe, a niezespolone szwy czaszkowe wraz z dużą objętością płynu mózgowo-rdzeniowego pozwalają na stosunkowo duży „ruch” w jej wnętrzu…

    Kiedy z jakichś powodów główka Malucha narażona jest na potrząsanie, może więc  łatwo dochodzić w niej do mikrourazów, a w konsekwencji, rozwinięcia się Zespołu Dziecka Potrząsanego…

     

    >>>ZOBACZ E-BOOKI<<<

    Jak go rozpoznać?

    Oczywiście stopień nasilenia objawów może różnić się w zależności od wielkości uszkodzenia, ale najczęściej u dzieci, u których diagnozuje się Zespół Dziecka Potrząsanego pojawiają się:

    – apatia

    – zaburzenia świadomości

    – drgawki

    – zaburzenia oddychania, widzenia…

     

    Są one ściśle związane z rodzajem i wielkością uszkodzenia- w cięższych przypadkach może dojść do całkowitego uszkodzenia wzroku, zaburzenia rozwoju psychoruchowego, pojawienia się napadów padaczkowych czy rozwinięcia mózgowego porażenia dziecięcego… w dłuższej perspektywie może pojawić się również spadek odporności, zaburzenia wzrostu i mowy…

    O stresie psychicznym, którego konsekwencje mogą ciągnąć się za maluchem przez wiele lat nie wspominając…

    Szacuje się, że około 1/3dzieci dotkniętych tym Zespołem umiera, a stopień śmiertelności jest o 6- 12% wyższy niż w przypadku jednorazowych urazów główki dziecka…

     

    Jakie dzieci są najbardziej narażone i dlaczego?

    Najbardziej narażone na urazy są oczywiście najmłodsi. Najczęściej zespół ten diagnozuje się w pierwszym roku życia, choć zdarzały się przypadki wystąpienia tego zespołu nawet u pięciolatków.

    Dlaczego najmłodsze maluchy narażone są najczęściej? Jest kilka powodów:

    – po pierwsze niedojrzały układ nerwowy– tak, jak wspomniałam już wcześniej, mózg małego dziecka jest wyjątkowo delikatny, a naczynia krwionośne biegnące w jego wnętrzu bardzo, bardzo kruche. Dodatkowo, osłonka mielinowa (swoisty „izolator”), która w dużej mierze odpowiada za prawidłowy przepływ impulsów nerwowych oddzielając od siebie poszczególne aksony, nie jest jeszcze w pełni wykształcona… Wszystko to predysponuje małego człowieka do zwiększonej podatności na mikrourazy…

    – po drugie… małe dziecko nie potrafi jeszcze się poskarżyć, nie potrafi jasno zakomunikować, że ma dość… że jakaś forma zabawy to dla niego zbyt dużo… nie potrafi powiedzieć, że jest ofiarą… przemocy…

    – po trzecie… małe dzieci… płaczą. Tak, to poniekąd naturalne, ponieważ jest to jedna z pierwszych form komunikacji- to w ten sposób dziecko daje nam wyraźny sygnał, że potrzebuje uwagi, jest głodne, zmęczone, jest mu zimno, gorąco, coś je boli… I wszystko byłoby proste gdyby nie fakt, że u części Maluchów… płacz jest naprawdę trudny do ukojenia (niedługo napiszę o tym więcej)…

    Rodzice mogą czuć się wtedy sfrustrowani … Wiem… to absolutnie nie jest żadna forma usprawiedliwienia, ale to, jak trudne to doświadczenie, kiedy nie jest się w stanie ukoić płaczu swojego własnego dziecka, wiedzą chyba tylko sami zainteresowani…

    Pomijając frustrację, która może prowadzić właśnie do potrząsania maluchem w celu uspokojenia go (coś na wzór terapii szokowej)… może to być poważną przyczyną trudności w budowaniu więzi z maluchem, wiary w swoje rodzicielskie kompetencje… ale- to już temat na inny wpis.

     

    >>>ZOBACZ KURSY<<<

    Jakie czynności mogą zwiększać ryzyko?

