Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • FIZJO-BABY-GIMNASTYKA
  • BLOG
  • SKLEP
  • rozwojoweLOVE
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • FIZJO-BABY-GIMNASTYKA
  • BLOG
  • SKLEP
  • rozwojoweLOVE
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy RÓŻNE

    Jak dbać o siebie po porodzie drogą cesarskiego cięcia ?

    jak dbac o siebie po cesarskim cieciu

    Poród drogą cesarskiego cięcia może być zaplanowany (kiedy są do niego wskazania) lub decyzja o nim może być podjęta w trakcie trwania porodu naturalnego.

    Warto, żebyś jeszcze przed rozwiązaniem przygotowała się mentalnie na obydwa scenariusze. Pamiętaj, że cesarskie cięcie jest formą porodu i dzięki niemu zostaniesz lub już zostałaś mamą! Cesarzową mamą! Bądź z tego dumna i nie zapomnij o tym, żeby o siebie zadbać.

    Niezależnie od drogi porodu Twoje ciało wymaga wsparcia, zrozumienia i czasu. Zacznijmy od podstaw:

    PIONIZACJA

    Aby ułatwić pionizację jeszcze na sali pooperacyjnej wykonuj dużo ćwiczeń przeciwzakrzepowych. Na początek ściskanie, puszczanie dłoni i ruchu okrężne, a jak znieczulenie puści zgięcie grzbietowe i podeszwowe stóp. Oddychaj przeponowo.

    Żeby wstać z łóżka nie wykorzystuj siły mięśni brzucha, tylko ręki (tak też powinnaś wstawać za każdym razem). Wstań przez bok w tym schemacie:

    Jak już wstaniesz od razu się wyprostuj. Jest to bardzo ważne! Wiem, że intuicja podpowiada, żeby się pochylić, wiem, że boisz się, że blizna się rozjedzie. Tak się nie stanie.

    Pozycja wyprostowana jest najważniejszym elementem rehabilitacji blizny. To właśnie przebywanie w pozycji zgięcia (zarówno w pozycji stojącej, jak i siedzącej) sprzyja powstawaniu zrostów, zaburza gojenie się rany, dlatego troszcząc się o swoją bliznę – wyprostuj się.

    KOREKCJA POSTAWY

    POSTAWA STOJĄCA:

    Ustaw stopy na szerokość bioder, delikatnie zegnij nogi w kolanach. Kołysz miednicą w przód i tył zatrzymaj miednicę po środku ruchu. Rozluźnij ramiona (nie ściągaj łopatek), wyciągnij się, wyobraź sobie, że na czubku głowy masz sznurek, za który ktoś pociąga Cię do góry wydłużając kręgosłup (tak jakbyś miała być 1cm wyższa), cofnij delikatnie brodę do tyłu. I co najważniejsze nie wciągaj brzucha!

    Pozycja ta „obowiązuje Cię” także w trakcie noszenia dziecka!

    POSTAWA SIEDZĄCA:

    ustaw stopy na szerokość bioder, usiądź na guzach kulszowych (dwie kosteczki, które odszukasz podkładając sobie dłonie pod pośladki), a nie na kości krzyżowej, wydłuż kręgosłup, wyobraź sobie, że na czubku głowy masz sznurek, za który ktoś pociąga Cię do góry, cofnij delikatnie brodę do tyłu.

    GARDEROBA

    • MAJTKI: pamiętaj, że dopływ powietrza do rany ułatwi jej gojenie dlatego gdy leżysz najlepiej podłóż sobie jedynie podkład poporodowy. Do chodzenia dobrze sprawdzają się majtki siatkowe podtrzymujące podpaskę. Gdy ilość odchodów już jest na tyle mała, że wystarczy zwykła podpaska można zakładać majtki materiałowe jednak zwracać uwagę na to, żeby były wykonane z bawełny, bez koronek, najlepiej bezszwowe i co najważniejsze, żeby były dość wysokie (kończyły się nad blizną), nie wrzynały się w bliznę i nie ściskały brzucha. Absolutnie nie wolno korzystać z bielizny wyszczuplającej/modelującej, czy pasów ściągających.
    • KOSZULE NOCNE/ SUKIENKI: to bardzo dobre rozwiązanie w połogu, ponieważ zapewniają dostęp powietrza do rany.
    • SPODNIE: w połogu najlepiej chodzić w odzieży ciążowej lub wygodnym dresie, który nie będzie powodował kompresji w obszarze brzucha.

