Close Sidebar close
mamafizjoterapeuta
  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności

  • JESTEM NA ETAPIE…
    • Oczekiwania na Maluszka.
    • Okruszka 0-3 miesiące.
    • Odkrywcy 4-7 miesięcy.
    • Poszukiwacza 8-36 miesięcy
  • Fizjo-Baby-Gimnastyka
  • BLOG
  • SKLEP
  • O MNIE
  • KORZYSTAMY
  • WSPÓŁPRACA
  • Polityka prywatności
mamafizjoterapeuta
mamafizjoterapeuta
    0-3 miesiące 4-7 miesięcy Mięśnie brzuszka Napięcie mięśniowe

    O asymetrii ciąg dalszy

    Noworodek układa się asymetrycznie.

    Niestety nie wszyscy o tym wiedzą. 😉 Miałam okazję przekonać się o tym, kiedy razem z najmłodszą, trzytygodniową wtedy córeczką, wylądowałam w jednym z prestiżowych krakowskich szpitali dziecięcych z powodu zapalenia płuc… Lekarz na wizycie kontrolnej stwierdził, że moja córeczka ma asymetrię i zalecił natychmiastową rehabilitację. Uśmiechnęłam się do niego i powiedziałam, że nie mogło trafić lepiej. I nie zrobiłam zupełnie nic, a Anielka ma się świetnie. Dlaczego? Bo to nie była asymetria. 😉
    Moja córeczka znajdowała się wtedy pod wpływem odruchu pierwotnego, który warunkował ułożenie jej ciała w zależności od tego, na którą ze stron zwrócona była głowa. Tym odruchem był ATOS. Rzeczywiście był on wtedy bardzo wyraźny, bo kiedy Anielka układała główkę w prawo, cały tułów wyginał się w łuk, rączka i nóżka po stronie, w którą patrzyła były wyprostowane, a po przeciwnej zgięte. Na pierwszy rzut oka można było pomyśleć – asymetria jak nic. 😉

    Więc dlaczego byłam spokojna? Bo kiedy mała obracała główkę na drugą stronę, cały „układ” się zmieniał. Co więcej, obracała główkę swobodnie i nie pojawiało się żadne, nawet najmniejsze spłaszczenie. Nie powiem, że kochała, ale…. tolerowała pozycję na brzuszku, nie zadzierała głowy mocno do góry ani nie przewracała się z powrotem na plecki.


    Dlatego jeśli Wasze nowo narodzone dzieci układają się asymetrycznie, nie jest to od razu powód do paniki. Ale oczywiście jest ALE.

    Czerwona lampka zapala mi się zawsze wtedy, kiedy:

    • dziecko wyraźnie częściej wybiera tylko jedną ze stron, a obrót główki w przeciwnym kierunku jest utrudniony lub wręcz niemożliwy,
    • maluch położony na brzuszku niemal natychmiast przewraca się na plecki – jest to obrót przypadkowy i bardzo szybki, widać, że dziecko w żaden sposób nie kontroluje tego,
    • pojawia się spłaszczenie główki.

    W takim przypadku z interwencją bym nie zwlekała. Jeśli dochodzi do spłaszczenia główki, naturalną konsekwencją jest to, że w przypadku braku naszej reakcji może pojawić się asymetria twarzy. Może pojawić się ona szybciej niż mogłoby się wydawać – czasami jest widoczna już po 10. dniach od pojawienia się spłaszczenia. O konsekwencjach dla tułowia, bioder i stóp już nie wspominam…

    I tutaj dochodzę do punktu kulminajcyjnego, który wywołuje u mnie wiele emocji, więc po prostu muszę o tym napisać…