    Oczywiście Zespół Dziecka Potrząsanego w pierwszej kolejności kojarzyć nam się może z przemocą- i rzeczywiście, do najcięższych uszkodzeń dochodzi, kiedy Maluch jest energicznie potrząsany w wyniku… frustracji opiekuna.

    Ale do pojawienia się mikrouszkodzeń mózgu mogą prowadzić także inne „aktywności”.

     

    – energiczne „bujanie” dziecka na rękach w górę i w dół w celu uspokojenia… (tak, wiem… może się wydawać, że to działa… Maluch przecież w końcu zasypia… Tylko, że najprawdopodobniej z przebodźcowania, a nie rzeczywistego ukojenia…  )

     

    – zbyt mocne kołysanie malucha w wózku lub… spacer, podczas którego główka malucha „fruwa” w gondoli (np. podczas jazdy po bardzo nierównym terenie, podczas „zjeżdżania” ze schodów)

    – podrzucanie dziecka w powietrze

    – huśtanie za ręce lub nogi

    – bieganie z dzieckiem, które np. znajduje się w nosidełku lub chuście…

    – „podbijanie” dziecka siedzącego na kolanach opiekuna…

    Jednym słowem ryzykowne mogą być przede wszystkim te aktywności, które wprawiają malucha w ruch i powodują gwałtowne zatrzymanie…

     

     

    Uratować nas może spokój.

    Zdecydowanie tak!

    Czy wiesz, że Twoje dziecko również wyczuwa Twój stres? Że inaczej się wtedy poruszasz, szybciej bije Twoje serce, inaczej oddychasz, a nawet… inaczej pachniesz???

    Twoje dziecko potrafi perfekcyjnie odczytać Twoje emocje… a jeśli mama nie jest spokojna, to jakim sposobem ono ma być?

    Dlatego tylko spokój może nas uratować!

    Dziecko potrzebuje Twojej bliskości? Chce być noszone? Oczywiście, weź je na ręce, ale bujaj delikatnie, w poziomie, ze spokojem…

    Nie, nie przyzwyczaisz dziecka! 🙂 Badania pokazują, że jeśli w pierwszych 3 miesiącach życia rodzic reaguje na płacz i inne objawy niezadowolenia malucha szybko i konsekwentnie, w późniejszym czasie dziecko płacze mniej, szybciej się uspokaja i szybciej rozwija inne formy komunikacji takie jak mimika, gesty…- ot taki optymistyczny akcent na koniec 😉

    Czuję się bardzo zainspirowana do napisania kolejnego wpisu na ten temat 😉

    Pomysły na zabawy z dzieckiem od narodzin do pierwszych samodzielnych kroczków znajdziesz w E-booku:

    E-book: GARŚĆ POMYSŁÓW NA NAJFAJNIEJSZE ZABAWY Z DZIECKIEM :

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    >>> ZOBACZ KURS 0-3 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 4- 7 <<<

    —

    >>> ZOBACZ KURS 8- 18 <<<

    —

    E- BOOK O NOSZENIU MALUSZKA:

    #noszenieMAznaczenie czyli fajny e-book o noszeniu Maluszka

    >>> ZOBACZ E- BOOK <<<

    CZ E- BOOK <<<

    Źródła:

    1. U. S. Children’s Bureau of Infant Care. Care of Children Series No. 2. Bureau Publication No. 8 (Revised), 1924. As cited by Bell, S. & Ainsworth, M. (1972). Infant crying and maternal responsiveness. Child Development, 43 (4), 1171-1190
    2. Bonnier C. et al.: Outcome and prognosis of whiplash shaken infant syndrome. Late consequences after a symptom-free interval. Dev. Med. Child. Neurol. 1995 Nov, 37/11, 943-56.
    3. Cox L.A.: The shaken baby syndrome: diagnosis using CT and MRI. Radiol. Technol. 1996 Jul-Aug, 67/6, 513-520
    4. Duchaime A.C. et al.: Long-term outcome in infants with the shaking-impact syndrome. Pediatr. Neurosurg. 1996, Jun 24/6, 292-8
    5. Duchaime A.C. et al.: Nonaccidental head injury in infants – the shaken baby syndrome. The New England J. of Med. 1998, June 18, 338/25, 1822-1829
    6. Lund A.M. et al.: Shaken baby syndrome. Ugeskr. Laeger. 1998, Nov. 9, 160/45, 6632-7.