    Podsumowując: stawiamy na wygodę, unikamy kompresji w obszarze blizny i brzucha oraz zapewniamy dostęp powietrza do rany.

    KASZEL I KICHANIE

    W trakcie kichania i kaszlu zaktywuj mięśnie dna miednicy – (wyobraź sobie, ze w pochwie masz tampon, którego chcesz ścisnąć i zassać do góry), delikatnie dłonią przytrzymaj bliznę, a następnie poprzez rotacje tułowia obróć się w bok unosząc rękę.

    WIZYTY W TOALECIE

    Pamiętaj, żeby nie przeć w trakcie czynności toaletowych. W trakcie defekacji podłuż pod stopy stołeczek, rozluźnij się i zrób „swoje” bez aktywacji tłoczni brzusznej.

    Cesarskie cięcie wiąże się z cewnikowaniem pęcherza moczowego, a ta procedura może z kolei wiązać się z dolegliwościami ze strony dróg moczowych. Najczęstsze z nich to uczucie „za wąskiej cewki” (czujesz trudność w oddaniu moczu). Jak sobie wtedy pomóc?

    • ! Prawidłowa postawa na toalecie – usiądź, wyprostuj plecy, stopy oprzyj na podłodze, nie sikaj na „narciarza”
    • ! Mikcja wynikająca z rozluźnienia mięśni dna miednicy – w trakcie sikania wypowiadaj swobodnie samogłoskę „aaaaaa”, nie przyj, nie napinaj mięśni brzucha, ani mięśni twarzy
    • ! Można dodatkowo przyłożyć dłoń na podbrzusze i wykonać nią delikatną wibrację.

    Jeśli mimo tych wskazówek czujesz trud w oddaniu moczu koniecznie zgłoś to pielęgniarce lub lekarzowi! Jeśli nawet kilka dni po porodzie zaobserwujesz u siebie pieczenie cewki lub krwiomocz koniecznie skonsultuj to ze specjalistą!

    Nie zapomnij, że picie dużej ilości wody to jedna z metod profilaktyki zakażeń układu moczowego więc szczególnie w tym okresie nie żałuj jej sobie.

    BLIZNA PO CIĘCIU CESARSKIM

    Bliznę po cesarskim cięciu powinno się polubić, zaakceptować i od razu z nią pracować. Jest to ważne ponieważ zrosty, które mogą pojawić się w wyniku cesarskiego cięcia przyczyniają się do:

    • nietrzymania moczu,
    • rozstępu mięśnia prostego brzucha,
    • nadaktywnego pęcherza,
    • bolesnego współżycia,
    • bolesnych miesiączek,
    • bólów kręgosłupa,
    • zaburzonej pracy jelit…

    …dlatego mobilizacje warto wdrożyć od razu po porodzie.

    Od czego możesz zacząć jeszcze w połogu?

    Tak jak już wspominałam – wyprostuj się.

    Staraj się spacerować i mało siedzieć.

    Dotykaj OKOLICE rany (nie sama ranę tylko obszar nad i pod nią).

    Od pierwszych dni polub ją i pamiętaj o częstym wietrzeniu!

    Na 4-6 dobę połóż się na brzuchu (pozycja ta powinna być dla Ciebie komfortowa i nie powinna wiązać się z bólem tylko ulgą. Jeśli przeszkadza Ci nawał piersi to pod brzuch podłóż sobie poduszkę). Leżenie na brzuchu przyspiesza inwolucję macicy, wpływa korzystnie na gojenie blizny oraz prace jelit.

    Jak blizna się zagoi i odpadną strupki dotykaj samą bliznę. Jeśli lekarz/położna nie widzi przeciwwskazań warto ją smarować 2x dziennie żelem na blizny np. Sutriconem.

    Nie dźwigaj (oczywiście poza swoim dzieckiem).

    Oddychaj do blizny – połóż dłoń na bliźnie i oddychaj tak, żeby w trakcie wdechu dłoń się uniosła, a w trakcie wydechu opadła.

    DODATKOWE RADY: JAK DBAĆ O SIEBIE PO CIĘCIU CESARSKIM?