    Trafiają do mnie czasami mali Pacjenci, których czujni rodzice, np. z powodu spłaszczonej główki, nie dają żyć lekarzowi. Ten wypisuje skierowanie na rehabilitację i… okazuje się, że termin oczekiwania to kilka miesięcy!  Nie wiem jak jest u Was, ale u mnie właśnie tak to wygląda. ;/ Część z tych Rodziców czeka, natomiast reszta trafia na rehabilitację prywatnie. U zdecydowanej większości z nich po 3 miesiącach nie ma już praktycznie śladu po problemie… może główka jest jeszcze spłaszczona, ale na wyrównanie się jej trzeba trochę poczekać, natomiast przyczyna kłopotu jest wyeliminowana i dziecko może dalej swobodnie się rozwijać. Te osoby, które czekały, nie zdążyły dostać się jeszcze na rehabilitację, więc możecie sobie wyobrazić jak bardzo utrudniony jest prawidłowy rozwój ruchowy takiego dziecka i ile nieprawidłowych wzorców każdego dnia się utrwala…. Wrrrr… ;/
    A co najciekawsze, u ogromnej, naprawdę ogromnej części dzieciaczków wystarczy mała zmiana sposobu pielęgnacji i 1- 2 ćwiczenia do domu, do tego konsekwentny rodzic i kłopot znika. 😉

    O spłaszczeniach główki przeczytasz w tym wpisie: >>>ZOBACZ<<< 

    O tym, jak rozpoznać spłaszczenie pisałam tutaj: >>>ZOBACZ<<<

    O tym czy spłaszczenie ma szansę się wyrównać przeczytasz tutaj: >>>ZOBACZ<<<

    Ok, ale wracam do tematu:

    JAK ROZPOZNAĆ ASYMETRIĘ

    Bardzo często asymetrię po prostu widać na pierwszy rzut oka. Maluch nie leży prosto, chętniej wybiera jedną ze stron, jego tułów wygina się, do chwytania zabawki zazwyczaj używa jednej z rączek… Kiedy leży na brzuszku ma trudności z symetrycznym podporem, na jednej stronie plecków mogą być widoczne charakterystyczne fałdki.
    Mniej nasilonej asymetrii w leżeniu na brzuszku lub pleckach możemy nie zauważyć – objawiać się ona może np. w pozycji bocznej.

    Po ukończeniu trzeciego miesiąca życia większość dzieci układa się już symetrycznie. Oczywiście warto tutaj wziąć pod uwagę tzw. okna rozwojowe- niektóre dzieci osiągają symetrię w wieku 2,5, a inne w wieku 4 miesięcy i w obu przypadkach jest to fizjologia.

    DLACZEGO SYMETRIA JEST POTRZEBNA?

    Symetria ciała jest niezbędna do tego, aby rozwój malucha mógł przebiegać harmonijnie. Dzieci, które z osiągnięciem symetrii mają kłopot, zazwyczaj mają też trudności związane ze zdobywaniem nowych umiejętności. Nie lubią leżeć na brzuszku, mają trudności z przekroczeniem linii środkowej ciała, przekładaniem zabawki z rączki do rączki, koordynacją, a co za tym idzie współpracą półkul mózgowych, a także równowagą. Mogą mieć trudności z obrotami, pełzaniem, czworakowaniem, siadem i chodem. Siedząc najczęściej obciążają bardziej jedną stronę ciała, co z kolei przekłada się na ułożenie kręgosłupa i może mieć wpływ na wady postawy w przyszłości.

    JAK WSPOMÓC DZIECKO?

    Oczywiście jeśli podejrzewacie u swojego dziecka asymetrię, warto zareagować szybko i zjawić się na kontroli u specjalisty. To trochę tak, jak z dziurą w zębie- im szybsza reakcja, tym mniej do naprawienia. 😉

    Możecie też wspomóc swojego malucha w domu. Jako to zrobić?

