Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • KORZYSTAMY
    • Polityka prywatności
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA

  • Jestem mamą…
    • Która jeszcze czeka.
    • Okruszka. (0-3 miesiące)
    • Małego Odkrywcy. (4-7 miesięcy)
    • Poszukiwacza Przygód. (8-36 miesięcy)
  • KURSY ON- LINE
  • O mnie
  • Dodatki
    • FIZJO-SŁOWNIK
    • DO POBRANIA
    • KORZYSTAMY
    • Polityka prywatności
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    8- 18 miesięcy Bez kategorii

    ROWER Z DZIECKIEM – OD KIEDY MOŻNA PRZEWOZIĆ DZIECKO W PRZYCZEPCE ROWEROWEJ I FOTELIKU?

    17 maja 2021
    z dzieckiem na rower

    Wiosna w pełni. Nie ukrywam, że każdego roku z utęsknieniem czekamy na ten czas przynajmniej… z kilku powodów…

    • wychodzenie z domu z czwórką dzieci jest łatwiejsze – nie trzeba zakładać zimowych butów, kurtek, czapek, rękawiczek czy kombinezonów… (kto zaznał już tego uczucia, kiedy na samą myśl o ubieraniu odechciewa się spaceru… doskonale wie o czym mówię 😉),
    • dzieci są częściej na zewnątrz, a w domu… czasami jest nawet całkiem znośnie, 😉
    • zdecydowanie więcej się ruszamy i…
    • często jeździmy na rowerach!

    I to właśnie o tym chciałam napisać dzisiaj coś więcej.

    Wiem, że wiele osób bardzo czekało na ten post. Nie jestem w nim oczywiście w stanie wyczerpać całego tematu, ale postaram się odpowiedzieć na pytania, które dostaję od Was najczęściej.

    Jak to jest z tym przewożeniem dziecka na rowerze? Od kiedy można robić to bezpiecznie? Co wybrać na początek? Fotelik? A może przyczepkę rowerową? Czy to prawda, że w foteliku można przewozić malucha od momentu, w którym nauczy się on samodzielnie siedzieć? Co może okazać się przydatne w praktyce?

    Jeśli szukasz podpowiedzi na tego typu pytania, to jesteś we właściwym miejscu!

    Zaczynajmy!

    Podróżowanie jednośladem bez wątpienia jest fantastycznym sposobem spędzania wolnego czasu. Sami kochamy tę formę aktywności i kiedy tylko warunki pogodowe na to pozwalają, korzystamy z niej bardzo chętnie.

    Oczywiście zanim w naszej rodzinie pojawiły się dzieci… wszystko wyglądało trochę bardziej spontanicznie, ale… mały człowiek na pokładzie wcale nie musi oznaczać, że przejażdżki będą mniej przyjemne lub wręcz… niemożliwe.

    Tak! Początki bywają trudne, szczególnie kiedy dopiero myślimy o wyborze odpowiedniego sprzętu, zastanawiamy się jaki fotelik czy jaką przyczepkę wybrać, próbujemy przewidzieć wszelkie ewentualności, a kiedy zaczyna nam się już wydawać, że dopięliśmy wszystko na ostatni guzik… życie i tak dotkliwie weryfikuje nasze wyobrażenia…

    Ale… szczęśliwy, kto się nie zrazi! 😊

    No dobrze, ale od kiedy można robić to bezpiecznie? Od kiedy można z czystym sumieniem przewozić dziecko na rowerze?

    Jeśli kiedykolwiek próbowaliście zasięgnąć podobnych informacji, prawdopodobnie zdarzyło Wam się spotkać z różnymi opiniami…

    Część Producentów zapewnia, że można przewozić maluszka od momentu, kiedy nauczy się siedzieć, inni zalecają wożenie dziecka od okolic roczku, jeszcze inni zapewniają, że nawet kilkutygodniowe bobasy mogą być bezpiecznie przewożone w przyczepkach rowerowych wyposażonych w specjalne leżaczki, a kuzyn wujka mamy od strony babci Anieli przewoził w foteliku swojego pięciomiesięcznego synka i przecież… nic mu nie jest…

    Jak tutaj nie zwariować? Co wybrać i jak nie zniechęcić się już na samym wstępie?