     

    5 komentarzy
    niemowlęrehabilitacja niemowlątrozwój dziecka
    • Czy ulewanie może mieć wpływ na rozwój?

    • Nie noś, bo… PRZYZWYCZAISZ! ???

    Zobacz również

    Poduszka- KLIN- czy to ma sens?

    26 czerwca 2018

    W okularkach… czy bez? Czyli o roli wzroku w kontroli postawy i ruchu…

    22 sierpnia 2019

    Łyżeczka idealna czyli o skarbach, które kryje… niejedna kuchenna szuflada! ;)

    19 czerwca 2019

    5 komentarzy

  • Reply Aga 25 kwietnia 2019 at 08:08

    A skakanie z dzieckiem na piłce do fizjoterapii?

  • Reply Falka 2 maja 2019 at 06:40

    Czy bujanie I kolysanie dziecka do snu na piłce gimnastycznej może być przyczyna takich urazów? Jestem przerażona, bo na różnych stronach jest to podane jako sposób na ukolysanie malucha. Trzymam wtedy synka na kolanach i delikatnie byjam się góra dół lub na boki, także jago główka chodzi ok 5cm.
    W książce ‘najszczęśliwsze niemowlę w okolicy’ Harveya Karpa też jeden ze sposobow to delikatne poruszanie dzieckiem 2.5-5cm. Czyżby wyrzadzala szkodę małemu? Dodam że czasami widzę lekkie drżenie rączek kiedy mały jest już zmęczony, może raz na kilka dni a ma 5 miesięcy. Czy to powód do niepokoju?

  • Reply Agnieszka 21 czerwca 2019 at 19:08

    A czy usypianie poprzez bujanie na piłce również może się do tego przyczynić? I czy powyższe czynności mogące zwiększać ryzyko obowiązują przez cały pierwszy rok dziecka czy może krócej, dłużej?

  • Reply Ja 26 lipca 2019 at 13:45

    Jejku, ja przez to zawsze się boję spacerów na nierównym terenie.🙁

  • Reply Kasia 31 stycznia 2020 at 07:20

    A co z odbijaniem dziecka? Przecież to ciągłe klepanie to jest też potrząsanie. W samochodzie też się trzęsie jak i w wózku, a każda powierzchnia jest nierówna, poza jezdnią.

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej sześcioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

ZAPISZ SIĘ

Najnowszy filmik z mojego kanału na YouTube.

https://youtu.be/lwgTp-T9TSU

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

PAMIĘTNIK DLA CIEBIE I MALUSZKA

KUP PAMIĘTNIK

Rozwojowe Karty do zdjęć. :)

KUP KARTY

LOGOWANIE DO POPRZEDNIEJ WERSJI KURSÓW I E- BOOKÓW :)

E-book o zabawach z dzieckiem :)

KUP E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

KUP E-BOOK

Fajny E-book o noszeniu :)

KUP E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

KUP E-BOOK

MEDIA I JA

W programie DDTVN rozmawialiśmy o wyborze fotelika do karmienia i o tym, kiedy dziecko jest gotowe, aby w nim usiąść. W Programie MammaMia Polsat Rodzina rozmawialiśmy o akcesoriach dla malucha oraz o tym jak wspierać dziecko w nauce chodzenia
Podczas kolejnego nagrania programu Mamma Mia rozmawialiśmy o bioderkach, pieluchowaniu oraz profilaktyce dysplazji. Na kanele WP kobieta dostępne są nagrania, w których rozmawiamy o popularnych akcesoriach dla Malucha i o tym, czy dziecko rzeczywiście tego wszystkiego potrzebuje. Byłam również jedną z prelegentek na Urodzinach Blue City w Warszawie, gdzie opowiadałam o rozwoju dziecka i o tym, w jaki sposób możemy go wspierać.