    • Układanie dziecka w zagłębieniu swoich ud, miednica ułożona wyżej niż barki, pilnujemy aby nos, bródka, mostek, pępek i spojenie łonowe znajdowały się w jednej linii.
    • Kontrola pozycji na brzuchu– pokazanie dziecku jak powinien wyglądać symetryczny podpór na przedramionach- możecie to zobaczyć np. tutaj: >>>ZOBACZ<<<
    • Dzieci, które mają asymetrię bardzo często nie potrafią prawidłowo obciążyć strony wydłużonej- dlatego np. bawiąc się w ten sposób możemy pokazać im, jak obciążyć stronę wydłużoną (więcej na ten temat w moim e-booku o zabawach z dzieckiem>>>ZOBACZ<<<).
    • Warto wziąć pod lupę wszystkie „czynniki”, które asymetrię mogą wywoływać lub utrwalać- np. to, w jaki sposób dziecko ułożone jest w łóżeczku, czy korzysta z akcesoriów które rozleniwiają tułów, czy nie leży stale na zbyt miękkim podłożu, czy w zasięgu wzroku jest jakiś przedmiot, który szczególnie przykuwa uwagę, jak jest noszone itp. (o noszeniu przeczytasz np. tutaj: >>>ZOBACZ<<<)
    • Warto zrobić tak wiele, jak się da, aby maluch czworakował. Dzięki czworakowaniu ma on szansę wyrównać istniejące jeszcze deficyty. Zrobić tak wiele, jak się da to najczęściej po prostu nie zaburzać naturalnego rozwoju malucha zbyt wczesnym sadzaniem czy korzystaniem z akcesoriów, które rozleniwiają malucha i utrudniają jego naturalny rozwój (o czworakowaniu przeczytasz m.in tutaj: >>>ZOBACZ<<<)

    *Wpisy mają charakter wyłącznie informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty ani innego specjalisty, dlatego wszelkie wątpliwości koniecznie skonsultuj z osobą, która ma okazję zbadać Twoje dziecko. Dla dobra Twojego Maluszka nie udzielam porad on-line.

    A… jak u Was z zabawami? Jeśli czasem brak Ci pomysłu, zerknij tutaj!

    GOTOWE POMYSŁY NA ZABAWY w pierwszych 2. latach życia dostępne od teraz w PAKIECIE!

    ZOBACZ PAKIET

    ZOBACZ KURS 0-3


    ZOBACZ KURS 4-7


    ZOBACZ KURS 8-18

    Twoje udostępnienie wiele dla mnie znaczy, dziękuję! ❤️
       
    4 komentarze
    asymetriadziecko układa się asymetrycznienapięcie mięśniowerozwój dziecka
    • Niemowlęcy brzuszek ;)

    • Podpory część #1

    4 komentarze

  • Reply Gosia at

    Dzień dobry Pani Małgorzato,
    Chciałam prosić o opinię na temat poduszek reklamowanych jako korygujące ksztalt główki dziecka (np. HeadCare, Mimos).Mój synek(3,5 miesiąca) ma asymetrię ułożeniową, jesteśmy pod opieką fizjoterapeuty. Staram sie go składać raz na jednej raz na drugiej stronie i często na brzuchu, ale w nocy i tak zawsze śpi na swojej ulubionej (od urodzenia śpi bez poduszki).Pojawiło się spłaszczenie prawej strony główki (na szczęście nie jest duże).Pediatra twierdzi, że to się wyrówna i nie ma zdania na temat tych poduszek. Przyznam, że na stronach internetowych producentów tych poduszek efekty ich stosowania są spektakularne. Pytanie- czy im wierzyć? Czy nie szkodzi to na szyjny odcinek kręgosłupa? Czy bez poduszki spłaszczenie się samo wyrówna? Czy to tylko dobry marketing i kolejny pomysł na wyciaganie pieniedzy od zatroskanych i często naiwnych rodziców?
    Proszę o opinię- warto kupić czy nie?
    Pozdrawiam:)

  • Reply Ana at

    Witam, mój synek ma 3 miesiące – 2 razy zdarzyło mu się przewrócić z pozycji brzuszka na plecki – od jakiś 2 tygodni nie powtórzył tej umiejętności – nie ma preferencji stron, leży symetrycznie, szybko się rozwija, jest stosunkowo dużym dzieckiem (3 miesiące 7,5 kg, 74 cm). Faktycznie od początku ładnie trzyma główkę oraz w momencie, gdy się denerwuje wygina się i sztywnieje na parę sekund.
    Konsultację w poradni mamy dopiero za dwa miesiące dlatego zastanawiam się czy umawiać się prywatnie czy nie bo jednak długofalowo jest to koszt.