    Zawsze, kiedy miewam podobne wątpliwości… wracam do źródła, czyli do tego, jak sama natura przystosowuje nas do radzenia sobie z wyzwaniami, które stawia przed nami świat…

    Nie ulega wątpliwości, że jazda na rowerze to wspaniała sprawa – można podziwiać piękne widoki, aktywnie spędzić czas i trochę się zmęczyć. Ale to, co jest nieodłącznym elementem rowerowych przejażdżek, to z pewnością wstrząsy, jakim w ich trakcie poddawane jest nasze ciało.

    Jako kierujący rowerem mamy wpływ na prędkość i kierunek jazdy. Możemy przyspieszać i hamować. Widzimy oraz potrafimy oszacować z jaką nawierzchnią czy przeszkodą przychodzi nam się zmierzyć. Kiedy zbliżamy się do kamienistej drogi, aby oszczędzić sobie nieprzyjemnych wrażeń, odruchowo unosimy nasze pośladki nad siodełko bardziej dociążając lekko ugięte nogi. To pomaga nam lepiej amortyzować wstrząsy. Nikt z nas nie przepada przecież za tym uczuciem, kiedy przez kręgosłup drgania przenoszą się aż do głowy.

    Nasze ciało działa zupełnie intuicyjnie. Ugięte biodra, kolana i łokcie, w pełni wykształcone krzywizny kręgosłupa i gorset mięśniowy zabezpieczający postawę – to wszystko ma sprawić, aby chronione były nie tylko nasze kości i stawy, ale przede wszystkim nasz centralny komputer, czyli mózg.

    No dobrze… Ale… jak się to ma do malucha i do przewożenia go w rowerowych sprzętach?

    Już tłumaczę, choć… pewnie zdążyliście się domyślić.

    Mały człowiek, który jest naszym pasażerem, bez wątpienia jest również poddawany wstrząsom. Dokładnie tym samym, przed którymi my, odruchowo… staramy się uchronić.

    Zastanówmy się więc teraz CZY i ewentualnie OD KIEDY małe dziecko będzie w stanie je amortyzować na tyle sprawnie, by nie stanowiły zagrożenia dla wciąż rozwijającego się aparatu ruchu oraz dla nadal jeszcze stosunkowo dużej i ciężkiej główki.

    Czy dziecko, które dopiero nauczyło się samodzielnie siedzieć potrafi również sprawnie radzić sobie z przeciążeniami? Na dodatek z takimi, które przychodzą niespodziewanie?

    No… nie do końca. Samodzielny siad mówi o tym, że maluch potrafi kontrolować swoje ciało w warunkach działania siły grawitacji, ale kiedy w grę wchodzą dodatkowe obciążenia, nie od razu będzie na to gotowy.

    I oczywiście! Tutaj pozostaje kwestia rozróżnienia – bo DA SIĘ posadzić takiego maluszka w foteliku rowerowym. Pytanie tylko… czy warto to robić?

    Kiedy więc można uznać, że dziecko jest wystarczająco gotowe?

    Tutaj znowu powrócę do czegoś, co w zasadzie nigdy nas nie zawodzi, czyli do… natury.

    Zastanówmy się jaka aktywność, którą spontanicznie prezentuje maluch w trakcie swojego rozwoju, mogłaby podpowiedzieć nam, że mały człowiek jest już gotowy, aby radzić sobie z dodatkowymi przeciążeniami.

    Czy będzie to siad? A może… chód? A może będą to… podskoki?

    Odpowiedź jest chyba oczywista! 😊 Podskoki, podczas których dziecko również musi poradzić sobie z przeciążeniami, są sygnałem, że jego aparat ruchu i mechanizmy, które odpowiadają za amortyzację są już całkiem nieźle rozwinięte.