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

Myśleliście kiedyś o zimie, jako o doskonał Myśleliście kiedyś o zimie, jako o doskonałej okazji do treningu siły, wytrzymałości, pracy nad koordynacją, równowagą... reakcjami obronnymi?🤔...
To dla nas wszystkich świetna powtórka tego, czego tak naprawdę uczymy się już od pierwszych miesięcy życia.🙂😎
To niesamowite, ile radości może dać nam po prostu zabawa z RUCHEM, testowanie swoich własnych możliwości i ograniczeń 🙂
➡️ Mój Tadzio 👶 w zasadzie po raz pierwszy miał okazję zupełnie samodzielnie chodzić po śniegu i patrzyłam z podziwem na to, jak dużą naukę wyniósł z tej zabawy już po pierwszym upadku.😉
Teraz wiemy, że:
✔️ Śnieg jest zimny
✔️Jeśli pozwolimy sobie na zbyt wielkie szaleństwo, możemy upaść,
✔️ Dobrze jest chodzić, mając w pogotowiu ręce, które ewentualnie uchronią nasz nos przed spotkaniem ze śnieżnym puchem,
✔️ Lepiej upaść na pupę niż na głowę,
✔️ Ze śniegu trudno wstać... I oczywiście wiele, wiele innych 😉

Dlatego warto pozwolić dziecku
❤️DOŚWIADCZAĆ❤️...
Oczywiście podstawowe zasady bezpieczeństwa są konieczne, ale doświadczenia są niezbędnym elementem nauki.
Na każdym etapie.
👉 Dlatego już od pierwszych dni dbamy o przyjazną pielęgnację i zapewnienie dziecku nie tylko idealnej przestrzeni, ale przede wszystkim ✔️poczucia bezpieczeństwa, bo tylko wtedy ma ono okazję rozwinąć swoje skrzydła! 💪❤️
👉 O przyjaznej pielęgnacji przeczytasz na moim blogu: www.mamafizjoterapeuta.pl
👉 O roli doświadczeń pisałam we wpisie, do którego link znajdziecie w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego dnia!❤️

#mamafizjoterapeuta #mojewszystko #jestembojestes #rozwojdziecka #rodzew2021 #rodzew2020 #rozwojdziecka #instamatki #instamateczki #infantdevelopment #motherandbaby #WspieramNieWymuszam #noszeniemaznaczenie #familytime #rodzina #rodzinatojestsila #feriezimowe
Dzień dobry w poniedziałek! 😍 Jak spędziliś Dzień dobry w poniedziałek! 😍
Jak spędziliście weekend?
U nas trochę się działo...🙈
Nowe, ciekawe doświadczenia za nami...🙈
Nie sądziłam, że kiedykolwiek spróbuję, bo jednak jestem zdecydowanie ciepłolubna, ale... zrobiłam to!💪😜
Mała rzecz, a cieszy!
Dobrego dnia!❤️

Ps. Z kim widzę się dzisiaj wieczorem na live u @alaantkoweblw ?🙂

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #rodzina #rodzinatojestsiła #weekend #zima #zima2021 #instacorka #instasyn #rozwojdziecka #wspieranierozwojudzieci #fizjoterapiadzieci
Kto już czytał nowy tekst na blogu? 🙂 Temat d Kto już czytał nowy tekst na blogu? 🙂
Temat dość skomplikowany, ale starałam się, aby było przystępnie.
Hipermobilność a rozwój niemowlaka czyli... przyglądamy się „małym leniuszkom”.
Link do wpisu w bio @mama_fizjoterapeuta oraz w stories.

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #mojewszystko #rozwojdziecka #instamama #instamateczki #rehabilitacjadzieci #niemowle #jestemwciazy #jestemmama #jestemtata #bedemama #noszeniemaznaczenie #wspieramniewymuszam #hipermobilność
W co się dzisiaj bawicie? 🙂 U nas ostatnio kr W co się dzisiaj bawicie? 🙂
U nas ostatnio króluje wszystko to, co związane z ruchem! 🙃
I nie ukrywam... bardzo mnie to cieszy! 😎
Już niebawem na blogu pojawi się wpis na temat wspierania rozwoju dziecka poprzez zabawę, a tymczasem... odsyłam Was do wpisu o tym dlaczego... nie kupuję dzieciom zabawek. 😉