    • Reply Gosia Paleczny at

      Ciężko mi odpowiedzieć nie widząc dziecka, natomiast przypadkowe obroty mogą się zdarzyć, ponieważ dziecko testuje swoje możliwości 😉 W chwilach zdenerwowania prężenie się jest raczej naturalną reakcją. Na pewno warto obserwować maluszka, a w razie wątpliwości rozwiać je u specjalisty, który obejrzy i będzie miał okazję zbadać synka 🙂

  • Reply Joanna at

    Witam.Mój syn jest wcześniakiem ur. w 30 tyg ciąży bez powikłań wcześniaczych. Dopiero w 6 miesiącu życia stwierdzono słabe mięśnie po lewej stronie oraz osłabione mięśnie brzucha. Aktualnie syn jest po rehabilitacji metodą Bobath, w wieku korygowanym 7 miesięcy pełza i prawie siada samodzielnie. Martwi mnie jednak fakt, iż lewe oczko ma mniejsze od prawego- ta szpara jest mniejsza i czasami przy zasypianiu to oczko nie domyka się do końca. Fizjoterapeuta na moje pytanie o asymetrię oka stwierdził, iż nie pomoże bo nie wie co z tym zrobić. Proszę o poradę gdzie się z tym udać- czy to domena okulistyki czy fizjoterapii? Będę wdzięczna za nawet króciutką odpowiedź ? pozdrawiam

  • Odpowiedź Anuluj

O mnie

 

 

Nazywam się Małgorzata Paleczny. Jestem pełnoetatową żoną, mamą i fizjoterapeutą. Kocham to, co robię i choć moja doba nigdy się nie kończy, postanowiłam założyć bloga.

 

Piszę o rozwoju psychoruchowym dziecka od narodzin, pokazuję sposoby na jego wspieranie, a także opowiadam historie z barwnego życia naszej siedmioosobowej rodziny 😉

 

Wpisy mają charakter informacyjny i nie zastąpią wizyty u fizjoterapeuty, dlatego nie udzielam porad on-line.

[markawlasna]

JUŻ JEST! NAJNOWSZY PRZEWODNIK PO ZABAWACH Z MALUSZKIEM!

SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY!

POZNAJ MNIE LEPIEJ I OTRZYMUJ TREŚCI, KTÓRYCH NIE PUBLIKUJĘ NIGDZIE INDZIEJ!

ZAPISZ SIĘ!

ULGA DLA BRZUSZKA. PRAKTYCZNE MINI – SZKOLENIE.

SPRAWDŹ

KUP TORBĘ I WESPRZYJ FUNDACJĘ GAJUSZ.