    A… kiedy dziecko zaczyna podejmować pierwsze próby podskoków? Oczywiście każdy maluszek w nieco innym czasie, bo tempo rozwoju każdego dziecka jest inne, ale najczęściej w okolicach 18. miesiąca życia możemy zauważyć, że mały człowiek jest coraz bardziej zainteresowany tą aktywnością. Oczywiście nie będą to od razu skoki, które sprawią, że maluch znajdzie się pod sufitem, ale w tym czasie pierwsze próby powinny się już pojawiać. Jeśli próby podskoków w miejscu nie pojawią się do 24. miesiąca życia, warto powiedzieć o tym pediatrze (1).

    Dobrze. Po całkiem obszernej lekturze doszliśmy do pierwszego wniosku (spokojnie, teraz będzie już ostro z górki😉):

    Dziecko w foteliku rowerowym możemy bezpiecznie przewozić od okolic 18. miesiąca życia, a najlepiej od momentu, w którym zauważymy, że podejmuje ono już próby podskoków.

    Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę?

    • pamiętajmy zawsze o tym, aby fotelik był dobrze przymocowany do roweru (szczególnie polecam foteliki montowane do ramy (nie do sztycy pod siodełkiem!), ponieważ zapewniają lepszą amortyzację w porównaniu z fotelikami montowanymi do bagażnika),
    • zadbajmy o to, aby maluch był dobrze zapięty, aby pasy nie podrażniały jego szyi i aby stopy były stabilnie podparte i przypięte (podparcie stóp będzie wpływało na stabilność wszystkiego tego, co znajduje się powyżej),
    • kiedy maluch zaśnie, koniecznie zróbmy sobie przerwę i wyciągnijmy dziecko z fotelika. Nie może być sytuacji, w której podczas jazdy główka bezwładnie opada raz na jedną, raz na drugą stronę.
    • pamiętajmy o kasku i o tym, aby nasz maluszek był odpowiednio ubrany. My będziemy się poruszać, ale dziecko już nie.

    A co w takim razie z przyczepką? Od kiedy można przewozić dziecko w przyczepce rowerowej?

    Jeśli chodzi o przyczepki rowerowe, to najtrudniejszą sprawą, która w zasadzie… przez długi czas powstrzymywała mnie przed napisaniem tego tekstu jest to, że nie do końca wiemy jak dużym stresorem – zarówno dla układu nerwowego, a także dla aparatu ruchu są wstrząsy i drgania oddziałujące podczas jazdy na tak małego człowieka.

    Nie znalazłam niestety żadnych źródeł, które mówiłyby o tym coś więcej. Producenci również nie mówią w tej kwestii jednym głosem. Jedni nie zalecają przewożenia w przyczepkach dzieci młodszych niż 6 miesięcy, inni – młodszych niż rok, do przewożenia najmłodszych bobasów zalecając specjalne leżaczki.

    Moim zdaniem… nie pozostaje tutaj nic innego niż powołanie się na własny, zdrowy rozsądek i rozwagę.

    Osobiście nie zdarzyło mi się korzystać z przyczepki z kilkumiesięczniakiem, choć wiem, że są Rodzice, którzy z powodzeniem wybierają się na podobne wyprawy.

    Czy odważyłabym się wybrać na taką wycieczkę z kilkutygodniowym bobasem? Z pewnością nie. Po pierwsze, w pierwszych 3 miesiącach życia maluszka, który dopiero uczy się funkcjonowania po tej stronie brzucha (>>>zobacz wpis o „brakującym czwartym trymestrze”<<<) mogłoby być to dla niego bardzo bodźcującym doświadczeniem. Po drugie… bardzo stresowałby mnie brak kontroli wzrokowej nad leżącym w przyczepce bobasem i chyba nie byłabym w stanie w pełni korzystać z uroków jazdy.