Link do wpisu w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

#mamafizjoterapeuta #zabawyzdzieckiem #relacja #dobryczas #dajdzieckuczas #jestembojestes #mojewszystko #coreczkamamusi #coreczkatatusia #fizjoterapeuta #niemowle #jestemmama #mojewszystko #rodzina #rodzinatojestsiła
Dzień dobry! 🙂 Kto już widział zapisaną Dzień dobry! 🙂
Kto już widział zapisaną relację „Starszaki😍” i wie co fantastycznego się szykuje?😍
Po wczorajszej wizycie w studio OSORNO mogę powiedzieć, że kawał fantastycznej pracy za nami! 💪
Jestem przekonana, ze wkraczamy w nowy wymiar zabaw i spędzania wspólnego czasu z dzieckiem! 💪👌🙃
@osornoproduction 

#mamafizjoterapeuta #zabawyzdzieckiem #dobryczaszdzieckiem #wartosciowezabawy #studioosorno  #audiobook #audiobookdladzieci #zabawydladzieci #wspieranierozwojudzieci #wspieranierozwoju #wspieranieprzezzabawe #czaszdzieckiem #pomyslynazabawy #jestemmama #jestemtata #mamdziecko #rodzina #rodzinatojestsiła
Kontrola głowy to jedna z pierwszych „większyc Kontrola głowy to jedna z pierwszych „większych” umiejętności, nad którymi pracuje dziecko już od pierwszych dni swojego życia. 
Ale głowa nie mogłaby być w pełni stabilna gdyby nie rozwijająca się kontrola tułowia, obręczy barkowej, coraz silniejsze mięśnie brzuszka...
Jesteśmy całością i to właśnie jest piękne!❤️
To dlatego chcąc pomoc dziecku doskonalić kontrolę główki wcale nie musimy, a nawet nie powinniśmy uporczywie podciągać go do siadu...
Można to zrobić na wiele innych, ciekawszych sposobów!🙂💪

O kontroli główki pisałam na blogu. Link do jednego z tekstów znajdziecie w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #przyjaznapielęgnacja #noszeniemaznaczenie #wspieranieprzezzabawe #instamama #instamateczki #nieinstamateczki #noworodek #bedemama #dzidziuś #mojewszystko
Maluszek dopiero pojawił się na świecie,👶 Maluszek dopiero pojawił się na świecie,👶 a już przynajmniej kilka półek w domowej komodzie zajmują jego zabawki i inne akcesoria...
➡ Znasz to skądś? 😜
Jednak... aby mały człowiek rzeczywiście był w stanie na tyle zainteresować się zabawką, aby wysunąć w jej kierunku rączki, musi upłynąć jeszcze spoooro wody w rzece... 👀
👉 Zerknijcie  do wpisu na blogu.
Link w bio, czyli tutaj : @mama_fizjoterapeuta 

Dobrego dnia!❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #noszeniemaznaczenie #przyjaznapielęgnacja #rozwojdziecka #jestemmama #bedemama #niemowle
Zapowiada się dzisiaj u nas dłuuugi dzień 😉 Zapowiada się dzisiaj u nas dłuuugi dzień 😉
Myślałam, że mamy już to za sobą, ale nasze najmłodsze dziecko... jak widać... miewa czasami inne plany...😅
Zabawa do północy i pobudka przed 5 rano...
Powiedzcie, że nie jestem sama...🙈

Tak, wiem, pewnie w ciągu dnia Tadzio utnie sobie drzemkę, ale obawiam się, że ja mogę nie mieć okazji 😜🧒🏻🧒🏻👦🏼
Tak czy inaczej... nie zamieniłabym tego na nic w świecie!❤️

Ps. Jeśli Wasz dzień zapowiada się podobnie, podsyłam link do wpisów o zabawach. Link w bio, czyli tutaj: @mama_fizjoterapeuta 

Dobrej soboty! ❤️

#mamafizjoterapeuta #jestembojestes #weekend #sobota #zabawazdzieckiem #pobudka #mojewszystko #synek #dziecko #mamaidziecko #rodzina
Load More... Follow on Instagram

2018 - Gosia Paleczny