ZOBACZ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 0-3 miesiące

SPRAWDŹ
 

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 4-7 miesięcy

SPRAWDŹ

KURS on-line: Typowy rozwój dziecka 8-18 miesięcy

SPRAWDŹ

mama_fizjoterapeuta

mama_fizjoterapeuta
👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój 👉 Czy wiesz, że aby mądrze wspierać rozwój swojego dziecka czasami nie musisz robić absolutnie nic?
To znaczy… możesz zrobić sobie kawę i po prostu podziwiać to, co właśnie się wydarza! ☕️
👉 Oczywiście dbanie o dobre doświadczenia to bardzo ważna rzecz, ale kiedy maluch pracuje nad jakąś umiejętnością, to wcale nie oznacza, że musisz go jej dodatkowo uczyć i pokazywać „najwłaściwszą z dróg”…
Zdrowo rozwijające się dziecko do tej drogi dotrze – metodą prób i błędów, ale to właśnie dzięki nim nauczy się najlepiej! 💪
To dzięki „błędom” będzie w stanie jeszcze lepiej poznać swoje możliwości, ale i ograniczenia… To niesłychanie ważna lekcja życia! 🔥
Dlatego czasami zrób sobie kawę i po prostu patrz!❤️
Nawet w terapii stosuje się zasadę „hands on” kiedy to nasze ręce „prowadzą dziecko”, ale zawsze, kiedy tylko to możliwe, kierujemy się zasadą „hands off” i dajemy maluchowi szansę na to, aby samodzielnie osiągnął upragniony cel.
Życzę Ci smacznej kawki! ❤️
👉 Zapisz ten post i chodź na bloga. Link do ciekawych wpisów znajdziesz w BIO.
Ps. Daj znać czy masz takie momenty, że po prostu patrzysz i podziwiasz 🥰❤️🔥
#mamafizjoterapeuta
#rodzew2023
#rozwojniemowlaka
#noworodek
#noworodekwdomu
#przyjaznapielegnacja
#mamaidziecko
#mojewszystko
#jestembojestes
#trendingaudio zabawyzniemowlakiem
👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla malu 👉 Przymierzasz się do zakupu bucików dla maluszka, ale nie wiesz jakie wybrać, aby dobrze pasowały na małą stópkę?
👉 Twoje dziecko ma wyjątkowo szczupłe lub pulchne stopy i trudno jest Ci dobrać odpowiedni bucik?
👉 Wysokie podbicie sprawia, że niemal wszystkie modele odpadają już w przedbiegach?
✅ Sprawdź mój najnowszy wpis na blogu! 
✅ Znajdziesz tam podpowiedzi jakie buciki wybrać dla różnych rodzajów stópek na różnych etapach nauki chodzenia. 🔥
Koniecznie zapisz ten post na później i poślij dalej w świat - być może przyda się również innym Rodzicom. 
👉 No i oczywiście daj znać jakie są Twoje doświadczenia. Jakie stópki ma Twój maluszek? Trudno Ci wybrać dla nich odpowiednie buciki?
Link do wpisu w BIO.
#mamafizjoterapeuta
#bucikidladzieci 
#bucikidlaniemowlaka 
#pierwszekroczki
#rozwojniemowlaka
#wysokiepodbicie
#rodzew2023 
#roczek
#instamama
#instamateczki
Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj Kochani, pewien wspaniały mąż i tata ma dzisiaj swoje okrągłe urodziny. ❤️🎂
Dlatego znikamy na chwilę (tylko we dwoje!!! 😍), ale już jutro wieczorem wracam do Was z obiecanym, bucikowym wpisem.
Trzymajcie się ciepło, życzymy Wam dobrego dnia! 🥰 
#mamafizjoterapeuta
#urodziny
#rodzina
#rodzinatojestsila 
#love
#birthday
Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwsz Kiedy na świecie miał pojawić się nasz pierwszy synek, zdecydowaliśmy się na zakup wózka używanego.
Oczywiście zawsze marzyłam o nowym, ale zarówno względy ekonomiczne, jak i to, że nie do końca wiedzieliśmy przez jak długi czas ma nam ten wózek posłużyć (czy spacerówka takiego wózka się sprawdzi czy raczej będzie zależało nam na mniejszym i lżejszym modelu) sprawiły, że Franek przez pierwsze miesiące korzystał z wózka z drugiej ręki.
👉 Czy uważam, że tamto rozwiązanie było złe?
Oczywiście, że nie! Jedyne, co bym zrobiła inaczej to to, że tym razem wymieniłabym materacyk w gondoli takiego wózka.
👉 Chcesz wiedzieć dlaczego to takie ważne?
Zajrzyj do nowego wpisu na blogu! (link w bio)
A jeśli szukasz naprawdę dobrego materacyka do swojej gondoli, znajdziesz go w @manufakturamateracy 