    Po trzecie… dzieci w przyczepkach powinny korzystać z kasku. A jak tutaj założyć kask i dobrze zabezpieczyć pozycję głowy i szyję dziecka?

    Dzieląc się własnym doświadczeniem mogę powiedzieć, że my rozpoczęliśmy przygodę z przyczepką rowerową po skończonym roczku, kiedy nasze starszaki potrafiły już całkiem sprawnie, samodzielnie chodzić. Pomimo tego, że siad wyglądał już bardzo stabilnie, starannie wybieraliśmy trasy, aby poruszać się wyłącznie po gładkich nawierzchniach z prędkością przypominającą raczej bardzo relaksujący spacer.

    Dziś korzystamy z przyczepki i fotelika naprzemiennie. Każdy z tych sprzętów ma swoje plusy i minusy, o których opowiem już w kolejnym wpisie.

    Na zakończenie dzisiejszego dodam jeszcze, że Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca, aby przewozić dziecko w przyczepkach rowerowych i dokładnie taki był nasz pierwszy wybór.

    Korzystając z przyczepki warto jednak zadbać o to, aby była ona bezpieczna, najlepiej amortyzowana i dobrze widoczna na drodze – to jednak środek transportu, który znajduje się zdecydowanie poniżej linii wzroku osoby kierującej pojazdem (to dlatego przyczepki są wyposażone w chorągiewki).

    Pamiętajmy również o tym, aby dziecku korzystającemu z przyczepki zakładać kask. Jak pokazują badania, dzieci do 3. roku życia transportowane w przyczepkach i fotelikach rowerowych są zdecydowanie częściej narażone na urazy głowy w porównaniu z dziećmi w przedziałach wiekowych 4 -7 i 7 – 10 lat. (2)

    No dobrze, ale przecież np. dziesięciomiesięczniak, który zaczyna się pionizować i upada z wysokości na pupę też naraża się na przeciążenia – i to o wiele większe niż w przypadku przejażdżki na rowerze.

    Tak! Ale tracąc równowagę taki maluch „czuje co się święci” i aktywizuje swoje mięśnie aby upadek był jak najbardziej bezpieczny (jakkolwiek to brzmi 😉).

    Dobrze, powoli kończę, bo znowu się zagalopowałam. 😊 Dajcie znać jakie są Wasze doświadczenia, co sprawdziło się u Was i o czym jeszcze chcielibyście przeczytać – to z pewnością nie jest jedyny wpis w tym temacie. 😊

    CIEKAWOSTKI:

    • Zgodnie z przepisami Kodeksu Drogowego, dziecko do lat 10 poruszające się na własnym rowerze, traktowane jest jako pieszy. Powinno ono poruszać się więc lewą stroną jezdni, podobnie jak osoba dorosła, sprawująca nad nim opiekę.

    Może ono poruszać się również wraz z dorosłym po chodniku!!!

    • Kiedy przewozimy dziecko w foteliku rowerowym lub przyczepce, obowiązuje nas ruch prawostronny.
    • Jeśli poruszamy się jeszcze z innym dzieckiem (jadącym samodzielnie i młodszym niż 10 lat) możemy poruszać się po chodniku. Jazda po chodniku jest dozwolona również wtedy, kiedy jego szerokość przekracza 2m oraz w sytuacji, kiedy panują złe warunki pogodowe. Poruszając się po chodniku pamiętamy o tym, że pierwszeństwo mają piesi. 😊

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET

    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Źródła:

    1. Wiek występowania Kamieni Milowych we wczesnej ocenie rozwoju dziecka. Medycyna Praktyczna Pediatria 2014/01
    2. Oxley J.;  O’Hern S.;  Raftery S.; Woolley J.: How safe are children when transported by bicycle? Traffic Inj Prev. 2016 Sep;17 Suppl 1:163-7

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    5 komentarzy
    fotelik do rowerufotelik rowerowyod kedy na rower z dzieckiemod kiedy można przewozić dziecko w foteliku rowerowym
    • ASYMETRIA U NIEMOWLĄT. 3 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę.