    • Po zakończonym połogu skonsultuj się z fizjoterapeutą uroginekologicznym w celu oceny stanu mięśni dna miednicy, blizny oraz przedniej ściany brzucha. Wizyta ta jest absolutnie konieczna jeśli zauważysz u siebie: nietrzymanie moczu (nawet kropelkę), obniżenie narządów rodnych (np. czujesz ciało obce w pochwie, czujesz ciężar w kroczu, masz poczucie, że „coś tam jest niżej”.), podejrzewasz u siebie rozstęp mięśnia prostego brzucha, masz bolesne współżycie, dolegliwości bólowe w obszarze miednicy, krocza lub pleców, a także jeśli planujesz rozpoczęcie aktywności fizycznej.
    • I co najważniejsze! Pamiętaj, że regeneracja to proces. 6 tygodni nie wystarczy, żeby wszystko po cesarskim cięciu wróciło do normy. Daj sobie minimum tyle czasu ile trwa ciąża. Zatroszcz się o swoje ciało, bądź mu bezgranicznie wdzięczna i pokochaj je na nowo. Tą kreseczkę na podbrzuszu również. To właśnie ona będzie Ci już zawsze przypominać o tym, że dzięki niej doszło do cudu – zostałaś Mamą! <3

    Wpis przygotowała dla nas Justyna Habib, terapeutka uroginekologiczna. Dziękuję! 🙂

    KONIECZNIE ZERKNIJ NA PROFIL JUSTYNY:

    • Facebook: >>>ZOBACZ<<<
    • Instagram: >>>ZOBACZ<<<
    • BLOG: >>>ZOBACZ<<<

    Znajdziesz tam mnóstwo ważnych informacji – i… moje ulubione przykłady z kurką. 🙂

    Tym optymistycznym akcentem kończymy na dzisiaj. Dbajcie o siebie!

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    Potrzebujesz gotowych pomysłów na proste, wspierające zabawy z maluszkiem? Sprawdź mój Przewodnik!

    SPRAWDŹ

    Chcesz dowiedzieć się więcej na temat rozwoju, przyjaznej pielęgnacji i zabaw powoli i… KROK PO KROKU? Sprawdź moje kursy on-line!

    Kurs, w którym opowiem Ci o wszystkim tym, co najważniejsze w rozwoju maluszka od narodzin do końca trzeciego miesiąca życia.

    Dowiesz się czego się spodziewać i co powinno zapalić pomarańczową lampkę.

    Nauczysz się jak wspierać naturalny rozwój maluszka podczas codziennych zabaw i pielęgnacji – wszystko bez pośpiechu i presji.

    SPRAWDŹ KURS 0-3

    Kurs, dzięki któremu dowiesz się jak przebiega rozwój maluszka od początku czwartego do końca siódmego miesiąca życia i co powinno zapalić pomarańczową lampkę.

    Nauczysz się jak podczas codziennej pielęgnacji i zabaw dbać o rozwój psychoruchowy dziecka, które staje się już coraz bardziej ciekawe świata.

    Wszystko w przystępnej formie i krok po kroku – tak, aby wdrożenie tych wskazówek w życie było czystą przyjemnością.

    SPRAWDŹ KURS 4-7

    Kurs, w którym opowiem Ci o najważniejszych umiejętnościach, które powinien osiągnąć maluszek w tym wieku.

    Dowiesz się jakie są czerwone flagi fizjoterapeutyczne i nauczysz, na co zwracać uwagę podczas codziennych zabaw i pielęgnacji.

    SPRAWDŹ KURS 8-18

    Moje kursy i e-booki możesz zakupić również w formie VOUCHERA i podarować w prezencie przyszłym lub świeżo upieczonym Rodzicom!

    Wystarczy, że po dodaniu produktu do koszyka, zaznaczysz opcję „KUPUJĘ NA PREZENT”

    CHCĘ KUPIĆ NA PREZENT
    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    1 Comment
    blizna po cięciu cesarskimcesarkacięcie cesarskiejak dbać o bliznęporód przez cięcie cesarskie
    • Deska balansowa – nasza opowieść.

    • Więcej niż… 10 pomysłów na to, jak do wspólnej zabawy wykorzystać… KOC. Propozycje dla małych i większych. :)

    1 Comment

  • Reply Hania at

    Czy jest może szansa na artykuł co robić dalej samodzielnie po zakończonym połogu?
    Nie mam niestety obecnie możliwości pójść do fizjo a boje się zacząć robić jakieś ćwiczenia (4 miesiące po CC)

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

KAWA :)

Jeśli to, co robię jest dla Ciebie wartościowe, możesz postawić mi kawę. Dzięki temu będzie mi łatwiej rozwijać tego bloga.