Z kodem MAMAFIZJOTERAPEUTA otrzymujesz 5% zniżki na całe zakupy. ❤️
#mamafizjoterapeuta
#wozekdzieciecy
#wozekdlaniemowlaka
#wyprawkadlanoworodka
# materacdogondoli
#współpracareklamowa 
#bedemama
#urodziłam 
#rodzew2023
👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… prz 👉 „Moje dziecko jest takie mięciutkie… przelewa się przez ręce…
👉 „Czasami mam wrażenie, że na mojego maluszka mocniej działa siła grawitacji”…
👉 „Jest taki spokojny i rozluźniony… ciągle tylko je i śpi”…
To tylko kilka z określeń, używanych przez rodziców maluszków, u których stwierdzono „obniżone napięcie mięśniowe”.
👉 Jakie sygnały powinny zapalić nam pomarańczową lampkę? O tym właśnie dzisiaj!
👉 Czy w warunkach domowych możemy w jakiś sposób reagować? Oczywiście, że TAK! Pisałam o tym na blogu (linki do ważnych wpisów znajdziesz w BIO).
👉 Dlaczego akurat dzisiaj poruszam ten temat? - bo mamy dzień 21 marca - Dzień Osób z Zespołem Downa. Według większości Autorów, to właśnie znaczna hipotonia mięśniowa jest główną przyczyną różnic w rozwoju psychoruchowym dzieci zdrowych i dzieci z ZD.
Zapisz ten post na później i podziel się z innymi.
No i koniecznie daj znać jak u Was z napięciem mięśniowym!
Wysokie? Niskie? A może… w sam raz?
#mamafizjoterapeuta 
#napieciemiesniowe 
#rozwojniemowlaka
#obnizonenapieciemiesniowe 
#rodzew2023 
#bedemama
#noworodek
#noworodekwdomu
#urodziłam
Zabawa nóżkami to ważny etap rozwoju. 💪❤️
Maluszek zaczyna sięgać do swoich ud już w 4. miesiącu życia, a w końcówce 6. wkłada palce stóp do buzi. 👣👶
O tym, dlaczego to ważna sprawa i… na co jeszcze zwrócić uwagę, chcąc zachęcić Maluszka do takich zabaw, pisałam na blogu.
Sprawdź koniecznie!
Ważne linki znajdziesz w bio. ❤️
Daj znać czy fikanie bez pieluszki sprawdza się też u Was! 😉❤️
Ps. Pamiętaj, że dzisiaj o północy kończy się promocja na start mojego najnowszego Przewodnika po świecie zabaw z maluszkiem. Jeśli chcesz złapać go w niższej cenie dla siebie lub na prezent, wskakuj teraz. Link znajdziesz w bio i w relacji. 
[markawlasna]
#mamafizjoterapeuta
#fizjobabygimnastyka
#rozwojniemowlaka
#prezentdlaprzyszłejmamy
# noworodek
#todzew2023
👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój ma 👉Jak ze spokojem wspierać naturalny rozwój maluszka?
👉 Jak bawić się… bez zabawek?
👉 Jakie aktywności wybierać, aby były dopasowane nie tylko do wieku, ale przede wszystkim do aktualnych potrzeb i możliwości małego człowieka?
Tego wszystkiego dowiesz się z mojego najnowszego Przewodnika. 🔥❤️
✅ 151 bogato ilustrowanych stron,
✅ 30 minut VIDEO ZABAWY
✅BONUSY!😍
Można kupić w formie vouchera i podarować w 🎁 tym, którzy jeszcze czekają lub niedawno przywitali na świecie swoje maleństwo. 🥰❤️
Włożyłam w ten Przewodnik całe ❤️
Mam nadzieję, że będzie dla Was ogromnym wsparciem! 🥰
[markawlasna]
Promocja na start kończy się jutro o północy. 
Link w bio. 
#mamafizjoterapeuta 
#fizjobabygimnastyka
#zabawazniemowlakiem
#babyshower
#prezentdlaprzyszłejmamy
#rozwojowelove
#rodzew2023 
#bedemama
#wyprawkadlanoworodka
Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 Żyjecie? Maci Jak tam Wasze bucikowe łowy? 😉 
Żyjecie?
Macie już coś na oku?
A może u Was temat już ogarnięty?
Dajcie znać! 
My właśnie kompletujemy buciki wiosenne dla całej naszej 5. 🙈
Trzymajcie kciuki! 😅🙈❤️
W najbliższych dniach będzie tutaj sporo bucikowych tematów - dla różnych rodzajów stópek na różnym etapie chodzenia. 
Już dziś zerknijcie do wyróżnionej relacji BUCIKI WIOSNA. ✅🔥
STAY TUNED! 🙂❤️
#mamafizjoterapeuta 
#bucikidladzieci
#bucikinawiosne
#pierwszekroczki
#babyshoes
Load More... Follow on Instagram

2022 - MamaFizjoterapeuta Małgorzata Paleczny.

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaPolityka prywatności