    • Deska balansowa GAKKER – nasza opowieść.

    Zobacz również

    NÓŻKI DZIECKA – 3 ważne rzeczy, o których mało się mówi

    4 stycznia 2018

    Wybieramy pierwsze buciki

    17 grudnia 2019
    niemowlę raczkuje

    Twoje dziecko czworakuje? ZABEZPIECZ KOMODĘ!

    1 października 2018

    5 komentarzy

  • Reply Ewa 19 maja 2021 at 08:36

    Pani naprawdę zawsze trafia z tematem! Nie dalej jak wczoraj mąż zagadał mnie, czy możemy już pokombinować coś z jazdą na rowerze z naszą roczną córeczką. Zgodnie z prawdą odpowiedziałam, że nie mam pojęcia. No to dziś już mam! Dziękuję 🙂

  • Reply Magda 19 maja 2021 at 11:48

    Mnie cały czas nurtuje jak to się ma do przewożenia w wózku czy chociazby samochodzie? Przeciez i tu i tu dziecko narazone jest na wstrząsy. Dlaczego więc nie mozna wybrać się z pół rocznym dzieckiem na wycieczkę rowerem po gladkiej drodze, kiedy bezpiecznie siedzi ono w przyczepce, albo wrecz przyczepce, w której mozna zamontować fotelik samochodowy?

    • Reply Aurelia 17 czerwca 2021 at 15:41

      Dokładnie to samo mnie nurtuje… Tym bardziej, że moja przyczepka rowerowa ma o wiele lepszą amortyzację niż większość spacerówek… Do tego w moim mieście są naprawdę świetne, gładkie ścieżki rowerowe. Jasne, zdarzają się krawężniki – ale przecież jak jadę spacerówką po chodniku to też nieźle tym wózkiem potrafi telepać…

      Z resztą pamiętam jeszcze ten wpis: https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/04/10/zespol-dziecka-potrzasanego/
      Jest w nim filmik, gdzie na końcu pokazują dziecko w wózku, którym nieźle trzęsie, z podpisem, że to jest spoko… Chyba że coś źle zrozumiałam…

    • Reply Gosia 27 czerwca 2021 at 01:19

      Wózki (zwłaszcza dla tych maluchów do 1,5 roku) powinno się wybierać z dobrą amortyzacją.
      A jadąc autem to właśnie auto posiada amortyzację. (Ale wiadomo, że w każdym aucie jest inna – twarda/miękka).

  • Reply Anna 21 maja 2021 at 21:39

    Myślę, że warto wspomnieć, że hamaczki niemowlęce przeznaczone do montażu w przyczepce rowerowej niekoniecznie są przeznaczone do jazdy rowerem. Sami byliśmy z mężem mocno zdziwieni, jakoś od razu nasuwa się myśl, że producent dopuszcza takie użycie. A jednak w instrukcji jest wyraźnie napisane, że hamaczki służą jedynie do korzystania z przyczepki jako wózka spacerowego lub do biegania i korzystanie z nich przy jeździe rowerem zagraża zdrowiu i życiu dziecka (kupiliśmy starszy model renomowanej firmy T…).

    I… Chorągiewki 😉

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

KOMPLETUJESZ WYPRAWKĘ? ZOBACZ O CZYM WARTO POMYŚLEĆ!

TWÓJ MALUSZEK JEST JUŻ NA ŚWIECIE? SPRAWDŹ CO DLA CIEBIE MAM!

Jesteś w ciąży? Sprawdź PAKIET OD 8 SPECJALISTÓW!

ZOBACZ PAKIET

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

KUP KURS 0-3

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

KUP KURS 8 - 18

E-BOOKI O NAJFAJNIEJSZYCH ZABAWACH!