WSPIERAJĄCE ZABAWY KROK PO KROKU I W JEDNYM MIEJSCU? SPRAWDŹ FIZJO-BABY-GIMNASTYKA!

ZOBACZ

FizjoMAX – najlepszy materacyk dla niemowlaka

ZOBACZ MATERAC

DOŁĄCZ DO MOJEGO ROZWOJOWEGO NEWSLETTERA!

ZAPISZ SIĘ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

mama_fizjoterapeuta

👉żona👰🏻‍♀️mama x5🥰fizjoterapeuta👶❤️
➡️Spokój w rodzicielstwie🙌
➡️Harmonijny rozwój👶
➡️Fizjo-Baby-Gimnastyka🔥👇

Małgorzata Paleczny
W zasadzie… żadne z moich dzieci nie upomniało W zasadzie… żadne z moich dzieci nie upomniało się o własną poduszkę wcześniej, niż w okolicach drugiego roku życia… 😉
👉 A jak było u Was?
Proponowaliście poduszkę czy maluch sam się o nią upomniał?
Dajcie znać w komentarzu! 💬
📥 Zapisz na później, żeby nie zgubić.
↗️ Poślij dalej, żeby inni Rodzice też mogli skorzystać.
👉 Po przykładowe modele zajrzyj do wyróżnionej relacji: Poduszki.
—
Pierwsza poduszka
Poduszka dla dziecka - od kiedy?
Jaka pierwsza poduszka?
#mamafizjoterapeuta
#sendziecka
#poduszka
#zdrowyrozwójdziecka 
#poscieldladzieci 
#niemowle
Piłka może być świetną motywacją do otwarcia Piłka może być świetną motywacją do otwarcia dłoni! 🔥
Oczywiście to nie jedyny element „układanki”, ale z pewnością bardzo ważny! 💪
Jeśli chcesz o tym poczytać, napisz „chcę” w komentarzu.
📥 Zapisz na później.
↗️ Poślij dalej.
Lubicie zabawy z piłką? 
—
Jak wspierać rozwój niemowlaka
Dlaczego niemowlę zaciska piąstki
Rozwojowe zabawy z niemowlakiem
#mamafizjoterapeuta
#przyjaznapielegnacja
#noworodek
#zabawazniemowlakiem
Tego nagrania nie można przegapić.🔥 Ogromnie Tego nagrania nie można przegapić.🔥
Ogromnie ważny temat!⬇️
Napisz „chcę” w komentarzu, a otrzymasz ode mnie link do powtórki webinaru o tym, jak „przetrwać” pierwsze miesiące z niemowlakiem i nie zwariować. 
Nagranie będzie dostępne przez 48h od chwili, kiedy wyślę do Ciebie wiadomość z linkiem.
📥 Zapisz na później, a jeśli uważasz, że to ważny temat, ↗️ poślij dalej! 
——
Noworodek
Wypalenie rodzicielskie
Wsparcie dla mam
#mamafizjoterapeuta
#rozwojowelove
#noworodekwdomu
#bedemama
#jestemmama
#jestembojestes 
#rodzew2023
#rodzew2024
Takie mam aktualnie warunki. 😅 Kazio intensywni Takie mam aktualnie warunki. 😅
Kazio intensywnie testuje swoje możliwości wokalne😜 - pewnie nieraz usłyszycie jeszcze jego cudny głosik w tle. 😉🙈
To kto usłyszał Kazia? Macie podobnie?😅
Po więcej fajnych rzeczy wskakujcie do wyróżnionych relacji! ❤️
——
Jak podnieść niemowlę w śpiworku?
Przyjazne podnoszenie maluszka.
Jak podnosić i odkładać dziecko?
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta 
#podnoszenie 
#noszeniemaznaczenie 
#przyjaznapielęgnacja
#noworodek
#rodzew2023
#rodzew2024
Przedsprzedaż wystartowała!😍 Złap materacyk Przedsprzedaż wystartowała!😍
Złap materacyk w najniższej z możliwych cen! 🔥
Kod rabatowy: FizjoMAX
Wszystkie potrzebne linki znajdziesz w bio oraz w relacji.
👉 Nie zapomnij wziąć udziału w zabawie!