E-book o zabawach z dzieckiem :)

ZOBACZ E-BOOK

E- book o zabawach po roczku.

ZOBACZ E-BOOK

E-book o leżeniu na brzuszku :)

ZOBACZ E-BOOK

Q&S czyli… pytania i podpowiedzi

ZOBACZ Q&S

JEŚLI TO, CO ROBIĘ JEST DLA CIEBIE WARTOŚCIOWE, MOŻESZ POSTAWIĆ MI KAWĘ! :)

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Dołącz do naszej wyjątkowej Społeczności!

List od M

NOWOŚĆ! AUDIOBOOK Z ZABAWAMI!

ZOBACZ AUDIOBOOK

Zobacz nas na Facebook

WYBIERZ TEMAT, KTÓRY CIĘ INTERESUJE:

  • 0-3 miesiące
  • 4-7 miesięcy
  • 8- 18 miesięcy
  • Bez kategorii
  • Czworakowanie
  • Leżenie na brzuszku
  • Mięśnie brzuszka
  • Napięcie mięśniowe
  • Obroty
  • Pełzanie
  • Pionizacja i chód
  • RÓŻNE
  • Siad
  • Stopy
  • UMIEJĘTNOŚCI:
  • Unoszenie nóżek
  • WIEK DZIECKA:
  • Wysoki podpór

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
TYDZIEŃ NIESPODZIANEK DZIEŃ #5 Dzisiaj mam dla TYDZIEŃ NIESPODZIANEK DZIEŃ #5
Dzisiaj mam dla Was coś, na co wiem, że wiele osób czekało! 😍
Powtórka webinaru o tym, jak "przetrwać" pierwsze miesiące z niemowlakiem i "nie zwariować".
Wskakujcie!
👉 https://youtu.be/lqA-5NEiDao
(Aktywny link w mojej dzisiejszej relacji)
Powtórka dostępna będzie tylko do końca niedzieli!
Tym optymistycznym akcentem kończymy TYDZIEŃ NIESPODZIANEK.
🔥 Jak się Wam podobało?
🔥 Chcecie więcej?
Koniecznie dajcie znać! ❤️⬇
#mamafizjoterapeuta #webinar #noworodek #niemowlę
To kto czeka ze mną na jutro? 😉😍 #mamafizj To kto czeka ze mną na jutro? 😉😍
#mamafizjoterapeuta #dzienojca #dzientaty #dzieńojca #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #zabawyzniemowlakiem
🎉 Kochani, oto nowa, starsza ja. 🙂 Taką bę 🎉 Kochani, oto nowa, starsza ja. 🙂
Taką będziecie widywać mnie teraz częściej. 😉
Zapraszam Was dzisiaj do wspólnego świętowania moich urodzin! 🎂
TRZYDZIESTYCH DZIEWIĄTYCH!😱🤔🙈❤️
Z tej okazji przygotowałam dla Was specjalne rabaty w moim Sklepie! 
👉 https://sklepmamafizjoterapeuta.pl/
🔥-20% na wszystko! 🔥
💥💥💥Jednocześnie ogłaszam, że... TYDZIEŃ SUPER NIESPODZIANEK właśnie wystartował!
Ktoś pamięta poprzedni? 😉🤰🙃
Obserwujcie, aby niczego nie przegapić! 🧐
Będzie się działo!💪
Dobrego dnia dla Was! ❤️
Ps. Nadaję dzisiaj do Was z Chorwacji, gdzie mój mąż porwał nas urodzinowo, więc... będzie w tym tygodniu też pewnie trochę wakacyjnego spamu w relacjach.😉
#mamafizjoterapeuta #urodziny #promocja #mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #spłaszczonagłówka #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #zabawyzniemowlakiem
Puk, puk!
Czy są z nami Rodzice wcześniaków?💜
Jeśli tak, to zachęcam do zerknięcia do mojego wpisu na blogu!
👉 https://mamafizjoterapeuta.pl/2022/04/05/jak-rozwija-sie-wczesniak/
A jeśli macie ochotę, podzielcie się proszę swoją historią! 🥰🔥
👉 Jak żyjecie?
👉 Z czym się borykacie?
Dobrego dnia dla wszystkich!❤️
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #wczesniak #zabawyzniemowlakiem
Zdarzyło Ci się kiedyś myśleć o tym, że stó Zdarzyło Ci się kiedyś myśleć o tym, że stópki takiego Maluszka JUŻ przygotowują się do chodu? 🤔
Tak... brzmi jakby było "na wyrost", ale rzeczywiście tak jest! 💪🔥
Każde doświadczenie jest ważne dla ich rozwoju. ❤️
Jak to wygląda konkretnie?🤔
Pisałam o tym na blogu. Sprawdź!👉
https://mamafizjoterapeuta.pl/2020/08/31/jak-stopy-przygotowuja-sie-do-chodu/
Jestem ciekawa na jakim etapie jest teraz Twoje Maleństwo!
Daj znać! 🥰
🔥 Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, wiesz co robić.😉
💬📝✈❤️
Dziękuję!
Ps. Aktywne linki do wpisów, które mogą Cię zainteresować, znajdziesz w mojej dzisiejszej relacji.
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
6 dni
Zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć, aby dziecko Zdarzyło Ci się kiedyś usłyszeć, aby dziecko nie patrzyło w górę? 🤔
Jeśli tak, to jak to argumentowano? 🤔
👉 Daj znać! Jestem bardzo ciekawa!😊
A na blogu... znajdziesz dokładne wyjaśnienie ważnych kwestii;
Wskakuj!
💥 WPIS O PATRZENIU W GÓRĘ:
https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/02/18/niemowle-patrzy-w-gore/
💥 WPIS O PALUSZKACH STÓP W BUZI:
https://mamafizjoterapeuta.pl/2020/06/25/czy-niemowle-musi-wkladac-palce-stop-do-buzi/
🔥 Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, wiesz co robić.😉
💬📝✈❤️
Dziękuję!
Ps. Aktywne linki do wpisów, które mogą Cię zainteresować, znajdziesz w mojej dzisiejszej relacji.
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
👉 Kto już opanował podnoszenie bokiem do podłoża?
👉 Czy początki były łatwe?
👉 Czy z czasem "weszło to w krew"?
💥💥💥 Daj znać! 
Więcej na temat przyjaznej pielęgnacji znajdziesz na blogu:
✅https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/09/12/przyjazna-pielegnacja-czyli-co/
A o tym, jak do tego podejść i nie zwariować pisałam tutaj:
✅https://mamafizjoterapeuta.pl/2021/07/20/handling/
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Kochani, dzisiaj podsyłam coś, co chyba najlepie Kochani, dzisiaj podsyłam coś, co chyba najlepiej podsumuje nasz tydzień...
Czy też czasami macie wrażenie, że Wasze dziecko posiada wbudowany... CZUJNIK WYSOKOŚCI? 😉
O ironio... pisałam o tym kiedyś na blogu:😅🙈🙃
Aktywny link w moim dzisiejszym stories. :) 
👉https://mamafizjoterapeuta.pl/2019/07/11/czy-tez-czasami-masz-wrazenie-ze-twoje-dziecko-jest-wyposazone-w-czujnik-wysokosci/
#mamafizjoterapeuta #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #noszeniemaznaczenie #niemowle #noworodek #noworodekwdomu #dziecko #przyjaznapielegnacja #mamaidziecko #tataidziecko #jestemmama #mamąbyć #jestemwciazy #ciąża #ciąża2022 #rodzew2022 #bedemama #mamawdwupaku #sercepodsercem #poród #brzuszekciążowy #dzidziuś #maluszek #mojewszystko #jestembojestes #rozwojtoniewyscig #rozwojdziecka #rozwojniemowlaka #zabawyzniemowlakiem
Load More... Follow on Instagram

2021 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.