👉 Napisz FizjoMAX w komentarzu i daj sobie szansę na zdobycie materacyka - w poniedziałek, spośród wszystkich osób, które zostawią tutaj swój komentarz wybiorę jedną, do której pofrunie taki materac.🔥
👉 Jeśli zaprosisz do zabawy kogoś, kto czeka na maluszka lub kto dosłownie przed chwilą powitał na świecie swoje maleństwo, masz dodatkowo szansę na zgarnięcie Przewodnika o zabawach z niemowlakiem: 👶 Fizjo-Baby-Gimnastyka 👶- pakiet na cały rok! 🔥
👉 Przedsprzedaż trwa do najbliższej niedzieli, do 23:59.
👉 Interesuje Cię ten materac? Zajrzyj do wyróżnionej relacji - tam poznasz go bliżej. 🥰
—
Jaki materac dla niemowlaka
Materac do łóżeczka
Jaki materac dla noworodka - fizjoterapeuta
Oddychający materac dla niemowlaka
Zdrowy materac dla maluszka
Wyprawka dla niemowlaka
Materac premiom dla noworodka.
[markawlasna]
@manufakturamateracy
#mamafizjoterapeuta
#FizjoMAX
#materacdladziecka 
#materacpremium
👉 Buciki kupione czy dopiero robicie rozeznanie 👉 Buciki kupione czy dopiero robicie rozeznanie? 
My właśnie przymierzamy się do zakupu. 💪
A może macie jakieś ulubione modele, które sprawdziły się w poprzednim sezonie?
💬 Dajcie znać w komentarzu, a po więcej zajrzyjcie do wyróżnionej relacji Buciki 🍁
____
Pierwsze buciki
Buciki na jesień
Przegląd bucików na jesień
Buciki na jesień fizjoterapeuta
#mamafizjoterapeuta 
#buciki
#bucikinajesien 
#butydladzieci
Kontakt wzrokowy 👀 to tylko jeden z elementów Kontakt wzrokowy 👀 to tylko jeden z elementów wyzwania #rozwojoweLOVE
W tym tygodniu będziemy skupiać się na szeroko rozumianej interakcji z Rodzicem. 🔥
Pomimo tego, że brzmi banalnie, będzie mnóstwo praktycznych wskazówek i ciekawostek!💪
Obserwuj moje relacje - tam będzie się działo!
To co, bawisz się z nami?
Jeśli tak, to napisz w komentarzu z kim podejmujesz wyzwanie!
Ja startuję z Kaziem! 👶🥰
Ps. Jeśli nie wiesz co to za wyzwanie, zajrzyj do mojej wyróżnionej relacji #rozwojoweLOVE - tam znajdziesz wszystkie potrzebne informacje.
—
Jak wspierać rozwój niemowlaka?
Zabawy wspierające rozwój dziecka.
Jak rozwija się niemowlę.
jak wspierać kontakt wzrokowy z niemowlakiem?
#mamafizjoterapeuta
#rozwojowelove
#noworodek
#noworodekwdomu
#rodzew2023
#rodzew2024
Dzisiaj chcę Wam tylko podziękować. Za to, że Dzisiaj chcę Wam tylko podziękować.
Za to, że jesteście i że piszecie do mnie tak miłe słowa. ❤️
To bardzo motywujące. 💪
Mam nadzieję, że moja obecność tutaj wnosi w Wasze życie choć odrobinę dobrego! ❤️
Ps. Pamiętajcie, że to ostatni dzwonek, aby kupić dowolną część Fizjo-Baby-Gimnastyki ze zniżką.
Wejdźcie do sklepu, dodajcie produkt do koszyka, wpiszcie hasło: LOVE i… zobaczcie co się stanie! 😉❤️
—
Zabawa z niemowlakiem
Jakie zabawy z niemowlakiem
Jak wspierać rozwój niemowlaka
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka 
#rodzew2023 
#rodzew2024
#noworodek
#noworodekwdomu
Wczytaj więcej... Obserwuj na Instagramie

BLOG

KURSY O ROZWOJU

FIZJO-BABY-GIMNASTYKA

KUP NA PREZENT

WSPÓŁPRACA

POLITYKA PRYWATNOŚCI

2023 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.